بهترین فیلم های سینمایی

بهترین فیلم های ابر قهرمانی

احتمالا اکثر ما ها در کودکی بالای یه تیکه پارچۀ بلند رو دور گردنمون بستگی و یک ماسک هم به صورتمون زدیم و وانمود کردیم یکی از قهرمانهای بی نظیر توی کتابها و فیلمهای ابرقهرمانی هستیم. این لیست برای کسایی جمع‌آوری شده که شاید خودشون در واقعیت ابرقهرمان نباشن ولی ابرقهرمانها رو دوست دارن.

شماره 10

Superman

همه چیز از اینجا شروع شد. زمانی که کامپیوترها توانایی کمی حتی در اجرای اعمال اولیه ریاضی داشتن، ریچارد دانر تصمیم گرفت فیلمی بسازه که ابرقهرمانها رو از روی صفحات کاغذی کتابهای مصور روی پرده سینما بیاره و به مردم نشون بده که اونی که تو آسمونه نه هواپیماست و نه یک پرنده، اونی که داره پرواز می‌کنه سوپرمنه! انتخاب کریستوفر ریو برای اجرای خلوص خاص شخصیت سوپرمن، انتخاب هوشمندانه جین هکمن برای لکس لوتر بد ذات و موسیقی جاودانه جان ویلیامز، فیلم ریچارد دانر رو به یکی از ماندگارترین آثار تاریخ سینما بدون در نظر گرفتن ژانرش تبدیل کرده.

شماره 9

Unbreakable

Unbreakable زمانی که اکران شد برای شیامالان فیلم عجیبی بود و هنوز هم به عنوان بخشی از کارنامه شیامالان فیلم عجیبیه. قبل از دیدن فیلم هیچ ایده‌ای نداشتیم که کارگردان فیلم حس ششم چه جور فیلم ابرقهرمانی‌ای ممکنه بسازه. فیلمی که دیدیم یک اثر مودی و تاریک و کمی ترسناک بود، بدون جلوه‎های ویژه و قهرمان پروریهایی که معمولاً تو این ژانر اتفاق میفته. بروس ویلیس در نقش مردی عادی که حتی خودش هم نمی‌دونه که می‌تونه ابرقهرمان باشه، یکی از مهمترین فیلمهای ابرقهرمانی تاریخ رو خلق کرده و جالبتر اینکه این فیلم قبل از اینکه طوفان ابرقهرمانها صنعت سینما رو به هم بریزه ساخته شده!

شماره 8

Logan

به سری فیلمهای x-men همیشه یه ایراد مهم وارد بوده، اینکه همه شخصیتهای تمام دوران کتابهای مصور x-men تو این فیلمها محدود یا به طور کلی نادیده گرفته شده بودن تا این فیلمها تبدیل به نمایشی از شخصیت ولوورین باشه. به خاطر بازی و جدیت هیو جکمن در اجرای این نقش تا حدودی باید به سازنده ها حق بدیم اما ته ذهنمون ازشون ناراضی بودیم تا قبل از فیلم لوگان. این فیلم در آینده‌ای نزدیک اتفاق میفته که جهش یافته‌ها طی حادثه‌ای که در جریان فیلم مشخص میشه از بین رفتن و حالا یک ولوورین پیر باید با واقعیت جدیدی که در اون زندگی می‌کنه کنار بیاد. بعد کیفیت نه چندان خوب دو فیلم مستقل دیگۀ ولوورین هیچ کس انتظار لوگان رو نداشت و هنوز هم باورمون نمیشه همچین فیلمی ساخته شده.

شماره 7

Batman Begins

پدر ژانر ابرقهرمانی مدرن بدون هیچ بحثی فیلم Batman Beginsـه. زمانی که کریستوفر نولان سکان بتمن رو به دست گرفت هیچ کس تصور نمی‌کرد که ژانر ابرقهرمانی و به طور کلی سینما تا به این اندازه دستخوش تغییر بشه. نولان در کنار تمام جنبه های تخیلی که ژانر ابرقهرمانی با خودش به همراه داره تلاش کرد تا از بتمن و بروس وین یک شخصیت زمینی، ملموس و قابل باور به نمایش بذاره و موفقیت این رویکرد در فیلم نولانی به بقیه سازنده ها این سیگنال رو فرستاد که میشه فیلمهای ابرقهرمانی جدی‌تری ساخت که در عین احترام به منبع الهامشون، بتونیم باور کنیم که این شخصیتها روی زمینی مثل همین زمین ما قدم برمیدارن.

شماره 6

Thor: Ragnarok

از فیلم Guardians of the Galaxy به عنوان فیلمی که نشون داد میشه یه کمدی عجیب و غریب رو در دل ژانر ابرقهرمانی قرار داد یاد میشه اما از همون سیستم مارول فیلم دیگه‌ای بیرون اومد که از نگهبانان کهکشان هم در زمینه جلوتر بود. Thor: Ragnarok با کنار هم قرار دادن دو ابرقهرمانی که در فیلمهای تکنفره قبلی خودشون چندان موفق نبودن و روایت داستان در کهکشانی بسیار دورتر از کره زمین و تبدیل فیلم به یک اثر کمدی، همه انتظارهای ما از هالک و تور رو به سخره گرفت. شجاعانه‌ترین تصمیم مارول تا به امروز، انتخاب تایکا وایتیتی به عنوان کارگردان و باز گذاشتن دستش برای ساخت فیلمی به سبک و سیاق خاص خودش بود.

شماره 5

Captain America: The Winter Soldier

اولین فیلم کاپیتان آمریکا بیشتر از اینکه یک فیلم ابرقهرمانی با سوژه تاریخی باشه، یک آماده‌سازی و گرم کردن مخاطب برای Winter Soldier بود. از سابقه برادران روسو و قسمت اول فیلم انتظار فیلمی که باهاش رو به رو شدیم رو به هیچ وجه نداشتیم. فیلمی که به همون اندازه‌ای که ابرقهرمانانه‌ست، ادای دینی به تریلرهای جاسوسی دهه 70 و اکشنهای واقعگرای قرن بیست و یکمه. فیلمی که با پایان غیرمنتظره‌ش روایت داستانی دنیای مارول رو دستخوش تغییراتی اساسی کرد و نشون داد مارول هر وقت لازم بدونه نه تنها رویه‌ش رو تغییر میده بلکه حتی لنگری که در جا نگهش داشته رو منفجر می‌کنه.

شماره 4

Spider-Man 2

دومین مرد عنکبوتی سم ریمی از دید ما یک لقب عجیب رو یدک می‌کشه : بهترین فیلم ابرقهرمانی قبل از Batman Begins. این فیلم یک سال قبل از BB اکران شد و با حال و هوای حاکم بر فیلمهای ابرقهرمانی در اون سالها، کاملترین و بهترین اثری بود که ساخته شد بود. از یه پیتر پارکر سرخوش که تو مدیریت زندگی خودش به مشکل برخورده تا یه نقش منفی که به خاطر مشکلاتش تا حدودی براش دلسوزی می‌کنیم و دنیایی که در عین اتفاقهای بدش در نهایت خوشرنگه و خیلی تاریک نیست و پر از عشق و امیده. بعد از batman begins دوران اینجور فیلمهای ابرقهرمانی به سر اومد.

شماره 3

Hellboy II: The Golden Army

قسمت اول هلبوی فیلمی سرگرم کننده و قابل قبول بود و جنبۀ کمتر دیده شده‌ای از ژانر ابرقهرمانی رو به ما نشون داد، تلفیقی از ژانرهای فانتزی و ترسناک در قالب ژانر ابرقهرمانانه. اجبار به وفاداری به متن اصلی باعث شده بود تا دست دل‌تورو برای ساخت فیلمی که دقیقاً در سر داشت باز نباشه. در قسمت دوم دل‌تورو ایدۀ جدید خودش رو در دنیای هلبوی پیاده کرد و داستانی رو به وجود آورد که باعث میشد با هیولاهای بدقیافه هم دلسوزی کنیم. طنز به جا، طراحی هنری بی نظیر، داستان درگیر کننده و یک نقش منفی که مخاطب گاهاً حق رو به اون میداد، هلبوی 2 رو به یکی از بهترین آثار ابرقهرمانی تبدیل کرده که همه چیزش با انتظارات معمولی که از ژانر داریم فرق می‌کنه.

شماره 2

Avengers: Infinity War

بین انتخاب اولین قسمت Avengers و آخرین قسمت پخش شده تا به امروز کمی دو دل بودیم. جاس ویدون در قسمت اول کاری کرده بود کارستان و پروژه‌ای که از نظر منطقی تو ذهنمون جور در نمیومد رو به بهترین شکل ممکن ساخته بود اما عظمت داستان و کنار هم قرار دادن تعداد تقریباً نامتناهی از شخصیتهای کاملاً مستقل و بعضاً متضاد از همدیگه باعث میشه که Infinity War اون قسمتی از انتقامجویان باشه که لیاقت حضور تو این لیست رو داره. اگه فیلم شماره 1 این لیست از مرزهای معمول ژانر عبور نکرده بود، هیچ فیلم دیگه‌ای وجود نداشت که با Infinity War برای رتبه اول رقابت کنه.

شماره 1

The Dark Knight

دیدن The Dark Knight  در رتبه اول تا حد زیادی قابل حدس بود. کریستوفر نولان اگه با قسمت اول فیلمهای بتمنش راه جدیدی در روایت سینمایی باز کرد با قسمت دوم اون راه تبدیل به جاده‌ای کرد که کارگردانهای دیگه هم دوست داشتن توی اون جاده رانندگی کنن. به تصویر کشیدن سوژه جنگ علیه تروریسم در یک فیلم ابرقهرمانی، به تصویر کشیدن جنبه کارآگاهی شخصیت بتمن، یک جوکر آشوب و غیرقابل پیش‌بینی با کلی دیالوگ به یادموندنی و یک هاروی دنت بی نظیر در کنار احترام ویژه به منبع الهام داستان فیلم باعث میشه تا از نظر ما شوالیه تاریکی با فاصله زیادی نسبت به همه فیلمهای با کیفیت این لیست، عنوان بهترین فیلم ابرقهرمانی تاریخ رو مال خود کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.