ایکس باکس 360بررسی

بررسی بازی Assassin’s Creed 2

یکی از بزرگترین IP های جدید این نسل بدون شک Assassin’s Creed است. این عنوان با نمایش های خیره کننده خود قبل از عرضه نسخه اول توجه همگان را به خود جلب کرد. تا قبل از عرضه نسخه اول خیلی از قسمت های بازی آشکار نشده بود و با عرضه بازی نکات جدیدی آشکار شد که دید گیمر را نسبت به بازی تغییر میداد. داستان بازی بسیار جالب و در عین حال تاریخی بود. این داستان زیبا با روایتی عجیب، زیبایی و معما گونه بودن خاصی به خود گرفت. می توان گفت Assassin’s Creed پنجره جدیدی در دنیای بازی های Open World باز کرد. بزرگترین مشکل Assassin’s Creed تکراری شدن بعد مدتی زمان کمی بازی کردن بود. شاید کوتاه کردن مقدمه و انجام مقایسه در قسمت های مختلف نقد و بررسی این عنوان باعث درک بهتری از پیشرفت های بازی باشد.

همانطور که در نسخه اول بازی شاهد بودیم Desmond miles توسط گروهی به نام Abstergo برای انجام آزمایشاتی در مکانی نامعلوم زندانی شده است و این گروه برای دستیابی به Artifact که جای آن مشخص نیست با دستگاهی به نام Animus می خواهند خاطرات اجداد دزموند را مرور کنند تا با استفاده از این خاطرات مکان Artifact را که نام آن Pieces Of Eden است را به دست آورند. بنا بر استفاده زیاد دزموند از Animus او دچار مشکلی به نام Bleeding Effect شد. Bleeding Effect باعث به ارث بردن بعضی از رفتار ها و قابلیت های خاص از اجداد کسانی که از Animus استفاده می کنند، می شود که در بعضی مواقع افراد به خاطر استفاده بسیار زیاد از Animus قابلیت تشخیص واقعیت با خاطرات اجداد خود را ندارند. در انتهای بازی دزموند قابلیت Eagle Eye را از جد خود Altair به دست آورده بود و توانست نوشته های روی دیوار اتاق خود را که به پایان دنیا اشاره می کرد و با خون نفری که قبل از او در این آزمایشگاه حضور داشت(که به او Subject 16 گفته می شود)بخواند.

Assassin’s Creed 2 دقیقا از جایی که نسخه اول به اتمام رسیده بود شروع می شود. Lucy Stillman عضو گروه تحقیقات Abstergo و مامور مخفی Assassin ها در این سازمان است. او در ابتدای بازی دزموند را مجبور می کند تا بار دیگر به Animus بازگردد تا لوسی بتواند نام و نشان جد بعدی دزموند که به Artifcat های Pieces Of eden مربوط می شود را پیدا کند. او کسی نیست جز Ezio Auditore di Firenze در ایتالیا آن هم در دوره رنسانس. دزموند با کمک لوسی از سزمان مخوف Abstergo فرار می کند و لوسی او را با خود به مخفیگاه جدید و موقتی Assassin ها می برد. در این مخفیگاه دزموند با دو Assassin دیگر با نام های Shaun Hastings و Rebecca Crance آشنا می شود. آنها نسخه جدید از Animus را ساخته اند و آن را Animus 2.0 نام گذاری کرده اند. آنها دزموند را به دو علت به بررسی خاطرات Ezio Auditore di Firenze دعوت کردند.

دلیل اولیه آموزش دادن حرفه ای دزموند با استفاده از Bleeding Effect است تا بتواند مانند Ezio یک Assassin کامل باشد. دلیل دوم پیدا کردن تکه دوم Pieces Of Eden است. Ezio در ایتالیای دوره رنسانس در Florence در قرن پانزدهم زندگی می کند. خانواده او قربانی یک دسیسه سیاسی شده و او دو برادر و پدر خود را در این حادثه از دست می دهد. آخرین صحبت های پدر Ezio او را به یک صندوقچه شامل لباس یک Assassin به همراه لوازم مورد نیاز می رساند. Ezio در Florence تحت تعقیب قرار می گیرد و او مجبور به ترک شهر می گردد. عموی Ezio با نام Mario به او اجازه می دهد تا با مادر و خواهرش به ویلای او در بیرون شهر آمده و در کنار او زندگی کنند تا Ezio بتواند هنر زرم را از عموی خود بیاموزد. بعد از مدتی Mario سرنخ هایی برای پیدا کردن عوامل خیانت به خانواده Ezio پیدا می کند و Ezio با دنبال کردن آن سرنخ ها به شهر های Tuscany، Romagna و Venice می رسد. Ezio در سفر های عجیب خود متحدانی برای خود پیدا می کند که شاید مهمترین آنها را بتوان Leonardo Da Vinci هنرمند معروف دوره رنسانس ایتالیا نامید. در طول بازی علاوه بر Da Vinci به چندین شخصیت تاریخی مانند Rodrigo Borgia یا همان Pope Alexander VI برخورد خواهید کرد که در اتفاقات پیش آمده برای خانواده شما دست داشته اند و در جبهه مخالف شما قرار دارند و شما باید برای کشتن آنها اقدام کنید. به صورت کلی داستان بازی حول و حوش پیدا کردن قطعه دوم Pieces Of Eden است. می توان گفت داستان بازی حالت دو لایه بودن خود را همانند نسخه اول حفظ کرده است. در حالی که Ezio در حال پیدا کردن افرادی که به خانواده او خیانت کرده اند است، قسمت دیگر داستان که مربوط به Pieces Of Eden است نیز به جلو می رود و همانند نسخه اول پایان بازی از آن چیزی که انتظار دارید بسیار متفاوت و صد البته رمز آلودتر است.
در کنار گرافیک بی نظیر و حالت تاریخی و زیبای بازی، بزرگترین ایراد وارد شده به نسخه اولیه Assassin’s Creed تکراری شدن آن بعد از مدت کوتاهی بود. کم بودن تنوع در ماموریت های جانبی بسیار اذیت کننده بود. در ابتدای بازی لیستی تشکیل شده از 9 اسم به شما داده می شد و روش پیدا کردن و کشتن همگی آنها تقریبا یکسان بود. می توان گفت تمامی مشکلات در Assassin’s Creed 2 نه تنها حل شده اند بلکه پیشرفت عجیبی داشته اند.,,بازی حالت Open World و غیر خطی خود را حفظ کرده است و به گیمر اجازه می دهد با آزادی از مکان های مختلف شهر های Tuscany، Romagna و Venice دیدن کند.تنوع در بازی بسیار زیاد شده است. ماموریت های جانبی زیاد و تنوع آنها از تکراری شدن بازی جلوگیری می کنند. آموزش قابلیت های بازی و روش استفاده از آنها به مرور زمان در طول بازی به شما آموزش داده می شود. سیستم خرید و فروش در بازی تعبیه شده است و در کنار آن واحد پول نیز به بازی اضافه شده است و شما با انجام ماموریت ها می توانید پول بدست آورید. روش دزدی در بازی دست خوش کمی تغییر شده است. هم اکنون شما می توانید از هر کسی در خیابان ها با تنه زدن دزدی کنید و مقداری پول به دست بیاورد. سیستم سلامتی بازی کمی دچار تغییر شده است و دیگر سلامتی به صورت خودکار باز نمی گردد و Ezio برای درمان صدمه های پیش آمده باید به دکتر هایی که در سطح خیابان ها موجود هستند مراجعه کند.

Ezio می تواند بسته های کوچک سلامتی برای خود تهیه و در صورت لزوم از آنها استفاده کند. تنوع اسلحه در بازی بسیار بالا است و در کنار آن گیمر می تواند با مراجعه به مغازه های مخصوص اسلحه های جدید و زره های جدید برای خود تهیه کند. مکانیزم درگیری ها در بازی تغییر خاصی نسبت به نسخه اول نداشته است بلکه سازندگان ایده قبلی را به تکامل رسانده اند. هم اکنون Ezio می تواند از دو عدد Hidden Blade به صورت همزمان استفاده کند و در صورت لزوم می تواند انها را به سم آغشته کند. Ezio می تواند در طول مبارزه دشمن های خود را خلع سلاح کند و از اسلحه های آنها استفاده کند.علاوه بر سلاح های موجود Ezio از یک نوع Pistol با طراحی ابتدایی نیز می تواند استفاده کند. Ezio قابلیت پنهان کردن اجساد را دارد و در کنار آن می تواند اجساد را برای پیدا کردن پول یا اسلحه مورد بررسی قرار دهد. بر خلاف Altair، Ezio می تواند شنا کند و در کنار آن می تواند قایق ها کوچک را براند. قابلیت رشوه دادن در بازی اضافه شده است. مرحله درشکه سواری گرچه فقط یکبار در بازی انجام می شود بسیار زیبا و هیجان انگیز طراحی شده است. برای طی مسافت بین شهر ها می توانید از اسب های موجود استفاده کنید. علاوه بر استفاده از اسب، پایانه های کوچکی برای جا به جا کردن مسافران در شهر ها وجود دارد که با پرداخت مقدار مشخصی پول می توانید به سرعت بین شهر ها نقل مکان کنید.

همانطور که می دانید Leonardo Da Vinci نقش سازنده لوازم جدید مورد استفاده در بازی را ایفا می کند. در بازی صفحاتی که به صورت رمزی نوشته شده اند وجود دارد که به آنها Codex Page می گویند. Ezio با پیدا کردن این صفحات و دادن آنها به Leonardo صاحب لوازمی جدید می شود. ماشین پرواز معروف Leonardo نیز در بازی وجود دارد که متاسفانه فقط یک بار در طول یک ماموریت خاص می توانید از آن استفاده کنید اما همین یک بار نیز بسیار لذت بخش و عالی طراحی شده است. در شهر ها قسمتی به نام Assassin’s Tomb وجود دارد که حال و هوای آن با بازی اصلی بسیار متفاوت است. هدف اصلی وجود این Tomb ها جمع آوری شش لوح برای دستیابی به زره مخصوص Altair است. طراحی Tomb ها به صورت حل معما، تعقیب و گریز و رسیدن به یک مکان مشخص است که جذابیت بازی را بسیار بالا برده است.

بدون شک گرافیک Assassin’s Creed در سال 2007 یکی از بهترین گرافیک های موجود بود. در ساخت بازی از انجین Anvil استفاده شده بود و این انجین توانست با نمایش دادن جزئیات باور نکردنی در کنار View Distance حیرت انگیز توجه همگان را به خود جلب کند. در ساخت Assassin’s Creed 2 نیز از انجین Anvil استفاده شده است اما این بار این انجین با آپدیت های فراوان یکی از بهترین گرافیک های سال 2009 را به نمایش گذاشته است. انیمیشن های فوق العاده در حال بالا رفتن از ساختمان ها و در حال دویدن در میان توده ای از جمعیت قسمت کوچکی از قدرت این انجین است. Anvil برای ساخت Assassin’s Creed 2 بهبود داده شده است. امکاناتی همچون چرخه شب و روز، View Distance مسحور کننده، تکنولوژی زندگی گیاهان همانند Far Cry 2 ، نور پردازی بهتر و طبیعی تر، سایه پردازی عالی به صورت داینامیک، بازتاب ها، افکت های ویژه، طراحی لباس های جدید و سیستم هوش مصنوعی فوق العاده برای NPC ها از نکات ویژه انجین Anvil هستند. شاید مهم ترین مشکل این قسمت افت فریم کوچک در برخی صحنه ها مانند شیرجه زدن درون آب باشد که می توان با توجه به بزرگ بودن محیط و وجود جزئیات بسیار زیاد در بازی از آن گذر کرد.

صداگذاری بازی بسیار عالی کار شده و دیالوگ ها به زبان ایتالیایی بسیار جالب ضبط شده اند. ساخت موسیقی بازی همانند نسخه اول بر عهده آهنگساز چندین بازی بسیار بزرگ یعنی Japsper Kyd بوده است. با نگاهی کوتاه به کارنامه آهنگ سازی Jasper Kyd نام بازی های بزرگی همچون Assassin’s Creed 1، Borderlands، Hitman Blood Money، Hitman 2: Silent Assassin، Splinter Cell Chaos Theory، Hitman : CodeName 47 و چند بازی بزرگ دیگر به چشم می خورد و این نکته بیانگر این است که باید منتظر آهنگ سازی بسیار خوب برای Assassin’s Creed 2 باشیم و این اتفاق رخ داده است و موسیقی متن بازی بسیار عالی و هماهنگ با جو بازی نواخته شده است.

در انتها می توان گفت اعضای استدیو Montreal از ساخت Assassin’s Creed تجربه ای خوب به دست آورده اند و با رفع مشکلات نسخه اول و ایجاد بستری خوب برای اضافه کردن ایده های جدید توانسته اند یک بازی بسیار عالی را روانه بازار کنند که نه تنها در جو تاریخی و گرافیکی خود بی همتا است بلکه با داستانی جذاب و چند لایه می تواند ساعت ها شما را سرگرم کند. تمام کردن بازی به صورت کامل به بیش از 20 ساعت زمان نیاز دارد و نکته مهم این است که در این 20 ساعت هیچ وقت از ادامه بازی خسته نخواهید شد و شاید این نکته بزرگترین موفقیت برای Assassin’s Creed 2 باشد که توانست بزرگترین ایراد نسخه گذشته خود را برطرف سازد.,پرواز بر فراز ایتالیا,پرواز بر فراز ایتالیا,یکی از بزرگترین IP های جدید این نسل بدون شک Assassin’s Creed است. این عنوان با نمایش های خیره کننده خود قبل از عرضه نسخه اول توجه همگان را به خود جلب کرد. تا قبل از عرضه نسخه اول خیلی از قسمت های بازی آشکار نشده بود و با عرضه بازی نکات جدیدی آشکار شد که دید گیمر را نسبت به بازی تغییر میداد. داستان بازی بسیار جالب و در عین حال تاریخی بود. این داستان زیبا با روایتی عجیب، زیبایی و معما گونه بودن خاصی به خود گرفت. می توان گفت Assassin’s Creed پنجره جدیدی در دنیای بازی های Open World باز کرد. بزرگترین مشکل Assassin’s Creed تکراری شدن بعد مدتی زمان کمی بازی کردن بود. شاید کوتاه کردن مقدمه و انجام مقایسه در قسمت های مختلف نقد و بررسی این عنوان باعث درک بهتری از پیشرفت های بازی باشد.

مجموع امتیاز - 9

9

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
دنیای بزرگ و زیبا
طراحی و شخصیت پردازی بسیار خوب Ezio
طراحی بسیار خوب قسمت Assassin's Tomb
طراحی عالی مراحلی و تنوع خوب گیم پلی و اسلحه ها
نقاط ضعف:
وجود بعضی از باگ ها در گیم پلی و گرافیک

User Rating: 4.68 ( 4 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.