سخت افزار

کارت گرافیک nVidia

nVidia اولین کارت شرکت بود که براساس سطوح بنیادین درجه 2 ساخته شد. پس از آن RIVA 128 و RIVA 128ZX برای اولین بار توانستند با DirectX هماهنگ باشند. این کارتها بر اساس OpenGL 1 و DirectX 5.0 بنیان شده بودند. پس از آن، انویدیا با عرضه RIVA TNT و RIVA TNT 2 بازار را در دست گرفت. پشتیبانی از DirectX 6.0 و اپن جی إل 1 از مهمترین ویژگی های این کارت میباشند. با این که بازار در دست انویدیا بود اما بار دیگر تحولی عجیب در دنیای کارت گرافیک صورت گرفت. این بار DirectX 7.0 و سیستم پشتیبانی از حافظه های DDR رواج یافت و دگرگونی سخت افزاری و روشنایی بیشتری بوجود آمد. چیپ ستی جدید با نام GeForce.

nvidia_400px

سکوی پرتاب شرکت، برای بار دوم توانست تحولی شگفت بوجود بیاورد و در سری سوم این چیپ ست توانست صرفه جویی در استفاده از پهنای باند کارت را وارد دنیای تکنولوژی بکند. پشتیبانی از DirectX 8.0 Shaders نیز نقطه عطف دیگری از این کارت میباشد. در سری چهارم فورس، این بار اعتبار جدیدی به کارتها بخشیده شد. MX پسوندی نه بسیار جدید میباشد که قبلا در سری دوم حضور خود را ثبت کرد اما اینبار اعتباری برتر و قدرتمند تر را بهمراه داشت. پس از آن ادعای انویدیا در عرضه افکتهای سینمایی با کارت معتبر خود با چیپ ست GeForceFX جالب توجه بود. این بار نسخه جدید DirectX 9.0 انگیزه ای جدید برای انویدیا برای جهش بیشتر بوجود آورد. در سری ششم جی فورس، ورژن C نسخه قبلی دایرکت عرضه و اپن جی إل 2 وارد دنیای تکنولوژی شد. در سری ششم مصرف برق کمتر شد. همچنین عم سایه زنی بسیار بهبود بخشیده شده بود. سری هفتم نیز چندان تحول عظیمی نداشتند اما سیستم های Windows Display Driver Model و Transparency Supersampling و Transparency Multisampling در نوع خود جالب توجه بودند. اما مهمترین ویژگی این سری ورود Anti-Aliasing به صورت حرفه ای در کار سیستم میباشد. با این ترفند دیگر تمامی ناصافی های کار از بین میرود. در این بین ارتباط واسط یا همان SLI نیز بهبود بخشیده شده بود.
سری هشتم بار دیگر جهشی در دنیای کارت گرافیک را بهمراه داشت. پشتیبانی از DirectX 9.0c ، 9.0 EX و DirectX 10، یکپارچگی ساختار سایه زنی که شامل پیکسل، سایه‌های سه بعدی و هندسی(SM 4.0)، ویژگی پوششی نمونه برداری موتور درخشان کننده ضد شکستگی (CSAA)، میزان تأثیر تکنولوژی ، از تحولات این جهش عظیم میباشند. بعدها با عرضه GeForce 4500 که در Gizmondo استفاده میشود، ویژگی گرافیک سه بعدی پشتیبانی به وسیله پردازشگر هندسی و قابل برنامه نویسی سایه‌های پیکسلی در دستور کار طراحان قرار گرفت. قبل از GeForce 4800 ، کارت 2150 سرعت کار در دو بعد را افزایش داد اما کارت 4800 یک کارت پایه ریزی شده بر اساس موتور گرافیکی 3 بعدی نسخه 2 میباشد. یک موتور 24 بیتی آودیو نیز در این بین تعبیه شده است.

Nvidia_Quadro_FX5600_1

بعدها انویدیا با عرضه سری GTX خود به رقابت سختی با Ati و مالک کنونی آن AMD پرداخت. این رقابت به تنهایی چندین نقد و بررسی را شامل خواهد شد.

مطالب پیشنهادی:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.