بررسی بازی‌ هاکامپیوتر

400 روز با مردگان

Walking Dead را می‌توان پدیده صنعت سرگرمی در سالهای اخیر دانست. عنوانی که با خلاقیت Robert Kirkman در دنیای کمیک شروع به کار کرد و بعد از موفقیت بسیار، راهی تلویزیون شده و آن جا نیز به محبوبیت بالایی دست یافت. برای تکمیل این رویه، بازی Walking Dead سال پیش روانه بازار شد و برخلاف اکثر عناوین اقتباسی که با شکست روبرو می‌شوند، توانست به سرعت به یک عنوان محبوب و نیز منتقد پسند تبدیل شود. دنیای Walking Dead آن قدر غنی است که می‌توان بر اساس آن بازیهای زیادی عرضه کرد ولی هنر Telltale Games در روایت یک داستان کاملا متفاوت با کمیک بود، داستانی با شخصیتهای منحصر به فرد که زمینه را برای خلق دنباله‌های فراوانی برای این اثر آماده کرده است.

بزرگترین مشکل Walking Dead گیم‌پلی نه چندان غنی آن است، گرچه بازی سعی کرده از اصول عناوین Point & Click پیروی کند ولی در عمل با یک گیم‌پلی ساده و کلیک محور روبرو هستیم که البته گاهی معماهایی نیز به آن اضافه می‌شود. Walking Dead: 400 Days نام بسته قابل دانلودی است که اخیرا عرضه شده و در واقع پلی است بین وقایع فصل اول و دوم بازی، نباید انتظار یک گیم‌پلی متحول شده از این بسته قابل دانلود را داشت و مشخص است که در اینجا نیز تاکید زیادی بر روی عناصر داستانی شده است.

400 Days همانند نسخه اصلی، عنوانی است داستان محور. 5 شخصیت و 5 داستان در گوشه‌ای دیگر از دنیای مصیبت‌زده Walking Dead، باز هم شما را درگیر انتخاب‌های سخت و نفس‌گیری خواهد کرد. آیا برای رسیدن به غذا و مکان امن حاضرید انسان‌های بی‌گناه را قربانی کنید؟ آیا دوست گناه‌کار خود را قربانی می‌کنید یا برای فرار از این وضعیت به گروه خود خیانت خواهید کرد؟ 400 Days داستان پیچیده‌ای ندارد، حتی گذشته بسیاری از شخصیت‌ها را نمی‌دانید، ولی همین داستان ساده آن‌چنان با دقت و زیبایی نگارش شده که با وجود کوتاه بودن داستان هر شخصیت، به سرعت با وی رابطه برقرار کرده و گاهی حس می‌کنید که خود به جای آن شخصیت در این دنیای بی‌رحم گیر افتاده اید! Russell انسانی است شکاک در عوض Wyatt به نظر آدم زودباوری می‌آید، Becca با وجود سن و سال کم به خوبی با وضعیت موجود رابطه برقرار کرده و در کنار خواهرش Shel به زندگی سخت و خسته‌کننده عادت نموده است. با وجود کوتاه بودن مدت زمان داستان هر کدام از شخصیت‌ها، دیالوگ‌های رد و بدل شده بین آن‌ها با چنان ظرافتی نگارش شده که تمامی شخصیت‌ها در نظر شما زنده جلوه می‌کنند. 400 Days به زیبایی روایت می‌کند که چگونه در یک دنیای آخرالزمانی از بین انسان‌های غریبه با عقیده و گذشته متفاوت، گروه‌های کوچک با یک هدف ثابت تشکیل می‌شوند و چگونه بازماندگان این مصیبت راهی برای نجات زندگی خود حتی برای مدتی کوتاه، جستجو خواهند کرد.
,,بازی همان راهی را ادامه می‌دهد که عنوان اصلی رفته بود، گیم‌پلی ساده و تقریبا بدون چالش. در اکثر مدت زمان بازی در حال صحبت با دیگران هستید و هنگامی که کنترل شخصیت اصلی به دست شما سپرده می‌شود تنها نیاز به انجام چند کلیک ساده دارید. هر چه‌قدر بازی از نظر داستان و شخصیت‌پردازی غنی است، اما از نظر گیم‌پلی در فقر به سر می‌برد! البته از یک بسته قابل دانلود انتظار نمی‌رود که فراتر از عنوان اصلی عمل کند، ولی بازی حتی از نسخه اصلی نیز ساده‌تر بوده و اندک بخش‌های معمایی هم حذف شده‌اند. مشکل کنترل شخصیت اصلی کماکان در اینجا نیز وجود دارد، انیمیشن‌ها هم همچنان ضعیف هستند و در واقع به نظر می‌آید شخصیت‌های اصلی، از الگوریتم حرکتی همانند زامبی‌ها پیروی می‌کنند!,,Telltale Games هر چه در زمینه خلق گیم‌پلی چالش برانگیز، ضعیف عمل کرده در زمینه فضاپردازی و ایجاد اتمسفر، پرقدرت ظاهر شده به نحوی که بارها شاهد خواهید بود که یک موقعیت ساده در عرض چند ثانیه تبدیل به یک وضعیت بحرانی می‌شود. هنگامی‌که این تغییر موقعیت را در کنار عنصر انتخاب قرار دهید، متوجه می‌شوید که این چنین فضاپردازی را در کمتر عنوانی شاهد بوده‌اید، خصوصا که انتخاب‌ها صرفا به انتخاب بین خوب و بد محدود نمی‌شود و گاهی باید بین بد و بدتر و فراتر از آن بین بد و بد، یکی را انتخاب کنید! برخی موقعیت‌های انتخاب به قدری شوکه کننده هستند که ممکن است بازی را متوقف کرده و چند دقیقه بر روی انتخاب پیش رو فکر کنید، کشتن یا نجات یک انسان، پشت سر گذاشتن دوستانتان برای نجات جان خود و بسیاری انتخاب‌های حساس دیگر گوشه‌هایی از واقعیات تلخ دنیای Walking Dead هستند. ولی سوالی که در مورد نسخه اصلی نیز مطرح بود این است که آیا این انتخاب‌ها تاثیری در روند گیم پلی دارند یا اینکه صرفا به انتخاب‌های اخلاقی محدود می‌شوند؟ پاسخ را می‌توان در جریان بازی به دست آورد، اکثر انتخاب‌ها اخلاقی هستند و تاثیر زیادی در روند بازی نداشته و با توجه به گیم‌پلی ساده، تغییری در شیوه بازی کردن شما ایجاد نمی‌کنند. البته با تغییر در انتخاب ممکن است برخی شخصیت‌های فرعی در طول داستان حذف شوند که با توجه به کوتاه بودن مدت زمان بازی، این تغییرات چندان قابل توجه نیستند. برخی انتخاب‌ها نیز عملا هیچ تاثیری ندارند و شما هر انتخابی انجام دهید نتیجه همان چیز ثابتی است که سازنده از پیش طراحی کرده! در مورد تاثیر انتخاب‌ها بر روی شخصیت‌های اصلی متاسفانه باید تا عرضه فصل دوم صبر کرد و در حال حاضر نمی‌توان در این مورد اظهار نظر کرد.,,بازی از همان موتور گرافیکی نسخه اصلی بهره می‌برد و هم‌ چنان طراحی فوق‌العاده هنرمندانه محیط و شخصیت‌ها را شاهد هستیم. مشکلات نسخه اصلی مانند انیمیشن‌های ضعیف و باگ‌های متعدد نیز کماکان در کنار شما هستند! صداپیشگی در سطح بالایی قرار دارد، با وجود اینکه برخی شخصیت‌ها نقش اندکی در داستان دارند ولی تمامی دیالوگ‌ها با هنرمندی ادا شده و این عامل در کنار موسیقی زیبا، داستان را کاملا قابل باور کرده و اتمسفر خلق شده را طبیعی‌تر جلوه می دهد.

400 Days چیزی فراتر از نسخه اصلی به شما ارائه نمی‌دهد، ولی دنیای Walking Dead را در محیطی جدید با داستان و شخصیت‌های متفاوت نمایش داده که برای علاقه‌مندان به این سری جالب خواهد بود. بازی بسیار کوتاه است و در عرض 1 ساعت به پایان می‌رسد که اندکی ناامید کننده به نظر می‌آید، ولی نقطه کلیدی این بسته قابل دانلود ارتباط داستانی آن با فصل دوم خواهد بود که تجربه آن را برای دوستداران این سری اجباری می‌کند.,400 روز با مردگان,400 روز با مردگان,

مطالب پیشنهادی:

مجموع امتیاز - 7

7

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
داستان زیبا و شخصیت‌پردازی عالی
اتمسفر گیرا
انتخاب‌های فراوان
نقاط ضعف:
ساده بودن المان‌های گیم پلی
کوتاهی بازی
برخی مشکلات گرافیکی

User Rating: Be the first one !

محمد شکری

گیم، کتاب، فیلم، فوتبال

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.