حقایق سریال های تلویزیون

۱۰ حقیقتی که از سریال سوپرانوز نمی‌دانید

در مقطعی زندگی می‌کنیم که دسترسی مردم به آثار سینمایی و تلویزیونی در گستره اینترنت راحت شده است. پس مخاطب با نام سریالِ تأثیرگذار خانواده سوپرانو (The Sopranos) غریب نیست. اکنون همه این سریال را می‌شناسند. شاید تأثیرگذارترین درام تلویزیونی تاریخ صنعت سرگرمی و تلویزیون باشد که تاکنون تولید شده است. سریالی است که همچنان موضوع بحث، مورد پژوهشی مقالات دانشگاهی و مناظره بوده است. در غوغای انتشار سریال‌های متنوع از شبکه‌های اینترنتی، عده‌ای پیش‌بینی می‌‌کردند که نام و خاطره خانواده Tony Soprano از ذهن مخاطب پاک شود اما این اتفاق رخ نداد، بلکه در ایام تعطیلی به علت گسترش ویروس کرونا، سریال مذکور به پربیننده‌ترین مجموعه در شبکه‌های استریم تبدیل شد.

اخیرا فیلم نیوآرک (Newark) که پیش‌درآمدی از این سریال محسوب می‌شود، در سینماهای سراسر کشور آمریکا و شبکه HBO Max اکران و منتشر شده است. با توجه به این موضوع تصمیم گرفته‌ایم حقایقی جالب پیرامون سریال The Sopranos با شما به اشتراک بگذاریم. پس با ما همراه باشید.

It-Was-A-Movie-The-Sopranos

10. سریالی که قرار بود در ابتدا یک فیلم بلند سینمایی باشد

اگر افرادی نقشی مؤثر در تغییر تصمیم دیوید چیس ایفا نمی‌کردند، اکنون The Sopranos را در پرده نقره‌ای سینما تماشا می‌کردیم. او لاگ لاین طرح خود را این‌گونه نوشته بود:

«یک گانگستر برای حل مشکلات خود با مادرش، به جلسات روان‌درمانی مراجعه می‌کند، درحالی‌که درگیر یک نوع جنگ مافیایی و کنترل کسب‌وکارش است.»

دیوید چیس، طرح خود را به‌عنوان یک اثر سینمایی ارائه داد و هرگز پیرامون گسترش طرح خود فکر نمی‌کرد. لوید براون، مدیر رسانه و برنامه‌های دیوید چیس، وی را متقاعد کرد که طرح مذکور را به یک مجموعه تلویزیونی گسترش بدهد. سپس ایده کلی فیلم در دو فصل نخست سریال پیاده شد.

Based-On-Real-Life-Livia

9. خانواده سوپرانو؛ داستان شخصی دیوید چیس

The Sopranos یک مجموعه تلویزیونی گانگستری است اما همچنین یک درام خانوادگی عمیقاً صمیمی و پیچیده است. خانواده سوپرانو به‌نوعی شخصی‌ترین و شرح‌حال نامه‌ای از دیوید چیس است، البته اگر جنبه مافیایی مجموعه را در نظر نگیریم.

به‌این‌علت The Sopranos اثری شخصی دیوید چیس است، زیرا وی شخصیت Tony Soprano را بر اساس زندگی و رابطه پرتلاطم با مادر لج‌باز و مشکل‌ساز خود پایه‌گذاری کرده است. چیس در آن مقطع تحت درمان یک روان‌پزشک بود، چیزی که منجر به خلق شخصیت دکتر ملفی (Dr. Melfi) شد. به‌احتمال زیاد، مادر چیس به‌اندازه Livia Soprano، قصد کشتن و نابودی پسرش را نداشته است، هرچند نمی‌توان به طور قطعی پیرامون این مسئله اظهارنظر کرد.

DeCavalcant -Crime-Family

8. الگوبرداری از چند خانواده گانگستری واقعی

دیوید چیس در اطراف محله گانگستری نیوجرسی بزرگ شده است (البته این عبارت بدین معنا نیست که وی خودش عضو گروه گانگستری بوده است). وی بینش شخصی پیرامون بسیاری از خانواده‌های گانگستری محله مذکور داشت. بینش چیس باعث شد که The Sopranos بر اساس نحوه زندگی یکی از آن خانواده‌ها شکل بگیرد.

چیس از خانواده بویرادو که توسط ریچارد بویرادو اداره می‌شد و بیشتر اوقات در نیورآرک مستقر بود، الهام گرفت. او همچنین تصویری از زندگی خانواده مافیایی DeCavalcante را در سریال بازآفرینی کرد؛ خانواده‌ای ایتالیایی مستقر در الیزابتِ نیوجرسی که تنها در شش مایلی جنوب غربی نیوآرک واقع شده بود.

Pilot-Episode-The-Sopranos

7. بدبینی دیوید چیس از کارگردانی اپیزود پایلوت

پس از اینکه دیوید چیس قانع شد که The Sopranos را از یک فیلم سینمایی به یک مجموعه تلویزیونی تبدیل کند، وی تصمیم گرفت که کارگردانی قسمت افتتاحیه را برعهده بگیرد، اپیزودی که در نهایت در سال ۱۹۹۷ فیلم‌برداری شد. قسمت پایلوت ساخته و به شبکه‌هایی چون FOX و HBO ارائه شد. درحالی‌که HBO به سریال علاقه نشان داد، آنها در سفارش آن تردید و چند ماه سکوت کردند.

دیوید چیس نسبت به نتیجه نهایی اپیزود افتتاحیه بدبین بود. وی قصد داشت که از شبکه HBO درخواست پول بیشتری کند تا ۴۵ دقیقه بیشتر به ساخته خود اضافه نماید تا در نهایت تبدیل به یک فیلم تلویزیونی شود. پیش از اینکه چیس این درخواست را به شبکه ارائه دهد، HBO چراغ سبز را به چیس بابت تولید یک‌فصل کامل سریال را داد. ما فکر می‌کنیم که تصمیم درستی از سوی شبکه کابلی HBO بوده است.

Good-Fellas-Sopranos

6. علاقه دیوید چیس به تیم بازیگری GoodFellas

رفقای خوب (GoodFellas) به‌نوعی سردمدار سینمای گانگستری هالیوود است و خانواده سوپرانو هم سردمدار ژانر گانگستری در قاب تلویزیون نیز تلقی می‌شود. علاقه فراوان دیوید چیس به اثر مارتین اسکورسیزی پنهان نیست. به‌خاطر همین علاقه، چیس ۲۷ بازیگر GoodFellas را در تیم بازیگری The Sopranos جای داد. برخی از بارزترین بازیگران فیلم عبارت‌اند از: مایکل امپرولی (کریستوفر/اسپایدر)، لورانی براکو (ملفی/کارن) و تونی سیریکو (پائولی/ تونی استک).

بااین‌حال، این فهرست شامل افرادی مانند توبین بل، فرانک وینسنت، وینسنت پاستوره، فرانک پلگرینو و نیکول بوردت نیز می‌شود. اکنون بازیگر اصلی رفقای خوب – ری لیوتا – در فیلم Newark نیز ایفای نقش می‌کند. این همان چیزی است که می‌توانیم به‌عنوان تجدید دیدار نام ببریم.

The Sopranos-True Romance

5. تونی سوپرانو، جیمز گاندولفینی و عشق حقیقی

تونی سوپرانو، اولین نقش جیمز گاندولفینی نبود. جیمز پیش از ساخت سریال The Sopranos، در آثاری چون بازسازی دوازده مرد خشمگین (Twelve Angry Men)، جزر و مد سرخ (Crismon Tide) و کوتوله را بگیرید (Get Shorty) بازی کرده بود. اما آنچه که وی را به سمت ایفا در نقش تونی سوپرانو سوق داد، حضور کوتاهش در فیلم عاشقانه – جنایی عشق حقیقی (True Romance) بود. سوزان فیتزجرالد، بازی‌گردان The Sopranos، بازی جیمز را در آن فیلم دیده بود و به چیس توصیه کرد که او، گزینه خوبی برای بازی در نقش Tony Soprano است.

جیمز به جلسه آزمون بازیگری سریال رفت و به گفته‌ی افراد حاضر در جلسه، وی در همان قدم نخست بی‌نظیر ظاهر شد. ادامه ماجرا هم خودتان می‌دانید …

The-Sopranos-Soundtracks

4. سلیقه خوب دیوید چیس در انتخاب آهنگ

خالق سریال The Sopranos، تمامی آهنگ‌های موجود در سریال را خودش گلچین و انتخاب کرد. او همچنین در فیلم‌برداری سکانس‌ها، ظرافت و دقت زیادی به کار می‌برد و برای هر سکانس، یک موسیقی متناسب را انتخاب می‌کرد.

آلبوم موسیقی سریال The Sopranos به ترتیب در سال‌های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۱ منتشر شد. آلبوم موسیقی مذکور توانست به رتبه سی و هشتم در جدول ۲۰۰ آلبوم برتر بیلبورد برسد. از آهنگ‌های برگزیده مجموعه می‌توان به Living On a Thin Line از گروه The Kinks و Evidently Chickentown از شاعر و خواننده، جان کوپر کلارک اشاره کرد.

تیتراژ آغازین سریال The Sopranos با آهنگ Woke up This Morning اثر گروه راک بریتانیایی Alabama 3 شروع می‌شود. دیوید چیس مایل بود که برای هر اپیزود، یک آهنگ متفاوت در تیتراژ آغازین استفاده کند، پیش از اینکه روی یک تم دائمی متمرکز شود.

9/11-The-Sopranos

3. حادثه ۱۱ سپتامبر

پس از حادثه ناگوار ۱۱ سپتامبر، به احترام جامعه نیویورک، تیم سازنده سریال The Sopranos، تصویر برج‌های دوقلو را از تیتراژ آغازین سریال نیز حذف کردند. در تیتراژ، Tony Soprano از تونل لینکلن به سمت خانه‌اش در نیوجرسی رانندگی می‌کند و در طول مسیر، از مکان‌های مشهوری عبور می‌کند. پس از فصل سوم، تصویر برج‌های دوقلو با یک صحنه عمومی از شهر نیویورک تعویض شد.

مجله TV Guide، تیتراژ آغازین سریال The Sopranos را در فهرست برترین تیتراژهای تاریخ تلویزیون قرار داد.

Martin-Scorsese-Sopranos

2. عدم علاقه مارتین اسکورسیزی به مجموعه

در یکی از مصاحبه‌های مطبوعاتی، مارتین اسکورسیزی اعتراف کرد که بارها در موقعیت‌های متفاوت سعی داشته که سریال The Soprano را تماشا کند اما در نهایت نتوانسته است با فرم و محتوای سریال ارتباط برقرار کند. او پیرامون عدم علاقه خود به سریال این‌گونه گفت:

خانواده سوپرانو نسبت به آنچه که در دوران نوجوانی به‌خاطر دارم، نسل متفاوتی از فرهنگ گانگستری را به نمایش می‌گذارد.

Tony-Siciro

1. تونی سیریکو؛ یک مجرم واقعی

تونی سیریکو، مدت‌ها قبل از شروع بازیگری، مجرم شناخته شده‌ای بود که بارها با قانون سرکار و داشت. سیریکو در محله شلوغ و خطرناکی از بروکلین بزرگ شده بود و در مجموع، ۲۸ مرتبه توسط نیروهای پلیس بازداشت شد. هنگامی وی در زندان بود، گروهی از بازیگران برای یافتن یک فرد سابقه‌دار، به ملاقات سیریکو رفتند.

سیریکو با شناخت مهارت بازیگری خود، تصمیم گرفت با این تیم بازیگری همکاری کند. او متوجه شد که در بازیگری بسیار خوب است. سپس با بررسی اعضای گروه، وی به‌عنوان یکی از شخصیت‌های فیلم‌های گانگستری انتخاب شد. مسیری که تونی را به سمت آثار برجسته‌ای چون رفقای خوب و خانواده سوپرانو سوق داد.

سپهر گلمکانی

نویسنده سینما و تلویزیون

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سریال سوپرانو‌ها یک شاهکار تمام عیار است. امروزه متاسفانه کم به این شاهکار توجه می‌کنند؛ البته بنده خودم ۱۷ سالم ولی مردم همیشه حرف از برکینگ‌بد می‌زنند، ولی نمی‌دانند برکینگ‌بد از همین سوپرانو‌ها الهام گرفت است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.