ایکس باکس 360بررسی

بررسی بازی Alan Wake – The Signal (DLC)

به دنبال سیگنال,در اولین DLC بازی Alan Wake که به تازگی در شبکه Xbox Live قرار گرفته است Alan باید به دنبال یک علامت رفته تا پاسخ هایی را در ذهن خود جستجو کند.

The Signal دقیقا بعد از اتمام بازی اصلی آغاز می شود. Alan بعد از نوشتن پایانی مناسب برای داستان خود و در نتیجه نجات دادن همسرش آلیس، در ذهن خود گرفتار می شود و به نوعی با خود کلنجار می رود. تمام DLC در ذهن او می گذرد. مکان های The Signal تلفیقی از مکان های بازی اصلی و مکان های جدید است. در واقع بسیاری از مکان های جدید بازی در ادامه راه هایی است که در بازی اصلی به آن ها دسترسی نداشتید. به عنوان مثال قسمت ابتدایی بازی، شما در همان رستوران اول بازی اصلی هستید که با رُز ملاقات می کنید، اما آن دری که در انتهای راهرو باز نمیشد، دیگر قفل نیست. بعضی صحنه ها و مکان های آشنای بازی اصلی در اینجا نیز وجود دارد، اما مثلا وقتی رُز صحبت می کند بعضی کلمات در بین جملات او گم شده و درست ادا نمی شود که در واقع به زیبایی حس آشنا پنداری و به اصطلاح Deja Vu اَلن را به تصویر می کشد.

داستان The Signal اصلا به پای بازی اصلی نمی رسد! مهمترین نقطه ضعف بازی، هدف بسیار گنگ آن است. از ابتدا شما باید علامتی که در Minimap مشخص شده را دنبال کنید و در این بین هیچ اتفاق خاصی نمی افتد. قسمت نا امید کننده تر این است که هیچ شیء جمع کردنی که مربوط به داستان بازی باشد در این DLC وجود ندارد. در صورتی که در بازی اصلی کاغذهای گمشده داستان Alan در میان راه شما قرار داشت و همیشه ارتباط نزدیک بین گیم پلی و داستان را حفظ می کرد.
در حالی که از نظر داستانی The Signal نسبت به بازی اصلی ضعف دارد، اما از لحاظ گیم پلی و جذابیت مبارزه ها در سطح بالاتری قرار گرفته است. مبارزه ها این بار بزرگتر و بسیار سخت تر دنبال می شود، تا حدی که در بعضی صحنه ها تعداد دشمنان بازی به حدود 4 برابر بازی اصلی می رسد! هیچ اسلحه یا وسیله جدیدی اضافه نشده، سیستم مبارزات دقیقا همان سیستم بازی اصلی است و همچنان باید با استفاده ترکیبی از چراغ قوه و اسلحه دشمنان را نابود کنید. اما Remedy ایده های جالبی که در بازی اصلی استفاده کرد بود را به نقطه اوج خود رسانده و به بهترین شکل به کار برده است. به علت ذهن آشفته Alan، او کلماتی را در بعضی جاهای بازی مشاهده می کند که با گرفتن چراغ قوه خود و از بین بردن آن، همان کلمه به واقعیت می پیوندد. مثلا با از بین بردن کلمه Tools خشاب، باتری، منور و وسایلی از این قبیل ظاهر می شود (در هنگام ظاهر شدن، صدای تایپ کردن با ماشین تحریر به گوش می رسد!). اما نکته جالب تلفیق این ایده با مبارزات بازی است. مثلا در بعضی قسمت ها کلمه Enemy وجود دارد که با از بین بردن آن یک دشمن ظاهر می شود. یا کلمه Boom باعث منفجر شدن یک Flashbang در آن منطقه می شود و دشمنان نزدیک به خود را از بین می برد. همین موضوع باعث عمیق تر شدن مبارزات شده و قدرت تفکر بیش از پیش در از بین بردن دشمنان نمود پیدا می کند. این ایده در بازی اصلی نیز به کار رفته بود اما Remedy آن را در The Signal بسیار بهتر و گسترده تر استفاده کرده است.

در بالا گفته شد که اشیاء جمع کردنی مربوط به داستان وجود ندارد، اما The Signal خالی از این جمع کردنی ها هم نیست! 10 عدد ساعت زنگ دار در بازی وجود دارد که پیدا کردن آن ها سمبلی است برای بیدار کردن Alan ! علاوه بر این، 6 پلاکارت ایستاده از شخصیت های آشنای بازی نیز وجود دارد که اطلاعات مختصری درباره آن ها می دهد.
در بین راه با بعضی شخصیت های بازی اصلی برخورد می کنید که به صورت شبح هستند و باز هم این موضوع که تمام این اتفاقات در ذهن Alan می افتد را تداعی می کند.
اتمسفر نیز همانند بازی اصلی درگیر کننده و ترسناک است و شما را کاملا در جو بازی قرار می دهد.

اگر طرفدار Alan Wake هستید این DLC شما را راضی خواهد کرد، اما اگر به دنبال داستانی عمیق و درگیر کننده در حد بازی اصلی هستید The Signal کمی شما را نا امید می کند. اما با این حال The Signal بازی بسیار سرگرم کننده ای است که صرف نظر از داستان، با گسترش ایده های جالب بازی اصلی، بسیار جذاب و لذت بخش از آب در آمده است. تمام کردن این DLC به حدود 2 ساعت زمان نیاز دارد و با اشیاء جمع کردنی و 8 اچیومنت جدیدی که تعبیه شده، قابلیت تکرار مناسبی به آن بخشیده است و کاملا ارزش 560 مایکروسافت پوینت را دارد. The Signal برای کسانی که نسخه اصل را خریده باشند به صورت مجانی قابل دانلود است.

مجموع امتیاز - 7

7

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
جذابیت بالاتر مبارزات نسبت به بازی اصلی
استفاده بهتر از ایده های بازی اصلی
نقاط ضعف:
هدف نامشخص
داستان ضعیف تر نسبت به بازی اصلی
نداشتن اشیاء جمع کردنی مربوط به داستان

User Rating: 4.45 ( 1 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.