بررسیپلی استیشن 4

Dirt: Rally

Colin McRae: Dirt یک روز قبل از مرگ این راننده افسانه‌ای اهل اسکاتلند منتشر شد. عنوانی که قرار بود برگ تازه‌ای بر صفحات این سری نسبتا تخصصی و خوش ساخت در سبک رانندگی و مسابقات رالی، در نسل هفتم باشد. اما اینطور به نظر می‌رسد که با مرگ دلخراش این اسطوره، سری هم راه خود را رفته رفته گم و به وادی مسابقات نمایشی و تفریحی افتاد. کار به جایی رسید که Dirt: Showdown به طور کامل روی مسیرهای آسفالت شده دنبال می‌شد و نامش تنها کنایه‌ای تلخ به نظر می‌رسید. البته نباید حقیقت را نادیده گرفت، تمامی عناوین اخیر سری چیزی از حیث سرگرمی و کیفیت انتقال حس رانندگی و مسائل فنی کم نداشتند؛ فقط این دور شدن از فلسفه خاک و مسابقات رالی بود که به شدت بازی‌ها را دچار نقصان می‌کرد. اما دیگر این انتظار به سر رسیده است و بالاخره می‌توان گفت ای کالین حرفه‌ای، روحت شاد!

Dirt Rally همانطور که از نامش هم پیداست یک بازگشت به ریشه‌ها است، به خاک، به رالی. اگر این مساله باعث شده ضربان قلب‌تان شدید شود و سریعا اقدام به تهیه بازی بکنید، بهتر است چند جمله بعد را نیز چند بار بخوانید. این بازی یک شبیه ساز واقعی از مسابقات رالی، رانندگی در شرایط سخت (سخت به معنی پایین آمدن از کوه پرپیچ و هم بدون چراغ‌های جلو و بدون دستکاری شنهای زمان) و تمامی مسائلی است که به این دو قضیه مربوط می‌شود. پس اگر حوصله سر و کله زدن با تیم تعمیرکار و دستکاری کمک فنرهای جلو برای جذب ضربه بیشتر از مسیر ترکیبی از ماسه شسته شده و برفی را ندارید، بهتر است سراغ خریدش نروید. اینجا محلی برای سنجش مهارت رانندگی و میزان تسلط بر هیجان و اضطراب است. اینکه تا چه حد می‌توانید با شجاعت پیچ‌ها را پشت سر بگذارید و تا کی می‌توانید دست‌های عرق کرده‌تان را وادار به اجرای دستورات مغزی‌تان بکنید. بله بهشتی برای تجربه جهنم رالی!

dirt rally

از حیث کنترل اتومبیل و به طور کلی گیمپلی بخش رانندگی کمتر کسی می‌تواند اشکالی به بازی بگیرد. با اینکه هر ماشین شخصیت و اصول کنترلی خاص خود را دارد، با کمی تمرین و کسب و تجربه می‌توان هر ماشینی را رام کرد. با اینکه هسته‌ی بازی بر شبیه سازی حداکثری بنا نهاده شده، با این حال می‌توان بخشی از تنظیمات را تغییر داد تا کمی از سختی و تخصصی بودنش کم شود. کمک اتوماتیک به هدایت بهتر ماشین و ترمز‌گیری از جمله این موارد کلیدی هستند که می‌تواند شما را در ابتدای کار و برای تبدیل شدن به یک راننده حرفه‌ای یاری کنند. البته هر چقدر میزان این کمک‌ها بیشتر شود، و بازی از شبیه‌ساز صرف دور شود، بخشی از جوایز و دریافتی شما کم خواهد شد. توجه به جزئیات مربوط به بخش رانندگی هم بسیار دقیق و عمیق کار شده است. کشش خودرو و ترمز گرفتن در سطوح مختلف و شرایط آب و هوایی گوناگون زمین تا آسمان با هم فرق دارد. برای مسیرهای خاکی، برفی و یا آسفالت مرطوب باید چندین استراتژی خاص رانندگی و تنظیمات فنی خودرو اعمال کنید. در این راه می‌توانید از بخش دیگر هسته گیم‌پلی بازی بهره بجویید. یعنی استخدام تیم زبده و کاربلد. اعضای تیم رالی شما افرادی نظیر تعمیرکار اصلی و دستیار و سایر افراد مکمل اینها را تشکیل می‌دهد که می‌توانند تاثیر بسزایی در سرعت تعمیر اتومبیل بین مراحل و رسیدگی تخصصی به بخش‌های پیچیده ماشین داشته باشند. برای مثال اگر شما در طول مراحل بیشترین صدمه را به موتور و دیفرانسیل خودرو وارد می‌کنید، بهتر است دنبال تعمیرکاری بگردید که بتواند در کمترین زمان ممکن این کار را برای شما انجام دهد. استخدام اعضای تیم کسری از توانایی شما در پشت سر گذاشتن مراحل را تحت تاثیر قرار می‌دهند اما باز هم اکثریت بار مسابقه بر دوش شماست.

dirt rally

اگر از گیم‌پد یا کیبورد برای هدایت خودرو استفاده میکنید، احتمالا تنظیمات متوسط و بهره گرفتن از کمک‌های خودکار می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. البته هدایت با گیم‌پدهای کنسولی و گیم پدهای مشابه برای PC می‌توانند تسلط و جزئیات بیشتری را برای شما فراهم کنند. اگر هم لازم می‌دانید خودتان را به طور کامل وقف این دنیای بیرحم اتومبیل رانی کنید، همیشه گزینه فوق حرفه‌ای خرید فرمان و تشکیلات متعلق به آن پیش رویتان قرار دارد، اما قیمت بالای این بسته‌های تجملاتی و تخصصی بار سنگینی بر دوش مخارج سالانه‌تان خواهد داشت!

صدا گذاری ماشین‌ها و مسیرها در سطح مطلوبی انجام شده‌اند. تمامی ماشین‌ها صدای اصلی خودشان را تولید می‌کنند و بسته به تنظیمات فنی موتور صدایشان نیز دست خوش تغییر می‌شود. رانندگی در شرایط آب و هوایی متنوع و بر روی سطوح گوناگون هم صدا و اتمسفر خاص خود را تولید می‌کند. همه این مسایل، در کنار گرافیک فنی معقول، منطقی و کم نقص بازی شما را از پشت نمایشگر جدا و پشت فرمان اتومبیل می‌نشاند. جایی که تنها عامل رستگاری صدای کمک راننده خوش صدای بریتانیایی و سرعت عمل شما در اتخاذ بهترین تصمیم در هدایت اتومبیل است. هر مسیر از چندین پیچ تشکیل شده که طیف متنوعی از علایم و سختی‌ها را دارند، گوش دادن مداوم به صدای کمک راننده و هدایت بهینه ماشین از تمام این موانع، رمز کسب بهترین زمان و بالا رفتن در جدول لیگ‌های مختلف و وسیع بازی است. واسط کاربری طراحی شده برای اطلاع رسانی پیشرفت شما در هر مرحله بسیار عالی، آشنا و سر راست است و هر کدام را که باعث پرت شدن حواستان می‌شود را هم می‌توانید از تنظیمات صفحه حذف کنید.

dirt rally

تنوع مسابقات بازی بسیار مناسب است و چندین نوع مسابقات رالی، برای تمامی سطوح مهارت، چندین کلاس ماشین، برای تمامی علایق وجود دارند. تقریبا تمامی مراحل معروف و بنام دنیای رالی در بازی وجود دارند و به طور کامل لایسنس شده‌اند. تمامی اتومبیل‌های موجود هم به خوبی لایسنس و طراحی شده اند. بخش آنلاین مثل سابق برای ساکنان اکثر نقاط جهان (!) بهینه شده و لذت دنده عوض کردن در کنار اشخاص دیگر را دو چندان می‌کند. قابلیت ایجاد رویدادهای تصادفی هم بخش جدیدی است که از تکراری شدن مسابقات می‌کاهد. رویدادهای روزانه و چالش‌های متنوع پیشنهاد شده از سوی سازندگان هم یکی دیگر از اضافات ناب Dirt Rally است. محتوایی که از همان ابتدا در اختیار خواهید داشت بسیار مطلوب است و با کسب تجربه و خریداری ماشین‌های بهتر و تشکیل تیم زبده‌تر افق‌های جدیدی پیش رویتان باز می‌شوند. به عبارتی حس پیشرفت و سیر رو به جلو عاملی است که در میانه راه شما را به ادامه بازی تشویق می‌کند. اگر بازی را یک شبیه‌ساز صرف در نظر بگیریم مشکلاتی سطحی و گذرا از قبیل تنظیمات نسبتا محدود فنی نسبت به دنیای واقعی، عدم تعادل بین آنچه که بازی از شما می‌خواهد (زدن رکوردهای جهانی) با ابزارهای که در اختیارتان گذاشته است (یک کنترلر محقر) بعضی اوقات دلسرد کننده است. گرافیک بازی از نزدیک چندان دلچسب نیست، اما برای رسیدن به اهداف بازی مناسب به نظر می‌رسد. فریم ریت ثابت و قابل اتکا کمتر دست و پا گیرتان می‌شود؛ اما اگر بازی را یک عنوان رانندگی دیگر در نظر بگیریم اولین ایرادی که می‌شود به آن گرفت سختی بیش از حد است. پس اگر دیدی مشابه حالت اول دارید به سراغ خریدش بروید. در ضمن بدانید و آگاه باشید که نقد و نمره تعلق گرفته به بازی بر اساس دیدگاه اول و پذیرفتن منطق شبیه سازی دنیای مسابقات رالی تدوین شده اند.

dirt rally

گذشتن از پیچ‌های بازی بیشتر از هر عنوان رانندگی دیگری شجاعت می‌خواهد. برخلاف مسابقه در پیست یک سنگریزه یا شاخه درخت در جای نامناسب می‌تواند همه معادلات شما را به هم بزند و در یک ثانیه تمامی پیشرفت‌تان را ضربدر صفر بکند. کم شدن پول در هر بار ریستارت کردن مسیر (البته تا یک تعداد محدود، پس از آن ریستارت بدون هزینه است) هیجان و اضطراب رانندگی را دو چندان می‌کند و حذف حالت سفر در زمان و بازگشت به زمان قبل از تصادف هم با توجه به منطق شبیه سازی بسیار به جا است. همانطور که گفته شد گرافیک پایین در مقایسه با سایر عناوین هم سبک (البته در سرعت بالای مسابقات و تحت فشار خرد کننده گرافیک آخرین مساله‌ای است که توجه شما به ضعیف بودنش جلب می‌شود) و توقعات بیجا بدون توجه محدودیت‌های رسانه از جمله کاستی‌های قابل ذکر بازی هستند. جدا از اینها یک تجربه ناب و منحصر بفرد انتظارتان را می‌کشد. پس وقتی کمک راننده بهتان می‌گوید «Don’t Cut!» بهتر است دو دستی فرمان را بگیرید، با تمام تلاش از مسیر بیرون نروید و پایتان را تا ته روی گاز فشار دهید و در دل امید داشته باشید سنگ ریزه‌های آن سوی پیچ به خوبی زیر چرخ هایتان بلغزند و کارتان به DNF شدن نکشد.

مجموع امتیاز - 8

8

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
کنترل دقیق و سخت!
صداگذاری خوب کمک راننده
صداگذاری خوب
نقاط ضعف:
گرافیک تکنیکی

User Rating: Be the first one !

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا