مقاله های ویژه

آغاز عصر طلایی PlayStation

وقتی سونی 15 سال پیش در چنین روزهایی با نام تجاری PlayStation پا به عرصه بازی های رایانه ای گذاشت ، توانست تعاریف و تجربیات ما را در این صنعت تغییر دهد . 6 سال به سرعت گذشت و PlayStation 2 به قفسه مغازه ها در سرتاسر جهان حمله کرد و توانست با موفقیت چشمگیر خود لقب بهترین کنسول تمام اعصار را از آن خود کند .
در حالی که هر دو در بازاریابی و جذب مشتری بسیار موفق بودند ، چند سال بعد در حالی که PlayStation 2 همچنان به سلطه خود ادامه میداد بالای سر خود سایه PlayStation 3 را دید . دستگاهی گران که تجلی جاه طلبی های سونی و نگاه ژرف مسئولان آن به آینده بود . در سال های نخست سونی نتوانست موفقیت قبل خود را تکرار کند و همواره پشت Nintendo و Microsoft حرکت میکرد .
این پایان ماجرا برای سونی و برند پرطرفدارش نبود . سونی با عرضه PS3 Slim و کاهش قیمت 100 دلاری PS3 شاهد فروش فوق العاده و چشمگیری بود ، فروشی که روزهای موفق قبل را در ذهن طرفداران PlayStation تداعی کرد . علاوه بر عرضه PS3 Slim و کاهش قیمت ، عرضه PSP GO ، گسترش شبکه PlayStation Network ، بازی های انحصاری بزرگ و معرفی تکنولوژی دقیق Motion Controller خود ، همگان بر این باورند که روزهای سخت و ناکام PlayStation 3 به تاریخ پیوستند و سونی پای به عصر طلایی جدیدی گذاشته است .

موفقیت پلی استیشن 3 در قالب اعداد و ارقام

بر اساس آمار رسمی اعلام شده از طرف سونی ، عرضه PS3 Slim 120 Gig در ماه سپتامبر 2009 نتایج زیر را در بر داشته است :

* حدود 500000 دستگاه در ایالات متحده به فروش رفته است .
* بیش از یک میلیون PS3 Slim مدل 120 گیگ در عرض 3 هفته در تمام دنیا به فروش رفته است .
* رشد 112 درصد فروش سخت افزار نسبت به موقعیت مشابه در سال قبل
* سپتامبر 2009 ، اولین ماه که PlayStation 3 توانست Wii و XBOX 360 را پشت سر بگذارد .
* عرضه 710400 دستگاه PS3 در ماه نوامبر توسط سونی
* فروش تقریبی 320000 واحد در ماه اکتبر

آمار دیگری نیز ارائه شده است که به شرح زیر می باشد :

*  بیش از 27 میلیون PS3 در سرتاسر جهان فروخته شده است .
* از این تعداد 9 میلیون دستگاه در امریکا به فروش رفته است .
* بیش از 1000 عنوان برای PS3 در سرتاسر جهان وجود دارد .
* یش از 200 عنوان در تعطیلات سال نو که لقب بهترین Line up را نیز از ورود PS3 تا به حال به خود اختصاص داده است .

فروش در تعطیلات امسال نیز نقطه عطفی بر فروش عالی و رو به رشد PS3 در ماه های اخیر خواهد بود ، طوری که سونی به موفقیت خود در تعطیلات امسال کاملا واقف است و در Black Friday حدود 410000 دستگاه را Ship خواهد کرد .

بهترین زمان برای یک طرفدار واقعی و وفادار PlayStation

با ورود به سال 2009 میلادی ، آمادگی سونی برای کاهش قیمت و عرضه مدل جدید اجتناب ناپذیر بود . سونی می دانست که این حرکت کاملا یک ریسک حساب میشود ، به همین دلیل با تامل و تفکر عجولانه عمل نکرد و در بهترین زمان مناسب کاهش قیمت خود را اعمال کرد . ایده اصلی آشنا کردن افراد و مشتری های جدید با PS3 بود . نمایش لیست بلند بالای بازی ها و به رخ کشیدن قدرت سخت افزاری PS3 از ابزار سونی به حساب می آمد .
بنابراین ، آیا سونی موفق شد ؟ با نگاهی به فروش بالا و رو به رشد PS3 می توان جواب این سوال را به سادگی داد ، ولی پاسخ آقای John Koller ، مدیر بازاریابی بخش سخت افزار سونی نیز در نوع خودش جالب است .
” اینجا همه با چهره های خندان و بشاش قدم میزنند ” او گفت ” ما سال بسیار مهم و موفقی را پشت سر گذاشتیم . نه تنها با کاهش قیمت که سبب جذب مشتری های زیادی به PS3 شد ، بلکه ارائه بازی های انحصاری عالی سبب شد بتوانیم به خوبی جواب طرفداران و مصرف کنندگان را بدهیم ”
حرکت PS3 و قدم های آن بسیار قوی تر و مستحکم تر از پیش شده است و بهترین دوره را از آغاز عرضه تا به امروز تجربه می کند . Koller گفت سونی راجع به فروش PS3 در ماه نوامبر بسیار هیجان زده است ” ما راجع به امار و ارقام نوامبر بسیار شگفت زده هستیم و با این وضعیت Black Friday بسیار موفقی را پیش بینی می کنیم ”
هدف بسیار ساده است . فروش PS3 بیشتر از طریق معرفی مشتریان و مصرف کنندگان دارای پتانسیل . اعمال فشار روی تولید کننده ها برای هزینه بیشتر روی بازی ها به منظور تولید نرم افزار هایی تکرار نشدنی و انحصاری برای هر دو گروه Casual و Hardc0re .
با این وجود ، از آغاز نسل هفتم کنسول ها همواره این سونی بوده است که در فروش سخت افزار به دنبال Nintendo و Microsoft بوده است و وقتی از آقای John Koller راجع به این مسابقه پرسیدیم گفت ” ما هر تاثیری را برای انجام این کار اعمال خواهیم کرد ”
او در ادامه گفت ” ما از تاریخچه و گذشته خود و فروش PlayStation و PlayStation 2 کاملا اگاه هستیم . ما کمپانی موفق با فروش بالا هستیم و همواره لذت میبریم تا مصرف کنندگان را به خواسته هایشان برسانیم “

PlayStation – برندی با نیرویی در پشت

برنامه ها نشان میدهد که سونی قصد دارد به این روند موفقیت امیز خود در سال آینده نیز ادامه دهد . وقتی آقای Koller با اعتماد به نفس بالایی از به فروش رفتن محصولات خود در سال 2010 سخن می گوید میتوان این این موفقیت را دید .
” در حرکت به سمت سال جدید ما نیرویی را در پشت خود حس می کنیم . ” او در ادامه گفت ” مصرف کنندگان در سال آینده دبه شدت خواهان محصولات ما خواهند بود ”
یکی از نکاتی که سال 2010 را برای طرفداران PlayStation جالب می کند ورود سونی به دنیای کنترل های حرکتی با Motion Controller خود است . Microsoft هم سال آینده Natal را عرضه خواهد کرد . این ها در کنار کنترلر های Wii و رقابت انها می تواند در نوع خوب جال باشد .
” Motion Controller جام مقدسی در دستان بازیکنان خواهد بود . جامی که به آنها احساس وجود در متن واقعه را میدهد ” Koller در ادامه می گوید ” Motion Controller سونی دقیق ترین و جالب ترین نوع در بازار خواهد بود ”
یکی از بزرگترین ترس طرفداران PlayStation 3 این است که به محض ورود Motion Controller به بازار همه بازی های سونی را در بر بگیرد . یا حتی از این بدتر بازی مناسب برای آن وجود نداشته باشد . Koller در جواب این نگرانی به این اشاره کرد که در زمان عرضه Motion Controller لیست بازی های مناسبی برای ان وجود خواهد داشت . همچنین باید منتظر عنوان اختصاصی و غیر اختصاصی بیشتری نیز باشیم .

بازی های که Motion Controller را پشتیبانی می کنند :

Resident Evil 5
LittleBigPlanet
Pain
Flower
Hustle Kings
High Velocity Bowling
Ape Escape
Echochrome 2
Eccentric Slider
Sing and  Draw
Champions of Time
Motion Party
The Shoot
Tower

سال پیش رو در حیطه نرم افزار:

اگر شما حتی مقدار کمی راجع به Motion Controller و موفقیت آن تردید داشته باشید ، لیست نرم افزارهای سال آینده چه در بخش انحصاری و چه در بخش Multiplatform با کیفیت و زیاد است که هر کسی را با هر سلیه ای راضی و خشنود خواهد ساخت . در عوض ، چیزی که سه ماه آخر سال 2009 را از لحاظ نرم افزار قوی و مثبت ساخته است ، بازی های انحصاری و با کیفیت PlayStation 3 است . بازی هایی مانند Uncharted 2 : Among Thieves که تمام موفقیت های موجود را برای یک عنوان بدست اورد . در کنار این بازی Demon’s Souls و Ratchet & Clank : a Crack in Time عرضه شدند تا لیست عالی سال 2009 PS3 را در کنار عنوانی مانند inFAMOUS که در اواسط سال عرضه شد تکمیل کند .
با وجود بازی هایی مانند Call of Duty : Modern Warfare 2 و Uncharted 2 : Among Thieves و ترس از همزمان نشدن بازی ها با این عناوین ، بسیاری از بازی ها به سال بعد منتقل شدند . در زیر لیست بازی هایی که سال آینده به طور انحصاری برای PS3 عرضه خواهند شد مشاهده میکنید . البته لیست زیر کامل نیست و با تاییدیه های سونی کامل تر خواهد شد .

Final Fantasy XIV
God of War III
The Agency
Agent
EyePet
Eight Days – On Hold
Getaway – On Hold
Gran Turismo 5
Heavy Rain
MAG
The Last Guardian
ModNation Racers
White Knight Chronicles
akuza 3

PlayStation 2 – ده سال سلطه ، همچنان استوار

  باور اینکه یک کنسول بتواند پس 10 سال ، همچنان به سلطه خود ادامه دهد و کانون توجه ها را به خود جلب کند مشکل است ، اما PlayStation 2 ، دومین عضو از خانواده بزرگ PlayStation همچنان پس از 10 سال ادامه میدهد . PS2 تا به امروز 138 میلیون واحد در جهان فروخته است و با قیمت 99 دلار عرضه می شود . کنسولی که هنوز هم بخش مهمی از تجارت بازی های رایانه ای سونی را تشکیل میدهد . امسال 75 عنوان برای این کنسول منتشر شد و سال بعد هم برای آن بازی های زیادی عرضه خواهد شد .
فروشندگان همچنان مانند گذشته PS2 را حمایت می کنند . دلیل این حمایت جذب شدن خانواده ها به یک کنسول ارزان قیمت با بانکی بزرگ از بازی های ارزشمند و تاریخی است . کنسولی که به گفته آقای Koller دستگاهی ارزشمند برای سونی و اقتصاد به آن حساب می آید .
اما برای طرفداران سرسخت PS3 کنسول های قبلی مانند PS2 و به ویژه PS1 برای انها خاطرات خوش محسوب می شوند که حس نوستالزیک را در انها ایجاد می کند . بازیکنان می توانند بازی های PS1 را که روی شبکه PSN عرضه می شود تجربه کنند ، باری هایی که هر هفته به تعداد آنها افزوده می شود و با قیمتی مناسب در اختیار علاقه مندان قرار میگیرد .
در موزد ارقام و درآمد ، آقای Koller نظری راجع به اینکه فروش سخت افزاری PlayStation 3 برای آنها سود آور هست یا خیر ندارد . اما او به این نکته اشاره کرد که PS3 برای آنها یک کنسول ارزشمند است که با نهایت قدرت و توجه آن را حمایت خواهند کرد . ” PS3 یک کنسول بسیار پایدار است ؛ با رفتن به سال آینده و عرضه Motion Controller ، ورود به دنیای بازی های 3D و بازی های انحصاری جایگاه واقعی PS3 را خواهیم دید ”
برند PlayStation همواره قوی و استوار بوده است ، البته واضح و مشخص است که در سال های اخیر کمی با لغزش مواجه شده است . ما قویا به این موضوع معتقدیم که حرکت های بزرگی پشت سر سونی قرار دارد و با عرضه نرم افزار های با کیفیت ، معرفی پر قدرت Motion Controller ، افزایش داده های دیجیتالی و روش های دیگر ، باز هم درخشش روز های طلایی PlayStation را مشاهده خواهیم کرد .
با آروزی موفقیت روزافزون ، شادکام باشید .

مطالب پیشنهادی:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.