بررسیکامپیوتر

بررسی بازی Call of Duty: Modern Warfare 2

از اولین حضور سری Call Of Duty در بازار شلوغ بازی های رایانه ای حدود 6 سال می گذرد. در سال 2003 اولین سری Call Of Duty به بازار عرضه شد که نظر منتقدان را به شدت به خود جلب کرد، این بازی مورد توجه بسیاری از گیمر ها قرار گرفت و در مدت کوتاهی Call Of Duty به یک بازی بسیار محبوب تبدیل شد. گیم پلی روان و هیجان انگیز و روایت داستان جنگ جهانی دوم به سبکی خاص در کنار قسمت چند نفره (Multiplayer) بسیار عالی از نکاتی بودند که باعث موفقیت بزرگ Infinity Ward شدند. در کمتر از 1 سال IW یک بسته الحاقی برای این بازی منتشر کرد که با اضافه کردن چندین ساعت Campaign جدید توانست موفقیتی دوباره برای IW به ارمغان آورد. در سال 2005 نسخه بعدی بازی با نام Call Of Duty 2 به بازار راه یافت که به عقیده بسیاری از منتقدان حماسی ترین و بهترین بازی ساخته شده از جنگ جهانی دوم است. Call Of Duty 2 جهشی بزرگ برای IW در سبک FPS و قسمت Multiplayer بود. Call Of Duty 3 در سال 2006 توسط Treyarch ساخته شد که فقط نام Call Of Duty را یدک می کشید و نشانی از Call Of Duty سابق در آن نبود.,

Infinity Ward

بعد از عرضه این بازی Infinity Ward اعلام کرد بر روی سری جدید Call of Duty کار می کند که دیگر داستان در جنگ جهانی دوم رخ نخواهد داد. برای اولین بار بعد شماره بازی نامی نیز برای بازی انتخاب شده بود که آن نام Modern Warfare بود. آنها با قبول ریسکی بزرگ داستان بازی را به جنگ مدرن آورده بودند و شما باید دنیا را از دست تروریست ها نجات دهید. گرافیک بازی به طرز عیجیبی پیشرفت کرده بود، گیم پلی بازی بسیار روان تر از گذشته بود صدا گذاری بازی بسیار خوب انجام شده بود. بار دیگر Infinity Ward به موفقیتی بزرگ دست یافت و Modern Warfare با میانگین امتیازی بالای 93% در بسیاری از محافل به عنوان بهترین بازی سال شناخته شد. در سال 2008 نسخه بعدی Call of Duty توسط Treyarch ساخته شد. آنها داستان بازی را به جنگ جهانی دوم بازگرداندند و این بازی توانست به موفقیت هایی دست یابد ولی این بازی در سایه Modern Warfare قرار گرفت و انچنان که می توانست پیشرفت نکرد. بعد از مدتی Infinity Ward اعلام کرد که بر روی ادامه Modern Warfare کار خواهد کرد که نام آن Modern Warfare 2 خواهد بود. Modern Warfare 2 با نمایش فوق العاده خود در E3 به همگان ثابت کرد که باید منتظر یک بازی بسیار بزرگ باشیم. در ادامه به نقد و بررسی کامل بازی Modern Warfare 2 خواهیم پرداخت.

Infinity Ward

همانطور که گفته شد ساختن MW1 مانند روشن کردن موتور یک اتومبیل بود و در کنار آن می توان ساخته شدن MW2 را به شتاب گرفتن این اتومبیل تشبیه کرد. همه چیز در MW2 پیشرفت داشته است و کمتر ایرادی می توان به شاهکار جدید Infinity Ward گرفت. داستان بازی در Mw2 بسیار بهتر ساخته و پرداخته شده است و نسبت به Mw1 جذابیت بیشتری دارد. یک جنگ بزرگ میان آمریکا و روسیه و حضور یک گروه تروریستی که به هیچ کشوری وابستگی ندارد. شاید بتوان داستان بازی را به دو قسمت تقسیم کرد. نیمه اول برای پیدا کردن تروریست ها و نیمه دوم برای از بین بردن خیانتکار! داستان بازی به شیوه ای کاملا سینمایی همراه با شوک های ناگهانی بسیار زیبا روایت می شود که در کمتر بازی FPS دیده شده است. به طور کلی بازی به 3 بخش Single Player، Multi Player و یک بخش جدید به نام Spec Ops تقسیم شده است که در ادامه به بررسی نقاط ضعف و قوت هر کدام خواهیم پرداخت.
بخش تکنفره MW2 یکی از لذت بخش ترین قسمت های این شاهکار می باشد. قسمت تکنفره شامل سه Act است که هر کدام شامل 5 الی 6 زیر مرحله جدا است. قسمت Level Designing نسبت به MW1 پیشرفت شگرفی داشته و مراحل بسیار گسترده و شلوغ تر می باشند. به طور کلی بازی در 3 منطقه خیابان های Rio de Janeiro در برزیل، کوه های یخ زده روسیه، صحرا های افغانستان و چندین مکان مختلف دیگر رخ می دهد. هر مرحله از بازی یک هدف خاص را دنبال می کند و در بعضی مواقع بسته به شرایط پیش آمده در میدان جنگ برای شما ماموریت جانبی کوتاهی در نظر گرفته می شود. تک تک مراحل MW2 بسیار وسیع تر، شلوغ تر و صد البته بسیار سخت تر از MW1 است. همانطور که که سازندگان قول داده بودند این بار جنگ به آمریکا نیز رسیده است و جنگیدن در مقابل سربازان روسیه در خیابان های و ساختمان های نیمه تخریب شده آمریکا حال و هوای خاصی به بازی بخشیده است.

Infinity Ward

تنوع اسلحه در بازی بسیار بالا است و همچنین Attachment های بازی پیشرفت خوبی داشته اند و می توانید اسلحه هایی پیدا کنید که به طور همزمان از دو Attachment بر روی آن استفاده شده است. گیم پلی بازی بسیار لذت بخش، روان و طبیعی طراحی شده است. سرعت بازی نسبت به MW1 بسیار بیشتر شده است و دشمنان اجازه فکر کردن به شما نخواهند داد. هوش مصنوعی دشمنان پیشرفت خوبی داشته است و کمتر ایرادی می توان به این قسمت وارد کرد ولی هنوز هوش مصنوعی گروه خودی مشکلاتی دارد. بعضی مواقع جلوی دویدن شما را می گیرند یا در میان تیر اندازی جلوی رگبار اسلحه شما قرار می گیرند. بزرگترین مشکل قسمت Single Player کوتاه بودن آن است که به طور متوسط در درجه سختی Regular تنها 4 الی 5 ساعت به طول می انجامد.
خوشبختانه بسیاری از باگ های گذشته برطرف شده اند. به عنوان مثال دیگر به مشکل Spawn شدن بی نهایت دشمن در یک منطقه برخورد نمی کنید. در MW1 متاسفانه Mini Map از اینترفیس بازی حذف شده و به منوی Objectives انتقال داده شده بود که استفاده از آن را سخت کرده بود. در MW2 همیشه یک Waypoint وجود دارد که به شما نشان می دهد که باید به کجا بروید یا دنبال چه کسی راهی شوید. یکی از بزرگترین اشکالات قسمت Single Player این است که نمی توانید این قسمت را با دوستان خود به صورت Coop بازی کنید. گر چه بعضی از مراحل در قسمت Spec Ops وجود دارند.

Infinity Ward

قسمت Spec Ops یک تجربه ناب در غالب یک بازی بزرگ است. این قسمت شامل پنج Act است که شامل یک سری Map های جدید و یک سری از مراحل خود بازی است که دارای سه درجه مختلف سختی است. برای کامل کردن هر مرحله به شما تعداد ستاره ای بر اساس درجه سختی داده می شود. برای کامل کردن این بخش به طور کامل باید تعداد 69 ستاره به دست بیاورید. قسمت Spec Ops را می توانید به صورت تکنفره یا دو نفره به صورت آنلاین بازی کنید. گرفتن 69 ستاره به صورت تکنفره کاری غیر ممکن است و در کنار آن بازی کردن به صورت دو نفره تجربه ای جدید برای شما و دوستانتان به ارمغان می آورد. روحیه همکاری در این قسمت بسیار بالا است و تمام کردن بعضی از مراحل بدون همکاری تقریبا غیر ممکن است. تنوع مراحل در Spec Ops همانند قسمت Single Player خود نمایی می کند. جالب است که مرحله ای بسیار شبیه به مرحله بسیار محبوب All Ghillied Up از MW1 در قسمت Spec Ops وجود دارد که خاطرات خوش شما را زنده خواهد کرد.
بزرگترین قسمت Modern Warfare 2، قسمت Multiplayer آن باشد که به طرز باورنکردنی پیشرفت داشته است. این قسمت شامل شانزده Mode است که در نوع خود بی نظیر می باشد. سیستم پیشرفت در بازی فرق چندانی نداشته است ولی محدودیت Level به 75 رسیده است. همانند گذشته با به دست آوردن Experience point و تکمیل کردن Challenge ها به Level بعدی خواهید رسید. با پیشرفت در بازی اسلحه های جدیدی در اختیار شما قرار می گیرد که هر کدام از این اسحله ها Challenge های مخصوص برای باز شدن قابلیت هایی مانند Red Dot Sight دارند. بر خلاف MW1 که تنها مجاز به استفاده از یک Attachment بر روی اسلحه خود بودید، شما می توانید دو Attachment به صورت همزمان بر روی اسحله خود استفاده کنید. شما می توانید پنج کلاس با اسلحه ها و Perk های Custom برای خود بسازید و از آنها استفاده کنید. در قسمت Customize کردن اسلحه ها امکانات زیادی اضافه شده است که از امکانات جدید در قسمت Attachment ها می توان به FMJ، Shotgun، Holographic Sight، Thermal Scope و Heart Beat Sensor اشاره کرد.

Infinity Ward

در قسمت اسلحه دوم علاوه بر انتخاب کلت می توانید انواع Machine Pistol، Shotgun و راکت لانچر را انتخاب کنید. Perk های بازی دچار کمی تغییر شدند و چند Perk جدید مانند Marathon، Scavenger، One Man Army، LightWeight و چند مورد دیگر به بازی اضافه شده است. قسمت جدیدی به اسم Death Streak نیز وجود دارد که مورد استفاده آیتم های موجود در این قسمت در موقع مردن شما یا تماشای KillCam یا موقع Respawn شدن شما است. در این قسمت 2 آیتم جدید با نام های CopyCat و PainKiller وجود دارد که به عنوان مثال با استفاده از CopyCat می توانید در موقع تماشای KillCam اسلحه دشمن خود را عینا کپی کنید. دو عدد از Perk های قدیمی بازی با نام های Martydom و Final Stand نیز به قسمت Death Streak منتقل شده اند. همانطور که می دانید در MW1 با به دست آوردن تعداد امتیاز مشخص که به آن Killstreak می گویند می توانستید از امتیازات خاصی مانند UAV یا Airstrike استفاده کنید که تعداد این پاداش ها برای Killstreak ها در MW1 بسیار محدود بود. اما در MW2 این تعداد بسیار زیاد شده و به عدد 15 رسیده است و شما می توانید با رسیدن به اعداد بالا به پاداش های خوبی برسید.
در ساخت بازی از همان انجین MW1 و Call of Duty 5 استفاده شده است. با این تفاوت که بر روی انجین آپدیت های زیادی انجام شده است و نام آن به IW4 تغییر کرده است. گرافیک در MW2 بسیار چشم نواز است. نور پردازی HDR و سایه های داینامیک در کنار هم به خوبی خود نمایی می کنند. افکت های جدیدی همچون افکت آب و هوا و افکت پاشیدن خون روی صفحه در هنگام تیر خوردن که Blood Splatter نام دارد به بازی اضافه شده است. تکسچر ها در نسخه PC نسبت به نسخه های کنسولی بسیار بهتر است. گرافیک بازی با ایراد هایی مانند کمبود بافت در بعضی مراحل و سایه هایی با لبه های تیز مواجه است که شاید به خاطر ریتم سریع بازی نتوان به آن خرده گرفت چون در هنگام بازی کردن نمی توانید با دیدی مو شکافانه به محیط اطراف خود بپردازید. با توجه به ایرادات این قسمت گرافیک بازی بسیار خوب کار شده است و در سطح عناوین امروزی قرار دارد. در قسمت فیزیک بازی از انجین Ragdoll استفاده شده است که قبلا در MW1 و Bioshock نیز استفاده شده بود. تخیریب پذیری محیط نسبت به MW1 پیشرفت جزیی داشته است اما کماکان با تخریب پذیری در حد قابل قبول رو به رو نخواهید بود. یکی از مشکلات انحین Ragdoll لرزیدن قسمتی یا کل بدن اجساد بر روی زمین است که به وفور در Bioshock دیده می شود. متاسفانه این مشکل در MW2 نیز به صورت جزیی وجود دارد.

Infinity Ward

صداگذاری بازی در سطح بسیار بالایی قرار دارد و اگر از سیستم صوتی خوبی در اختیار داشته باشید در موقع بازی کردن MW2 خود را در میدان جنگ تصور خواهید کرد. صدای تمامی اسلحه ها از ابتدا ضبط شده است و تعداد دیالوگ ها افزایش چشم گیری داشته است. بدون شک یکی از بهترین قسمت های MW2 موسیقی متن آن است. همانطور که می دانید ساخت موسیقی متن بازی بر عهده Hans Zimmer یکی از بزرگترین موسیقی سازان جهان بوده است که ساخت موسیقی متن فیلم های بزرگی همچون The Dark Knight، The Da Vinci Code، Gladiator، The Lion King و سه گانه The Pirates Of The Caribbean را در کارنامه دارد. این اولین پروژه Hans Zimmer در ساخت موسیقی بازی های رایانه ای بوده است که به نظر می رسد در این امر بسیار موفق بوده است. موسیقی متن بازی تاثیری بسیار خوب در کنار گیم پلی جذاب بازی دارد.

در نگاه کلی Modern Warfare 2 بدون شک بهترین شوتر مدرنی است که تا به امروز ساخته شده است. گیم پلی منحصر به فرد در کنار قسمت های جذاب Spec Ops و Multiplayer می تواند تا ماه های متمادی شما را سرگرم کند. حالت سینمایی بازی در کنار صدا گذاری و موسیقی متن عالی شما را به یاد فیلم های روز سینمای Hollywood خواهد انداخت.

مجموع امتیاز - 9

9

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
صداگذاری و موسیقی متن بسیار خوب
قسمت Spec Ops و Multiplayer عالی
گرافیک خوب و سینمایی
گیم پلی لذت بخش و سریع
نقاط ضعف:
Singleplayer کوتاه
مشکلات گرافیکی جزیی

User Rating: 3.83 ( 3 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا