معرفی بازی‌هامعرفی ویدیویی بازی هانمایشگاه E3
موضوعات داغ

نگاهی به دموی بازی سایبرپانک 2077 در نمایشگاه E3 2019

برای مشاهده نگاهی به دموی بازی سایبرپانک 2077 در نمایشگاه E3 2019 در یوتوب کلیک کنید

سلام. من دوباره برگشتم با یک شرح کوتاه از نمایشگاه E3 2019 و کار خود را با  بازی Cyberpunk 2077 شروع می‌کنم. همانند سال گذشته، امسال هم بازی سایبرپانک توسط اصحاب رسانه قابل بازی نبود و تنها سازندگان یک دمو ۵۰ دقیقه‌ای را به صورت زنده در مقابل چشمان ما بازی می‌کردند. البته امسال استودیوی CD Project Red دو غرفه مجزا برای بازی در نظر گرفته بود که یکی از آن‌ها مخصوص نویسندگان و دیگری هم مخصوص طرفداران بازی بود. تنها فرق این دو غرفه، مدت زمان گیم‌پلی کوتاه تر برای طرفداران در غرفه طرفداران بود. با در نظر گرفتن این توضیحات به سراغ شروع بررسی نسخه موجود در E3 امسال می‌رویم. در آخر این نکته را در نظر بگیرید که نسخه‌ای که ما تجربه کردیم همچنان در حال توسعه است و تا زمان انتشار بازی ممکن است دچار تغییرات فراوانی شود.

بازی Cyberpunk 2077

شخصی‌سازی اولین بخش نمایش Cyberpunk 2077 بود. تیم سازنده برای این بخش سنگ‌ تمام گذاشته و به لطف گزینه‌های فراوان، امکان شخصی‌سازی تمام جزیئات چهره در نسخه نهایی وجود خواهد داشت. هر چند به دلیل محدودیت زمانی، اعضا استودیو با همان چهره پیش فرض دمو را شروع کردند. با شروع دمو در اولین صحنه شاهد حضور «جانی سیلورهند» با بازی Keanu Reeves بودیم. بله درست خواندید! بمب خبری امسال E3 نقش به سزایی در عنوان سایبرپانک ایفا خواهد کرد و در عمل او همانند کورتانا در سری هیلو، یار و یاور شخصیت اصلی اثر در طول بازی به صورت هولگرام خواهد بود. جانی سیلورهند در تمام لحظات حساس دمو در کنار بازیکن حضور داشت و دیالوگ‌ها و بازی فوق‌العاده کیانو ریوز، یکی از بهترین شخصیت‌های موجود در دنیای بازی‌های ویدیویی را خلق کرده‌است.

در ادامه دمو، شخصیت‌ اصلی با نام «V» برای گرفتن ماموریتی وارد یک قصابی شده و از یکی از شخصیت ماموریتی را دریافت می‌کند. در این بین اولین حق انتخاب در بازی نمایان می‌شود. بازیکن فرصت خواهد داشت تا به شخصیت‌ داخل بازی این اجازه را بدهد که به اطلاعات مغز V دسترسی پیدا کرده یا از این امر جلوگیری کند. توجه کنید که هر کدام از این تصمیم‌ها بر ادامه داستان و ماموریت تاثیر گذار خواهد بود. در نسخه‌ای که من دیدم، V اجازه دسترسی به اطلاعاتش را می‌دهد و به همین دلیل شخصی که به او ماموریت داده قادر خواهد بود در طول ماموریت به کمک V بیاید و مسیر را به او نشان دهد. ماموریت V  از بین بردن گروهی از خلا‌فکاران خواهد بود.

بعد از آن شاهد نمایش سیستم خرید و فروش در Cyberpunk 2077 بودیم. در بازی فروشگاه های فراوانی در دسترس خواهد بود که به وسیله‌ آن‌ها می‌توانید برای شخصیت خود لباس، اسلحه و … خریداری کنید. سپس V برای رسیدن به هدف خود از یک موتور استفاده کرد. این بخش به صورت سوم شخص و اول شخص در دسترس خواهد بود. در همین حین سازندگان بازی اعلام کردند که در نسخه نهایی ۶ منطقه در اثر وجود خواهد داشت. از آن چه در دمو نمایان بود، موتور سواری یکی از بخش‌های لذت‌بخش اثر خواهد بود، به خصوص که سازندگان با در نظر گرفتن تعداد فراوانی از موسیقی‌های مختلف در سبک های متنوع، لذت این بخش را دو چندان کرده‌اند.

بازی Cyberpunk 2077

برای این دمو شاهد یکی از مناطق حومه شهر بودیم، جایی که جمعیت نسبتا کمی داشت و منبع اصلی خلافکاران بود. به گفته اعضای استودیو، این بخش از شهر بسیار خطرناک خواهد بود و تنها در صورتی که کار مهمی داشته باشید به آن جا خواهید رفت. با رسیدن به هدف، مشخص شد شخصیتی که ما در حال نظاره آن بودیم، بر پایه استفاده از قدرت‌های مخفی‌کاری آپگرید شده‌است و به همین دلیل در ادامه مرحله، که در یک ساختمان با دشمنان فراوانی جریان داشت، مرحله به صورت مخفی‌کاری شروع شد. سازندگان بازی تایید کردند که Cyberpunk 2077 را بدون کشتن حتی یک نفر می‌توان به پایان رساند. شخصیت V در ادامه با استفاده از هک دوربین‌ها، وسایل مختلف داخل محیط و یک طناب مخصوص، دشمنانش را از سر راه برداشت.

به عنوان مثال، یکی از وسایلی که V  هک کرد یک عدد دستگاه مخصوص به پرس سینه بود که باعث شد دشمنی که در حال ورزش بود با افزایش چند برابری وزنه ها روبرو شود و در نتیجه وزنه بر روی سرش افتاد. در همین حین سازندگان از گزینه مخصوص توسعه بازی استفاده کردند که به آن‌ها اجازه می‌داد شخصیت V را تغییر دهند و همان مرحله این‌بار با شخصیتی دنبال شد که بر پایه قدرت‌های مبارزه آپگرید شده بود و به جای هک کردن و مخفی کاری‌، از همان اول دشمنان را به رگبار بست و هر در بسته‌ای که در جلوی راهش بود را شکست. گان‌پلی عنوان سایبر پانک یکی از نکات قوت گیم‌پلی اثر به شمار می‌رود. بدین صورت که هر تیری که از تفنگ V  شلیک می‌شود به صورت دقیقی به بدن دشمنان اصابت کرده و از همان نقطه به آن‌ها آسیب می‌زند. بازی حتی دارای سیستم قطع عضو هم خواهد بود که در دمو شاهد آن بودیم. یکی از نکات جالب که کمتر شاهد آن در دیگر عناوین هستیم موقع تیراندازی با تیربار است. شما قادر خواهید بود دشمنان را با صد‌ها تیر به رگبار ببنید و تا زمانی که در حال تیراندازی به بدن آن‌ها باشید، همانند واقعیت در حالی که همچنان سرپا هستند تیر به بدن آن‌ها برخورد خواهد کرد و با قطع شدن شلیک اسلحه، به زمین خواهند افتاد.

