معرفی بازی‌ها

معرفی بازی Homefront: The Revolution

جنگ قدیمی با ساختاری مدرن

یکی از راه‌های به تصویر کشیدن خشونت جنگ ساخت بازی‌ها و یا فیلم‌هایی در زمینه‌ی جنگ‌های نظامی است و سری Call of Duty یکی از سری‌های محبوب و پرطرفدار در این سبک است. شاید بتوان برای بازی‌های پیرو این سبک مثال‌های بی‌شماری را آورد اما بدون شک یکی از متفاوت‌ترین و خشن‌ترین بازی‌های این سبک از لحاظ داستانی در سال 2011 تحت عنوان«هوم‌فرانت» (Homefront) منتشر شد. هوم‌فرانت یک بازی خشن و سرد بود اما علی‌رغم داشتن پتانسیل بالا برای موفقیت نتوانست نظر منتقدین و مخاطب‌ها را جلب کند و می‌توان گفت در زمان خود یک شکست برای THQ محسوب می‌شد. هوم‌فرانت در ابتدا تحت مالکیت شرکت THQ قرار داشت و توسعه آن توسط Kaos Studios انجام می‌گرفت. اما THQ پس از بسته شدن Kaos Studios وظیفه ساخت بازی را به استودیو «کرایتک» انگلستان سپرد. درنهایت خود THQ نیز پس از مدتی ورشکست شد و فرنچایز هوم‌فرانت به کرایتک فروخته شد. اما به دلیل مشکلات مالی پیش‌آمده برای شرکت کرایتک حق‌ و حقوق این فرنچایز به شرکت آلمانی «دیپ سیلور» رسید. اکنون نسخه‌ی جدیدی از سری بازی هوم‌فرانت تحت عنوان «رولوشن» (The Revolution) قرار است توسط دیپ سیلور منتشر شود، اما باید دید که می‌تواند حق خود را از منتقدین بگیرد یا مانند نسخه‌ی اول شکست می‌خورد. در ادامه با پیش نمایش بازی هوم‌فرانت: رولوشن همراه باشید.

نسخه‌ی اول هوم‌فرانت دارای داستانی غنی و تأمل برانگیز بود که یکی از نقاط قوت این بازی محسوب می‌شد. در سال 2012 رئیس‌جمهور کره شمالی «کیم جونگ-ایل» می‌میرد و سال بعد پسر او «کیم جونگ-اون» رئیس‌جمهور می‌شود. پس از یک دوره سخت اقتصادی برای آمریکا، این کشور ازنظر دفاعی ضعیف می‌شود و کره شمالی با اتحاد با ژاپن، چین و کشورهای دیگر در آسیای شرقی به آمریکا حمله می‌کنند و تمام مردم بی‌گناه آنجا را می‌کشند. در نسخه‌ی اول شما در نقش یک خلبان هستید که عضو حزب «مقاومت» (Resistance) است و سعی دارد با کره‌ی شمالی و متجاوزان به خاک آمریکا مبارزه کند. داستان نسخه جدید در سال 2029 و زمانی که کره‌ی شمالی به آمریکا حمله کرده و آن را اشغال کرده است اتفاق می افتد. شما در نقش فردی با نام Ethan “Birdy” Brady که جوان‌ترین عضو گروه مقاومت است وارد بازی می‌شوید. این جنگ دومین شورش و حمله‌ی کره‌ی شمالی به آمریکا است و گروه مقاومت با رهبری فردی به نام Parrish اکنون قوی‌تر از گذشته شده است و سعی دارد فیلادلفیا را از چنگ گروه‌های اشغالی کره‌ی شمالی در بیاورد.

داستان نسخه‌ی اول هوم‌فرانت خشونت زیادی با خود داشت و دارای روحی سرد و فضایی تاریک بود، در این نسخه نیز ما تقریباً با داستانی مشابه داستان نسخه‌ی اول طرف هستیم اما با این تفاوت که خشونت به اندازه‌ی نسخه‌ی اول در بازی موج نمی‌زند. طراح خط داستانی بازی نیز در این مورد می‌گوید: «در نسخه اول بازی گورهای دسته‌جمعی وجود داشت، خانواده‌ها از یکدیگر جدا می‌شدند و حتی والدین در مقابل کودکان خود کشته می‌شدند. صحنه‌هایی مانند این در رولوشن وجود نخواهد داشت. خط داستانی در نسخه جدید به دنبال ایجاد حس دائمی تهدید و شکنجه در بازیکن است.

درمجموع می‌توان نتیجه گرفت داستان هوم‌فرانت بازهم می‌تواند حرف‌های بسیار زیادی برای گفتن داشته باشد و مانند نسخه‌ی اول از برگ‌های برنده‌ی آن به شمار بیاید.

