ایکس باکس وانبررسیپلی استیشن 4کامپیوترنینتندو سوییچ

بررسی بازی 9Monkeys of Shaolin

آمیخته ای از گذشته و مدرنیته

گاهی اثر گذر زمان و اتفاقات پیرامونی که در صنعت گیم رخ میدهد باعث میشود ژانر ها و سبک هایی محبوب و جذاب به یک باره مانندی چراغی پیه سوز کم رمق شده و شعله های آن کم سو شده و به نوعی به فراموشی سپرده شوند. اما چه کسی است نداند همان چراغ های پیه سوز قدیمی سالیان سال خانه های مردم را روشن نگاه میداشته و باعث روشنایی و نور امید در خانه های مردم میشده. این مثال در صنعت گیم مصداق بارز بازی های هنرهای رزمی خیابانی است. بازی هایی که همگی ما در گذر نسل ها با آن ها خاطره ها داریم و در این سبک بازی های متنوع و با کیفیت بسیاری ساخته شده است. وقتی بازی Streets of Rage 4 پس از سال ها بی خبری همانند ققنوسی از خاکستر خود زاده میشود و موفقیت چشمگیری کسب میکند به همین سو استودیو های بازیسازی کم کم به فکر این افتاده اند بازی های سبک رزمی خیابانی را به آن اهمیت دهند و به این ژانر قدیمی و محبوب جانی دوباره بخشیده و بازی های سبک فایتینگ را در صنعت گیم منتشر کنند. بازی هایی همانند Battletoads و River City Girls دیگر مثال هایی هست که میتوان از آن یاد کرد که از دوباره احیا شده اند. این ادای احترامی به سینمای هنرهای رزمی دهه 70 میلادی است که در آن بازه زمانی به شدت محبوب بود و طرفداران بی شماری را به پرده سینماهای مختلف جهان میکشاند . استودیوی روسی Sobaka در ژانر بازی های اکشن رزمی خیابانی ( Action – Beat-Em-Up – 3D ) بازی Indie به نام 9Monkeys of Shaolin را منتشر کرده است و با هم سفری به دنیای مبارزه ای خیابانی میکنیم و ببینیم دستپخت این استودیوی روسی با چه طعم و مزه ای همراه است .

بررسی بازی 9Monkeys of Shaolin

قهرمان داستان Wei Cheng است. ماهیگیری که می خواهد انتقام مرگ خانواده و دوستانش را بگیرد که به علت حمله دزدان دریایی به روستایش کشته شدند. Cheng هنرهای مختص راهبان شائولین را می داند و یک رزمی کار ماهر است. اما آیا رزمی کار بودن به صورت پایه برای گرفتن انتقام از این راهزنان قسی القلب کافیست ؟ در مرحله پیش داستانی بازی وقتی Wei Cheng با غول بازی مواجه میشود از او شکست میخورد و به همین دلیل انتقام Wei Cheng نیمه کاره رها میماند. راهبان معبد او را پیدا کرده و به معبد میبرند و Wei Cheng را مداوا میکنند. او پس از سلامتی که به دست می آورد عزم خود را جزم کرده و به راهبان معبد میگوید که باید انتقام خانواده و دوستان خود را از راهزنان بگیرد. راهزنان به هر روستایی که حمله میکنند چیزی جز نابودی و کشتار و ویرانی از خود به جا نمی گذارند.  Wei Cheng قهرمان داستان این بار با عزمی راسخ تر برای نابودی راهزنان تمامی تلاش خود را میکند و باقی داستان را میتوانید خودتان بازی کنید و ببینید که چه اتفاق ها و حوادث دیگری برای Wei Cheng و یارانش در این مسیر سخت و طاقت فرسا می افتد.

بررسی بازی 9Monkeys of Shaolin
معبد بازی . جایی که Wei Cheng و یاران باوفایش تجدید قوا میکنند . مهارت های جدیدی رو یاد میگرند و همین طور به روز رسانی ها در بخش ساختار درختی و لباس ها و تجهیزات Wei Cheng هم در همین معبد انجام میشود و آماده سفر به مناطق و روستاهای مختلف برای نبرد با راهزنان میشوند .

بازی 9Monkeys of Shaolin با ظاهری سه بعدی طراحی شده ولی ریشه و بنیان بازی بر اساس بازی های دو بعدی معروف این ژانر توسعه داده شده است. مسیری خطی که شما شاهد دشمنانی خواهید بود و با هنر های رزمی خود آنان را از پای در بیاورید و  بشکه ها و کوزه هایی که در پیرامون محیط قرار داده شده اند را بشکنید و نوار سلامتی خود را بازیابی کنید. ظاهر امر یک گیم پلی روتین و ساده همانند این سبک کلاسیک از بازی ها برای شما طراحی شده است. اما ریشه گیم پلی بازی از تنوع بسیاری خوبی برخوردار است. در مراحل اولیه بازی شما یک از یک سری فنون رزمی ساده برخوردار هستید و با زدن کمه های ساده کنترلر خود باید دشمنان را از پای در بیاورید. ولی رفته رفته با پیمودن مراحل بازی به همان میزان که مهارت و قدرت دشمنان شما افزایش میابد و با دشمنانی سر سرخت تر و پیچیده تر روبرو میشوید به همین سو مهارت های رزمی شما هم متنوع تر میشود و شما با فنون رزمی بیشتری آشنا میشوید. این فنون های رزمی جدید تر را در معبدی که در آن زندگی میکنید از طریق اساتید این معبد به شما آموزش داده میشود و در بخش تمرینی تکه تکه این فنون رزمی را فرا خواهید گرفت.

بررسی بازی 9Monkeys of Shaolin
شکست دادن دشمنان و آماده نبرد با غول بازی . این نکته را هم متذکر شوم در سمت چپ تصویر پایین عکس چهار بخش تقسیم شده را میبینید که شما با به دست آوردن دارو های مختلف میتوانید نوار سلامتی خود را بازیابی کنید و دارو هایی هم به دست میاورید که با آن نوشیدن آن قدرت شما بیشتر میشود و میزان ضربات وارده شما به دشمنان ضریبش بالاتر میرود .

همان طور که گفتم دشمنان شما رفته رفته در طول مراحل بازی بر قدرتشان افزوده خواهد شد و گیم پلی بازی از این رو حقیقتا متنوع و لذت بخش است. شما با انواع اقسام دشمنان مختلف در طول مراحل بازی مواجه خواهید شد. با فنون رزمی گوناگون و همین طور تجهیزات رزمی گوناگونی که در اختیار دارند. استراتژی مبارزه شما با آنان بسیار اهمیت دارد.  بازی دارای 5 درجه سختی مختلف است. دو درجه سختی آخر را اگر انتخاب کنید قابلیت ذخیره سازی در مرحله ای که دارید بازی میکنید خاموش میشود و شما اگر در جریان گیم پل بازی ببازید، از دوباره از اول همان مرحله باید بازی را تکرار کنید. درجه سختی آخر ( Legend ) این بازی دقت – سرعت و مهارت شما در انتخاب بهترین اجرای ضربات بر دشمنان بسیار حائز اهمیت است و شما باید با روشی دقیق و درست از مهارت ها و فنون خود در بازی بهره ببرید . ضربات کمبویی که رفته رفته با آن ها آشنا میشوید و اگر این ضربات کمبو و مهارت های خود درست و به موقع استفاده کنید میتوانید در درجه سختی آخر بازی ( Legend ) که چالش برانگیز و بسیار جذاب است مراحل بازی را با لذتی وصف ناشدنی به جلو هدایت کنید. همین طور باید اشاره کنم شما میتوانید گیم پلی داستانی بازی را به صورت دو نفره انجام دهید.

همین طور شما با پیمودن مراحل بازی و کشتن غول های بازی لباس ها و کفش ها و وسایل غول ها را به دست می آورید و در معبد میتوانید لباس – کفش و وسائل خود را تغییر دهید. این تجهیزات در بازی گاه گداری از طریق کسانی که شما آن ها را نجات میدهید هم به دست خواهید آورد. داستان به همین جا ختم نمیشود و همانند بازی های مدرن امروزی ساختار درختی مهارتی برای شما در نظر گرفته شده که بسیار متنوع و عالی بر روی آن کار شده است. ساختار درختی که به 5 بخش تقسیم شده و هر بخش اقیانوسی از پیشرفت مهارت ها را در بازی برای شما فراهم کرده است که واقعا با ارتقا مهارت های خود در این بخش به طور کامل اثرات مثبت آن را در روند گیم پلی بازی حس خواهید کرد. از به روز رسانی ضربات پا گرفته تا ضربات مشت و همین طور نحوه دفاع کردن در حمله دشمنان به شما و ارتقا تجهیزات خود در بازی و خلاصه این که همه و همه چیز به درستی در کنار هم چفت و بست خورده اند.

بررسی بازی 9Monkeys of Shaolin
ساختار درختی بازی . شما میتوانید مهارت ها و تجهیزات خود را مهارت دهید تا آماده نبرد با دشمنان شوید .

همانند بسیاری دیگر از بازی های Indie صنعت گیم این بازی هم از موتور گرافیکی Unreal Engine 4 استفاده میکند. بار ها به این موضوع در نقد هایم اشاره کردم که این موتور گرافیکی به خاطر داشتن بخش ادیتور فوق العاده قدرتمند و همچنین دارا بودن تولز های بسیار زیاد و آسانی و راحتی کار با این موتور گرافیکی و سر آخر حمایت عالی کمپانی Epic Games که از این موتور گرافیکی فوق العاده پشتیبانی عالی ای میکند و باعث میشود بسیاری از سازندگان بازی های Indie را مجاب کند از این موتور گرافیکی استفاده کنند. گرافیک بازی سه بعدی طراحی شده ولی ساختاری دو بعدی را در بطن خود جای داده است . کیفیت بافت ها در بازی با توجه به سبک و سیاق یک بازی Indie قابل قبول بوده نور پردازی بازی در جهت نمایش داده جو و اتسمفر محیط های درون بازی بسیار خوب و با مهارت بالایی در بازی توسعه داده شده است . رنگ بندی بازی گرم بوده و در به تصویر کشیدن محیط های متنوعی که در طول مراحل بازی برای شما گذاشته شده باعث شده اصلا در طول طی کردن مراحل بازی احساس خستگی نکنید. بخش فیزیک در بازی واقعا عالی کار شده . هر ضربه ای که به دشمنان وارد میکنید تمام و کمال اثر بخشی و شدت ضربات را هم کاملا حس خواهید کرد و متوجه خواهید شد. گرافیک و فیزیک بازی به طور کامل در خدمت گیم پلی و طراحی مراحل بازی بوده و در به تصویر کشیدن طراحی مراحل و تنوع مراحل بازی واقعا توانسته عالی عمل کند.

بررسی بازی 9Monkeys of Shaolin
گرافیک بصری بازی – رنگ بندی ها در خدمت گیم پلی بازی و سبک و سیاق این ژانر طراحی شده اند . بازی ظاهری سه بعدی دارد ولی هسته گیم پلی بازی به صورت دو بعدی و سبک های کلاسیک بازی های رزمی خیابانی طراحی شده است .

سازندگان به بخش صدا گذاری بازی هم توجه ویژه ای کرده اند و به صورت سر سری و گذرا از آن عبور نکرده اند. صدا گذاری خوب و قابل قبول میتواند باعث به تصویر کشیدن هر چه بهتر جو و اتمسفر در یک بازی شود. این بازی هم از این قائده مستثنی نبوده است.  صدای ناله های مردم روستا بر اثر شکنجه – ترس و کشته شدنی که از خانه هایشان و پیرامون محیط شنیده میشود قابل توجه است و صدای شعله های آتش – باران – رعد و برق های مهیبی که شنیده میشود خیره کننده است. حتی Wei Cheng هم در طول جریان گیم پلی بازی صحبت میکند و با توجه به اتفاقات و حوادثی که در پیرامون محیط میبینید حرف میزند و سازندگان به این موارد هم حتی توجه کرده اند. صدای ضربات مشت و پا و ضربات و تجهیزات رزمی هم بسیار خوب و قابل قبول کار شده است. موسیقی پیرامون بازی هم از روند خوبی برخوردار است اما سازندگان در این امر میتوانستند کمی بهتر کار کنند و در بخش موسیقی های گیم پلی بازی میتوانست کمی بهتر عمل کند. البته طراحی مراحل و گیم پلی بازی طوری طراحی شده که شما در روند گیم پلی بازی صدای محیط پیرامون و اتفاقات آن را به خوبی بشنوید و بخش صدا گذاری طوری طراحی شده که موسیقی از عمد نتواند چیرگی بیش از حدی بر دیگر بخش های صدا گذاری بازی به عمل آورد.

بررسی بازی 9Monkeys of Shaolin
سازندگان در ایجا فضا سازی و جو و اتمسفری گیرا در بازی سنگ تمام گذاشته اند و تنوع محیطی مراحل بازی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است .

سخن پایانی

بازی 9Monkeys of Shaolin عنوانی سرگرم کننده و با کیفیت است که با وفاداری به سبک کلاسیک بازی های رزمی خیابانی و اضافه کردن المان های مدرن، به خوبی توانسته گیمر های نسل گذشته و فعلی را راضی نگاه دارد. اگر از علاقه مندان به بازی های رزمی خیابانی هستید به هیچ عنوان این بازی را از دست ندهید.

امتیاز بازی‌سنتر - 8

8

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
گیم پلی جذاب و اعتیاد آور
ساختار درختی و تغییرات در لباس و تجهیزات شخصیت بازی
جو و اتمسفری گیرا
تنوع بالای محیط در بخش طراحی مراحل
گرافیک بصری
گیم پلی بازی در درجه سختی لجند جذاب و چالش برانگیز است
نقاط ضعف:
موسیقی های بازی جذابیت آن چنانی با خود به همراه ندارند

این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS4 بررسی شده است

User Rating: Be the first one !

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.