بررسی

رودخانه‌ی مرموز

نقد و بررسی,ژانر موسوم به “تلاش برای بقا” یا «Surviaval Games» مدت زیادی نیست که شهرتی برای خود دست‌ و پا کرده است. اما در همین مدت کوتاه شاهد عرضه‌ی عناوین متعددی از این ژانر به بازار بوده‌ایم. بازی‌هایی چون ««Dayz»، «Rust و ««Don’t Starve را می‌توان از اولین عناوین محبوب این سبک برشمرد که به سرعت فروش خوبی را تجربه کرده و عناوین محبوبی بدل شدند.
علی‌رغم تفاوت‌های متعدد، این بازی‌ها در برخی المان‌ها مشترک هستند. در همه‌ی این عناوین شما با کمترین امکانات، پای به دنیایی خشن و پر از تهدید می‌گذارید. برای بقا در این دنیای بی‌رحم باید تلاش کنید تا برای خود ابزار، سرپناه و غذا فراهم کنید تا بتوانید زنده بمانید. هدف شما در ادامه‌ی بازی در همین سه عنصر اصلی خلاصه می‌شود. ساختن یا یافتن ابزارهای پیشرفته‌تر، ساختن یا تصرف پناهگاه‌های وسیع‌تر و پرتجهیزات و در نهایت قرارگرفتن در زنجیره‌ای بالاتر از قبل در هرم غذایی. یعنی تبدیل شدن از شکار به شکارچی. همین روند به ظاهر ساده اما به شدت جذاب پیکره‌ی این ژانر نوپا اما محبوب را شکل داده است.
«The Flame in the Flood» یکی از جدیدترین عناوینی است که در این ژانر به بازار عرضه شده است. سابقه‌ی سازندگان بازی و کار کردن آن‌ها پیش از این بر روی عناوینی چون بایوشاک و هیلو از ابتدا سبب شد تا توجه زیادی به سمت آن جلب شود. TFF با اینکه در دسته‌ی عناوین ژانر بقا قرار می‌گیرد اما تفاوت‌های متعددی با سایر بازی‌های این سبک دارد.,,زمینه‌ی اصلی بازی در آمریکا در جریان است. در آمریکایی که جامعه فروپاشیده است و مردم به صورت پراکنده در این سرزمین پهناور زندگی می‌کنند.
علت اصلی این وقایع در طغیان مرموز یک رودخانه‌ی عظیم نهفته است. طغیان این رودخانه سببب شده است تا بسیاری از مصنوعات بشری به زیر آب روند و بخش‌های وسیعی از خشکی‌ها عملا غیر قابل دسترس شوند. همین امر موجب گردیده است تا دنیای بازی از جزیره‌های کوچک و بزرگی تشکیل شود که بر اثر این پدیده‌ی جغرافیایی به وجود آمده‌اند.
بر خلاف بازی‌های دیگر این ژانر، اکثر زمان بازی شما در حال جا‌به‌جایی در میان جزیره‌های مذکور هستید و بازی تمرکز چندانی بر ساختن کمپ‌های مجهز و پر زرق و برق ندارد.
شخصیت تحت کنترل شما یک قهرمان بی‌نام است که همراه با سگ وفادار خود در تلاش برای بقا در این دنیای عجیب و البته پرخطر است. وظیفه‌ی اصلی شما در قبال این پروتاگونیست بی‌نام حفاظت از سلامتی اوست. مواردی چون کنترل گرسنگی، تشنگی، دمای بدن، خستگی و درمان جراحات از جمله وظایفی است که برای زنده نگه داشتن شخصیت اصلی بر عهده‌ی شما گذاشته شده‌است.
اما برای برآورده کردن این نیازها شما تواما نیازمند یافتن مواد خام و آیتم‌های مختلف و نیز بهره‌گیری از سیستم کرفتینگ بازی هستید. همین امر باعث می‌شود تا مدام مجبور باشید جزایر جدیدی را پیدا کنید و به جست‌و‌جو در آن‌ها بپردازید. تامین نیازهای اولیه‌ی شخصیت اصلی عامل مهمی است که باعث می‌شود مدام در میان خشکی و آب در حال تردد باشید. بازی نه به شما اجازه می‌دهد تا مدام به اکتشاف بپردازید و نه این امکان را به شما می‌دهد تا با خیال راحت روی خشکی مستقر شوید.
از سوی دیگر ظرفیت محدود کوله‌پشتی شما و در دسترس بودن تعداد محدودی از جزایر حاشیه‌ی رودخانه در ابتدای بازی شما را با مشکلات متعددی مواجه خواهند کرد. مطمئنا در ساعات اولیه وقت زیادی را صرف یافتن آیتم‌ها می‌کنید. اما چالش اصلی شما انتخاب میان آیتم‌ها بر اساس ظرفیت محدود کوله‌پشتی است. این‌که چه آیتمی را نگه دارید و کدام را دور بیندازید از بخش‌های دشوار شروع بازی است.,,اما به مرور و با پیشرفت در بازی شما متوجه خواهید شد که نگاه داشتن کدام آیتم‌ها برای بقا اولویت بیشتری دارد. به طور مثال درخواهید یافت که ساختن پناه‌گاه و نیز امکان فراهم کردن آتش برای گرم نگه‌داشتن خود اولویت بیشتری از حمل مداوم مواد غذایی دارد. همین امر است که باعث می‌شود همواره آیتم‌های مورد نیاز درست کردن آتش را با خود به همراه داشته باشید. این توجه مداوم به محتویات کوله‌پشتی و محدودیت‌های آن از اصلی‌ترین مواردی است که حس تلاش برای بقا در یک محیط مرگبار را به شما القا خواهد کرد.
اما بزرگترین مشکل گیم‌پلی بازی که ضربه‌ی جبران ناپذیری به پیکره‌ی آن وارد می‌کند را باید رابط کاربری ضعیف و پرمشکل آن دانست. منوهای بازی به شکل بسیار نامناسبی طراحی شده‌اند؛ به طوری که مرورکردن آن‌ها و دسترسی به بخش‌های مختلف بازی به شکل عجیبی دشوار است. به طور مثال مکانیزم مرتب کردن آیتم‌ها در کوله‌پشتی به شکل عجیبی ناخوشایند از کار درآمده است. نکته‌ی تعجب برانگیز آن‌جاست که مواردی این چنینی سال‌ها پیش و حتی در عناوین اکشنی چون «Resident Evil 4» به خوبی پیاده سازی شده بودند. دیگر نقطه‌ی ضعف بازی که می‌توان به آن اشاره کرد طراحی نه چندان جذاب کوئست‌هایی است که به شما واگذار می‌شوند. بخش زیادی از این ماموریت‌ها شامل پیدا کردن آیتم‌ها و یا ساختن آیتم‌هایی می‌شود که از اتفاق، نیاز چندانی هم به آن‌ها نخواهید داشت. به نظر می‌رسد ستینگ غنی بازی با کمی خلاقیت می‌توانست بستر مناسبی برای ماموریت‌های متنوع‌تر و جذاب تر باشد.,,اما یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که از ابتدا سبب شد تا توجهات زیادی به TFF جلب شود. جلوه‌های بصری و شات‌ها و ویدئو‌های جذابی بود که از آن منتشر می‌شد. باید گفت سازندگان با تجربه‌ی بازی در این بخش وظیفه‌ی خود را به بهترین نحو انجام داده‌اند.
طراحی بصری بازی به شدت چشم‌نواز و البته مرموز است. ترکیب عجیبی از یک جهان پسا آخرالزمانی و عناصر گاتیک در طراحی هنری نتیجه‌ای عالی را به همراه داشته است. اتمسفر بازی به طرز عجیبی گرفته و مرموز است؛ اما در عین حال امیدواری برای زندگی نیز در اتمسفر بازی وجود دارد. در کنار این امر موسیقی و افکت‌های صوتی عالی بازی قرار دارند. موسیقی بازی به شدت با جو جهان بازی هماهنگ است. موسیقی شنیدنی سهم‌ به‌سزایی را در غرق کردن شما در محیط بازی ایفا می‌کند. در کنار این امر کیفیت افکت‌های صوتی بازی نیز در سطح بالایی قرار دارد. به طور مثال صدای طغیان رودخانه‌ یا غرش آسمان و بارش باران همه و همه به خوبی پیاده سازی شده‌اند و در عین طبیعی بودن همگی به طرز جالبی مرموز و ترسناک نیز هستند.,,در پایان باید گفت «The Flame in the Flood» تجربه‌ی جالب و لذت بخشی در ژانر «Survival» است. تجربه‌ای که شاید مشابه آن را در عناوینی چون «Don’t Starve» تجربه کرده باشید. اما خلاقیت و تازگی خاص خود را نیز دارد. مشکل اصلی بازی را باید در اینترفیس ناکارآمد و البته ماموریت‌های سطحی آن جست‌وجو کرد؛ عواملی که بازی را از تبدیل شدن به یک عنوان بی‌نقص باز‌می‌دارند. اما در نهایت می‌توان TFF را تجربه‌ای لذت بخش دانست که کیفیت بالای بصری و صوتی آن تجربه‌ای به یادماندنی را برای شما رقم خواهد زد.,یکی از جدیدترین عناوینی است که در ژانر موسوم به «بقا»  به بازار عرضه شده است. سابقه‌ی سازندگان بازی و کار کردن آن‌ها پیش از این بر روی عناوینی چون بایوشاک و هیلو از ابتدا سبب شد تا توجه زیادی به سمت آن جلب شود. TFF با اینکه در دسته‌ی عناوین ژانر بقا قرار می‌گیرد اما تفاوت‌های متعددی با سایر بازی‌های این سبک دارد. برای آگاهی از نتیجه‌ی تلاش سازندگان، در نقد‌ و‌ بررسی بازی The Flame in the Flood با ما همراه باشید.

این نقد به واسطه نسخه ارسالی توسط سازنده آماده شده است.

مجموع امتیاز - 0

0

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:

نقاط ضعف:

User Rating: Be the first one !

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا