حقایق سریال های تلویزیون

10 حقیقتی که از سریال Bojack Horseman نمی‌دانید

برای مشاهده حقایق سریال Bojack Horseman در یوتوب کلیک کنید

بعد از شش سال بالاخره نوبت به خداحافظی با سریال محبوب و موفق Bojack Horseman رسید. سریال انیمیشنی که توانست به یکباره نتفلیکس را به عنوان تولیدکننده‌ای قابل توجه معرفی کرده و استانداردهای جدیدی را در میان سریال‌های کمدی و کمدی سیاه شکل دهد. در شرایطی که شاید بسیاری انتظار داشتند فصل‌های بیشتری از Bojack Horseman ساخته شود اما حواشی مختلف از این موضوع جلوگیری کرد و نهایتا پخش یکی از بهترین سریال‌های چند سال اخیر به پایان رسید. با توجه به این موضوع به سراغ 10 چیزی که از سریال Bojack Horseman نمی‌دانید، رفته‌ایم.

داستانی که می‌توانست ادامه پیدا کند

رافائل باب واکسبرگ خالق Bojack Horseman در مصاحبه خود با نشریه والچر به این نکته اشاره کرده که از شنیدن خبر اتمام سریال از سوی نتفلیکس تاحدودی متعجب شده. هرچند واکسبرگ می‌دانسته که همکاری او با آمازون برای ساخت سریال Undone شرایط خوبی را میان مدیران نتفلیکس به وجود نیاورده اما انتظار نداشته که به یکباره با چنین خبری مواجه شود. واکسبرگ در بخشی از گفت و گوی خود به این نکته اشاره داشته که از نظر او می‌شد برای چند فصل دیگر داستان Bojack Horseman را ادامه داد.

زیاد ذوق‌زده نشو

پیتر نایت یکی از نویسنده‌های Bojack Horseman سابقه کار روی سریال Curb Your Enthusiasm را در کارنامه خود دارد و از قضا قسمتی را برای این سریال نوشته بود که هیچگاه به مرحله تولید نرسید. با این حال فیلمنامه قسمت Let’s Find Out چند سال بعد تبدیل به یکی از قسمت‌های Bojack Horseman‌ شد. در فیلمنامه اصلی لری دیوید (خالق سریال Seinfeld) به مسابقه «چه کسی می‌خواهد میلیونر شود» با اجرای ران هاوارد می‌رود. در جریان مسابقه هاوارد اعتراف می‌کند که لری دیوید را نمی‌شناسد و در مقابله دیوید نیز همین رویکرد را نسبت به کارگردان مطرح هالیوود تکرار می‌کند. این قسمت هیچگاه ساخته نشد اما در نهایت با تغییر لری دیوید به بوجک و ران هاوارد به دنیل ردکلیف به قاب تلویزیون رسید. در مسابقه Mr. Peanutbutter-hosted Hollywoo Stars and Celebrities: What Do They Know? Do They Know Things?? Let’s Find Out ردکلیف اعتراف می‌کند که بوجک را نمی‌شناسد و شخصیت اصلی سریال هم رفتاری مشابه را نسبت به ستاره فیلم‌های هری پاتر تکرار می‌کند.

لباس‌های واقعی

لیزا هناوالت طراح لباس Bojack Horseman در مصاحبه‌ای اعلام کرده که لباس‌های طراحی شده برای شخصیت‌های سریال، تاثیر گرفته از لباس‌ سلبریتی‌های واقعی است. هناوالت توضیح داده که به طور مثال لباس سبز نعنایی پرینسس کرولاین براساس لباسی طراحی شده که کیتی پری در گرمی سال 2013 به تن کرده بود. سازندگان سریال بارها اعلام کرده‌اند که سعی دارند اتفاقات واقعی هالیوود را در نقاط مختلف بوجک پیاده‌سازی کنند و حالا می‌بینیم که در طراحی موضوع ساده‌ای مثل لباس به چه جزئیات خاصی توجه شده.

تغییر سیاست منتقدها

سال‌هاست که منتقدها به سالن‌های سینما رفته و بعد از تماشای فیلم به نقد آن می‌پردازند. این موضوع اما برای سریال‌ها چالش‌های جدیدی را به همراه دارد. در برخورد با سریال‌هایی که به صورت هفتگی پخش می‌شوند، معمولا چهار قسمت ابتدایی یا تنها یک قسمت در اختیار منتقدها قرار گرفته و آنها بررسی خود را براساس آن انجام می‌دهند. با این حال تغییر فضای داستانی Bojack Horseman در نیمه فصل اول به قدری بود که وبسایت ایندی‌وایر مجبور به تغییر سیاست‌های خود در قبال نقد سریال‌ها شد. ایندی وایر بعد از تجربه به دست آمده از فصل اول Bojack Horseman اعلام کرد که از این پس تمامی سریال‌های نتفلیکس را بعد از تماشای تمامی قسمت‌های یک فصل مورد بررسی قرار می‌دهد.

سرنوشت سخت ستاره‌ها

حضور صداگذارهای مهمان که بسیاری از آنها ستاره‌های شناخته شده هستند، معمولا یکی از جذابیت‌های Bojack Horseman‌ به شمار می‌رود. تاکنون ستاره‌های بسیاری یا در نقش خودشان یا شخصیتی دیگر صدایشان را به این سریال قرض داده‌اند اما بودند مواردی که دعوت سازندگان بوجک را قبول نکرده و سرنوشت تخلی را تجربه کرده‌اند. اگر به یاد داشته باشید در یکی از قسمت‌های Bojack Horseman شاهد حضور شخصیت اندی گارفیلد بازیگر اسپایدرمن بودیم که نهایتا به داخل چاله‌ای افتاد و تمام استخوان‌های بدنش خورد شد. اندی گارفیلد یکی از معدود بازیگرهایی بود که حاضر نشده بود شخصیت خود را صداگذاری کند و سازندگان سریال نیز از او به خوبی انتقام گرفتند.

سرنوشت عجیب آهنگ تیتراژ

معمولا تیم‌هایی بزرگ با بودجه‌های قابل توجه تیتراژ سریال‌ها را تولید می‌کنند تا از همان نگاه اول مخاطب را میخکوب کنند اما تیتراژ Bojack Horseman داستانی کاملا متفاوت دارد. یکی از بهترین تیتراژ‌های فعلی تلویزیون که به نسبت اتفاقات داستانی هر فصل تغییر می‌کند با موسیقی جزی همراه است که هیچگاه قرار نبود استفاده این چنینی از آن شود. پتریک کارنی درامر گروه بلک کیز برای تست تجهیزات خانه‌اش این موسیقی را ضبط کرده بود و تصمیم به استفاده از آن نداشت. تهیه کننده سریال که یکی از طرفداران بلک کیز بوده بعد از صحبت با کارنی، موسیقی ساخته شده توسط او را دریافت می‌کند و از همان لحظه اول مطمئن می‌شود که این همان قطعه گم شده تیتراژ یکی از بهترین سریال‌های چند سال اخیر تلویزیون است.

همیشه پای سیمپسون‌ها در میان است

باب واکسبرگ خالق Bojack Horseman در گفت و گویی با نشریه رولینگ استون از 10 منبع الهام ساخته خود گفته بود و در میان‌ آنها می‌توان نام‌های آشنایی همچون سیمپسون‌ها را دید. به گفته واکسبرگ برای ساخت بوجک از آثاری همچون داریا، آرچر، انیمینیاک و فیلم‌های پیکسار الهام گرفته شده. هرچند در نگاه اول تفاوت‌های بسیاری میان بوجک و سیمپسون‌ها وجود دارد اما واکسبرگ اعتقاد دارد که این مجموعه مطرح تاکنون به تمامی موضوعات موجود پرداخته و هر فصل Bojack Horseman شباهت بسیاری به تک قسمت‌های ناراحت کننده سیمپسون‌ها دارد.

تاد یا جسی

آرون پال بازیگر نقش جسی در مجموعه Breaking Bad که وظیفه صداگذاری تاد چاوز در Bojack Horseman را برعهده دارد، معتقد است که شباهت‌های بسیاری میان این دو شخصیت وجود دارد. از ظاهر هر دوی آنها گرفته که با یک هودی قرمز رنگ همراه است گرفته تا کلیت شخصیت‌پردازی که از نظر آرون پال به یکدیگر شباهت بسیاری دارند. پال در مصاحبه با ایندی وایر به این موضوع اشاره کرده که کلیت شخصیت‌پردازی تاد و جسی، نشان‌دهنده آدمی است که شاید در نگاه اول مثبت به نظر نرسد اما واقعیت هر دوی آنها خوب است. خوبی که با شناخت بیشتر خود را نشان می‌دهد.

از بوجک تا لگو بتمن

از بازی در نقش گاب در سریال Arrested Development تا دَون بنکس در 30 Rocks، ویل آرنت به خوبی نشان داده که می‌تواند با شخصیت‌های عجیب و غریب به خوبی ارتباط برقرار کند. این بازیگر و صداگذار شخصیت بوجک اعلام کرده که شخصیت او در Bojack Horseman پیچیده‌ترین ایفای نقش در کارنامه شلوغ اوست. ویل آرنت در گفت و گویش با ونیتی فیر به این نکته اشاره داشته که همواره با پیشنهاد بازی یا صداگذاری یک انسان روبرو شده اما اینجا ترکیب اسب و انسان و قرار دادن آن در دنیایی کاملا جدید و خاص باعث شده که پیچیدگی کار بیش از همیشه شود. با اینکه برای سال‌ها آرنت در مقابل دوربین قرار گرفته اما این روزها بیش از هر چیزی این بازیگر را به واسطه صداگذاری بوجک می‌شناسند.

پیوستگی متاثر از کتاب‌های مصور

در یکی از قسمت‌های Bojack Horseman، بوجک برای جلب توجه دایان حرف D را از نشانه معروف Hollywood می‌دزد و اگر دقت کرده باشید تا انتهای سریال نماد مورد نظر به Hollywoo تغییر کرده. یکی از نکاتی که در تمامی بخش‌های سریال دیده می‌شود، پیوستگی داستان آن است. باب واکسبرگ در اینباره توضیح داده که ایده اجرای پیوستگی مورد اشاره را از کتاب‌های مصور The Tick الهام گرفته. در این کتاب مصور که در ادامه به یک سریال تلویزیون تبدیل شده، شخصیت Chairface تصمیم می‌گیرد نام خود را روی سطح ماه حک کند. این تصمیم تنها با نوشتن دو حرف اول یعنی CH نیمه کاره می‌ماند اما از آن پس در تمامی بخش‌های کتاب مصور مورد اشاره هرگاه تصویری از ماه را می‌بینیم روی آن دو حرف CH‌ به خوبی دیده می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا