حقایق سریال های تلویزیون

10 حقیقتی که درباره سریال بریکینگ بد نمی‌دانید

برای مشاهده 10 نکته‌ای که از سریال برکینگ بد نمی‌دانید در یوتوب کلیک کنید

شش سال از اتمام پخش سریال محبوب و موفق Breaking Bad گذشته اما طرفداران این مجموعه می‌توانند به تماشای فیلم سینمایی این اثر با نام El Camino: A Breaking Bad Movie بنشیند. فیلمی که اینبار تمرکز اصلی خود را روی سرنوشت شخصیت جسی پینکمن قرار داده. با توجه به این موضوع به سراغ 10 چیزی رفته‌ایم که از سریال برکینگ بد نمی‌دانید.

پیشنهادی که توسط HBO رد شد

هرچند طی سال‌های اخیر وینس گیلیگان با شبکه HBO همکاری داشته اما او در سال 2011 گفته بود که ایده ساخت سریال برکینگ بد را اولین‌بار برای مدیران شبکه HBO مطرح کرده. گیلیگان در گفت و گویی به این موضوع اشاره کرده که ملاقاتش با مدیران HBO یکی از بدترین ملاقات‌های زندگی کاری‌اش بوده و مسئولین این شبکه برای مدتی طولانی جواب نهایی را به او ارائه نکرده‌اند. البته این پایان ماجرا برای خالق اصلی برکینگ بد نبوده و گیلیگان در ادامه به سراغ شبکه‌های دیگری همچون Showtime، TNT و FX رفته و با هیچ‌کدام از آنها موفق به همکاری نشد. نهایتا اما این AMC بود که بودجه مورد نظر برای تولید سریال را فراهم کرده و این کار را برای پنج فصل ادامه داد.

برکینگ بد بدون برایان کرانستون

تصورش هم سخت است که بازیگر دیگری جز برایان کرانستون را در نقش والتر وایت ببینیم اما جالب است بدانید که در ابتدا گزینه دیگری برای ایفای نقش این شخصیت پیشنهاد شده بود. شبکه AMC در ابتدای کار به دنبال استخدام بازیگری مطرح همچون متیو برادریک یا جان کوزاک به عنوان ستاره اصلی سریال بود اما نهایتا همه چیز برای نتیجه‌ای بهتر تغییر کرد. کرانستون تا پیش از برکینگ به عنوان یک ستاره شناخته نمی‌شد و اکثر کارنامه خود را در آثار کمدی رقم زده بود اما گیلیگان از پتانسیل بالای او خبر داشت. گیلیگان و کرانستون در گذشته با یکدیگر در تولید قسمتی از مجموعه The X-Files همکاری داشتند و آنجا بوده که خالق برکینگ متوجه شده می‌تواند ایفای نقش اصلی سریال خود برعهده کرانستون قرار دهد. نهایتا اما مدیران شبکه AMC بعد از تماشای آن قسمت به خصوص از X-Files به استخدام برایان کرانستون رضایت دادند.

سرنوشت متفاوت جسی پینکمن

تاکنون فرضیه‌های بسیاری مطرح شده که در ابتدا قرار بر این بوده که شخصیت جسی پینکمن در فصل اول برکینگ بد کشته شود اما اعتصاب نویسندگان در سال 2007 از این موضوع جلوگیری کرده. وینس گیلیگان خالق برکینگ بد اما در سال 2013 جواب واضحی به این موضوع ارائه کرد و توضیح داد که هرچند قرار بود پینکمن تنها در فصل اول حضور داشته باشد اما تغییر تصمیم ما ارتباطی به اعتصاب نویسندگان نداشت و از قسمت دوم متوجه قدرت بازیگری آرون پال شدیم. خالق برکینگ بد در یکی از گفت و گوهای خود به این موضوع نیز اشاره کرد که بعد از تولید چند قسمت ابتدایی متوجه شدیم که رابطه والتر و جسی اصلی‌ترین کلید پیشرفت داستان است و به همین واسطه آرون پال تا انتهای کار همراه با تیم تولید باقی ماند.

اعتصاب به نفع هایزنبرنگ

با وجود بی‌ارتباط بودن اعتصاب انجمن نویسندگان آمریکا به باقی ماندن جسی در سریال اما این اتفاق نهایتا تاثیر خود را روی برکینگ بد گذاشت. گیلیگان در این رابطه توضیح داده که قرار بود طی دو قسمت شاهد تغییر هویت والتر وایت به هایزنبرنگ باشیم اما اعتصاب انجمن نویسندگان اجازه چنین پرداختی را از تیم تولید گرفت. نهایتا دو قسمت از فصل ابتدایی سریال کاسته شد و تغییر شخصیت قهرمان اصلی داستان با سرعت بیشتری صورت گرفت. اتفاقی که مخاطب‌های سریال نیز با آن مشکلی نداشته و از روایت بخش انتهایی فصل اول برکینگ بد رضایت داشتند.

نقش کلیدی علم در برکینگ بد

در مجموعه‌ای تلویزیونی که بخش اصلی داستان آن به تولید مخدر شیشه ارتباط دارد، مطمئنا شاهد موضوعاتی علمی خواهیم بود. مسئله‌ای که در برکینگ بد نیز رخ داده اما جالب است بدانید که ریشه‌های آن در تخیل قرار نگرفته و سعی شده از اصول واقعی علم شیمی در پیشرفت داستان استفاده شود. دکتر دانا نلسون به عنوان استاد شیمی دانشگاه اکلاهاما از میانه فصل اول برکینگ بد به تیم تولید این مجموعه اضافه شد و به عنوان مشاور علمی فعالیت خود را شروع کرد. نلسون در این رابطه توضیح داده که مطمئنا تمامی موضوعات مطرح شده 100 درصد واقعیت ندارند اما این موضوع با توجه به هدف مجموعه یعنی سرگرمی اتخاذ شده. مشاور علمی سریال برکینگ همچنین توضیح داده که در واقعیت شیشه‌های تولید شده توسط والتر وایت باید بی‌رنگ باشند اما همان‌طور که گفته‌ایم اینجا قرار نیست تمام راه و روش تولید شیشه به مخاطب تلویزیون توضیح داده شود. نهایتا پرداختن به این موضوع خالی از لطف نیست که شیشه‌های آبی رنگ هایزنبرنگ در اصل نوعی شکلات خاص هستند که در آلباکرکی آماده می‌شوند و فروش آنها همچنان ادامه دارد.

کلاه برنامه‌ریزی نشده هایزنبرگ

یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های نیمه تاریک والتر وایت یعنی هایزنبرگ با خصوصیات کلیدی این شخصیت در لباس‌های آن نهفته شده. مسئله‌ای که در ابتدا سازندگان سریال برنامه خاصی برای آن نداشتند. بعد از تراشیدن موهایش، برایان کرانستون بارها از تیم طراحی لباس خواسته که کلاهی برای شخصیت او در نظر بگیرند اما وینس گیلیگان به واسطه کلاه داشتن دیگر شخصیت اصلی یعنی جسی با این موضوع مخالفت کرده. نهایتا اما زمانی که نوبت به معرفی هایزنبرگ رسیده، سازنده اصلی مجموعه با کرانستون موافقت کرده و کلاه تبدیل به یکی از اصلی‌ترین اجزای لباس شخصیت اصلی برکینگ بد شد.

معروف‌ترین پیتزا دنیا

سال‌هاست از پایان پخش مجموعه برکینگ بد گذشته اما خانه والتر در واقعیت همچنان یکی از پرمخاطب‌ترین نقاط توریستی آلباکرکی است. با وجود متفاوت بودن صحنه‌های خارجی و داخلی خانه والتر وایت (دو خانه متفاوت) اما پلاک 308 خیابان نگرا آریو همچنان میزبان طرفدارانی است که سعی در پرتاب پیتزا روی سقف خانه دارند. اتفاقی که باعث شده صاحب این خانه با مشکلاتی بسیاری روبرو شود و حتی وینس گیلیگان نیز به آن واکنش نشان دهد. اوضاع در سال 2015 به قدری وخیم شد که گیلیگان از طرفداران درخواست کرد پرتاب پیتزا روی سقف این خانه که صاحبش زنی سالمند است را متوقف کند. جالب است بدانید که سکانس مورد نظر طی تنها یک برداشت شکل گرفته و برایان کرانستون شخصا آن پیتزا غول‌پیکر را روی سقف خانه‌ پرتاب کرد.

وقتی جسی ضربه‌مغزی شد

هرچند صحنه‌های درگیری در سینما یا تلویزیون با ترفند‌های خاص برای بازیگرها عملا بی‌خطر است اما در جریان یکی از همین سکانس‌ها آرون پال بازیگر شخصیت جسی ضربه‌ای را دریافت کرد که نهایتا با ضربه‌مغزی برای او منتهی شد. در قسمت Grilled شخصیت توکو (ریموند کروز) والتر و جسی را به خانه‌ای در میان بیابان می‌برد تا بالاخره با آنکل تیو آشنا شویم. بخشی از این سکانس به درگیری توکو و جسی اختصاص دارد که آرون پال در رابطه با آن توضیحات جالبی را ارائه کرده. پال در پرسش و پاسخ با طرفداران سریال به این موضوع اشاره کرد که بعد از بخش اول دیگری او با سر به زمین خورده و هوشیاری خود را تا حد زیادی از دست داده. در مقابل کروز به عنوان بازیگر توکو فکر کرده آرون پال در حال ایفای نقش است و به ادامه درگیری ادامه داده تا عوامل تولید متوجه وضعیت شده و ستاره برکینگ بد را به بیمارستان منتقل کرده‌اند. پال به این نکته اشاره کرده که در جریان صحنه مورد نظر عملا هوشیاری خود را از دست داده.

مرگ دردناک مایک

زمانی که از سازندگان برکینگ بد درباره سخت‌ترین صحنه فیلمبرداری شده سوال شده آنها به بخشی از سریال اشاره کرده‌اند به آخرین سکانس شخصیت مایک با بازی جاناتان بنکس اشاره داشته. این بازیگر قدیمی سینمای و تلویزیون آمریکا در همین رابطه توضیح داده که زمان فیلمبرداری آخرین صحنه شخصیت او تمامی تیم تولید با دستبند‌های مشکی سر صحنه حاضر شده و لحظات خاصی را شکل دادند.

والتر وایت واقعی

برکینگ بد به هیچ‌وجه داستانی واقعی را روایت نمی‌کند اما در سال 2016 به یکباره تبهکاری با نام والتر وایت در صدر فهرست تحت تعقیب پلیس آلاباما قرار گرفت. تبهکاری که درست مثل والتر وایت برکینگ بد به تولید و فروش شیشه مشغول شده بود. اصلی‌ترین تفاوت والتر واقعی با هم نام او در سریال به شغل شخصیت اصلی داستان یعنی معلمی ارتباط پیدا می‌کند. با این حال در سال 2012 معلم شیمی با نام ویلیام دانکن برای فروش شیشه دستگیر شد. این در حالی است که سال 2011 نیز ایرنا کریستی استاد 74 ساله ریاضی دانشگاه برای تولید شیشه دستگیر شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا