ایکس باکس سری ایکسبررسیبررسی ویدیویی بازی هاپلی استیشن 4

بررسی بازی Control : AWE

بازگشت Alan Wake

10 سال پیش که مایکروسافت عنوان جدیدش با نام الن ویک را عرضه می‌کرد کمتر کسی انتظار داشت این انحصاری مایکروسافت یک دهه بعد آن هم در قالب بسته الحاقی عنوان دیگری به جمع گیمرها بازگردد. عرضه همزمان بازی با رد دد ردمپشن از یک سو و تغییر سیاست‌های مایکروسافت مبنی بر تمرکز روی عناوین کینکت سبب شد تا نه تنها ساخت قسمت دوم الن ویک متوقف شود بلکه رمدی برای تصاحب کامل امتیاز بازی چندین سال صبر کند. در هر صورت این استودیو فنلاندی همانطور که چند ماه پیش اعلام کرده بود دومین و آخرین DLC داستانی بازی Control را با محوریت کاراکتر الن ویک عرضه کرد. دی ال سی‌ای که به واسطه حضور این شخصیت تغییرات مهمی داشته و حتی کمی از فضای اصلی بازی Control فاصله گرفته است. حالا سوال اینجاست که آیا رمدی موفق شده هم یک دی ال سی خوب برای کنترل عرضه کند و هم شخصیت محبوب عنوان دیگرش را بازگرداند ؟ در جواب هر دو سوال باید گفت بله.

برای مشاهده بررسی بازی Control : AWE در یوتوب کلیک کنید

به مانند DLC نخست کنترل یعنی Foundation ، این دی ال سی هم محیط جدیدی را ساختمان Oldest House یعنی همان لوکیشن بازی کنترل اضافه کرده است. اسم این بخش جدید Investigation Sector – که در ادامه نقد با نام بخش تحقیقات از آن یاد خواهیم کرد – نام دارد. یک فضای بزرگ که از محیط Foundation هم تقریبا بزرگ تر است. اتفاقات در این DLC خیلی سریع آغاز شده و در همان شروع «جسی فیدن» شخصیت اصلی بازی کنترل با شنیدن صدا و دیدن تصویر الن ویک از طریق هات لاین ، به بخش بخش تحقیقات می رود تا پرده از راز ویک و اتفاقاتی که ده سال پیش در «برایت فالز» و «دریاچه کلدرن» افتاده پرده بردارد.

شیوه داستان گویی AWE هم مشابه خود عنوان اصلی دنبال می‌شود هرچند بیشتر داستان از طریق پرونده‌ها و فایل‌های صوتی روایت می‌شود. کار خوب رمدی این بوده که به اکثر سوالات «الن ویک» در این DLC جواب می‌دهد اما از طرفی مشکل اینجاست که برای درک کامل اتفاقات باید حداقل یک بار دیگر داستان این بازی را باید بخوانید زیرا بعضی از جزییات مهم لا به لای پرونده‌هایی که در بخش تحقیقات پیدا می‌کنید وجود دارند. متاسفانه کات سین‌های این DLC بسیار کم است موضوعی که به خودی خود یک ایراد بزرگ محسوب نمی‌شود اما با توجه به بازگشت الن ویک انتظار می‌رفت داستان کمی راحت‌تر روایت شود مخصوصا اینکه اتفاقات بازی مستقیما به بازی الن ویک ارتباط دارد. به بیان ساده تر برای متوجه شدن داستان حتما یا باید الن ویک را بار دیگر به اتمام برسانید یا اینکه داستان آن را بار دیگر مطالعه کنید. در این صورت مطمئن باشید داستان AWE به هیچ وجه نا امیدتان نمی کند و می توانید پس از سال‌ها جواب بسیاری از سوالات باقی مانده در بازی الن ویک را پیدا کنید. نکته جالب این است که بدمن این DLC دکتر هارتمن ، شخصیت بد بازی Alan Wake است که طرفداران سری حتما او را به خاطر دارند. او مدام در طول بازی به سراغتان می‌آید و با ظاهر ترسناکش شما را آزاد می‌دهد. دکتر هارتمن ، الن ، توماس زین ، آلیس ، دریاچه کلدرون و حتی «الکس کیسی» که تقریبا همان شخصیت مکس پین است ، همگی جز کاراکترهای AWE هستند و این DLC اتفاقات حول محور تمامی این شخصیت‌ها را پوشش می‌دهد. پس می توان گفت تجربه این DLC حداقل از منظر داستانی برای عاشقان الن ویک امری ضروی است.

گیم‌پلی AWE در بعضی بخش‌ها شبیه به نسخه اصلی بازی کنترل است در بعضی بخش‌ها نه. پیش از اینکه به سراغ بخش جدید برویم باید این را اضافه کنم که گیم پلی این DLC در نوع خود سخت است. اکثر دشمنان بازی ، قوی ترین دشمنانی بودند که شما در طول نسخه اصلی و DLC نخست Foundation با آن‌ها روبرو شدید. دشمنانی که بعضی از آن‌ها با زدن تنها یک ضربه 90 درصد از خط سلامتی شما را از بین می‌برند. با توجه به اینکه AWE یک DLC است احتمال دارد یک ساعت اول کمی برایتان اعذاب آور باشد مخصوصا اگر از آخرین تجربه کنترل شما چند ماه گذشته باشد. در طول این DLC سه تا 4 ساعته تقریبا هر 5 تا 10 دقیقه یک بار با موجی از دشمنان سمج روبرو می‌شوید. مشکل لزوما سختی دشمنان نیست بلکه ساختار این DLC به شکلی است که در یک محیط مدام با چندین Wave مختلف دشمن روبرو می‌شوید که یکی دو بخش بازی حسابی اعصابتان را خرد می‌کنند. مشکل Wave در صورتی که بخواهید ماموریت‌های جانبی بازی را هم به سرانجام برسانید بیشتر توی ذوق می‌خورد. البته تعدادی از ماموریت‌های جانبی مخصوصا ماموریت‌های قطار و زندانی عجیب و غریب لذت بخش هستند اما در مابقی ماموریت ها که شامل از بین بردن منابع تاریکی و نور تاباندن به گیاهان خلاصه می شوند ، دشمنان کمی اذیتتان می‌کنند.

control awe 2

البته باید اضافه کرد که به لطف سلاح جدید این DLC با نام Surge مبارزات کمی راحت از گذشته است اما دشمنان هم همان میزان سخت تر و بی رحم تر شده اند. این سلاح در حقیقت یک گریند لانچر است که توانایی پرتاب سه نارنجک را دارد. با تمامی این تفاسیر باید گفت مبارزات هنوز هم بسیار هیجان انگیز هستند و شما غرق در خود می‌کنند.

در مورد بخش‌های جدید بازی با دو قسمت کلی روبرو هستیم. نخست اضافه کردن چند مد جدید است که در هنگام پیدا کردن دو دستگاه آرکید در اوایل AWE با آن‌ها آشنا می‌شوید. با وارد شدن به دستگاه آرکید مدهایی همچون Horde و Time Trial روبرو می‌شوید که هر کدام مشخصات خاص خود را دارند. این دو دستگاه آرکید حکم Arena را برای بازی کنترل ایفا می‌کنند که می‌توانید برای محک زدن مهارتتان از آن‌ها استفاده کنید. دومین بخش اما مستقیما از الن ویک به این DLC انتقال پیدا کرده و آن هم مبارزه یا از بین بردن تاریکی از طریق نور است. بخش مهمی از این بازی به راه انداختن ژنراتورهای برق برای نورانی شدن محیط یا استفاده از چراغ برای از بین بردن سیاهی اختصاص پیدا کرده است. این بخش تقریبا یک شمشیر دو لبه است. با اینکه حس نوستالژی‌تان را قلقلک می‌دهد اما تکرار آن طی 3 تا 4 ساعت چندان جذاب نیست. البته با توجه به توجیه داستانی تحمل آن راحت تر است.

نکته جالبی که در مورد AWE وجود دارد ، فضای متفاوت ان نسبت به Foundation و خود بازی اصلی است. با اینکه کنترل مشخصا از عناوین ژانر های وحشت و تریلر الهام گرفته بود اما این الهام در AWE به اوج خود رسیده طوری که به صورت کلی می توان این DLC یک اثر اکشن/ترسناک خطاب کرد. محیط‌های تاریک و مقابله با نور چه بسا بیشتر از خود بازی الن ویک در اینجا استرس آور است و مشخصا طرفداران آثار ترسناک راحت تر با AWE ارتباط برقرار خواهند کرد.

AWE شاید یک DLC کامل نباشد اما بعید است نا امیدتان کند. بعضی مبارزات طاقت فرسا هستند و انتظار می رفت کات سین های بیشتری را هم شاهد باشیم اما مشخصا این DLC در درجه بالاتری نسبت به Foundation قرار می گیرد و هدیه بسیار خوبی برای دوستداران الن ویک است مخصوص پایان آن که شما را مجذوب خودش می کند.

امتیاز بازی‌سنتر - 8

8

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
 بازگشت الن ویک و دنیای اسرارآمیزش
 اضافه شدن مدهای جدید گیم‌پلی
 تکمیل کردن موفقیت آمیز داستان کنترل و Alan Wake
 فضای ترسناک
 اضافه شدن سلاح جدید
نقاط ضعف:
 تعداد Waveهای دشمنان بیش از اندازه است
 بازی زیاد حول محور استفاده از نو می‌چرخد و کمی از کلیت اصلی گیم پلی کنترل دور شده
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS4 بررسی شده است

User Rating: 4.7 ( 3 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا