ایکس باکس وانبررسیپلی استیشن 4کامپیوترگوگل استیدیا

بررسی بازی F1 2020

وداعی باشکوه

همیشه صحبت کردن و قضاوت های عجولانه درباره روند ساخت و توسعه یک بازی در سبک و سیاق ژانر شبیه ساز و چالش های بسیاری که پیش روی تیم سازنده مربوطه بسیار راحت است. سبکی که به راحتی نمیتواند عوام گیمر ها را به سوی خود بکشاند و همین امر پیچیدگی های زیادی را برای تیم سازنده به ارمغان میاورد . اما وقتی شما با ناشری همانند Codemasters روبرو میشوید این داستان میتواند کاملا تغییر کند . بازی F1 2020 جدیدترین نسخه از سری بازی های سالیانه مسابقات اتومبیل ‌رانی جایزه بزرگ است. این بار با هم به دنیای لوکس فرمول یک قدم میگذاریم تا ببینیم Codemasters این بار چه در چنته داشته و چه عنوانی تحویل دنیای بازی های ویدئویی داده است .

استفاده به جا از تجارب گذشته

دنیای رانندگی در فرمول یک و گستردگی آن در واقعیت بسیار پیچیده  است . شما باید سال ها وقت بگذارید تا با دنیای پر پیچ و خم و فنی این مسابفات آشنا شوید . حال این امر چالش برانگیر در مسابقات ویدئویی این بازی هم باید باشد و سازندگان برای توسعه آن باید بالانس فوق العاده ای برای طراحی مکانیزم گیم پلی بازی به وجود بیاورند . Codemasters برای تحقق چنین موضوعی از تمامی تجارب خود در ساخت بازی های قبلی  که برای توسعه مسابقات فرمول یک استفاده کرده و و جزئیات ریز و درشت دنیای بازی های ماشینی را به بازی ترزیق کرده است . وقتی کنترل ماشین های لوکس و گران قیمت فرمول 1 را در بازی بر عهده دارید و از نمای داخل اتاقک ماشین ( Cockpit ) بازی میکنید حس القای سرعت را با تمامی وجودتان حس خواهید کرد  . لرزش ماشین ها و حس سرعت به زیبایی هر چه تمام تر را لمس خواهید کرد و از این بابت احساس هیچ کمبودی به شما دست نخواهد داد .

گیم پلی گسترده و عمیق

تنظیمات گیم پلی در بازی به شدت گسترده است و دست شما را برای تنظیم هسته گیم پلی بازی به سمت و سوی یک بازی شبیه ساز ، آرکد و حتی مابین این دو باز خواهد گذاشت . تنظیمات پیش فرض بازی برای گیمر های کم تجربه و جدید طراحی شده. اگر تازه کار هستید و هنوز با دنیای مسابقات فرمول یک آشنایی کاملی ندارید این تنظیمات پیش فرض برای شما بسیار مفید و کارامد خواهد بود و شما رفته رفته با هندلینگ بازی و سبک و سیاق این ژانر آشنا خواهید شد . همین طور این امر در زمین مسابقه به شما کمک میکند که کنترل ماشین خودتان را به خوبی در اختیار داشته باشید و این تنظیمات پیش فرض کاری با شمای تازه کار کاری میکند که از گیم پلی بازی زده نشوید . سطح هوش مصنوعی بازی را هم از 1 تا 110 میتوانید تغییر دهید و هر چه این عدد بالا تر رود سختی بازی با هوش مصنوعی چاالش برانگیز تر و سخت تر میشود . تنظیمات بسیار گسترده و بی شماری همچون تنظیم جعبه دنده – تنظیم سوخت – و میزان تعادل در ترمزهای جلو و عقب – حالت موتور و گشتاور در سرعت بالای ۳۰۰ کیلومتر در ساعت کنترل کنید. موارد بسیاری از شبیه سازی تنظیمات گیم پلی بازی پیش روی شما گذاشته شده تا با توجه به علاقه مندی و مهارت خود اقدام به اجرای گیم پلی بازی بپردازید .

بررسی بازی F1 2020
سری مسابقات فرمول یک در مسابقات الکترونیک در مسابقات الکترونیک ای اسپورت حضور دارد . همین طور باید اشاره کنم مد های آنلاین این بازی هم بسیار جذاب است و شما میتوانید با دیگر گیمر های نقاط مختلف جهان به رقابت بپردازید

تنظیمات گیم پلی بازی در شبیه سازی ترین حالت خود با یک فرمان میتواند بهترین و لذت بخش ترین حالت تجربه گیم مسابقات فرمول یک را برای شما به ارمغان بیاورد . گیم پلی بازی اقیانوسی از تکنولوژی شبیه ‌سازی خودروها و خصوصیات آن ها – مکانیزم رانندگی – کار تیمی و چالش های بازی در پیست های مختلف در کشور های گوناگون است . گرما و سرمای هوا و چالش های پیش روی آب و هوایی و تاثیرات آن بر ماشین شما و راننده بازی تاثیر گذار است و به همین سو مجموعه ای از تمامی این موارد میتواند گیم پلی بازی را برای شما جذاب و متنوع تر کند . باید اشاره کنم که در نسخه جدید حالت صفحه تقسیم ( split screen ) هم به بازی اضافه شده و شما میتوانید با دوستانتان در یک تلویزیون به رقابت بپردازید .

بررسی بازی F1 2020
تنظیمات گیم پلی بازی بسیار گسترده و کامل برای شما در بازی تعبیه شده است . با توجه به سلیقه خودتان بخش تخریب پذیری و کنترل هندلینک بازی و بسیار موارد دیگر را میتوانید به سوی یک بازی شبیه ساز و یا آرکد سوق دهید .

در راستای بهبود قابلیت سبقت‌ گیری رانندگان مناطق DRS در بازی برای شما کاربرد های زیادی دارد . ساده بودن بال‌های جلو، بال‌های کناری و دریچه‌های ترمز به ‌علاوه بال عقب ساده‌تر و بزرگ ‌تر باعث شده تا خودروها بتوانند رقابت نزدیک‌تری با همدیگر داشته باشند و اثر سیستم کاهش درگ (DRS) را افزایش دهند. در پیست های مختلف با توجه به پیچیدگی آن ها این ویژگی آیرودینامیکی میتواند کارایی آن را کم و  زیاد کند. به طور مثال پیست ملبورن مسیر دشواری دارد و زیرا منطقه DRS برای مسیر های مستقیم است که رانندگان اجازه دارند از DRS برای سبقت گرفتن استفاده کنند و پیست هایی که مسیر های مستقیم زیادی دارند این ویژگی کارایی بیشتری از خود نشان میدهد . سیستم بازیابی انرژی (ERS) که باعث میشود تلفات انرژی کاهش پیدا کند و عملکرد موتور ماشین شما بهینه ‌تر شده و درنهایت اسب ‌بخاری بیش ‌تری از آن گرفته شود هم در بازی نقش بسزایی دارد . شما درست همانند واقعیت در بازی می‌توانید میزان انرژی بازیابی شده در ERS را به دلخواه خود تغییر دهید و نحوه استفاده از سیستم‌های بازیابی را در طول مسابقه از روی فرمان خود تعیین کنید . تغییرات در دیفرانسیل هنگام گیم پلی و سوییچ گردان سوخت در بازی هم در دستان شما است و شما با توجه به استراتژی تیم پشتیبانی و پیست های بازی باید میزان سوخت بنزین خود در بازی را تنظیم نمایید و به استفاده از سوخت بنزین خود دقت فراوانی به خرج دهید .

بررسی بازی F1 2020
هر چقدر بازی را به سمت شبیه ساز سوق دهید کنترل انرژی و گوش دادن به صحبت های تیم پشتیبانی و تایین استراتژی های مناسب در بازی اهمیت بالا تری پیدا میکند

در جریان مسابقات فرمول 1 رانندگان باید همکاری بسیار نزدیک و هماهنگی با تیم پشتیبانی خود داشته باشند . کار تیمی و تعیین استراتژی مناسب میتواند برای پیش برد رسیدن به مقام بهتر در پایان مسابقه بسیار تاثیر گذار و مهم باشد . دقیقا همین موضوعات به طرز بسیار فوق العاده ای در بازی طراحی شده و شما باید با تیم پشتیبانی خود هماهنگی بسیار بالایی داشته باشید . شما قبل از شروع هر مسابقه ای حتی میتوانید با تیم پشتیبانی فنی خود در طراحی استراتژی مسابقه پیش روی خود برنامه ریزی کنید و دستان شما حتی برای این موارد هم باز است . به راستی گیم پلی این بازی به شدت گسترده است و جای جای گیم پلی بازی مکانیزم های دنیای واقعی مسابقات فرمول یک در بازی هم گنجانده شده و به شدت گیم پلی بازی را جذاب و متنوع کرده است .

مدهایی متنوع و باکیفیت

در مد Career فرمول یک 2020 همانند نسخه قبلی میتوانید از مسابقات فرمول 2 شروع به تجربه بخش کریر بازی کنید . اما یکی از ضعف های نسخه قبل این بود که تجربه شرکت در این مسابقات بسیار کوتاه و گذرا بود و بعد از چند دست بازی در این مسابقات شما سریع به لیگ فرمول یک کوچ میکردید این مشکل این بار در نسخه 2020 توسط سازندگان در لیگ فرمول 2 برطرف شده و انتخاب های بسیاری پیش روی شما است . میتوانید سریع از این مسابقات گذر کرده و حتی تا جایی که قادر هستید مسابقات لیگ فرمول 2 را به طول کامل یعنی 24 مسابقه در 12 ترک این مسابقات به بازی کردن بپردازید و لذت کافی را ببرید . بعد از تجربه کامل مسابقات فرمول 2 شما به لیگ فرمول یک راه پیدا میکنید و تجربه داستانی بازی به همراه دنیای غنی این مد جذاب را ادامه دهید . شما در این مد میتوانید روی مدیریت زمان ، به روزرسانی ماشین های خود و مسابقه تمرکز داشته باشید . بخش عمیق و جذاب مصاحبه در بازی همانند نسخه قبل وجود دارد .

بررسی بازی F1 2020
منوها در بازی بسیار زیبا و جذاب طراحی شده اند . در مد جدید تیم من ، منو ها متحرک هستند و شما هر صفحه از منو ها را تغییر دهید با توجه به بخش مورد نظر منو های متحرک تغییر میکنند

تیم سازنده بازی در نسخه F1 2020 مد جدیدی با نام My Team را معرفی می کند. در این مد شما صاحب تیم و راننده تیم خود هستید . این مد جدید بسیار عمیق تر و چالش بر انگیز تر نسبت به مد کریر است . زیرا اکنون شما نیز مالک آن هستید. این بدان معناست که باید تصمیمات مهمی بگیرید ، مانند حامیانی که می خواهید با آنها کار کنید ، چه نوع واحد نیرو را می خواهید بر اساس مبلغی از پول خود انتخاب کنید و هم تیمی شما چه کسی باشد. با این وجود بودجه محدودی برای کار با  خواهید داشت. در نتیجه باید استراتژی به خرج دهید تا تیم شما به پیشرفت های چشمگیری دست پیدا کند . در این مد از رنگ ماشین تا لوگوی تیم و بسیاری از تنظیمات دست شما خواهد بود و شما میتوانید بر اساس علاقه مندی خود به تغییر ظاهری و باطنی تیم خود در بخش های مختلف آن را قادر باشید . مد های دیگر شامل Grand Prix که میتوانید زمین مسابقه و بسیاری از موارد دیگر رو انتخاب کنید و به بازی کردن آن بپردازید .

بررسی بازی F1 2020
در مد تیم من انتخاب و تغییر همه چیز دست شما است . شما مالک این تیم هستید و میتوانید از نام تیم و انتخاب راننده و تغییر لوگوی تیم و رنگ بدنه ماشین و بسیاری موارد دیگر را تغییر دهید و وارد این مد بسیار جذاب و لذت بخش شوید و ساعت ها وقت خود را برای این مد بگذارید و لذت فراوانی ببرید .

حالت مصاحبه شما با خبرنگاران و پاسخ های شما به آن ها به شما این امکان را می دهد که تاثیرات بسیار عمیقی بر روی تیم فنی و هم تیمی های خود و حتی شکل گیری شخصیت شما را در بر گیرد . این باعث می شود لایه ای از مدیریت پول و چالش های پیش رو به مسابقات اضافه شود. نوع مصاحبه شما اگر مغرورانه باشد شاید از لحاط شخصی بتوانید خوب آمار کیفی خود را بالا ببرید ولی روح تیمی شما افت میکند و تیم پشتیبانی از لحاظ روحی از شما دور میشود . هر چقدر پاسخ های شما روحیه بخش تر و سر به زیر تر باشد شاکله تیمی شما هم هماهنگ تر و متحد تر شکل میگیرد . انتخاب با خودتان است . مغرور وخود سر باشید یا روحیه تیمی و شخصیتی دوست داشتنی داشته باشید . هر کدام از این راه ها را اننخاب کنید پاداش ها و تاوان های خاص خود را هم خواهید داشت . هنگام انتخاب تیم خود میتوانید ابتدا یک اسپانسر را انتخاب کنید . هر چقدر اسپانسر ها معروف تر باشند میزان پاداش آن ها به شخص شما کم تر و سخت تر است .

بررسی بازی F1 2020
انتخخاب های پیرامون شما در بخش مصاحبه بسیار مهم است و با توجه به شخصیت و علاقه مندی خود در به وجود آوردن روح تیمی و یا کار فردی پاسخ های خود را به خبرنگاران بدهید

در مرحله بعدی یک راننده دوم ( هوش مصنوعی دوم ) که در فرمول 1 به کریر شما و رتبه بندی کلی تیم شما کمک می کند ، سرانجام به بازیکنان تسهیلاتی برای مدیریت تیم ، فعالیت ها ، قراردادها ، بخش هایی که از بین آنها به مسابقات دسترسی دارند اعطا می شود. این بخش ها به چهار فضا تقسیم می شوند: آیرودینامیک (Aerodynamics) که مربوط به بررسی جریان هوا مربوط به یک جسم میپردازد – شاسی (Chassis) که قالب اصلی یک ماشین که موتور و سیستم تعلیق متعلق به آن هستند – نیروگاه (Powertrain) که مربوط به درجه تنظیم موتور و مشتقات بخش موتور است و دوام (Durability) که مربوط به کارایی و افزایش حجم موتور است . این امکانات از تیم هایی تشکیل شده است که سخت کار می کنند تا اطمینان حاصل شود که ماشین شما سریع ترین و با دوام ترین کیفیت خود را میتواند داشته باشد . و شما باید با کسب پول و روحیه دادن و کار تیمی با آن ها به ارتقا هر یک از این بخش ها کمک کنید .

بررسی بازی F1 2020
در مصاحبه هایی که با شما میشود و پاسخ هایی که خواهید داد این پاسخ ها تاثیر بسیار زیادی بر روی عملکرد تیم فنی و پشتیبانی شما خواهد گذاشت . و بخش مصاحبه بازی به شدت به جو و اتمسفر این مد کمک شایانی کرده است

استفاده بهینه از تکنیک های سنگین گرافیکی در بازی

گرافیک فنی بازی بسیار پولیش شده و باثبات است . کیفیت بافت های پیست ها و زمین های مسابقه بسیار عالی و با کیفیت طراحی شده اند . افکت های سنگین گرافیکی همانند Ambient Occlusion در بازی به صورت بهینه ای استفاده شده است . همین طور سازندگان برای ذخیره کارایی سخت افزار از تکنیک MSAA برای کاهش نویز گیری بر روی سطح اشیا استفاده میکنند که خروجی قابل قبولی گرفته شده است . در نسخه قبل سازندگان بر روی این مورد از تکنیک خام Anti- Aliasing استفاده کرده بودند که نتیجه کار چندان مطلوب از آب در نیامده بود . تکنیک Field of View یا همان میدان دید که در اکثر بازی های رانندگی در آن استفاده میشود در این بازی هم مورد استنفاده قرار گرفته که این تکنیک این طور است هر چقدر زاویه دید شما بیشتر باشد، اشیاء بیشتری را در صفحه مشاهده می کنید. تکنیک های دیگری مانند Lens Flare که بر روی نور افکن های استادیوم استفاده شده و تابش پرتو نور از نور افکن ها خیره کننده و چشم نواز است .

بررسی بازی F1 2020
طراحی ماشین ها و چند ضلعی های به کار رفته در آن ها و همین طور بافت های طراحی شده بر روی ماشین ها بسیار خوب و قابل قبول کار شده و شما حتی دوربین را هر چقدر به ماشین نزدیک کنید از کیفیت بافت ها کاسته نشده و همه چیز ثبات کیفی خود را حفظ میکند

سازندگان از تکنیک سنگین Local Reflection Quality هم استفاده کرده اند . تکنیکی که منعکس کننده رنگ اشیاء و اجسام و مناظر بر روی سطح زمین و اشیاء و فلزات مختلف است که همین امر باعث شده گرافیک بصری بازی هم به شدت چشم نواز و دیدنی جلوه کند . به خصوص این تکنیک در هوای بارانی به طرز خیره کننده ای برای شما دلربایی میکند همین طور بازتاب های این افکت هم بر روی سطوح ماشین شما هم دیده میشود و سازندگان در این موارد واقعا تمام و کمال سنگ تمام گذاشته اند . کیفیت سایه زنی در بازی هم بسیار مستحکم و با ثبات کار شده است . سطح کیفیت زمین و تکنیک Anisotropic filtering که باعث میشود کیفیت بافت های سطح زمین و اشیاء در فواصل دور هم حفظ شود در این بازی روی 8X قفل شده است . آب و هوا در بازی هم پویا است و در پیست ها و کشور های مختلف شما شاهد آب و هوای خاص همان مناطق خواهید بود . کیفیت گرافیک بازی چه در شب و چه در روز و همین طور در زمان هوای آفتابی و بارانی بسیار خوب و قابل قبول بوده و ثبات کلی خود را حفظ میکند .

بررسی بازی F1 2020
گرافیک بازی در حالت های گوناگون آب و هوایی از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است و سازندگان بازی همان طور که توضیح دادم از یک سری افکت های سنگین گرافیکی در بازی استفاده بسیار بهنیه و به جایی کرده اند

تاثیر عمیق صدا گذاری در هسته گیم پلی بازی

موسیقی های جذاب منوهای این بازی واقعا شما را در دنیای لوکس مسابقات فرمول یک غرق میکند . موسیقی های بی کلام که در خدمت روایت دنیای پر زرق و برق فرمول یک هستند . صدا گذاری محیط هم یکی از بهترین صدا گذاری های انجام شده در سبک بازی های ماشینی است .نمای دوربین بازی را عوض کنید میزان کیفیت و پردازش صدا فرق میکند . صدای داخل کاکپیت در بازی به صورت کاملا واضحی زمانی که دوربین بازی در پشت ماشین است فرق میکند . نویز های صدا طول و شدت صدا زمانی که نزدیک به اشیاء میشوید تفاوتشان را میتوانید تمام و کمال حس کنید . حتی بخش صدا گذاری بازی به طرز فوق العاده ای در خدمت هسته گیم پلی بازی قرار گرفته است . تیم پشتیبانی به طور دائم با توجه به حسب اتفاقاتی که در جریان گیم پلی بازی رخ میدهد با شما صحبت میکند و شما را راهنمایی میکند . حتی شما خودتان هم میتوانید از آن ها درخواست کنید به شما کمک کنند با توجه به انتخاب هایی که پیش روی شما در بخش صدا در بازی است . صدای تیم پشتیبانی از بلند گوی های کنترلر پلی استیشن 4 خارج میشود و واقعا به طرز حیرت آوری شما در دنیای این بازی غوطه ور خواهید شد . صدا گذاری بازی در بلند گو های 5.1 کاناله هم به صورت بی نظیر کانالیزه شده و خروجی صدا در حد و اندازه های یک بازی نسل هشتمی است .

سخن پایانی

F1 2020 عنوانی سطح بالا و درخشان است . سازندگان عنوانی درخور و شأن مسابقات لوکس و پر زرق و برق فرمول یک طراحی کرده و توسعه داده اند . تمامی بخش های بازی با دقت فراوان بر روی آن کار شده و تیم سازنده بازی بسیار با حساب و کتاب این بازی را توسعه داده است . همچنین آن ها از تمامی تجارب گذشته خود برای ساخت این عنوان استفاده کرده اند . به طور واضح میتوان این موضوع را در تمامی بخش های بازی لمس کرد . بازی برای انواع و اقسام گیمر های آرکد پسند و همین طور  عاشقان شبیه ساز میتواند جذاب و لذت بخش باشد .  F1 2020 بازی بسیار درخشانی برای عاشقان سبک بازی های ماشینی و به خصوص شبیه ساز بوده و وداع باشکوهی در نسل هشتم رقم زده است .

امتیاز بازی‌سنتر - 9

9

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
گیم پلی عمیق با تنظیماتی گسترده برای طرفداران شبیه ساز و آرکد
گرافیک فنی و بصری
صدا گذاری فوق العاده به همراه موسیقی های جذاب
مد های متنوع و بسیار جذاب
بهبود در تمامی بخش ها نسبت به نسخه قبلی خود
شبیه سازی بی نظیر و جو اتمسفر فوق العاده مسابقات فرمول یک
منوی زیبای مد جدید My Team
اضافه شدن ویژگی split screen
نقاط ضعف:
زمان بارگذاری بازی در زمان هایی کمی شما را اذیت میکند
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS4 بررسی شده است

User Rating: 4.5 ( 4 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا