اخبار بازی ها

AMD ساخت برخی تراشه هایش را به IBM سپرد.

 

شرکت AMD بتازگی گفته است که ساخت تراشه هایش را در تاسیسات شرکت معظم IBM آغاز نموده است. گمان می رود که این همکاری به توانایی بیشتر AMD در تامین تراشه های نسل بعدی سری A ازتراشه های مشهور Fusion با اسم رمز Trinity برای سازندگان PC منجر شود و آن را در جایگاهی قرار دهد که بتواند با تراشه های آتی سری Core از اینتل رقابت کند.

 

AMD بصورت رسمی CPU های خود را در Globalfoundries یا به اختصار GF می سازد که سازنده قراردادی نیمه هادیها است و توسط تشکیلات مالی ATIC در ابوظبی کنترل می شود که AMD هم در آن سهام دارد. سازنده تراشه در سال 2011 از بازدهی پایین خروجی تولیدی GF شکایت داشت و به همین خاطر توافقنامه ای را با آن امضا کرده بود که بر اساس آن بابت هر تراشه سالم پول پرداخت خواهد کرد و نه بر اساس هر ویفر سیلیکون ( در هر ویفر سیلیکونی بسته به ابعاد تراشه، تعداد مشخصی تراشه اصطلاحا کشت می شوند که با توجه به کیفیت فنآوری تولید ممکن است تعدادی از آنان معیوب باشند و به تراشه تبدیل نشوند)

ساخت تراشه ها در IBM چند چیز را معنی می دهد که مهمترینشان افزایش توانایی در رقابت از لحاظ کمیت ساخت با اینتل است. در حالی که اینتل بیش از 5 کارخانه پیشرفته تولید نیمه هادی در سرتاسر جهان دارد و تخمین زده می شود که می توانند چندین برابر بیش از جمع تولید شرکتهای IBM و GF با هم محصول تولید کنند، واضح است که این افزایش ظرفیت تولید می تواند برای AMD مفید باشد

بر اساس بنچمارکهای منتشر شده توسط AMD، تراشه Trinity حدود 25 درصد راندمان بهتر نسبت به تراشه های فعلی Liano در محاسبات X86  و حدود 50 درصد هم  راندمان گرافیکی بالاتر خواهد داشت.

 

منبع

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن