ایکس باکس 360بررسیپلی استیشن 3کامپیوتر

بررسی بازی Borderlands 2

اگر بشود گیم‌پلی 2 Borderlands را به یک جلسه امتحان تشبیه کرد، بدلیل حجم بالای محاسبات استفاده از ماشین حساب در آن مجاز خواهد بود، چون بعد از اتمام هر مبارزه و یا باز کردن جعبه‌ای که با مشقت زیاد به آن دست یافته‌اید، باید تصمیم مهمی گرفته و انتخابتان را انجام دهید، آیا مایلید اسلحه‌ای را که حدود 100 نفر یاغی را با آن کشته‌اید و در طول یک ساعت گذشته عصای دستتان بوده را با اسلحه‌ای تازه، ناآشنا و عجیب و غریب روبرویتان عوض کنید؟ این سوال از بنیادی‌ترین سوال‌های بازیهای RPG بوده اما در 2 Borderlands نمود بیشتری پیدا می کند؛ چرا که در این عنوان (به ادعای سازندگانش) قریب به یک بازیلیون اسلحه وجود دارد که از عجیب‌ترین و مبتکرانه‌ترین اسلحه‌های صنعت بازی تشکیل یافته‌اند، طوری که از مسلسل هایی که راکت شلیک میکنند تا کلت هایی که اسید می پاشند همه و همه در اختیارتان خواهند بود.

البته اگر در حالت Co-op مشغول بازی هستید مسئله بغرنج‌تر شده و باید سریع مقایسه را انجام داده و بهترین اسلحه را برای خود بردارید چرا که همیشه دوست حریفتان آماده است تا اسحله بهتر را Ninja-Loot کند.
درانتخاب آیتم مناسب در Borderlands 2 باید المان‌های زیادی را در نظر داشت؛ برای مثال در انتخاب بهترین اسلحه، مواردی نظیر Damage(طبیعتا)، Fire Rate،Clip Size و رنگ اسلحه، توضیحاتی که در مورد آن نوشته شده، شکل ظاهری (بعضی اسلحه ها دارای سر نیزه‌های قدرتمند می‌باشند)، شرکت سازنده اسلحه، Elemental Damage و کلی نکات مهم دیگر را باید در نظر بگیرید. به همین دلیل بیشتر از یک حسابدار با اعداد سر و کله خواهید زد. البته سیستم مقایسه بازی کمی کمکتان می‌کند و در هنگام مقایسه، موارد ارتقا یافته اسلحه مورد نظرتان را با علامت کوچک سبزرنگ مشخص می کند که رفته رفته ممکن است به آن خو گرفته و کمتر درگیر محاسبات شوید.

کلاس کاراکترهای موجود در این عنوان نیز تقریبا مشابه شماره قبلی است، می توانید سربازی کار کشته را که قابلیت راه اندازی Turret در میدان نبرد را دارد انتخاب کنید و یا از بین تک تیر انداز سایبورگ، فردی قوی هیکل (Beserker) و یا Siren (معادل جادوگر در بازی های هم سبک) یکی را برای خود بر گزینید.
تغییراتی در دو کلاس Siren و Berserker ایجاد شده به طوری که Siren اینبار می‌تواند اعضای گروه را از فواصل دور Revive کند و یا دشمنان را در داخل حبابی میان زمین و هوا گرفتار کرده و موجبات نابودی سریعترشان را فراهم سازد. Berserker بر خلاف قبل که در هنگام استفاده از استعداد ویژه کلاس خود تبدیل به یک بوکسر می‌شد و با ضربات مشت خود دشمنان را از پا در می آورد، اینبار قابلیت Dual Wield پیدا کرده و به مراتب مخرب‌تر از قبل ظاهر شده است. برای بهتر درک کردن این موضوع فرض کنید در یک دست تان راکت‌انداز و در دست دیگرتان “مسلسل سنگین” قرار دارد حتما می توانید تصور کنید که چه خسارت هایی می توان به بار آورد. البته تخریب‌پذیری محیط محدود و ابتدایی بوده انتظار فرو ریختن ساختمان‌ها و هموار کردن کوه‌ها را نداشته باشید. توصیه می‌شود بازی را به صورت Co-op که چه به صورت Split-Screen و یا Online در اختیار شماست تجربه کنید، حتی می توانید Co-op دو نفره Split-Screen تان را بر روی حالت Online تعمیم داده باقی دو نفر را از میان دوستان مجازی خود انتخاب کنید.لازم به ذکر است که در حالت Co-op بازی به مراتب چالش بر انگیز تر می‌شود، به ازای افراد بیشتر دشمنان سر سختر و غنائم و هیجان بازی نیز دو چندان خواهد شد. ولی اگر امکانات بازی تحت شبکه را ندارید و یا تصمیم دارید بازی را به صورت تک نفره تجربه کنید بهتر است از کلاس های خودکفا‌تر (و در مقایسه با سایرین قدرتمندتر) Soldier یا Gunserker استفاده کنید. ,

,غارت (Loot) یکی از هسته‌های اصلی گیم پلی و یکی از عناصر سرگرم کننده Borderlands بود که با ارتقا و رفع نواقص قبلی به یکی از نقاط قوت Borderlands 2 تبدیل شده است. برای مثال برداشتن آیتم‌های افزایش سلامتی، پول و یا مهمات آسان‌تر شده و با عبور از کنارشان به طور خود کار آنها را بدست می‌آورید. این تغییر جزئی و بجا باعث می‌شود تا کمتر “سر در گریبان بوده” و بیشتر از دیدن مناظر لذت ببرید. دنیای B2 در مقایسه با شماره قبلی وسیع‌تر، متنوع‌تر و چشم نوازتر شده و تنوع دشمنان به طرز چشم‌گیری افزایش یافته است. این در حالی است که با انتخاب True Vault Hunter Mode (بعد از اتمام بازی قابل دسترسی است) تعدادی هیولای تازه نیز به جمع قبلی اضافه شده و جبهه دشمنان را قدرتمند تر از قبل می‌نمایید. هوش مصنوعی دشمنان نیز رابطه مستقیم با نوع و جثه‌شان دارد، برای مثال دشمنان ابتدایی و کوچک بازی، در مسیری خطی و بدون هیچ تاکتیک خاصی به سمت شما یورش می آورند؛ ولی دشمنان مراحل پایانی بازی به خصوص ربات‌های متخاصم، از هر روشی برای شکست شما استفاده می‌کنند. چندBoss Fight (بخوانید ابر Boss fight) نیز در بازی وجود دارد که به خودی خود می توانند مدت زمان بازی شما را از 4 تا 10 ساعت افزایش دهند. این دشمنان غول پیکر که همواره Level شان دو واحد از شما بیشتر است، درگیری‌های به یاد ماندنی ای برایتان رقم خواهند زد. در کل تجربه بازی B2، تجربه‌ای متعادل است، اگر به راهنماهای بازی توجه کنید و وارد مناطق و ماموریت هایی که مستلزم Levelهایی بالاتر از Level شماست نشوید و اسلحه‌هایتان را با وسواس خاص انتخاب کنید، با مشکلی چندانی رو برو نخواهید شد و بازی را همواره درگیر کننده و مناسب خواهید یافت. ارزش تکرار بازی به شدت بالاست، بعد از اتمام بازی می توانید برای بار دوم و در درجه سختی True Vault Hunter Mode که نوعی New Game + محسوب می شود، دوباره به Pandora بازگشته و از حضور دشمنان جدید و در عین حال سرسخت‌تر یا آیتم‌های تازه و قدرتمندتر بهره‌مند شوید و در نهایت، خورده حساب‌هایتان را با Boss های ارتقا یافته صاف کنید.

اضافه کردن مناطق برفی و یخ‌زده به همراه چندین شهر تازه که همگی با داشتن تم منحصر به فرد خودشان(از مدرن تا قدیمی و وسترن) روح تازه‌ای به Pandora نسخه قبلی دمیده است. محیط‌های خشک و بیابانی آشنای قدیمی نیز در بازی به چشم می خورند که پس از گذشت سال‌ها از وقایع قسمت قبلی دچار تحول شده و دیدن مجدد آنها خالی از لطف نیست. سبک گرافیکی بازی به مانند شماره قبلی همچنان Cell Shade است ولی کاملا حرفه‌ای و چشم نواز می‌باشد و بر خلاف اکثر بازی‌های ساخته شده به این شیوه تمامی افکت های روز نظیر نورپردازی، Draw Distance، Particle Effect را در خدمت خود دارد. طراحی هنری بازی نیز در سطح بالایی قرار دارد و گذر از مناطق متنوع و پر جزئیات Pandora حسی همچون حضور در صفحات مجلات کمیک را به بازیباز القا می کند. طراحی مراحل نیز قابل قبول است، که تشکیل یافته از مناطق وسیع با فضای آزاد زیاد و امکان رانندگی، یا مناطق کوچک سر بسته و خطی می باشد. با پیشروی بیشتر در بازی نوعی وسیله نقلیه دست ساز هم بدست می آورید که گنجایش 4 نفر را داراست و بر خلاف شماره پیشین نیازی نیست بقیه افراد تیم های 4 نفره مسافت های طولانی را پیاده گز کنند!

کاراکتر های آشنای قدیمی از جمله ربات شوخ طبع و در عین حال “همواره روی اعصاب” و حتی شخصیت های قابل بازی شماره قبلی در این عنوان حضور دارند. علاوه بر شخصیت‌های آشنا، اشخاص دیگری همچون Handsome Jack و Tiny Tina نیز به لیست کاراکترها اضافه شده‌اند که آنها هم همانند سایر کاراکترهای دنیای Borderlands، دارای شخصیت منحصر به فرد و با مزه‌اند. طراحی همگی اینها، از NPC ها گرفته تا شخصیت های اصلی، همگی دقیق، زیبا و پر جزئیات کار شده‌اند. در این شماره امکان شخصی‌سازی بیشتری برای کاراکترها تعبیه شده که بواسطه آن می توانید چهره و لباس‌تان را طبق سلیقه خود انتخاب کنید.,داستان Borderlands 2 با وجود اینکه زیباست و به خوبی روایت می‌شود ولی بعد از پایان متوجه می‌شوید با داستانی کلیشه‌ای طرف بوده‌اید، طوری که به نظر می‌رسد چنین داستانی صرفا دلیلی برای فرستادن سیل عظیم ماموریت‌ها به سوی شما بوده است. داستان حول محور درگیری‌های شما با Handsome Jack (شخصیت منفی بازی) برای نجات سیاره Pandora از نابودی است، Jack عقیده دارد با تصاحب پاندورا و فرمانروایی بر آن با کمک Warrior می‌تواند آنجا را به سرزمین بهتری برای زندگی تبدیل کرده و در این راه از قربانی کردن هیچ چیز و هیچ کس ابایی ندارد. داستان به واسطه گفتگوهای میان کاراکترها روایت می‌شود و از Cut-scene در آن خبری نیست، اغلب این دیالوگ‌ها سرگرم کننده و سرشار از خنده می‌باشند و لحظات به یاد ماندنی مزه پراکنی کاراکتر‌های شوخ طبع بازی را در خود جای داده‌اند. با در نظر گرفتن اینکه تعداد این دیالوگ های مفرح نسبت به شماره پیشین به طرز چشم گیری افزایش یافته می توان از آن به عنوان یکی از پیشرفت‌های اساسی این عنوان اشاره کرد. صداگذاری کاراکتر‌ها نیز به خوبی انجام شده و در کنار موسیقی متن‌های متنوع و نسبتا زیاد، باعث می‌شود کمتر حوصله‌تان سر برود. تیم سازنده حتی دامنه خلاقیات خود را بیش از پیش گسترش داده و برای ربات-سایبورگ بازی نیز دیالوگ در نظر گرفته‌اند. برای مثال در هنگام کلنجار رفتن با منو علامت “؟” و یا در هنگام Revive کردنتان “3>” و در حالات عادی اغلب “D:” بر روی ماسکش نمایش داده می شود!


Borderlands 2 تجربه Co-op به یاد ماندنی است که با توجه به زمان مناسب انتشارش (اول سال تحصیلی جدید و انتهای تابستان) بهترین موقعیت برای رقم زدن خاطرات بیادماندنی و فرار از دل تنگی‌های تمام شدن تابستان می باشد. اگر بشود B2 را در یک جمله توصیف کرد می شود آنرا “همان B1 ولی در تمامی جهات بهتر” نامید ولی برای کسانی که شماره قبلی را تجربه نکرده‌اند “شوتر سرگرم کننده با مایه‌های نقش آفرینی که ارزش امتحان کردن را دارد” می تواند نامی مناسب باشد.

مجموع امتیاز - 9

9

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:

سیستم لوتینگ کارآمد
پیشرفت قابل توجه
کاراکتر های بیاد ماندنی
نقاط ضعف:

داستان نسبتا کلیشه ای

User Rating: 5 ( 2 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا