بررسی

بررسی بازی Call of Juarez: The Cartel

عده ای معتقدند که در عرصه ی بازی سازی همه چیز ممکن است و هیچ چیز غیر ممکن نخواهد بود ، شاید اگر دید کلی نسبت به این نظریه داشته باشیم ، این ادعا برایمان تا حدودی درست جلوه کند ، اما وقتی نگاهی به پیشینه ی سری Call of Juarez می اندازیم و سپس نگاهمان را به سوی Call of Juarez: The Cartel منعطف می کنیم ، قطعاً در میابیم که این ادعای پیش پا افتاده نقض می شود. چطور ممکن است سری که دو عنوان اولش ، تمی قدیمی و روایتگر دوران وسترن بودند ، یک دفعه مدرنیزه شود و داستان آن به سال 2011 انتقال یابد ؟! متاسفانه این روزها ، با سیاست های غلطی که استودیوهایی مانند Techland در پی می گیرند ، سری دوست داشتنی که همه با تم خاص و وسترن بودن آن انس گرفته بودند ، ناگهان به سبک Modern First-Person Shooter تبدیل می شود ! طبیعتاً این امر ، نتیجه ای جز خراب شدن نام سری و بر آورده نشدن انتظارات هواداران ندارد. عنوان Call of Juarez The Cartel را اگر از حیث نام نگاه کنیم ، باید سومین نسخه ی سری COJ دانست. این عنوان که کمی نام COJ برایش سنگینی می کند ، در تاریخ 19 جولای امسال توسط کمپانی خوشنام Ubisoft انتشار یافت. همانطور که به حضورتان رساندیم ، سازنده ی آن استودیوی بازی سازی Techland بود که با مدرنیزه کردن عنوان The Cartel روح تازه و البته مریضی به این سری دمید و با ارتباط دادن قسمت هایی از داستان دو عنوان گذشته ی آن به The Cartel ، سعی داشت کمی از جلوه ی خراب کاری خود را حذف کند ، که متاسفانه در این حیله نیز موفق ظاهر نشد. این عنوان در تاریخ 19 جولای امسال برای PC | PS3 | X360 منتشر شد. حال با تجربه ی آن و فرصتی که نصیبمان گردید ، بر آن شدیم تا شما عزیزان را با نقد و بررسی بازی Call of Juarez The Cartel همراه سازیم. مطمئناً خواندن این مطلب توسط شما ، موجب سرافرازی ما می گردد …

داستان این بازی بسیار کلیشه ای است و هیچگاه از روایت و مشخص شدن ادامه ی آن لذت نخواهید برد. داستان اصلی The Cartel روایتی از سال 2011 است و از تاریخ چهارم جولای همان سال ، با بمباران کردن دفتر DEA ، توسط Mendoza Cartel آغاز می شود. شخصیت های اصلی بازی را سه فرد با نام های Ben McCall ( 57 ساله ، وابسته به سازمان LAPD و از نوادگان Ray McCall ) ، Eddie Guerra ( 37 ساله ، وابسته به سازمان DEA ، بسیار وراج و ریسک پذیر ) و Kimberly Evans ( 25 ساله ، وابسته به سازمان FBI ، فوق العاده باهوش و مصمم در کارها ) تشکیل می دهند. طی انفجار سهمگین در DEA ، یکی از مامورین عالی رتبه ی آن سازمان ، یعنی Patrick Stone کشته می شود. Ben به همراه Patrick و همچنین Alvarez ، در ویتنام خدمتکاران ساده ای بودند. پس از گذشت مدتی ، Ben دوست خود یعنی Alvarez را به قتل زن غیر نظامی متهم می کند ، اما دادگاه به این علت که وی نه مدرک و نه شاهدی به همراه خود داشت ، اظهارات او را قبول نکرد. از آن پس ، کینه توزی های زیادی میان Ben و Alvarez ایجاد می شود و شبهاتی هم در مورد قتل Patrick Stone بوجود می آید. سپس فردی به نام Eddie Guerra هم که زیر این سوء ظن نقش هایی داشته و از طرفی تنها بازمانده ی بمب گذاری در DEA است ، وارد ماجرا می شود. در این شرایط Kimberly Evans هم مجبور می شود به علت کارهای غیر قانونی برادر 18 ساله اش و دار و دسته ی آن ، از وی در برابر قانون دفاع کند. در میان حواشی که برای هر یک کارکترهای بازی وجود دارد ، این سه تن ، یعنی Ben ، Eddie و Guerra ، ماموریت می گیرند تا کارهای خلاف باندی زیر زمینی ، واقع در مکزیک را افشا سازند و سعی بر این دارند تا صادرات مواد مخدر از مکزیک به سایر شهر ها و کشورها را متوقف کنند. داستان بازی به طور کلی با وجود کلیشه ای بودن ، هیچ جذابیتی ندارد و در حد عنوانی از سری COJ نیست.

شخصیت پردازی بازی و انتخاب دیالوگ ، یکی از مهمترین بخش ها در هر بازی است که در The Cartel اصلاً به آن پرداخته نشده است. برای مثال شخصیت پردازی Ben McCall خیلی ضعیف است ، او بسیار فحاش است و گاهاً دوستان خود را با فحش صدا می زند. همچنین دارای سرشتی بسیار خشک و جدی است و مطمئناً اگر بازی را با وی انجام دهید ، به هیچ عنوان از انجام آن لذت نخواهید برد. ترکیب شخصیت ، در عناوینی که باید بازی را بصورت تیمی به اتمام برسانید ، بسیار مهم است ، اما Techland به این مورد هم بها نداده و شما هیچ برنامه ریزی و یا کار تیمی میان Ben ، Eddie و Kimberly مشاهده نخواهید کرد. شاید در کنار عیوب زیادی که در تمام بخش های بازی مشاهده کردیم ، اگر داستان بازی هم به جمع آنها بپیوندد ، هیچ نکته ی مثبت به خصوصی در The Cartel قابل مشاهده نباشد!

در این مبحث قاصدیم تا به بخش گیم پلی بازی بپردازیم. شاید در نگاه اول ، گیم پلی بازی برایتان جذاب باشد ، زیرا در مرحله ی نخست بازی ، درون ماشینی هستید و تیر اندازی در آن مرحله به اتومبیل های مجاور ، کار سرگرم کننده ای است ، اما اگر کمی از انجام بازی بگذرد ، قطعاً برایتان کسالت آور شده و از انجام ادامه ی آن پرهیز خواهید کرد. اگر بخواهیم گیم پلی The Cartel را با Bound In Blood مورد قیاس قرار دهیم ، هیچ امتیازی به گیم پلی The Cartel نمی توان داد. در منوی اصلی بازی ، هنگامی که شما داخل آیتم New Game شده و قصد دارید بازی را شروع کنید ، می بایست از میان سه کارکتر اصلی بازی یکی را انتخاب کنید ، البته باید انتخاب خود را درست انجام دهید ، زیرا بعداً نمی توانید آنرا تغییر دهید. مرحله ی اول بازی ، هیچ چیز جدیدی نه تنها نسبت به بازی های اول شخص سال 2011 ، بلکه نسبت به بازی های چندین سال پیش هم ندارد و همین امر باعث می شود تا در نگاه اول ، دید گیمر نسبت به آن تغییر یابد. تمام المان هایی که در گیم پلی بازی های اول شخص ساده مانند Homefront مشاهده کرده بودیم ، عیناً جلوی چشممان ظاهر شد. قصد نداریم استاندارد های گیم پلی این دو بازی را ضعیف بدانیم ، اما مکرر شدن آنها در طول بازی ، لطمه ی زیادی به کیفیت آن می زند. مثلاً تیراندازی در The Cartel ، با شخصیت های آن ، اصلاً لذت بخش نیست ، زیرا تکنیکی و داینامیک طراحی نشده و بسیا عامیانه جلوه می دهد. همچنین این امر در مورد رانندگی با وسایل نقلیه هم صدق می کند. شاید بتوان تنها نکته ی مثبت گیم پلی آن را ، اسلحه های گوناگون بازی دانست. به طور کلی نمی توان قسمت Single Player را بخش جذابی در گیم پلی The Cartel دانست و مطمئناً پس از گذشته چند دقیقه از انجام آن ، به قدری تکراری بودن آن آزارتان می دهد که تا چند روز حتی سمت کاور بازی هم نخواهید رفت !

