ایکس باکس 360بررسیپلی استیشن 3

بررسی بازی Far Cry 3

داستان دیوانگی را شنیده‌اید؟ اگر شما نیز مانند شخصیت قصه ما، در یک جزیره دور افتاده در محاصره دشمنان دیوانه‌ای قرار بگیرید که دست کمی از آدم‌خوارها ندارند، چه می‌کنید؟ مسلما اولین پاسخ شما فرار است. قهرمان قصه ما نیز به همین قضیه فکر می‌کرد، ولی آیا دیوانگی فرصت فرار را به انسان می‌دهد؟ خیر، دیوانگی آن هم از نوع دیوانگی محض، دیوانه‌تر از این حرف‌هاست! پس بهترین راه برای زنده ماندن چیست؟ واضح است، تبدیل شدن به یک قهرمان. البته یک قهرمان افسانه‌ای که در عرض چند ساعت موجب نجات دنیا می‌شود را پیش از این بارها دیده‌ایم، نظر شما در مورد یک قهرمان دیوانه چیست؟

Far Cry نامی آشنا برای علاقه‌مندان به عناوین شوتر است. عنوانی که در هنگام عرضه سر و صدای زیادی به پا کرد و در جمع شوترهای برتر سال قرار گرفت. شماره دوم چند سال پیش روانه بازار شد و به دلیل مشکلاتی که در بخش گیم‌پلی داشت نتوانست موفقیت عنوان اصلی را تکرار کند. حال شماره سوم قصد دارد یاد و خاطره قسمت اول را دوباره زنده کند! Jason Brody در کنار برادران و جمعی از دوستانش بر فراز یک جزیره زیبا در حال گذراندن برنامه سقوط آزاد هستند، غافل از اینکه Vaas، دیوانه‌ترین شخصیت این کره خاکی انتظار فرود آن‌ها را می‌کشد تا یک نمایش کشتار، با هنرمندی Jason و دوستان ترتیب دهد! بازی از اسارت Jason و سپس فرار وی آغاز می‌شود، ولی همان‌گونه که ذکر شد فرار از دست دیوانگی میسر نیست. Jason با اهالی جزیره آشنا شده و پی می‌برد که برخی از آن‌ها نیز خواهان نابودی Vaas و نجات جزیره از دست او و افرادش هستند، پس همه چیز برای تبدیل شدن Jason به یک قهرمان کافی است، فقط وجود یک قبیله باستانی و مرموز باقی می‌ماند که دست بر قضا آن‌ها نیز در روند داستان حضور دارند! Citra و قبیله‌‌اش برای نابودی Vaas و نجات قبیله به یک رهبر نیاز داشته و Jason باید نقش این رهبر را برای آن‌ها ایفا کند.

برخلاف تصور اولیه Far Cry 3 یک داستان معمولی و تکراری را روایت نمی‌کند، داستان بازی با توجه به سبک آن عالی است. شخصیت‌پردازی جذاب Vaas که دیوانگی او را به زیبایی به تصور می‌کشد، در کنار دیالوگ‌های جالبی که بیان می‌کند یکی از عوامل اصلی بالا رفتن کیفیت داستان است. Vaas تنها فرد دیوانه جزیره نیست، به جز او شخصیت‌های زیادی در بازی وجود دارند که اکثر آن‌ها از نعمت عقل و سلامت روانی بی‌بهره بوده و همین دیوانگی آن‌ها، نقش مهمی در جذابیت داستان دارد. تنها ایراد قضیه، ضعف در توجه به دوستان Jason بوده و در طول داستان به این شخصیت‌ها و رابطه‌ای که با شخصیت اصلی دارند، اشاره کافی نشده و تلاش‌های دیوانه‌وار Jason برای نجات دوستانش اندکی زیر سوال می‌رود., ,یک جزیره سرسبز و وسیع، یک فرد غیرنظامی که می‌خواهد زنده بماند و دشمنان تا دندان مسلحی که تنها یک هدف دارند، کشتن. پس خود را آماده کنید، همه چیز برای لذت بردن از یک شوتر دیوانه‌وار آماده است! Jason یک انسان عادی بوده که پیش از این کاری با اسلحه نداشته، ولی حالا مجبور شده برای نجات خود و دوستانش به یک آدم‌کش، ببخشید به یک دیوانه‌کش تبدیل شود. روند بازی تبدیل شدن Jason از یک مبارز غیر حرفه‌ای به یک قهرمان را به خوبی روایت می‌کند و شما این فرآیند را در حین بازی کاملا احساس می‌کنید.

Jason در ابتدا مهارت‌های اندکی دارد و تنها قادر به حمل یک اسلحه است، خط جان وی نیز بسیار کوتاه بوده و با شلیک چند تیر از پا در می‌آید. ولی هر چه جلو روید، توانایی‌های او افزایش می‌یابد و در انتها به یک هیولای ترسناک برای دشمنان تبدیل می‌شود! Far Cry 3 همان مسیر شماره‌های قبلی را در پیش گرفته و شما قادرید اکثر مراحل را هر آن‌گونه که دوست دارید به پایان برسانید. می‌توانید به سبک شوترهای خطی به میان دشمنان رفته و دمار از روزگار آن‌ها در آورید، یا مخفیانه و بدون جلب توجه تک تک دشمنان را از بین ببرید و یا با دور زدن محیط و با کم‌ترین درگیری به انجام ماموریت بپردازید. ترکیب سیستم اکشن و مخفی‌کاری بسیار عالی کار شده و نوع چینش دشمنان، این اجازه را به شما می‌دهد تا بسیاری از ماموریت‌ها را به صورت کامل مخفیانه پیش ببرید. به همین دلیل، مبارزات متفاوت با شوترهای خطی دنبال شده و به دلیل وسعت مراحل، قابلیت مانور زیادی برای شما و نیز دشمنان بازی وجود دارد. هوش مصنوعی دشمنان به صورت کلی خوب است ولی گاهی حرکات احمقانه‌ای از آن‌ها سر می‌زند و به راحتی خود را به کشتن می‌دهند، به خصوص در هنگام استفاده از حالت مخفی‌کاری، دشمنان بیش از حد کودن به نظر می‌آیند.

به کمک دوربینی که در اختیار دارید می‌توانید دشمنان را از فاصله دور نشانه‌گذاری کنید، این عامل موجب پدیدار شدن دشمن حتی در پشت موانع شده و راه شما برای پیش بردن مرحله با استراتژی دلخواه هموار خواهد شد. هر چه در بازی پیش روید تعداد دشمنان و نیز توانایی آن‌ها افزایش می‌یابد و بدین ترتیب مبارزات جذابیت خاص خود را دارد، با این وجود به دلیل طراحی مراحل و نوع ماموریت‌های اصلی که اکثرا شبیه به هم هستند، هر چه به انتهای بازی نزدیک شویم مراحل و مبارزات اندکی تکراری خواهد شد. سلاح‌ها طیف وسیعی را شامل می‌شود، از انواع سلاح نیمه اتوماتیک گرفته تا سلاح سنگین و موشک انداز. تیر و کمان نیز یکی از سلاح‌های جالب این عنوان است که به خصوص در هنگام عملیات مخفی‌کاری بسیار کاربرد خواهد داشت، قابلیت شخصی‌سازی اسلحه نیز به شما اجازه می‌دهد تا از یک سلاح خاص هر آن گونه که دوست دارید استفاده کنید. برای خرید اسلحه یا مهمات به پول نیاز دارید که هزینه لازم برای این کار، از طریق جستجوی بدن دشمنان یا صندوق‌هایی که در تمام محیط پخش شده‌اند، تامین می‌گردد. بخش اکشن به مبارزات خلاصه نمی‌شود، برخی قسمت‌ها یادآور عناوین اکشن ماجرایی بوده و شما باید به سرعت از حادثه پیش رو فرار کرده یا خود را از یک مخمصه نجات دهید. این بخش‌ها که با عناصر QTE همراه شده، به خوبی در طی مراحل پخش شده و تنوع خوبی به گیم‌پلی می‌دهد.,,مبارزه با دشمنان تنها بخشی از مسیر رو به تکامل Jason را شامل می‌شود. در این جزیره زیبا انواع کار برای انجام دادن وجود دارد، از شکار حیوانات گرفته تا یافتن یک گیاه خاص، چندین مینی‌گیم و بسیاری فعالیت‌های دیگر که باعث می‌گردند این عنوان از یک شوتر خالص فاصله بگیرد.

این فعالیت‌ها صرفا جنبه ظاهری نداشته و انجام بسیار از کارها برای زنده ماندن شما در این دنیای بی‌رحم لازم است. پیش‌تر گفته شد که Jason در ابتدا مهارت‌های اندکی دارد، هم‌چنین هر چه در بازی جلو روید دشمنان سرسخت‌تر شده و تعداد آن‌‌ها نیز افزایش می‌یابد. بنابراین مجبورید تا توانایی‌های خود را ارتقا دهید و برای این‌کار بخش Skills در خدمت شماست. این بخش که به سبک عناوین نقش‌آفرینی طراحی شده انواع ارتقا در بخش‌های مختلف را شامل می‌شود، از افزایش خط جان گرفته تا کنترل بیشتر روی اسلحه و دقیق‌تر شدن شلیک‌ها. برای به دست آوردن این مهارت‌‌ها به Skill Point احتیاج دارید و Skill Point از طریق کسب تجربه به دست می‌آید، تجربه نیز به وسیله کشتن دشمنان، انجام ماموریت‌ها و برخی کارهای دیگر حاصل می‌شود. این وابستگی بخش مهارت به روند داستانی، موجب پررنگ شدن بخش مهارت‌ها شده و بعید است بدون ارتقا قابلیت‌ها، از بازی لذت کافی را ببرید. علاوه بر این به دست آوردن مهارت‌های جدید، روند گیم‌پلی را دست‌خوش تغییر کرده و در حین بازی آزادی عمل بیشتری به شما خواهد داد.

جزیره کاملا زنده و پویا بوده و انواع حیوانات و گونه‌های مختلف گیاهی در آن وجود دارند. ممکن استشما در یک مرحله قصد داشته باشید از راه رودخانه به سمت هدف بروید، پس علاوه بر دشمنان، باید مراقب کروکدیل‌هایی که منتظر یک وعده غذای خوشمزه هستند نیز باشید! البته این حیوانات خطرناک صرفا برای سلاخی کردن شما طراحی نشده‌اند، شما می‌توانید در حین یک ماموریت از کمک یک ببر خشمگین بهره‌مند شده و با آزاد کردن وی از تکه تکه شدن دشمنان لذت ببرید! شکار حیوانات بسیار لذت‌بخش است، تنوع حیوانات بالا بوده و برای کشتن هر یک باید از روش خاصی استفاده کنید، بخش شکار در بین عناوینی که پیش از این عرضه شده‌اند کم نظیر است و Far Cry 3 را می‌توان یکی از بهترین شبیه سازهای شکار لقب داد! گونه‌های طبیعی به حیوانات وحشی محدود نمی‌شود، انواع موجودات دیگر در این جزیره وجود دارند که صرفا نقش وجود داشتن را ایفا نمی‌کنند و شما در حین بازی استفاده زیادی از آن‌ها خواهید کرد. Jason در ابتدا فقط می‌تواند یک اسلحه حمل کند و برای حمل سلاح بیشتر به غلاف جدیدی احتیاج دارد، و برای ساخت غلاف باید به شکار بز برود! شاید شکار بز برای افزایش قابلیت‌های شخصیت اصلی جالب به نظر نیاید، ولی روندی کاملا منطقی داشته و شما را مجبور به کنکاش محیط خواهد کرد. البته این قسمت فقط مختص شکار بز نیست، بخش Crafting این‌قدر وسیع هست که گاهی برای یافتن یه گیاه خاص باید به قسمت‌های مختلف محیط از جمله غارهای تاریک و نمناک سرکشی کنید.

در این بخش قابلیت ترکیب آیتم‌های مختلف و ساخت وسایل گوناگون، مانند بسته‌های درمانی یا کیف برای حمل بیشتر پول وجود دارد. هدف اصلی بخش Crafting وادار کردن بازیکن به جستجو در طبیعت، تلاش برای ساخت وسایل شخصی و پیشرفت در طول بازی است و از این نظر Far Cry 3 نمره قبولی کسب می‌کند.,,گشت و گذار در جزیره لذت‌بخش بوده و این محیط بزرگ گاهی موجب شده که شما داستان اصلی را برای مدتی رها کرده و به سمت یک ماجراجویی شگفت‌انگیز گام بردارید. جزیره فقط به جنگل و مناطق ساحلی و حیوانات وحشی خلاصه نمی‌شود، انواع مکان‌های طبیعی مانند آبشار، غار و پرتگاه‌های خطرناک در جزیره وجود دارند، به علاوه مناطق باستانی که با طراحی‌های بسیار جالب شما را شگفت‌زده خواهند کرد. در هر بخش نقشه یک برج رادیویی وجود دارد که فعال کردن آن برج، نقشه را آپدیت کرده و امکانات بیشتری از جمله اسلحه‌های جدید در اختیار شما قرار می‌دهد. برای جابه‌جایی در این محیط بزرگ وسایل مختلفی جهت حمل و نقل وجود دارد، انواع اتومبیل، قایق موتوری و نیز گلایدر شما را در این راه همراهی می‌کنند. به علاوه قابلیت Fast Travel نیز وجود دارد که برای مسیرهای طولانی کاربرد زیادی خواهد داشت. ماموریت‌های جانبی فراوان هستند، از ماموریت شکار حیوانات گرفته تا ماموریت شکار انسان‌ها! هم‌چنین ماموریت‌هایی که در آن باید یک محموله را در مدت زمان معین به مقصد رسانده یا تعداد مشخصی دشمن را از بین ببرید. دشمنان در گوشه‌های مختلف محیط، کمپ‌های نگهبانی احداث کرده و گاها در طول مبارزات مزاحم شما خواهند شد، پس بهتر است شما نیز مزاحم آن‌ها شوید! با نابودی هر کمپ، آن بخش از محیط به تصرف نیروهای شما در آمده و مزایای زیادی مانند اسلحه‌های جدید یا ماموریت‌های جانبی بیشتر در اختیارتان قرار می‌گیرد.

,بخش بصری این عنوان به راحتی در میان برترین‌های سال قرار می‌گیرد. با وجود بزرگ بودن جزیره، تمام قسمت‌های آن با دقت طراحی شده و جنگل که قسمت اعظم نقشه را شامل می‌شود زیبایی چشم‌گیری دارد. نورپردازی جالب و تابش اشعه آفتاب از میان درختان جنگل حس طبیعی بودن محیط را به خوبی القا می‌کند. انواع حیوانات مختلف با دقت طراحی شده و در بخش‌های مختلف پخش شده‌اند تا احساس زنده‌بودن محیط، در تمام قسمت‌های نقشه وجود داشته باشد. آتش نقش مهمی در بازی دارد، به خصوص در طول مبارزات که می‌‌تواند به یک برگ برنده برای شما تبدیل شود. آتش قابلیت پخش شدن در محیط داشته و با آتش گرفتن بخشی از یک چمنزار شاهد سوختن تمام آن چمنزار خواهید بود. این ویژگی با کیفیت بالایی طراحی شده و گرمای آتش را در هنگام سوختن یک خانه حس خواهید کرد. مشکل اصلی بخش بصری، افت فریم‌های بعضا محسوس است که به خصوص در مبارات شلوغ، ممکن است بر روند مبارزه تاثیر منفی بگذارد. به علاوه پارگی تصویر که به وفور مشاهده می‌شود، اندکی از ارزش‌های این بخش می‌کاهد.

شخصیت Vaas صرفا به دلیل کارهای دیوانه‌وارش جلب توجه نمی‌کند، بخش عمده‌ای از جذابیت این شخصیت به دیالوگ‌های او وابسته بوده و این صداپیشه Vaas است که با هنرمندی دیالوگ‌ها را ادا کرده و دیوانگی او را به زیبایی روایت می‌کند. تمام این عوامل باعث شده تا Vaas به یکی از مهم‌ترین Villain های صنعت گیم در چند سال اخیر تبدیل شود. به جز Vaas سایر صداپیشه‌ها خصوصا صداپیشه Jason نیز کار خود را به خوبی انجام داده‌‌و این بخش از بازی کاملا بدون نقص است. به جز انسان‌ها، حیوانات نیز صدای بسیار خوبی دارند! غرش یک ببر، یا ترانه‌ای که یک پرنده در جنگل سر می‌دهد، همگی بسیار عالی طراحی شده و بخش عمده‌ای از حس زنده بودن محیط مرهون این عامل است. موسیقی در طول مبارزات ریتم بسیار سریعی داشته و هیجان زیادی به شما منتقل خواهد کرد، البته موزیک‌هایی که از رادیو اتومبیل‌ها پخش می‌شود اکثرا ریتمی شبیه به هم داشته و بعد از مدتی تکراری خواهند شد.

Far Cry 3 یک شوتر خالص نیست، عنوانی است که برای لذت بردن از آن باید وقت کافی صرف کنید. یک جزیره کاملا بزرگ با انواع ماموریت‌‌ها و کارهای مختلف چیزی نیست که هر ماه فرصت تجربه آن را داشته باشید. Far Cry 3 به طور غیر منتظره‌ای عالی عمل کرده، پس لحظه‌ای در انجام آن تردید نکنید.

مجموع امتیاز - 9

9

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
گیم‌پلی مبتی بر آزادی عمل که هر دو بخش اکشن و مخفی‌کاری را به خوبی تلفیق کرده است
خط داستانی عالی در کنار شخصیت‌های به یادماندنی
دنیایی بزرگ و وسیع با انواع ماموریت‌های متنوع
شکار حیوانات!
تلفیق المان‌های نقش‌آفرینی بازی را به یک شوتر کامل تبدیل کرده است
گرافیک زیبا و چشم‌نواز
نقاط ضعف:
افت‌فریم و پارگی تصویر اندکی از کیفیت بخش بصری می‌‌کاهد
برخی مشکلات هوش مصنوعی

User Rating: 3.82 ( 9 votes)

محمد شکری

گیم، کتاب، فیلم، فوتبال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا