حقایق سریال های تلویزیون

۱۰ حقیقتی که از سریال Better Call Saul نمی‌دانید

در عصر حاضر، میراث ارزشمند مجموعه Breaking Bad همچنان از طریق مجموعه جانشین و پیش‌درآمد خود – Better Call Saul – در چشم‌انداز تلویزیون احساس می‌شود. درحالی‌که این مجموعه به عنوان یک داستان نسبتا مستقل پیرامون یکی از شخصیت‌های دنیای بریکینگ بد – ساول گودمن – از شبکه AMC پخش شد اما مجموعه Better Call Saul به تدریج گسترش و تکامل پیدا کرد تا اکنون به یکی از بهترین سریال‌های حال حاضر تلویزیون تبدیل شود.

مخاطبان در مجموعه تلویزیونی Better Call Saul، شاهد مسیر طولانی تحول شخصیت جیمی مک‌گیل به ساول گودمن هستند. آن‌ها به‌زودی با سرنوشت نهایی این شخصیت شکننده و البته کاریزماتیک در فصل ششم مجموعه مواجه می‌شوند، فصلی پرالتهاب و مملو از شگفتی که از آوریل سال جاری در قالب سیزده قسمت از تلویزیون پخش می‌شود.

تولید فصل پایانی مجموعه BCS به دلایل مختلفی به تعویق افتاد اما بسیاری از طرفداران به این انتظار اهمیتی نمی‌دهند، زیرا آن‌ها با تماشای پی‌درپی پنج فصل اخیر، صبر و انتظار خود را تسکین داده‌اند. در طی تماشای مجموعه مذکور، برخی از طرفداران جزئیات مهمی پیرامون دنیای ذهنی گیلیگان کشف کرده‌اند که ممکن است میزان هیجان و التهاب فصل ششم را برای هر فردی کاهش دهد. به مناسبت پخش فصل ششم و پایانی مجموعه Better Call Saul، ما قصد داریم نگاهی به حقایق پشت پرده این مجموعه تحسین‌برانگیز بیندازیم. پس با ما همراه باشید.

برای تماشای آیتم ویدیویی در یوتوب کلیک کنید

Credit-To-Peter-Gould

۱۰. تشکر ویژه گیلیگان از پیترگولد

هر زمان که صحبت از مجموعه Breaking Bad یا Better Call Saul می‌شود، نام وینس گیلیگان اغلب به عنوان شخص اول و همه‌کاره هر دو مجموعه مطرح می‌شود. این حرف تا حدودی درست است؛ وینس گیلیگان خالق مجموعه Breaking Bad بوده است و در ایجاد مجموعه Better Call Saul نیز مشارکت داشته است. اما گیلیگان اعتراف می‌کند که سهم مشارکت خود در توسعه BCS به‌مراتب کم‌تر از مجموعه پیشین است.

گیلیگان در مصاحبه با ریچ آیسن، اعتراف می‌کند که پیترگولد اصلی‌ترین نقش را در توسعه این مجموعه بی‌نظیر ایفا می‌کند. نام وی باید بیشتر موردتوجه و قدردانی طرفداران قرار گیرد. در حقیقت، گیلیگان به علت نگارش فیلم‌نامه و کارگردانی فیلم El Camino، از تیم تولید فصل پنجم مجموعه BCS کناره‌گیری می‌کند و وظیفه نظارت و گرداننده آن فصل به گولد سپرده می‌شود. گیلیگان در فصل پنجم، تنها وظیفه کارگردانی قسمت Bagman را برعهده گرفت.

Kubrick-Style-In-BCS

۹. تأثیرپذیری سازندگان مجموعه از سبک فیلم‌سازی کوبریک

سازندگان مجموعه Better Call Saul اصرار داشتند که از سبک بصری وسترن گونه Breaking Bad در این مجموعه استفاده نکنند. گیلیگان و گولد به دنبال ایجاد یک سبک ویژه و منحصربه‌فرد در مجموعه خود بودند و در نهایت تصمیم گرفتند که از سبک فیلم‌سازی استنلی کوبریک، کارگردان فقید و برجسته سینما الگوبرداری کنند.

اندرو استنتون، کارگردان یکی از قسمت‌های مجموعه BCS، در مصاحبه خود با رسانه هالیوود ریپورتر، نماهای بصری مجموعه را با کارهای کوبریک تشبیه می‌کند و از تجربه‌ همکاری‌اش با تیم تولید می‌گوید:

هنوز دوربین‌ها بودند، لازم نبود که در گرفتن تصاویر، حرکات دیوانه‌واری انجام بدهیم. اما در پایان، شات‌های بی‌نظیر و جذابی می‌گرفتیم. آن‌ها [سازندگان] به چیزهایی که در تصاویر اتفاق می‌افتادند، اعتماد کامل داشتند. اعتماد آن‌ها به جزئیات صحنه من را به یاد کارهای کوبریک می‌اندازد.

BCS-Sitcom

۸. عدم موافقت AMC با طرح سیتکام Better Call Saul

همان‌طور که می‌بینید، ساختار دراماتیک و اپیزودیک مجموعه Better Call Saul به‌مانند Breaking Bad است و مخاطب با تماشای هر فصل، به این نتیجه می‌رسد که داستان مستقل ساول گودمن به تدریج وارد قلمروی Breaking Bad می‌شود. اما در حقیقت، طرح اولیه گیلیگان و گولد برای تولید مجموعه بسیار متفاوت‌ بود.

گیلیگان و گولد در مصاحبه با رسانه هالیوود ریپورتر افشا کردند که طرح اولیه Better Call Saul در قالب یک مجموعه سیتکام سی دقیقه‌ای بوده است. طرح اولیه این‌گونه بود که ساول گودمن در هر قسمت به یکی از بازیگران مهمان مشاوره حقوقی می‌داد. این طرح با مخالفت AMC مواجه شد و شبکه از سازندگان درخواست کرد که مجموعه Better Call Saul را به مشابه ساختار روایی و دراماتیک Breaking Bad تولید نمایند.

Gus-Fring-Back

۷. نشانه‌گذاری برای بازگشت گاس فرینگ

یکی از هیجان‌انگیزترین بخش‌های مجموعه Better Call Saul، گسترش و توسعه بسیاری از شخصیت‌ها و خطوط داستانی Breaking Bad است. در این مجموعه، به شخصیت‌هایی مانند مایک ارمنترات و ساول گودمن، بیشتر از آنچه در بریکینگ بد بودند، فرصت نفس کشیدن داده می‌شود.

هیجان‌انگیزترین شخصیتی که به مجموعه BCS بازگشته است، شخصیت گاس فرینگ بوده است. او بالاخره در فصل سوم ظاهر می‌شود. با این حال، علی‌رغم عدم حضور وی در دو فصل اول، سازندگان نشانه‌هایی جهت رونمایی گاس در فصل بعدی، در لابه‌لای عنوان هر قسمت قرار دادند. اگر حرف اول عنوان هر قسمت از فصل دوم مجموعه را بردارید و آن‌ها را دوباره کنار هم قرار دهید، با واژه FRINGSBACK مواجه می‌شوید. این نشانه بدین معنی است که این شخصیت شرور BB در فصل سوم Better Call Saul بازمی‌گردد.

Age-Gap-BCS

۶. اختلاف سنی ساول گودمن با باب اودنکرک

برای مخاطبان مجموعه Better Call Saul بسیار سخت است که بازیگر دیگری را جز باب اودنکرک در نقش جیمی مک‌گیل/ ساول گودمن تصور کنند. باب اودنکرک در یکی از بهترین نقش‌هایش، به خوبی ابهام اخلاقی و هویت کنایه‌آمیز شخصیت ساول را به تصویر می‌کشد و درعین‌حال، آن لحظات احساسی و سازش را باظرافت حقیقی بازی می‌کند. با این حال، یکی از مواردی که طرفداران در هنگام تماشای مجموعه باید نادیده بگیرند، اختلاف سنی بین باب اودنکرک و شخصیت ساول گودمن در BCS است.

اتفاقات فصل اول Better Call Saul در سال ۲۰۰۲ (شش سال قبل از اتفاقات Breaking Bad) رخ می‌دهد و نویسندگان در قسمت اول تأیید می‌کنند که شخصیت جیمی مک‌گیل در سال ۱۹۶۰ به دنیا آمده است و در زمان شروع مجموعه، جیمی حدوداً ۴۲ سال سن دارد. در مقابل، اودنکرک در زمان پخش فصل اول مجموعه در سال ۲۰۱۵، دوره میانه پنجاه سالگی خود را می‌گذراند.

اگرچه برای بازیگران هالیوود، بازی در نقش شخصیت‌های جوان‌تر از خود، اتفاقی غیرمعمول تلقی نمی‌شود اما اختلاف سنی میان اودنکرک و شخصیت جیمی مک‌گیل ممکن است برای طرفداران نگران‌کننده باشد. در مجموعه، اغلب ما شاهد فلش بک‌هایی هستیم که اودنکرک نقش جیمی بیست یا سی‌ساله را بازی می‌کند که متأسفانه به باورپذیری قصه آسیب زده است.

Covid19-BCS

۵. گرفتاری تیم تولید با کرونا و سکته قلبی ستاره مجموعه

فصل ششم و پایانی مجموعه Better Call Saul در قالب سیزده قسمت از آوریل سال جاری پخش می‌شود. اما مسیر تولید آخرین فصل از داستان جیمی مک‌گیل با موانع و مشکلات زیادی همراه بوده است. تولید فصل ششم به فاصله زمانی دو‌ساله از پخش کامل فصل پنجم، به علت همه‌گیری ویروس کرونا صورت گرفت. مشکل کرونا باعث شد که فیلم‌برداری فصل ششم تا چند ماه متوقف شود.

در کنار مشکل کرونا، سکته قلبی ناگهانی باب اودنکرک در طول فیلم‌برداری، تأثیر نگران‌کننده‌ای روی تولید اثر گذاشت. وی در ژوئیه سال ۲۰۲۱ دچار سکته قلبی شد و ادامه فیلم‌برداری تا زمان اتمام دوره نقاهت اودنکرک به تعویق افتاد. اودنکرک در مصاحبه با هوارد استرن، تمرینات بدنی شدید خود در زمان فیلم اکشن Nobody را عامل نجات جانش می‌داند.

Cranston-Chuck

۴. پیشنهاد برایان کرنستون در انتخاب بازیگران BCS

خیلی از طرفداران Better Call Saul از اکنون به دنبال بازگشت برایان کرنستون در نقش والتر وایت در قسمت‌های آینده این مجموعه هستند. اما کرنستون خارج از کادر دوربین، نقش مهمی در انتخاب یکی از بازیگران بی‌نظیر مجموعه داشته است. مایکل مک‌کین که نقش چاک، برادر جیمی را در مجموعه بازی می‌کند، به پیشنهاد کرنستون به تیم بازیگری اضافه شد.

همکاری مک‌کین با کرنستون در زمان اجرای نمایشنامه All The Way باعث شد که کرنستون او را برای ایفای نقش چاک به گیلیگان پیشنهاد دهد.

Nacho-And-Tuco

۳. تئوری آتش و یخ

پیترگولد، خالق و تهیه‌کننده اجرایی مجموعه Better Call Saul، در یک پست توییتری از اهمیت رنگ در این مجموعه گفت. پست توییتری وی به‌عنوان «تئوری آنش و یخ» از سوی طرفداران شناخته می‌شود. بر اساس این تئوری، شخصیت‌هایی که شرور یا غیراخلاقی هستند، لباس قرمز می‌پوشند (اشاره به آتش) و شخصیت‌هایی که مهربان هستند و دست به کارهای خوبی می‌زنند، لباس آبی بر تن می‌کنند (اشاره به یخ).

طرفداران به این باور هستند که نمادگرایی مذکور حتی فراتر از این می‌رود و استفاده از سایه قرمز یا آبی، این مورد را نشان می‌دهد که شخصیت‌ها در آن موقعیت، چه میزان خوب یا بد هستند. به‌عنوان‌مثال، زمانی که توکو، جیمی و دو برادر را می‌رباید و در صحرا آن‌ها را آزار می‌دهد، لباس قرمز پوشیده است، درحالی‌که وقتی ناچو با توکو صحبت می‌کند و سپس آن‌ها را از مرگ نجات می‌دهد، مخاطب می‌بیند که ناچو لباس آبی پوشیده است.

BCS-1

۲. همه چیز با یک شوخی شروع شد!

در زمان نگارش فیلم‌نامه مجموعه Breaking Bad، گیلیگان در اتاق نویسندگان با شوخی می‌گوید که می‌توان قصه‌ای مستقل پیرامون شخصیت ساول گودمن نوشت. خوشبختانه، شوخی او به یک ایده و پروژه جدی تبدیل می‌شود و داستان مستقل ساول را به‌عنوان اسپین آف Breaking Bad به شبکه AMC پیشنهاد می‌دهد.

Hope-To-Win-Emmy

۱. در انتظار کسب اولین جایزه‌ امی

بی‌شک، اکثر رسانه‌های خبری، منتقدان و مخاطبان، Better Call Saul را به عنوان بهترین مجموعه حال حاضر تلویزیون قلمداد می‌کنند. علی‌رغم مواجه مجموعه با تحسین و تمجید‌های متعدد، هرگز موفق به کسب یک جایزه‌ امی نشده است.

مجموعه Better Call Saul در طی پنج فصل گذشته، ۳۹ مرتبه نامزد امی شده است اما هیچ یک از عوامل تولید هرگز نتوانستند یکی از مجسمه‌های امی را با خود به خانه ببرند. امسال، طرفداران مجموعه بسیار امیدوار هستند که Better Call Saul دست پر از مراسم امی ۲۰۲۲ بیرون بیاید. طرفداران و منتقدان اطمینان دارند که امسال باب اودنکرک بالاخره جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای این مجموعه دریافت خواهد کرد.

سپهر گلمکانی

نویسنده سینما و تلویزیون

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا