اخبار بازی

چگونه اشتباه بتسدا باعث کرک شدن Doom Eternal شد؟

 بازی Doom Eternal با وجود بهره‌بردن از قفل Denuvo DRM در همان روز اول انتشار توسط هکرها شکسته شد اما نکته شگفت‌آور آن اشتباه عجیب بتسدا در کمک‌رسانی به آن‌هاست.

با انتشار این بازی در تاریخ بیست مارچ، بتسدا نسخه‌ای از بازی را منتشر کرد که کرک شده بود. و همین باعث شد تا ساعاتی بعد بازی Doom Eternal فاقد قفل در اینترنت بچرخد. اگر بازی را از Bethesda Launcher دریافت می‌کردید، با کمی جست‌و‌جو در فایل‌های نصب بازی به راحتی می‌توانستید فایل کرک آن را پیدا کنید.

در مسیر اصلی نصب بازی، فایلی با نام DOOMEternalx64vk.exe وجود دارد که حجم آن 369 مگابایت است. این فایل توسط DRM محافظت می‌شود. با گشتن در پوشه “original” یک فایل قابل اجرای دیگر با همین نام پیدا می‌کنید که 67 مگابایت حجم دارد و هیچگونه قفل محافظی ندارد. مدت زیادی طول نکشید تا بازیکنان این فایل دوم را پیدا کنند.

بعد از کشف این اشتباه بزرگ بتسدا، بازیکنان با آدرس ایمیل تقلبی یک حساب کاربری بتسدا می‌ساختند. سپس آن‌ها با استفاده از یک فایروال، دسترسی فایل exe. به اینترنت را قطع کردند. البته هم‌اکنون هکرها راه‌حلی را منتشر کرده‌اند که دیگر لازم نیست یک اکانت بتسدا بسازید.نسخه‌ی منتشرشده‌ی Doom Eternal در استیم چنین مشکلی را ندارد و بتسدا نیز با انتشار آپدیتی این مشکل را حل کرده است اما دیگر هکرها کار خود را کرده‌اند.

در گذشته شاهد حواشی بسیاری نسبت به کاهش عملکرد فنی بازی‌های دارای قفل DRM بوده‌ایم و همین باعث شده است تا بسیاری از کسانیکه بازی را قانونی خریداری کرده به دنبال نسخه کرک‌شده بازی باشند.

Doom Eternal  برای کنسول‌های نسل هشتمی، PC و Stadia عرضه شده است و شما میتوانید نقد بازی Doom eternal را در بازی سنتر بخوانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.