معرفی بازی‌ها

سال تحول!

سال تحول!,سال تحول!,هر سال همین مواقع، کم کم آماده انتشار نسخه جدید عناوین ورزشی می‌شویم و در این بین، خیلی‌ها منتظر نسخه جدید سری بازی‌های «فیفا» هستند. فیفا پرسودترین عنوانیست که «الکترونیک آرتز» هر ساله منتشر می‌کند و حجم وسیع فوتبال دوستانی که منتظر این بازی هستند، باعث می‌شود همیشه انتظارات بالایی از فیفا داشته باشیم. انتظاراتی که هیچ وقت هم تمام بشو نیستند اما لااقل امسال شرایط کمی متفاوت به نظر می‌رسد. بعد از سه نسخه، بالاخره شاهد فوتبالی هستیم که حال و هوای نسل هشتم گرفته و یک عنوان بین نسلی نیست. این را وقتی فهمیدیم که الکترونیک‌آرتز اسپورت اعلام کرد فیفا با موتور گرافیکی «فراست‌بایت3» ساخته می‌شود و تفاوت‌های زیادی حداقل از لحاظ گرافیکی نسبت به نسخه‌های قبلیِ خود دارد. اگر نظر من را بخواهید، می‌گویم مهم‌ترین دلیل این تغییر مهم، عملکرد خوبِ PES 2016 در سالی که گذشت بود و خب مسلما وجود یک رقیب، باعث شده سازندگان فیفا به فکر پیشرفت بیفتند و چه چیزی بهتر از این برای گیمرها؟!
,,اولین نکته مهم در فیفا 17، اضافه کردن یک مود جدید به بازیست. منظورم بخش‌هایی مثل «FUT Draft» (فوت‌درفت) نیست که زیرمجموعه آلتیمیت‌تیم هستند. بلکه در رابطه با بخشیست که مدتی‌ است آن‌ را در سری بازی‌های NBA 2K می‌بینیم و فیفا نام آن را “The Journey” گذاشته. یک بخش داستانی که روایتگر حضور بازیکنی به نام الکس هانتر در لیگ انگلستان است. خلاصه قضیه از این قرار است که شما می‌توانید الکس را از یک بازیکن جوان و جویای نام، تبدیل به یک فوق‌ستاره در انگلستان کنید. مشابه راهی که مارکوس راشفورد تا حدودی آن را طی کرده و در نمایش‌های بازی هم، الکس را در پیراهن منچستر یونایتد به عنوان یک رقیب برای مارکوس دیدیم! همان طور که می‌دانید، EA Sports یکی از بزرگ‌ترین حامیان لیگ جزیره محسوب می‌شود و به همین دلیل، ایده‎‌های جدید فیفا متاسفانه فعلا در سطح لیگ انگلیس هستند. یعنی شما تواناییِ هدایت الکس را در تیم‌های سایر لیگ‌ها نخواهید داشت و شاید در فیفا 18، باید منتظر پیشرفت‌های بیشتر این بخش باشیم. از این بحث‌ها که بگذریم، داستان الکس فقط به درون زمین مربوط نیست. مسائلی مانند مصاحبه‌های وی که شما در آن‌ها حق انتخاب دارید و رابطه او با هم تیمی‌هایش و علی الخصوص سرمربیش، از نکات مهم این بخش خواهند بود. مصاحبه‌های شما با رسانه‌ها، شخصیت الکس را در دنیای مجازی خواهند ساخت و مربی تیم هم در همه‌ی امور شخصی و ورزشی وی دخالت خواهد کرد! برای ساخت مُد جورنی با ستارگان جوانی مانند دله آلی، مارکوس راشفورد، ادن هازارد، آنتونی مارسیال، مارکو رویس، هری‌کین، خامس رودریگز و ریس آکسفورد همکاری شده تا با بهره‌گیری از داستان فوتبالیست شدن آن‌ها، این بخش کامل‌تر شود. این قضیه را هم متذکر شوم که توانایی بازی در پست های دفاعی یا مثلا دروازبان وجود ندارد و می‌بایست مهاجم، وینگر یا نهایتا هافبک هجومی تیم باشید. احتمالا سازندگان بازی فکر کرده‌اند مدافعین جویای نام تبدیل به ستاره‌های قابل توجهی در زمین و در میان رسانه‌ها نخواهند شد!
,,به شخصه با این که طرفدار تیمی از لیگ جزیره نیستم، مشتاقم کار کردن با مربیانی که در بازی حضور خواهند داشت را ببینم و با پپ گواردیولا و ژوزه مورینیو بیشتر از این‌ها آشنا شوم! از ویژگی‌های خوبی که به لطف فراست‌بایت در این نسخه وجود خواهد داشت، حضور مربیانیست که قرار است حسابی بازی را جذاب‌تر کنند. حسابش را بکنید شادی‌های پس از گل یورگن کلوپ یا شور و هیجان‌هایی که آنتونیو کنته در کنار زمین به بازیکنانش می‌دهد، می‌تواند گیمر را حداقل در بازی‌های نخست تا حدودی هیجان‌زده کند. البته هنوز هم نبود مربیان سایر لیگ‌ها، برای قشر عظیمی از فیفابازها نا امید کننده خواهد بود اما الکترونیک‌آرتز اسپورت در مسیر خوبی قرار گرفته و مسلما در سال آینده، این بخش‌های بازی فراتر از لیگ انگلستان خواهد رفت. فراموش نکنیم که مُد جورنی برای کنسول‌های نسل هفتمی ساخته نشده است.
,,گفتیم که سال گذشته مُد جدیدی تحت عنوان فوت‌درفت برای آلتیمیت تیم عرضه شد که ایراداتی هم به آن وارد بود. شما در هر دور درفت، باید یک سیستم برای ترکیب خود انتخاب می‌کردید و سپس از میان پنج بازیکن رندوم در هر پست، یک نفر را انتخاب می‌کردید و در نهایت تیم خود را در یکی از بخش‌های آفلاین یا آنلاین، وارد چهارگانه مسابقات درفت می‌کردید. باخت به منزله کنار رفتن بود. اما ایراد کار اینجاست که برای ورود به بخش درفت، باید 15 هزار سکه یا 300 فیفاپوینت ( که می‌بایست با پول واقعی خریداری شود ) پرداخت می‌کردید و همین مسئله باعث شد عده زیادی، با پول واقعی در این بخش حاضر شوند. الکترونیک‌آرتز اسپورت امسال هم تصمیم گرفته بخش‌های جدیدی را در آلتیمیت‌تیم پیاده سازی کند که یکی از آن‌ها FIFA Ultimate Team Champions نام دارد و منظور از آن هم یک سری مسابقات حذفی روزانه و هفتگیست که شما می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید. در صورت برنده شدن، به جایزه‌های مرتبط به بخش آلتیمیت (کوین یا پک) خواهید رسید و می‌توانید شانس خود را هم برای لیگ هفتگی امتحان کنید. قرار گرفتن در رده‌های بالای جدول این شانس را به بازیکنان خواهد داد که در مسابقات فیفا با جایزه 1.3 میلیون دلاری شرکت کنند! به جز این شما در مود آلتیمیت فیفا 17 می‌توانید به جز لباس‌های عادی گذشته، از لباس‌هایی که دیزاینرها طراحی کرده‌اند برای تیم خود استفاده کنید. طرح‌هایی که خاص‌تر و البته متفاوت‌تر از لباس‌های عادی باشگاه‌ها خواهد بود.
,,بخش Career Mode برای خیلی‌ها در فیفا اهمیت زیادی دارد. سال گذشته تمرین‌ها برای پیشرفت بازیکنان جوان به این بخش اضافه شدند اما خیلی‌ها دوست دارند تغییرات بیشتری را در این مُد ببینند. ما حتی شاهد یک ویدیو در مورد ویرایش لباس‌ها بودیم که هنوز از سوی الکترونیک‌آرتز تایید نشده اما حضورش می‌تواند خیلی خوب باشد. این که لباس فصل آینده تیممان را طراحی کنیم تا از یک‌نواخت بودن آن خسته نشویم، ویژگی خوبیست اما این که در بازی وجود خواهد داشت یا نه ابدا معلوم نیست. چیزهایی که تا به این جا تایید شده، یکی حضور لیگ ژاپن در بازیست و یکی هم تغییرات عمده در بخش مدیریت تیم؛ یعنی این که شما بیشتر با گردش‌های مالی تیم، بودجه و درآمد و ارزش باشگاه سر و کار خواهید داشت. امسال می‌توانید از بین چند چهره پیش فرض و طراحی شده در بازی، یکی را انتخاب کنید و با آن چهره در کنار زمین حاضر شوید و شاهد حرص و جوش خوردن‌های خودتان در بازی هم باشید!

موتور گرافیکی فیفا به فراست‌بایت تغییر کرده و خب از همان موقع‌ها که بتلفیلد 3 را بازی کردیم، متوجه شدیم فراست‌بایت فیزیک فوق‌العاده‌ای دارد. این یعنی این که در بازی برخوردهای میان بازیکنان خیلی خیلی طبیعی‌تر از قبل خواهد بود و کار هم فقط به اینجا ختم نمی‌شود؛ کافیست نگاهی داشته باشید به چهره‌های بازیکنان در بازی و مقایسه آن‌ها با فیفا 16. آن وقت است که متوجه می‌شوید بازی شدیدا در بهبود چهره‌های بازیکنان ( مخصوصا تیم‌های لایسنس شده ) اصرار دارد و چهره بازیکنانی مثل مارسیال یا ممفیس دپای قابل مقایسه با فیفا 16 نیست. امسال به غیر از لیگ جزیره و بوندس‌لیگا، طرفداران لالیگا هم می‌توانند از ورزشگاه‌ها و تیم‌هایی که به صورت کامل طراحی شده‌اند، لذت ببرند. بهبود انیمیشن‌ها و دقت بیشتر بر روی جزئیات مثل خالکوبی‌ها و مدل موها دیگر چیزهایی هستند که بالاخره دستی بر سر و روی آن‌ها کشیده شده و طبق نمایش‌های بازی، حداقل امسال فراتر از حرف هستند.
,,هیچ وقت شاهد یک انقلاب در گیم‌پلی یک بازی ورزشی نخواهیم بود. این عناوین رفته رفته و هر سال، کامل‌تر می‌شوند و فیفا هم از این قاعده مستثنا نخواهد بود. فیفا 17 روی مقوله هوش مصنوعی تاکید زیادی داشته؛ یعنی این که CPU (چه هم‌تیمی‌ها و چه بازیکنان تیم مقابل)، بازیخوانی بهتری نسبت به قبل خواهند داشت. هم‌تیمی‌های شما حرکات بدون توپ بهتری را برای ایجاد فضا انجام خواهند داد و حریف هم درک بهتری از موقعیت بازی خواهد داشت. تنوع تاکتیکی بیشتری در این نسخه وجود خواهد داشت و گزینه‌های متنوع‌تری برای رویکردهای دفاعی و هجومی تیم خود دارید. بازی تلاش داشته تحولات زیادی را در مورد ضربات ایستگاهی، کرنرها و پنالتی داشته باشد. شما امسال می‌توانید نحوه ضربه ایستگاهی زدن بازیکن خود را مشخص کنید؛ یعنی این که تعین کنید ایستگاهی زن شما توپ را با چه کاتی به سمت دروازه روانه کند یا استایل دویدن بازیکن خود هنگام ضربه پنالتی را مشخص کنید! توانایی کنترل بازیکنان در هنگام ضربات کرنر را هم بهتر از قبل خواهید داشت، برای مثال بهترین سرزن تیمتان را در داخل محوطه جریمه در موقعیت مناسبی برای سرزنی قرار بدهید.
,,هر سال برای فیفا ذوق زده هستیم اما شرایط فیفا 17 کمی متفاوت به نظر می‌رسد. بازی‌ای که موتور گرافیکی آن تغییر کرده و شاید بالاخره وارد نسل هشت شده، از نظر من ارزش انتظار بیشتری را دارد. فقط امیدواریم فیفا 17 خوب باشد و خوب هم بماند. ما هنوز از آپدیت‌هایی که در یکی دو نسخه اخیر منتشر شده و گیم‌پلی بازی را به شکل کاملا واضحی دچار تغییر کرده، می‌نالیم! چیزی حدود یک ماه دیگر منتظر باشید و البته کسانی که هنوز با کنسول‌های نسل هفتمی بازی می‌کنند، بهتر است زیاد این حرف‌های ما در بالا را جدی نگیرند!

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا