ایکس باکس وانبررسیبررسی ویدیویی بازی هاپلی استیشن 4کامپیوتر

بررسی بازی Dirt Rally 2.0

.در یوتوب کلیک کنید Dirt Rally 2.0 برای مشاهده بررسی ویدیویی بازی

یکی از قدیمی‌ترین سری‌ بازی‌های مسابقه‌ای رالی یعنی Colin McRae که سال‌ها قبل به DiRT تغییر نام داده بود، حالا به ایستگاه سیزدهم خود رسیده و استدیوی سازنده آن یعنی Codemasters در دومین تجربه عرضه عنوانی واقع‌گرایانه‌تر تحت عنوان DiRT Rally، سعی بر ادامه راهی دارد که ۳ سال قبل آن را به نوعی برای مخاطبان حرفه‌ای‌تر خود شروع کرده بود.

وقتی نوبت به تجربه دومین شماره از سری DiRT Rally رسید، مدت‌ها بود که جز بازی‌های درجه چند رالی عنوان چندان خوبی را بازی نکرده بودم و بی‌صبرانه منتظر امتحان کردن جدیدترین ساخته Codemasters بودم. خوشبختانه DiRT Rally 2.0 تا حد بسیار خوبی انتظاراتم را از یک دنباله با کیفیت و شبیه‌سازی بی‌نقص مسابقات رالی برطرف کرد. اما تجربه Rally 2 چندان نیز بدون عیب و ایراد نیست و ممکن است برای برخی از کاربران اذیت‌کننده نیز باشد.

درست پس از ورود به بازی خواهید فهمید که بازی DiRT Rally 2.0 تنها و تنها برای مخاطبان حرفه‌ای ساخته شده است. بدون هیچ‌گونه آموزش و حرف اضافه، به اولین مسابقه رالی راه پیدا خواهید کرد و از میان ۲ ماشین ابتدایی، باید مسیر مشخص شده را در بهترین زمان طی کنید. Codemasters‌ به معنای واقعی کلمه شبیه‌سازی رالی را در این بازی پیاده کرده و به تک‌تک المان‌های موثر در گیم‌پلی، به طور اعجاب آوری پرداخته شده است. در حالی که همانند شماره قبلی DiRT Rally، هیچ‌گونه نقشه‌ای از مسیر وجود ندارد، برای مسیریابی تنها باید به کمک‌راننده خود که با سرعت بالایی جزئیات مسیر را می‌خواند اعتماد کنید. اگر شما از آن دسته مخاطبان غیرحرفه‌ای رالی و به‌ویژه سری DiRT باشید،‌ خیلی زود متوجه خواهید شد که عنوان Rally 2.0 هیچ‌جایی برای شما نخواهد داشت.

بررسی بازی DiRT Rally 2.0 منوی خشک و خالی بازی، تقریباً بدون تغییر در سال‌های اخیر باقی‌مانده و چند بخشی که موارد مختلفی را در خود جای داده‌اند چیزی بیشتر از یک الزام متداول نیستند. به طور کلی دو حالت برای مسابقات موجود در DiRT Rally 2.0 تعریف شده‌اند؛ مسابقات رالی و مسابقات رالی‌کراس. دسته اول مربوط به مسابقات کلاسیکی می‌شود که راننده باید در کم‌ترین زمان ممکن مسیر مستقیم را طی کند و دومین حالت، بخش مسابقه‌ای هستند که مخاطبان در پیست‌های معروف جهان و در کنار سایر رقیبان به طور همزمان با یکدیگر به مسابقه می‌پردازند. همانطور که اشاره شد، این دو حالت در چند بخش به نام‌های Event، که شامل سری‌های مسابقه‌ای در نقاط مختلف جهان است، Historic، شامل مسابقه‌هایی با استفاده از ماشین‌های قدیمی رالی و همچنین مسابقات لایسنس شده و FIA World Rallycross Championship که در پیست‌های واقعی به وقوع می‌پیوندند، خلاصه می‌شوند.

بدون شک تا به حال هیچ‌گاه کنترل ماشین‌ها در سری بازی‌های DiRT تا این اندازه واقعی نبوده‌اند. حتی کوچک‌ترین موارد جزئی نیز روی کنترل تاثیرگذار هستند و نتیجه آن‌ها به طور مشخصی در طول مسابقات نمایان خواهد شد. همچنین با فعال شدن گزینه تخریب‌های واقع‌گرا، کار برای به انجام رساندن مسابقات تا حدی سخت خواهد شد که احتمالاً بارها با تخریب کامل ماشینتان روبرو خواهید شد. همینطور در کنار این واقع‌گرایی، جزئیات پیست‌های بازی که همگی از روی مسیرهایی واقعی ساخته شده‌اند به طرز شگفت‌انگیزی با دقت طراحی شده‌اند. پستی-بلندی‌های گوناگون در مسیرها و نیز تاثیر شرایط آب و هوایی مختلف روی کنترل ماشین‌ها سبب می‌شود تا چالشی جدی برای مخاطبان در زمینه گیم‌پلی بازی ایجاد شود و بارها با انواع انحرافات و ملق‌ زدن‌های کاملاً واقعی روبرو شوند.

همانطور که پیشتر اشاره شد، تخریب‌پذیری نیز در Rally 2.0 در واقعی‌ترین حالت خود قرار دارد؛ در این بازی به طور بی‌رحمی انواع ضرباتی که در طول مراحل دریافت کنید موجب تخریب‌های گوناگونی در قسمت‌های متعدد خودروها خواهد شد و نکته جالب اینجاست که این تخریب در طول ایونت‌ها و مسابقات مستقل نیز حفظ خواهد شد! اگر در یکی از مسابقات رالی‌کراس چراغ جلوی خود را از دست بدهید، در مسابقه رالی بعدی که در شب برگزار می‌شود باید بدون چراغ مرحله را به اتمام برسانید و برای رفع این مشکل باید در بین مسابقات از تیم خود بخواهید تا تعمیر یا تعویض مورد نظر را انجام دهند. اینجاست که مقدار زمان باقی‌مانده تا مسابقه بعدی و سرعت تیم در انجام چنین تعمیرهایی خودنمایی می‌کند. بدیهی است که با استخدام افراد با تجربه‌تر می‌توانید روی آسان‌تر شدن این قسمت‌ها حساب کنید.

بررسی بازی DiRT Rally 2.0

علاوه بر موارد فوق، با توجه به شرایط جوی و نوع پیست‌های موجود، DiRT Rally 2.0 مجموعه بسیار عظیمی از ریزترین تیونینگ‌های ممکن برای ماشین‌ها را ارائه داده است که می‌توان در شرایط مختلف پیست‌ها از آن‌ها بهره برد. البته با توجه به سطح بالایی از واقع‌گرایی که در این عنوان به نمایش‌ گذاشته شده است، بدون توجه به چنین مواردی عملاً موفقیت در مراحل بازی ناممکن به نظر می‌رسد.

کمی که از مسابقات انجام داده شده پول در بیاورید، می‌توانید برای خرید ماشین‌های بیشتری نیز اقدام کنید. البته خیلی زود متوجه خواهید شد که در این قسمت گزینه‌های چندانی در اختیار ندارید. متاسفانه تنها ماشین‌ها نیستند که تنوع کمی دارند، بلکه با انجام مراحل Event و Championshipهای موجود، درمی‌یابید که محتوای گنجانده شده در بازی تا حد بسیار زیادی کوتاه و کم است. Codemasters تلاش کرده تا این کمبود را در بخش‌هایی مانند چلنج‌های روزانه و هفتگی که شامل انواعی از مسابقات می‌شود جبران کند، تلاشی که به نظر نمی‌رسد به هیچ‌وجه بتواند پاسخگوی چنین نیازی باشد. علی رغم محتوای کم موجود در DiRT Rally 2.0، در صورت مراجعه به بخش فروشگاه درخواهید یافت که سازندگان DLC بازی که شامل پیست‌ها و ماشین‌های بیشتری می‌شود را با قیمت بسیار گزافی به فروش می‌رسانند. گویی که عرضه بازی ناقص و گنجاندن باقی محتوا در بخش DLC، راهی شده تا قیمت واقعی DiRT Rally 2.0 به عدد بسیار بیشتری متمایل شود. البته این مورد، مشکلی است که در سال‌های اخیر در بسیاری از عناوین گوناگون بازی‌های ویدئویی دیده می‌شود.

بررسی بازی DiRT Rally 2.0

به بخش بصری بازی که برسیم، طراحی بسیار عالی ماشین‌ها و پیست‌ها سطح بالایی از بازیسازی Codemasters را نشان می‌دهند. جزئی‌ترین المان‌های تمامی مدل‌های مربوط به خودروها با وسواس خاصی طراحی شده‌اند و حتی دیزاین داخلی ماشین‌ها نیز هیچ تفاوتی با نمونه‌های واقعی ندارند. در کنار این مدل‌ها، انیمیشن واقعی نیز به طبیعی‌تر شدن جنبه‌های دیداری DiRT Rally 2.0 کمک کرده‌اند. این جزئیات حتی شامل انیمیشن‌های استفاده از پدال‌های گاز، ترمز و کلاچ در طبیعی‌ترین حالت خود می‌شوند. وقتی در مورد گرافیک یک بازی خصوصاً عنوانی ریسینگ صحبت می‌کنیم، نباید از اهمیت نورپردازی غافل شویم. Rally 2.0 در این زمینه‌ نیز هیچ کمبودی را در خود نمی‌بیند. البته با وجود تمامی نقاط مثبت ذکر شده، مدل‌ها و تکسچرهای استفاده شده در محیط‌های اطراف پیست‌ها دقیقاً به مانند قبل و بدون هیچ پیشرفتی حضور دارند. شاید این موارد یادآور این هستند که عمر نسل هشتم بازی‌های کامپیوتری رو به پایان است و به زودی باید منتظر تحولی دیگر در چنین زمینه‌هایی باشیم.

DiRT Rally 2.0 از ابتدا تکلیفش را با مخاطبان خود مشخص کرده است. تنها بازیبازان حرفه‌ای هستند که می‌توانند از تجربه این عنوان لذت ببرند و البته Codemasters برای این دسته از مخاطبان خود سنگ تمام گذاشته است. در هرصورت با وجود گیم‌پلی واقع‌گرای بی‌نظیر در DiRT Rally 2.0 و پیاده‌سازی با جزئیات موارد گوناگون، باید بدانیم که پس از عرضه چند نسخه پایانی این سری، حالا DiRT نیز به نوعی گرفتار عرضه تکرار مکررات شده. به طوری که می‌توان اکثر المان‌های موجود در این عنوان را، در نسخه‌های قبلی سری نیز به راحتی پیدا کرد.

امتیاز بازی‌سنتر - 8

8

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
شبیه‌سازی تمام عیار مسابقات رالی
طراحی عالی پیست‌ها
صداگذاری بی‌نقص
نقاط ضعف:
کمبود محتوای قابل بازی
بلا استفاده برای مخاطبان غیرحرفه‌ای

این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بررسی شده است

User Rating: 4.35 ( 2 votes)

فرنود

عضو هیئت تحریریه بازی‌سنتر از سال ۸۹

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.