ایکس باکس وانبررسیپلی استیشن 4کامپیوتر

بررسی بازی Doom Eternal Ancient Gods – Part One

سقوطی آزاد بعد از فتح قله موفقیت

چند ماه گذشته بود که DOOM Eternal به بازار راه پیدا کرد و توانست به موفقیت‌های بسیار زیادی دست پیدا کند. گیم‌پلی بسیار روان و لذت بخش که می‌توانست در درجه‌های سختی بالا چالش بسیار خوبی برای گیمر باشد، نقطه عطف این بازی بود. البته Eternal صرفا در بخش گیم پلی موفق عمل نکرد بلکه می‌توان از این بازی به عنوان بسته‌ای هیجان انگیز از ویژگی‌های جذاب در بازی‌های شوتر یاد کرد. از مدتی قبل مشخص شده بود که Eternal با ارائه بسته‌های الحاقی داستانی پشتیبانی خواهد شد. نام اولین بسته الحاقی  The Ancient Gods است که قسمت اول آن چند روز گذشته منتشر شده است. با توجه به سطح بالای DOOM Eternal انتظار زیادی از این بسته الحاقی به وجود آمده اما آیا ID توانسته انتظارات را برطرف کند؟

به صورت کلی طرفداران سری DOOM انتظار داستانی پیچیده از این سری ندارند اما با عرضه نسخه‌ای از DOOM در سال 2016 تمام این فرمول‌ها تغییر کرد. این نسخه خطی داستانی را پیگیری کرد که نکات جذاب و البته پیچیده‌ای درون آن نهفته بود. DOOM Eternal نیز به صورت مستقیم همین خط داستانی را دنبال کرد و توانست نکات داستانی جذابی را به بازی اضافه کند. البته یکی از مشکلات دو بازی اشاره شده نقاط مبهم داستانی است. در هر دو اثر سوالاتی به وجود می‌آید که پاسخ درستی برای آن ارائه نمی‌شود. برخی از نکات مبهم داستانی نسخه اول در Eternal به سرانجام می‌رسد اما Eternal به تنهایی سوالات بسیار زیادی را به وجود می‌آورد که بسیاری از آنها بی پاسخ باقی ماندند. انتظار می‌رفت که The Ancient Gods به عنوان یک بسته الحاقی وظیفه پاسخ گویی به این سوالات را بر عهده داشته باشد اما اتفاقاتی در طول داستان نه چندان طولانی این اثر رخ می‌دهد که سوالات بیشتری را به وجود می‌آورند. این بسته ادامه‌ای مستقیم برای داستان Eternal است و تلاش می‌کند تا داستان را در بُعد جدیدی پیش ببرد که قبلا به آن اشاره نشده. شاید تنها نکته جذاب داستان Ancient Gods در پایان آن باشد که گیمر با پیچش داستانی روبرو می‌شود که نوید دهنده ادامه‌ای بسیار هیجان انگیز است.

قبل از پرداخت به بخش گیم پلی Ancient Gods باید بگوییم که DOOM Eternal نسخه‌ای بهبود یافته از گیم‌پلی ارائه کرد که سرعت و مهارت استفاده از اسلحه‌های مختلف چاشنی اصلی آن بود. این سرعت باعث شده بود تا هیجان بازی به شدت افزایش پیدا کند. موسیقی بسیار سریع بازی نیز مکملی بسیار خوب برای گیم پلی بود. در نهایت Eternal می‌توانست برای هر گیمر با هر سطح از مهارت چالشی خاص ارائه کند و درجه‌های مختلف سختی نیز دست گیمرها را کاملا باز گذشته بود. در Ancient Gods این درجه سختی شامل تغییراتی خاص شده است. این بسته الحاقی در مقایسه با بازی اصلی بسیار دشوارتر است. در چند روز اولیه عرضه بازی بسیاری از گیمرها شکایت خود را نسبت به درجه سختی این بسته الحاقی اعلام کردند. Ancient Gods دارای سه مرحله اصلی است. بازی با سختی نسبتا متعادلی آغاز می‌شود اما بعد از میانه‌های مرحله اول ادامه کار بسیار دشوار خواهد شد. برای پایان هر مرحله به تقریبا بیشتر از یک ساعت زمان نیاز دارید. هر مرحله از Arenaهای مختلف تشکیل شده است. بی رحمی سازندگان بازی زمانی مشخص می‌شود که در هر یک از این Arenaها تقریبا باید با تمامی دشمنان Eternal مبارزه کنید. البته به نظر بازهم بازی از نظر سازندگان درجه سختی بازی ناراضی بودند و دشمنانی را طراحی کردند که صرفا با یک اسلحه خاص از بین می‌روند. مبارزات پی در پی در Arenaهای مختلف با دشمنان بی شمار و قدرتمند‌تر کردن آنها شیبی بسیار تند را در مقابل گیمر قرار می‌دهد که بالا رفتن از آن بسیار سریع خسته کننده می‌شود. Eternal اثری بود که در هر درجه سختی چالش خاص خود را به گیمر ارائه می‌کرد اما همیشه تجربه آن لذت بخش بود. سازندگان در بسته الحاقی Ancient Gods توانستند با ایجاد تغییراتی نه چندان مناسب این بازی را چنان سخت کنند که حتی تجربه آن روی آسان ترین حالت در برخی از مواقع عذاب آور باشد. انتظار می‌رفت که در این بسته الحاقی شامل حضور اسلحه‌ای جدید باشیم اما این اتفاق رخ نداده است.

گرافیک بازی همانند DOOM Eternal چشم نواز است. طراحی بصری مراحل بسیار خوب انجام شدند و تنوع مراحل نیز نسبتا مناسب است. بازی همچنان با نرخ فریم 60 اجرا شده و تجربه خوبی را برای گیمر فراهم می‌کند. موسیقی بازی نیز همانگونه که اشاره شد برازنده عنوانی از سری DOOM است. موسیقی سنگین با ریتمی بسیار تند که عطش گیمر را برای حضور در مبارزات بیشتر می‌کند. به صورت کلی باید گفت که Ancient Gods در بخش موسیقی و گرافیک توانسته مانند Eternal بسیار موفق ظاهر شود.

  در حالی که می‌توان از DOOM Eternal به عنوان فاتح قله موفقیت در سری مدرن DOOM یاد کرد، بسته الحاقی Ancient Gods با ایجاد تغییرات نامناسب به خصوص در بخش درجه سختی به سرعت از این قله سقوط کرد. نکات مبهم داستانی و درجه سختی نامتعادل از بزرگترین مشکلات این بسته الحاقی نسبتا کوتاه است. البته هنوز هم گیم پلی این بسته الحاقی با ترکیب موسیقی خوب می‌تواند بسیار لذت بخش باشد. همچنین محیط‌های انتخاب شده برای مراحل مختلف بسیار زیبا به نظر می‌رسند. Ancient Gods قسمت اول از بسته‌های الحاقی DOOM Eternal است که با نکته‌ای عجیب داستانی تمام می‌شود که می‌تواند عطش طرفداران برای بسته الحاقی بعدی را افزایش دهد.

  امتیاز بازی‌سنتر - 8

  8

  امتیاز بازی‌سنتر

  نقاط قوت:
  گیم پلی روان و لذت بخش
  پیچش داستانی هیجان انگیز در انتهای بسته الحاقی
  گرافیک بسیار چشم نواز
  موسیقی سریع و در خدمت گیم پلی
  نقاط ضعف:
  درجه سختی بسیار بالا و در برخی از مواقع غیر قابل تحمل
  عدم معرفی اسلحه جدید
  این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS4 بررسی شده است

  User Rating: 3.34 ( 5 votes)

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
  رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.