حقایق سریال های تلویزیون

۱۰ حقیقتی که از سریال دکستر (Dexter) نمی‌دانید

سریال Dexter (دکستر)، نمادی ارزشمند برای شبکه کابلی شوتایم (Showtime) محسوب می‌شود، زیرا Dexter توانست شبکه مذکور را به یکی از رقبای اصلی در تولید محصولات نمایشی تبدیل و هم مسیر خلق شخصیت‌های ضدقهرمان و کاریزماتیک را در آینده تلویزیون هموار کند. به عقیده بسیاری از کارشناسان، شخصیت‌های ماندگار مانند Walter White و Don Draper، الهام گرفته از خصلت‌های شخصیتی دکستر هستند.

داستان سریال Dexter پیرامون فردی با نام Dexter Morgan (با بازی ماندگار مایکل سی. هال) است که به‌عنوان کارشناس خون در صحنه جرم، در بخش جنایی پلیس میامی فعالیت می‌کند. وی که در روزهای آفتابی شهر میامی زندگی عادی را پشت سر می‌گذارد در شب‌های طولانی، در کالبد یک قاتل زنجیره‌ای حرفه‌ای قرار می‌گیرد. البته دکستر برای خود یک قانون دارد؛ تنها افراد مجرم و گناهکار را به سزای اعمالشان می‌رساند. دکستر در طول هشت فصل و ۹۶ قسمت، از اتهام به قتل فرار کرد. هرچند در اپیزودهای مختلف، غریزه کشتن و اعمال مرگبارش را با چند نفر از نزدیکان و همکاران خود در میان میگذارد.

سریال Dexter پایان قابل قبولی را از خود به نمایش نگذاشت و همچنان هواداران از پایان‌بندی این سریال شکوهمند، آزرده‌خاطر و ناراحت هستند. اواخر سال گذشته، خبر از تولید فصل جدید سریال دکستر در رسانه‌ها منتشر شد. اتفاقی که می‌تواند هم هواداران را به تماشای دوباره این فرد کاریزماتیک مجبور کند و هم آن پایان‌بندی کذایی هشت‌سال قبل را مجدد بازآفرینی نماید.

در آستانه پخش فصل جدید سریال دکستر – که در ماه نوامبر منتشر می‌شود – قصد داریم نگاهی به چند حقیقت پیرامون این سریال جذاب بیندازیم. پس با ما همراه باشید.

برای تماشای آیتم ویدیویی در یوتوب کلیک کنید

Dexter-Michael-C-Hall

10. عدم تمایل مایکل سی‌.‌هال به ایفای نقش در سریال دکستر

مایکل سی. هال با دنیای تلویزیون غریب نبود. وی پیش از درخشش در سریال دکستر، نقش قابل قبولی در سریال کمدی – تراژدی شش فوت زیرزمین (Six Feet Under) از شبکه HBO بازی کرده بود. پس از اتمام آن سریال، وی علاقه نداشت که بلافاصله یک پروژه تلویزیونی دیگر را بپذیرد. هال در مصاحبه‌ای با وب‌سایت اینترینمنت ویکلی در مورد ملحق شدنش به پروژه دکستر گفت:

من کاملاً از شنیدن یک ایده تلویزیونی دیگر بی‌میل شده بودم. وقتی طرح سریال را از جیمز منوس جونیور شنیدم، با خودم گفتم که قرار است برای چندین سال، اجساد دوباره مرا احاطه کنند؟

هال فیلم‌نامه افتتاحیه و کتاب را مطالعه کرد و به‌مرور علاقه‌اش به شخصیت دکستر افزایش یافت. او اظهار می‌کند که شخصیت دکستر در محیطی خاکستری اخلاقی، دست به اعمال هیجان‌انگیز می‌زند.

Dexter-Based-On-Book

9. ماجرای فصل اول سریال دکستر

در سال 2004، جف لیندزی، کتابی با عنوان «دکستر؛ رؤیاپردازی تاریک» را منتشر کرد. کتاب مورد تحسین خوانندگان و منتقدان قرار گرفت و سپس هشت رمان دیگر از این قاتل نمادین در بازار منتشر شد. در حقیقت، فصل اول سریال دکستر، اقتباس مستقیم از کتاب است، هرچند در فصل‌های دیگر، داستان سریال از حوادث رمان فاصله می‌گیرد. لیندزی از چگونگی ایده خلق این شخصیت به‌صورت کاملاً تصادفی گفته است:

من در سالن ناهارخوری محل کارم مشغول صحبت‌کردن بودم. نمی‌دانم چه‌طور شدم که ناگهان به جمعیت اطرافم نگاه انداختم. همان لحظه‌، ایده‌ای به ذهنم رسید با خودم گفتم «قاتل‌های سریالی همیشه آدم‌های بدی نیستند.»

این همان چیزی بود که لیندزی را وادار کرد که داستانی پیرامون یک قاتل زنجیره‌ای کاریزماتیک بنویسد و سپس به یک اقتباس تلویزیونی موفق تبدیل شود. وی در ادامه پیرامون دکستر گفت:

من فکر می‌کنم که دکستر فردی بسیار بااخلاق است. خطوطی وجود دارد که وی به هر طریقی نمی‌تواند از آن‌ها عبور کند. امیدوار هستم که دکستر ما را متوجه سازد که چه چیزی اخلاقی و چه چیزی غیراخلاقی است و در نهایت پدیده وجدان انسان را به وسط بکشد. اما اگر هیچ‌یک از موارد فوق را در وجود شخصیت دکستر احساس نکردید، بگویم که مهم نیست. کتاب را بخوانید و لذت ببرید.

Dexter-David-Zayas

8. آیا دیوید زایاس واقعا پلیس است؟

دیوید زایاس که نقش فرمانده Angel Batista را در سریال بازی می‌کند، در حقیقت، یک مأمور پلیس در اداره پلیس نیویورک بوده است. زایاس در مصاحبه با NPR، از زمان آموزش دوره‌های بازیگری‌اش گفت:

لحظه‌ای که من در صحنه فیلم برداری حاظر شدم، نیرویی عحیبی درون خودم احساس کردم و سپس متوجه شدم این همان کاری است که می‌خواهم انجام دهم.

زایاس در آن مقطع، به بیشتر همکاران خود نگفته بود که ایده بازیگر شدن را در ذهنش می‌پروراند، هرچند نزدیک‌ترین همکارش از این موضوع باخبر بود:

من به‌خاطر دارم که در شیفت‌های نیمه‌شب، با همکارم سوار ماشین می‌شدم و او از من می‌خواست در مورد دیالوگ‌هایی که برای روز آزمون باید حفظ و بیان کنم، حرف بزنیم و تمرین کنیم.

زایاس علاوه بر بازی در نقش کارآگاه Batista در سریال Dexter، در سریال Bloodline دوباره در نقش یک افسر ارشد حضور یافت. لوکیشن آن سریال هم در ایالت فلوریدا بود.

Dexter-John-Lithgow-Sopranos

7. شباهت دکستر و تونی سوپرانو

در طی مصاحبه روزنامه نیویورک‌تایمز با جان لیسگو – مردی که نقش قاتل سه‌گانه را بازی می‌کند – از شباهت شخصیت دکستر مورگان با تونی سوپرانو می‌گوید:

 دکستر بهترین شیطان خلق شده از زمان شخصیت تونی سوپرانو در طی ده سال اخیر است. من شباهت‌های بسیاری را بین این دو شخصیت می‌بینم.

او در ادامه صحبت‌های افزود:

به‌وضوح، تفاوت‌های زیادی بین دو نفر وجود دارد اما تونی شخصیتی جذاب است. مخاطب از تماشای تونی سوپرانو سیر نمی‌شود؛ حتی زمانی که وی با یک زن روسی رابطه نامشروع دارد یا مردم را به طرز وحشتناکی می‌کشد یا زیر لگد‌هایش له می‌کند، شما در تمام طول سریال با وی همذات‌پنداری می‌کنید. من فکر می‌کنم که مایکل سی. هال و جیمز گاندولفینی بازیگران بزرگ و باهوشی هستند که واقعاً موضوع زندگی دوگانه داشتن را درک کرده‌اند. به همین علت است که هر دو شخصیت، مخاطب را هیپنوتیزم می‌کند.

Dexter-Jennifer-Carptenter

6. خودکشی بهتر است یا کشته شدن؟

جنیفر کارپنتر، بازیگر نقش Deb در سریال، در مصاحبه‌‌ای با خبرگزاری هالیوود ریپورتر گفته بود که علاقه داشته شخصیت Deb در طول سریال کشته شود اما نه به دست دکستر مورگان. او به طور مفصل پیرامون این مسئله می‌گوید:

من می‌خواستم که شخصیت Deb از طریق خودکشی بمیرد. من قصد داشتم تنها چیزی که دکستر به آن اهمیت میدهد، در قصه حذف شود. شخصیت Deb مستحق یک مرگ از پیش تعیین شده بود.

کارپنتر همچنین اعتقاد داشت که اگر شخصیت Deb زنده می‌ماند، نباید یک پایان شاد برای وی در نظر گرفته شود.

دب همیشه مطمئن می‌شد که به‌اندازه کافی اسرار شخصیت دکستر را حفظ کرده است. مطمئن نیستم که دب پایان خوشی را تجربه کند. این همان پایان خوش دب است.

Dexter-Real-Killer

5. دکستر مورگان یک الگوی بد

در سال 2009، نوجوانی اهل ایالت ایندیانا با نام اندرو کانلی، برادر ده‌ساله خود را به قتل می‌رساند. او احساس می‌کرده است که شبیه دکستر است. البته این تنها مورد جنجال‌برانگیز نیست. در سال 2011، فردی با نام مایک توییچ ول، اتاقی شبیه قتلگاه دکستر طراحی می‌کند و آن را در فضای مجازی به نمایش می‌گذارد. او اظهار می‌کند که این اتاق برای ساخت فیلم Dexter طراحی شده است اما مایک، مردی به نام جانی آلتینگر را در آن اتاق به قتل می‌رساند. در همان سال، توییچ‌ول به زندان افتاد اما علاقه‌اش به سریال Dexter دست‌نخورده باقی ماند. او حتی روی دیوارهای سلول زندانش، تصاویر مایکل سی‌.هال را نقاشی کرده است.

Dexter-Banned-In-Australia

4. وقتی پای دکستر به دادگاه باز شد

دولت استرالیای جنوبی یک بار علیه سریال Dexter، از شبکه Foxtel (یک شرکت تلویزیونی استرالیایی) شکایت کرد. علت شکایت این بوده است که سریال، به شهر آدلاید (واقع در استرالیای جنوبی) اشاره می‌کند که میزان قاتلین سریالی در شهر مذکور زیاد است. بعد از افزایش میزان شکایات، همه تبلیغات پیرامون سریال Dexter از روی آنتن شبکه حذف شد. ما از میزان تعداد قاتلین سریالی در کشور استرالیا اطلاع نداریم اما طبق گزارش‌های داده شده، کشور ایالات متحده آمریکا، بیشترین میزان قاتلین سریالی را در طول سالیان دراز داشته است.

Dexter-Kill-Counts

3. بازی با آمار و ارقام

دکستر به طور متوسط، ماهانه یک نفر را در سریال به قتل می‌رساند. بدین معنی که او به تقریب ۱۵ تا ۲۰ درصد از قتل‌های میامی را طی سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۳ انجام می‌داده است (در این بازه زمانی، بین ۵۹ تا ۷۹ قتل در سال اتفاق می‌افتد). اما قتل‌هایی که به دست دکستر مورگان صورت می‌گیرد، معمولا به عنوان افراد مفقود شده به اداره پلیس گزارش داده می‌شوند.

Dexter-Blood

2. خون!

خون استفاده شده در سریال Dexter، ترکیبی از شیره درخت افرا، رنگ خوراکی، روغن نعنا و صابون ظرفشویی شرکت Dawn است. شیره درخت افرا کمی به این مواد اضافه می‌شود تا خون غلیظ‌تر شود. با این حال، خون استفاده شده در کشوی اتاق Dexter، از رنگ اصلی مبلمان چوبی ساخته شده است تا کمی قدیمی به نظر برسد.

Dexter-Cancer

1. سرطان؛ بلای جان مایکل سی. هال

مایکل سی.هال، بازیگر نقش Dexter Morgan، در سال 2010 اعلام کرد که از نوعی سرطان خون (لنفوم هاجکین) رنج می برد. او تحت شیمی درمانی و درمان های دارویی قرار گرفت و در دوران بهبودی خود، مشغول بازی در سریال Dexterبوده است. او به علت شیمی درمان، موهای خود را از دست داد؛ بنابراین سازندگان در فصل پنجم سریال، از کلاه گیس برای مایکل استفاده کردند. مایکل سی. هال در زمان مبارزه با لنفوم هاجکین، برنده جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد سریال درام و بهترین بازیگر مرد انجمن بازیگران آمریکا شد.

سپهر گلمکانی

نویسنده سینما و تلویزیون

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا