حقایق سریال های تلویزیون

10 حقیقتی که از سریال Dark نمی‌دانید

برای مشاهده حقایق سریال Dark در یوتوب کلیک کنید

بسیاری از ما عاشق معما هستیم ، مخصوصا وقتی صحبت از آثار مهم صنعت سرگرمی که در ژانر معمایی طبقه بندی میشند. مشکل اینجاست که کار ساخت عناوین معماییه بسیار سخته و خیلی از این آثار هم از فیلم و سریال گرفته تا بازی به دلیل ناتوان بودن در غافلگیری مخاطب ، شکست های مفتضحانه ای میخورند. سال 2017 نت فلیکس شروع به پخش سریال به نام دارک کرد. یک سریال معمایی و به شدت خوش ساخت که شاید در نگاه اول مشابه Stranger Things باشه اما در عمل تفاوت های بسیاری با این مجموعه امریکایی دارد. دارک همانطور که از اسمش مشخصه سریالی با اتمسفر به شدت سیاه و دنیای به شدت پیچیدست که مدام در حال غافلگیر کردن مخاطبه. حالا که فصل سوم و نهایی این سریال پخش شده ، بهتره کمی به عقب برگردیم و تعدادی از حقایق جالب و کمتر شنیده شده سریال Dark رو با همدیگه مرور کنیم.

 1. مقایسه جالب نووا و مینوتور

دارک از اون دست اثار دنیای سرگرمی است که داستان پیچیده ای دارذ طوری که حتی با دیدن چند باره هر قسمت هم ممکنه متوجه تعدادی از ارجاعات و سمبل های سریال نشید. یکی از جالب ترین این ارجاعات به Badman سریال یعنی نووا مربوط میشه. در طول سریال چندین بار نووا با «مینوتور» (Minotaur)  مقایسه میشه و حتی در تحقیقات جنیس در مورد نووا ؛ عکسی از منوتور و یک هزارتو دیده میشه. در نگاه اول هزارتو مشخصا می‌تونه به چیزهایی مختلفی مثل هویت زمان یا پازل پرپیچ و خمی که شخصیت های سریال باید حلش کنند. با این حال جالب ترین نکته به هویت منتور برمیگرده. منتور یک هیولای خیالی در داستان های اساطیری یونان به حساب میاد که بدن انسان و سرگاو رو داره. ماجرا زمانی جالب میشه که بدونیم در این داستان ها مینوتور ساکن هزارتو بوده. هزارتویی که به دست دایدالوس ساخته میشه تا موجودات افسانه ای مثل مینوتور رو به دام بیندازه.  حالا اگه زمان رو به هزارتو تشبیه کنیم که شخصیت های سریال در پی حل کردن اون هستند ؛ مشخصا مینوتور داستان دارک همون نووا هست.

 1. ماجرای دانی

Dark مشخصا اولین سریالی نیست که سوژه‌اش در مورد زمانه و مشخصا سازنده ها برای ساخت این سریال هیجان انگیز منابع مختلفی داشتند. منابعی که حتی به صورت غیر مستقیم هم در سریالشون به اون ها اشاره کردند. مثلا تی‌شرت میکل. اگه فکر می کنید این تی شرت رو قبلا جایی دیدید ، اصلا اشتباه نکردید. این در تی‌شرت در حقیقت ارجاعی به فیلم دانی دارکو هست. ساخته هیجان انگیز ریچارد کلی که موضوع اون هم مثل سریال دارک درباره سفر در زمانه.

 1. شهر ویندن کجاست ؟

 تمامی اتفاقات سریال Dark در شهری به نام «ویندن» به وقوع می پیونده. شهری که البته به هیچ وجه واقعی نیست و زاده ذهن خالقان سریاله. اسم این شهر برگرفته از یک منطقه واقعی در المان به اسم ویندن یم لتستال که شهری به شدت کم جمعیت. نکته جالب اینه که شهر مورد نظر پیش تر هم منبعی مهم برای یاکوب و ویلهم گریم بوده. دو برادر افسانه ای که داستان هایی مثل سفید برفی ، راپونزل ، هنسل و گرتل ، شنل قرمزی و بسیاری از داستان های مشهور کودکان رو به رشته تحریر در آورده بودند.

 1. بازگشت به آینده

دارک سریالی در مورد زمانه و مهم ترین زمان اون کیه ؟ 12 نوامبر. روزی که یوناس به سال 1986 سفر میکنه و توسط نووا و هلگه دزدیده میشه. یا روزی که شارلوت روزنامه سال 1953 با عکس اولریخ رو پیدا میکنه و حتی روزی که یوناس در سال 2025 کرم چاله رو باز میکنه. حالا چرا 12 نوامبر تا این اندازه مهمه. جوابش سادست. علاقه سازنده های سریال به سه گانه Back to the future رابرت زمکیس. 12 نوامبر روزیه که مارتی و داک یعنی شخصیت های اصلی این مجموعه در زمان سفر می کنند. اگه  Back to the future رو ندیدید حتما ببینید هرچند برعکس دارک اصلا سیاه و جدی نیست و به شدت رگه هایی از طنز داره.

 1. ویندن مخوف

یکی از ویژگی های مهم دارک اتمسفر محیطی اونه. شهر ویندن ، اون پایگاه اتمی و غار مخوفی که یکی از کلید های اصلی داستانه ؛  به شدت روی مخاطب تاثیرگذاره. باید بدونید که این سریال در منطقه ای به نام «فارتیش نیک اکادمی» فیلمبرداری شده. مکانی که نزدیک برلین و از اون جالب تر اینکه در روزگاران نه چندان دور ، یعنی در دوران آلمان شرقی که کمونیست ها بر بخش هایی از المان حکومت می کردند ، از این مکان به عنوان پایگاه نظامی استفاده میشده.

 1. شکلات محبوب همه

شهر ویندن هم مثل اکثر شهرهای خیالی سریال های مشهور یکسری ویژگی داره که یکی از اونها علاقه مردمش به شکلات Raider. برخلاف ویندن ، این برند کاملا واقعیه و باید بدونید که Raider در حقیقت اسم دیگه شکلات های مشهور Twix. تا سال ها این شکلات در  در اروپا با نام Raider شناخته میشده تا اینکه در سال 1991 نام اون در اروپا هم به Twix تغییر میکنه. یعنی 5 سال بعد از حوادث مهمی که در سال 1986 به وقوع می پیونده.

 1. پشت پرده سیک موندوس

 یکی از مهم ترین معاماهای سریال عبارت سیک موندوس. عبارتی که در مورد فرقه آدام هم به کار میره و حتی در غار زمان تونل هم مشخصه. سیک موندوس به معنای «و این گونه جهان خلق شد».هس اما این جمله چه ریشه ای داره و از کجا اومده. اینجا جاییه که داستان جالب میشه. عبارت سیک موندوس بخشی از لوح زمرده. همون لوح زمردی که پشت بدن نووا خالکوبی شده و چندین بار هم نمادش در سریال دیده میشه. لوحی که بر اساس باور مایاها ، راز سنگ کیمیا روش حک شده. سنگی که در افسانه های کیمیاگران میشه به وسیلش هر فلزی رو به طلا تبدیل کرد. همچنین دیدگاهی وجود داره که لوح زمرد می تونه همچون اب حیات باشه که باعث افزایش حیات و نامرئی شدن میشه. حالا اینکه لوح زمرد در سریال چه معنای دیگری می تونه داشته باشه رو باید در فصل سه و پایانی سریال بیینیم.

 1. ماشین زمان

سازنده های دارک سعی کردند سریالی بسازند که حتی اسم ها هم در اون مهم هستند و به منبع یا نماد خاصی اشاره دارند. یکی دیگه از این اشارات به شخصیت H.G. Tannhaus اشاره داره. ساعت سازی که کتاب سفر در زمان رو نوشته و دستگاه سفر در زمان هم جز ساخته های اونه. سازنده ها برای ادای دین این اسم رو از H.G WELLS برداشتند. نویسنده کتاب ماشین زمان که تا به امروز کتاب ها ، فیلم ها ، سریال ها و حتی بازی های بزرگی ازش الهام گرفتند.

 1. یوناس و اوروبروس

همونطور که تا اینجا متوجه شدید ، نمادها در سریال دارک اهمیت زیادی دارند که یکی دیگه از این نمادها ، دستگیره ای که یوناس در زمان ورودش به غار متوجه اون میشه. این دستگیره در حقیقت نماد اوروبروس. مار یا اژدهایی که انقدر بزرگه که مشغول خوردن دم خودشه. اوروبروس همچنین نماد چرخه مرگ و زندگی و مشخصا در سریال به یوناس و چرخه ای که اون درش گیر افتاده اشاره داره.

 1. جنبش ضد هسته‌ای

و در نهایت آخرین نکته ایتم سریال دارک که باز هم موشکافی یکی از المان های به کار رفته در اونه. مدس رو یادتونه. برادر گمشده اولریخ که در همون ابتدای سریال جسدش پیدا میشه. سازنده ها حتی برای لباس مدس هم از یک منبع مشخص الهام گرفتند. عبارت Atomkraft, nein danke در حقیقت یک شعار المانیه که برای جنش های ضد هسته ای در طول دهه 80 از اون استفاده میشده.

خب به پایان این ایتم رسیدیم. حالا ما از شما می پرسیم که از به نظرتون جالب ترین حقایق سریال دارک کدوماست. نظرات خودتون رو در کامنت با ما به اشتراک بگذارید. برای دیدن ویدیوها و مشاهده برنامه ویژه تابستانی ما ، کانال بازی سنتر در یوتیوب رو سابسکرایب کنید.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
 • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.