در قسمت مولتی پلیر بازی ، بخش های جالی دیده شد که بازگو کردن آنها ، خالی از لطف نیست. شما می توانید با دوستانتان تیم هایی تا سقف 12 بازیکن ، تشکیل دهید و با یکدیگر به انجام بازی بپردازید. البته قبل از هر چیزی باید مشخص کنید که دوست دارید پلیس باشید یا جنایتکار. در این بخش Customize کردن کارکترها مقدور است و شما برخی خصوصیات چهره و لباس های آنان را می توانید تغییر دهید. همچنین تمام سلاح موجود در بخش تک نفره ، در این مود نیز وجود دارد و قادرید از تمامیشان استفاده کنید. هر اندازه که کار تیمی در مود تک نفره ی بازی به چشم نخورد ، در این مود دیده می شود. برایم مثال هنگامی که شما به شدت زخمی می شوید ، می توانید دوستتان را خبر کنید تا به کمک شما بیاید و به طریقی ، موجب بهبودی شما گردد. استفاده از وسایل نقلیه برای تعقیب و گریز در این مود بسیار جالب است و از هیجان خاصی برخوردار است. شاید مود مولتی پلیر بازی ، با آیتم های جذابی که دارد ، مدتی بتواند شما را سرگرم کند ، اما مانند قسمت تک نفره ، پس از چندین دقیقه ، باز هم تکراری شدنش ، آزارتان خواهد داد.

این بازی با موتور گرافیکی Chrome Engine 5 ساخته شده است. The Cartel اولین عنوانی است که قدرت های این موتور بر رویش پیاده سازی شده است. به نظر می رسد سازنده ی بازی از تمام مزایای این موتور بهره گیری نکرده ، زیرا به جرئت می توان گفت ، عنوان Bound In Blood که در سال 2009 و با نسخه ی قبلی این موتور ساخته شده بود ، گرافیکش بسیار چشم نواز تر از این بازی بود. اگر کسی زیاد از این عرصه ی بزرگ خبری نداشته باشد و The Cartel را به او نشان دهیم ، مطمئناً می گوید این عنوان برای چندین سال پیش است. بافت هایی که برای ساختمان ها ، ماشین ها و اشیای دیگر از آن ها استفاده شده ، در نگاه اول می توان فهمید که بسیار بی کیفیت اند ، همچنین بافت های چهره ی شخصیت ها هم زیاد جالب نیست. رنگبندی محیط در سطح معمولی قرار دارد و پالت رنگی قطعاً از رنگ های کمی تشکیل شده است. در برخی مراحل ، هنگامی که درگیری میان شخصیت و دشمنان شدید می شود ، با افت فریم مواجه می شویم و نرخ فریم بازی بسیار پایین می آید. همچنین گاهاً تکسچرهای فوق العاده ضعیفی در بازی دیده می شود. یکی دیگر از مشکل های آن ، وجود Screen Tearing ( پاره شدن صفحه ی نمایش ) است که به شدت آزارتان می دهد. شاید بیشترین افکتی که در بازی ببینیم ، افکت خون باشد که به وفور ، هنگامی که شخصی را می کشید دیده می شود. از این افکت که یکی از مهمترین عناصر در بازی است ، به خوبی استفاده نشده و هنگامی که کسی کشته می شود ، به اندازه ی یک چهار لیتری خون از وی بیرون می ریزد ، این در حالی است که بدن آنها زیاد صدمه نمی بیند. سازنده ی بازی کمی سلیقه به خرج نداده تا منوی بازی را زیبا تر پدید آورد ، منوی عناوین دهه ی قبل از منویی که در The Cartel دیدیم بسیار قوی تر و زیباتر بودند. تخریب پذیری محیط در سطح مطلوبی است و اکثر وسایل پیرامونتان مانند شیشه ، میز ، در و … با ضربه ی گلوله شکسته می شوند ، منتهی اگر پس از چند ثانیه به آنها نگاه کنید ، دوباره به حالت اولیه ی خود بر می گردند. فیزیک کارکترها هم بسیار ضعیف است و وقتی کارکتری راه می رود ، فکر می کنید کسی در حال هل دادن اوست ! همان اندازه که فیزیک کارکترها ضعیف است ، فیزیک وسایل نقلیه چند برابر ضعیف تر ظاهر شده است. ماشین ها اصلا طبیعی حرکت نمی کنند و وقتی ضربه یا شلیکی به آنها برخورد می کند ، عکس العملی جز استخراج دود نشان نمی دهند. اگر بخواهیم گرافیک بازی را با Bound In Blood مقایسه کنیم ، متوجه می شویم که The Cartel در زمینه ی گرافیک چیزی نیست جز فاجعه ی سال 2011 !

حال به بخش صدا گزاری می رسیم. دوبله ی بازی نسبتاً خوب است و به نظر می رسد از صداپیشگان با استعدادی استفاده کرده اند. صدایی که هنگام صحبت کردن Ben می شنویم ، ما را به حال و هوای عناوین قبلی می برد ، وقتی که Roy McCall صحبت می کرد و یا عصبانی می شد. البته انتخاب دیالوگ ها واقعاً افتضاح است ! افکت های صدا برای تیر اندازی بسیار ضعیف است و طبیعی کار نشده ، وقتی شما با اسلحه ی سنگینی تیر اندازی می کنید و سپس با یک کلت کمری شلیک می کنید ، یک نوع صدای مشابه می شنوید ، که این امر از جذابیت نداشته ی گیم پلی بازی کاسته می کند ! شایان ذکر است که به صداهای متفرقه هم پرداخته نشده ، مثلاً وقتی شما درون جنگل هستید ، قطعاً پرنده ای در آنجا پر میزند ، اما در The Cartel ، درون جنگل هایش هیچ صدایی نمی شنوید. موزیک بازی نسبت به صدا گزاری اش نسبتاً بهتر عمل کرده است. در طول بازی در برخی مراحل با حمله ی دشمنان موزیک هیجان انگیزی پخش می شود. البته در قسمت های دیگر بازی ، زیاد از پخش موزیک استفاده نشده است. به نظر می رسد که سازنده ی بازی به دو بخش صداگزاری و موسیقی هم بها نداده است و در برخی قسمت های بازی ، صداگزاری و یا موزیک ، بسیار عامیانه به نظر می رسد.

حال که در تابستان هستیم و فقر بازی بیداد می کند ، با عرضه ی عناوینی مانند The Cartel ، نه تنها از کمبود بازی نجات پیدا می کنیم ، بلکه بیش از پیش در این فقر داخل می شویم. شاید اگر سازنده ی بازی وقت بیشتری را روی ساخت این عنوان قرار می داد ، حال با عنوان ضعیفی مثل The Cartel رو به رو نبودیم..

مطالب پیشنهادی:

مجموع امتیاز - 4

4

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:

به جز قسمت مولتی پلیر ، تقریباً هیچ چیز !
نقاط ضعف:
ترکیب بد گیم پلی
فیزیک بد برای شخصیت ها و وسایل نقلیه
گرافیک قدیمی
داستان نه چندان قوی
شخصیت پردازی ضعیف

User Rating: Be the first one !

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.