بازی Cyberpunk 2077

بعد از این صحنه فوق‌العاده اکشن، دوباره سازندگان به همان شخصیت قبلی که بر پایه مخفی‌کاری بود بازگشتند و مرحله‌ای که دقایقی قبل سرشار از گلوله و خون بود، این‌بار به صورت مخفی‌کاری دنبال شد. در عمل همین جا باید دست به ستایش استودیو CD Project Red بزنیم. آن‌ها که قبلا با سری ویچر قدرت بالای خود در بازیسازی را اثبات کرده‌اند، با Cyberpunk 2077 مرزها و استاندارد‌های طراحی مراحل و آزادی عمل را یک پله جا به جا خواهند کرد و به احتمال بسیار زیاد با عرضه نسخه نهایی، شاهد یکی از بهترین عناوین تاریخ بازی‌های ویدیویی خواهیم بود. در نهایت مرحله با نبرد با یک غول‌اخر دنبال شد. او که با یک تبر با V حمله می‌کرد، در اواسط نبرد ویروسی را به بدن V  تزریق می‌کند که قدرت‌های او را مختل کرده و کار را برای شخصیت اصلی سخت می‌کند، البته در نهایت V موفق شد او را شکست داده و مرحله دنبال شد.

در ادامه مرحله متوجه می‌شویم که V دچار سو استفاده قرار گرفته و شخصی که به او ماموریت‌ داده ‌است، سعی می‌کند با پایان یافتن ماموریت او را نیز از بین ببرد. فراموش نکنید که قبل از شروع ماموریت اجازه داشتیم به آن‌ فرد اجازه ورود به مغز ‌V را ندهیم. دقایقی بعد در حالی که V  بیهوش روی زمین افتاده، جانی سیلورهند به کمک او می‌اید و با بیدار شدن V، حال او به سراغ انتقام گرفتن می‌رود. در همین حال سازندگان اعلام کردند که Cyberpunk 2077 فاقد هر گونه صفحه لودینگی در طول اثر خواهد بود و لودینگ ها فقط در حین فست ترول اتفاق خواهند افتاد. با رسیدن V با همان مکانی که از آن ماموریت اولیه را گرفته بود، شخصیت جدیدی ظاهر می‌شود و درباره قدرت V و این که او با دیگران متفاوت است سخن می‌گوید. در ادامه هم از او می‌خواهد تا در وان یخ خوابیده و وارد Cyberspace  شود. شبکه نتورک و تاریکی که معما های فراوانی در آن‌ وجود خواهد داشت و در زمان عرضه بازی راز های زیادی را از داستان سایبرپانک بازگو خواهد کرد. در نهایت نمایش ۵۰ دقیقه‌ای سایبرپانک به پایان رسید و بعد از پر کردن فرم نظرسنجی، هدیه‌ای از استودیو دریافت کردیم و بدین صورت حال باید منتظر عرضه بازی در سال آینده میلادی باشیم.

نکاتی که در طول دمو تایید شدند:

 • قادر خواهید بود بدون کشتن حتی یک نفر بازی را به پایان برسانید.
 • شخصیت جانی سیلورهند با بازی کیانو ریوز نقش فراوانی در طول اثر خواهد داشت.
 • بازی درای چرخه پویای شب و روز خواهد بود.
 • ۶ منطقه در بازی وجود خواهد داشت.
 • مخفی کاری، درگیری فیزیکی یا ترکیبی از این دو. هر طور که دوست دارید به تجربه سایبر پانک بپردازید.
 • امکان ایجاد روابط مختلف با شخصیت‌های اثر وجود خواهد داشت. دوست و دشمن خود را مشخص کنید.
 • از هک کردن دستگاه‌های خوراکی تا دوربین و تیربار های دشمن همه در سایبرپانک منتظر شما خواهند بود.
 • موتورسواری و وسایل نقلیه مختلف در بازی وجود خواهد داشت و این امکان به شما داده خواهد شد تا آهنگ‌های مختلفی را در سبک‌های مختلف انتخاب کنید.
 • چهره، لباس و جنسیت شخصیت V را هر طور که دوست دارید شخصی‌سازی کنید.
 • شبکه Cyberspce نقش به سزایی در کنترل شهر و داستان ایفا می‌کند.

بهرام بی غرض

Journalist and Video game critic at @bazicenter and @bazinama | XBL gamertag: Bahram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
 • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.