بهترین فیلم های سینمایی

به یادماندنی ترین شخصیت های منفی سینما

با اینکه همیشه دوست داریم با قهرمانهای فیلمها همذات پنداری کنیم، گاهی رفتار و افکار شخصیت نقش منفی داستان به حدی جذاب است که ته دلمان بیشتر از قهرمان دوستش داریم. برای بیشتر بازیگران بزرگ سینما هم بازی کردن در نقشهای منفی جذابیت خیلی زیادی دارد. با ما برای مرور 10 نقش منفی به یاد ماندنی تاریخ سینما همراه بشید.

 برای مشاهده آیتم ویدیویی به یادماندنی ترین شخصیت های منفی سینما در یوتوب کلیک کنید

Terminator 2

شخصیت منفی: T-1000

robert patrick

ترمیناتور 2 یکی از هیجان‌انگیزترین فیلمهای حادثه‌ای تمام دوران است و یکی از دلایل موفقیتش بدون شک نقش منفی بی‌نظیر داستان است. در قسمت قبلی آرنولد در نقش T-800 یک دشمن مهارنشدنی به نظر می‌آمد اما در قسمت دوم T-800 به عنوان قهرمان داستان باید با مدل جدیدی از ترمیناتور مبارزه میکرد که به نظر نمی‌رسد نقطه ضعف خاصی داشته باشه. T-1000 که از جنس فلز مایع ساخته شده بود را تقریباً هیچ چیزی نمی‌توانست نابود کند و بازی بی‌نقص رابرت پاتریک باعث شده که بعد از گذشت این همه سال بازی او را دز هیچ نقش مثبتی باور نکنیم.

Space Odyssey:2001

شخصیت منفی: HAL 900

HAL 900 space odyssey 2001

در کنار همه پیچیدگی‌های فیلم ادیسه فضایی، یک کامپیوتر راهنما به نام هل وجود داشت که اولین نمونه پرداخت به موضوع هوش مصنوعی از دیدی متفاوت به حساب می‌آید. هل در ابتدا به عنوان کامپیوتر کمک دهندۀ فضاپیما وارد داستان میشود اما با گذشت داستان و مشکلاتی که در ادامه برای این سفر فضایی به وجود می‌آید، هل با توجه به دستوراتی که داشته، به پایان رسوندن مأموریت را به جان سرنشینان فضاپیما ترجیح میدهد و از اینجا بازی موش و گربه با کامپیوتری که همه چیز را می‌بیند و می‌شنود و هر کاری در محدودۀ فضاپیما از عده‌اش می‌آید شروع میشود. تصویری ترسناک از آینده بشری که همه چیز زندگیش را در اختیار کامپیوترهای هوشمند قرار داده.

The Shining

شخصیت منفی: Jack Torrance

Jack-Torrance-The-Shining

جانی اینجاست! حتی اگر فیلم شاینینگ را ندیده باشید، این سکانس یا شوخی فیلم‌های دیگر با این سکانس را در جای دیگه‌ای دیده یا شنیده اید. حرکت فردی گیر افتاده پشت دیوار برفی در هتلی بسیار بزرگی از یک انسان عادی به یک قاتل روانی توسط کوبریک به بهترین شکل به تصویر کشیده و بازی آرام جک نیکلسون در لحظات آغازین به مرور تبدیل به یک بازی مبالغه‌آمیز و پر سر و صدا میشود که باعث شده جک تورنس از نظر اکثر افرادی که فیلم را دیده‌اند، بدترین پدر تاریخ سینما لقب گیرد.

Alien

شخصیت منفی: The Alien

مخلوق H.R. Geiger و کارگردانی استادانۀ ریدلی اسکات موجود قاتل فیلم Alien یا همون هیولای Xenomorph را تبدیل به یک نقش منفی هیولایی تکرار نشدنی کرده. حضور کم اما به موقع این هیولا در لحظاتی که فیلم احتیاج داشت به مخاطب یادآوری کند که این دشمن به راحتی شکست نخواهد خورد، از Xenomorph یک نقش منفی خاص و بی‌مانند ساخته بود. فیلم‌های بعدی به دلیل افزایش تعداد Xenomoprhها و لحظات حضور آن‌ها و تبدیلشون به یک دشمن قوی، مقدار زیادی از ابهت Xenomorph در دید مخاطبها را کم کردن اما با یک بار تفکر مجدد به قسمت اول تمام ابهت شخصیت مجدداً به حافظه ما باز خواهد گشت.

The Silence of the Lambs

شخصیت منفی: Dr. Hannibal Lecter

Dr. Hannibal Lecter

جنبه‌های تاریک زندگی این روانپزشک آدمخوار ترسناک، سالها بعد از فیلم سکوت بره‌ها در تلویزیون و با بازی استادانۀ مدز میکلسن بیش از پیش شناخته شد اما علت حضور هانیبال لکتر با بازی آنتونی هاپکینز در فیلم سکوت بره‌ها در این لیست بیشتر از هر چیزی به مدت زمان حضور کم این شخصیت در فیلم بازمی‌گردد. هانیبال لکتر فقط 16 دقیقه در کل مدت زمان 2 ساعتۀ فیلم حضور دارد و حتی نقش منفی اصلی فیلم هم نیست اما سایۀ سنگین شخصیتش در تمام مدت زمان فیلم احساس میشود. در هر لحظه‌ای که دوربین روی شخصیت هانیبال قرار می‌گیرد ترس تمام وجود مخاطب را دربرمی‌گیرد، حتی زمانی که دست و پاها و دهان این شخصیت کاملاً بسته شده.

Star Wars: A New Hope

شخصیت منفی: Darth Vader

Darth-Vader

شخصیت Darth Vader با شمایل خاص خودش فقط در 3 فیلم از 10 فیلم سینمایی ساخته شده از سری جنگ ستارگان به عنوان یکی از شخصیتهای اصلی حضور دارد و تا آخرین لحظات حضورش خطرناکترین نقش منفی این سری محسوب میشود و از هر کسی که در مورد جنگ ستارگان سؤال کنید، واضحترین تصویری که از این سری به یاد دارد یا ماسک سیاهرنگ خاص Darth Vader یا شمشیرهای نورانی. سیر داستانی شخصیت Vader و سنگینی حضورش در تک تک سکانس‌هایی که در سری اصلی در آنها حضور داره به حدی قوی و تأثیرگذار بوده که حوادث سری دوم هیچ آسیبی به تصویر ذهنی ما از Vader وارد نکرده.

One Flew Over the Cuckoo’s Nest

شخصیت منفی: Nurse Ratched

قدرت لزوماً باعث فساد نمیشود اما قدرت مطلق، مطلفاٌ باعث فساد خواهد شد. پرستار رچد فیلم دیوانه از قفس پرید مجموعه‌ای از همۀ چیزهایی که ما نمی‌خواهیم در کسی که مسئولیت رسیدگی به سلامت ما را بر عهده دارد است ، سرد، مغرور و بی‌تفاوت. پرستار رچد ظاهراً فقط برای یک هدف از خواب بیدار میشود : سخت‌تر کردن زندگی برای افرادی که طردشدگان جامعه محسوب میشوند و برای پیدا کردن ذره‌ای آرامش به آسایشگاه پناه آورده‌اند. رفتار و منش پرستار رچد به حدی آزاردهنده و غیرقابل قبول است که مخاطب دوست دارد با مجرمی مثل رندل مک‌مورفی همراه شود تا این پرستار شیطانی را شکست دهد.

The Inglorious Bastards

شخصیت منفی: Hans Landa

Hans Landa

هنر و استعداد ویژه‌ای می‌خواهد در فیلمی که هیتلر و برخی دیگر از سران و افسران تأثیرگذار حزب نازی حضور دارند، نقش منفی به یادماندنی‌تری باشی. هانز لاندا، کلنل نیروهای SS، ملقب به شکارچی یهودیان موفقترین افسر آلمان در پیدا کردن یهودیان متواری در زمان جنگ جهانی دوم به نظر خودش انسان پلدیدی نیست. او خودش را یک کارآگاه زبردست می‌بیند که وظیفه‌ش را به بهترین شکل انجام میدهد و اینکه بعدتر چه بلایی بر سر یهودیانی که پیدا می‌کند می‌آید، به او ارتباطی ندارد. بازی بی‌نظیر کریستف والتز با فیلمنامه بی‌نقص تارانتینو همراه شدند تا یک شخصیت منفی به یادموندنی را خلق کنند.

Schindler’s List

شخصیت منفی: Amon Goeth

Amon Goeth

باز هم یک افسر نازی دیگر اما این بار از جوک گویی و شیطنتهای هانز لاندا خبری نیست. چیزی که Amon Goeth را ترسناکتر از تمام افراد این لیست می‌کند این است که او یک شخصیت واقعی بوده و تمام جنایات تصویر شده در فیلم را مرتکب شده و حتی در جنایات دیگری دست داشته است که فیلم فرصت کافی برای پرداخت به آن‌ها را نداشته. در آن‌جایی که هانز لاندا صرفاً به وظیفه‌‌اش عمل می‌کند Amon Goeth حتی اگر موظف هم نبود به حدی از افرادی که مثل خودش نبودن متنفر بود که باز هم دست به چنین جنایاتی می‌زد. تاریخ سینما پر از نقش منفی‌هایی از جناح نازی آلمان است اما هیچ کسی در شدت ایجاد رعب و وحشت حتی نزدیک به Amon Goeth هم نمیشود.

The Dark Knight

شخصیت منفی: Joker

حرف زدن از جوکر فیلم شوالیه تاریکی، تجربۀ تلخ و شیرینی است. شخصیتی که در فیلم می‌بینیم به حدی عالی از آب درآمده که در ذهن ما معنا و مفهوم آشوب با چهرۀ این شخصیت تداعی میشود. کیفیت کار به حدی بالا بوده که تمام جوکرهای قبل و بعد از این جوکر از نظر ما احتمالاً شخصیت های دیگری هستند چون تفاوت کیفیت‌ها زمین تا آسمان است. اما همۀ این لذتها در ذهنمون تبدیل به خاکستر میشود وقتی به خاطر می‌آوریم که در اثر فشار روانی بازی در این نقش، هیت لجر دست به خودکشی زده و متأسفانه در انجام این عمل موفق بوده. جوکر می‌توانست فصل تازه‌ای در کارنامۀ بازیگری باشد که بالا و پایین زیادی را تجربه کرده بود اما در نهایت تبدیل به یک پایان باشکوه ولی غم‌انگیز شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.