حقایق سریال های تلویزیون

پیش‌بینی‌ های سریال South Park که به واقعیت پیوستند

احتمالا فهرست موضوعاتی که سیمپسون‌ها موفق به پیش بینی آنها شده‌اند، فعلا توقف ناپذیر است. مجموعه‌ای طولانی که تنها شاید South Park در تعداد قسمت با آن توان رقابت داشته باشد. هرچند همیشه حرف از پیش‌بینی‌های سیمپسون‌ها به میان می‌آید اما همین مسئله که سیمپسون‌ها همه چیز را پیش‌گویی کرده‌اند، یکی از موضوعاتی است که سریال South Park سال‌ها پیش به آن پرداخته بود. با وجود این مسئله South Park پر است از پیش‌گویی‌های عجیب و غریب که در میان آنها حتی می‌توان ایده فیلم Brokeback Mountain را پیدا کرد. با بازیسنتر همراه باشید تا 10 پیش‌گویی South Park را مرور کنیم.

برای مشاهده آیتم ویدیویی در یوتوب کلیک کنید

جنگ دِرون‌ها

پهپاد یا همان درون‌ها چند سالی است که تبدیل به وسایلی پرطرفدار و البته پرکاربرد شده‌اند. از این وسایل پرنده بدون سرنشین برای انتقال بسته، انجام عملیات نظامی و البته فیلم‌برداری استفاده می‌شود. درون‌ها حالا بخشی از زندگی عادی دنیای امروزی هستند اما هفت سال پیش شاید هیچکس فکرش را نمی‌کرد که روزی درون‌ها درست مانند یک اسباب‌بازی ساده فروخته شوند. سال 2014 و در فصل هجدهم South Park، سازندگان این سریال قسمتی کامل را به جنگ درون‌ها اختصاص داده و حتی شرایطی را نشان دادند که پلیس با درون‌های خود به شکار دیگر پهپاد‌ها می‌رفت.

ریاکاری کریستف کلمب

چند سالی است که کریستف کلمب، شخصیتی که گفته می‌شود به شکل اتفاقی قاره آمریکا را کشف کرده، بنا به رویکردی که نسبت به موضوع برده‌داری داشته در جامعه آمریکا مورد انتقاد قرار گرفته. بسیاری از مردم این کشور اعتقاد دارند که کلمب نقش پررنگی در فراگیر شدن برده‌داری در آمریکا داشته و به این واسطه نباید مورد ستایش قرار گیرد. رندی مارش یکی از شخصیت‌های South Park اما در اعتراض به کریستف کلمب درگیر حواشی عجیبی می‌شود. تصاویری از گذشته رندی منتشر می‌شود که نشان می‌دهد او پیش‌تر یکی از طرفداران کریستف کلمب بوده و همین موضوع ریاکاری و دورویی او را مشخص می‌کند. همین اتفاق اما در دنیای واقعی و اینبار با محوریت ملانی ترامپ رخ داد. همسر رئیس جمهور سابق آمریکا تصمیم به اهدای کتاب‌های دکتر زوس به یکی از مدارس ماساچوست را داشت که مسئول کتاب‌خانه با اظهار این موضوع که کتاب‌های دکتر زوس موضوعیتی نژاد‌پرستی دارند، از قبول این کتاب خودداری کرد. چند روز بعد اما تصاویری از مسئول کتاب‌خانه با لباس یکی از شخصیت‌های معروف دکتر زوس در اینترنت منتشر شده و او هم گرفتار سرنوشت رندی مارش شد.

خاطرات دیوانه‌ای به نام مل گیبسون

اگر حتی کمی به سینما علاقه‌مند باشید، احتمالا با مل گیبسون آشنا هستید. شجاع‌دل، مد مکس سابق و کارگردان The Passion of the Christ که زندگی حرفه‌ای خود را با مجموعه‌ای از بزرگ‌ترین حواشی هالیوود از بین برد. پیش از اینکه گیبسون مسیر سقوط خود را سال 2006 با رانندگی در حالت مستی شروع کند، South Park در سال 2004 این موضوع و دیوانگی گیبسون را به تصویر کشید. هفده سال پیش South Park نشان داد که گیبسون در مقابل انتقاد یکی از شخصیت‌های سریال پیرامون موضوع آخرین فیلم پرحاشیه‌اش واکنش‌هایی عجیب و غریب از خود نشان داده و تاحدودی ثابت می‌کند که زیر پوست این بازیگر و کارگردان، مردی خشمگین پنهان شده.

بازار زیرزمینی مرغ سوخاری

فوریه 2018، رستوران‌ زنجیره‌ای KFC اعلام کرد که بنا به دلایلی امکان فعالیت در 75 درصد شعب بریتانیای خود را برای چند روز ندارد. موضوعی که البته با واکنش مناسبی از سوی مشتری‌های KFC روبرو نشد و کمبود مرغ سوخاری باعث شد که هر سطل مرغ سوخاری KFC برای مدتی در eBay با قیمت 100 دلار به فروش رسد. این بازار زیرزمینی مرغ سوخاری اما در سال 2010 توسط South Park‌ پیش‌بینی شده بود. یازده سال پیش در South Park، فروش ماریجوانا به شکل قانونی در آمد و همین موضوع باعث شد تعداد زیادی از شعب KFC، تعطیل و به این بازار جدید متمایل شوند. کمبود مرغ سوخاری باعث افزایش قیمت آن شده و در ادامه کارتمن بازار زیرزمینی آن را راه‌اندازی کرد.

تب داغ پوکمون

تابستان سال 2016، بسیاری در انتظار شوخی‌های South Park با بازی Pokemon Go و مخاطب‌های آن بودند اما تری پارکر و مت استون به یکباره اعلام کردند که خبری از قسمت ویژه Pokemon Go نیست زیرا آنها در سال 1999، پیش‌بینی مفصلی را در اینباره انجام داده‌اند. فصل سوم South Park با قسمتی تحت عنوان چین‌پوکمون همراه شد که در آن تب داغی برای اسباب‌بازی‌هایی با همین نام به وجود آمده بود. اسباب‌بازی‌هایی که مشخصا به پوکمون‌ها اشاره داشتند و البته در ادامه گفته می‌شود سازندگان ژاپنی در آنها چیپ‌هایی را برای ردگیری خریدارها قرار داده‌اند. اتفاقی که به نظر می‌رسد با Pokemon Go و اینبار تلفن‌های هوشمند تکرار شد.

پرچم‌های دردسرساز

یکی از قسمت‌های فصل چهارم South Park در سال 2000 به سراغ طرح پرچم‌هایی رفت که در ایالات مختلف آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از این پرچم‌ها مربوط به دوران برده‌داری یا زمان می‌شوند که بومی‌های این قاره مورد هجوم سفید‌پوست‌ها قرار گرفتند. در این قسمت شاهد نمایش نگرانی‌هایی بودیم که سال‌ها بعد تبدیل به دغدغه‌های واقعی مردم آمریکا شدند. سال 2017 یعنی نزدیک به دو دهه بعد از پخش قسمت مورد نظر South Park، استفاده از پرچرم‌های مؤتلفه در آمریکا ممنوع شد. پرچم‌هایی که به عنوان نمادی از نژادپرستی و برده‌داری شناخته می‌شوند.

جنجال واشنگتن رداسکین

در همان قسمت مورد بحث که به تغییر پرچم منتهی می‌شود، یکی دیگر از شخصیت‌های South Park، یعنی جیمبو سوالی جدید را مطرح می‌کند. حالا که از شر پرچم‌های نژادپرستی خلاص شدیم، چه سرنوشتی در انتظار تیم بیسبال Cleaveland Indians است ؟ استفاده از نام‌هایی که به بومی‌های آمریکا اشاره دارند و البته برای این دست از افراد به عنوان توهین شناخته می‌شوند در میان تیم‌های ورزشی آمریکا امری مرسوم به حساب می‌آید. موضوعی که دو دهه بعد یعنی در سال 2020، با فشارهای اجتماعی گریبان تیم واشنگتن رداسکین را گرفت. عبارت پوست قرمز در نام این تیم سال‌هاست که از سوی بومی‌های این قاره به عنوان یک توهین شناخته می‌شود و نهایتا انتقاد آنها باعث شد تا مسئولین این تیم نام پیشین را بازنشسته کنند.

شیوع ابولا

شیوع ویروس ابولا در نقاط مختلف دنیا به هیچ‌وجه شرایطی وخیم همچون کرونا را ایجاد نکرد اما در دوران خود با نگرانی‌های مختلفی همراه شد. سال 2014، سریال South Park قسمتی را با همین موضوع پخش کرد که در آن ویروس ابولا در آمریکا شیوع پیدا می‌کند. اتفاقی که در همان هفته و چند روز بعد از پخش سریال، به واقعیت تبدیل شد و اولین نمونه‌های ویروس ابولا در آمریکا تایید شدند.

سقوط مایلی

پیش از اینکه چهره‌هایی همچون مایلی سایرس با عملکرد خود در دنیای موسیقی، حواشی بسیاری را شکل دهند، تمرکز اصلی رسانه‌های زرد آمریکایی روی بریتنی اسپیرز قرار داشت. خواننده‌ای که در نوجوانی به شهرت رسید و طی سال‌ها حضور پاپاراتزی و رسانه‌های زرد با مشکلات بسیاری در زندگی خصوصی خود مواجه شد. سال 2008، South Park قسمتی کامل را به این موضوع اختصاص داد و در قسمتی از آن گزارشگر اخبار به ظهور ستاره‌ای تازه یعنی مایلی سایرس اشاره دارد. خواننده‌ای که درست مانند بریتنی گرفتار رسانه‌های زرد شد و در ادامه حواشی بسیاری را شکل داد. روایت South Park از این چرخه در اصل به رویکرد فرقه‌گونه مردم آمریکا برای از بین بردن ستاره‌های جوان اشاره دارد.

کارنوال جنجالی

برای سال‌هاست که مردم دنیا تورهایی تفریحی را در کشتی‌های مجلل دنبال کرده و مبالغ هنگفتی را برای حضور در این فضاها هزینه می‌کنند. سریال South Park در یکی از پیش‌بینی‌های جالب خود که تنها چند ثانیه به طول انجامید و در قالب اخبار به نمایش در آمد، خبر از کارنوالی این چنینی می‌دهد که در آن مشکلی به وجود آمده و تمامی دستشویی‌ها از کار افتاده‌اند. سه سال بعد در فوریه 2013، اخباری منتشر شد که یکی از همین کشتی‌های تفریحی دچار مشکل شده و فاضلاب آن به سطح کشتی بازگشته. موضوعی که وضعیت وخیمی را برای سرنشین‌های کشتی به وجود آورد و البته به شکلی عجیب و دقیق توسط South Park، پیش‌بینی شده بود.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا