بررسیکامپیوتر

اوج هیجان در آخرالزمان

به جرات می‌توان گفت اگر چند سال دیگر در اثر انفجار یک بمب شیمیایی یا رخ دادن یک اشتباه در آزمایشگاه و یا دیگر موارد این چنینی شاهد به وجود آمدن زامبی‌ها باشیم، برای هیچ‌کس چیز عجیبی و غریبی نخواهد بود. دلیل این امر بدیهی است؛ این سوژه آن‌قدر در صنعت سینما و بازی به کار گرفته شده که رسما خلاقیت در آن ته کشیده است. در طول تاریخ بازی‌های رایانه‌ای، هزاران عنوان با موضوع زامبی‌ها به طرح‌ها و رنگ‌های مختلف عرضه شده‌اند و تنها تعداد اندکی به موفقیت رسیده‌اند. وقتی سوژه‌ای تا این حد کلیشه‌ای شده باشد، موفقیت در آن مستلزم عالی بودن تمامی بخش‌های داستانی و گیم‌پلی و… به همراه چاشنی خلاقیت است. اگر یکی از موارد یادشده نیز به نحو احسن پیاده سازی نشده باشند، عنوان ساخته شده خیلی ساده و سریع از یادها رفته و به زباله‌دانی تاریخ می‌پیوندد. یکی از آخرین آثاری که سازندگانش قصد داشتند از آب گل‌آلود ماهی گرفته و با ساخت معجونی متشکل از عناوین معروف زامبی‌ محور نام خود را بر سر زبان‌ها بیاندازند، بازی دایینگ لایت (Dying Light) بود. استودیو «تکلند» (Techland) از هرچه فکرش را بکنید الگوبرداری کرده بود؛ از فیلم معروف I Am Legend که در آن زامبی‌ها در هنگام تاریکی قدرتمندتر می‌شدند تا بازی‌هایی مانند Mirror’s Edge که بخش‌های پارکور در دایینگ لایت شباهت‌های واضحی به آن داشت. پس از بازخورد نسبتا خوب از سوی بازیکنان و منتقدان حالا یک بسته الحاقی بزرگ با نام دِ فالویینگ (The Following) برای این عنوان معرفی شده که برای تجربه کردن آن فقط و فقط به پایان رساندن مرحله ابتدایی بازی اصلی کافی است.

Dying Light

تکلند راهی شبیه به کاری که سازندگان ویچر 3 انجام دادند را در پیش گرفته و ساخته جدید خود را به شکل مرسوم دیگر بازی‌ها عرضه نکرده است. با شناختی که از عناوین دنیای باز این چنینی داریم، بسته‌های الحاقی معمولا شامل چند ماموریت جدید در قالب بازی اصلی هستند و کمتر پیش می‌آید مواردی خارج از این چهارچوب معرفی کنند. حال تکلند هم مانند «سی‌دی پراجکت» گام را فراتر گذاشته و با انتشار این Expansion Pack، گویی بازی جدیدی را برای طرفداران تهیه نموده است. در TF شاهد یک داستان جدید به همراه محیط‌های نو و به طبع تجربه‌ای متفاوت هستیم. اساس کار در ابتدای بازی باز هم انجام ماموریت‌ها برای کسب اعتماد دیگران و البته به دست آوردن پول است اما این‌بار اکثر اسلحه‌ها و امکانات از ابتدا در دسترس قرار دارند و از همان شروع، تجربه غنی و هیجان انگیزی برای بازیکن استارت می‌خورد. تجربه گیم‌پلی کاملا دست‌خوش تغییر شده و بازی بیشتر به سمت یک شوتر قدم برداشته است.

Dying Light

اسلحه‌های جدید که به وفور یافت میشوند در کنار طراحی متفاوت مراحل و محیط به گونه‌ای هستند که وابستگی زیادی که به سلاح سرد وجود داشت بسیار کمتر شده و بخش‌های اکشن حس کاملا متفاوتی را القا می‌کنند. محیط‌های بازی تغییرات بزرگی به خود دیده و دیگر حالت شهری گذشته را ندارند. مکان‌ها رنگ و بوی سریال واکینگ دد به خود گرفته‌اند؛ بازمانده‌ها در کمپ‌هایی مستحکم زندگی می‌کنند و جاده‌ها و جنگل و باقی محیط کاملا در تسخیر زامبی‌هاست. به سبب همین تغییرات، بخش‌های پارکور کم‌رنگ‌تر از گذشته شده اما هنوز هم قسمتی از گیم‌پلی به شمار می‌رود. همه می‌دانیم که یکی از نقاط قوت دایینگ لایت همین پارکور بود پس با یک حساب سرانگشتی باید بگوییم TF دیگر چیز خاصی ندارد! اما نه اشتباه نکنید؛ تکلند یک بخش مهیج جدید معرفی نموده و آن هم استفاده از وسایل نقلیه است. وسیله‌ای که با نام The Buggy از آن یاد می‌شود یک بخش جدید در آپگریدها را به خود اختصاص داده و تاثیر مستقیم آن برروی گیم‌پلی کاملا ملموس است.

Dying Light

استفاده از وسایل و اسلحه‌های گوناگون روی این ماشین، تجربه رانندگی را بیش از پیش هیجان‌انگیز می‌کند. می‌توان به جرات گفت بوگی یک جایگزین کاملا با ارزش و مناسب برای قسمت پارکور است و وزنه‌ای است که بار دیگر دایینگ لایت را از دیگر عناوین هم‌رده خود جدا می‌کند. البته باید عرض کنم زیاد هم دلتان را خوش نکنید که بتوانید به راحتی با این ماشین سرتاسر نقشه را بدون کوچک‌ترین مشکلی گشت‌ بزنید؛ بوگی‌ها نسبتا حساس هستند و در مواقعی که بیرون از جاده استفاده شوند آسیب‌پذیر تر هم می‌شوند که البته به لطف سیستم تعمیر، این مشکل آن‌چنان هم دردسر ساز نخواهد شد. از خوبی‌ها و موارد لذت‌بخش که بگذریم باید بگوییم که متاسفانه و صدالبته که TF مشکلاتی نیز دارد؛ اساسی‌ترین آن‌ها تکراری شدن روند بازی است که پس از چند ساعت احساس می‌شود دیگر چیز جدیدی وجود ندارد اما با چند سوپرایز داستانی این مشکلات کم‌تر به چشم می‌آیند. کم بودن مدت دوام اسلحه‌هایی که بازیکن آن‌ها را می‌سازد نیز یکی دیگر از عواملی است که در کنار باگ‌های کوچک و بزرگ می‌توانند روی اعصاب بازیکن دوچرخه سواری کنند! برای ساخت اسلحه‌ها به مواد مختلف و فرمول ساخت نیاز است و برای یافتن آن‌ها نیز باید با بوگی سفر کنید پس به بنزین و آپگرید و تعمیر این دستگاه نیز احتیاج پیدا می‌کنید و این یعنی یک سوهان روح در دراز مدت!

با تمامی این تفاسیر باز هم TF آن‌قدر موارد دل‌نشین دارد که به تجربه آن خدشه چندانی وارد نکند. با این حال که این پک در بسیاری از موارد شبیه به Dying Light است اما تجربه متفاوت و تا حدی دل‌چسب‌تر را برای بازیکنان به ارمغان می‌آورد و بازی کردن آن خالی از لطف نیست.

مجموع امتیاز - 8

8

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
ماشین بوگی
گرافیک هنری چشم‌نواز
سوپرایزهای هیجان‌انگیز در روند داستان
نقاط ضعف:
کم‌رنگ شدن پارکور
تکراری شدن گیم‌پلی

User Rating: Be the first one !

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا