بررسی بازی‌ هاپلی استیشن 3

لذت موسیقی در دنیای فانتزی

بازار ژاپن، نامی که کنسول های شرکت مایکروسافت چه در نسل حاظر و چه در نسل قبل با آن کاملا غریبه هستند. این واقعیت مسلم باعث شده تا مایکروسافت در نسل حاظر دست به دامن شرکت های خوش نام ژاپنی چون SE و Namco و Mistwalker که در ساخت بازی های JRPG تبحر خاضی دارند، شود تا با ساخت و جمع آوری بازی های JRPG مختلف، وضعیت بازار را تا حدودی به نفع خود تغییر دهد.

Eternal Sonata یکی از اولین بازی‌های JRPG کنسول X360 بود که قرار بود توسط شرکت Namco به صورت انحصاری برای این کنسول ساخته شود، اما بنا به دلایلی ($) انتشار آن بر روی کنسول PS3 پس مدتی از عرضه آن بر روی X360، تایید شد. ES ساخته شرکتTri-Cresendo ، سازنده عنوان معروفی چون Baten Kaitos بر روی کنسول Game Cube، است که در زمان عرضه خود بر روی کنسول X360 توانست نظر مثبت گیمر ها و منتقدان را به سوی خود جلب کند. نسخه اصلی بازی عنوان فوق العاده خوش ساختی بود که از معدود اشکالات جزیی رنج می‌برد. با انتشار نسخه PS3 بازی آن هم با این همه تاخیر زمانی، اکثر گیمر ها تصور می‌کردند که Namco در این فرصت بدست آمده با رفع ایراد های وارده به بازی اصلی، نگارش PS3 بازی را به عنوان کاملی تبدیل خواهد کرد؛ اما…افسوس که اوضاع همیشه بر وفق مراد ما گیمرها پیش نرفته و اصولا دست سیاه تقدیر اجازه رسیدن ما به یک JRPG ناب را نمی‌دهد!

با اینکه در نگارش PS3 بازی برخی از ایرادات جزیی بازی اصلی بر طرف شده است، عملا نسخه PS3 بازی یک پورت محض و تمام عیار از عنوان اصلی به همراه تمام مشکلات اساسی آن است. البته این بدان معنی نیست که نسخه PS3 بازی فاقد هر گونه نوآوری است! Namco برای راضی کردن دارندگان کنسول PS3 نیز تدابیر خاصی اندیشیده است. نسخه PS3 بازی شامل Cut Scense، مراحل، ماموریت و در آخر شخصیت های جدید است که بدون شک لذت تجربه ناب بازی اصلی را دو چندان کرده است.

اصولا بازی های JRPG داستان های عجیبی دارند! و به عنوان مثال دیدن انسان های قدرتمندی که قادرند با یک جادو منظومه شمسی را نابود کنند! (به یاد ضربه معروف Sephiroth!) در یک بازی JRPG به هیچ وجه موجب تعجب شما نمی‌شود. اما داستان ES در میان بازی های JRPG نیز جزو داستان های بسیار عجیب و غریب طبقه بندی می‌شود! آن‌چه که داستان ES را بسیار غیر عادی کرده است نیروهای جادویی خاص یا … نیست، بلکه حظور موسیقیدان و پیانیست فقید لهستانی یعنی فردریک شوپن به عنوان شخصیت اصلی بازیست!!داستان ESسه ساعت قبل از مرگ شوپن رخ می‌دهد. هنگامی که او در اثر بیماری سل در کما قرار گرفته و تنها سه ساعت با مرگ فاصله ندارد. در مدت این سه ساعت شوپن وارد دنیای رویاهایش می‌شود. دنیای زیبا که در واقع تلفیقی از رویا و واقعیت است. در این دنیای زیبا و رویایی نوعی بی ماری هولناک و لاعلاج شیوع دارد که مبتلایان آن محکوم به ملاغات با مرگ هستند. اما نکته اصلی عجیب بودن این بیماری آن است که مبتلایان به این بیماری در اثر ابتلا به آن دارای قدرت های جادویی خاصی می‌شوند که هرچه به زمانشان نزدیک تر می‌شود، این نیرو نیز قدرتمند تر می‌شود. شوپن بعد از ورود به این دنیا با دختر جوانی به نام Polka رو به رو می‌شود که بسیار شبیه خواهر کوچکش که در سن 14 سالگی مرده بود، است. Polka دختر فقیری است که از طریق فروش گیاهان دارویی به همراه مادرش امرار معاش می‌کند. اما با بیمار شدن Polka اوضاع این خوانواده ساده و کوچک بهم می‌ریزد. بعد از بیماری Polka مردمان دهکده او را از روستای خود طرد کرده و باعث آواره شدن او می‌شوند. در همین مدت Polka با شوپن آشنا شده و تصمیم می‌گیرد که به همراه او در آخرین روزهای عمرش با استفاده از نیروی جادوییش، به مردم کمک بکند.در بازی اصلی علاوه بر شوپن و Polka هشت شخصیت دیگر نیز وجود داشتند که شما می‌توانستید با انتخاب آن‌ها داستان آن‌ها را دنبال کنید. در نگارش PS3 بازی تعداد شخصیت ها از هشت شخصیت به ده شخصیت افزایش کرده است. این دو شخصیت جدید Price Cresendo و Princess Serenade هستند که در بازی اصلی قابل بازی نبودند، اما در نسخه جدید با داستان مخصوص به خود وارد بازی شده اند.

یکی از نقاط قوت ES سیستم مبارزات سریع آن بود که به نوعی المان های دو سبک مبارزات همزمان و نوبتی را با هم ترکیب می‌کرد. به این صورت که مبارزات کاملا به صورت نوبتی بودند اما هنگامی که نوبت حمله به شما می‌رسید، شما پنج ثانیه بیشتر برای فکر کردن و اتخاذ تصمیم درست (مثلا حمله، دفاع، تغییر موقعیت یا …) نداشتید. این سیستم که البته امتحان خود را در بازی اصلی پس داده است، عملا بدون تغییر وارد نسخه PS3 بازی شده است. با اینکه این سیستم، سیستم جذاب و درگیر کننده ای بود، ضعف های اندکی نیز داشت که خوشبختانه تا حدودی در نسخه PS3 برطرف شده است. به عنوان مثال یکی از مشکلات سیستم Time Limite در بازی اصلی کمبود زمان کافی برای اجرای ضربات ویژه بود که باعث می‌شد در بعضی موارد در حالی که مشغول اجرای یکی از همین ضربات بودید، نوبت از شما گرفته شده و حرکت نمیه کاره رها شود. در نسخه PS3 با احتساب زمان بیشتری برای این ضربات این قبیل مشکلات که بشدت بر روی اعصاب گیمرها راه می‌رفت، بر طرف شده است.یکی دیگر از نوآوری های ES که باز هم بدون هیچ تغییر محسوسی وارد نسخه PS3 بازی شده است، سیستم نور و سایه است. این سیستم یکی از اساسی ترین قسمت های گیم پلی بازیست که عمق زیادی به گیم پلی آن می‌بخشد. نحوی کار کرد این سیستم به این صورت است که با قرار گرفتن شخصیت ها در نور یا سایه ضربات ویژهشان تغییر می کند. دشمنان نیز به طور مشابه با قرار گرفتن در نور یا سایه (بسته به نوعشان در یکی از حالات) به شکل قوی تری تبدیل می‌شوند. این سیستم اساس شکل گرفتن استراتژی نبردهاست به طوری که شما در طول بازی باید مراقب تغییر وضع دشمنان باشید تا دشمنان شما به دشمنان خطر ناک تری تبدیل نشوند یا سعی کنید با تغییر وضعیت خود، خود به خطری جدی برای دشمنان تبدیل شوید!یکی از ایرادات اصلی بازی که در نسخه PS3 بازی کماکان به قوت خود باقیست، سادگی بیش از حد مبارزات است؛ به طوری که شما مجبور هستید اکثرا با دشمنانی که هوش مصنوعیشان در حد جلبک است دسته پنجه نرم کنید. این سادگی مبارزات اصولا به مزاق گیمرهای حرفه ای خوش نمی‌آید اما از طرفی برای تازه واردان به این سبک بسیار مناسب است و بازی را برای آنها نیز لذت بخش می‌کند. یکی دیگر از ایراداته وارد بر ES مدت زمان کوتاه تجربه گیم پلی حقیقی بازی و ارزش تکرار مجدد بسیار پایین آن بود که در نسخه PS3 به لطف حظور شخصیت های جدید و اضافه شدن مراحل مبارزه ای جدید تا حدودی بر طرف شده است.

اما ایراد اساسی و اصلی ES که عملا از تبدیل آن به یک شاهکار جلوگیری می‌کرد و به نظر می‌رسید در نسخه PS3 بر طرف شود، ساختار به شدت خطی بازی بود که به گیمر ها اجازه نوآوری و ابداع در نوع رد کردن مراحل را نمی‌داد. متاسفانه بر خلاف آنچه که تصور می‌رفت این ایراد در نسخه PS3 نیز حل نشده است و از ظواهر امر پیداست که سازندگان هیچ تلاشی برای بر طرف کردن آن نکرده اند!

نسخه اصلی ES یکی از زیباترین و رنگارنگ ترین بازی های RPG بر روی کنسول X360 بود که یکی از زیباترین گرافیک های Cell Shade را برای دوست داران سبک JRPG به ارمغان می‌آورد. گرافیک ES بر روی نسخه PS3 تقریبا همان گرافیک نسخه X360است که با توجه به اینکه نسخه PS3 بازی با یک تاخیر یک ساله نسبت به بازی اصلی منتشر شده است و انتظارات از آن کمی بالاتر بود، اندکی توی ذوق می‌زند. اما در مجموع گرافیک نسخه اصلی بازی به قدری زیبا و جذاب بود که بعد از گذشت یک سال از عرضه آن نیز کماکان شادابی و طراوت خود را از دست ندهد. در کل ES بر روی PS3 کماکان جزو یکی از بهترین های این کنسول (در سبک خود) است.اما مهمترین قسمت ES! یکی از زیباترین قسمت های بازی بدون شک موسیقی حماسی و جادویی این اثر است. ESتکیه زیادی بر روی موسیقی دارد به طوری که از نام شخصیت ها گرفته تا مکان های آن از روی آثار کلاسیک موسیقی جهان اقتباس شده است. موسیقی به کار رفته در ES تلفیقی از بهترین آثار شوپن و کارهای استاد مسلم موسیقی، Motoi Sakuraba است که تنها آمدن نام او به عنوان آهنگ ساز یک بازی کافیست تا کیفیت آن اثر تضمین شود.

در مجموع نسخه PS3 بازی ES پورت موفقی از یک عنوان فوق العاده است که تجربه لذت بخشی از دنیای جادویی شوپن را برای دارندگان کنسول PS3 به ارمغان می‌آورد.

مجموع امتیاز - 8

8

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
دنیای سراسر رنگارنگ و جذاب
موسیقی شاهکار از آثار کلاسیک جهان
گیم پلی سریع و جذاب
اضافه شدن جزییات جدید به بازی در نسخه PS3
نقاط ضعف:
برخی باگ های عجیب
مبارزات تکراری

User Rating: Be the first one !
برچسب ها

ماکان علیخانی

رئیس گروه Avalanche

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن