معرفی بازی‌ها

وقتی شینجی میکامی اکشن میسازد

هر وقت نام Shinji Mikami به گوش می رسد همگی به یاد سری محبوب زریدنت اویل می افتیم. این بازی ساز بزرگ بعد از جدایی از کپکام به همراه دو تن دیگر با تاسیس استودیویی به نام Platinum کار خود را از سر گرفته و عنوانی مثل Bayonetta را منتشر کردند تا قدرت خود را به رخ بکشند. اکنون بعد از این عنوان موفق، شینجی میکامی دست به کار شده و وارد فاز جدیدی از سبک شوتر شده است. در این برهه زمانی بازی های شوتر زیادی در بازار موجود است که اکثر آن ها نیز از سبک موفق کاور گیری استفاده می کنند. اما بگذارید صادقانه بگویم، Vanquish عنوانی است که تا کنون مشابه آن را ندیده اید.

vanquish_pre1_large

بعد از آمدن دموی این بازی بر روی شبکه های Live و PSN نوشتن پیش نمایش برای ما نیز راحت تر شد. با ورود به منوی بازی و دیدن سبک خاص آن، از همان ابتدا هیجان خاصی به شما منتقل می شود. بعد از انتخاب New Game، به سبک همیشگی رزیدنت اویل کلمه Vanquish برای بازی کن با لحن خاصی خوانده می شود. این بازی از المان های دیگر بازی های شوتر کمک گرفته اما با اضافه کردن چاشنی سرعت، تجربه ای متفاوت را در اختیار شما قرار می دهد. داستان در آینده دور اتفاق می افتد. اختلاف بین آمریکا و روس ها بالا گرفته و حالا سربازان آمریکایی به فرماندهی شخصی به نام سم، با زره های مخصوص خود به جنگ ربات های عظیم الجثه روسی می روند.
گیم پلی بازی بسیار روان و سریع ساخته شده است. قابلیت های ویژه ای که لباس سم دارد به شما این اجازه را میدهد که در آن لحظه، خود را از مکانی به مکان دیگر منتقل کنید. با گرفتن دکمه LB یا L1 سم سریعا بر روی زانو های خود نشسته و محفظه پشت رزه او مثل موتور های یک هواپیمای جت روشن شده و او را بر روی زمین به این سو و آن سو هدایت می کند. سرعت این حرکت به قدری بالاست که کاملا باید حواس خود را جمع کنید تا ناگهان به جای قرار گیری در پشت کاور از وسط میدان جنگ و تیر رس دشمن سر در نیاورید. به غیر از این قابلیت کارهای زیادی با زره سم می شود انجام داد که به نوبت به توضیح آن ها خواهیم پرداخت. حالت قرار گیری کاراکتر در پشت کاور ها و حالت حرکات و انجام انواع حرکات آکروباتیک به طرز جالبی زیبا کار شده است. به طور مثال حتی اگر کاور شما بسیار کوتاه باشد، کاراکتر به صورت دراز کش در پشت آن، سنگر می گیرد و خود را کشان کشان به چپ و راست هدایت می کند. حالت پرش یا به اصطلاح Dodge نیز قرار دارد که در حالت معمولی یا سنگرگرفته قادر خواهید بود به جهات مختف پرش کنید. در هنگام پرش اگر دکمه LT یا L2 را نگه دارید، زمان به صورت آهسته شده و فرصت مناسبی برای هدف قرار دادن نقاط حساس دشمن به شما داده می شود. در موقع برخورد نزدیک با دشمن می توان به ضربات دست و پا به استقبال او رفته و در آن لحظه، ربات نگون بخت را به چندین تکه آهن قراضه تبدیل کرد.

