بررسیپلی استیشن 4

اربابان به پا خیزید

میزان لایت نگهبانان به 355 رسیده و نگهبانان انتظار چیز جدیدی را می‌کشند. معرفی بسته الحاقی Rise of Iron تقریبا به موقع بود و حالا بازیکنان دستنی برای بالا بردن میزان لایت خود لحظه شماری می‌کنند. در کنار آن، همه مشتاق هستند تا ببینند چه داستانی در گذشته کاراکتر مرموز صلاح‌الدین که خود را Iron Lord می‌نامد وجود دارد. کاراکتری که حدود 2 سال است هر از گاهی در Tower حضور پیدا کرده و مسابقات Iron Banner را برپا می کند. آیا بسته الحاقی RoI جوابگوی انتظارات بازیکنان بود؟ در ادامه با بازی سنتر همراه باشید.

بعد از انتظارات و تبلیغات فراوان بالاخره توانستیم این بسته الحاقی را تجربه کنیم. اگر این نقد را کمی دیر می‌خوانید، دلیلش صبر نگارنده برای تجربه کامل و بی عیب و نقص Raid جدید بازی بود.

داستان و بخش تک نفره شروع خوب و قابل قبولی دارد. دیدن محیط‌های تازه و برفی شور و هیجان خاصی را برایتان بوجود می‌آورد. راه را ادامه می‌دهید و بعد از مبارزه با اولین رئیس بازی، صلاح‌الدین شما را به ماموریتی می‌فرستد که در پایان آن، شما خود تبدیل به یک Iron Lord خواهید شد. در گذشته‌های دور اربابان آهن، تکنولوژی‌ای به نام Siva را پیدا کرده و سعی در کشف رمز و رازهای آن دارند تا بتوانند برای پیشرفت انسان‌ها و مقابله با تاریکی‌ها از آن استفاده کنند. اما طبق معمول همه چیز براساس برنامه پیش نمی‌رود و در جنگی نفس گیر، همه اربابان، به غیر از صلاح‌الدین جان خود را از دست می‌دهند. سال‌ها از آن ماجرا می‌گذرد و حالا Fallen ها، دشمنان قدیمی کره زمین، به این تکنولوژی دست پیدا کرده‌اند و موفق شده‌اند تا حدودی آن را به کار گرفته و پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای را ایجاد کنند. حالا این وظیفه ماست که به مقابله با این موج جدید دشمن پیشرفته برویم تا از محل زندگی خود و زمین دفاع کنیم.

همانطور که گفته شد داستان خیلی خوب شروع می‌شود اما در ادامه و بعد از تجربه چند مرحله انگشت شمار به طرز عجیبی، و دقیقا در جایی که انتظارش را ندارید، بخش داستانی اصلی به پایان می‌رسد و حالا شما هاج و واج به مانیتور خیره شده و سرتان را می‌خارانید! ماموریت‌های دیگری که در ادامه می‌توانید به دنبالشان بروید یافتن سلاح‌های جدید بازی است که خوب، دخالت زیادی در داستان ندارند.

از داستان کوتاه که بگذریم به بخش اصلی بازی یعنی گیم‌پلی، سلاح‌ها و لباس‌ها می‌رسیم. سلاح‌های اگزوتیک جدیدی در این بسته وجود دارند که تعدادشان بسیار کمتر از چیزی که است که انتظار می‌رفت. حتی اسلحه‌های لجندری نیز همین شرایط را دارند که فقط رنگ و رویشان تغییر یافته و از نظر طراحی تقریبا هیچ تغییری نداشته‌اند. با فهمیدن این موضوع که تعداد بسیار کمی سلاح اگزوتیک در این بسته موجود است، سریعا این فکر به ذهنمان خطور می کند که دست یابی به آن‌ها نباید آسان باشد؛ اما در کمال تعجب کاملا اشتباه متوجه شده‌اید، زیرا دستیابی به آن‌ها به قدری آسان است که در هفته اولی که بازی منتشر شد، تقریبا بیش از 90% بازیکنان این سلاح‌ها را در اختیار گرفتند! یکی از مشهورترین این سلاح‌ها Gjallahorn محبوب و مشهور است که حالا با یک پیشوند Iron دوباره بازگشته است. با اینکه سازندگان گفته‌اند قدرت این سلاح نسبت به مدل اصلی کمتر است، اما هنوز هم نقش بسزایی را در بعضی از بخش‌های Raid ایفا می‌کند.

لباس‌ها یا به اصطلاح آرمورهای جدیدی نیز به جمع اضافه شده‌اند که البته اصلی‌ترین آن‌ها از نظر ظاهر و قیافه را باید، از کتاب جدیدی که اضافه شده بدست آورید، یا موفق به جمع آوری ست Raid شوید. بدست آوردن این آرمورها در قیاس با سلاح‌ها وضعیت بهتری دارند و بیشتر وابسته به تلاش بازیکن هستند.

یک Strike جدید نیز به مراحل بازی اضافه شده که شرایط خیلی خوبی نسبت به مراحل معمولی دارد و رئیس نهایی آن، در درجات سختی بالا واقعا شما را به چالش خواهد کشید. در مرحله گردش آزاد ما شاهد بخش دیگری از دیوار مشهور هستیم که حالا در زیر برف قرار دارد. Free Roam جدید خیلی کوچک‌تر از چیزی است که شخصا انتظار داشتم و طولانی شدن بی مورد جاده‌های ارتباطی مناطق برای بزرگ نشان دادن آن توسط سازنده کاملا ناموفق بوده است. در بسته الحاقی Taken King و Dreadnaught ما بخشی داشتیم به نام Court of Oryx که بازیکنان ساعت‌های متمادی را صرف کشتن رئیس‌های مختلف در 3 درجه متفاوت می‌کردند. این بخش با کمی تغییر حالا با نام Iron Forge بازگشته و باید بگویم تاکنون هیچ برتری محسوسی در آن نسبت به Court ندیده‌ایم. حتی رئیس‌های این بخش به قدری آسان هستند که به وسیله چکش‌هایی که در پایان در اختیارتان قرار می‌دهد، رئیس حتی فرصت نمی‌کند چهره خود را نشان دهد، زیرا بازیکنان در همان ثانیه اول او را نابود می‌کنند!

,

حالا نوبتی هم باشد نوبت Raid است؛ بخش اصلی کل سری Destiny. در این بسته Raid جدیدWrath of the Machine نام دارد و دارای تغییرات خوبی نسبت به Kings Fall است. برخلاف KFR، اینبار بازیکنان باید خیلی بیشتر در درگیری‌ها شرکت کنند و به موازات آن باید دائما در حال حرکت باشند. تمامی بخش‌های Raid طوری طراحی شده که مجبورید تیم 6 نفره را به 3 تیم 2 نفره تقسیم کنید و کوتاهی حتی 1 نفر در این میان، باعث از بین رفتن ریتم بازی می‌شود. بخش‌های پلتفرمینگ بیشتر شده و حتی وجود صندوق‌های Exotic نیز که تا‌کنون 4 عدد از آن‌ها کشف شده، مشوق خوبی برای بازیکنان خواهد بود. همانطور که گفته شده اینبار حرکت و شرکت در درگیری‌ها از اصلی‌ترین بخش‌های Raid جدید است. سرعت عمل و گفتگو با هم تیمی‌ها از «باید» ها است و بدون آن موفق به اتمام رید و کشتن رئیس پایانی نخواهید شد. از نظر نگارنده، رید قبلی کمی بیش از حد بر پایه کلاس کاراکترها طراحی شده بود و در آن میان، کلاس Warlock که زمانی یکی از بهترین کلاس‌های بازی بود، تقریبا هیچ نقشی نداشت و بود یا نبودش هیچ تغییری در روند بازی ایجاد نمی‌کرد و برعکس، این هانترها و تایتان ها بودند که وظیفه اصلی محافظت از تیم و ایجاد Orb برای هم تیمی‌ها را برعهده داشتند. اما در رید جدید، این قضیه کمی فرق کرده و حالا هر 3 کلاس، در جایی از رید، می‌توانند روند آن را آسان تر بکنند که Warlock نیز از این قائده مستثنا نیست.

در کل، در این بسته با Raid خوبی طرف هستیم و تحرک و اجبار برای شرکت در مبارزات یکی از نکات مثبت آن به شمار می‌رود. حتی این تحرک بر روی درجه سختی Heroic نیز بیشتر می شود و در بعضی از جاهای بازی، هر 6 عضو رید باید در عملیات سهیم باشند.
در پایان باید گفت این بسته الحاقی با کمبودهایی مواجه است که آن را چند پله از بسته الحاقی قبلی یعنی The Taken King پایین‌تر قرار می دهد. کمبود حدودی محتوا و آسانی در امر بدست آوردن سلاح‌های اگزوتیک کمی دور از انتظار بودند؛ اما نباید بخش های مثبت آن را نیز نادیده گرفت. رید زیبا و چالش برانگیز و گرافیک بهبود یافته آن (به لطف منتشر نشدن این بسته برای نسل قبل) و موارد مخفی‌ای که هنوز به طور کامل کشف نشده‌اند از چیزهایی هستند که هر Destiny باز را به سوی خود جذب خواهد کرد. مراحل و مودهای جدید بخش PvP یا چندنفره و اضافه شدن مسابقات خصوصی نیز نباید ناگفته بمانند. بانجی در ادامه قول داده قرار است که در آینده از محتوای جدیدی نیز پرداری خواهد کرد که یکی از آن‌ها زنده کردن و دمیدن نفسی تازه در Raid های قبلی است. این بسته با این که شاید ماه‌ها بتواند بازیکنان را مشغول نگه دارد، اما با توجه به قیمت 30$ آن کمی ناامیده کننده بود و نتوانست در حد بسته قبلی ظاهر شود. شاید اگر قیمت آن کمی کمتر بود می‌توانست دیدگاه‌های بسیار بهتری را نسبت به خود بدست آورد.

مطالب پیشنهادی:

مجموع امتیاز - 7

7

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
بخش Raid
گرافیک بهبود یافته
محیط های جدید
بخش آیرون فورج
بازگشت سلاح های قدیمی!
نقاط ضعف:
داستان
کوچک تر تصورات

User Rating: Be the first one !

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.