مقاله های ویژه

پیش نمایش کنفرانس سونی در نمایشگاه E3 2010

سیاست به معنای تصمیمات کوتاه مدت یا دراز مدتی که مدیران ارشد کمپانی های بزرگ می گیرند، گاهی اوقات دست خوش تغییرات شگرفی می شود. تغییراتی که ممکن است روی جامعه جهانی و مصرف کنندگان تاثیر بگذارد. یکی از سیاست های کلی شرکت ها، به خصوص در صنعت بازی های رایانه ای، داشتن بمب های خبری و نمایش های تکان دهنده است، چیزی که در ذهن مردم باقی بماند و یک شوق و اشتیاق کاذب شدیدی در آن ها ایجاد کند. برای این موضوع می توان به نمایش Killzone 2 در نمایشگاه E3 سال 2005 اشاره کرد، نمایشی که هنوز هم مورد بحث قرار می گیرد و توانست تمرکز جامعه بزرگ بازی های رایانه ای را برای مدت طولانی به خود جلب کند. همه شما از اتفاقات عجیب این چند روز آگاه هستید. اتفاقاتی که شاید هیچ کدام از ما انتتظار آن ها را نداشتیم زیرا در بازه زمانی اتفاق افتادند که تنها 1 ماه به بزرگ ترین رویداد بازی های رایانه ای یعنی نمایشگاه E3 باقی مانده بود. در این 1 ماه در اردوی سونی و در اتاق های تو در تو یکی از بزرگ ترین شرکت های دنیا، گویا موش ها گوش های تیزی دارند! البته شاید مقصر این قضایا، استعداد شنوایی موش ها نباشد و سونی خود به تربیت و پرورش این موش ها می پردازد!
داستان پر ماجرای منتهی به کنفرانس سونی در نمایشگاه E3 تقریبا از یک ماه پیش با معرفی ناگهانی LittleBigPlanet 2 آغاز شد. معرفی این بازی، بوی خیانت و لو رفتن نمی داد و بیشتر به یک معرفی رسمی شبیه بود تا درز یک خبر بسیار مهم! در فاصله 1 ماه مانده تا E3 تمام اخبار به این بازی و ویژگی های آن اختصاصی یافت و بلاگ رسمی سایت PlayStation نیز با آب و تاب این بازی را تحلیل می کرد و پرده از ویژگی های جادویی و منحصر به فرد آن بر می داشت. در حالی که سونی اخبار سراسر دنیا را احاطه کرده بود و همه حواس ها رو به خود جلب کرده بود، ناگهان عنوانی معرفی شد که همه ما منتظر یک تایید و نمایش طوفانی از آن در E3 بودیم. Killzone 3 ناگهان در صفحات مجله Gamepro به چشم خورد و بار دیگر پس از معرفی LittleBigPlanet 2 دنیای بازی های رایانه ای را در شوک فرو برد. معرفی و نمایش Killzone 2 در E3 سال 2005 کجا و معرفی Killzone 3 کجا! تفاوت بسیار زیاد است و همین تفاوت است که ماجرا را جالب تر می کند. باز هم سونی با اخبار و مصاحبه های گوناگون پیرامون Killzone 3 تمام حواس ها را به خود جمع کرد و نوک پیکان تمام نشریات و رسانه های خبری، سونی و بازی های آن را نشانه رفته بود. اما واقعا سونی چه سیاستی را در پیش گرفته است؟ فعلا برای پاسخ این جواب زود است زیرا همین چند روز پیش inFAMOUS 2 هم معرفی شد و اطلاعات آن در محیط اینترنت پخش شد. معرفی inFAMOUS 2 هم مانند Killzone 3 از طریق یک مجله بود، با این تفاوت که اهمیت و سر و صدای معرفی Killzone 3 بسیار بیشتر از inFAMOUS 2 بود. اما هنوز تمام شده است! اگر یادتان باشد چندی پیش خبر ثبت دامین اینترنتی بازی Motorstorm 3 در اینترنت پیچید و همگان منتظر معرفی شماره سوم این سری بودند تا اینکه چند روز پیش چند تصویر از گیم پلی بازی لو رفت. شاید بتوان وجه تمایز Motorstorm 3 را با دیگر عنواین بزرگ معرفی شده در این بازه زمانی، حالت رسمی نبودن آن دانست. به نظر می رسد، موشی در دیوار سونی وجود ندارد، زیرا معرفی این عناوین هرگز مشکوک به لو رفتن اطلاعات سری و محرمانه نیست زیرا همه آن ها با حالت رسمی معرفی و تایید شده اند. اینجا سوالی پیش می آید که سونی در پی دسترسی به چه چیزی است که این سیاست را پیش گرفته است.
محتمل ترین فرضیه را می توان تصمیم سونی برای جمع کردن حواس ها به سمت خود قبل از شروع E3 دانست، چون همه این عناوین با نظم خاصی در طول این 1 ماه معرفی شده اند و همه آن ها هم رسمی بوده اند که همین نشان می دهد خود سونی در پی این معرفی های پی در پی و بزرگ بوده است. اگرچه سونی به قصد و هدف خود رسید و توانست جو قبل از برگزاری E3 را به سود خود تغییر دهد اما این سوال پدید می آید که سونی برای کنفرانس خود چه برنامه هایی دارد که دست به معرفی بازی های بزرگ خود قبل از E3 زده است.
شاید جواب این سوال را بتوان در بازی ها و بمب های خبری دیگر جستجو کرد. اگر چه سونی بازی های بزرگی را قبل از E3 و در فاصله کمی با آن معرفی کرد اما معرفی و وجود تک تک آن ها امری محتمل به حساب می آمد. همینجا نکته ای دیگر پیش می آید که قطعا با وجود محتمل بودن این عناوین، سونی می توانست با معرفی و نمایش کوتاه هر کدام از آن ها کفه ترازو را به سمت خود سوق دهد. به نظر می رسد، جدای تمام این سوالات که هر کدام سوال دیگری را پدید می آورد، سونی امسال با سیاست خاصی در E3 حضور خواهد یافت و شاید هنوز بمب های خبری خود را رو نکرده است و آن ها را برای کنفرانس خود نگاه داشته است. در گوشه و کنار صفحات بی شمار اینترنت، هر از چندگاهی سخنان و شایعاتی از PSP2 به گوش می رسد. این شایعه زمانی رنگ واقعیت به خود می گیرد که از یک سو رقیب PSP یعنی DS در شرف عرضه یک مدل جدید است و از سوی دیگر چندی پیش سونی اعلام کرد که PSP GO تنها یک تست و امتحان برای گرفتن بازخورد عموم بوده است. همین 2 نکته شاید نوید معرفی PSP2 را به ما بدهد. زیرا در کنفرانس سال پیش سونی دیدیم که چقدر روی PSP مانور می دهد و روی آن سرمایه گذاری می کند، پس اگز بنا معرفی یک سخت افزار جدید باشد، قطعا شاهد PSP2 خواهیم بود.
موضوع دیگر، جنگ بر سر تصاحب بازار کنترلر های حرکتی است. قطعا E3 امسال نبرد میان Move و Natal خواهد بود، چیزی که هم ماکروسافت و هم سونی بر روی آن ها تاکید دارند و سرمایه گذاری کلانی انجام داده اند. شاید علل معرفی بازی های سونی قبل از E3، داشتن زمان بیشتر برای معرفی کامل و نمایش ویژگی های Move بوده باشد. با این حال این فرضیه خریدن وقت آن چنان منطقی به نظر نمی رسد، زیرا قطعا سونی می تواند هر بازی را نهایتا در 3 دقیقه معرفی کند و حضار را شگفت زده کند اما قطعا قصد و هدف او این نبوده است و سونی ترجیح داده است با بازی هایی که احتمال وجود ان ها نزدیک به 100 % است، فضای قبل از E3 را به سود خود کند و در جریان کنفرانس خود برگ برنده هایی رو کند که ما انتظار آن را نداشته باشیم.
اما این برگ برنده ها چه عناوینی می توانند باشند؟ قطعا یک نمایش حماسی از The Last Guardian می تواند همه را شگفت زده کند و هیاهوی خاصی را به علاقه مندان منتقل کند. شاید این بار آرزوی همه ما به حقیقیت بپیوندد و شاهد معرفی یک Syphon ****** برای PS3 باشیم، عنوانی که سال هاست با رویای دیدن آن، نمایشگاه ها و رویدادهای مهم خبری را دنبال می کنیم. شاید اصلا IP جدیدی دار کار باشد که سونی برای معرفی آن نیاز به زمان زیادی در طول کنفرانس دارد. شاید یک نمایش فوق العاده از Gran Turismo 5 و اعلام تاریخ انتشار آن چیزی باشد که سونی در پی آن است.
هر آن چه که اتفاق خواهد افتاد و هر آن چه که منتظر فریادهای ماست نشان می دهد که سونی برای آن ها یک نقشه پیچیده کشیده است و برگ برنده هایی دارد که با معرفی عناوین بزرگ و انحصاری خود قبل از E3 سعی در جلب توجه رسانه ها و مردم به سوی خود را دارد. برای فهمیدن حقیقت و دلیل این که چرا موش های سونی گوش های تیزی دارند، نیازی نیست خیلی صبر کنیم چون چند روز بیشتر تا کنفرانس سونی باقی نمانده است. 

مطالب پیشنهادی:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.