بررسی

گردهمایی بزرگ

خواندن نقد و بررسی,شاید قبل از انتشار بازی با نگرانی های زیادی روبرو بوده‌اید. زیرا که 72 شخصیت قابل انتخاب به همراه 15 کاراکتر ساپورت (در محموع 87 نفر) اعدادی نیستند که نگران کننده نباشند. تجربه ثابت کرده است که با بالا رفتن تعداد، کیفیت کار پایین می‌آید. حضور دوران کودکی کاراکترها در کنار دوران نوجوانی آنها قطعا تداعی کننده‌ی تکراری شدن تکنیک‌های نینجایی میباشد. از طرفی حضور مجدد شخصیت‌های Ultimate Ninja Storm II نیز همین نگرانی‌ها را تشدید میکند. همین باعث میشود که عده‌ای تا قبل از ریلیز بازی، انتظار یک بازی کاملا تکراری داشته باشند. اما خوشبختانه Cyber Connect 2 فکر همه جا را کرده و با جوتسو‌های جدید و تغییر یافته، خیال همه را آسوده کرده است. شخصیت‌های جدید کیفیت بالایی دارند و با حضور خود لذت بازی را چند برابر کرده‌اند. حضور ناروتو و ساسوکه در انواع مدل‌ها هر طرفداری را راضی میکند.

بخش داستانی بازی که یکی از قسمت‌های جذاب و سرگرم‌ کننده‌ی شماره قبلی محسوب میشد، دچار تغییرات نچندان خوبی شده است. حالت ادونچر به طور کامل حذف شده است و دیگر خبری از گشت و گذار در دهکده‌ی کونوها نیست. به تبع آن خبری از ماموریت‌های شماره‌ی قبل نیست. در عوض داستان بازی در 11 قسمت مختلف روایت میشود و همین باعث میشود تا اپیزودهای جدیدی از داستان را شاهد باشیم. داستان میناتو، ایتاچی، نوجوانی کاکاشی و … روایت نسبتا جالبی از سرگذشت این افراد را بر عهده دارد. کسانی که با انیمه به جلو میروند تقریبا چیزی برای اسپویل شدن در بازی نمیتوانند پیدا کنند. متاسفانه Boss Fight‌های بازی که یکی از لذت‌بخش‌ترین و چالش برانگیزترین قسمت‌های شماره‌ی قبلی بودند نیز حذف شده‌اند. با یک نتیجه‌گیری سریع متوجه میشویم که بازی در بخش داستانی به مبارزات ساده محدود شده است. دیگر کات سین‌های In Game وجود خارجی ندارند و جایگزین‌ آنها انیمه‌هایی میباشند که مخصوص بازی ساخته شده است. بدون شک همین انیمه‌ها از ویژگی‌های بسیار خوب بازی محسوب شوند. زیرا که توانسته با پرداختن به قسمت‌های مهم و البته اضافه کردن یک سری از بخش‌های جدید، داستان بازی را به شکل مطلوبی روایت کند. قسمتی از این انیمه‌ها به بخش‌هایی اشاره میکند که تا این لحظه هواداران بسیاری را منتظر خود گذاشته بود. مبارزه‌ی ایتاچی و کیسامه یکی از همین قسمت‌های جدید میباشد که در داستان اصلی وجود خارجی ندارد. برخی از تغییرات داستانی همانند شماره‌ی گذشته مشهود است و در برخی از صحنه‌ها توانسته‌اند داستان بهتری نسبت به داستان اصلی بگتجانند. کیفیت این انیمه‌ها نیز عالی میباشند و اصلا تشابهی با کارهای نصف و نیمه‌ی بازی‌های مشابه ندارد.,,هسته‌ی گیم‌پلی بازی در ظاهر همان است و در تنها مواردی خاص تغییر کرده است. در بازی قبلی تمرکز مبارزات بر روی استفاده از تکنیک Replacement یا همان جایگزینی بود. به طوری که برنده‌ی مبارزه کسی بود که با زوم کردن به این تکنیک، ضربات حریف را جاخالی میداد و سپس با استفاده از قابلیت Grab و ضربات چندضرب، دست یه ضد حمله میزد. همین روش بسیار ساده در طول بازی کیفیت مبارزات را پایین می‌آورد و باعث میشد تا بازی پس از گذشت چند ساعت روندی کاملا تکراری به خود بگیرد. به طوری که تنها کاری که انجام میشد فشار دادن تند تند این دکمه بود. این حرکت تا زمانی ادامه پیدا میکرد که بالاخره اولین حمله آغاز میشد. عمق فاجعه زمانی پدیدار میشد که 2 نفر با همین شیوه‌ی مبارزه به هم میرسیدند. مطمئنا تماشای این مبارزه ثمری جز خندیدن نداشت. اما خوشبختانه در این شماره این ایراد فاحش رفع شده است. در ابتدای هر راند شما تا 5 بار میتوانید از این قابلیت استفاده کنید. این 5 بار به هنگام دریافت ضربه قابل استفاده میباشند. بدیهی است که اسپم‌کردن این تکنیک به منزله‌ی شکست میباشد و باید در موقع مناسبی از این قابلیت استفاده کرد. البته بعد از مدت چند ثانیه دوباره این نوار پر میشود؛ ولی حتی در فاصله‌ی این چند ثانیه نیز میتوان کار حریف را یکسره کرد. ضربات دریافتی نیز در پر شدن این نوار موثر میباشند. اصلاحاتی که در این بخش صورت گرفته باعث شده است تا مبارزات از حالت دفاعی به حالت هجومی سوق پیدا کنند و در نهایت کیفیت آنها را افزایش داده و آنها را لذت‌ بخش‌‌تر کند.

بخش‌هایی نظیر Survivor و Tournament به بازی اضافه شده است و دیگر مبارزات محدود به VS Mode نیست. Tournament Mode همان مبارزات تک حذفی برای رسیدن به کاپ قهرمانی میباشد. این حالت به دلیل پشتیبانی از 8 بازیکن، بر روی بخش چندنفره تاثیرگذار میباشد. در حالت Survivor نیز مبارزاتی را در رنک‌بندی‌های محتلف انجام میدهید. به مرور این مبارزات سخت‌تر و تعدادشان بیشتر میشود. با پیروزی در هر راند، بخشی از HP شما پر میشود. در مواقعی که تعداد راندها زیاد باشد، در ابتدای یکی از راندها تعدادی ماموریت رندوم برای شما در نظر گرفته میشود. با انجام موفقیت‌آمیز آنها در حین مبارزه، بخش زیادتری از HP شما بازیابی میشود. تنها ایرادی که بر این بخش وارد میباشد این است که مبارزات گاها از نظر درجه‌بندی، چینش مناسبی ندارند. به طوری که وقتی شخصیت‌های راند گذشته را با راند جدید از نظر قدرت و درجه‌ی نینجایی مقایسه کنید، میبینید که بجای پیشرفت دچار تنزل شد‌ه‌اند. با این حال این قسمت مبارزات زیادی را در خود نهفته دارد و مدت زمان زیادی را شما را به خود مشغول خواهد رکد.

بازی از نظر گرافیکی کیفیت خوب شماره‌ی قبلی را حفظ کرده است. Stage‌های جدید به خوبی شبیه‌سازی شده‌اند. ‌طراحی ظاهری شخصیت‌های جدید نیز تقریبا قابل قبول میباشد. هر چند در برخی از چهره‌پردازی‌ها و اندام‌ها اشکالاتی دیده میشود، ولی سازنده‌ها تا حدی توانسته‌اند شخصیت‌ها را شبیه سازی کنند. Jutso‌ها و Ultimate Jutso‌-ی هر کاراکتر به زیبایی کار شده است و با بکارگیری از تمامی افکت‌های لازم، شبیه‌سازی بی‌نقصی از نمونه‌ی مشابه در مانگا و انیمه ایجاد کرده‌اند. انیمیشن‌ها تیز کیفیت بسیارخوبی دارند. طرز ایستادن، نوع دویدن و حتی انیمیشن‌های بکار رفته برای جوتسو نیز عالی میباشد. خوشبختانه مشکل لودینگ نیز حل شده است و بازی با سرعت بالاتری بارگذاری میشود. ,,هر یک از شخصیت‌ها قابلیت‌های خاص خود را دارند. صرف نظر از تکنیک‌هایی که به کار میبرند، ضربات برخی دوربرد و برخی نزدیک‌برد میباشند. برخی از آنان نیز Puppet Master هستند که سعی میکنند از حریف فاصله بگیرند و با عروسک‌های خود از قاصله‌ی نزدیک مبارزه کنند. قسمتی از مبارزات شما به تایجتسو (مبارزه با استفاده از ضربات مشت و لگد) اختصاص دارد. به طوری که شما با ترکیب ضربات تایجتسو از میزان سلامتی دشمن خود میکاهید. این ضربات به دلیل اینکه در ساخته شدن کومبو موثر میباشند، اهمیت بالایی دارند. با این حال شخصیت‌هایی که دوربرد میباشند غالبا در تایجتسو ضعیف هستند و چیزی برای ارائه کردن ندارند. اما بخش مهمی که بسیار در این بازی حائز اهمیت میباشد نینجتسو (تکنیک‌های که با به کارگیری و تغییر ماهیت چاکرا حاصل میشود) میباشد. برای استفاده از نینجتسو به چاکرا نیازمندید. چاکرا انرژی درونی شما میباشد که با نظم دهی و تمرین وسیله ای برای برقراری فنون نینجایی با نام نینجتسو میشود. برای استفاده از چاکرای خود باید با فشردن دکمه‌ی مربوطه و استفاده از ضربات در سریع ترین ممکن، این تکنیک خود را به کار بندازد. اگر 2 بار این کار را انجام دهید ضربه‌ی شما از حالت جوتسو خارج و به اُلتیمیت جوتسو تبدیل میشود. اُلتیمیت جوتسو در واقع قدرتمندترین ضربه‌ی انفرادی هر شخص میباشد.

در کنار اینها کاراکتر‌های ساپورت نیز نقش موثری در روند مبارزات دارند، زیرا که میتوانند شما را در مبارزات پوشش و یا در ترکیب کومبو‌ها یاری دهند. با هر بار استفاده از ساپورت‌ها Bar مربوطه‌‌ی آنها پر میشود. نکته‌ی مهمی که در انتخاب ساپورت‌ها توجه شما را بخود جلب میکند، Titleهایی میباشد که رابطه‌ی بین شخصیت‌ها را نشان میدهد. شما میتوانید کاراکترهایی را که با هم نسبتی دارند انتخاب کنید تا با Title مخصوص آنها وارد بازی شوید. به عنوان مثال اگر گای و کاکاشی را انتخاب کنید، عنوان Eternal Rivals را به خود اختصاص میدهید. اگر در انتخاب ساپورت‌های خود از این عناوین بهره ببرید، به هنگام استفاده از آنها در طول مبارزات، Bar مربوطه‌ی آنها زودتر پر خواهد شد. اگر این میزان یک دور کامل پر شود یکی از ساپورت‌های شما یک بار جلوی ضربات Off Guard را میگیرد. از طرفی یه هنگام اصابت یک ضربه‌ی موفقیت آمیز، ساپورت شما حریف را به بالا روانه میکند و دوباره موقعیتی را برای کومبو فراهم میکند. اما اگر این خط 2 دور کامل پر شود، Team Ultimate Jutso فعال میشود. شروع حرکت با چند ضربه‌ی ساده و نهایتا به اُلتیمیت جوتسوی کاراکتر اصلی ختم میشود. این حالت با 3 بار فشردن دکمه‌ی چاکرا میسر خواهد شد. بدیعی است که این ضربه قویترین ضربه‌ی کل بازی میباشد. برای مسافت‌های دور نیز Shuriken بهترین گزینه میباشد. هر چند این سلاح Damage بالایی ندارد ولی جهت کنسل کردن بازیابی چاکرا بسیار پرکاربرد میباشد. در کنار کاراکتر های ساپورت، میتوانید از ابزار آلات نینجایی که در اختیار دارید استفاده کنید. این آیتم‌ها روی مبارزات تاثیرگذار میباشند و بسته به ویژگیشان، مشکلاتی را برای حریف شما ایجاد میکنند.,,دوباره تعداد مشخصی از کومبو‌ها در بازی گنجانده شده است. هرچند این تعداد محدود به نظر میرسد، ولی میتوان با خلاقیت، تعداد آنهارا افزایش داد. بخش Practice نیز که به تازگی به بازی اضافه شده است، مکان خوبی برای کشف استعدادهای نهان هر کاراکتر میباشد. با این حال مشکلاتی در کامبت سیستم بازی وجود دارد که باعث میشود گاها کومبوها نیمه کاره زده شود. از طرفی برخی از کومبوهای ابتکاری را نمیتوان به سرانجام رساند. به عنوان مثال در مواردی که میتوان با شروع یک کومبوی ساده، اُلتیمیت جوتسو را به آن اضافه کرد، تکنیک مربوطه اصابت نمیکند. دومین اشکالی که به این بخش وارد است، عدم جهت دهی به ضربات در میانه‌ی کومبو میباشد. یعنی اگر حریف شما از محدوده‌ی ضربات شما خارج شود، نمیتوانید جهت بقیه‌ی ضربات را به سمت او تغییر دهید.

اگر میزان سلامتی شما از حد مشخصی پایین‌تر باشد حالت Awaking قابل استفاده میشود. شما میتوانید با نگه داشتن دکمه‌ی چاکرا از این قابلیت بسیار قدرتمند استفاده کنید. این حالت یکی از ویژگی‌های بارز شما فعال میکند. مثلا کاکاشی از شارینگان استفاده میکند، ناروتو وارد یکی از حالت‌های کیوبی میشود. رایکاگه به سریع‌ترین حالت خود میرود و گای دروازه‌های خود را باز میکند. کاراکترها با توجه به قابلیت‌هایشان دچار تغییراتی میشوند. مثلا رایکاگه و گای حتی در دورترین نقاط ممکن در کمتر از صدم ثانیه خدشان را به حریف خود میرسانند. ایتاچی با استفاده از سوسانو قدرت دفاعی خود را افزایش میدهد و … با این حال موقع وارد شدن به این حالت نمیتوان از ساپورت‌ها استفاده کرد. در کنار این تا مدت زمانی که در این فرم میباشید نمیتوانید از آلتیمیت جوتسو استفاده کنید. متاسفانه دوربین در برخی از صحنه را کامل پوشش نمیدهد و ممکن است همین در کیفیت مبارزات خلل ایجاد کند.,,همانند شماره ی گذشته موسیقی‌های به کار رفته در بازی در سطح مطلوبی قرار دارند. ولی موسیقی‌های Ultimate Ninja Storm II به دلیل تطابق زیاد با داستان و جو بازی، اثرپذیری بالایی داشتند. موزیک منوی اصلی بازی دقیقا تداعی کننده‌ی آخرین حوادثی بود که بر سر ناروتو و دهکده رخ داده بود. با این حال همچنان کیفیت موسیقی‌ها خوب میباشد و در کنار موسیقی‌های قدیمی، موسیقی‌های جدیدی اضافه شده‌اند. همانند شماره‌ی قبلی صداگذاری شخصیت‌ها در بخش ژاپنی عالی میباشند و اگر سری انیمه را دنبال کرده باشید بدون شک شما را راضی خواهد کرد. از طرفی حضور شخصیت های جدید و به تبع آن افزوده شدن صداپیشه‌های آنان به مجموعه‌ ، کیفیت بخش ژاپنی را در سطح بالایی قرار داده است. اما بخش انگلیسی بازی اصلا قابل مقایسه با بخش ژاپنی نیست. شاید در ظاهر علت این امر عادت کردن مخاطبان به صداپیشگات ژاپنی باشد؛ اما حقیقت این است که صداپیشگان انگلیسی به خوبی صداپیشگان ژاپنی نتوانسته‌اند تا حالات و روحیات شخصیت‌ها را بیان کنند. در واقع احساساتی که گویندگان انگلیسی برای بیان جملات به خرج میدهند اصلا قابل قیاس با صداپیشگان ژاپنی نیست.

بخش آنلاین نیز به سبب بهبود در قسمت گیم‌پلی، تنوع مبارزات و افزایش شخصیت ها بسیار لذت بخش میباشد. همانند شماره‌ی قبلی کیفیت کانکشن‌ها خوب میباشد. از طرفی قابلیت دانلود و آپلود Replay در این قسمت گنجانده شده است که تا حد زیادی تاثیرگذار میباشد. در نهایت این بازی تجربه ی بسیار خوبی برای کسانی خواهد بود که هفته به هفته سری مانگا و انیمه را دنبال کرده‌اند.,گردهمایی بزرگ,گردهمایی بزرگ,

مجموع امتیاز - 0

0

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:

نقاط ضعف:

User Rating: Be the first one !

احد محمدزاده

There are some things you're better off not knowing. This is one of themResident Evil - Silent Hill - God Of War - Dynasty wArriors - Counter Strick 1.6 - Dota Warcraft - Final Fantasy -

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا