سخت افزار

پیش نمایشی از کارت گرافیکی Radeon HD 4790

مدت زیادی از انتشار کارت گرافیکی رادئون 4770 نگذشته که AMD در حال کار بر روی ساخت یک کارت گرافیکی جدید در رده ی کارتهای گرافیکی mainstream می باشد و این کارت در همان سری تقریباً کهنه کارRadeon HD 4000 series قرار دارد و با نام Radeon HD 4790 کار خود را در آینده ای نه چندان دور آغاز خواهد کرد .
بنابه اطلاعات منتشر از Radeon HD 4790 این کارت گرافیکی از تبار سریعترین و قدرتمندترین رادئون حال حاضر یعنی Radeon HD 4890 می باشد! چرا که هسته ی گرافیکی به کار رفته( یا همان GPU )RV790 می باشد.

اطلاعاتی که از این کارت گرافیکی منتشر شده و نوع ترکیب حافظه بیانگر این مطلب است که این کارت دارای پرفورمنس بیشتری از کارت گرافیکی 4770 و حتی کمی بیشتر از کارت گرافیکی 4850 می باشد که نشان دهنده این است که این کارت یکی از برترین های بازار کارتهای گرافیکی خواهد شد و باید با چشم دیگری به این کارت گرافیکی نگاه کرد و میزان انتظارات خود را بالا برد.
تنها مسئله ای که موجب می شود در مورد این کارت گرافیکی به فکر فرو برویم این است که چرا با وجودی که این کارت گرافیکی از کارت 4850 قوی تر است در سری پایین تر از این کارت گرافیکی قرار گرفته ؟؟؟ در حالی که می بایستی نام دیگری با توجه به قدرت این کارت گرافیکی انتخاب کرد مثلاً نام Radeon HD 4860 که بسیار هم در شأن این کارت گرافیکی است و نام به جایی هم هست گرچه انتقاد کردن از اسم این کارت کار را به جایی نمی رساند و تنها جنبه ی اطلاع رسانی دارد!

20a

مشخصاتی که از این کارت گرافیک منتشر شده از این قرار است که RV790 در فرکانس کاری 600 مگاهرتز اندکی کمتر از RV770 به کار رفته در کارت 4850 (فرکانس این کارت 625 مگاهرتز می باشد)می باشد اما در عوض حافظه های به کار رفته گرافیکی از نوع سریعتر GDDR5 می باشد که با رابط حافظه 256 بیتی پهنای باند بیشتری را نسبت به کارت 4850 ارائه می دهد و در نتیجه افزایش پرفورمنس را شاهد خواهیم بود و همچنین با میزان 512 مگابایت حجم حافظه و با 800 MHz فرکانس حافظه (3200 MHz مؤثر) منتشر خواهد شد.
و اما معماری ساخت این کارت گرافیکی که 55 نانومتری بوده و همان چیزی است که در کارت رادئون 4890 و یا هسته ی گرافیکی RV790 بوده!

همچنین PCB این هسته ی گرافیکی همانند کارت رادئون 4890 می باشد و قیمتی که برای این کارت انتظار می رود چیزی در میانه قیمت دو کارت گرافیکی HD 4850 و HD 4870می باشد.

تصویری که در پایین مشاهده می کنید مربوط به کارت گرافیکی پاور کولر می باشد که دارای خنک کننده ای کارا و ساخت شرکت نام آشنای ZEROtherm می باشد که این شرکت فعالیت های درخشانی در زمینه تولید خنک کننده برای کارتهای گرافیکی دارد اما در زمینه خنک کننده پردازنده چندان خوب عمل نمی کند و در برابر رقیبانی همچون ترمال رایت سر تعظیم فرود می آورد!

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید خازن ها از نوع جامد بوده که استفاده از این نوع خازن های دیگر فراگیر شده و از مزایایی که این نوع خازن های جامد دارند این است که احتمال ترکیدن در حین اورکلاک از بین رفته و احتمال نشتی به حد صفر رسیده است.
از طرفی نیز چوک ها با هسته ی فریت می باشد و از مدار تغذیه پنج فاز بهره می برد.

خنک کننده به کار رفته از جنس آلومینم بوده و دارای چهار پایپ مسی می باشد که این پایپ ها وظیفه انتقال دمای تولیدی توسط هسته ی گرافیکی را به پره ها دارند که بر روی این پره های یک فن نصب شده که این فن حرارت را به اطراف انتقال می دهد و موجب خنک تر شده کارت گرافیکی می شود.

مطالب پیشنهادی:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن