ایکس باکس 360بررسی

بررسی بازی FIFA 11

یکی از محبوب ترین عنوانهایی که هر ساله در سبک ورزشی عرضه می شود، سری عنوانهای FiFa می باشد. این عنوان همه ساله و در تاریخی تقریبآ معین توسط EA Sports منتشر میگردد. حال قصد داریم کمی شما را به عقب تر ببریم… زمانی که FiFa به تازگی شروع به کار کرده بود. در اولین سالهای عرضه ی FiFa، طرفداران سبک ورزشی هر ساله با یک عنوان نسبتآ معمولی رو به رو بودند. هر سال همین روال طی شد و رسید به زمانی که عنوان FiFa 10 عرضه شد. این شماره از بازی اینقدر نا امید کننده ظاهر شد که سازندگان عنوان تصمیم گرفتند در نسخه ی بعدی این عنوان را به طور کلی بازسازی کنند. حال چند روزی است که از عرضه ی FiFa 11 گذشته و به شما اطمینان می دهیم که سازندگان بازی توانسته اند به خوبی از پس بازسازی این عنوان برایند و این نسخه از بازی به قطع بهترین نسخه ی تا به حال سری FiFa خواهد بود.

در حالت کلی اگر بخواهیم گیم پلی این نسخه را با نسخه ی قبلی خود یعنی FiFa 10 مقایسه کنیم، متوجه می شویم که با تغییرات بسیار خوبی رو به رو هستیم. به طور مثال در بازی با 4 مدل قد برای بازیکنان مواجهیم… (کوتاه، بلند، متوسط و مخصوص) که معمولآ گزینه ی مخصوص برای بازیکنانی مثل رونالدو و یا مسی و یا پتر کراوچ در نظر گرفته شده که از لحاظ قد و قواره و استیل در حالت خاصی قرار دارند.
حال به بخش استیل بازیکنان یا همان ” Subcategories ” می رسیم که به 3 بخش مجزا تقسیم می شود… (چاق، لاغر و معمولی). این سیستم در بازی بسیار عالی پیاده سازی شده است و به راحتی از استیل بازیکنی که توپ را در اختیار دارد میتوان فهمید که چه شخصی است.

اگر بخواهیم بازیکنان را به طور کلی از لحاظ دریبل زنی تقسیم کنیم، بازهم با سه دسته ی متفاوت رو به رو هستیم:

1. بازیکنانی با قدمهای ریز و دریبلهای ریز.
2. بازیکنانی با قدمهای بلند و دریبل های بلند.
3. بازیکنانی با قدم های مخصوص و دریبل های مخصوص مثل رونالدو و مسی.

به طور کلی می توان گفت که دریبل زنی در این بازی به بهترین نحو ممکن پیاده سازی شده است و زمانی که توپ در اختیاز بازیکنان تکنیکی مثل رونالدو و یا مسی باشد و شما از دریبل استفاده کنید؛ می بینید که این دریبل به بهترین شکل ممکن اجرا و پیاده سازی می شود و شما محو زیبایی این دریبل و نحوه ی اجرای آن می شوید. البته اجرای حرکات زیبا در بازی فقط مختص بازیکنان تکنیکی نیست و شما با بازیکنان معمولی نیز می توانید دریبل های رایج مثل زدن توی سر توپ و عوض کردن پاها در هنگام حرکت را به بهترین شکل ممکن اجرا کنید.
در این نسخه از بازی هوش مصنوعی بسیار واقعی عمل میکند و به بهترین نحو ممکن بکار گرفته میشود. بازیکنان همه باهوش هستند و خیلی خیلی کم در طول بازی مرتکب اشتباه می شوند. به طور مثال بازیکن باهوشی مثل رونی در تمامیه مواقع سعی می کند شما را با خودش هماهنگ سازد و هیچ بازیکنی بی برنامه جلو نمی رود. نکته ی جالب تر این است که اگر شما در طول بازی مرتکب اشتباه بزرگی شوید نزدیکترین بازیکن به حریفی که توپ را در اختیار دارد، از حالت Manual (کنترل بوسیله ی شما) خارج شده و به حالت Automatic سوییچ می کند و البته به کمک شما و هوش مصنوعی خود سعی می کند که اشتباه شما را جبران کند. به طور کلی می توان گفت که هوش مصنوعی تقریبآ بی نقص عمل می کند.در نسخه ی قبلی FiFa یعنی FiFa 10 نوعی سیستم پاسکاری به نام ” Ping Pong Passing ” وجود داشت که شما بلافاصله بعد از شروع بازی میتوانستید خیلی سریع با هم تیمی های خود شروع به پاسکاری و حمله کنید. اما در FiFa 11 سیستم پاسکاری جدیدی به نام ” Pro Passing ” تعبیه شده که نواقص سیستم قبلی را کاملآ برطرف کرده است. بازیکنان شما مهارت های بیشتری را دارا میباشند و دیگر سیستم پاسکاری محدود نیست ! به طور مثال اگر شما دکمه ی پاس را زیاد نگه دارید پاس شما محکم خواهد بود و یا مثلآ اگر دکمه ی پاس هوایی را تا آخرین حد ممکن نگه دارید، توپ از طرف چپ زمین به طرف راست و یا بالعکس نقل مکان خواهد کرد که در نهایت میتوان گفت که این سیستم جدید بسیار هیجان انگیز و کارامد خواهد بود.
سیستم شوت زنی در بازی به طور کلی تغییر کرده است ! دیگر نمی توان از فاصله های بسیار دور توپ را وارد دروازه کرد و گل زدن بسیار سخت شده است. این سیستم در بازی تغییرات خوبی به خود دیده است. به طور مثال اگر هنگام شوت زنی دکمه ی شوت را چندین مرتبه پشت سرهم فشار دهید شوت شما بسیار قوی خواهد بود و یا مثلآ اگر 1 مرتبه فشار دهید با شوتی تقریبآ آرام رو به رو خواهید شد. دیگر به راحتی نمی توانید از فاصله های دور دروازه را باز کنید و بیشتر شوت هایی که از راه دور شلیک می شوند، یا راهی اوت و یا در دستان دروازه بان خواهند بود. به طور کلی می توان گفت که این سیستم شما را به چالش خواهد کشید و بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

در نسخه های قبلی FiFa، دروازه بان ها در بعضی مواقع با اشتباهات بزرگ خود اعصاب شما را خرد می کردند ! در این نسخه توجه خیلی خاصی به دروازه بان ها شده است. دیگر بازیکنی نمیتواند به راحتی دروازه بانی را فریب دهد و توپ را وارد دروازه کند. اکثر تک به تک ها و موقعیت های خطرناک به سختی گل می شوند و دیگر مثل نسخه های قبلی گل زنی اسان نیست. دروازه بان ها هنگام متوقف کردن توپ بسیار سریع عمل می کنند و به راحتی نمی توان انها را فریب داد ! برای مثال زمانی که دروازه بان هنگام متوقف کردن توپ با تغییر جهت آن مواجه می شود به سرعت جای خود را تغییر می دهد و به هر نحوی که شده دروازه را نجات می دهد و یا در موقعیت های تک به تک زمانی که توپ جلوتر از حریف باشد به سرعت به سمت توپ دویده و انرا متوقف و یا دور می کند. به طور کلی دروازه بانی در این نسخه بسیار عالیست و جای هیچ حرفی را باقی نمی گذارد.
مزیت و یا شاید مشکلی که در نسخه های قبلی گیمر ها را خوشحال و یا عصبی می کرد، این بود که شما با کمی دقت به خرج دادن می توانستید با زدن کرنر به گل برسید. بازیکنان محل فرود توپ را به راحتی پیش بینی می کردند و از موقعیت ها نهایت استفاده را می بردند. اما در این نسخه همه چیز فرق کرده است… دیگر حتی با بیشترین دقت هم نمی توان از کرنرها به گل رسید. بازیکنان دیگر نمی توانند محل فرود توپ را قبل از زدن کرنر پیش بینی کنند و در بیشتر مواقع نمی توان از راه کرنر موقعیت خطرناکی ایجاد کرد. دروازه بان ها نیز قوی تر و مسلط تر شده اند و بیشتر توپ ها را مهار میکنند و کار را برای شما سخت و دشوار می سازند.
در این نسخه دیگر بازیکنان نمی توانند به راحتی از سد یکدیگر عبور کنند و دریبل زدن بازیکنان حریف کار بسیار سختی می باشد ! دیگر در عرض دو دقیقه نمی توان کل مسافت زمین را پیمود و سرعت بازیکنان کمتر شده است. تعویض ها بسیار زیبا انجام می شوند و حتی مربیان نیز به خوبی طراحی شده اند. لباس ها همانند نسخه های قبلی بسیار عالی طراحی شده اند و به گفته ی سازندگان بازی بیش از 1000 مشکل FiFa 10 در این نسخه از بازی برطرف شده است که ما به موارد مهم آن اشاره کردیم. بگذارید قبل از شروع این بخش از شما سوالی بپرسیم. ایا مایل هستید که مدیریت یک بازیکن را در دست بگیرید ؟ مطمئنآ جواب شما مثبت می باشد. از جذاب ترین بخش هایی که برای این نسخه در نظر گرفته شده است؛ قابلیت Career Mode می باشد. این قابلیت به شما اجازه می دهد که از ابتدا به عنوان یک بازیکن اماتور فوتبال را شروع کنید و پس از بدست اوردن کمی تجربه و کمی شهرت خود را به همگان معرفی کنید. شما این روال را ادامه میدهید تا اینکه به طور مثال از فلان باشگاه یک پیشنهاد با دستمزدی معین دریافت می کنید… حال شما دو راه دارید: می توانید این پیشنهاد را قبول کنید و می توانید پیشنهاد را رد کنید و در تیم قبلی خود باقی بمانید. اگر پیشنهاد را قبول کنید، دو مرحله پیش رو دارید: مرحله ی اول مذاکره کردن با مالکان تیم و مرحله ی دوم بستن قرار داد با دستمزدی معین. اگر در طول Career Mode سیر صعودی داشته باشید، بعد از چندسال می توانید به نهایت محبوبیت برسید و جزو بازیکنان برتر دنیا به حساب آیید و در پایان کار نیز برای خود یک مربی کارامد باشید و از این راه به تجارت در دنیای فوتبال بپردازید. حال به بخش تغییرات میرسیم… از مهم ترین تغییرات این بخش می توان به تغییرات بازیکنان اشاره کرد. به طور مثال اگر شما در یک تیم سریع و چابک مشغول به کار باشید و به طور ناگهانی به یک تیم کُند و ضعیف منتقل شوید، دیگر نمی توانید مثل سابق سریع و چابک باشید و باید خود را با شرایط وفق دهید و به تیم عادت کنید. اگر به یاد داشته باشید؛ در نسخه های قبلی، در تمامیه قسمتها قادر بودید که تمامیه بازیها را پشت سر هم و بدون وقفه پشت سر بگذارید… اما در این نسخه تنها 1 بازی در هر روز انجام می گیرد و دیگر نمی توان تمام بازیها را در عرض 2 روز به اتمام رساند. منوها پیشرفت کرده اند و شما قادر هستید در منوی اصلی بر همه چیز نظارت داشته باشید و اگر روزی به درجه ی مربی گری رسیدید، پیشنهاد میکنیم کوچکترین موردها را چک کنید زیرا تمامیه موارد می توانند در پیروزی شما در برابر حریفانتان موثر واقع شوند و آخرین لذت هم این است که می توانید تیم قدرتمند خود را در یک شبکه قرار دهید تا همگان شاهد قدرت شما باشند.
سرود ملی یک تیم، معمولآ از مواردی است که بعضی طرفداران سبک های ورزشی برای آن اهمیت خاصی قائل هستند. در این نسخه از بازی مجبور نیستید که همیشه به یک سرور تکراری گوش بدهید و میتوانید برای تیم خود یک سرود دلخواه انتخاب کنید. سرود شما میتواند شامل هر نوع موزیک و یا چیزهای دیگر باشد که این موضوع دیگر به سلیقه ی شما مربوط میشود.
تابحال دقت کرده اید که بعضی صحنه های آهسته یا همان Replay چقدر جذاب هستند ؟ بعضی اوقات این صحنه ها اینقدر زیبا می باشند که دوست داریم آنها را برای همیشه داشته باشیم ! این قابلیت در این نسخه از بازی وجود دارد و شما می توانید صحنه های آهسته را Save کرده و برای خود نگه دارید و نکته ی جالب و قابل توجه موضوع این است که می توانید این صحنه ها را آپلود کرده و برای دوستانتان نیز بفرستید تا انها هم از این صحنه ی زیبا لذت ببرند. معمولآ در تمامیه عنوانها گرافیک از اهمیت خاصی در بین گیمرها برخوردار است. اکثر طرفداران عنوان های ورزشی مخصوصآ فوتبال به گرافیک و جلوه های بصری اهمیت خاصی می دهند. البته تغییر در جلوه های بصری در عنوانهایی که هر سال عرضه می شوند زیاد چشمگیر نمیباشد اما به قطع میتوان گفت که جلوه های بصری در این نسخه پیشرفت محسوسی داشته است. نور پردازی به بهترین نحو ممکن انجام شده و می توان گفت شاهد یک نور پردازی بی نقص هستیم. سایه ی بازیکنان، نور خورشید و… همه به بهترین نحو ممکن به اجرا در می ایند و واقعآ نمی توان مشکل چشم گیری در آن پیدا کرد. نورپردازی به قدری زیباست که شما به راحتی میتوانید فرق تمامیه ساعات شبانه روز را به خوبی احساس کنید.
اکثر طرفداران FiFa هر ساله از یک موضوع گله داشتند و آن هم این بود که FiFa همیشه در طراحی چهره ی بازیکنان ضعف داشت ! این موضوع هر سال برگ برنده ی PES بود اما امسال همه چیز متفاوت است. دیگر نمی توان از چهره ی بازیکنان ایراد گرفت و حتی جزئیات پوستی انها نیز مورد توجه قرار گرفته. دیگر از فاصله ی دور هم می توان تشخیص داد که توپ زیر پای کدام بازیکن است و همه چیز به طور قابل توجهی پیشرفت کرده است.