اما بر خلاف داستان، گیم‌پلی بازی اصلاً و ابداً مانند نسخه‌ی اول نیست. کمپانی «دمباستر» سعی کرده است با گرفتن ایده‌های متفاوت و ترکیب آن با نسخه‌ی اول تجربه‌ی خاصی را از گیم‌پلی برای مخاطب ایجاد کند. اولین و بزرگ‌ترین تغییر بدون شک اُپن ورلد شدن بازی بوده است. سازندگان با این کار دست خود را برای ایجاد ویژگی‌های مختلف در بازی کاملاً بازکرده‌اند. اولین ویژگی‌ای که به لطف اپن ورلد شدن بازی به آن اضافه شد، سیستم رانندگی بود. در هوم‌فرانت شما می‌تواند در فیلادلفیا با جیپ‌ها و یا موتورهای مختلف به گشت‌وگذار بپردازید و کارهای مختلفی انجام دهید. شاید یکی از نزدیک‌ترین مثال‌ها برای سیستم رانندگی در هوم‌فرانت، سری بازی «فارکرای» باشد.

همان‌طور که اشاره شد محیط بازی به‌صورت اپن ورد طراحی شده و چنین موضوعی نیازمند یک محیط گسترده با جزئیات قوی است. آنطور که در تریلرهای بازی نشان داده‌ شده، جزئیات فیلادلفیا درنهایت دقت کار شده‌اند. ساختمان‌های نیمه‌کاره، خیابان‌های جنگ‌زده و پایگاه‌های نظامی همه و همه نشان می‌دهد سازندگان توانسته‌اند به درک خوبی از یک بازی اپن ورلد برسند.

جنگ فیلادلفیا را به سه ناحیه (مناطق سبز، زرد و قرمز) تقسیم کرده است، و هرکدام از این مناطق مشکلات و ویژگی‌های خاص خود را دارد. در ادامه به بررسی کوتاه این سه محدوده می‌پردازیم.

مناطق زرد بر روی نقشه‌ی بازی یا به‌اصطلاح Yellow Zones مناطقی از فیلادلفیا هستند که مردم در آن سکونت دارند و ارتش کره‌ی شمالی نظارت شدیدی بر روی آن بخش‌ها ندارند. مناطق سبز (Green Zones) مناطقی از بازی است که سران ارتش کره‌ی شمالی در آن حضور دارند و در این نقاط از تمام امکانات فیلادلفیا به نفع خود استفاده می‌کنند. مناطق قرمز (Red Zone) نیز آن بخش از شهر است که جنگ در آن جریان دارد و مردم با سربازان کره‌ای درگیر هستند.و اگر کسی را در آن محدوده ببینند به سمت او شلیک می‌کنند و درخواست نیروی کمکی می‌کنند.

شما می‌توانید در این مناطق به انجام مأموریت‌های فرعی و جدا از مراحل اصلی بپردازید. برای مثال می‌توانید برج‌هایی که در تصاحب نیروهای کره‌ای است و باعث ایجاد اختلال در منطقه شده را هک کرده و پس بگیرید، ژنرال‌های بلندمرتبه‌ی کره‌ی شمالی را بکشید و یا هواپیماهای بدون سرنشین آنها را بدزدید.

یکی دیگر از ویژگی‌های اضافه‌شده به بازی قابلیت شخصی‌سازی وسایل و سلاح‌ها است. شما می‌توانید هر اسلحه را تا حد امکان تجهیز و تقویت کنید، البته برای این کار باید از سراسر شهر و ساختمان‌های خرابه آیتم‌های مختلفی را جمع آوری کنید. برخلاف نسخه‌ی اول در این بازی بخش Co-Op تحت عنوان Resistance Mode وجود دارد. آن‌طور که گفته‌ شده است، در این بخش شما باید کارکتر خود را بسازید و به همراهی سه بازیکن دیگر مراحل آن را پشت سر بگذارید. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که داستان این بخش کاملاً از داستان قسمت تک‌نفره مجزا است و هیچ ارتباطی بین این دو بخش وجود نخواهد داشت و کارکتر و کلاس‌های موجود در این بخش مختص بخش Co-Op خواهد بود. همچنین سازندگان قول داده‌اند در Resistance Mode درجه سختی‌ای قرار دهند که بازی را همانند Dark Souls سخت و چالش‌برانگیز کند. علاوه بر شخصی‌سازی بخشی با نام Deployment نیز در بازی وجود دارد که در آن با استفاده از مواد و وسایلی که پیدا کرده‌اید، قابلیت ساخت سلاح‌های مختلفی مانند کوکتل مولوتوف را خواهید داشت. گیم‌پلی رولوشن در نمایش‌ها بسیار امیدوارکننده نشان داده است، اما باید دید می‌تواند موفقیت‌هایی را که سازندگان برای آن در نظر دارند به دست آورد یا مانند نسخه‌ی اول پایین‌تر از سطح انتظار ظاهر می‌شود. انتظار می‌رود گرافیک بازی نیز با توجه به موتور سازنده‌اش یعنی CryEngine در سطح قابل‌قبول و خوبی باشد.

درمجموع عنوان هوم‌فرانت: رولوشن با توجه به تغییر و تحولاتی که سازندگان برای آن در نظر گرفته‌اند می‌تواند به یک شوتر خوب و قابل‌ قبول تبدیل شود. عنوانی که در تاریخ 17 می برای XO، PS4 و PC منتشر خواهد شد.

مطالب پیشنهادی:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.