اخبار بازی

سقوط مجدد ارزش سهام شرکت سونی

به گزارش وب‌سایت Bloomberg، سود  شرکت سونی در بخش کنسولی از همیشه ضعیف‌تر بوده و به همین سبب، این شرکت با شدیدترین سقوط  ارزش سهام طی سه سال و نیم گذشته مواجه شده است. در همین راستا، سونی برنامه‌های پیش‌بینی میزان درآمد سال آینده را به طور موقت لغو نموده است. دوشنبه گذشته، سرمایه سونی با سقوط 8.1 درصدی مواجه شده که بیشترین  میزان سقوط در مقایسه با سپتامبر 2015 به حساب می‌آید. بر اساس گزارشات سونی، این شرکت در سه ماه پایانی سال 2018 حدود 8.1 میلیون کنسول پلی‌استیشن 4 به فروش رسانده در حالی که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل (2017) این مبلغ برابر با 9 میلیون واحد بوده است. درصورتی که بخواهیم به زبان اعداد و ارقام صحبت کنیم، درآمد سونی از بازی‌ها در سه ماه پایانی سال، 14 درصد سقوط داشته که برابر است با رقم 73 میلیارد یِن یا به عبارتی 666 میلیون دلار.

درحال حاضر PS4 راهی ششمین سال از عمر خود  بوده و به احتمال قوی، بیش از 100 میلیون کنسول می‌فروشد که این قضیه در نهایت منجر به تبدیل شدن آن به یکی از پرفروش‌ترین کنسول‌های تاریخ می‌شود. با این اوصاف، لاین آپ 2019 سونی وضعیت جالبی نداشته و این در حالیست که سال گذشته، عناوینی همچون God of War، Spider-Man و Red Dead Redemption 2 برای این کنسول منتشر شدند. سونی پیش‌بینی می‌کند در سال مالی جاری، درآمدی برابر با 310 میلیارد ین را از بخش گیمینگ به دست بیاورد. به اعتقاد تحلیل‌گران شرکت‌های سرمایه‌گذار و سهام‌دار، یکی از دلایل فروش قوی PS4، عناوین متنوع و قدرتمندی بود که برای این پلتفرم عرضه شدند. تک تک این عناوین فروش کنسول را تضمین کردند و باعث رشد بازار این پلتفرم محبوب شدند. تعدای از سهام‌داران پس از اعلام بیانیه‌های مشابه، از میزان سهام خود کاسته و یا به طور کامل آن را خارج کرده‌اند. گفتنیست که تنها بخش گیمینگ سونی گرفتار این مشکل نشده و بخش گوشی‌های اکسپریا نیز درحال سپری کردن روزهای سختی است. هرچند که تنها سونی با مشکل افت سهام رو به رو نبوده و شرکت‌های بزرگی مثل اَپل هم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، اما نکته حائز اهمیت این است که سونی جزء آخرین شرکت‌هاییست که به این مشکل گرفتار شده. تحلیلگران صنعت معتقدند که تمامی این عوامل نشان از  نزدیک بودن معرفی و عرضه کنسول نسل بعد سونی یعنی پلی‌استیشن 5 دارد و لاین آپ  ضعیف شرکت برای PS4 در سال 2019 نیز به علت تمرکز سونی روی نسل بعد است.

شروین ژاوه

Nigh is the Time of Madness and Disdain

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.