ایکس باکس سری ایکسایکس باکس وانپلی استیشن 4پلی استیشن 5کامپیوترمعرفی بازی‌ها

همه چیز در مورد مولتی پلیر Call of Duty Black Ops Cold War

هر آنچه باید در مورد بخش آنلاین کال آو دیوتی کلد وار بدانید به همراه تریلر اوپن بتا

مدتی قبل در تاریخ نهم سپتامبر اکتیویژن با پخش یک تریلر رسما از بخش چند نفره کالاف دیوتی کلد وار رونمایی کرد و همزمان نسخه آلفا مولتی پلیر را بازی را در اختیار تعداد محدودی از تولید کنندگان محتوا و بازیکنان حرفه ای قرار داد، پس از آن نیز نسخه ی آلفا به صورت عمومی تر در دسترس دارندگان PlayStation 4 قرار گرفت. بنابراین حالا می توانیم با روی هم گذاشتن اخبار و اطلاعاتی که از مولتی پلیر ِ Call of Duty Black Ops Cold War بدست آورده ایم ، یک شمای کلی از ویژگی های بخش چند نفره ای که Treyarch برای بازیکنان این مجموعه تدارک دیده است را با شما به اشتراک بگذاریم.

Call of Duty Black Ops Cold War MultiPlayer

لازم به ذکر است مواردی که در ادامه ذکر خواهد شد بر اساس اخبار و اطلاعات نسخه ی پیش از عرضه بازی بوده و ممکن است در نسخه نهایی تغییراتی داشته باشد، همچنین ذکر تفاوت ها در مقایسه با نسخه Call of Duty Modern Warfare خواهد بود.

ویژگی های مولتی پلیر CoD Cold War

از نظر بصری، در طراحی محیط ها و رنگ بندی سعی شده از طیف رنگ های گسترده و تضاد رنگی و آیتم های گوناگون استفاده شود به همین واسطه محیط های بازی زنده و پویا بنظر میرسند هر چند ممکن است این میزان بسته به هر محیط متغیر باشد. اما نباید این نکته را فراموش کرد که در برخی جزئیات بصری از جمله انیمیشن ها کاستی هایی مشاهده شده یا حداقل مقداری عقب گرد نسبت به Call of Duty Modern Warfare به حساب می آیند که امیدواریم در نسخه نهایی برطرف گردند.

بنظر میرسد توسعه دهندگان قصد داشته اند حال و هوای نسخه های کلاسیک بازی را حفظ کرده و نیم نگاهی هم به برخی ویژگی های جدید داشته باشند ، گیم پلی Cold War در مقایسه با نسخه Modern Warfare شاهد تغییرات مختلفی است. از ویژگی هایی که در گیم پلی Cold War وجود دارد میتوان به لیز خوردن، شنا کردن و استفاده از زیپ لاین ها اشاره کرد. توسعه دهندگان همچنین وجود قابلیت Finishing Moves در نسخه نهایی را تایید کرده اند. اما در این میان Tactical Sprint ، قابلیت Mount کردن سلاح ها و امکان باز و بسته کردن درها در خلال ساده سازی برخی مکانیزم های گیم پلی در این نسخه وجود نخواهند داشت.

میزان سلامتی هر بازیکن کمی افزایش داشته و میتوان آن را معادل داشتن یک Armor Plate در کنار نوار سلامت از بازی وارزون دانست. مقدار Time to Kill این نسخه نسبت به مولتی پلیر مدرن وارفر افزایش 1.5 برابری را نشان میدهد، اگرچه این مقدار همچنان از Black Ops 4 پایین تر است. زمان Aim Down Sight نیز نسبت به Modern Warfare کاهش یافته است. بطور معمول برای از پا درآوردن دشمنان از فاصله نزدیک به 4 تا 5 گلوله نیاز خواهید داشت ، این عدد در MW حدود 3 تا 4 گلوله است. از دیگر ویژگی های این نسخه می توان به نمایش نوار سلامتی بالای سر دشمنان اشاره کرد ، همچنین می توانید میزان صدمه ای که به دشمنان وارد کرده اید را بر حسب درصد در پایین تصویر مشاهده کنید. ضمناً در این نسخه  Aim شما هنگام دمیج خوردن بهم نمیخورد.

ظاهراً مولتی پلیر Call of Duty Cold War توجه ویژه ای به وسایل نقلیه دارد ، در تریلر منتشر شده برای بخش مولتی پلیر بازی انواع وسایل نقلیه از جمله قایق ها ، جت اسکی ، موتورسیکلت ، تانک ، خودرو و حتی هلیکوپتر دیده میشوند که انتظار می رود لحظات هیجان انگیزی را رقم  بزند. سیستم هدایت وسایل نقلیه در کنترلر به استیک ها منتقل شده و شما در هنگام هدایت وسایل نقلیه نیز میتوانید از سلاح خود استفاده کنید.

در بخش چند نفره بازی محیط های متنوعی از نظر جغرافیایی معرفی شده است : ازبکستان ، آنگولا ، آتلانتیک شمالی [اقیانوس  اطلس شمالی] ، شهر میامی و کوه های اورال [Ural Mountains] واقع در سرزمین روسیه از جمله مکان هایی خواهد بود که در بخش چند نفره Call of Duty Black Ops Cold War تجربه مبارزه در آنها را خواهید داشت.

گیم مدها

گیم مد های Domination ،Control ،Search & Destroy، Free-for-All ،Kill Confirm ، Team Deathmatch، و Hardpoint از مدهای نام آشنایی هستند که برای کلد وار تایید شده اند. همچنین یک حالت Domination با مقیاس بزرگتر با نام Combined Arms در بازی وجود دارد که با بیست و چهار بازیکن و پرچم های بیشتر برای کپچر کردن یادآور مد Ground War از مدرن وارفر است. هرچند که فعلا خبری از انتخاب محل ریسپاون و اسکواد در این مد نیست اما به تعدادی وسیله نقلیه از جمله تانک یا قایق دسترسی خواهید داشت.

گیم مد VIP Escort حالت جدیدی است که در آن باید “یکی” از اعضای تیم اول تا محل خروج همراهی شده و تیم مقابل وظیفه دارد مانع آن شود. در این مد قابلیت Revive کردن بازیکنی که Down شده باشد وجود دارد. همچنین مدآنلاین دیگری با نام Fireteam در بلک اپس کلد وار وجود دارد که ده تیم چهار نفره را در یک مپ بزرگ با وسایل نقلیه مختلف مقابل هم قرار میدهد ، در یک مورد از ماموریت های این مد ، اعضای تیم وظیفه کشف یک Dirty Bomb را خواهند داشت.

“قابلیت انتخاب کاراکتر در مولتی پلیر وجود دارد”

برای مطالعه جزئیات بخش کمپین و دیگر اطلاعات کالاف دیوتی کلدوار به مطلب “از Call of Duty : Black Ops Cold War چه می‌دانیم؟” مراجعه کنید.

Create-A-Class

در بخش تجهیزات و قابلیت ها الگوهای آشنایی از سیستم لود اوت مدرن وافر مشاهده میشود. در واقع بخش کلاس (Create-a-Class) یک نسخه ارتقا یافته همراه با قابلیت شخصی سازی بیشتر از سیستم لود اوت کالاف دیوتی مدرن وارفر است. در قسمت کلاس مانند لود اوت ها در Modern Warfare ، یک لیست برای ساختن و آماده سازی چندین کلاس برای شرایط و گیم مد های مختلف در اختیار خواهید داشت و قابلیت ویرایش کلاس ها در جریان گیم پلی نیز وجود دارد.

Call of Duty Black Ops Cold War

اجزای تشکیل دهنده هر کلاس : یک سلاح اصلی، یک سلاح ثانویه [Secondary] ، یک تاکتیکال ، یک نارنجک ، سه پرک در کنار یک فیلد آپگرید و یک Wildcard خواهد بود. البته توجه داشته باشید فقط تعداد محدودی از سلاح ها ، تجهیزات و قابلیت ها در نسخه پیش از عرضه در معرض نمایش قرار گرفته اند و احتمالا در نسخه نهایی شاهد تنوع بیشتری از آیتم ها و تجهیزات باشیم و ممکن است برخی از آنها دستخوش تغییر شوند. سلاح ها مانند سابق به دو دسته Primary و Secondary تقسیم شده و در کالاف دیوتی کلد وار شاهد حداقل 8 دسته اسلحه خواهیم بود، لازم به ذکر است که اینبار شاتگان ها در دسته سلاح های Secondary قرار داشته و به راحتی در کنار سایر سلاح های Primary قابل استفاده اند. کلاس سلاح ها عبارتند از : Assault Rifle، SMG، Tac Rifle، Machine Gun ،Sniper ،Rocket Launcher ،Handgun و Shotgun .

در قسمت Gunsmith برای شخصی سازی سلاح ها به 8 بخش قابل شخصی سازی شامل Optic ، Muzzle ، Barrel ، Under Barrel ، Body ، Stock ، Magazine و Handle دسترسی خواهید داشت که برای هر سلاح میتوانید 5 Attachment انتخاب و میزان تغییراتی که در سلاح ایجاد کرده اید را به صورت “درصد” مشاهده کنید ، با توجه به چیزی که در نسخه پیش از عرضه بازی دیده می شود ، Attachment ها برخلاف مدرن وارفر ، عمدتا شامل تاثیرات مثبت بوده و به ندرت روی سلاح شما اثر منفی خواهند گذاشت. در این نسخه دیگر خبری از Weapon Perk ها نیست و این قابلیت با سایر بخش ها ادغام شده است . 

Field Upgrades

همانطور که گفتیم فیلد آپگرید به منوی کلاس منتقل شده است ، این جابجایی این امکان را به شما میدهد برای هر کلاس یک فیلد آپگرید متفاوت انتخاب کنید. در ادامه به معرفی فیلد آپگرید هایی که در نسخه آلفا بازی وجود دارند می پردازیم:

 • Proximity mine: ظاهرا این ابزار که در modern warfare در قسمت lethal ها قرار داشت ، به فیلد آپگرید ها منتقل شده و هم اکنون با انتخاب این فیلد آپگرید هر 2 دقیقه یک مین دریافت خواهید کرد.
 • Sam turret: این وسیله به طور خودکار هلی کوپتر ها و streak های دشمن را با موشک هدف قرار میدهد.
 • Jammer: این وسیله برای مدت کوتاهی فیلد آپگرید های دشمنان و مینی مپ آنان را از کار خواهد انداخت.
 • Field Mic: این میکروفون تحرکات دشمن را در محدوده ای که نصب شده است در مینی مپ نمایش خواهد داد.

Perks

پرکها مانند سابق در سه دسته طبقه بندی شده اند و از هر دسته قابلیت انتخاب یک پرک را خواهید داشت. عمده پرک های نسخه آلفای بازی مشابه قابلیت های نسخه مدرن وارفر را در اختیار شما قرار داده و حتی اسامی برخی آنها تغییری نکرده است ،

پرک های Engineer و Tactical mask و Flak jacket و Quarter master به ترتیب عملکرد مشابه با Spotter و Battle Hardened و E.O.D و Restock از کالاف دیوتی مدرن وارفار را ارائه می کنند ، همچنین پرک های Scavenger و Cold Blooded با همان اسامی نیز در بازی حضور دارند ، اگرچه پرک محبوب Ghost در این نسخه نیز وجود دارد، اما کارکرد آن با نسخه مدرن وارفر متفاوت بوده و مانند نسخه ی قدیمی تر خود عمل می کند، به طوری که شما فقط در هنگام حرکت از رادار دشمن مخفی خواهید بود و پس از چند ثانیه توقف محل شما برای دشمن برملا خواهد شد. پرک Ninja نیز عملکرد Dead silence را شبیه سازی خواهد کرد ، قابلیتی که در مدرن وارفر در بخش فیلد آپگرید ها قرار داشت این بار به صورت پرک حضور دارد ، این پرک صدای حرکت شما را تا مقدار زیادی برای دشمنان کاهش خواهد داد، اما آن را از بین نمیبرد.

WildCards

Wildcard ها، یکی از اجزای کاربردی کلاس ها در کلد وار خواهند بود چراکه که هر یک از این کارت ها قابلیت شخصی سازی متفاوتی را در اختیار بازیکن می گذارد ، در نسخه آلفا تنها چهار کارت در اختیار بازیکنان قرار دارد:

 • (کارت) Danger Close: اجازه حمل یک Lethal و یک Tactical اضافه را به بازیکن میدهد و همچنین با حداکثر مهمات ممکن، در بازی اسپاون خواهید شد.
 • (کارت) Lawbreaker: این کارت در واقع مشابه عملکرد پرک محبوب Overkill از مدرن وارفر را انجام داده و به شما اجازه میدهد دو سلاح اصلی را همزمان در یک کلاس داشته باشید. این کارت همچنین اجازه میدهد بدون توجه به دسته بندی پرک ها از بین آنها انتخاب کنید.
 • (کارت) Gun Fighter: کارت گان فایتر به شما اجازه میدهد تا 8 (Attachment) به سلاح خود اضافه کنید . در واقع سلاح شما 3 قطعه اضافه بر 5 قطعه معمول شخصی سازی خواهد داشت.
 • (کارت) Perk greed: کارت Perk Greed به شما اجازه میدهد از هر یک از دسته بندی پرک ها یک پرک بیشتر انتخاب کنید و مجموعا شش پرک در کلاس خود داشته باشید.

ScoreStreaks

سیستم Killstreaks جای خود را به Scorestreaks داده است، شما میتوانید از لیست Score Streak ها سه عدد از آنها را برای استفاده در مولتی پلیر انتخاب کنید.
امتیازاتی که برای score streak ها بدست می آورید به صورت جداگانه برای هر یک از آنها ذخیره شده و با کشته شدن شما از بین نمیرود. همچنین استفاده ی یکی از Score Streak ها باعث پاک شدن امتیاز دیگر score streak های انتخابی شما نخواهد شد. اگر در هنگام مبارزات کشته نشوید، با هر Kill ضریب امتیاز شما بیشتر شده و سریعتر به امتیاز Score Streak مورد نظر دست خواهید یافت.

Zombie Mode

در بخش زامبی مد میتوانید کاراکتر خود را از بین شخصیت های مولتی پلیر و بخش داستانی انتخاب کنید و بخش GunSmith زامبی مد نیز با مولتی پلیر مشترک خواهد بود. همچنین محتوای آینده بخش زامبی بازی رایگان بوده و مدهای بازی بصورت Cross Play قابل بازی هستند. و میزان پیشرفت در مولتی پلیر و زامبی بصورت واحد خواهد بود و از سیستم بتل پس پشتیبانی میکند. [تریلر و سایر اطلاعات بخش زامبی]

Open Beta

فراموش نکنید که اوپن بتای رایگان این بازی را در بازه زمانی نوزدهم الی بیست پنجم مهر ماه برای PS4 و 26 الی 28 مهرماه [ اطلاعات دقیق تر در ادامه ] برای همه پلتفرم ها تجربه کنید.

 • هفته اول – اختصاصی پلی استیشن

17 و 18 مهر: PlayStation Early Access

19 الی 21 مهر : PlayStation Free Open Beta*

 • هفته دوم – کراس پلی

24 و 25 مهر : Xbox + PC Early Access + *PlayStation Open Access

26 الی 28 مهر : Open All Platforms*

* دسترسی رایگان به بازی.(Free)

امکاناتی که در بتای رایگان در دسترسند عبارتند از Gunsmith customization, Operators Selection و گیم مد های 6v6 و 12v12 :

 • Team Deathmatch
 • Domination
 • VIP Escort
 • Kill Confirmed
 • Combined Arms
 • Fireteam: Dirty Bomb (مد چهل نفره) 

جمع بندی

در مجموع بخش چند نفره Call of Duty Black Ops Cold War با به همراه داشتن برخی ویژگی های کلاسیک این مجموعه به همراه برخی تغییرات سعی در ارائه  یک تجربه سرگرم کننده برای بازیکن را دارد، با یادآوری این نکته که بازی در وضعیت پیش از عرضه است در مواردی از جمله برخی انیمیشن ها، Muzzle Flash، نورپردازی، Sharpness ( نسخه PS4 )، مچ میکینگ، صداگذاری شاهد کاستی هایی بوده که انتظار می رود این موارد تا عرضه بازی برطرف شوند. توسعه دهندگان بازی پس از دریافت بازخورد ها از نسخه آلفا بازی اعلام کرده اند مشغول اعمال تغییراتی در بازی هستند.

قرار است یک سیستم پیشرفت و بتل پس واحد مدتی بعد از عرضه بصورت یکپارچه و مشترک در بازی Warzone و بخش چندنفره و زامبی Cold War مورد استفاده قرار گیرد. تاریخ عرضه نسخه نهایی بازی نیز 23 آبان با قیمت 60 دلار برای PS4، PC و Xbox One و قیمت 70 دلار برای PS5 و Xbox Series در هنگام عرضه برنامه ریزی شده است. نظر شما در مورد بخش چند نفره ی Call of Duty Black Ops Cold War چیه؟ بنظر شما آیا این عنوان می‌تواند به موفقیت Call of Duty Modern Warfare دست یابد؟

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
 • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.