vanquish_pre2_large

تمامی این قابلیت ها که بالاتر اشاره کردیم، به واسطه زره اتفاق می افتند اما اینگونه نیست که دائما بتوانید از آن ها را مورد استفاده قرار دهید. در گوشه سمت راست تصویر نواری همانند نوار سلامتی قرار دارد که میزان استفاده و شارژ انرژی زره را به شما نشان می دهد. اگر از نهایت انرژی آن استفاده کنید، رزه به حالت غیر فعال در آمده و زمان مشخصی را برای خنک شدن و بازیابی انرژی در اختیار می گیرد. اگر در این لحظه در تیر رس باشید باید فاتحه خود را بخوانید. به سبک دیگر بازی های شوتر، این بازی نیز از سلاح های مختلفی همچون مسلسل، شاتگان، موشک انداز، نارنجک و چندین سلاح دیگر بهره می برد که با توجه به نسخه دمو، از تنوع خوبی برخوردار است و امید می رود در نسخه نهایی این تعداد نیز افزایش یابد. حالت تغییر اسلحه به زیبایی کار شده است. در هنگام تعویض سلاح کاراکتر هیچ کار خاصی انجام نمی دهد و به لطف زمان وقوع جریانات، اسلحه در دست او به سبک ربات های ترانسفورمرز تغییر شکل می دهند که در نوع خود از طراحی خوبی بر خوردار است. سلاح ها همگی قابلیت ارتقاع پذیری دارند. در طول مبارزه بسته هایی بر روی زمین خواهید دید که با توجه به سلاحی که در دست دارید، آن سلاح یک مرحله ارتقا خواهد یافت. ارتقاع اسلحه با قرار دادن یک درجه ارتشی بر روی آن نشان داده می شود. این بسته ها به همراه بسته های مهمات در جای جای محیط موجود هستند؛ در طول درگیری یاران شما بر روی زمین می افتند و باید به آن ها کمک کنید که در اینصورت نیز، از این بسته ها به شما داده خواهد شد. سیستم سلامتی همانند بازی های کنونی انتخاب شده است. یعنی بعد از صدمه دیدن، اگر در کاور بمانید سلامتی شما باز می گردد. اما تنوعی نیز در این بخش صورت گرفته است. به لطف لباس سم، در آخرین مرحله صدمه پذیری، زره به صورت اتوماتیک از تمامی انرژی خود استفاده کرده و زمان را به صورت آهسته در می آورد تا آخرین فرصت برای نجات را در اختیارتان قرار دهد. در این لحظه باید از این فرصت استفاده کرده و خود را به پشت سنگر برسانید در غیر اینصورت کشته خواهید شد. قابلیتی نیز در بازی قرار دارد که هرچند بی استفاده است اما گفتنش خالی از لطف نیست. در هنگام سنگر گیری سم می تواند سیگار روشن کرده و در به سمت دشمنان پرتاب کند تا برای چند ثانیه حواسشان را پرت کند. البته شاید در دمو این حرکت بی استفاده بود و در نسخه کامل، مراحلی باشد که شما را مستلزم به استفاده از این قابلیت بکند. در طول دمو شما با دو باس فایت روبرو خواهید شد. اولین باس، نیمه باس به حساب می آید و دومی باس پایانی دمو است. نکته جالبی که در این باس ها به چشم می خورد مدت زمان کشتن آن هاست. بازی به طرز عجیبی از پیش تعیین نشده طراحی شده است. یعنی در دفعات تکرار دمو، شما در بازه های زمانی مختلف، با توجه به مهارتتان قادر به کشتن باس خواهید بود. در نوبت اولی که ما دمو را بازی کردیم، کشتن باس نهایی حدود 15 دقیقه به طول انجامید اما در دفعات بعدی این زمان حتی به 5 دقیقه نیز کاهش پیدا کرد و جالب که در دفعه بعدی این 5 دقیقه باز هم بیشتر شد و به 20 دقیقه کشید! هوش مصنوعی دشمنان خیلی خوب کار شده است. آنها به خوبی سنگر می گیرند و بی گدار به آب نمی زنند. زمانی که به سنگر آن ها نزدیک بشوید، از روی سنگر پریده و به سمتتان حمله ور می شوند که در نوع خود جالب است.

vanquish_pre3_large

به اندازه کافی از گیم پلی بازی توضیح دادیم. کمی هم به دیگر جوانب دمو بپردازیم. گرافیک بازی در یک کلام محشر است. محیط ها بسیار بزرگ طراحی شده اند. طراحی تمامی اجزای محیط و کاراکتر ها به بهترین نحو ممکن صورت گرفته است و جای هیچ نقدی باقی نمی گذارد. صحنه های درگیری بسیار شلوغ هستند و موشک ها و تیر هایی که به سمتتان می آیند لحظه ای شما را آرام نخواهند گذاشت. و تمامی این ها در حالی است که نرخ فریم بازی به صورت ثابت قفل شده است. صحنه های متعددی از انفجار باس ها خواهید دید که بعد از مردن آن ها هزاران هزار نقطه نورانی در محیط در حال پرواز هستند و همچنان فریم بازی ثابت است. نور پردازی در سطح بالایی قرار دارد. انفجار ها بسیار بزرگ و مهیب ساخته شده اند. لباس ها و طراحی ربات ها با بیشترین جزئیات طراحی شده اند؛ حالا تمامی این ها را با بافت های زیبا و بدون ایراد همراه کنید تا ترکیبی از یک بازی بدون ایراد در اختیار داشته باشید. کات سین ها نیز به صورت انیمیشن CG کار شده اند که حس خوبی را منتقل می کند. هیچ کس از کات سین های CG بدش نمی آید!
موزیک بازی با توجه به سبک سرعتی بازی دو از انتظار نیست که سریع باشد. یک آهنگ ناب در هنگام درگیری ها برایتان پخش می شود که هیجان کار را چندین برابر بالا می برد. افکت های صوتی خیلی زیبا کار شده اند. وقتی در پشت سنگر هستید به خوبی صدای موشکی که از بالای سرتان عبور می کند را خواهید شنید. در طول درگیری و میدان جنگ صدای یارانتان را بخوبی خواهید شنید. دایالوگ ها و صدا گذاری کاراکتر ها نیز به خوبی کار شده اند و همگی با چهره آن ها همخوانی دارد. صدای سلاح ها، انفجار ها، موتور های زره سم، همه و همه در سطح بالایی قرار دارند و شما را نا امید نخواهد کرد.

vanquish_pre4_large

با توجه به گفته سازندگان بخش مولتی پلیر برای این بازی در نظر گرفته نشده است. چون تمام تیم تلاش خود را می کند تا تجربه ای ناب از یک شوتر سوم شخص را در اختیار شما قرار دهند و نقصی به قسمت سینگل پلیر وارد نباشد؛ که با توجه به دمو به نظر می رسد به این مهم دست یافته اند. در آخر باید گفت این بازی واقعا در خور نام و آوازه استاد شینجی میکامی است و می تواند از همین الان نامزد بهترین شوتر سال شود. ما هم با شما منتظر نسخه نهایی این بازی خواهیم ماند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا