معرفی بازی‌ها

مشت، لگد، هادوکن

مشت، لگد، هادوکن,مشت، لگد، هادوکن, data-src=

«کپکام» در SFV داستان را به شکل متفاوتی روایت خواهد کرد و سازندگان بازی تلاش کرده‌اند اهمیت زیادی به این بخش داده و حال و هوای متفاوتی را نسبت به نسخه‌های قبلی ارائه دهند. روایت داستان بازی بدون در نظر گرفتن کاراکترهای آن غیرممکن است و در اینجا با 16 کاراکتر طرف هستیم که هم شامل افراد محبوب و معروف قدیمی می‌شوند و هم پای اعضای جدیدی را به لیست SF باز می‌کنند که در ادامه نگاهی کوتاه به آن‌ها خواهیم داشت.

 

  style=

Ryu: یکی از معروف‌ترین نمادهای دنیای فایتینگ که به راحتی جزو محبوب‌ترین کاراکترهای این سبک بوده و از اولین نسخه SF هم در این سری حضور داشته است. «ریو» معمولاً اولین انتخاب برای افرادی است که به دنیای SF وارد می‌شوند و بعید است کسی اهل بازی‌های کامپیوتری باشد و تا به حال عبارت هادوکن را نشنیده باشد.

 

 data-src=

Ken Masters: رفیق قدیمی ریو که او هم از نسخه اول وارد این سری شده و تا حدی از نظر حرکات و قدرت‌ها به ریو شباهت دارد. البته این شباهت‌ها به مرور کمتر شده و در SFV تفاوت‌های بیشتری بین این دو کاراکتر دیده می‌شود. ظاهر «کن» با قبل متفاوت بوده و مدل موها و هیکل او دستخوش تغییراتی شده است.

 

 data-src=

Chun-Li: «چون‌لی»، دیگر کاراکتر محبوب SF و یکی از شناخته‌شده‌ترین کاراکترهای مونث سبک فایتینگ است که اولین بار در SFII با او آشنا شدیم. این بانوی چینی باز هم با سرعت بالا، قدرت زیاد لگدها و تکنیک‌های جالب خود به میدان مبارزه آمده و انتخاب اول طرفداران قدیمی خود خواهد بود.

 

 data-src=

M. Bison: «بایسن» بدون شک جزو مطرح‌ترین شخصیت‌های خبیث دنیای بازی محسوب شده و با حضور در سری SF از دومین نسخه، نقشی اساسی در داستان این سری ایفا کرده است. قدرت بایسن مثل همیشه در سطح بسیار بالایی قرار دارد و البته این بار می‌توان او را با موهایی سفید در طول بازی مشاهده کرد.

 

 data-src=

Zangief: کاراکتری قدیمی از کشور روسیه که تمام ویژگی‌های یک کشتی‌گیر را داشته و با هیکل عظیم‌ خود، قدرت عجیبی در مبارزات دارد و همین‌طور از میزان سلامتی زیادی در مقایسه با اکثر مبارزین سود می‌برد. «زنگیف» هم کار خود را در این سری از نسخه دوم شروع کرد.

 

 data-src=

Dhalsim: این یوگا کار هندی بعد از حضور در SFII، در اکثر بازی‌های این سری حاضر بوده و با دستان و پاهای دراز خود، لحظات جالبی را خلق کرده. «دالسیم» جزو کاراکترهایی است که بیشترین تغییرات ظاهری را نسبت به قبل داشته‌اند و برخلاف قبل که هیچ نشانی از مو در صورت او دیده نمی‌شد، ریش عظیمی درآورده و سر خود را هم با دستاری هندی پوشانده تا بیش از پیش شکل و شمایل یک مرتاض هندی را به خود بگیرد.

 

 data-src=

Cammy: او اولین بار در Super SFII حضور پیدا کرد. ولی از نظر داستانی پیشینه قدیمی‌تری داشته و در ابتدا در نقش یک کلون مونث بایسن در کنار دیگر Dollها (سربازهای شستشوی مغزی شده‌ی بایسن) کار خود را شروع کرد، ولی بعدها از این اسارت خارج شده و به شخصیتی مستقل تبدیل شد. شخصیتی که در نسخه جدید هم با جنب و جوش بسیار بالای خود همراه خواهد بود.

 

 data-src=

Birdie: هرچند «بردی» سابقه بسیار زیادی در دنیای SF داشته و از اولین نسخه شاهد حضور او در بازی بوده‌ایم، ولی بعدها نقش کمرنگ‌تری در این سری داشت و شاید افرادی که در سال‌های اخیر با دنیای SF آشنا شده‌اند، او را به چشم شخصیتی جدید ببینند. این کاراکتر انگلیسی از قدرت و میزان سلامتی بسیار بالایی برخوردار است و با زنجیرهای خود به استقبال رقبا می‌رود.

 

 data-src=

Vega: «وگا» از سبک مبارزه عجیبی به نام نینجوتسوی اسپانیایی استفاده می‌کند و با ترکیب این سبک با پنجه‌های برنده‌ای که همراه دارد، با سرعتی بسیار بالا به مبارزه با دشمنان خود می‌رود. وگا هم از کاراکترهایی است که از دومین نسخه وارد این سری شد و در اکثر بازی‌های SF حضور داشته است.

 

 data-src=

Charlie Nash: اولین بار در داستان‌های مرتبط با SFII اشاراتی به «چارلی نش» شده بود، ولی اولین حضور رسمی او به SF Alpha برمی‌گردد. جایی که البته با شکل و شمایل متفاوتی نسبت به SFV حضور پیدا کرده بود. این دوست قدیمی Guile بعد از اتفاقاتی که پشت سر گذاشت، بار دیگر با حالتی جدید به زندگی برگشته و قطعاتی همراه با بخیه روی صورت و بدن او به چشم می‌خورد و قطعه‌ای سبز رنگ و جواهر مانند هم روی پیشانی او دیده می‌شود.

 

 data-src=

R. Mika: کشتی‌گیر مونث ژاپنی که کار خود را با نسخه SF Alpha 3 شروع کرد و با حرکات جالب و خاص و البته کارهای ترکیبی با دوست و مربی خود Yoko Harmegeddon شناخته می‌شود و در طول مبارزه، حرکات ترکیبی با این کاراکتر ترتیب می‌دهد.

 

 data-src=

Karin: یکی دیگر از کاراکترهایی که در SF Alpha 3 حضور داشت و البته قبل از آن در مانگای !Sakura Ganbaru پا به دنیای SF گذاشته بود. این شخصیت ژاپنی از نظر تکنیکی قابلیت‌های بالایی داشته و همچنین جزو ثروتمندترین کاراکترهای دنیای SF محسوب می‌شود.
در کنار شخصیت‌های بالا، 4 کاراکتر جدید هم در SFV حضور دارند:

 

 data-src=

Necalli: بدون در نظر گرفتن بایسن، کمتر کاراکتری در SFV وجود دارد که از هر دو نظر قدرت و سرعت در حد و اندازه‌های بالایی باشد. «نکالی» چنین کاراکتری است و در کنار هیکل درشت و قدرت بالا، از چابکی زیادی هم برخوردار بوده و همین موضوع می‌تواند او را به یکی از جالب‌ترین کاراکترهای بازی تبدیل کند. نکالی هویت مشخصی ندارد و هنوز اطلاعات زیادی از او و پیشینه‌اش نداریم، ولی از نظر ظاهری ویژگی‌های خاصی دارد که تا حدی هم یادآور Blanka (کاراکتر غایب SFV) است. حالت وحشیانه او در نگاه اول بیننده را به یاد کاراکتر سبزرنگ و قدیمی SF می‌اندازد و موهای جالب نکالی هم در صورت قدرت گرفتن به شکل خاص و نورانی‌ای تبدیل می‌شود که ظاهر منحصربفردی به او می‌دهد. به نظر می‌رسد نکالی جزو مهم‌ترین کاراکترهای بازی باشد و حتی با دقت به چهره او می‌توان علامتی شبیه به V (نماد این نسخه) را هم روی صورتش مشاهده کرد.

 

 data-src=

Rashid: معرفی یک کاراکتر عرب به فاصله چند ماه از معرفی کاراکتر عرب دیگری به نام Shaheen برای بازی «تکن»، حرف و حدیث‌هایی را به دنبال داشت. ولی بد نیست اشاره کنیم که پیش از این هم کاراکتر عربی مثل Pullum در سری بازی‌های SF EX حضور داشته و «رشید» از این نظر دومین مورد محسوب می‌شود. استیل مبارزات رشید با الهام از حرکات پارکور بوده و تحرک و جنب و جوش زیادی دارد، به همراه قدرت‌هایی متکی بر باد و المان‌هایی مثل گردباد که توسط آن‌ها با رقیبان خود مبارزه می‌کند.

 

 data-src=

Laura: «لورا» اصلیتی برزیلی داشته و از استیل مبارزه‌ای ماتسودا جوجیتسو استفاده می‌کند. استیلی که مبتنی بر فنون جوجیتسوی برزیلی بوده و البته تفاوت‌هایی هم با آن دارد. نکته جالب در مورد لورا استفاده از قدرت الکتریسیته است که در بعضی تکنیک‌های او به چشم خورده و از این نظر اندک شباهتی به استفاده از الکتریسیته توسط «بلانکا»، دیگر کاراکتر برزیلی SF دارد. لورا با وجود هیکل نسبتاً درشت خود (در قالب یک شخصیت مونث) از توانایی‌های حرکتی بالایی برخوردار است. همچنین بد نیست بدانید که برادر کوچک‌تر او با نام Sean هم پیش از این در SFIII حضور داشته است.

 

 data-src=

F.A.N.G: آخرین کاراکتر جدیدی که برای SFV معرفی شد و یکی از عجیب‌ترین کاراکترهای بازی که تنها یک نگاه به ظاهر و عینک او و البته شنیدن تُن صدایش کافی است تا به یاد کاراکترهای خبیث فیلم‌های شرقی بیافتید! این کاراکتر لاغر و باریک، حرکات نرم و روانی داشته و از تکنیک‌های کمپوی چینی سود می‌برد که به او قدرت مانور بالایی در مبارزات می‌دهد. «فنگ» در عین حال از سم هم در مقابله با دشمنان خود استفاده کرده و از این طریق باعث کم شدن میزان سلامتی رقبای خود می‌شود.
در کنار کاراکترهای متنوعی که برای بازی تدارک دیده شده، تنوع میدان‌های مبارزه هم در سطح بسیار خوبی قرار دارد و انواع و اقسام مناطق را در بازی شاهد خواهیم بود. محیطی کوهستانی و سرسبز با آبشارهای زیبا که در پشت صحنه آن گوسفندانی دیده می‌شوند، بازارچه چینی پر زرق و برق با تابلوهای نئون، محله‌ای در هندوستان که مردم از قطار آویزان شده و مبارزه را تماشا می‌کنند و موارد دیگری که هرکدام حال و هوای خاص خود را داشته و از تکراری شدن سریع بازی جلوگیری خواهند کرد.

 data-src=

SFIV یکی از برترین فایتینگ‌های سال‌های اخیر بود و با کیفیت بالای گیم‌پلی خود، بازیکنان زیادی را جذب کرد. ولی کپکام در مورد SFV تنها دست به تغییرات بصری نزده و بخش‌های زیادی از گیم‌پلی و مکانیزم مبارزات را هم تغییر داده تا تجربه جدیدی خلق کند. قابلیت Focus Attack که در نسخه قبلی تمرکز زیادی روی آن وجود داشت، در اینجا حذف شده و جای خود را به موارد جدیدی داده است. قابلیت V-Skill از طریق فشردن همزمان مشت و لگد متوسط انجام‌پذیر است. هر کاراکتر V-Skill متفاوتی دارد و استفاده از این قابلیت به شکل مناسب می‌تواند کمک خوبی برای بازیکن باشد. برای مثال نکالی توسط قابلیت Culminated Power می‌تواند با کوبیدن بر زمین باعث ایجاد مشکلاتی برای حریف خود شده یا میکا با کمک ویژگی Mic Performance از یک میکروفن استفاده کرده و با اجرای خود، نسبت به زمانی که بازیکن دکمه را نگه داشته قدرت کسب کرده و در نهایت هم میکروفن را به سمت حریف پرتاب کند.
استفاده از V-Skill سبب پر شدن V-Gauge می‌شود. خط مخصوصی که برای بعضی کاراکترها دو قسمتی و برای بعضی هم سه قسمتی طراحی شده و قابلیت‌های ویژه‌ای در زیرمجموعه آن قرار می‌گیرند که شامل V-Trigger و V-Reversal می‌شوند. هر مبارز از یک V-Trigger مخصوص بهره می‌برد که با فشردن همزمان دکمه‌های مشت و لگد سنگین آزاد می‌شود و با قدرت بسیار بالایی که به مبارز می‌دهد، می‌تواند تأثیر زیادی در نتیجه مسابقه داشته باشد. مثلاً ریو در این حالت به Denjin Renki دسترسی دارد و توانایی‌های مختلف او از جمله هادوکن حالتی الکتریکی پیدا کرده و با قدرت و سرعت بیشتری به دشمن برخورد می‌کنند، یا کِن توسط Heat Rush به قدرت آتش مجهز شده و نیروی بیشتری پیدا می‌کند. هرچند استفاده از V-Trigger همراه با استراتژی مناسب می‌تواند پیروزی یک بازیکن را تضمین کند، ولی این قابلیت باعث خالی شدن تمام ذخیره V-Gauge شده و باید در استفاده از آن دقت بالایی داشت.
V-Reversal هم همان‌طور که از نام آن مشخص است، برای دفع ضربات حریف استفاده می‌شود و زمانی که زیر حملات شدید قرار گرفته‌اید و در حالت تدافعی هستید، کافی است با ترکیبی از حرکت به جلو و فشردن همزمان سه دکمه مشت یا لگد، یکی از خانه‌های V-Gauge را مصرف کرده و باعث خنثی شدن حملات ممتد حریف شوید. به جز موارد ذکر شده، Critical Artها هم به بازی اضافه شده‌اند که با پر شدن خط مخصوص EX Gauge، ضربات و قدرت‌های ویژه‌ای به بازیکن داده و دست او را برای به ثمر رساندن کمبوهای دیدنی باز می‌گذارند. در این حالت کاراکتری مثل چون‌لی با بهره‌گیری از Houyoku Sen حریف خود را زیر رگباری از لگدهای قدرتمندش قرار داده و شخصیتی مثل زنگیف هم با قدرت Bolshoi Russian Suplex دشمنش را با فنون کشتی به بالا برده و بر زمین می‌کوبد.

 data-src=

سبک فایتینگ از جمله سبک‌هایی است که بیشترین وابستگی را به بازی‌های رقابتی دارد و کمتر کسی بازی‌های این سبک را تنها به خاطر داستان و پیشروی تک‌نفره خریداری می‌کند. SFIV در این زمینه از محبوبیت عظیمی برخوردار بود و SFV هم سعی در ادامه دادن همان راه دارد. طبق تجربیاتی که طرفداران بازی از نسخه‌های بتای آن داشته‌اند، کیفیت مبارزات در حالت آنلاین بسیار بالا بوده و تجربه‌ای به شدت روان و دلپذیر را در این بخش شاهد هستیم که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های چنین عنوانی محسوب می‌شود. همچنین امکان بازی به شکل Crossplay نیز وجود خواهد داشت و دارندگان پلتفورم‌های PS4 و PC می‌توانند با یکدیگر هم رقابت کنند، موضوعی که باعث گسترده‌تر شدن مخاطبین بازی خواهد شد. کپکام شبکه جدیدی را نیز ترتیب داده که تحت عنوان (Capcom Fighters Network (CFN شناخته می‌شود. این شبکه گستردگی زیادی داشته و انواع و اقسام اطلاعات را به بازیکنان ارائه می‌دهد. برای مثال می‌توانید از طریق نقشه جهان متوجه شوید که در هر لحظه چه مبارزه‌ای در کجای دنیا دنبال می‌شود، به پروفایل خود و سایر بازیکن‌ها دسترسی داشته باشید و اطلاعات مختلفی از مبارزات آن‌ها کسب کنید، ویدئوهای مسابقات دیگران را تماشا کرده و به دوستان خود دعوت‌نامه بفرستید. CFN تنها به این بخش‌ها محدود نشده و ریزترین جزییات ممکن را هم شامل می‌شود. برای مثال حتی می‌توانید تعداد مشت‌ها و لگدهای خود را هم در آن مشاهده کنید و همیشه با یک دید کامل به نحوه بازی خود و سایرین توجه داشته باشید.

 data-src=

SFV از نظر گرافیکی جزو بهترین عناوین فایتینگ نسل حاضر خواهد بود و چه از نظر تکنیکی و چه هنری، بسیار قدرتمند ظاهر می‌شود. گذشته از بحث‌های فنی و ارائه بازی به شکل 60fps/1080p، بازی دارای استیل هنری به شدت زیبایی است و در این راه حتی از نسخه قبلی هم بهتر عمل کرده است. طراحی کاراکترها و محیط‌ها با وسواس بالا و جزییات فوق‌العاده انجام شده و این موارد در ترکیب با رنگ‌آمیزی‌های تماشایی اثری را خلق کرده که در کنار افکت‌های زیبایش بیننده را در همان نگاه اول جذب خود می‌کند. از نظر صوتی هم با عنوان با کیفیتی طرف خواهیم بود که از موسیقی‌های شنیدنی تا صداگذاری‌های مناسب و افکت‌های صوتی جالب را یک جا به مخاطب ارائه می‌دهد.

در انتها بد نیست اشاره کنیم که این بار مثل نسل قبل خبری از نسخه‌های متعدد با پیشوندها و پسوندهایی مثل Ultra، Super و Arcade Edition نخواهد بود. موضوعی که در دوران SFIV زیاد به چشم می‌خورد، تا جایی که حتی ناشر بازی کپکام هم آن را دستمایه شوخی قرار داده و DLC بازی Dead Rising 3 را با نام حیرت‌انگیز Super Ultra Dead Rising 3 Arcade Remix Hyper Edition EX Plus Alpha منتشر کرد! در مورد SFV فقط با خود بازی اصلی سر و کار داریم و قرار است این نسخه به تدریج به روز شده و آپدیت‌ها و محتویات جدیدی به آن اضافه شود. در زمینه DLCها و کاراکترهایی که در آینده به بازی اضافه می‌شوند هم نیازی نیست که حتماً برای خرید آن‌ها پول واقعی خرج کنید، بلکه می‌توانید از طریق واحد پولی که در داخل خود بازی و از طریق مبارزات کسب کرده‌اید، کاراکترهای جدید را آزاد کنید. البته امکان خرید آن‌ها هم وجود دارد و افرادی که وقت و حوصله کافی ندارند، می‌توانند DLCها را خریداری کنند.

 data-src=

زمان زیادی تا عرضه SFV باقی نمانده و طرفداران این سری قدیمی بی‌صبرانه منتظر تجربه جدیدترین فایتینگ کپکام هستند و برای رقابت‌هایی داغ و نفس‌گیر با دوستان خود لحظه‌شماری می‌کنند. اثری که به نظر می‌رسد باز هم توانایی بدست آوردن دل دوست‌داران این سبک را خواهد داشت و علاقمندان سبک فایتینگ به سادگی از کنار آن عبور نخواهند کرد.

” alt=”” />” alt=”” />

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.