معرفی بازی‌هامعرفی ویدیویی بازی ها

چه بلایی بر سر بازسازی Resident Evil 4 آمده

20 سال از عرضه نسخه اول Resident Evil می گذرد و تا به امروز بیش از 100 میلیون نسخه از این مجموعه به فروش رفته. طی این دو دهه عناوین و دنباله های مهمی روانه بازار شدند اما از بین تمامی اثار ترسناک این تنها کپکام بود که توانست طی هر نسل با استراتژی متفاوت نه تنها نام مجموعه رزیدنت اویل را زنده نگه دارد بلکه این فرنچایز را به محبوب ترین سری ترسناک صنعت در طول تمامی ادوار تبدیل کند. طی نسل هشتم کپکام سیاستی جدید را در پیش گرفت و آن هم ساخت نسخه‌‌های اصلی با دوربین اول شخص و بازسازی نسخه‌های قدیمی با دوربین سوم شخص نزدیک به شانه. دقیقا مشابه همان سیستمی که در Resident Evil 4 شاهدش بودیم. موفقیت بازسازی قسمت های دوم و سوم به خصوص ریمیک قسمت دوم سبب شد تا کپکام به صورت مخفیانه ساخت نسخه ریمیک رزیدنت اویل 4 را دنبال کند. به نظر می رسید این بازی اواخر سال اینده میلادی روانه بازار شود اما اکنون اخباری به گوش می رسد که بر اساس آن  طرفداران رزیدنت اویل باید مدت زمان بیشتری برای تجربه ریمیک قسمت چهارم صبر کنند.

برای مشاهده آیتم ویدیویی در یوتوب کلیک کنید

اوایل سال 2020 اولین شایعات جدی در مورد بازسازی رزیدنت اویل 4 منتشر شد. در آن برهه سایت VGC طی خبری اعلام کرد که چندین منبع در گفتگو با انها ساخت و عرضه بازسازی رزیدنت اویل 4 را تایید کرده اند و انتظار می ورد این بازی سال 2022 یعنی دقیقا یک سال پس از انتشار Resident Evil 8 Village در اختیار مخاطبان قرار بگیرد. این منابع مدعی شدند که استودیو M2 واقع در اوساکا ژاپن وظیفه ساخت این بازی را برعهده خواهد داشت. این استودیو پیش تر با همکاری دیگر استودیو مستقل ژاپنی یعنی Red Works وظیفه ساخت بازسازی Resident Evil 3  را برعهده داشتند. عنوانی که البته سطح پایین تر از بازسازی قسمت دوم ظاهر شد و طرفداران آن به نحوه  عملکرد خطی نمسیس و حذف یکی دو بخش جذاب نسخه اصلی از نسخه ریمیک انتقاد داشتند. نکته جالب در مورد M2 این است که بسیاری از اعضای آن پیش تر در کپکام  مشغول به کار بودند. این استودیو در سال 2018  و توسط Tatsuya Minami تاسیس شد. مینامی یکی از اعضای اسبق و مشهور کپکام است که به عنوان تهیه کننده روی نسخه اول «رزیدنت اویل» و «رزیدنت اویل 0» کار کرده. او مدتی به عنوان مدیرعامل استودیو پلاتینیوم گیمز فعالیت می‌کرد اما سال 2016 از این استودیو جدا شد و به لطف روابطش با کپکام توانست هزینه مورد نیازش را برای تاسیس استودیو شخصی خود یعنی M-Two  را بدست آورد.  در ادامه تعدادی از اعضای اسبق کپکام و پلاتنیوم مخصوصا تیم های بایونتا 2 و متال گیر رایزینگ به او پیوستند. دیگر خبر جالب در مورد بازسازی رزیدنت اویل  4 ، حضور شینجی میکامی به عنوان مشاور ساخت است. هرچند میکامی حاضر نشد برای ساخت این بازی با مستقیما با کپکام همکاری کند و به واسطه حضور در تنگو پیشنهاد مینامی برای حضو در M2 به عنوان کارگردان و موسس را رد کرد ؛ اما از زمان ساخت بازی چندین بار به سازندگان مشاوره داده است.

Tatsuya Minami

حضور M2 به عنوان سازنده اصلی بازی در ابتدا باعث نگرانی طرفدارانی شد که از ریمیک نسخه سوم راضی نبودند اما ذکر این نکته ضروری است که عمده ساخت رزیدنت اویل 3 ریمیک برعهده استودیو Red Works بوده. استودیویی که کیوشی ساکاتا برنامه نویس اصلی نسخه های 1 2 3 و 4 ، ان را تاسیس کرد و خود هم به عنوان کارگردان بر ساخت ریمیک نسخه سوم  مشارکت کرد. در مورد ریمیک نسخه چهارم اما تا مدت ها شنیده می شد که M2 وظیفه اصلی ساخت بازی را برعهده دارد. البته با توجه به حساسیت های موجود تیم های داخلی کپکام هم در ساخت بازی مشارکت خواهند داشت. به گفته داسک گولم منبعی که به تنهایی بخش عمده ای از اطلاعات Resident Evil 8 را به درستی پیش از رونمایی بازی منتشر کرده بود ، مدعی شد که در مجموع تیم ساخت ریمیک چهارم بزرگ تر از تیم های ریمیک نسخه های دوم و سوم است. به گفته او بسیاری از افرادی که در ساخت دو بازی رزیدنت اویل 2 ریمیک و Devil May Cry 5 حضور داشتند ، در ساخت این بازی مشارکت خواهند داشت. دیگر نکته جالب در مورد این خبر حضور تعدادی از اعضای تیمی است که شینجی میکامی برای ساخت نسخه اصلی رزیدنت اویل 4 از ان ها استفاده کرد. از جمله این افرا می توان به Hiroyuki Kobayashi تهیه کننده و Koji Kakae از طراحان اصلی نسخه چهارم یاد کرد. داسک گولم همچنین مدعی شد که استودیو M2 به واسطه واکنش های نه چندان مثبت نسبت به  بازسازی رزیدنت اویل 3 با دقت به فیدبک های طرفداران گوش فرا داده و سعی دارد ریمیکی وفادار به نسخه اصلی را درست کند.

Shinji Mikami

تا اینجای کار همه چیز در بهترین حالت ممکن به نظر می رسد اما بر اساس جدیدترین اخبار منتشر شده ساخت بازسازی رزیدنت اویل 4 انطور که به نظر می رسد پیش نرفته و حالا کپکام در نظر دارد این بازی را به جای 2022 ، 2023 منتشر کند. منابع این بار اعلام کردند که کپکام پس از بازنگری پروژه های خود در اواخر 2020 تصیمیم گرفت تا نقش M2 را در این پروژه کم رنگ تر کرده و به مانند ریمیک نسخه دوم ، اکثر مراحل ساخت توسط تیم داخلی توسعه کپکام دنبال شود. بر این اساس تیم Capcom’s Division 1 که وظیفه ساخت مجموعه‌های رزیدنت اویل و Devil May Cry را برعهده دارد ؛ حالا به عنوان سازنده اصلی ریمیک رزیدنت اویل 4 فعالیت خواهد کرد.

گفته شده دلیل اصلی این جا به جایی بر سر جهت دهی بازی بوده. اعضای m2 پس از نظرات منفی به بازسازی رزیدنت اویل 3 در نظر داشتند تا عنوانی کاملا وفادار به رزیدنت اویل 4 بسازند هرچند مدیران کپکام هدف دیگری را دنبال می کنند. ان ها در نظر داشتند بازسازی رزیدنت اویل 4 از نسخه اصلی الهام بگیرید اما در بعضی موارد همچون داستان و محیط بازی کپی برابر اصل نسخه چهارم نباشد و تفاوت هایی با نسخه اصلی داشته باشد. به همین دلیل حالا نه تنها Capcom’s Division 1 مسئول ساخت بازی است و m2 به مانند ریمیک نسخه سوم نقشی فرعی را برعهده گرفته بلکه زمان عرضه بازی از 2022 به 2023 موکول شده است.

البته طرفداران قدیمی کپکام می دانند که چنین تغییراتی در ساخت مجموعه رزیدنت اویل به هیچ وجه عجیب نیست و قسمت های دوم ، سوم و چهارم همگی طی مراحل ساخت تغییرات گسترده ای به چشم خود دیدند مخصوصا همین نسخه چهارم که طی مراحل ساخت نه تنها کارگردان عوض کرد بلکه دو نسخه ان به صورت کامل کنار گذاشته شد تا در نهایت بازی نهایی روانه بازار شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا