بررسی بازی‌ ها

20 سال یخی

خواندن نقد و بررسی,20 سال از زمان عرضه NHL 94 می‌گذرد. عنوانی که با مکانیزم‌های خلاقانه خود، انقلابی را در بین شبیه‌ساز‌های هاکی روی یخ بوجود آورد. اکنون و در آستانه ورود به سال 2014، EA قصد داشت با عرضه عنوانی قدرتمند سالگردی مناسب و در شان بیستمین سالگرد این انقلاب بگیرد. در ادامه به اینکه چقدر EA در این مورد موفق بوده خواهیم پرداخت.
اگر بخواهیم NHL 14 را در یک جمله بیان کنیم می‌توانیم از “حالت تکامل یافته نسخه قبل” استفاده کنیم. سال گذشته و با معرفی شدن مکانیزم و موتور فیزیک جدید اسکیت روی یخ، شاهد بوجود آمدن تجربه‌ای کم نظیر و لذت بخش از حرکت روی یخ بودیم. سیستمی که باعث شده بود فعالیت‌های روی یخ به واقعی ترین حالت ممکن خود برسد و تمامی حرکت‌ها اعم از چرخش و شتاب گرفتن ها، هر چه واقع گرایانه تر بشوند. NHL 14 با معرفی مکانیزم “فیزیک برخورد ها” در صدد ارتقای این تجربه است. به لطف استفاده از این مکانیزم، برخورد‌ها علیرغم برخورداری از سیستم کنترلی آسان تر، بسیار واقع گرایانه تر شده‌اند. این سیستم بازیباز را قادر می‌سازد تا با زمان‌سنجی و گرفتن جهت‌های صحیح، حریف را سرنگون کند. این زمان سنجی و جهت گیری بسیار مهم است و در صورت هرگونه اشتباه ممکن است با جای خالی حریف مواجه شده و موقعیتی مناسب را در اختیار وی قرار داد. این سیستم نه تنها باعث هر چه واقع گرایانه تر شدن برخورد‌ها شده، بلکه تنوع این برخورد‌ها را نیز به شکل قابل توجهی افزایش داده است؛ هر چند که در بعضی مواقع این برخورد‌ها بیش از‌اندازه رخ می‌دهند. این اغراق به برخورد‌ها ختم نمی‌شود و در مورد دعوا‌های میان بازیکنان دو تیم نیز صدق می‌کند. به طوری که در تنظیمات پیشفرض بازی در پایان هر صحنه حساس باید انتظار یک درگیری را داشته باشیم. البته این مشکل با اعمال تنظیمات مناسب رفع شده و بازی به تعادل می‌رسد. سیستم درگیری‌های بین بازیکنان به لطف استفاده از موتور Enforcer، (که در سری تحسین شده Fight Night مورد استفاده قرار گرفته است) دچار تحولات اساسی شده است. در زمان بوجود آمدن درگیری بین بازیکنان، دیگر دوربین بازی به نمای اول شخص تغییر نمی‌یابد و اتفاقات با همان دوربین خود بازی دنبال می‌شوند. سیستم زد و خورد نیز تغییر یافته و بسیار جذاب تر شده است. تنوع این صحنه‌ها نیز بسیار افزایش یافته و نتایج مختلفی را در شرایط مختلف به همراه دارد.,,هوش مصنوعی بازی با وجود پیشرفت‌هایی که نسبت به نسخه‌های قبل داشته، کماکان از وجود برخی مشکلات رنج می‌برد. مدافعین در اکثر مواقع در مهار بازیکنان هجومی مرتکب اشتباه شده و فضای زیادی را در اختیار حریف قرار می‌دهند. هر چند که میزان این اشتباهات در درجه‌های سختی بالاتر کمتر می‌شود ولی در حالت کلی، بیش از آنچه که باید دچار اشتباه می‌شوند. البته سطح هوش مصنوعی در پست دروازه‌بان کمی متفاوت است. عکس العمل دروازه‌بان‌ها در بسیاری از صحنه‌ها بسیار سریع و به عبارتی غیر واقعی است و حس بیش از حد قوی بودن را به بازیباز القا می‌کنند. در صحنه‌های تک به تک قبل از اینکه بازیکن مهاجم اقدام به ضربه زدن کند، جایگیری میکنند و همین کار مهاجمین را در به ثمر رساندن گل بسیار سخت می‌کند. البته دروازه بان‌ها کماکان مرتکب اشتباه می‌شوند و گل‌های ساده دریافت می‌کنند ولی میزان رخ دادن این صحنه‌ها در مقایسه به صحنه‌های دیگر، بسیار کم است.
بسیاری از مدهای نسخه گذشته در این نسخه نیز حضور دارند. بازیباز‌ها کماکان می‌توانند هدایت یک تیم را بر عهده بگیرند، امور یک باشگاه را مدیریت کنند و یا به خرید و فروش کلکسیون کارت‌های خود بپردازند. بخش Be A Pro امسال تغییرات گسترده‌ای را در خود دیده است. Live The Life عنوان جدید این بخش است که سعی دارد تا به نوعی زندگی یک ورزشکار حرفه‌ای را با بهره‌گیری از کنفرانس‌های خبری، شبکه‌های اجتماعی و مراسم‌های مختلف (از جمله مراسم ثبت قرارداد) شبیه‌سازی کند. رفتار و نوع عکس العمل بازیکن‌ها در مقابل افراد و رسانه‌های مختلف بر زندگی حرفه‌ای بازیکن اثر مستقیم می‌گذارد. بازیکن می‌تواند با دارا بودن شخصیتی خوش اخلاق به بازیکن مورد علاقه طرفداران تبدیل شده و برای سالیان سال در باشگاه به ادامه فعالیت بپردازد و یا برعکس با داشتن شخصیتی بداخلاق و پرخاشگر، با هم تیمی‌های خود اختلاف پیدا کرده و در صورت نارضایتی طرفداران از باشگاه جدا شود. مشکلی که وجود دارد، حس غیرواقعی بودن این بخش است. نوع رفتار شما با دسته‌ای از نمودار‌ها سنجیده می‌شود که با یک رفتار خوب و یا بد دچار تغییرات زیادی می‌شود. این نوع سنجش نوعی حس مصنوعی بودن را در بازیباز بوجود می‌آورد و باعث می‌شود تجربه‌ای ناخوشایند در بازیباز بوجود آید. در واقع می‌توان گفت EA در تقلید از NBA 2K چندان موفق نبوده و عملا تقلیدی ناقص از بخش پرطرفدار myPlayer عنوان NBA 2K داشته است.
,,یکی از مدهای جدید بازی که به مناسبت سالگرد این عنوان به بازی اضافه شده بخش NHL 94 Anniversary است. بخشی که می‌توان گفت یک بازآفرینی مدرن از عنوان انقلابی سال 94 است. بسیاری از اجزای NHL 94 در این بخش به کار گرفته شده‌اند. گیم‌پلی بازی، افکت‌های صوتی و قوانین داوری و حتی یخ زمین بازی به همان شکلی که در نسخه 94 بودند، در این نسخه وجود دارند. با وجود تمامی این موارد، عواملی وجود دارند که کار ما را در موفق نامیدن این بخش سخت می‌کنند. تیمهای قابل بازی در این بخش از لباس و بازیکنان حال حاضر لیگ هاکی بهره می‌برند و هیچ گونه اثری از بازکنان سابق این تیمهای نیست. موردی که وجودش میتوانست این بخش را بسیار عمیق تر کند و کار این بخش را در ایجاد حس نوستالژی تکمیل کند.
یکی از بهترین ویژگی‌های NHL 14 مدهای آن است که تقریبا تمامی آنها قابلیت آنلاین بازی کردن را دارا هستند. بازیباز می‌تواند تمامی مد‌ها را به صورت دلخواه تجربه کند. او می‌تواند کنترل یک بازیکن را در اختیار گرفته و در رقابت‌های لیگ شرکت کند و یا حتی در ابعاد بزرگتر کنترل یک تیم را بر عهده بگیرد و به مصاف حریفان خود برود. NHL 14 مکانی مناسب برای دیدار و مصاف طرفداران هاکی روی یخ است.
,,NHL 14 از نظر بصری و صوتی کماکان یک عنوان کم نقص است. زمین بازی و افراد در آن با جزئیات کامل طراحی شده است. انیمیشن‌های بازی بسیار با کیفیت و روان هستند و به هر چه واقعی تر شدن تصاویر کمک شایانی می‌کنند. افکت‌های صوتی بازی و تماشاگران نیز با وجود نداشتن تغییرات خاص همچنان در سطح قابل قبولی هستند و در شبیه‌سازی جو استادیوم‌ها نقش اساسی دارند. گزارش بازی نیز همانند سالهای قبل کامل و هیجان انگیز است و در انتقال تجربه‌ای همانند یک بازی زنده تلویزیونی، موفق عمل کرده است.
NHL 14 از جمله عناوین EA Sports بود که هنوز وارد نسل جدید بازیهای کامپیوتری نشده و همین مورد انتظارات را از این عنوان بالا برده بود. NHL 14 همچنان یک شبیه‌ساز کم نقص و بی رقیب است ولی همین مورد باعث شده بود تا طرفداران انتظار نسخه‌ای انقلابی از نسخه مخصوص سالگرد عنوان انقلابی سال 94 داشته باشند. انتظاری که آنچنان که باید و شاید برآورده نشد.,20 سال یخی,20 سال یخی,

20 سال از زمان عرضه NHL 94 می‌گذرد. عنوانی که با مکانیزم‌های خلاقانه خود، انقلابی را در بین شبیه‌ساز‌های هاکی روی یخ بوجود آورد. اکنون و در آستانه ورود به سال 2014، EA قصد داشت با عرضه عنوانی قدرتمند سالگردی مناسب و در شان بیستمین سالگرد این انقلاب بگیرد. در ادامه به اینکه چقدر EA در این مورد موفق بوده خواهیم پرداخت.

مطالب پیشنهادی:

مجموع امتیاز - 0

0

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:

نقاط ضعف:

User Rating: Be the first one !

هادی دربانی

BC, Games, Musics, Movies & TV Series, Football, Designing, Editing & Painting

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.