تاریخچه و داستان بازی ها

تاریخچه بازی Monkey Island

سلام!اسم من گایبراش تریپوده!من قصد دارم که یک دزد دریایی بشم!
شاید با دیدن جمله بالا کمی مبهوت شوید!دلیل این خیلی سادست!  شما بازی جزیره میمون ها را بازی نکردید! اما کسانی که با این بازی آشنایی دارند با دیدن جمله بالا یاد خاطرات گذشته می‌افتند و یاد دورانی که این بازی ماجرایی اما متفاوت منتشر شد؛ بازی ای که دزدان دریایی با هم گلاویز می شوند اما به جای خون و خونریزی به همدیگر متلک ها و حرف های خنده دار می زنند و همدیگر را مسخره می کنند و در کل هدف این بازی که با قالبی طنز و بی نظیر روایت می شود این است که به طور دوستانه و سرگرم کننده وارد این سبک بشویم و با شخصیت هایی که بسیار دقیق و بی نظیر پردازش شده اند انس بگیریم و تا مدتها یاد و خاطره کارکترها را در ذهنمان نگه داشته و لحظاتی را که با این بازی گذرانده اید را مرور نمایید.
در اینجا نمی خواهم که از داستان حرفی بزنم چون داستان بازی تنها بهانه ای است برای آشنایی با دزدان و این جزیره ی مرموز و پر از لحظاتی شاد که نظیرش را نمی گویم که در هیچ بازی اما در کمتر بازی دیده اید چون تا کنون هنوز رازی که در جزیره میمونها قرار دارد را کسی کشف نکرده و نخواهد کرد!
هر قسمت از مراحل بازی شما را در یکی از جزایر کاراییب به دنبال خود می کشاند جزایری که در این بازی آن مخوف بودن و هراسناک بودن خود را از دست داده و تبدیل به مکانی مفرح برای گیمرها می شود حتی لباس دزدان دریایی نیز شباهت چندان به دزدان دریایی ندارد و به نظر می رسد که ایده این لباس ها از کتاب های کمیک و طنز اقتباس شده تا از تاریخ و مراجع!و شباهتی بیشتر به دنیای مدرن دارند که به طرز نامعقولی در تن این دزدان بخت برگشته شده!

نکاتی پیرامون این شاهکار

Ron Gilbert, Tim Schafer , Dave Grossman کسانی هستند که این شاهکار را خلق کرده اند اینها نوابغ لوکاس آرتز هستند که تا دو شماره اول این بازی را ساختند و با همدیگر همکاری کردند اما پس از ساخت دو شماره اول گیلبرت لوکاس آرتز را ترک کرده و یک استدیوی دیگری با نام Humongous را تأسیس نمود و بازی ها موفق و در خور توجهی منجمله سری Putt-Putt را روانه دنیای بازی کرد.

دیو گراسمن نیز پس از ترک لوکاس آرتز به همکاری با گیلبرت پرداخت و هم اکنون در کار ساخت سام و مکس با Telltale Game’s مشغول است و تیم شافر در سال 2000 مانند دیگر وستانش لوکاس آرتز را ترک کرده و همانند گیلبرت، با تأسیس استدیوی بازی سازی Double Fine ادامه داد.
اینگونه بود که لوکاس آرتز کار خود را بدون افراد اصلی ادامه داد و نسخه سوم و چهارم را به کمک بیل تیلر ادامه داد.
و پس از مدتها گیلبرت قرار است که نسخه پنجم را با همکاری Michael Stemmle بسازد گرچه او در این نسخه چندان فعال نیست اما با طراحی و بنای اولیه این بازی دخیل است و می توان امید زیادی به این بازی داشت.

بازی در یک جزیره تخیلی و با نام “Tri-Island Area”, روایت می شود، جزیره ای ساختگی در مجمع الجزایر کاراییب.
اما قرار نیست که تمامی اتفاقات در این جزیزه رخ دهد بلکه در ادامه با جزایر مختلفی آشنا می شوید و در نسخه های بعدی در مجموع 13 جزیره به لوکیشن اضافه می شود که در نسخه دوم (Monkey Island 2: LeChuck’s Revenge )شاهد اضافه شدن چهار جزیره در نسخه سوم (The Curse of Monkey Island introduces)سه جزیره و در نسخه چهارم (The Escape from Monkey Island)شاهد 3 جزیره جدید دیگر خواهیم بود.که در نسخه چهارم نیز با پرداختن بیشتر به جزایر قدیمی تر Tri-Island Areaکه خود شامل سه جزیره با نام های Mêlée Island, Booty Island, Plunder Island می باشد که در مجموع همانطور که گفته شد شاهد 13 جزیره در کل بازی خواهیم بود که اتفاقات جالب و با مزه ای در آنها رخ می دهد و هر یک به نوعی موجب سرگرمی می شود اما برای اینکه به طور کامل از این بازی لذت ببرید نیازمند تسلط به زبان انگلیسی خواهید بود چرا که در طول بازی مکالمات زیادی رد و بدل می شوند و در این بین متلک ها و بذله گویی هایی گفته می شود که بسیار جالب و خنده دار هستند.

از همان ابتدا که وارد بازی می شوید موسیقی و نحوه شروع بازی شما را درگیر خود خواهد کرد و متوجه می شوید که با یک بازی سرگرم کننده و بی نظیر طرف هستید و به سادگی نمی توان از کنار آن گذشت، بازی از همان ابتدای شروع موجب خنده و خوشحالی شما خواهد شد از پرچم دزدان دریایی که به جای دو عدد استخوان از هویج و وردنه استفاده شده گرفته تا نوع حرکات و ظاهر دوستان و حتی دشمنان که چهره ای احمقانه اما با وقار و هیبت به خود گرفته اند و همچنین نوع حل معماها!برای نمونه در ابتدای نسخه چهارم برای آزادی و نجات سایر دوستان شما باید با تکه ای ذغال روپایی زده و آنرا به سمت توپ شلیک نمایید!

از آنجایی که هر بازی ای بی نقص نیست این بازی هم نقص هایی دارد که آن هم نحوه ی کنترل کارکترها می باشد، کنترل کردن کارکترها کمی سخت بوده و در بعضی مواقع موجب اختلالات عصبی می شود البته این مورد نیز پس از اینکه با نحوه کنترل کردن کارکترها پس از چند ساعت بازی کردن آشنا شدید از بین خواهد رفت ولی در ابتدای بازی واقعاً موجب خوردی اعصاب هست.

در مانکی آیلند هر گروه خاصی جزیره ای مختص به خود را دارد که تقسیم بندی این جزایر به شرح زیر است:
جزایر دزدان دریایی: جزیره Melee، جزیره Phatt، جزیره Scabb
جزایر مختص شهرنشینان:جزیره آش شله قمکار، جزیره Lucre
جزایر کوچکتر:جزیره Knuttin Atoll، جزیره جمجمه،جزیره زیبا ، جزیرهقلاب
و در آخر جزایر آتشفشانی و خطرناک:جزیره خون و جزیره میمونها.

مانکی آیلند دارای کارکترهایی می باشد که آشنایی با آنها جالب خواهد بود و هر کارکتر نقش خاص خود را ایفا می کند و خصوصیات خود را داراست برای نمونه:

  • استن، یک فروشنده خوش صحبت اما بی اعتبار و مایه ی ننگ!اما بسیار حیله گر!او پس از اینکه در فروش قایق های دست دوم شکست خورد روی به فروش تابوتهای دست دوم میاورد زیرا که دیگر کسی از اون نمی توانست شکایتی بکند!
  • Herman Toothrot، یک فرد گوشه نشین و منزی است که حدود یک سال در تعجب به سر برده!
  • کارلا استاد شمشیر زنی و از جزیره Melee و یکی از خوش قیافه ترین دزدان دریایی که تا کنون دیده اید!او در طی نبردی از گایبراش شکست خورده و تسلیم او می شود.
  • بانو Voodoo، فردی به اصطلاح ماوراءی و فالگیر که اصرار دارد برای گایبراش در مورد آینده اش پیشگویی کند و همیشه هم مرگ او را پیش بینی می نماید!
  • Wally B. Feed، یک نزدیک بین و و کوته فکر که همه را به مبارزه می طلبد!
  • Otis، که فکر می کند او قربانی اجتماع شده!او از وقتی که با گایبراش به جزیره میمونها آمده افسرده و غمگین شده و اکثر لحظات عمر خود را در زندان سپری می کند!
  • میمونهای ساکن در جزیره ای که زمانی آدمخوار بودند و به طور ناگهانی رو به گیاهخواری آورده اند!
  •  Meathook، که یک هنرمند مهربان است که جای دو دست دو قلاب دارد و با همان قلاب ها هنر خود را به نمایش می گذارد و نقاشی های جالبی می کشد.
  • مورای، تنها جمجمه ای که دوست داشتنی و سرگرم کننده است!گایبراش با شلیک گلوله ی توپی به مورای تنها جمجمه او باقی می ماند و مورایی روحیه خود را از دست نداده و به وراجی کردن ادامه می دهد و در لحظاتی موجب خنده ی وحشتناک شما خواهد شد!

نگاهی اجمالی به نسخه‌های منتشر شده

حال نگاهی اجمالی به چهار نسخه ای که از این سری منتشر شده می اندازیم.

The Secret of Monkey Island(راز جزیره میمون)
اولین نسخه از این سری می باشد که در سال 1990 بر روی سیستم های Atari ST, Macintosh، IBM PC انتشار یافت و بعد از مدتی برای Amiga, Sega CD و FM Townsمنتشر شد و قرار است که نسخه ای ارتقاء یافته از این بازی در سال 2009 برای ایکس باکس لایو آرکید و کامپیوترهای خانگی منتشر شود.
در این نسخه است که گایبراش وارد دنیای گیمرها می شود و قصد او این است که خود را به سایر دزدان دریایی اثبات نماید که سر همین قضیه قضایای مختلفی به تصویر کشیده می شود و شما را به شدت سر گرم می کند تا بدانید گایبراش در آخر به کجا خواهد رسید.

Monkey Island 2: LeChuck’s Revenge(انتقام لی چاک)
دومین نسخه از این سری می باشد که در سال 1991 منتشر و در دسترس پلتفرم های کمتری از جمله آمیگا، MS داس، مکینتاش بود و پس از وقفه ای برای FM Towns منتشر شد، این بازی موفقیت های زیادی کسب کرده به گونه ای که از چهار نسخه ای که تا کنون منتشر شده محبوبیت و طرفداران بیشتری دارد.
گایبراش تصمیم دارد که یکی از بزرگترین گنجها را پیدا کند اما او در این سفر موجب خرابکاری می شود و باعث می شود که LeChuck که در فرم یک زامبی است احیا شود و برای رهایی از این بلا باید دست به دامن یکی از کارکترهایی شوید که حتی فکرش را هم نمی کنید که او بتواند شما را از این مخمصه نجات دهد که کشف این راز را به خود شما واگذار می کنم تا لذت بازی از بین نرود.
پایان بازی بسیار سو رئالیستی(بهترین معنی که می توانم برای این کلمه بگویم :فرا واقعیت گرایی و به عبارتی تخیلی)می باشد و مورد تفاسیر زیادی قرار می گیرد.

The Curse of Monkey Island(نفرین جزیره میمون)
سومین نسخه از این مجموعه می باشد که در سال 1997 و تنها در انحصار ویندوز انتشار یافت.
گایبراش ندانسته Elaine را توسط حلقه ای نفرین شده به مجسمه ای از طلا تبدیل می کند و طولی نمی کشد که دزدان دریایی مجسمه طلایی را به سرقت می برند و پس از مدتی دیگر نیز لی چاک با ظاهری متفاوت نمایان می شود و دردسرهای بیشتری را برای گایبراش به وجود می آورد و رهایی از چنگال لی چاک چندان آسان نخواهد بود!

Escape from Monkey Island(رهایی از جزیره میمون)
چهارمین و آخرین نسخه در حال حاضر از این سری می باشد که در سال 2000 و برای پلتفرم موفق پلی استیشن 2 ویندوز و مکینتاش انتشار یافت.
پس از بازگشت گایبراش و Elaine Marley از ماه عسلشان به جزیره مارلی رسماً مرده اعلام شده و خانه مجللش در وضعیت نابسامانی قرار گرفته و در شرف خرابی قرار دارد که گایبراش پس از کمی تحقیق متوجه می شود که لی چاک به همراه فردی دیگر در این قضیه دست دارد و در صدد نابودی او برمی آید البته نابود کردن او به همین سادگی ها هم نخواهد بود و در پایان اتفاق جالبی رخ خواهد داد که پی بردن به آن به عهده خود شماست!

Tales of Monkey Island(افسانه جزیره میمون)
پنجمین نسخه از این سری بازی می باشد که هنوز منتشر نشده و قرار است که در همین سال، و در تاریخ 7 ژوئیه 2009 و توسط کمپانی Telltale Games( بله کمی بیشتر توجه کنید کمپانی ای که دیو گراسمن در آن کار می کند!) منتشر می شود.
بی صبرانه منتظر خواهیم ماند!

اگر دوست‌دار تاریخچه و داستان بازی ها هستید این بخش را در بازی سنتر مشاهده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.