اخبار بازی

سازندگان بازی GTA در ده سال گذشته مالیاتی در بریتانیا پرداخت نکرده‌اند

بازی GTA

سازندگان بازی GTA یعنی استودیو Rockstar North علیرغم درآمد میلیاردی که برای کمپانی مادر خود یعنی شرکت Take-Two Interactive داشتند در ده سال گذشته هیچ مالیات بر شرکتی را در بریتانیا پرداخت نکرده‌اند. این در حالی است که آن‌ها کاهش مالیاتی 42 میلیون پوندی نیز دریافت کرده‌اند.

گزارش منتشر شده از سوی TaxWatch UK تخمین می‌‍زند که درآمد عملیاتی کمپانی Rockstar Games بین سال‌های 2013 تا 2019 برابر با 5 میلیارد دلار معادل 4 میلیارد پوند بوده است. در این بازه زمانی آن‌ها دو بازی Grand Theft Auto V و Red Dead Redemption 2 را منتشر کردند. همان‌طور که می‌دانید Rockstar North هم بخشی از Rockstar Games به شمار می‌روند.

بازی GTA V بیش از 100 میلیون نسخه به فروش رسانده و یکی از پرسودترین محصولات سرگرمی در طول تاریخ به شمار می‌رود. این اثر توانست در مدت زمان سه روز اول پس از انتشار بیش از یک میلیارد پوند به دست بیاورد. براساس گزارش مالی منشتر شده از سوی Take-Two، بخش آنلاین این بازی یعنی GTA Online صدها میلیون درآمد کسب کرده است.

اما این کمپانی هیج مالیات بر شرکتی را بین سال 2018 تا 2019 پرداخت نکرده است. از طرف دیگر توسعه‌دهنده مورد بحث از سوی برنامه کاهش مالیاتی دولت برای بازی‌های ویدئویی با تخفیف 42 میلیون پوندی مواجه شد. برنامه مذکور در سال 2014 تنظیم شد تا کمک 4 میلیارد پوندی به صنعت بازی بریتانیا ارائه کند که استودیوهای بازیسازی کوچک و متوسط را شامل می‌شود. جمع این مبلغ معادل 19 درصد کمک هزینه پرداخت شده به کل صنعت بازی بریتانیا از سال 2014 را شامل می‌شود.

شرکت Rockstar Games استودیوهایی واقع در هند، کانادا، آمریکا و بریتانیا دارد و مالک آن نیز شرکت Take-Two Interactive محسوب می‌شود. شرکتی چند ملیتی و ناشر بازی‌های ویدئویی که هم‌چنین صاحب 2K Games بوده که به عنوان ناشر بازی‌هایی نظیر NBA، Civilization و Borderlands شناخته می‌شود. ناگفته نماند کمپانی Take-Two بازاری به ارزش 13.1 میلیارد دلار در اختیار دارد.

گزارش TaxWatch این موقعیت را نامعقول دانسته و سوالات بسیاری را پیرامون سود اختصاص یافته Rockstar Games و Take-Two برانگیخته است. به طوری که در گزارش خود اشاره داشته که «ظاهرا شرکت Take-Two باور کرده که این منطقی است که نزدیک 100 درصد سود آن‌ها در کمپانی‌های مادر واقع در آمریکا جریان داشته باشد و در مقابل تقریبا هیچ سودی به شرکت‌های بریتانیایی که در چه ساخت بازی‌ها و چه در نشر آن دخالت داشتند بازنگردد.»

TaxWatch در جمع‌بندی گزارش خود اظهار کرد که دولت بریتانیا باید نخصیص تخفیف مالیات برای صنعت بازی را مورد بررسی قرار دهد. با این حال به این موضوع نیز اشاره داشته که تخصیص سود Rockstar و Take-Two قانونی بوده است. با تمامی این توضیحات، سازندگان بازی GTA تاکنون واکنشی به این مسئله نشان نداده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.