اخبار بازی

معرفی PS4 باعث سقوط سهام سونی شد

بعد از معرفی PlayStation 4 در روز چهارشنبه توسط Sony که یکی از بزرگترین رویداد‌های سال 2013 برای صنعت گیم بود اتفاقاتی نیز رخ داد.

طی دو ساعت از ساعت 9 الی 11 سهام سونی در آمریکا سقوط کرد. البته این کاهش زیاد محسوس نبود ولی سهام سونی با 2.7% کاهش یعنی در هر سهم -3.04% کاهش به $14.08 دلار رسید. این روند باز هم ادامه داشت. سهام سونی در بازار بورس ژاپن نیز کاهشی را در پی داشت، این سهام 2.63% کاهش داشت ولی بعد از چند ساعت در روز پنج شنبه با 1.8% افزایش به +2.42% رسید ولی حالا نیز با 0.07٪ درصد کاهش، 14.7$ دلار معامله می‌شود. در بازار بورس ژاپن نیز سهام سونی هم اکنون با کاهش مواجه است.
این در حالی است که با کاهش سهام سونی سهام رقیب سنتی سونی یعنی Nintendo با افزایش روبرو بود. این شرکت در ژاپن با +1.26% سهام خود را به 1.3%+ رساند. Nintendo در آمریکا نیز با افزایش سهام روبرو بود که با 2% افزایش سهام خود را به $11.79 رساند.

این اتفاقات در حالی است که بیشتر صنعت گیم از این معرفی در روز چهارشنبه راضی بودند و یکی از بزرگترین رویداد‌های تاریخ صنعت گیم می‌دانستند. چندین ساعت درمورد ویژگی‌های کنسول سونی PS4 بحث شد و بازی‌های زیبایی به نمایش گذاشته شدند. با این حال فقط از کنترلر PS4 رونمایی شد و خبری از نمایش کنسول اصلی نبود که این مسئله باعث شد تا عده‌ای بگویند سونی چرا نمایشی از خود کنسول نداشت.

با این حال Sony و Nintendo رقبایی هستند که تفاوت‌های مخصوصی با هم دارند. Nintendo فقط کنسول ساز و بازی‌ساز است, در حالی که Sony خدمات بیشتری ارائه می‌دهد از جمله تولید گوشی‌های همراه و لوازم الکترونیکی ولی Nintendo دوست دارد بیشتر با خانواده‌ها و گروه‌های مختلف گیمرها ارتباط برقرار کند. ممکن است PlayStation 4 دردسرهای جدیدی برای کنسول Wii U تا ماه نوامبر 2013 ایجاد کند.

بازارا بازی‌های گوشی‌های همراه، بازی‌های شبکه‌های اجتماعی و تبلت‌ها در حال داغ شدن است و هر دو شرکت نگران این موضوع هستند. Nintendo در تلاش است تا هرچه بیشتر کنسول Wii U را به فروش برساند چرا که حتی پیش بینی فروش این کنسول را از 5 میلیون در سال 2012 به 4 میلیون کاهش داد. Wii U در 3 ماه اول عرضه خود تواسنت 3 میلیون نسخه فروش کند. تحلیلگران و آنالیزورها بر این باورند که سونی در معرفی چهارشنبه شب خود سوالات زیادی را بی پاسخ گذاشت. مانند قیمت این کنسول و هزینه نهایی ساخت PS4.

Nintendo از زمان لانچ کنسول خود Wii U تا اواسط نوامبر 2012 حدود 30٪ ضرر داده است این درحالی است که Sony طی این دو ماه 30٪ افزایش سود داشته است.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.