معرفی بازی‌ها

محفل‌ انتقام‌جویان

محفل‌ انتقام‌جویان,محفل‌ انتقام‌جویان,دِلتان برای گروه‌های خلافکار و عضویت در آن‌ها تنگ شده است؟ عاشق انجام کارهای خلاف و مقابله با قانون هستید؟ از خون و خون‌ریزی و قتل‌های وحشیانه لذت می‌برید؟ پس نباید زیاد منتظر باشید چرا که بازی «مافیا 3» (Mafia III) یکی از مورد انتظارترین بازی‌های امسال است که قطعا شما را در همه این موارد راضی خواهد کرد و پا فراتر ازاین کارهای سطحی خواهد گذاشت! استودیو «هانگر 13» (Hungar 13) که یک استودیو تازه تاسیس به شمار می‌رود قرار است تجربه متفاوتی را از سری مافیا برای ما رقم بزند و به نظر می‌رسد سومین شماره از این سری محبوب و دوست‌داشتنی وسیع‌تر و جاه‌طلبانه‌تر از نسخه‌های قبلی باشد. در ادامه مطلب با من همراه باشید تا هر اطلاعاتی که لازم است درباره این نسخه بدانید، به دست آورید.

اول از همه باید بگویم اتفاقات مافیا 3 در سال 1968 میلادی به وقوع می‌پیوندد. سال 1968 یکی از پرحادثه‌ترین و مهم‌ترین دوره‌ی تاریخ بشریت است! در این سال رابرت کندی ترور شد، نیل آرمسترانگ به عنوان اولین انسان بر روی ماه پا گذاشت، انجمن‌های نژادپرستی گسترش یافت و بسیاری از اتفاقات خوب و بد دیگر که نیازی به یادآوری‌ آن‌ها نیست. حالا باید برویم سراغ داستان اصلی بازی که شاید یکی از نکات مثبت بازی به شمار برود.,,مافیا3 داستان زندگی یک پسر بچه دورگه سیاهپوست به نام لینکُلن کِلِی را روایت می‌کند که در شهر نیوبوردو ( این شهر با الهام از شهر نیواورلئان ساخته شده است) زندگی می‌کند. این پسر در دوران کودکی و نوجوانی رنج و سختی بسیار زیادی را تحمل کرده است. وقتی لینکلن در دوران کودکی خود به سر می‌برد، خانواده‌اش او را ترک می‌کنند و بعد از مدتی زندگی در خیابان‌های شهر به یتیم‌خانه می‌رود و پس از چند وقت یک خانواده او را به فرزندی خود قبول می‌کنند.

پس از گذشت سال‌ها، لینکلن در دوره نوجوانی خود به جنگ ویتنام عازم می‌شود و مدت زیادی را در جنگ می‌گذراند. داستان بازی دقیقا بعد از بازگشت لینکلن از جنگ ویتنام آغاز می‌شود. وقتی لینکلن از جنگ بازمی‌گردد، متوجه می‌شود خانواده‌ای که او را به فرزند خوندگی قبول کرده بودند به طرز فجیعی توسط مافیای «سال ‌مارکانو» (Sal Marcano) به قتل رسیده‌اند و از آنجایی که لینکلن حس وفاداری بسیار زیادی دارد (البته این حس وفاداری دردسرهای زیادی برای لینکلن درست کرده است) به فکر انتقام می‌افتد و از همین جا شما وارد ماجرا می‌شوید و هر جور که شده باید انتقام لینکلن را از سال‌مارکانو بگیرید! بعد از این ماجراها لینکلن کلی تصمیم می‌گیرد یک گروه مافیایی تشکیل دهد و شروع به جذب اعضا برای این گروه می‌کند. افراد این گروه نقش بسیار مهمی را در طول بازی ایفا می‌کنند و قرار است حسابی با آن‌ها سروکار داشته باشید! تا کنون پنج نفر از یاران اصلی لینکلن معرفی شده‌اند:

پدر جیمز (Father James): مسئول یتیم‌خانه‌ای که لینکلن در بچگی به آنجا رفته بود.

جان داناوان (John Donovan): این فرد هم یکی از بازماندگان ویتنام است که در جنگ ویتنام همراه لینکلن بود.

ویتو اسکالِتا (Vito Scaletta): احتمالا همه طرفداران سری مافیا با این کارکتر آشنایی دارند. شخصیت اصلی نسخه دوم مافیا که در این بازی هم حضور دارد و یکی از اعضای گروه لینکلن کلی هم است.

کاسندرا (Cassandra): به «ملکه جادوگر» شناخته می‌شود و او هم به دلایل نامعلومی می‌خواهد از مافیا انتقام بگیرد.

توماس بورک (Thomas Burke): به «آشوب طلب» شناخته می‌شود. یک ایرلندی اعصاب خراب!

تمامی این یاران از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار هستند و در طول بازی باید سعی کنید هر پنج تا را راضی نگه دارید و هر گونه بی توجهی به آن‌ها (خصوصا بورک و کاسندرا) منجر به سردی رابطه بین‌تان می‌شود و کمک کمتری به شما می‌رسد. در طول بازی هم هر کدام از یاران شما مراحل و فعالیت‌های مخصوص خود را دارند که با انجام دادن آن‌ها جوایز ویژه‌ای را کسب می‌کنید و رابطه بین شما رفته رفته بهتر خواهد شد.

سری مافیا از همان نسخه اول داستانی بسیار غنی و جالب توجه داشته است و باید آن را به عنوان یک بازی جهان‌باز داستان محور شناخت اما داستان این نسخه هیچ ارتباطی به نسخه‌های قبلی ندارد و فقط در بعضی از مکان‌ها اشاراتی صورت می‌گیرد. مطمئنا کلیت داستان بازی به همین چند خط خلاصه نمی‌شود و باید منتظر اتفاق‌های اجتناب‌ناپذیری در طول داستان بود.
,,مافیا 3 در بخش گیم‌پلی تا جایی که توانسته به اصل و ریشه خود وفادار مانده و تلاش می‌کند وقتی ما در حال انجام بازی هستیم، کاملا حس کنیم که داریم یک بازی از سری مافیا را تجربه می‌کنیم و نه یک GTA ! اما هنوز نمی‌دانیم که در این بخش موفق بوده است یا خیر! هنوز هم خشونت یکی از المان‌های اصلی بازی به شمار می‌رود و گویی این خشونت به یک بخش جدایی ناپذیر از سری مافیا تبدیل شده است؛ می‌دانم که نمی‌توانید برای فرو بردن پشت سرهم چاقو در سر دشمنان و ترکاندن سر آن‌ها با انواع و اقسام شاتگان و اسلحه‌‌ها صبر کنید!

گیم‌پلی مافیا 3 نسبت به نسخه قبلی بسیار وسیع‌تر شده است و آزادی عمل بسیار زیادی را در اختیار شما می‌گذارد. شما می‌توانید مراحل را با مخفی‌کاری تمام کنید و یا یک کشتار دسته جمعی راه بیندازید و آن گونه که مشخص است بر خلاف نسخه قبلی این شماره قرار است بیشتر از هر وقت شما را ساعت‌ها و ساعت‌ها سرگرم نگه دارد. به صورت کلی هدف اصلی شما در گیم‌پلی این است که گروه‌های مافیایی را نابود کنید و سپس قلمرو آن‌ها را از بین ببرید و برای خود بازسازی کنید. پس از انجام این کار شما می‌توانید این قلمرو‌ها را بین سه دوست خود (کاسندرا، بورک، ویتو) تقسیم کنید و باید سعی کنید عدالت را در حق همه آن‌ها رعایت کنید و اگر نه از صمیمیت رابطه شما کاسته می‌شود!

بازی دارای 10 محله مافیایی است و هر گروه مجرمان بومی خود را دارد. نحوه برخورد شما با هر محله بر روی مراحل بازی و مردم آن منطقه تاثیر خواهد گذاشت و جالب است بدانید که مردمان هر محله رفتار متفاوتی با لینکلن خواهند داشت! مثلا بعضی از محله‌ها به علت نژادپرست بودن برخورد تند و خشمگینی با لینکلن دارند و بعضی دیگر مشکلی با این موضوع ندارند و با شما مثل یک فرد عادی رفتار می‌کنند. این یکی از نکات جالب بازی است و وجود مضامین نژاد پرستی با توجه به سالی که بازی در آن اتفاق می‌افتد چندان دور از ذهن نبود! همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردم، شما می‌توانید دقیقا مراحل را با سلیقه خود به پایان برسانید. می‌توانید با مخفی‌کاری دشمنان را یکی یکی از پای درآورید و یا این که با کمی اکشن و خونریزی کار را تمام کنید. ( زیاد نگران این بخش نباشید چرا که لینکلن به انواع و اقسام نارنجک‌ها و اسلحه‌ها مجهز است که کارها را راحت می‌کند) با به دست آوردن اطلاعات مختلف قبل از شروع مراحل می‌توانید تصمیم بگیرید که چگونه عمل کنید و همینطور در بعضی ماموریت‌های سخت قادر خواهید بود که سه سرباز را به کار گیرید که به شما در به پایان رساندن مراحل کمک کنند. (مشابه این موضوع را در بعضی از ماموریت‌های GTAV مشاهده کرده بودیم) اما خوشبختانه هنوز هم مراحل فرعی یکی از بخش‌های لذت‌بخش و مهم بازی حساب می‌شود. مسابقات رانندگی که از نسخه اول در بازی وجود داشته است (با انجام این مراحل می‌توانید ماشین‌های خود را اپگرید کنید)، بازگردانی مواد مخدر دزدیده شده، کمک به یاران خودی و … نمونه‌هایی از انواع مختلف مراحل فرعی هستند و با انجام این مراحل مهارت‌های لینکلن مثل نیروی سلامتی، بارگذاری خشاب تفنگ‌ها و … تقویت می‌شوند.
,,از بحث مراحل و ماموریت‌ها که بگذریم، به اتمسفر فوق‌العاده و شگفت‌انگیز بازی می‌رسیم! حال و هوای دهه 60 میلادی کاملا در اتمسفر بازی حس می‌شود. چراغ‌های نئونی خیابان‌ها، کلاب‌های جاز، ظاهر و لباس مردمان، ماشین‌های عضلانی و جیپ، موسیقی‌های معروفی که از رادیو ماشین پخش می‌شود و همه و همه به القا این حس کمک شایانی کرده‌اند. از طرفی دیگر مافیا3 در شهری زنده جریان دارد، این یک فاکتور بسیار مهم برای بازی‌های جهان‌باز حساب می‌شود! وقتی در خیابان‌های شهر قدم می‌گذارید، هر انسانی مشغول به انجام کاری است. یکی دارد برای خود در گوشه خیابان گیتار می‌زند و دیگری با پلیس درگیری دارد و بقیه هم مشغول سایر کارها هستند. مافیا3 در هر چیزی موفق عمل نکرده باشد، در قسمت فضاسازی و اتمسفر سنگ تمام گذاشته است!

در یک نگاه کلی به گیم‌پلی، تیم سازنده دارد تمام تلاش خود را می‌کند که بازی ارزش تکرار بسیار بالایی داشته باشد و بتواند به یک بازی تک‌‌نفرهِ سرگرم کننده تبدیل شود. چیزی که امروزها خیلی کمتر شاهد آن هستیم. وجود پایان‌بندی های مختلف، مراحل فرعی و اصلی جذاب و متعدد، انتخاب‌های تاثیرگذار و … حاکی این است که بازی سعی می‌کند تجربه هر فرد از مافیا 3 متمایز از تجربه دیگران باشد و بازی به یک عنوان منحصر به فرد برای شما تبدیل شود. اما، آیا موفق عمل خواهد کرد؟
,,مافیا 3 به مدت 6 سال در حال ساخت بوده و امروز هم مراحل ساخت همچنان ادامه دارد، پس طبیعی است که با توجه به این مدت زمان و پیشینه موفق این سری دوست‌داشتنی و خاطره‌انگیز، ما انتظار یک بازی حداقل در حد شماره دوم داشته باشیم. اگر چه بعید می‌دانم این اتفاق بیافتد اما به نظر من دو حالت برای بازی اتفاق خواهد افتاد. اول اینکه بازی بسیار بهتر و کامل‌تر از نسخه دوم خواهد شد و یا اینکه فاجعه‌ای در این سری به حساب بیاید و در آخر لیست جای بگیرد. در کنار همه این نکات مثبت، قطعا بازی ایراداتی هم خواهد داشت که یکی از مشکلات واضح بازی شخصیت سرد و خشک پروتاگونیست بازی یعنی لینکلن کلی است که بدون شک نمی‌تواند به محبوبیت کارکتر‌های نسخه قبلی دست پیدا کند. محفل انتقام‌جویان انتظار شما را می‌کشد، کمی صبر کنید تا ببینیم با چه شاهکار یا فاجعه‌ای طرف هستیم!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا