اخبار تکنولوژی

تاخیر دوباره نسل بعدی لیتوگرافی اینتل

با منتشر شدن دومین گزارش فصلی شرکت اینتل، مدیر عامل این شرکت، آقای Bob Swan از نتایج بالاتر از حد انتظار این شرکت خبر داد. این شرکت درآمد 19.7 میلیارد دلاری در این بازه به دست آورده که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل 20 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

با این حال اینتل از نقص در ساخت ترانزیستورهای 7 نانومتری خود خبر می‌دهد که تاخیری دوباره در مهاجرت به این تکنولوژی را به همراه خواهد داشت. همچنین پردازنده‌های 10 نانومتری desktop این شرکت با نام Alder Lake نیز با تاخیر روبرو شده و عرضه آن به نیمه دوم سال بعد موکول شده است. بر اساس شایعات، اینتل در طراحی این پردازنده‌ها از ایده پردازنده‌های ARM که big.LITTLE است استفاده خواهد کرد که منجر به توان مصرفی کمتر پردازنده خواهد شد. این نوع پردازنده‌ها شامل 2 نوع پردازنده برای محاسبات سنگین و توان مصرفی بالا و محاسبات سبک‌تر و توان مصرفی پایین‌تر هستند.

به نظر می‌رسد که اینتل در رقابت پردازنده‌‌ها از شرکت رقیب خود AMD عقب افتاده است که در حال حاضر پردازنده‌های Zen 2 خود را در تکنولوژی 7 نانومتر عرضه  می‌کند و قصد دارد پردازنده‌های نسل بعدی خود، Zen 3 را در تکنولوژی بهبود یافته 7 نانومتر عرضه کند. البته نام‌‌گذاری این تکنولوژی‌ها استاندارد نیست و می‌توان 10 نانومتر شرکت اینتل را با 7 نانومتر شرکت AMD همرده در نظر گرفت با این حال نمی‌توان از ضعف مدیریتی اینتل چشم‌پوشی کرد که از سال 2015 قصد مهاجرت به تکنولوژی 10 نانومتر را داشته ولی هنوز موفق به انجام این کار نشده است.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.