صداگزاری خوب و بی نقص، همیشه مورد توجه طرفداران فوتبال قرار دارد و مورد مهم تر از آن این است که گزارش بازی با هیجان همراه باشد. در این نسخه از بازی گزارش گران زیادی وجود دارند که هرکدام با سبک خاص گزارش گری خود، هیجان خاصی به بازی می بخشند. به طور مثال زمانی که شما نزدیک محوطه ی جریمه و یا تک به تک هستید؛ گزارشگر کمی به صدای خود هیجان میدهد و یا مثلآ زمانی که موقعیت گلی را از دست می دهید برای شما تاسف میخورد ! زمانی که بازی یکنواخت دنبال می شود، کمی سکوت می کند و از روال بد بازی گله می کند و یا مثلآ وقتی بازیکنی در زمین بسیار عالی ظاهر می شود، از او تعریف می کند و برای او ارزوی موفقیت می کند. البته صدای فریاد بازیکنان هم در زمین در نوع خود جالب است !
از دیگر مواردی که هیچگاه (نه در PES و نه در FiFa) به آن توجهی نمی شد، مقوله ی تماشاگران بود ! در نسخه های قبلی با تماشاگرانی بی هیجان و ساکت رو به رو بودیم که فقط نظاره گر بازی بودند ! اما در این نسخه تماشاگران هیچگاه شما را رها نخواهند کرد و دائمآ در حال تشویق شما می باشند ! به طور مثال زمانی که گلی را دریافت می کنید، روحیه ی تیم شما کمی تضعیف می شود، حال تماشاگران شروع به تشویق شما می کنند تا روحیه ی شما بازگردد. صدای تشویق تماشاگران به زیبایی کار شده و واقعآ به شخصی که مشغول بازی است روحیه ی خاصی می بخشد. تماشاگران به خوبی ساخته شده اند و حرکات و مدل تشویق انها کاملآ عادی می باشد. چهره ی انها به زیبایی کار شده و از همه لحاظ با هم تفاوت دارند و در پایان میتوان گفت که FiFa در این زمینه نیز تقریبآ بی نقص ظاهر شده است.

یکی از جذاب ترین بخش هایی که معمولآ در تمامیه عنوانهای ورزشی از اهمیت خاصی برخوردار است، بخش انلاین می باشد. این بخش از بازی به شما تجربه ی یک رقابت نفس گیر و ناب را خواهد داد و شما می توانید با هر شخصی که دوست دارید به رقابت بپردازید. عنوان FiFa 11 نیز از این قابلیت بی بهره نیست و شما می توانید با هر شخصی، یک رقابت انلاین و جذاب را تجربه کنید. البته این بخش از بازی با مشکلاتی نیز مواجه است که از نمونه ی انها می توان به نداشتن هیچ تغییر چشم گیری نسبت به نسخه ی قبلی بازی اشاره کرد. تنها فرق بخش انلاین FiFa 11 با نسخه ی قبلی خود، اضافه شدن بخشی به نام 11VS11 می باشد که این بخش نیز به دلیل اینکه تنها فرق بازی با نسخه ی قبلی خود می باشد، زیاد به چشم نخواهد امد. پس متذکر می شویم که اگر این عنوان را تجربه نکرده اید و منتظر تغییرات زیاد و چشم گیر در بخش انلاین می باشید، باید بگوییم که هیچ بخش جدیدی به جز 11VS11 در کار نیست.در پایان تمامیه صحبتهای بالا فقط میتوان به یک چیز رسید و این که این FiFa دیگر FiFa سابق نیست ! در حال حاظر با یکی از بهترین بازیهای ورزشی دنیا طرف هستید و به سختی میتوانید ایراد بزرگی در آن پیدا کنید. پس به تمامی طرفداران این بازی پیشنهاد میکنم که حتمآ این نسخه از بازی را تجربه کنند تا معنای واقعی FiFa را بفهمند. به قطع میتوان گفت که رقیب اصلی FiFa یعنی PES، امسال کار سختی را پیش رو خواهد داشت و رقابت جذابی را بین این دو شاهد خواهیم بود. در اخر باید بگویم که اگر از FiFa زده شده بودید و انرا کنار گذاشته بودید، تنها یک بار این نسخه را تجربه کنید تا نظر شما نسبت به این عنوان تغییر کند و با انجام این بازی به عمق قدرت ساخت بازی پی ببرید و برای همیشه FiFa را جزو افتخارات ورزشی خود بدانید.

مجموع امتیاز - 9

9

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
گیم پلی خوب و روان در طول بازی
تغییرات خوب و چشم گیر نسبت به نسخه ی پیشین
گرافیک خوب و نورپردازی بسیار عالی
نقاط ضعف:
نبود هیچگونه تغییر در بخش آنلاین نسبت به نسخه ی پیشین به جز 11VS11

User Rating: Be the first one !

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا