ایکس باکس 360بررسی

بررسی بازی Batman: Arkham City

شاید چند سال پیش کمتر کسی تصور می کرد بتمن، شوالیه سیاه و محبوبی که مدت ها بود از اوج کناره گرفته و دیگر اسمی از وی در دنیای بازی و سینما نبود، به ناگاه دوباره قله های موفقیت را یکی پس از دیگری فتح کند و علاوه بر خوشحالی طرفداران قدیمی خود، طرفداران جدیدی نیز کسب کند. این موفقیت که از سینما شروع شد، به دنیای بازی نیز راه یافت و Arkham Asylum به قدری عالی بود که در زمان عرضه به عنوان برترین بازی ابرقهرمانی در تاریخ بازی های رایانه ای مطرح شد. حال می توانیم با اطمینان به شما بگوییم Batman: Arkham City نه تنها Arkham Asylum را پشت سر گذاشته و نام بتمن را برای همیشه جاویدان کرده است بلکه به یکی از بهترین بازی های این نسل تبدیل شده، به نحوی که کمتر عنوانی توانایی رقابت با آن را دارد.

بعد از اتفاقات شماره قبل این بار داستان در بخشی از شهر Gotham اتفاق می افتد که تبدیل به یک زندان بزرگ شده است. بروس وین معروف از مخالفین اصلی تبدیل شدن بخشی از شهر به زندان بوده ولی طی اتفاقاتی وارد این بخش از شهر شده و حوادث Arkham City از اینجا آغاز می گردد. جوکر به دلیل وقایع Arkham Asylum وضع جسمانی مناسبی ندارد و بسیاری از دشمنان اصلی بتمن در حال پیش برد اهداف خود هستند. حال نوبت شوالیه سیاه است تا دوباره عدالت را اجرا کرده و مانع از خرابکاری دشمنانش شود. داستان بازی کیفیت خوبی داشته و به زیبایی دنیای سیاه و تاریک Gotham را به تصویر می کشد. روایت داستانی بازی بسیار عالی است و شما را تا انتها مجذوب خود می کند. شخصیت های زیادی در این شماره از بازی وجود دارند که این تعداد بالای شخصیت ها یکی از مشکلات داستان بازی به شمار می آید. به دلیل زیاد بودن شخصیت ها، برخی از آن ها در طول بازی پرداخت مناسبی ندارند و بیشتر در حد یک سکانس نمایشی در بازی حضور به هم رسانده اند. به نظر می آید حضور تعدادی از این شخصیت ها در بازی بی مورد بوده و اگر داستان بر روی چند شخصیت کمتر تمرکز داشت نتیجه کار قابل قبول تر می شد. البته نکته مثبت قضیه این است که تعدادی از دشمنان اصلی بتمن در روند داستانی بازی حضور نداشته و طی ماموریت های فرعی با آن ها روبرو می شوید و این امر از گسستگی بیشتر داستان جلوگیری می کند. پایان بازی بدون شک یکی از بهترین و تاثیرگذارترین پایان ها در طی چند سال اخیر است و اتفاقات انتهای بازی موجب بالارفتن ارزش داستان می شود.

قسمت قبلی در یک زندان اتفاق می افتاد و این شماره در یک شهر! شاید در ابتدا تصور کنید که Arkham City مانند Arkham Asylum می باشد که فقط اندکی بزرگ تر شده، ولی از لحظه ورود به بازی متوجه می شوید که یک شهر بزرگ و وسیع پیش روی شما قرار دارد و وقتی اولین بار برای فراز این شهر قرار می گیرید حیرت زده خواهید شد. Arkham City قسمت های مختلفی مانند اداره پلیس، موزه و سایر ساختمان های عمومی داشته و از این نظر یک شهر کامل به حساب می آید. شما کاملا آزاد هستید که در این شهر به هر نقطه ای که می خواهید بروید و انواع ماموریت های اصلی، فرعی و سایر ماموریت های خاص بازی را انجام دهید. شیوه چینش ماموریت ها کاملا هوشمندانه صورت پذیرفته و موجب سردرگمی بازیکن نخواهد شد. سیستم گردش آزاد جذابیت بازی را بالاتر می برد، به طور مثال درهنگام انجام یک ماموریت اصلی به ناگاه به یکی از معماهای Riddler بر خورده و در حین حل آن معما با هجوم تبهکاران روبرو می شوید، این زنده بودن دنیای بازی و تاریکی و سیاهی Gotham، در برخی مواقع این حس که واقعا بتمن هستید را به شما القا می کند! لذت پرواز با شنل مخصوص بتمن و گشت و گذار در دنیای بازی به حدی بالاست که گاهی بدون انجام ماموریتی خاص، بی هدف در محیط بازی به حرکت درآمده و از فضای زمستانی و مه آلود بازی لذت خواهید برد. کیفیت ماموریت های جانبی در برخی موارد در حد ماموریت های اصلی می باشد و نکته جالبی که در بازی وجود دارد این است که برخی از دشمنان اصلی بتمن را، نه در بخش داستانی بلکه در طی ماموریت های فرعی ملاقات خواهید کرد. این نکته باعث می شود که مدت زمان مفیدی که به انجام بازی می پردازید بالاتر از حد معمول باشد. نکته ای که از همان ابتدا شما را به خود جذب می کند حس خاصی است که در بازی وجود دارد و باید گفت پیش از این بازی کمتر عنوانی توانسته این چنین فضا سازی و اتمسفر شگفت انگیزی را خلق کند و از این نظر این بازی جز برترین بازی های این نسل به شمار می آید.

,مبارزات تن به تن اساس بازی در شماره قبل را تشکیل می داد، مبارزاتی جذاب و نفس گیر که با فنون متنوعی که بتمن اجرا می کرد باعث عمیق تر شدن گیم پلی بازی می شد. این شماره نیز از همان فرمول موفق شماره قبل استفاده می کند و با بهبود مشکلات آن عنوان، خود را در صدر جدول بخش مبارزات تن به تن این نسل قرار می دهد! Arkham City مملو از تبهکاران و جانیان خطرناکی است که در سراسر شهر پخش شده اند و تنها هدفشان نابودی بتمن است. تعداد دشمنان در این شماره بیشتر از شماره قبل شده و با توجه به وسعت بالای نقشه، در بعضی مکان ها دشمنان بی شماری با شما مبارزه می کنند. رمز موفقیت در مبارزات استفاده صحیح از حمله و ضد حمله و درک درست از موقعیت دشمن می باشد. شاید در نگاه اول تصور کنید که با فشردن پیاپی کلید حمله به راحتی بتوانید از پس دشمنان بازی برآیید ولی مطمئن باشید که این کار فقط باعث مرگ زود هنگام بتمن می شود! هر دشمن روش حمله مخصوص به خود را دارد، دشمنان معمولی که از ضربات مشت و لگد برای حمله به شما استفاده می کنند و یا دشمنانی که با چاقو یا شوک الکتریکی به استقبال شما می آیند. هر چه در بازی پیش می رویم تعداد دشمنان و تنوع آن ها بیشتر شده و برای پیروزی در مبارزات باید کاملا برنامه ریزی شده عمل کرد. برای از بین بردن هر دشمن باید از فنون مخصوصی استفاده کنید و مثلا روش نابودی دشمنی که سپر در دست دارد با نینجایی که با شمشیر به شما حمله می کند کاملا متفاوت می باشد. در مراحل پایانی دشمنان در انواع مختلف و به صورت همزمان به شما حمله می کنند که در این مواقع باید دشمنان را به ترتیب اولویت از بین ببرید، این شیوه خاص مبارزات موجب می شود که نه تنها مبارزات تا انتهای بازی تکراری نشود بلکه همواره عطش بیشتری برای مبارزه در شما بوجود بیاید. مبارزات بازی علاوه بر اینکه بسیار عمیق و حساب شده ساخته شده اند، جذابیت وصف ناپذیری نیز دارند. شما در طول بازی سنگینی تمام ضرباتی که بتمن به دشمنان وارد می کند را حس می کنید، خصوصا Finisher های نهایی هر مبارزه که به صورت تصویر آهسته و به زیبایی به تصویر کشیده می شود، باعث می گردد که از پیروزی در یک مبارزه نفس گیر به شدت شادمان شوید!

همانند شماره قبل بخش مخفی کاری یکی از قسمت های اصلی بازی است. در این بخش باید به مصاف دشمنان مسلح به سلاح گرم رفته و به صورت پنهانی و به کمک مجسمه های آویزان شده از سقف، کانال های تهویه هوا و یا مجراهای قرار گرفته در زمین آن ها را از پای در آورید. با توجه به قوی بودن دشمنان سلاح به دست، فکر مبارزه تن به تن با آن ها در اکثر مواقع اشتباه است! بخش مخفی کاری بازی نسبت به شماره قبل پیشرفت زیادی داشته و هوش مصنوعی دشمنان در این بخش بالاتر رفته و به کوچکترین اتفاقی در محیط واکنش نشان می دهند، خصوصا در مراحل پایانی با سربازان امنیتی روبرو می شوید که اسلحه های قدرتمندی در اختیار دارند و با یک یا دو شلیک شما را از پای در می آورند، بنابراین تنها راه نابودی آن ها استفاده درست از محیط بازی و رعایت اصول مخفی کاری می باشد. مناسب ترین راه برای از بین بردن این دشمنان آویزان شدن از یک مجسمه بوده که در این حالت می توانید دشمنی که از زیر مجسمه رد می شود را جایگزین خود کنید! تنها ایراد بخش مخفی کاری این است که در برخی مواقع دشمنان در یک نقطه جمع می شوند که به کمک نارنجک دودزا می توانید آن ها را گیج کرده و سپس به راحتی حسابشان را برسید. ترکیب مبارزات تن به تن و بخش های مخفی کاری و چینش صحیح این مراحل در طول بازی باعث خلق یک گیم پلی عالی و تقریبا بدون نقص می شود که هر بازیکنی را به تحسین وا می دارد.

,Boss Fight های شماره قبل در عین جذاب بودن بسیار آسان طراحی شده بود و از این نظر یک نقطه ضعف در بازی به شمار می آمد، حال به نظر می آید این ضعف به این شماره نیز سرایت کرده باشد! مبارزه با Boss ها کماکان جذاب و لذت بخش بوده ولی نکته آزار دهنده ای که وجود دارد این است که بر روی درجه سختی Normal بعید است تا انتهای بازی حتی یک بار در طول Boss Fight ها شکست بخورید. البته مبارزه با هر Boss متفاوت با دیگری می باشد و هر یک از Boss های بازی از روش حمله خاصی استفاده می کنند و در نتیجه شیوه حمله شما نیز در طول هر مبارزه تغییر می کند. مثلا در طی مبارزه با یکی از Boss ها ابتدا باید لباس مخصوص وی را اسکن کرده و نقاط ضعف آن را شناسایی کنید و سپس با آگاهی از این نقاط ضعف به وی حمله کنید. دیگر مشکلی که در این بخش به چشم می خورد کم بودن تعداد Boss Fight ها می باشد، مثلا شما پس از طی مراحل مختلف و بعضا سخت به یکی از دشمنان اصلی بازی می رسید ولی در کمال ناباوری مشاهده می کنید که هیچ مبارزه ای با وی وجود ندارد که باعث ناامیدی شما خواهد شد. مبارزه پایانی بازی نیز از لحاظ جذابیت و سختی با Boss نهایی Gears of War 2 رقابت تنگاتنگی دارد!

بزرگترین کارآگاه دنیا در این شماره از مجموعه کاملی از تجهیزات و وسایل مخصوص اسکن کردن محیط استفاده می کند. علاوه بر آیتم هایی که در شماره قبل وجود داشت در این بخش تجهیزات جدیدی وجود دارد که از آن جمله می توان به آیتم هایی که از Mr. Freeze دریافت می کنید اشاره کرد. مثلا یکی از این آیتم ها یک قالب یخ بر روی آب بوجود می آورد که استفاده از آن در یکی از مراحل بازی ضروری است، به همین ترتیب تمامی تجهیزات شما به نوبه خود در طول بازی کاربرد داشته و هیچ کدام نقش ظاهری و صفحه پرکن ندارند! قابلیت Detective Mode در این شماره نیز نقش اساسی در بازی دارد و علاوه بر بخش معمایی در بخش مبارزات نیز کاربرد زیادی خواهد داشت. به کمک این قابلیت کلیه بخش های حساس محیط و همین طور دشمنان بازی به صورت برجسته مشخص شده و اطلاعاتی از این بخش ها در اختیار شما قرار می گیرد که راه حل حیاتی برای پیش برد بخش معمایی بازی است. هک کردن قفل های امنیتی یکی از مواردی است که به وفور در طول بازی اتفاق می افتد ولی متاسفانه سیستم هک کردن بازی بسیار آسان و پیش پا افتاده طراحی شده و به راحتی و در عرض 4 یا 5 ثانیه می توانید یک قفل با درجه امنیتی بالا را هک کنید. مینی گیمی که برای این بخش در نظر گرفته شده طراحی ساده ای دارد و در طول بازی درجه سختی آن چندان تغییری نمی کند که از این نظر نسبت به نسخه قبل پسرفت داشته است. وجود بخش معمایی و گستردگی آن از خسته کننده شدن بازی جلوگیری کرده و تنوع خوبی به گیم پلی بازی می دهد.

,همان گونه که ذکر شد مبارزات بازی جذابیت بالایی دارد و بعید است تا انتهای بازی از آن خسته شوید، ولی اگر شما هم از آن دسته بازیکن هایی هستید که به دنبال تجربه ای متفاوت در یک بازی اکشن می گردید باید بگوییم Arkham City شما را دلسرد نمی کند چرا که Riddler و معماهایش به شما خوش آمد می گوید! معماها و آیتم های مخفی Riddler بسیار بیشتر از قبل گشته و در این شماره تمرکز زیادی بر روی Riddler شده به طوری که یک ماموریت جانبی مخصوص به وی نیز در طول بازی وجود دارد که فوق العاده جالب و رمز آلود ساخته شده است. تعداد معماها بسیار بالاست و برای حل کردن بخشی از آن ها به فکر و حوصله زیادی احتیاج دارید. این معماها در تمام قسمت های بازی پراکنده شده و یکی از دلایلی است که باعث می شود بعد از اتمام بخش داستانی بلافاصله به دنیای بازی بازگشته و به دنبال حل کردن معماهای Riddler بروید، که از این نظر ارزش تکرار بازی بسیار بالا می رود. نکته ای که این بخش را جذاب تر می کند صحبت های زیبای Riddler است که همیشه شما را به مبارزه دعوت کرده و با لحن خاص خود برای شما خط و نشان می کشد. علاوه بر این با انجام حرکات خاص در طول بازی شما پاداش دریافت می کنید، به طور مثال پرواز بیشتر از 150 متر و یا اجرای 20 کمبوی پیاپی از جمله این حرکات می باشد. با حل کردن این معماها و به دست آوردن آیتم های خاص، بخش های آزاد کردنی بزرگی شامل انواع Concept Art، توضیحات در مورد دشمنان بتمن، شمایل سه بعدی شخصیت های بازی و مهم تر از آن Challenge های مخصوص بازی آزاد می شوند. این Challenge ها که انواع مختلفی دارند می توانند تا مدت ها شما را سرگرم کنند، قابلیت شخصی سازی Challenge ها و انتخاب انواع حالت های مختلف برای آن موجب متنوع تر شدن آن ها می شود. با انجام مبارزات، حل معماها و یافتن آیتم های خاص Level شما بالاتر می رود که در این قسمت می توانید از مجموعه بزرگ ارتقاهای بازی استفاده کنید. این ارتقاها شامل افزایش خصوصیات دفاعی بتمن، آزاد کردن تکنیک های جدید و بالابردن قدرت تجهیزات بتمن می باشد و استفاده از تمامی آن ها در طول بازی ضروری است، به نحوی که بدون ارتقا خصوصیات بتمن انجام بازی کاملا سخت و طاقت فرسا می شود.,

,طراحی هنری Arkham City بسیار زیبا و هنرمندانه انجام پذیرفته و در برخی قسمت ها شما را شگفت زده می کند. با توجه به اینکه اکثر مراحل بازی در طول شب اتفاق می افتد، نورپردازی خاص بازی و جلوه نورهای بخش های مختلف محیط، حس تاریکی و وحشت موجود در شهر را به خوبی به شما القا می کند. هم چنین با اینکه بیشتر زمان بازی در فضاهای تاریک دنبال می شود ولی محیط های بازی به هیچ وجه تکراری نخواهد شد. کیفیت بافت های محیط با توجه به وسیع بودن بازی قابل قبول بوده و چهره شخصیت ها طراحی بی نظیری دارند. انیمیشن حرکت بتمن و دشمنان از نکات مثبت بازی به شمار می آید و حرکت شنل بتمن در حین پرواز و تغییر جهت وی عالی کار شده است. دورنمای محیط های بازی آن چنان زیباست که در برخی قسمت ها ناخواسته بر روی یک ساختمان بلند قرار می گیرید و چند دقیقه به منظره هولناک زیر پای خود خیره می شوید! جزییات به کار رفته در محیط بازی نیز به قدری زیاد است که در هر مکان شاهد یه نکته ظریف و جالب خواهید بود.

صداگذاری شخصیت های بازی کیفیت بالایی دارد و صداپیشگان کماکان به خوبی وظیفه خود را انجام می دهند. Kevin Conroy در نقش بتمن و Mark Hamill در نقش جوکر زیبایی خاصی به بخش صدای بازی داده اند و در کنار آن ها Nolan North با ایفای نقش پنگوئن ارزش بخش صداگذاری بازی را بالاتر برده است. جلوه های صوتی محیط نظیر شکسته شدن اشیا و صدای دشمنان و رجزخوانی آن ها همگی طراحی مناسبی دارند. موسیقی بازی بسیار شنیدنی ساخته شده و فضای تاریک بازی را بسیار باورپذیر جلوه می دهد. ریتم موسیقی که در طول مبارزات نواخته می شود به خوبی با فضای بازی هماهنگی دارد و در کنار آن ها تمی حماسی که در برخی قسمت ها به گوش می رسد مو بر تن شما سیخ خواهد کرد!

Batman: Arkham City یک بازی معمولی نیست، عنوانی است که تا مدت ها در خاطر شما باقی می ماند و به راحتی یکی از بهترین بازی های چند سال اخیر به شمار می آید. کیفیت بالای بازی در تمامی قسمت های آن مشهود است و نشان دهنده جدیت Rocksteady برای ساخت یک بازی در خور تحسین می باشد. پیشرفت بازی نسبت به عنوان قبلی بسیار زیاد بوده و گیم پلی آن چنان درگیرکننده و نفس گیر ساخته شده که هرگز برای شما تکراری نخواهد شد. بازی نسبتا طولانی است و بعد از به پایان رساندن آن می توانید از گزینه Game Plus New بازی رو دوباره آغاز کنید با این تفاوت که کلیه ارتقاها و آیتم هایی که در طول بازی به دست آورده اید از ابتدا برای شما در دسترس خواهد بود. برای لذت بردن از Batman: Arkham City باید در دنیای بازی غرق شوید و به شما توصیه می کنیم هرگز این شاهکار را از دست ندهید.

مجموع امتیاز - 9

9

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
گیم پلی عالی شامل مبارزات جذاب و بخش های مخفی کاری
داستان خوب و شخصیت های به یاد ماندنی
فضا سازی و اتمسفر فوق العاده
معماهای Riddler
گرافیک چشم نواز
قابلیت گردش آزاد در یک شهر وسیع
موسیقی زیبا
نقاط ضعف:
Boss Fight های آسان

User Rating: 4.78 ( 2 votes)

محمد شکری

گیم، کتاب، فیلم، فوتبال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.