مقالات

100 بازی منتخب سال 2013

با ورود به سال 2013 میلادی، باری دیگر در خدمت کاربران عزیز بازی‌سنتر خواهیم بود با لیستی از 100 بازی منتخب سال 2013 که به نوعی مقاله‌ای انحصاری از طرف تحریریه این سایت می‌باشد. همانطور که احتمالا متوجه شده‌اید، در نام این مقاله سالانه تغییراتی رخ داده و نام این مقاله از صد بازی برتر به صد بازی منتخب تغییر پیدا کرده است. دلیل این تغییر، اصلاح دستوری نام این مقاله بود. تیم سایت، در تهیه لیست امسال با دشواری‌های خاصی روبرو بود؛ زیرا اگر دقت کرده باشید بنا به دلایل نامعلومی، اکثر عناوین امسال تا میانه‌های سال 2013 تاریخ خورده‌اند و شش ماهه‌ پایانی سال تقریبا خالی از عنوان است. شاید بتوان این مسئله را به فال نیک معرفی کنسول‌های نسل بعد در E3 2013 گرفت که در پی آن عناوین جدید و بیشتری برای ماه‌های پایانی سال و کنسول‌های جدید، در نظر گرفته خواهند شد. به هر حال با تلاش کادر تحریریه و چندی از مدیران محترم، توانستیم صد عنوان از بازی‌هایی که به نوعی منتخبی از سال بعد هستند را در این لیست در کنار هم جای دهیم. همانطور که در سال‌های قبل هم اشاره‌ای به موضوع تاریخ‌های عناوین داشتیم، باید بار دیگر این مسئله را گوش‌زد کنیم که احتمال دارد چندی از عناوین به سال دیگر موکول شوند و نیز در پی جریانات E3 و احتمالا معرفی کنسول های نسل بعد، عناوین بیشتری نیز به جمع بازی‌های 2013 بپیوندند، پس این لیست را نمی‌توان به طور قطع لیست کاملی دانست و تنها بر پایه عناوین معرفی شده و حدسیات انتشار، تهیه شده است. مورد بعدی، نحوه امتیاز دهی است. برای رتبه بندی عناوین امسال روش جدیدی را پیش گرفتیم که حد الامکان بازی‌های عالی از بهتر، و بهتر از خوب متمایز باشند که در پی این قضیه می‌توان گفت، شاهد رتبه‌بندی بهتری نسبت به سال‌های قبل خواهید بود. آخرین موردی که باید ذکر کنیم غیبت دو عنوان دائمی این مقاله، یعنیThe Last Guardian و Final Fantasy Versus می‌باشد که بنابر دلایلی از جمله نامعلوم بودن شرایط ساخت و نبود هیچ‌گونه خبری پیرامون مراحل پیشرفت کاری، از لیست کنار رفته‌اند. امسال برآن شدیم تا با حذف این دو عنوان – که انصافا هم حساسیت زیادی روی این دو بود و هرساله یکی از جایگاه‌های بیست بازی برتر را به خود اختصاص می‌دادند – جای را برای عناوینی که انتشار آن‌ها حتمی است باز کنیم. می توان انتظار این را داشت که اگر در آینده خبر موثقی از این عناوین مبنی بر زمان انتشار، بدست آمد، شاهد حضور دوباره آن‌ها در این لیست باشیم. سعی داریم با تغییراتی که هر سال در این لیست می‌دهیم، این مقاله را به حد بالایی از دقت و کیفیت برسانیم. امیدواریم این مقاله مورد قبول دوستان و کاربران گرامی قرار بگیرد.

 

Impire

سازنده: Cyanide
ناشر: Paradox Interactive
PC

یک سیاه‌چال تنگ و تاریک، مشعل‌هایی که آتش بر سرشان سو‌سو می‌زند، جَوی عجیب و تِمی فانتزی در کنار یک مشت موجود خنگ جمع شده‌اند و عنوانی به نام Impire را خلق کرده‌اند. این بازی، اثری تازه از خالق بازی‌هایی چون Of Orcs And Men و البته Game of Thrones است که در نهایت نتوانست طرفداران این سریال بسیار محبوب را راضی کند. استدیوی فرانسوی Cyanide این بار تصمیم گرفته تا اثری مختص PC بیافریند و شما را به عنوان موجودی به نام Baal-Abaddon، در این سیاه‌چال رها کند. اگر دمو بازی را تجربه کنید، احتمالا کیفیت بازی را زیر سوال خواهید برد. شاید در نگاه اول، طراحی فانتزی بازی توجه شما را جلب کند، اما در ادامه به این نتیجه می‌رسید که به شدت خواب‌آور و بی‌هدف ساخته شده‌اند. تمرکز بازی در اصل بر روی ساخت و توسعه سیاه‌چالی است که از ابتدا تا انتها فقط با این مکان سروکار خواهید داشت. هنگامی که مکانتان به خوبی توسعه یافت، تازه مبارزات شروع می‎شود، به قول سازنده بازی، کامبت سیستم Impire از Dawn of War الهام گرفته است، می‌توانید دسته‌های چهارنفره سربازانتان را به سیاه‌چال همسایه بفرستید تا برایتان بجنگند. البته سازندگان موضع سکوت را پیشه نگرفته‌اند و در اظهاراتی بیان کرده‌اند که چیزی که تا به حال از بازی دیده‌ایم، نسخه pre-pre Alpha بازی می‌باشد. حال باید دید این حرف یک ادعاست یا یک دلیل منطقی!

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 4.95
6.5 7.0 2.5 6.5 5.5 5.0 5.5 5.0 6.0 6.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
4.5 4.5 5.0 5.0 3.5 4.0 3.0 5.0 3.0 5.5

 

Aliens: Colonial Marines

سازنده: Gearbox Software
ناشر: Sega
X360, PS3, PC, Wii U, OnLive

موجودات فضایی. سیاره‌ای ناشناخته. باران گلوله. ترس… . اگر تا به الان کنجکاو شدید، Aliens: Colonial Marines انتخابی مناسب برای شماست. Gearbox Software سازنده دنباله حقیقی فیلم فراموش نشدنی James Cameron یعنی Aliens می‏باشد. وقایع این بازی پس از شماره سوم این سری فیلم به وقوع می‏پیوند. داستان بازی توسط دو نویسنده برتر یکی از بهترین سریال های فضایی دوران، یعنی Battlestar Galactica، نوشته شده است. شما وقایع را از پس چشم سرجوخه Christopher Winter می‏بینید. یک استعمارگر نیروی دریایی که عضو تیم جستجو و نجات بازمانده‏های U.S.S. Sulaco می‏باشد. U.S.S Sulaco فضاپیمایی مطالعاتی بود که به سیاره LV-426 فرستاده شده بود. این دو، محیط‏های اصلی بازی را تشکیل می‏دهند و خوب قاعدتاً با توجه با این دو مکان، باید منتظر حضور تعداد بسیار زیادی Xenomorph باشیم. خطرناک‏ترین موجودات فضایی گالکسی ما. این عنوان شوتر اول شخص تخیلی – ترسناک حرکتی ریسک پذیر انجام داد. در این بازی ما هیچگونه HUD نخواهیم داشت. یعنی شما در گوشه‌های صفحه، تعداد تیر، اسلحه و یا نقشه ندارید. گیم‏پلی اصلی تشکیل شده از نقطه A به B رفتن و کشتن تعداد زیادی موجودات فضایی و سپس دفاع از خود در مقصد. کشتن موجودات فضایی به شما مقدار مشخصی میزان تجربه خواهد داد که توسط آن‏ها، ظاهر شخصیت، قابلیت های وی و اسلحه‏اش را تغییر خواهید داد. بازی از قدرت موتور گرافیکی Unreal Engine 3 بهره می‏برد و نباید منتظر گرافیکی فوق العاده خیره کننده باشید. از همین الان باید بدانید، منتظر چه بازی هستید. کشتن تعداد زیادی موجودات فضایی با کوله‏ای از اسلحه. Sega ناشر بازی همراه با Gearbox قول هوش مصنوعی قوی را داده‏اند و همکاری موجودات بر علیه شما را یکی از نقات قوت آن‏ها می‏دانند. در فبریه 2013 اعضای U.S.S. Sulaco چشم انتظار شما هستند.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 5.53
4.0 8.0 5.5 5.0 6.0 3.0 7.0 3.0 7.5 4.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
4.5 4.5 7.0 5.5 7.5 4.5 4.0 7.5 6.0 6.5

 

,

Lococycle

سازنده: Twisted Pixel Games
ناشر: Microsoft Studios
Xbox Live

موتور، اسلحه، خون و خونریزی،آدم‌آهنی، پلیس، دشمن همه و همه بازی عجیبی به نام LocoCycle را تشکیل می‌دهند. در E3 2012 و در کنفرانس مایکروسافت پروژه جدید استودیو Twisted Pixel معرفی شد. آنها موتوری خوش ساخت و جالبی نشاند دادند که در زیر نور چراغ شما را جذب خود می‌کرد، اما هیچ گونه اطلاعاتی از آن تا قبل از نمایشگاه PAX منتشر نشد. بعد از شروع این نمایشگاه، اولین گیم‌پلی از بازی به نمایش درآمد. با اولین نگاه به آن یک عنوان عجیب و بسیار ضعیف در ذهن‌ها تداعی می‌شد. وسیله نقلیه‌ای که در بازی قرار گرفته شده است، با وجود طراحی نشیمن بر روی آن، راننده بر روی زمین و آسفالت آن را می‌راند و فقط یک پایش به لاستیک عقب موتور متصل است! در چنین وضعیتی به ماشین‌های مقابل شلیک می‌کند و با سبک بازی‌های HnS، ضربات ترکیبی به وسیله موتور به دشمن روانه می‌کند، تعداد کومبوهایی که وارد می‌کنید ممکن است آنقدر زیاد شود که دشمن را تا چندین متر در هوا بالا ببرید و همچنان ضربات را ادامه دهید. در LocoCycle موتوری شبیه به وسیله معروف فیلم Tron خواهید راند که حداکثر سرعت آن به 290 کیلومتر در ساعت می‌رسد و همچنین 40 نوع ضربه در اختیارتان است که همچون جدال‌های سربازان Optimus Prime در مقابل نیروهای Megatron در فیلم Transformers، آن‌ها را بر سر دشمن پیاده خواهید کرد. هرچند LocoCycle بسیار سطحی و تکراری به نظر می‌رسد، اما نمی‌توان به این زودی در مورد خوب یا بد بودن این بازی تصمیم گرفت، زیرا تیمی پشت آن قرار گرفته است که عنوان Splosion Man با کارنامه بسیار درخشان را در Xbox Live عرضه کرده و استعداد خوبی برای خلاقیت دارد، پس باید دید آیا این عنوان هم می‌تواند درخشان ظاهر شود یا خیر.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 5.63
5.0 7.0 3.0 5.5 3.0 5.0 8.0 6.0 6.5 4.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
5.0 4.0 8.0 6.5 4.5 4.0 7.0 7.0 8.0 5.0

 

,

Darkstalkers Resurrection

سازنده: Iron Galaxy Studios
ناشر: Capcom
Xbox Live, PSN

در اکتبر همین سال بود که در نمایشگاه Comic-Con و در مراسم 25 سالگی Street Fighter، آقای Yoshinori Ono خبر از ساخت عنوان جدیدی از سری Darkstalkers داد. البته ساخت بازی از یک سال قبل از اعلامش شروع شده بود. Darkstalkers Resurrection یکی دیگر از عناوین کپکام است که تجربه دیگری از بازی‌های فایتینگ 2 بعدی را برای گیمرها در نظر دارد. شاید کسانی که با این سری آشنایی ندارند، در نگاه اول عنوانی نظیر Street Fighter III: 3rd Strike Online Edition در ذهن‌هایشان مجسم کنند. البته جای تعجبی هم نیست، زیرا کپکام عادت دارد که با تغییرات نامحسوس در یکی از IPهای خود، IP جدیدی خلق کند. استدیوی Iron Galaxy نیز قرار است در این راه کمک حال کپکام باشد و همانند بازی Marvel vs Capcom Origins در بهینه کردن بازی نقشی داشته باشد. بازی از طراحی کاراکتر و محیط منحصربفردی بهره می‌برد، زیرا که شخصیت‌های بازی را هیولاهایی از نژادهای نظیر خون‌آشام‌ها، گرگینه‌ها و سوکوبی‌ها تشکیل می‌دهند. هر کدام از این شخصیت‌ها قابلیت‌های خاصی دارند که با ویژگی‌های هر کدام از آنها تناسب دارد. بعد از اتمام Challenge‌های بازی، به شما امتیازی داده می‌شود که با جمع کردن آنها می‌توانید آیتم‌های متنوعی بخرید. بازی علاوه بر بخش آرکید و تمرینی، از قسمت tutorial نیز بهره می برد که با بازیکنان کومبو‌های متنوعی را آموزش خواهد داد. بخش آپلود Replay نیز به مخاطبین این امکان را می‌دهد تا Replay بازی‌های خود را بر روی نت قرار دهند. در حالت Spector نیز 8 نفر به طور همزمان می‌توانندبازی را تماشا کنند و با هم از طریق چت، در ارتباط باشند. این بازی در 14 مارس 2013 بر روی شبکه Xbox Live و PSN قرار خواهد گرفت.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 5.63
4.0 7.5 4.0 6.0 4.0 6.0 7.5 2.5 6.5 6.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
4.0 7.0 6.0 5.5 5.5 4.0 6.5 7.5 7.0 5.0

 

,

Game & Wario

سازنده: Nintendo SPD Group No.1
ناشر: Nintendo
Wii U

دهمین شماره از سری Wario قرار است برای کنسول Wii U منتشر شود تا بار دیگر این شخصیت دوست‌داشتنی را مورد هدف قرار دهیم و او را با شکل‌های مختلفی که به طرفمان می‌آید، منهدم کنیم. اولین اخبار از انتشار بازی به زمان E3 سال قبل باز می‌گردد. آن زمان سایت نینتندو با گذاشتن چند عکس از بازی، رسما شماره جدید از این عنوان محبوب را معرفی کرد. این بار نینتندو قصد دارد از قابلیت‌های کنسول جدیدش بهره بگیرد تا تجربه جدید‌تری برای مخاطبان رقم بزند. بخشی از بازی به شلیک کردن به بمب‌هایی محدود می‌شود که بر سر راه Warioها قرار گرفته است. شما باید تا قبل از اینکه Warioها به صفحه نمایشگر برسند، بمب‌ها را منفجر کنید تا ماموریت را به اتمام برسانید، در نهایت یک Warioـی بزرگ نمایان می‌شود تا باس‌فایت مرحله را رقم بزند، بانابودی این موجود غول‌پیکر، مرحله به اتمام می‌رسد. البته این تنها حالت بازی نیست؛ قسمت جالب دیگری که در این بازی مشاهده می‌شود، بخش Shutter می‌باشد؛ به این شکل که شما باید سیب‌دزد را پیدا کنید. برای این کار با تکان دادن GamePad مخصوص بازی در راستای عمودی، دزد را پیدا کرده و سپس از او عکس بگیرید! شاید این بخش زمانی جذاب باشد که به صورت چند نفره بازی کنید، به این شکل که یکی سیب دزد باشد و دیگری آقا پلیسه! چیزی که مشخص می باشد این است که بازی قصد دارد تا اتمسفری شاد خلق کند. پس ما هم مثل شما منتظر این بازی هستیم تا ببینیم این بار نینتندو چه چیزی را برای نمایش ارائه می‌دهد.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 5.75
6.0 7.5 5.0 6.0 4.5 6.0 7.5 7.0 7.0 5.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
4.5 3.0 7.5 5.0 4.0 6.0 6.0 5.0 6.0 6.5

 

,

Shadowrun Returns

سازنده: Harebrained Schemes
ناشر: Harebrained Schemes LLC
PC, Mac, Linux, iPad, Tablets

شاید معرفی این بازی سخت ترین کاری باشد که بتوان انجام داد. سازنده این عنوان یعنی Jordan Weisman ماه پیش تنها به گفتن اینکه قرار است عنوانی با این نام ساخته شود، بسنده کرده و حتی زحمت نشان دادن چند عکس از بازی را به خود نداده است، چه برسد به اینکه تریلری برای آن پخش کند. تمام اطلاعاتی که ما از این عنوان در اختیار داریم محدود به اخباری است که پیرامون بازی قبلی این کارگردان یعنی نسخه اولیه Shadowrun شنیده شده است. نسخه اصلی این بازی در سال 1993 برای SNES در یک کارتریج 8 مگابایتی عرضه شد. در حال حاضر می دانیم که نسخه جدید این بازی بر خلاف نسخه اولیه که در سبک Action-RPG ساخته شده بود، این بار قرار است یک نقش آفرینی تاکتیکی باشد. به نظر می آید انتخاب درستی برای Reboot کردن این عنوان به نظر بیاید زیرا این بار قرار است بازی فقط بر روی تبلت‌ها و رایانه‌های مبتنی بر سیستم عامل لینوکس و مک عرضه شود. از آن جایی که بیش از 19 سال از عرضه Shadowrun می گذرد و نسخه اصلی نیز به چندین نسل قبل بر می گردد، نمی توان اظهار نظر خاصی در این مورد کرد.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 5.83
6.5 7.5 4.0 7.0 4.0 6.5 7.5 7.5 7.5 6.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
4.0 3.0 5.0 5.0 6.0 5.5 5.0 7.0 5.0 7.0

 

,

Fuse

سازنده: Insomniac Games
ناشر: Electronic Arts
X360, PS3

Fuse عنوان یکی از بازی‌های شرکت بزرگ EA می‌باشد که قرار است توسط Insomniac Games که بازی‌هایی نظیر سری Resistance را در کارنامه خود دارد، ساخته شود. سبک بازی شوتر سوم شخص می‌باشد که بر پایه کاورگیری بنا شده است. بازی تا سقف 4 نفر در حالت Co-op ظرفیت خواهد داشت. با کشتن دشمنان، امنیازی با عنوان Fuse دریافت می کنید که می‌توانید با استفاده از آن، توانایی‌های خود را ارتقا دهید. هر شخصیت برای خود قابلیت‌های ویژه‌ای دارد که از همین الان حالت Co-op بازی را منحصربفرد می‌کند. به عنوان مثال یکی از شخصیت‌ها به اسم Dalton، میتواند یک سپر دفاعی شیشه‌ای در دست بگیرد تا هم‌تیمی‌ها در پشت این سپر، تیراندازی کنند. خاصیت این سپر این است که کاملا یکطرفه است، طوری که تیهای دشمن را از خود عبور نمی‌دهد ولی در عوض با تیرهای شما کاری ندارد، جالب اینکه خود هم‌تیمی‌های شما نیز از این سپر می توانند رد بشوند. یا مثلا Isabelle می‌تواند نامرئی شود و قبل از اینکه دشمنان حضورش را متوجه شوند، دخلشان را بیاورد. بازی از نظر گرافیکی حرفی برای گفتن ندارد و بافت‌هایی از مد افتاده محیط بازی را تشکیل داده‌اند. هرچند افکت‌های گرافیکی خوب به نظر می‌رسند و جو جالبی به بازی فضای اکشن‌وار بازی داده‌اند، اما از همین الان می‌توان گفت که بازی بخش گرافیکی چندان دلچسبی ندارد. حتی با دقت بشتر به گیم‌پلی بازی، چیز خاصی عایدمان نخواهد شد. با این حال بهتر است چند صباحی صبر کنیم تا بهتر در مورد این عنوان جدید EA، نظر دهیم.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 5.83
6.5 7.5 7.0 4.0 5.0 3.5 6.0 6.5 6.0 3.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
7.0 5.5 7.5 4.0 8.0 6.5 4.5 6.0 6.0 6.0

 

,

Dirty Bomb

سازنده: Splash Damage
ناشر: N/A
PC

استودیوی Splash Damage سازنده‌ی Brink، Wolfenstein: Enemy Territory و Enemy Territory: Quake Wars، طبق معمول عنوان مالتی‌پلیر اول شخص دیگری در دست تولید دارد که فقط برای PC عرضه خواهد کرد. در لندن و در آینده‌نه چندان دور، در منطقه‌ای نسبتاً بزرگ به مبارزه می‌پردازید و طبق علاقه و سبک مبارزه‌ای که دارید می‌توانید مسئولیتی بر عهده بگیرید؛ مثلاً پزشک، مهندس، سرباز جنگی و تک‌تیر انداز باشید، که خیلی عادی و طبیعی برای یک بازی آنلاین به نظر می‌رسد. بمب کثیف نوعی سلاح جنگی است که مواد رادیواکتیو را با مواد منفجره‌معمولی ترکیب می‌کند و بدون اینکه انفجار هسته‌ای انجام بدهد ذرات پرتوزا وارد محیط می‌کند و علت نام‌گذاری این سلاح به بمب کثیف هم همین موضوع است؛ حالا چه استفاده‌ای در بازی خواهد داشت و برای چه چنین اسمی برای بازی انتخاب شده، مسئله‌ای می‌باشد که بطور قطعی مشخص نیست. علاوه بر نبرد با اسلحه‌های قابل حمل، به نظر می‌رسد مبارزات با وسایل نقلیه‌جنگی هم میسر خواهد بود، زیرا که چند نمونه تانک در تریلر منتشر شده، قابل روئیت می‌باشد. بی رو در بایستی انگار Dirty Bomb هیچ عنصر چندان جدید و مجذوب کننده‌ای در خود جای نداده است. شاید اگر طرفدار پر و پا قرص بازی‌های FPS مالتی پلیر باشید، بتوانید مدتی با این بازی سرگرم شوید. این بازی بصورت Free-to-Play عرضه خواهد شد و طبیعتاً برای بهره‌مندی از خیلی از امکانات بازی باید هزینه کنید.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 5.85
6.0 7.0 5.0 5.5 4.0 5.0 6.5 6.5 6.5 5.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
4.5 6.5 5.0 6.0 6.0 6.5 7.0 7.0 5.5 6.0

 

,

Warhammer 40,000: Dark Millennium

سازنده: Vigil Games
ناشر: THQ
PC

سری Warhammer 40k همواره یکی از بهترین‌های سبک RTS بوده است. داشتن سبک و شیوه‌ای نسبتا منحصر به فرد و همچنین اتمسفر و داستانی متفاوت از سایر هم سبکانش، باعث شده بود که هر نسخه از این سری هنگام عرضه، با استقبال خوبی از سوی طرفداران و منتقدان مواجه شود. اما چند صباحیست سازندگان قصد دارند تا با نزدیک‌تر کردن سبک بازی به سبک‌های عامه‌پسندانه‌تر و با انتشار محصولشان بر روی اکثر پلتفرم‌ها، سود بیشتری به جیب بزنند. Dark Millennium در ابتدا قرار بود عنوانی در سبک MMO مبتنی بر دنیای Warhammer 40k باشد، اما مشکلات مالی عدیده و نبود بودجه کافی برای ساخت و توسعه‌ی یک MMO قابل قبول، THQ را برآن داشت تا سبک بازی را به سبکی مقبول‌تر تغییر دهد، یعنی همان راهی که با انتشار Space Marine درپیش گرفته بودند. بازی بر خلاف شماره قبلی توسط Vigil Games (همان استدیوی موفق سازنده سری Darksiders) ساخته خواهد شد. وجود بخش تک‌نفره و چند‌نفره آنلاین برای بازی تایید شده است. میدان‌های نبرد عظیمِ پر‌جزئیات و توانایی کنترل وسایل نقیله متنوع از جمله تغییرات اعمال شده نسبت به سری قبلیست. با در نظر داشتن کارنامه درخشان Vigil Games می‌توان امیدوار بود که DM در بهترین حالت، موفقیت نصفه نیمه شماره قبلی را تکرار کند.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 5.88
6.0 8.0 6.0 7.0 6.5 4.0 6.0 6.5 7.0 5.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
4.5 4.5 7.0 5.0 6.0 6.5 6.0 6.0 4.0 6.0

 

,

Shootmania Storm,ShootMania Storm

سازنده: Nadeo
ناشر: Ubisoft
PC

ظاهرا Ubisoft قرار است هر کلمه‌ای را که می‌تواند به Mania بچسباند تا در نهایت نامی جدید برای عناوین خود رقم بزند. اگر قبل از این نام TrackMania به گوشتان خورده، باید آرام آرامShootMania را نیز وارد آرشیوتان کنید. این بازی تقریبا با هسته TrackMania و توسط استدیوی Nadeo ساخته می‌شود که سعی دارد یک FPS بسیار سریعی تحویل گیمرها بدهد. بازی از نظر گرافیکی چیز شاهکاری به نظر نمی‌رسد و ظاهرا بیشتر تمرکز سازنده‌ها به بخش گیم‌پلی آن می‌باشد. بخش اصلی بازی به پریدن و شلیک کردن محدود می‌شود، طوری که اگر سرتان را بالا بگیرید، همیشه یکی را در حال بالا و پایین پریدن خواهید دید. سرعت عمل در این بازی حرف اول را می‌زند و با کوچکترین تاخیری، این شما خواهید بود که می‌میرید. قابلیت Charge Shot این امکان را به بازیکن می‌دهد که تیر‌هایی شلیک کنند که به هنگام برخورد به دیوار، کمانه کنند. این کار باعث می‌شود تا حتی اگر در معرض دید هم نباشید، احساس امنیت نکنید. به نظر می رسد سنگر گرفتن تا حدی در این بازی نامفهوم باشد، زیرا که یا رقیبان شما مدام با پرش‌هایی که انجام می‌دهند، در آسمان هستند و یا با استفاده از Charge Shot آرامش شما را دچار اختلال می‌کنند. قسمت مپ‌سازی نیز در بازی گنجانده شده است که که با استفاده از آن می‌توانید مپ‌های دلخواه خود را بسازید. شاید بتوان از طریق این بخش، تا حدودی مپ‌های بازی را امن‌تر کرد. بازی 23 ژانویه برای پلتفرم PC منشر خواهد شد.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 5.95
5.0 7.5 5.5 4.5 7.0 6.0 8.5 5.0 6.0 6.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
3.5 6.5 6.0 6.5 5.0 5.5 6.5 7.0 5.0 6.0

 

Dementium II

سازنده: Renegade Kid
ناشر: SouthPeak Interactive
PC

Dementium برای صاحبان NDS نامی آشناست. تاکنون هر دو شماره بازی بر ‌روی کنسول نینتندو منتشر گردیده و هر دوی‌ِشان به واسطه‌ی اتمسفر گیرا و استفاده خوب از سخت افزار نسبتا محدود DS به موفقیتی نسبی دست یافته‌اند. به هنگام انتشار Dementium II، بازی از سوی IGN ستایش شد و با کسب امتیاز 10/8، تا حدودی توجه همگان را به‌خود جلب نمود. حال Memetic Games قصد دارد این بازی را بر روی PC و MAC پورت کند. با توجه به اینکه یکی از برگ‌های برنده D2 بر روی NDS کنترل روان و بهره گیری بهینه از سخت‌افزار و نمایشگر‌های مجزای NDS بود، انتظار می‌رود با پورتی نصفه و نیمه، با کنترلی نچسب طرف باشیم. بازی طی تریلری کوتاه معرفی گردیده که لحظات ابتدایی به‌هوش آمدن شخصیت اصلی، بعد از سپری شدن 5 هفته در کما را روایت می‌کند. چراغ‌قوه و روانی آرام تنها سلاح‌های موثر در Dementium II بشمار می‌آیند و در بهترین حالت، امید میرود حس ترسی که در عناوین DS بازی موج می‌زد، در طول پروسه پورت شدن دست نخورده بماند تا شاهد تکرار موفقیت‌های بازی بر روی PC نیز باشیم. زمان انتشار از سوی SouthPeak Interactive برای زمانی نامعلوم در سه ماه‌ اول سال 2013 در نظر گرفته‌شده است.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 5.95
7.0 7.0 4.0 5.0 5.0 4.0 7.5 6.5 7.5 6.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
7.5 5.0 6.0 6.0 5.5 6.0 5.5 6.0 5.5 6.0

 

,

Carmageddon: Reincarnation

سازنده: Stainless Games
ناشر: Stainless Games
PC

اولین بار این بازی در اواخر دهه 90 منتشر شد و بحث های بسیاری در پیرامون خود به راه انداخت. Carmageddon به دلیل خشونت بالا در بعضی کشورها ممنوع و در برخی دیگر، از میزان خشونتش کاسته شد، انسان‌ها تبدیل به زامبی شدند و در نهایت رنگ خون از قرمز به سبز عوض شد. ولی در کمال تعجب استرالیا آنرا با محدودیت سنی 15 سال منتشر کرد! نسخه جدید این بازی به تازگی به نام Carmageddon Reincarnation معرفی شده است و خشونت آن بیشتر از همیشه به نظر می‌رسد. اینبار این بازی با جلوه‌های بصری بهتر، خون را به صفحه‌ مانیتور شما به ارمغان می‌آورد و باز می‌توانید از له کردن دیگران نهایت لذت را ببرید. با این همه، از این بازی اطلاعات زیادی غیر از یک تریلر در دست نیست، ولی با توجه به سابقه‌ی آن، بسیار به بازی امیدواریم، این در حالیست که Duke Nukem ما را به این بازگشت‌ها بسیار بدبین کرده است، گرچه نمایش‌ها تا کنون کم بوده‌اند، اما بازی با همین نمایش‌های محدود، توانسته رضایت‌ها را جلب کند.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.00
6.5 6.5 5.0 7.5 6.0 5.5 7.5 6.0 6.5 6.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
3.0 4.5 6.0 7.0 5.5 6.5 7.0 6.0 6.0 5.0

 

,

Lost Planet 3

سازنده: Spark Unlimited
ناشر: Capcom
X360, PS3, PC

به راحتی می‌توان گفت Lost Planet یا همان سرزمین فراموش شده، باعث ایجاد استرس، هیجان و ترزیق آدرنالین نمی‌شود؛ بعد از عرضه دو نسخه از فرانچیز LP که شکست واقعی برای این شرکت طلقی می‌شوند، اینار نسخه سوم از این فرانچیز از سوی کاپکام معرفی شده است. بار دیگر کاپکام سعی دارد تا روح و تنی چند در این کالبد بی‌جان بدمد؛ ولی با این تفاوت که المان‌های بسیاری در بازی وجود دارد و ساختار اصلی بازی که در دو نسخه پیشین با آنها روبرو شده بودیم تغییر کرده و شکل تازه با رویکردی متفاوت به خود گرفته است. یکی از نکات منفی بازی در نمایش ابتدایی خود، شباهت بیش از اندازه آن به المان‌های اصلی فرانچیز Dead Space است. روایت بازی بر اساس تنش‌های روانی، گیم‌پلی با محوریت مبارزه با دشمنان(موجودات جهش یافته) با سلاح‌های متفاوت، باعث می‌شود در وحله اول LP3 را تقلیدی از DS دانست. با وجود اینکه شباهت‌هایی بین بازی‌های سبک ترس و Survival وجود دارد، همواره تفاوت‌های جزئی، تفاوت های کلی را خلق می‌کند، یکی از بخش‌های جدید ولی تکراری بازی، مبارزه با ماشین‌های غول پیکر به نام MechWarrior است که در طول ماموریت‌های مختلف، همواره با چالش‌های مربوط به این وسایل که شامل مبارزه با موجودات غول پیکر، جنگ و ستیز با روبات‌های مهاجم، مقاومت در مقابل توفان‌های مختلف می‌شود، اشاره کرد. در حقیقت می‌توان گفت یکی از شگفتی‌های امسال، معرفی ناگهانی این بازی از سوی کاپکام بود. بازهم جنگ و خون‌ریزی ولی این‌ بار با موجودات جهش یافته در دنیایی فراموش شده به اندازه دوران باستان!! سبک بازی شوتر سوم شخص خواهد بود و المان‌های رایج همین سبک با تغییرات جزئی و نوآوری‌های جانبی در اختیار گیمر قرار خواهد گرفت. بنابر به اطلاعات جدید، داستان این نسخه مربوط به چندین سال قبل از جریانات دو نسخه پیشین برمی‌گردد و این شما هستید که به عنوان اولین گروه حاضر در این منطقه، برای کشف عناصر زندگی تلاش می‌کنید. بازی داستان فردی به نام جیم(Jim) را روایت می کند، فردی که به دور از خانواده و برای تامین منافع فرزند و همسرش، درون غارهای سرد و تو در تو با دستگاه‌های مختلف دست و پنجه نرم می‌کند، بعد از گذشت چندین ماه از اولین حضور، اتفاقاتی رخ می‌دهند که بوی زندگی را از هوش و حواس او می برد و طعم مرگ را بر لبان او می‌چشاند، همان طور که گفتیم جیم از اولین کسانی است که در سیاره گمشده‌ای به نام E.D.N.III ساکن شده است. از این رو، او با موجودات و حیوانات مختلف روبرو می‌شود. وی در این سیاره وظایف مختلفی را به دوش می‌کشد، یکی از آنها محافظت از گروهان خود است.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.03
6.5 6.5 4.5 6.5 7.0 5.0 6.5 7.5 5.0 7.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
5.5 7.5 7.5 6.5 7.5 5.0 4.5 5.0 3.5 6.0

 

,

Ascend: New Gods,Ascend: New Gods

سازنده: Signal Studios
ناشر: Microsoft Studios
Xbox Live, PC

عنوان Ascend: New Gods نام تازه‌ترین محصول استدیوی Signal، همان سازنده موفق Toy Soldiers: Cold War است. این عنوان طبق زمان‌بندی‌های انجام شده قرار است در سال 2013 و بطور Free To Play توسط Microsoft Games بر روی شبکه لایو منتشر شود. بازی در سبک Action-RPG است و در آن قادر خواهید بود در محیط‌های گسترده به ماجراجویی بپردازید. Combat System بازی چیزی در مایه‌های Overlord است اما در غیاب نوچه‌هایش. جمع‌آوری آیتم‌های نایاب و پاک‌سازی مناطق مملو از موجودات اهریمنی، عمده دل‌مشغولیتان در A:NG خواهد بود. همچنین کاربرانی که مالک Windows Phone می‌باشند قادر خواهند بود وقایع را از طریق تلفن همراه خود پی بگیرند و در فرصت مقتضی، پیشرفت‌های خود را بر روی کنسولشان انتقال دهند. قابلیت شخصی‌سازی فراوان و گیم‌پلی متنوع، امکاناتی است که سازندگان وعده‌شان را داده‌اند. با در نظر گرفتن این توضیحات و با توجه به کارنامه نسبتا قابل قبول سازنده و ناشر، انتظار می‌رود بازی با موفقیت نسبی مواجه شود.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.03
6.0 7.5 5.5 5.0 7.0 6.0 7.0 3.5 6.5 5.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
6.5 6.5 7.5 6.0 4.5 6.5 7.0 5.0 6.0 6.0

 

,

Sniper Ghost Warrior 2

سازنده: City Interactive
ناشر: City Interactive
X360, PS3, PC

Sniper: Ghost Warrior عنوانی بود که با سروصدای زیادی منتشر شد و در نهایت موقع انتشار، سر و صدای خیلی‌ها را(اعم از بازیکنان عادی تا منتقدان) درآورد. بازی تقریبا عصاره‌ای از مشکلات بود که حتی از داستانی قابل قبول نیز بی‌بهره بود. اما ظاهرا این دلیلی بر تسلیم شدن استدیوی City Interactive نبود، زیرا که چند ماه پیش و در شرایطی که تجربه تلخ شماره قبلی رو به فراموشی سپرده شده بود، خبر از ساخت دومین شماره از این بازی به گوش خورد. قرار است این بار بازی با استفاده از موتور قدرتمند CryEngine 3 ساخته شود تا قدم اول محکم برداشته شود. طراحی‌ها و نورپردازی خوب به نظر می‌رسند؛ با این حال سایه‌زنی تا حدودی جالب به نظر نمی‌رسد که امید است در نسخه نهایی بهبود یابد. انیمیشن‌ها کیفیت بهتری یافته‌اند و دشمنان واکنش بهتری نشان می‌دهند. مخفی شدن میان بوته‌ها، درختان و محیط‌های کم‌تور و اسنایپ کردن از چنین موقعیت‌هایی، عمده کار شما خواهد بود. چاقو نیز از دیگر سلاح‌هایتان خواهد بود که با استفاده از آن خواهید توانست دشمنان را با کمترین صدای موجود، از پیش رو بردارید. بازی تا سقف 12 نفر در بخش چند نفره ظرفیت خواهد داشت که برای یک بازی FPS زیاد هم نیست. به نظر می‌رسد دارنگان PS3 از محتوای بیشتری برخوردار خواهند بود؛ مراحل اضافی در بخش Single Player و مپ‌های بیشتر در بخش چند نفره، از جمله محتویات خواهد بود. امید به این است که بازی بتواند طرفداران بازی‌های FPS، بخصوص Sniperهای عزیز را راضی کند.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.08
6.0 5.5 3.0 7.0 7.0 6.0 8.0 7.5 7.0 7.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
5.5 7.5 5.0 6.5 7.5 7.0 4.5 4.0 5.0 5.0

 

,

Scivelation,Scivelation

سازنده: Black Wing Foundation
ناشر: TopWare Interactive
X360, PS3, PC

باز هم دنیایی در دست انسان های بد، و باز هم گروهی که بر ضد آنها برخاسته‌اند و دوباره شما که نقش یکی از مخالفان را به دست می‌گیرید تا یک تنه همه چیز را تغییر دهید. Scivelation با نام قبلی Salvation که با موتور Unreal ساخته می‌شود، عنوان سوم شخصی که کنترل دو کاراکتر را در دستان شما قرار می‌دهد. یک دانشمند ژاپنی به نام الیشا که هم اکنون پیشه آدم‌کشی را دنبال می‌کند و با شنل نامرئی کننده‌اش و اسلحه‌های غالبا کوچک خود، بی سر و صدا از دست دشمنان خلاص می‌شود. کاراکتر دوم یک سرباز روسی به نام میکائیل است که بر سلاح‌های سنگین خود تکیه می‌کند. شما کنترل یک کاراکتر را در طول بازی در دست دارید و با دیگری در طول داستان مواجه می‌شوید و می‌توانید برای مرحله‌های خاص، کنترل او را نیز در دست بگیرید. به نظر می‌رسد Scivelation بتواند برای کسانی که قبلا تجربه یک بازی سوم‌شخص تیراندازی-مخفی‌کاری را داشته‌اند، گزینه خوبی باشد. فقط کنترلر را بردارید، همه بخش‌های تمرینی را رد کنید و بازی را شروع کنید؛ فقط لازم است بدانید کدام دکمه چه کاری را انجام می‌دهد. در کنار اینها، این بازی در بخش دنیا و داستانی خود نیز پتانسیل نشان می‌دهد، چرا که بهره‌گیری از کتابهایی چون 1984 و Brave New World و فیلم‌هایی نظیرV For Vendetta، فرصت ساخت یک دنیای بسیار تاریک و جذاب به همراه داستانی بسیار پیچیده بوجود آورده است.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.10
6.5 5.0 8.0 5.0 6.5 6.0 6.5 6.5 7.0 6.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
6.0 8.0 5.0 4.5 6.5 6.5 6.0 3.0 7.0 6.0

 

,

Kinect Rush 2: A Cartoon Network Adventure

سازنده: Asobo Studio
ناشر: Microsoft Studios
X360

از به روی صندلی نشستن خسته شده‏اید و دنبال تفریحی همراه حرکت هستید؟ Kinect خود را روشن کنید و آماده اجرای Kinect Rush 2: A Cartoon Network Adventure شوید. در این بازی شما آواتاری برای خود می‏سازید و سپس وارد دنیای شخصیت‌های Cartoon Network می‏شوید. با ورود به جهان آنان، شما کنترل یکی از شخصیت‌های آن کارتون را بدست می‏گیرید و ماجراجویی خود را آغاز می‏کنید. با جمع کردن سکه در زمان کوتاه برای خود قابلیت‏های جدید می‏خرید و یاران جدیدی به گروهتان اضافه می‏کنید. در مورد این بازی اطلاعات زیادی در دسترس نیست ولی خوب انتظار خیلی زیادی از اخبار نیز نمی‏رود. قاعدتاً با یک Kinect Rush دیگر روبرو هستیم و ماجراجویی در دنیای کارتونی به همراه تحرک فراوان. Microsoft هنوز تاریخ عرضه دقیقی برای این عنوان اعلام نکرده است. بهتر است فعلا با صندلی خود کنار بیاییم تا اخبار بیشتری به دستمان برسد.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.13
7.0 7.0 4.5 5.5 6.5 6.0 7.5 6.5 7.0 7.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
6.5 4.5 7.0 6.0 6.0 6.5 4.0 4.0 6.5 6.5

 

,

End of Nation,End of Nation

سازنده: Petroglyph Games
ناشر: Trion Worlds
PC

End of Nation یکی از عناوین MMORTS است که قرار است توسط Petroglyph Games ساخته شود. خلق دنیایی بزرگ با مپ‌هایی پرتعداد و متنوع، در کنار سیستم ارتقای شخصیت‌ها و ادوات جنگی، وعده سازندگان بازیست. بازی تا سقف 56 بازیکن را بسته به مپ بازی در خود جای خواهد داد. 3 جناح مختلف نیز وجود خواهد داشت که کنترل 2 جناح آن یعنی the Shadow Revolution و the Liberation Front با گیمر خواهد بود. کنترل یکی از آنها با هوش مصنوعی بازی است. این جناح که Order of Nations نام دارد، دشمن اصلی شما در بازی را تلقی می‌شود. همان طور که قبلا نیز ذکر شد، بازی از تنوع مراحل خوبی بهره خواهد برد. در یکی از این مپ‌ها که Base Assault نام دارد، هر یک از طرفین سعی خواهند کرد تا یکی از پایگا‌های Order of Nations را تصاحب کنند. در این بین، وظیفه تیم مهاجم تسخیر Victory Pointها و وظیفه تیم مدافع، جلوگیری از این کار تا زمان مشخصی خواهد بود. شاید یکی از لذت‌بخش‌ترین بخش‌های بازی Last Man Standing باشد. جایی که با انبوهی از دشمنان که در Waveهای متعددی مواجه خواهدی شد، درگیر خواهید شد. بدون شک سرعت عمل بالا و چینش پایگاه‌ها در زمان مناسب، رمز موفقیت شما خواهد بود. بخش گرافیکی بازی چیز خاصی در خود نمی‌بینید، مدل‌سازی‌ها و طراحی‌های نه خوب هستند و نه بد؛ البته برای یک بازی MMO انتظارات گرافیکی چیز چندان معقولی هم نیست. حال باید منتظر ماند و دید که این گفته‌های سازنده‌ها وعده‌های سرخرمن هستند یا خلاصه‌ای از امکانات بازی.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.13
5.5 7.5 6.0 5.5 7.0 6.5 8.0 6.0 6.0 7.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
4.0 5.0 7.0 6.0 4.0 6.5 7.0 6.0 6.0 6.0

 

God Eater 2,God Eater 2

سازنده: Shift
ناشر: Namco Bandai Games
PS Vita

ظاهرا بقیه شرکت‌ها تمامی صفت‌ها و قید‌ها را به به کار برده بودند و فقط همین Eater مانده بود که آن هم نصیب Namco Bandai شد تا چنین عنوانی برای بازی خود انتخاب کند. جدای این اسم فراتخیلی، God Eather 2 بازی Action-Adventure و در عین حال Hack&Slashـی است که برای PSP و PSVita عرضه خواهد شد. داستان بازی به بعد از God Eater: Burst مربوط می‌شود؛ بیماری ناعلاج و واگیردای به اسم طاعون سیاه که از با تماس گرفتن با باران سیاه شیوع پیدا می‌کند، خاور دور را احاطه کرده است. نیروهای ویژه که با نام مستعار “خون” شناخته می‌شود، به منطقه فرستاده می‌شوند تا با عاملین این واقعه مبارزه کنند. با این توضیحات داده شده، اصلا لازم ذکر این نیستیم که بازی ژاپنیست. بازی بیشتر سعی دارد تا مبارزاتی با هیولاهای متعدد برای مخاطبان به نمایش بگذارد. سلاح‌ها، شخصیت‌ها و مکان‌های جدیدی به بازی اضافه شده است که شاید بتواند بازی را از یکنواختی شماره قبلیش برهاند. البته از همین الان اشکالات فراوانی بر گیم‌پلی وارد است و این نشان از این دارد که بازی به هیچ وجه نمی‌خواهد یک اثر به یاد ماندنی خلق کند. به نظر می‌رسد این بازی همانند برخی از فرهنگ‌های خاص ژاپنی که فقط برای خودشان با ارزش است، قرار است برای خودشان با ارزش باشد. شاید قابلیت‌های لمسی PS Vita، تا حدودی این بازی را لذت‌بخش کند.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.18
7.0 7.5 6.0 6.0 7.0 5.0 6.5 7.0 7.5 7.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
6.0 6.0 4.5 5.5 4.0 6.0 7.0 5.0 6.5 6.5

 

,

Fire Emblem Awakening,Fire

Emblem Awakening
سازنده: Intelligent Systems, Red Entertainment
ناشر: Nintendo
3DS

سری بازی‌های “نشانه آتش” همیشه یکی از عناوین پایبند سبک Tectical RPG برای کنسول‌های نینتندو بوده و همچنان با جذابیتی که دارد به کار خود ادامه می‌دهد. اولین نسخه این بازی در سال 1990 منتشر شد. مدل‌سازی و طراحی جذاب و البته گیم‌پلی‌ای ژاپنی پسند، افراد بسیاری را به سوی خود جذب کرد. بعد از سه سال از عرضه آخرین نسخه اصلی سری Fire Emblem، استودیو Intelligent Systems تصمیم دارد اینبار نسخه‌ای از این بازی با نام Awakening را برای کنسول دستی 3DS عرضه کند. داستان بازی از پسری به نام Chrom که شاهزاده قلمرو مقدسی به نام Ylisse است، سخن می‌گوید و باید به کمک او و دوستانش، قلمرو سرسبزش را از شر شیطانی به نام Dragon Gimle خلاص کنید. Awakening گیم‌پلی گذشته خود را بدون کاستی به کنسول 3DS انتقال خواهد داد، اما سازنده این اطمینان را داده تا عناصر جدید گیم‌پلی و متناسبت با کنسول 3DS برای طرفداران تدارک دیده است. بازی همانند صفحه شطرنجی در مقابلتان باز می‌شود و دشمنان در روبرو و نیروهای شما مقابل آن‌ها با نظم خاصی صف می‌کشند. کامبت‌ سیستم بازی نیز به صورت نوبتی طراحی شده، پس باید سعی کنید ضربات درست و به جا را استفاده کنید تا نتیجه خوبی بگیرید. بخش جدیدی در بازی وجود دارد که به شما سربازانی به نام Avatar خواهد داد که می‌توانید هر شکل و شمایلی که خواستید آن‌ها را بسازید، از رنگ و لباس گرفته تا قد و وزن و هیکل و مدل موها به سبک شرقی، همگی در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.23
7.0 7.5 5.5 6.5 6.5 5.0 7.0 6.5 6.0 6.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
7.5 6.0 8.0 5.5 6.5 6.0 5.0 6.0 5.0 6.0

 

Dead or Alive 5 Plus

سازنده: Team Ninja
ناشر: Tecmo Koei
PS Vita

سری DoA از جمله بازی‌های فابتینگی است که توانسته گیمرها را اعم از فایتینگ‌باز و غیر فایتینگ‌باز دور خود جمع کند. شماره اخیر بازی تا قبل از عرضه، سروصدای زیادی به پا کرده بود و همگان فکر می‌کردند با یک بازی افتضاحی مثل Ninja Gaiden 3 روبرو خواهند شد. اگر چه ایتاگاکی خودش شخصا در ساخت DoA5 نظارتی نداشت و همه منتظر افتضاحی نظیر Ninga Gaiden 3 بودند، اما Team Ninja توانست این بازی را حداقل افتضاح نسازد و سروصدای طرفداران پروپاقرص این بازی را بلندتر نکند. بازی از نظر گیم‌پلی تا حدی جذاب بود و به طور خلاصه‌تر، هسته اصلی بازی حفظ شده بود. هر چند بازی از نظر روایت داستانی چیزی شبیه فاجعه بود، اما داستان نصف و نیمه بازی، طرفداران بازی را راضی کرده بود. این بار قرار است همین بازی با یک ذره تغییرات برای کنسول PS Vita منتشر شود تا با استفاده از قابلیت‌های جدید این کنسول، لذت دو چندانی تقدیم طرفداران بکند. از قابلیت‌های جدید این عنوان می‌توان به Touch Play Mode اشاره کرد. این مُد به بازیکن اجازه می‌دهد تا در زاویه دید اول شخص، با حریف خود مبارزه کند. در حالت اول، هر قسمتی که شما اشاره خواهید کرد، محل وارد شدن ضربه شما خواهد بود. در حالت دوم، با گزینه‌های بیشتری روبرو خواهید شد که تا حدودی با سدگی حالت اول تفاوت خواهد داشت. ضربات دقت بیشتری خواهند داشت و کنترل کاراکتر سخت‌تر خواهد شد. Tecmo Koei وعده داده است که بازی از سیستم Cross Play پشتیبانی خواهد کرد. هر چند بازی در نسخه اصلی از نظر گیم‌پلی و روایت داستانی کم ابراد نبود و در رقابتش با Tekken Tag Tournament 2 موفق عمل نکرد، اما با این حالU بازی لذت‌بخشی محسوب می‌شد. به نظر می رسد تجربه این بازی بر روی کنسول PS Vita، خالی از لطف نباشد.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.25
6.5 7.5 5.5 6.0 6.0 5.0 6.5 5.0 5.0 5.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
7.0 6.5 7.5 5.5 7.5 6.5 6.0 7.0 7.0 6.5

 

,

Zeno Clash II

سازنده: ACE Team
ناشر: Atlus
X360, PS3, PC

سال 2012 برای افرادی که به بازی های RPG علاقه داشتند سال پررنگی بود، زیرا بازی های متنوع و جذابی برای ارائه در این سال بر روی پلتفرم های مختلف توسط شرکت های مختلف آماده شده بود. حال همین روند در سال 2013 ادامه پیدا می کند و شاهد عرضه عناوین موفقی خواهیم بود، همانند نسخه جدید از سری بازی های FF که همگان مشتاق دیدار دوباره با آن هستند. در این بین بازی های دیگری هم وجود دارند که به راحتی می توان حساب ویژه ای بر روی آنها باز کرد. یکی از بازی هایی که انتظار می رود در سال 2013 موفق نسبتا”خوبی کسب کند دومین نسخه از سری بازی های Zeno Clash است که بر روی سه پلتفرم PS3,PC,X360 عرضه می شود. چه حسی خواهید داشت زمانی که با موجودات مختلف از زمان های گوناگون آنهم با دستان خالی رو به رو می شوید؟ سوالیست که وقتی لپ مطلب ZC2 باشد همیشه پرسیده می شود، زیرا ZC2 بازیباز را در چنین شرایطی قرار می دهد و تنها شرایط مساعدی که می توان برای گیمر تصور کرد مبارزه با دستان خالی، استفاده از محیط و پیدا کردن وسایل پنهانی است که به شکل شاید ناشیانه در پس محیط پر رنگ و لعاب بازی مخفی شده اند. بازی از گرافیک و رنگ بندی خوبی برخوردار است و برای طراحی محیط های گوناگون از عناوین مختلف الگوبرداری شده است. بازی را می توان تلفیقی از Skyrim و Witcher دانست، البته نه از نظر وسعت و گستردگی بلکه تنها از نظر رنگ بندی و گوناگون بودن محیط هایی محدود. از جایی که موتور مورد استفاده برای ساخت بازی چیزی جز Unreal Engine 3 نیست انتظار می رود که محیط و گیم پلی و جزئیات ریز بازی به خوبی پردازش شود و برای به چالش کشاندن بازیباز ها معجون خوبی در اختیار گیمران قرار دهد( طبق تریلر های منتشر شده نشانی از گفتار قبلی دیده نمی شود) . در مورد شباهت بازی به Skyrim و Witcher گفته شد، در این مورد باید اشاره کنیم که بازی از نظر گیم پلی و سرعت عملی که مد نظر است عنوانی بی نقص و پر چالش نیست، زیرا از گیم پلی بازی که در نمایشگاه های اخیر پرده برداری شد شاهد نقایص مختلفی بودیم. امید می رود بخش های مختلف بازی که هم دارای نوآوری و هم تقلید (بهتره بگیم الگوبرداری) است به خوبی در بازی مورد به نمایش گذاشته شود تا شاهد عنوانی در خور باشیم. البته شاید در خور !!

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.25
7.0 7.5 6.0 4.5 6.5 5.0 7.5 6.0 6.5 6.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
7.0 3.5 6.0 6.5 6.0 6.5 6.5 7.5 7.0 5.0

 

Soul Sacrifice

سازنده: Marvelous AQL
ناشر: Sony Computer Entertainment
PS Vita

Keiji Inafune مرد پرآوازه شرکت کپکام که نام او با عناوینی مثل Mega Man، Onimusha و Dead Rising گره خورده است، این بار بر روی عنوانی انحصاری، برای کنسول دستی PS Vita در حال کار است. Soul Sacrifice داستان فردی را بازگو می‌کند که زیر دست یک جادوگر بسیار قدرتمند به عنوان برده، گرفتار شده است. جادوگر قصد قربانی او را دارد که در همین لحظه شیطانی در غالب یک کتاب در مقابل او ظاهر می‌شود. کتاب، داستانی‌هایی از گذشته و جنگ بین هیولا‌ها و جادوگران قدرمتند را بازگو می‌کند و اینجا کاراکتر بازی این اجازه را دارد که وارد کتاب شده و در دنیای کتاب خود را بالا بکشد تا از بند این بردگی رها شد. سبک بازی به صورت اکشن سوم شخص است که بازیکن باید با قربانی کردن اعضایی از بدن خود، آیتم‌ها و فنون خاصی را ترکیب کند تا بتواند به قدرت‌های بیشتری دست پیدا کند. بنا به گفته سازنده این بازی قابلیت پشتیبانی از 4 نفر بصورت همزمان را داراست که می‌تواند لحظات خوشی را برای بازیکنان در حین مبارزات با باس‌‌های قدرمتند، به ارمغان آورد. البته لازم به ذکر است که با بیشتر شدن تعداد بازیکنان شما انتخاب‌های بیشتری برای ساختن فنون و آیتم‌ها خواهید داشت، چون تعداد اعضای قربانی شده از یک نفر به 4 نفر افزایش پیدا می کند! ظاهرا این قسمت از بازی شباهت زیادی به عنوان Never Dead دارد، منتهی باید منتظر بود دید که اینافونه چه نقشه‌ای در سر دارد.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.30
6.5 8.0 6.0 5.5 7.0 8.0 8.0 6.0 6.5 6.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
5.0 3.0 6.0 6.0 6.5 6.5 5.5 7.0 6.0 7.0

 

Warrior’s Lair,Warrior’s Lair
سازنده: Idol Minds, SCE San Diego Studio
ناشر: Sony Computer Entertainment
PS3, PS Vita

Warrior’s Lair عنوان Action-RPG انحصاری ویتا است. شما در این بازی از یک تمدن نابود شده برمی‌خیزید تا داستان خود را رقم بزنید، دشمنان خود را به زانو در آورده و آیتم‌ها و مهارتهای خاص به دست بیاورید. با کلاسی که انتخاب می‌کنید دل به ماجراجویی خواهید زد و بعد از اتمام ماجراجویی خود، دست یافته‌های خود را به نمایش خواهید گذاشت و بازیکنان دیگر را به چالش خواهید کشید. در نهایت می‌توانید نتیجه کارهایتان را از کنسول دستی خود به PS3 منتقل کنید و آنجا بازی خود را ادامه دهید. Warrior’s Lair مانند اکثر بازی های نقش آفرینی دیگر است و نو آوری خاصی ندارد. شما یک کلاس انتخاب می‌کنید و به بازی می‌پردازید، سیستم Loot و مبارزه هم اگر قبلا یک یا دو بار بازی‌های هم سبک را تجربه کرده باشید، چیز چندان پیچیده‌ای را روبرو نخواهید دید. فقط استفاده از سیستم کنترل کنسول دستی ویتا کمی جدید است. همینطور هر کلاس موجود در بازی قابلیت‌های خاص خود را دارد و در روند بازی تاثیر می‌گذارد. در مجموع این بازی یک نقش آفرینی دیگر برای کنسول دستی سونی است که به نظر می‌رسد بتواند شما را برای مدتی سرگرم کند.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.33
7.5 7.5 5.5 6.5 6.0 8.0 7.0 7.0 7.5 6.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
4.0 6.0 6.0 5.5 5.0 5.5 7.0 7.0 5.0 7.0

 

,

Neverwinter,Neverwinter

سازنده: Cryptic Studios
ناشر: Perfect World Entertainment
PC

امسال قرار است تا به استقبال یکی دیگر از پیشکسوتان MMO برویم. Neverwinter عنوان جدیدترین شماره از سری Dungeons & Dragons است که قرار است برای PC عرضه شود. داستان بازی به زمانی اشاره دارد که شهر Eponymous بعد از ناپدید شدن ارباب قبلی Neverwinter، در هرج و مرج فرو رفته است. در پی طلسمی، شهر تقریبا ویران شده و کسانی که از این طلسم جان سالم به در برده‌اند، با تشکیل گروه‌های مختلف ، سعی دارند تا سرزمین خود را بازپس بگیرند. در این شماره، بازیکنان در داخل و حومه Neverwinter به ماجراجویی خواهد پرداخت و همانند سری کلاسیک Dungeons & Dragons، کنترل 5 شخصیت را در اختیار خواهند داشت تا در قالب تیمی 5 نفره، اتحاد کوچکی را تشکیل دهند؛ البته هم‌تیمی‌تان می‌تواند سایر بازیکن‌ها یا هوش مصنوعی باشد. طبق اظهارات Jack Emmert که مدیریت ارشد اجرایی پروژه را بر عهده دارد، بازی بیشتر بر روی داستان خود استوار است و همین باعثمی‌شود تا این بازی یک MMO مطلق نباشد. به عبارتی بازی بیشتر شبیه Dragon Age است که بازی‌باز بیشتر به خاطر داستانش آن را بازی خواهد کرد. البته اظهارات جک وقتی رنگ واقعیت به خود می‌گیرد که تریلرهایی از گیم‌پلی بازی را مشاهده بکنیم. حجم Spellها و Abilityها پایین‌ می‌باشد و ظاهرا قرار نیست قابلیت‌های خود را از شماره 1 تا 10 کیبورد خود بچینید. از طرفی بازی به نوعی با المان‌های Hack&Slash در آمیخته است که تم اکشن بازی را افزایش می‌دهد. به هر حال بازی قرار است توسط Cryptic Studios ساخته شود.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.33
6.0 7.0 6.0 5.0 5.0 6.0 9.0 6.5 6.5 6.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
6.5 5.0 8.0 6.5 6.0 5.5 7.0 7.0 7.0 5.0

 

,

Star Trek
سازنده: Digital Extremes
ناشر: Namco Bandai Games
X360, PS3, PC

J.J. Abrams نامیست که در اثرات مختلفی به چشم خورده است، Lost، Fringe، Alias و … اینها بخشی از اثرات معروف این نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان آمریکایی می‌باشد. اما چند سالیست که نام او به یگی از عناوین قدیمی سینما و تلوزیون یعنی Star Trek گره خورده است. نتیجه این شد که فیلم سینماییStar Trek در سال 2009 به کارگردانی او ساخته شد و در نهایت موفق شد تا هم زبان جامعه منتقدین را به ستایش بگشاید و هم مشتاقان این سری محبوب را بیش از پیش راضی کند. این موفقیت‌ها تنها یکی از دلایلی بود تا نسخه بعدی فیلم یعنی Star Trek: Into Darkness shoji، ساخته شود تا بار دیگر موفقیت‌های این مرد آمریکایی را درخشان‌تر کند. اینها بهانه‌ای شد تا بازی‌ای در همین راستا تولید شود. داستان بازی هم به وقایع بین Star Trek و Star trek: Into Darkness دلالت دارد که بازیکنان اجازه می‌دهد تا در نقش کاپیتان‌های معروف سری یعنی James T. Kirk و Spock. البته اگر فیلم را دیده باشید می‌دانید که سال‌ها به قبل بازگشته‌ایم و این 2 کاپیتان معروف سری، تازه همدیگر را ملاقات کرده‌اند. دقیقا از جایی شروع می‌شود که دانشمندان New Vulcan شکافی در فضا ایجاد می‌کنند تا دشمنان قدیمی این سری یعنی Gorn را به طرف خود بکشند. بازی توسط Digital Extremes که در کارنامه خود The Darkness 2 را می‌بینید ساخته خواهد شد و قرار است Namco Bandai و Paramount Digital به اتفاق هم انتشار بازی را بر عهده بگیرند. سبک بازی اکشن-ماجرایی سوم شخص خواهد بود. کریک و اسپاک هر کدام ویژگی‌های خاص خود را خواهند داشت. البته طبق آن چیزی که از تریلر دیدیم، فعلا نمی توام با قاطعیت در مورد بازی نظر داد، اما اینجا دیگر خبری از Abrams نیست، پس بهتر است شکم‌هایمان را صابون نزنیم و از همین الان منتظر شاهکار نباشیم.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.35
4.5 7.5 5.5 7.0 7.5 6.0 7.0 6.0 7.5 7.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
6.0 3.0 8.0 6.5 7.0 6.5 6.5 6.0 6.0 6.0

 

,

Wasteland 2

سازنده: Obsidian Entertainment
ناشر: InXile Entertainment
PC, Mac, Linux

آیا از طرفداران سری بازی Fallout می‏باشید؟ از دنیایی خراب شده توسط بمب‌های اتمی خوشتان می‏آید؟ دوست دارید قهرمانانی از پا افتاده در دنیایی مرده باشید؟ Wasteland 2 انتخاب شماست. این بازی ادامه‏ای بر نسخه اولیه خود که در سال 1988 عرضه شد، است. Wasteland بازی‌ای بود که باعث عرضه سری بازی بسیار محبوب و موفق Fallout شد. حال InXile Entertainment و Obsidian Entertainment دست به دست هم داده‏اند تا این پدربزرگ را از جای خود بلند کنند. داستان بازی در دنیایی اتفاق می‏افتد که در سال 1998 بمباران اتمی شده است. چند مهندس آمریکایی در صحرایی مشغول به تعمیر پل‏ها و دیگر سازه‏ها بودند که با برخی از بازماندگان این جنگ روبرو می شوند. تصمیم می‏گیرند در زندانی برای خود پناهگاه بسازند و دیگر بازماندگان را برای زنده ماندن در این دنیای مرده، پیدا کنند. این گروه به Desert Rangers معروف می‏شوند. گروه اصلی از چهار شخصیت تشکیل شده است که شما در طول بازی کنترل آن ها را به همراه سه شخصیت غیر قابل بازی به دست می‏گیرید. گیم‏پلی بازی مبارزات تکنیکی نوبتی، با دوربینی ایزومتریک می‏باشد. تصمیماتی که در طول بازی می‏گیرید، بر روی شخصیت های شما تاثیر خواهد داشت و به هر کدام از آن ها خلق و شخصیتی خاص خواهد داد. کارگردان بازی Brian Fargo اعلام کرده است که این بازی در اکتبر 2013 عرضه خواهد شد و فعلاً تصمیمی برای عرضه آن بر روی کنسول ها و پلتفرم های دستی ندارند.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.43
8.0 7.5 5.5 7.0 7.0 6.0 7.5 5.0 8.0 6.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
3.0 6.5 5.0 6.0 6.5 7.0 5.0 8.0 7.0 6.0

 

,

Project CARS

سازنده: Slightly Mad Studios
ناشر: Slightly Mad Studios
X360, PS3, PC

Project CARS ، بازی‌ای که هزینه ساخت آن توسط طرفداران آن تامین شده است و به سلیقه و خواستار های آنها در دست ساخت است و قدم به قدم مراحل ساخت این بازی توسط آنها نظارت می‌شود و در پایان وقتی بازی منتشر می‌شود ، بیشتر محصول، کار طرفداران است تا استودیو سازنده. Slightly Mad که قبلا با EA همکاری داشته است دست به خلق این عنوان شبیه‌سازی زده است که شباهت‌هایی در مکانیزم رانندگی به NFS: Shift و در شباهت‌هایی به GTR 2 در حال و هوای بازی دارد و این ترکیبها بسیار خوب بنظر می‌رسند. جلوه‌های بصری بازی نیز بسیار زیبا کار شده است و تمام اجزای ماشین با جزئیات تمام قابل تماشا هستند. موردی دیگری که در Project CARS بسیار به آن توجه شده، تنوع ماشین‌هاست. Slightly Mad به دنبال استفاده از انواع برندها برای این عنوان است و تمامی بخش Career بازی بر همین تنوع ساخته شده است، Slightly Mad به دنبال ساخت بخش تک نفره‌ای به یاد ماندنی همانند بازی خاطره انگیز Grid است. Project CARS عنوانی است که تا کنون بسیار نمایش‌های خوبی از خود به جا گذاشته است،و نکته هیجان انگیز این است که چقدر اطلاعات بیشتری از این بازی تا زمان انتشار در راه است و چه امکاناتی که ممکن است ما با آن روبرو شویم. اگر شما هم چیزی از یک بازی ماشین‌رانی انتظار دارید ، می‌توانید به انجمن‌های Slightly Mad سری زده، و نظر خود را ابراز کنید تا شما هم در ساخت یکی از (احتمالا) بهترین عنوان شبیه‌سازی سالهای اخیر سهیم شوید.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.45
7.0 8.5 4.0 6.0 8.0 4.0 7.5 8.5 8.5 6.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
6.0 3.0 6.0 5.5 6.0 7.5 6.5 7.0 7.0 6.5

 

Animal Crossing: New Leaf

سازنده: Nintendo EAD
ناشر: Nintendo
3DS

سری بازی های Animal Crossing شاید در کشور ما زیاد شناخته شده نباشد اما اگر نامی از بازی Harvest Moon بیاوریم با بازخورد مثبت 90% از گیمرهای ایرانی مواجه خواهیم شد. سری Animal Crossing شباهت زیادی به سری هاروست موون دارد منتهی کمی بهتر و جذاب تر از آن. این سری که بصورت انحصاری برای کنسول‌های نینتندو منتشر می‌شود، توانسته با فروش بالغ بر 16 میلیون دلار در کل دنیا به محبوبیت خاصی برسند. در این بازی شما کنترل یک کاراکتر انسانی را در دست دارید که در دهکده‌ای با حیواناتی انسان مانند باید سر و کله بزنید. این حیوانات به مانند انسان قادرند گیتار بزنند، ماهیگیری کنند و انواع راه و روش کشاورزی را برای شما به نمایش بگذارند. این عنوان بمانند خیلی دیگر از بازی های هم سبک پایانی باز دارد؛ بدین معنی که هیچ گاه تمام نمی‌شوند و تا زمانی که دوست دارید می‌توانید مزرعه یا دهکده خود را پیشرفت دهید. از تفاوت‌های عمده‌ای که این سری بازی‌ها با دیگر عناوین هم‌سبک دارند، چرخش‌های روز و شب و فصل‌ها به واسطه تاریخ و ساعت تنظیم شده در داخل کنسول است. بدین صورت با چرخش روز و شب و فواصل مختلف شما نیز شاهد تغییرات آنی در داخل بازی خواهید بود. حتی با نزدیک شدن به کریسمس در دنیای واقعی، باید مقدمات را برای کریسمس داخل بازی نیز آماده کنید. گیم‌پلی بازی حول محور کشاورزی و درآمد‌زایی و مینی‌گیم‌های متعدد می‌چرخد که با توجه به سابقه این گونه بازی ها، هیچ گاه برای بازیکن خسته کننده نخواهد شد. آخرین شماره از این سری با نام Animal Crossing New Leaf برای کنسول دستی 3DS در نظر گرفته شده است که انتظار میرود به همانند گذشته با استقبال خوبی از طرف طرفداران مواجه شود.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.45
5.5 7.5 6.5 7.5 6.0 5.0 7.5 4.0 7.5 7.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
5.5 8.0 8.0 5.5 6.6 6.5 5.5 7.0 6.5 6.0

 

,

Curse,Broken Sword: The Serpent`s Curse

سازنده: Revolution Software
ناشر: Revolution Software
PC, Mac, Linux, iOS, Android

از قرار معلوم 2012 و 2013 سال خوبی برای بازی‌های Adventure هست، زیرا در سال گذشته (2012) شاهد عرضه سری بازی‌های The Walking Dead بودیم و امسال نیز شاهد یکی از بازی‌های موفق سبک Adventure هستیم. سری بازی‌های Broken Sword از همان شروع دوران زندگانی خود در هر شماره پله‌های ترقی را پیموده‌اند. در کنار نوآوری‌های جذاب و جالب شاهد الگو برداری‌هایی هستیم که به خوبی در بازی پیاده‌سازی شده است. تاکنون اطلاعات مناسبی از داستان بازی منتشر نشده ولی در بین معدود اطلاعاتی که به بیرون درز کرده، شاهد پیشرفت گیم‌پلی و طراحی هنری بازی بودیم. طبق تریلر‌های in-Game، شاهد گرافیک خوب و قابل تحسینی هستیم که در کمتر عنوانی می‌‌توان شاهد آن بود. همان طور که از سبک بازی تفهیم می‌‌شود این بازی به صورت اشاره و کلیک (Point and Click) اجرا می‌‌شود، از این رو به اجرا گذاشتن خلاقیت و ایجاد تغییرات گسترده در گیم‌پلی، کاری بس سخت و دشوار است، ولی Revolution Software که وظیفه ساخت و انتشار بازی را بر عهده گرفته به خوبی نشان داد(در تریلرها) که می‌ توان با وجود محدودیت‌ها، زیبایی آفرید.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.48
5.0 7.5 6.5 7.0 5.0 6.0 7.0 6.0 7.0 6.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
6.5 6.5 7.0 6.0 7.0 7.0 6.5 6.0 8.0 6.0

 

Killzone Mercenary

سازنده: Guerrilla Cambridge
ناشر: Sony Computer Entertainment
PS Vita

سری Killzone علی‌رغم حضور ناموفق خود در کنسول PS2، گام‌های محکم‌تری در این نسل برداشت. به لطف سخت‌افزار بهتر PS3، استدیوی Guerrilla Games توانست ناکامی‌های نسل قبل را جبران کند و در دو شماره بعدی بازی، کیفیت بازی را به اوج برساند. نتیجه این بود که بازی از نظر گرافیکی یکی از بهترین‌های این نسل شد و بخش آنلاین بازی جایگاه خوبی در بین بازی های FPS برای خود رقم زد. البته خبری از یک داستان خوب نبود و نوعی بی‌محتوایی در داستان بازی مشاهده می‌شد. البته اینها برای به زیر سوال بردن یک بازی FPS بهانه چندان محکمی نیست، زیرا بازی‌های FPS بیشتر به گیم‌پلی خود استوارند. چندی پیش در کنفرانس مطبوعاتی سونی در نمایشگاه Gamescom، خبر رسید که نسخه جدیدی از این بازی با عنوان Killzone: Mercenary برای کنسول PS: Vita منتشر خواهد شد. ساخت بازی بر عهده Cambridge Studio خواهد بود. اگرچه بازی‌هایی که تحت چنین عناوینی منتشر می‌شوند فاقد محتوای داستانی مناسب هستند، اما همیشه تجربه بازی کردن با شخصیت‌هایی را در خود دارند که قبلا در حد آرزو از آنها یاد می‌شده است. در این بازی قرار است برای اولین بار کنترل Helghast را در دست بگیرید و در کنار نیروهای ISA، مراحل بازی را پیش ببرید. بازی ار همه قابلیت‌های خاص PS Vita اعم از سیستم six-axis و کنترلر لمسییش استفاده خواهد کرد. بازی از نظر گرافیکی بسیار عالی به نظر می رسد، افکت‌های گرافیکی در کنار جزئیات بازی، نشان از این دارند که از موتور بازی که به نظر می‌رسد همان موتور Modified in-house engine است، استفاده بهنیه‌ای شده است. چنین شایع شده که بازی تا سقف 16 نفر در بخش چند نفره در خود جای می‌دهد. هنوز تاریخ دقیقی برای انتشار ذکر نشده است و فقط میدانیم که بازی در سال 2013 عرضه خواهد شد.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.53
7.0 8.0 5.5 6.0 6.5 7.5 5.5 7.0 6.5 8.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
6.5 5.5 7.0 5.5 7.5 6.6 6.0 6.0 7.0 6.0

 

,

Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 3

سازنده: CyberConnect2
ناشر: Namco Bandai Games
X360, PS3

و باز هم ناروتو….. دیگر زمان آن رسیده است که با اطمینان بگوییم Namco Bandai با عرضه سالانه سری بازی‌های Ultimate Ninja Storm قصد دارد تا نبض بازی‌های سبک مبارزه‌ای را در دست گرفته و به همگان قدرت خود را در ساخت بازی‌های این سبک نشان دهد. این بار باید ناروتو را که دیگر از یک بچه بازیگوش و سر به هوا تبدیل به جوان رعنایی شده است، در جنگ جهانی چهارم نینجاها کنترل کرد. همچنان و به مانند بقیه بازی‌های این سری، تغییری در هسته اصلی این بازی و بخش گیم‌پلی مشاهده نمی شود و Cyber Connect 2 هنوز هم از المان‌هایی استفاده می‌کند که در نسخه‌های قبلی نیز به کار گرفته شده بودند و البته جواب هم داده بودند. گیم‌پلی ترکیبی از مبارزه با دستان خالی، پرتاب شوریکن و استفاده از نینجوتسوهایی هست که برای هر کاراکتر به طور اختصاصی طراحی شده است. این نینجوتسوها با زدن دکمه مربوطه به چاکرا و زدن دکمه B فعال می‌شود و در صورت خالی شدن خط مربوط به چاکرا می‌توان با نگه داشتن دکمه Y آن را شارژ کرد و دوباره در مبارزات از آن استفاده کرد. به نظر می‌آید که CC2 وقت زیادی برای طراحی نینجوتسوهای جدید در این نسخه نگذاشته و از همان طرح‌های قبلی در این نسخه استفاده کرده است و فقط به تغییر HUD بازی بسنده کرده است. از جمله تغییرات ایجاد شده در مبارزات این نسخه می‌توان به طراحی نقشه‌های جدید با ویژگی‌های جالبی اشاره کرد که در نسخه‌های قبلی به مانند آن‌ها وجود نداشته است. این بار به جای اینکه در محل مبارزه در منطقه محدودی قرار بگیریم و اصطلاحا به دیوار نامرئی در انتهای نقشه برخورد کنیم، ممکن است اتفاقات جالبی بیافتد. مثلا در یکی از تریلرهای نشان داده شده از بازی که در آن ساسوکه و میناتو با یکدیگر بر روی بام ساختمانی مبارزه می‌کردند، بعد از پرتاب شدن ساسوکه به لبه ساختمان، یکی از یارهای کمکی وی از افتادن وی از ساختمان جلوگیری کرد و وی را از خطر نجات داد.

البته بر اساس تریلر نشان داده شده این موضوع به صورت اتوماتیک فعال می‌شود و بازیکن می‌تواند با خیال راحت و بدون ترس از خارج شدن از محیط بازی، به مبارزه خود ادامه دهد. لازم به ذکر است این کمک‌ها فقط تا زمانی اتفاق می‌افتد که خط مربوط به کاراکترهای کمکی پر باشد و در آخر مبارزه مذکور وقتی دوباره ساسوکه توسط Rasengan میناتو پرتاب می‌شود، به دلیل نبود یار کمکی از ساختمان به پایین افتاده و جانش به اتمام رسید. از قسمت‌های دیگر اضافه شده به این بازی، وجود Boss Battle‌هایی است که در نسخه قبلی یعنی Generations حذف شده بود و اعتراض بسیاری از هواداران را به دنبال داشت. در حال حاضر تنها Boss Battle نشان داده شده از این نسخه مربوط به مبارزه هوکاگه سوم و کیوبی در دهکده کونوها است که به شکل کاملا هیجان انگیزی نیز طراحی شده است. هنوز اطلاعات زیادی از اینکه داستان این نسخه چه مقدار از داستان گفته شده در مانگا یا انیمه رو پوشش خواهد داد، در دسترس نیست، ولی طبق عکس‌های منتشر شده از این بازی، مبارزاتی هم‌چون مبارزه ناروتو با کیوبی، مبارزات نیروهای متحد شینوبی با نیروهای Tobi و Kabuto و تعدادی از مبارزات به نمایش گذاشته در سری‌های قبلی در این نسخه وجود دارد. مارچ سال 2013 می‌توان شاهد عرضه این نسخه بر روی X360 و PS3 بود.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.58
7.5 7.0 5.5 7.0 7.5 6.0 6.0 5.5 6.5 7.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
8.5 6.5 5.0 5.5 6.5 7.0 6.0 7.0 6.0 7.5

 

Survarium,Survarium

سازنده: Vostok Games
ناشر: Vostok Games
PC

با بسته شدن شرکت GSC Game World هرگونه امیدی برای عرضه S.T.A.L.K.E.R. 2 از بین رفت. سری بازی که اتمسفر و دنیای مخوفش مشهور بود. دنیایی از بین رفته و بازمانده‏هایی که سخت در تلاش زنده ماندن هستند. Vostok Games نگذاشت این دنیای مرده، فانی شود. این شرکت آستین خود را برای ساخت بازی آنلاین بزرگی بالا زد. Survarium بازی به سبک MMOFPS می‏باشد که شما در آن کنترل بازمانده‏ای را به دست می‏گیرید. این بازی همچنان وفادار به اصالت روس خود خواهد ماند. اخبار زیادی در مورد Survarium در دست نیست؛ اما می‌توان انتظاری بازی به سبک DayZ را داشت. تنها در زمینی خالی از سکنه پرسه بزنید و به دنبال غذا، آب و اسلحه برای خود باشید. از نکات قابل توجه، رایگان بودن این بازی است که خیلی از چشم‌ها را به طرف خود چرخانده است. کارکنان سابق GSC Game World که حالا Vostok Games را تشکیل می‏دهند، در آپریل 2012 خبر ساخت این بازی را دادند و قول عرضه آن را برای اواخر سال 2013 داده‏اند. تنها پلتفرم معرفی شده برای بازی Microsoft Windows می‏باشد، پس PC بازها، کوله خود را ببندید که اواخر سال جاری دنیا پایان می‌یابد.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.60
8.0 7.5 5.0 5.0 7.5 6.0 7.5 7.0 8.0 6.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
5.0 4.5 8.0 7.5 7.0 6.5 6.0 7.0 6.0 6.5

 

,

The Wonderful 101,The Wonderful 101

سازنده: Platinum Games
ناشر: Nintendo
Wii U

The Wonderful 101 نام عنوان بعدی شرکت پرآوازه Platinum Games است که قرار است با لانچ کنسول Wii U در ژاپن و آمریکا بصورت انحصاری برای این کنسول منتشر شود. نسخه اروپای این بازی کمی بعد از این زمان وارد بازار خواهد شد. این بازی بوسیله Hideki Kamiya کارگردانی شده و Atsushi Inaba وظیفه تهیه کنندگی آن را بر دوش دارد. در این بازی شما کنترل تعداد زیادی از سـوپرقهرمان‌ها را در دست خواهید گرفت تا به مبارزه با گروهی از موجودات فضایی مهاجم بروید. به واسطه گیم‌پد جدید WiiU، المان‌های گیم‌پلی جالبی برای این عنوان در نظر گرفته شده است. می‌توانید با انجام کار‌های خاصی، این قهرمانان را به شکل و شمایل‌های مختلفی، مثل یک مشت بسیار بزرگ یا یک شمشیر غول پیکر، در بیاورید؛ یا بوسیله چرخاندن گیم پد به اطراف دید بهتری نسبت به موقعیت جنگ و محیط داشته باشید. اطلاعات در مورد این بازی کمی محدود است و هنوز شاهد تریلر‌هایی گیم‌پلی کاملی از این بازی نبوده‌ایم. با توجه به سابقه درخشان این شرکت و دست‌های پشت این بازی، انتظار می‌رود شاهد یکی از بهترین لانچ تایتل‌های Wii U باشیم. همه چیز را زمان مشخص خواهد کرد، پس باید منتظر این عنوان در سال 2013 باشیم تا ببینیم این شرکت باز هم می‌تواند کارنامه درخشان خود را حفظ نماید یا خیر.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.63
6.0 7.5 5.0 6.0 6.5 6.0 8.0 5.0 6.5 6.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
2.5 7.5 9.5 6.5 7.0 7.0 7.0 7.5 8.0 7.0

 

The Walking Dead: Survival Instinct

سازنده: Terminal Reality
ناشر: Activision
X360, PS3, PC

The Walking Dead: Survival Instinct نام عنوان شوتر اول شخصی است که توسط استودیوی Terminal Reality در حال ساخت است. این بازی بر پایه سریال Walking Dead که از شبکه AMC پخش می‌شود ساخته شده و به نوعی مقدمه‌ای برای داستان آن محسوب می‌شود. داستان بازی روایت‌گر سرگذشت برادران Dixon یعنی Daryl و Merle قبل از حوادث سریال است. مبداء آن‌ها شهر Georgia و هدف آن‌ها بقا و رسیدن به شهر Atlanta است، شهری که بازماندگان آنجا را مکانی امن می‌پندارند. Norman Reedus و Michael Rooker که به ترتیب بازیگران نقش Daryl و Merle در سریال هستند، صداپیشگی این دو شخصیت در بازی را بر عهده دارند، بنابر این طرفداران مجموعه تلویزیونی به راحتی با این بازی ارتباط برقرار خواهند کرد. Daryl Dixon شخصیت قابل کنترل بازی است و برادر کله شقش Merle او را همراهی می‌کند! آن‌ها شکارچیان توانایی هستند و به بهترین نحو ممکن از سلاح‌های سرد و گرم استفاده می‌کنند ولی بالطبع سفرشان با خطرهای زیادی روبروست. Walkerهای گرسنه همه جا هستند و هر لحظه جان آن‌ها را تهدید می‌کنند. Walkerها در Survival Instinct موجودات سریعی نیستند ولی به قدر کافی قوی و خطر آفرینند. هیچ جایی برای Daryl و Merle امن نیست، این وعده سازندگان است. Walkerها بو و صدا را حس می‌کنند و به سمت آن حرکت می‌کنند، پس بازیکن نمی‌تواند مدت زمان زیادی در یک مکان مخفی شود. گاهی اوقات Walkerها به صورت گروهی حمله می‌کنند که مبارزه با آن‌ها بهترین راه برای خودکشی است، پس فرار تنها راه نجات است. همچنین Daryl می‌تواند به وسیله سلاح معروف Crossbow خودش Walkerها را بدون جلب توجه و ایجاد صدا از بین ببرد. تجهیزات و مواد غذایی نیز بسیار کمیاب هستند و بازیکنان باید کنترل شده از آن‌ها استفاده کنند. Daryl در طول سفر خود بازماندگان دیگری را نیز می‌بیند، البته همه آن‌ها رفتار دوستانه‌ای ندارند! به هر حال نحوه برخورد با این شخصت‌ها بر عهده بازیکن است. در نگاه کلی Survival Instinct یک FPS با ایده‌های تکراری بازی‌های سبک زامبی است و هدف خاصی را دنبال نمی‌کند. شاید طرفداران سریال از این بازی لذت ببرند ولی نمی‌توان از آن انتظارات زیادی داشت و این عنوان در نهایت می‌تواند یک شوتر خوش ساخت باشد. Activision این بازی را برای هر سه پلت فرم PC، PS3 و XBOX 360 در تاریخ نامشخصی در سال 2013 منتشر می‌کند.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.63
7.0 7.5 3.5 6.5 5.0 8.0 5.0 6.0 7.5 8.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
6.0 8.5 5.0 6.0 7.0 7.5 8.0 7.0 6.5 7.0

 

,

Ni No Kuni: Wrath of the Withe Witch

سازنده: Level-5
ناشر: Namco Bandai
PS3

شاید Hardcoreترین گیمرها هم پس از شنیدن نام استودیو Level 5 به سختی به یاد بیاورند که این استودیو سازنده چه بازی‌هایی بوده است. استودیوی Level 5 را می‌توان با سری بازی‌های White Knight chronicles و Professor Layton شناخت. مراحل ساخت آخرین عنوان این استودیو با نام Ni No Kuni که به معنی “دنیای دیگر است ” در سال 2008 شروع شد و نسخه DS آن با عنوان The Jet-Black Mage در سال 2010 برای این کنسول عرضه شد در حالی که نسخه کنسولی آن نوامبر 2011 در ژاپن عرضه شد و خبری از برگردان انگلیسی آن نبود تا اینکه اعلام شد که ژانویه 2013 می‌توان این عنوان را در آمریکا و اروپا تهیه کرد. داستان بازی در مورد پسر بچه ای 13 ساله به نام اولیور است که که در شهر Motorville به همراه مادرش زندگی می‌کند. مادر وی به صورت کاملا ناگهانی پس از نجات دادن اولیور از خطر غرق شدن فوت می‌کند و به همین دلیل اشکهای اولیور باعث زنده شدن عروسکی می‌شود که مادرش قبلا به او داده است. این عروسک که Drippy نام دارد، کتابی را به اولیور می‌دهد که در آن لیست بلند بالایی از Spell‌های جادویی وجود دارد و با این قدرت جادویی می‌تواند وارد دنیای Ni No Kuni شود. در ادامه Drippy به اولیور می‌گوید که وی می‌تواند مادرش را در این دنیا پیدا کند و این موضوع سرآغاز سفر اولیور در دنیای خطرناک Ni No Kuni می‌شود. بازی در سبک نقش آفرینی بی شباهت به بازی‌های هم سبک ژاپنی نیست و پس از دیدن گیم‌پلی بازی اولین نکته ای که توجه شما را جلب می‌کند، شباهت زیاد آن به بقیه بازی‌های سبک JRPG مخصوصا FF XIII است. البته این شباهت فقط در ظاهر قضیه است و تفاوت‌های ی نیز وجود دارد. محیط نسبتا Open World بازی به شکل بسیار چشم نوازی طراحی شده است و به ندرت می‌توان رنگ‌های تیره و تاریک را در پس زمینه ای بازی مشاهده کرد. این موضوع حتی در گیم‌پلی بازی نیز مشاهده می‌شود و در هیچ کجای بازی خشونتی دیده نمی شود و این موضوع ارتباط کاملی با جو بازی پیدا کرده است.

شما می‌توانید در محیط بازی به راحتی گردش کنید ولی این موضوع بدین معنی نیست که هر کجا که می‌خواهید بروید، آزادی کامل دارید. در مسیر خود به دشمنان متفاوتی برخورد می‌کنید و می‌توانید به راحتی از کنار آن‌ها بدون مبارزه گذر کنید و با نزدیک شدن به آن‌ها دوربین بازی به پشت بازیکن آمده و مبارزه آغاز می‌شود. این مبارزات نه مثل JRPG‌های کلاسیک به صورت نوبتی است و نه به مانند FF XIII-2 بسیار سریع اتفاق می‌افتد. شما بعد از وارد شدن به مبارزه می‌توانید از حیواناتی که در طول مسیر به گروه خود اضافه کردید در مبارزه‌ها استفاده کنید به این صورت که بعد از انخاب کردن وی کنترل حیوان مورد نظر کاملا در اختیار شما قرار گرفته و می‌توانید به هدف مورد نظر حمله کنید. هر کدام از این حیوانات قدرت خاص خود را دارند بعضی‌ها برای دفاع کردن مناسب هستند و نمی توان بر روی قدرت حمله ای آن‌ها زیاد متکی بود و بعضی فقط به درد حمله کردن می‌خورند و دور نگه داشتن آن‌ها از محیط مبارزه فقط به ضرر خو بازیکن است. از نکات جالبی که می‌توان در مورد بازی اشاره کرد، این است که از آن جا که دنیای Ni No Kuni به موازات دنیای واقعی است می‌توان آدم‌ها و حیوانات را در این دو دنیا با تغییر‌اند کی مشاهده کرد که می‌تواند در روند بازی به بازیکن کمک بسیاری کند. عنوان‌های JRPG به خاطر سبک خاصشان شاید محبوبیت زیادی در بین گیمرهای ایرانی و اروپایی نداشته باشند ولی دیدن Ni No Kuni با محیط رنگارنگ و هنری اش می‌تواند شما را مجاب کند که حتی برای یکبار هم شده این سبک را نیز امتحان کنید.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.63
7.0 8.0 7.5 5.0 7.0 5.0 8.5 7.5 7.0 6.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
7.0 4.0 8.0 6.0 4.0 7.0 6.0 7.0 8.0 7.0

 

,

Monster Hunter 4

سازنده: Capcom
ناشر: Capcom
3DS

سری Monster Hunter همواره مقبول و پرطرفدار بوده و هست. چه از اولین روزهای انتشارش بر روی کنسول (2004) PS2 و چه زمانی که بر روی کنسول دستی PSP خانه‌ای تازه یافت. تا به امروز عناوین این سری بر روی اکثر کنسول‌های بازی منتشر شده‌اند. حتی Xbox360 نیز از هجوم هیولاهای خوش رنگ و لعاب MH بی‌نصیب نبوده و در سال 2010 پذیرای MH : Frontier Online بوده است. تمامی عناوین این سری همزمان با انتشار با استقبال خوب از سوی مخاطبان و نظرات مثبت منتقدان روبرو شده‌‌اند. با در نظر گرفتن این تاریخچه بسیار کوتاه از گذشته سری، به سراغ بررسی عنوانی که برای کنسول دستی نینتندو معرفی شده می‌رویم. MH برای اولین بار در سال 2011 راه خود را برای عرضه بر روی کنسول دستی جدید نینتدو، یعنی 3DS، هموار کرد. که همزمان با عرضه توانست خیلی زود جایگاه مناسبی در لیست خرید دارندگان 3DS برای خود دست و پا نماید. کنترل فوق‌العاده و تنوع فراتر از حد انتظار، از جمله نکات مثبت همیشگی این سری می‌باشند. با توجه به موفقیت MH Tri بر روی 3DS، Capcom قصد دارد در تابستان 2013 نسخه جدیدی را بر روی این کنسول دستی عرضه کند و تاکنون اطلاعات خوبی از سوی ناشر منتشر شده،‌حتی یک دموی قابل بازی در TGS در اختیار طرفداران قرار گرفته است. طراحی محیط‌های وسیع و چشم نواز که حتی در زمان درگیری با تعداد زیادی هیولا نیز به‌خوبی پردازش می‌شوند. توجه ویژه به بخش‌های پلتفرمینگ و زوایای داستانی و ماجراجویی بازی از جمله پیشرفت‌هاییست که سازندگان وعده‌شان را داده‌اند. انتظار می‌رود با علم به موفقیت‌های گذشته و کارنامه درخشان این فرنچایز، Monster Hunter 4 همچنان به موفقیت‌هایش ادامه دهد.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.65
7.0 7.5 5.0 6.0 4.0 7.5 7.5 7.0 7.0 6.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
6.0 7.0 8.0 6.0 6.0 7.0 7.0 7.0 8.0 6.5

 

,

 

Arma III

سازنده: Bohemia Interactive
ناشر: Bohemia Interactive
PC

Arma نام سری بازی‌هایی در سبک Open World Tactical Shooter است که توسط استدیوی مستقل Bohemia Interactive ساخته می‌شوند، تا‌کنون دو نسخه از این سری منتشر گردیده است. در سال جاری و در پی استقبال گسترده‌ای که از Mod ساخته شده بر روی Arma II یعنی Dayz (که یک open world survival horror بشمار می‌رفت) صورت گرفت، باعث شد تا بار دیگر نام این سری بر سر زبان‌ها بیافتد و حتی Arma II بعد از گذشت سه سال از زمان عرضه‌اش بار دیگر به جدول پرفروش‌ها قدم گذارد. حال Arma III تازه‌ترین دنباله‌ی این سری با وعده‌ی انتشارش در سال 2013 و انحصارا بر روی PC معرفی شده‌است. این عنوان همانند پیشینیان خود قصد دارد شبیه سازی میادین نبرد‌های نظامی، آن‌هم در مقیاس‌های فوق‌العاده وسیع را محقق سازد. بازی با موتور Real Virtuality 4 در حال توسعه است و سازندگان اینبار به طرفداران خود وعده محیط‌هایی به مراتب وسیع‌تر از آن‌چه در گذشته تجربه کرده بودند را داده‌اند، مناطقی با مساحت 270 کیلومتر مربع؛ مجموعه جزایری در یونان که به طور کامل شبیه سازی شده‌اند و قریب به 90 روستا و آبادی کوچک و بزرگ، هکتارها جنگل، کوهستان و مراتع مسطح را شامل می‌شوند. همچنین طی نوآوری جالب سازندگان محیط‌های زیرآبی همراه با المان‌های غواصی و درگیری در زیر اعماق دریا را نیز به لیست بلند بالای عناصر بازی اضافه کرده‌اند. وسایل نقیله متنوع هم که همواره یکی از نقاط قوت Arma بودند با لیستی به‌روز شده تر بازگشته‌اند و از انواع زمینی، هوایی، آبی و زیرآبی تشکیل می‌یابند. این در‌حالیست که انتظار میرود با پشتیبانی از PhysX 3.0 شاهد شبیه‌سازی و کنترل بهتری در این بخش باشیم. بازی را می‌توان به دو بخش تک‌نفره، که شامل داستانی نظامی/کلیشه‌ای و چند‌نفره آنلاین تقسیم‌بندی نمود. با توجه به پیشینه‌ی این سری انتظار زیادی از بخش تک‌نفره بازی نمی‌توان داشت. اما در مورد بخش چند‌نفره می‌توان امیدوار بود تا Bohemia Interactive بالاخره با ایجاد گیم‌پلی بی‌نقص و ایجاد تعادلی بین عناصر شبیه‌سازی و مستلزمات یک بازی ویدئویی و همچنین تلاش بیشتر برای رفع مشکلات و باگ‌های کمرشکن معروف این سری، بار دیگر موفقیت‌های نسبی‌اش را تکرار کند.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.70
7.0 7.0 8.0 7.0 7.0 4.5 7.5 8.0 7.5 6.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
6.0 6.0 6.0 6.5 7.0 6.5 6.0 6.0 7.0 7.0

 

,

Deadpool

سازنده: High Moon Studios
ناشر: Activision
X360, PS3

معمولاً بازی‏هایی خشن همراه اکشنی سریع با اسلحه و شمشیر، طرفداران زیادی خواهند داشت. حالا این سبک را با شخصیتی که هیچ وقت ساکت نمی‏شود فرض کنید. مزدوری با یک دهان، لقب شخصیت اصلی ما؛ شخصیتی که خود می‏داند داخل یک بازی می‏باشد. DeadPool یکی از مفرح‏ترین شخصیت‌های کمیک است. وی در هر دنیایی، چه کمیک، چه بازی و یا فیلم باشد، دیوار چهارم را می‌شکند و با مخاطبین به طور مستقیم صحبت می‏کند. لحظه ای از مسخره بازی باز نمی‏ایستد. High Moon Studios آستین‏های خود را بالا زده است تا با همکاری ناشر خود یعنی Activison پوزه Wolverine را به خاک بمالد. اگر تریلر معرفی بازی را دیده باشید، تمام اطلاعاتی که لازم دارید را دیده‎اید. Deadpool به روی یک مبل نشسته است و با شما صحبت می‎کند. تیکه‎هایی به فرهنگ معروف اینترنتی می‌اندازد و سپس گیم‎پلی خود را نشان می‎دهد. در حالی که دشمنان را با حرکاتی آکروباتیک تکه تکه می‎کند، مسخره بازی درمی‏آورد. هنگام تیر زدن، با دهن صدای پیو پیو در می‏آورد و از انفجارهایی بزرگ به بیرون می‏پرد. اگر در دیکشنری به دنبال معنای باحال بودن بگردید، کلمه Deadpool را پیدا می‏کنید و اگر به دنبال مثالش بگردید، بازی Deadpool را. این بازی از جمله عناوینی می‏باشد که در سال 2013 باید چشم انتظار آن بود. ویلسون در طی پیشروی در بازی قابلیت‏هایی جدید به دست می‌آورد، با شما صحبت می‌کند و اکشنی سریع همراه تجربه‏ای فراموش نشدنی برای شما به ارمغان می‌آورد. آیا دوست دارید به میان پای دشمنان خود لگد بزنید و یا هنگام آبکش کردن آن‏ها با دهان صدای تیر در بیاورید؟ این عنوان را از دست ندهید که Deadpool به زودی تبدیل به محبوب‏ترین شخصیت میان جوانان و نوجوانان خواهد شد.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.70
6.5 7.5 6.5 6.5 7.5 4.0 8.0 8.0 8.5 5.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
7.5 6.5 5.0 7.0 7.0 6.5 7.0 7.5 7.0 5.0

 

Tearaway

سازنده: Media Molecule
ناشر: Sony Computer Entertainment
PS Vita

سازنده Little Big Planet با کوله باری از تجربه در ساخت بازی‌های کودکانه برای بزرگسالان (!) در حال ساخت عنوانی بی‌همتا برای PS Vita است. عنوانی که شاید نظیر آن را در این کنسول ندیده باشیم. داستان بازی به مانند باقی کارهای Media Molecule بسیار ساده و به دور از هیچ گونه پیچیدگی نوشته شده است. یک پستچی ساده در حال انجام ماموریت خود وارد دنیای غریبه‌ها می‌شود و باید از تمام قدرت خود برای رفع مشکلات موجودات بامزه این دنیای کاغذی استفاده کند. داستان بازی در همین دو جمله خلاصه می‌شود. طبق گفته سازنده و تریلرهای عرضه شده از این عنوان، سعی شده است که از تمام قابلیت‌های این کنسول دستی به نحو احسن استفاده شود و انصافا هم Media Molecule کار خود را به خوبی انجام داده است. گیم‌پلی بازی ترکیبی از ماجراجویی در دنیای عجیب و غریب بازی و انجام تعداد بیشماری Mini Game (چیزی شبیه به LBP) است. در انجام مینی گیم‌های بازی باید از تمام امکانات Vita استفاده کرد. مثلا می‌توان با استفاده از با استفاده از حسگر لمسی پشت صفحه زمین کاغذی را سوراخ کرد و یا با لمس آرام آن جعبه‌ها را هل داد و راهی برای عبور درست کرد و یا مثلا با ضربه زدن بر روی صفحه لمسی می‌توان راه‌های بسته شده را باز کرد و یا کاغذها را برای انجام کارهای مختلف تکه تکه کرد. این تنها استفاده از قابلیت‌های Vita نیست و حتی دوربین بازی هم نقش بسزایی در رد کردن مراحل ایفا می‌کنند. در دموی نشان داده شده در GamesCom در قسمتی از بازی به گوزنی بر می‌خوریم که پوست خود را از دست داده است و شما می‌توانید با استفاده از دوربین دستگاه و عکس برداری از محل دلخواه خود برای وی پوست جدیدی با رنگ آمیزی دلخواه خود درست کنید. طراحان بازی حتی به میکروفون کنسول نیز رحم نکرده‌اند و شما می‌توانید با فریاد کشیدن در آن دشمنان خود را از سر راه کنار بزنید. اگر هنوز این بازی را مشاهده نکرده اید ، پیشنهاد می‌کنیم حتما تریلرهای موجود آن را ببینید و مطمئن باشید با یکی از بهترین بازی‌های Vita سر و کار خواهید داشت.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.78
6.0 9.0 7.5 6.5 6.0 7.5 6.5 8.0 7.5 5.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
8.0 6.0 5.0 6.5 7.5 7.5 5.0 6.0 8.0 6.0

 

Grim Dawn

سازنده: Iron Lore Entertainment
ناشر: Crate Entertainment
PC

27 جولای سال 2009 بود که Crate Entertainment اعلام کرد لیسانس موتور بازی Titan Quest را از Iron Lore گرفته است. بعد از انتشار اولین اطلاعات از بازی، Fanها با فرستادن ایمبل‌های فراوان به سازنده بازی یعنی Crate Entertainment، از آنها درخواست کردند تا برای هرچه بهتر ساخته شدت بازی، کمک‌های مالی دریافت کند. ظاهرا سازنده‌ها پاسخ این همه لطف را داده‌اند، زیرا ثمره کار چیز جالبی به نظر می رسد. با اولین نگاه‌ها به بازی می توان چنین استنباط کرد که با عنوانی بدون پیچیدگی طرف خواهیم بود. گشت و گذار، مواجهه با دشمنان و بالاخره نابودی آنها با استفاده از جادوهایتان، عمده کار شما خواهد بود. در نهایت نیز با Loot کردن آنها، آیتم‌های خود را بهبود می‌بخشید و این چنین خودتان را برای درگیری‌های بعدی آماده‌تر می‌کنید. حجم درگیری‌ها بالاست و معمولا با تعداد زیادی از دشمنان مبارزه خواهید کرد. اینجاست که با استفاده از توانایی‌هایتان همه آنها را در فرمی بسیار لذت بخش، از بین می‌برید. طراحی محیط از نظر جزئیات خیلی خوب به نظر می‌رسد و در کنار افکت‌های گرافیکی در بهترین حالت خود قرار می گیرد؛ در نتیجه مناظر جالبی از درگیری‌ها را ارائه مشاهده می‌شوند. به نظر می‌رسد بازی برخی از المان‌هایش نظیر سیستم آیتم‌بندی را از مد معروف Warcraft 3 یعنی DOTA الهام گرفته است. این عنوان حالتی اکشن‌گونه دارد که از طرفی جزو ژانر Hack and Slash قرار می گیرد. همه اینها باعث می‌شود تا بازی از همین الان، دهان طرفدارانش را آب بیندازد.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.80
8.0 7.5 6.5 7.5 7.0 7.0 7.0 6.5 7.0 7.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
6.5 6.5 6.5 6.0 7.0 6.0 5.5 7.0 7.0 7.0

 

,

Rain

سازنده: SCE Japan Studio
ناشر: Sony Computer Entertainment
PSN

ایده‏‌های ناب منجر به ساخت شاهکارها می‏‌شوند. Rain داستان دنیایی نامرئی است که تنها در هنگام بارش باران آن را می‏توان دید. داستان دو روح گمشده که تنها وقتی ابرها به دور هم جمع می‏‌شوند، دیده می‏‌شوند. این بازی خاص، داستان روح پسری را روایت می‏‌کند که خود را گمشده می‏‌یابد. وی سایه دخترکی کوچک را بیرون در زیر باران دید و وقتی به دنبال او رفت، خود را نیز مانند وی نامرئی یافت. حال شما باید پسرک ما را در این دنیا راهنمایی کنید. پسرکی که تنها زیر بارش باران نمایان می‏‌شود. با ارتباط با محیط اطراف خود، مکان خود را پیدا کنید و معماهایی زیبا را پاسخ دهید. این به نظر شاهکار، توسط استودیو ژاپن سونی در دست ساخت است و تنها برای پلتفرم PS3 معرفی شده است. متاسفانه اخبار بیشتری در دسترس نیست و باید منتظر بارش بارانی دیگر شویم تا اطلاعات بیشتری به دست آوریم.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.82
8.0 8.0 5.0 6.5 8.0 9.0 9.0 7.0 7.0 6.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
8.0 3.5 6.5 4.5 8.0 6.5 6.5 5.0 7.0 7.0

 

,

Dragon’s Crown

سازنده: Vanillaware
ناشر: Sony Computer Entertainment
PS3, PS Vita

شاید یکی از بازی‌هایی که به هیچ وجه انتظارش را نکشیم و به نوعی در زیر سیاهی بازهای دیگر، کاملا از دید مخفی باشد، Dragon’s Crown است. علت نام‌گذاری بازی به خاطر اسم گنجینه‌ای به همین نام است. شما در دنیایی فانتزی رها می‌شوید که در آن تمدنی متشکل از دخمه‌ها و سیاه‌چال‌ها نهفته است. جادوگران با استفاده از تاج اژدها می‌خواهند به اهداف شوم خود برسند. حال این وظیفه شماست که جلوی کارهای شیطانی آنها را بگیرید. بازی در نگاه اول چیزی برای ارائه ندارد، ولی با کمی دقت در ساختار هنری و طراحی‌های مراحل، می‌توان به این نتیجه رسید که قرار است با یک بازی خاص روبرو باشیم. ساختار بازی بیشتر شبیه بازی‌های Retro نظیر The King of Dragons می‌باشد و خود بازی را می‌توان در دسته “2D Fantasy Action RPG” و ژانر Beat’em up قرار داد. 6 شخصیت قابل انتخاب در اختیار گیمر قرار می‌گیرد که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارد. شاید اگر چند ماهی بیشتر صبر کنیم، شاهد یک شاهکار دیگر باشیم. Vanillaware و Atlus به طور مشترک ساخت بازی را عهده‌دار هستند.

نظرات
آرش: یکی دیگر از عناوین انحصاری خوب برای کنسول‌های سونی، بعد از دیدن تریلر بسیار به یاد خاطراتم با سری Golden Axe افتادم.
آریا: بازی ای که خیلی از استیل طراحی اون خوشم اومده بود ولی متأسفانه به نظر میرسه به کما رفته و معلوم نیست آخرش چی میشه.
امیرحسین: حمید و من از طرفداران این بازی خواهیم بود.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.85
8.0 7.5 6.5 8.0 6.5 8.0 7.0 7.5 6.0 6.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
5.5 6.0 8.0 6.0 6.0 7.5 6.5 7.0 7.0 6.0

 

XCOM

سازنده: 2K Marin
ناشر: 2K Games
X360, PS3, PC

خبر انتشار XCOM : Enemy unknown که ادامه‌ای بر نسخه تقریبا 20 سال قبل بازی است، بسیاری از بازیبازهای قدیمی‌تر را هیجان زده کرده و با نمایش خوب خود در E3، امیدواری زیلدی هم به احساسات آنها اضافه کرد. با اینکه بازی نسبت به قبل آسان‌تر شده است و دیگر لازم نیست به کوچکترین جزئیات برای زنده ماندن توجه کنید، با اینهمه نمی‌توانید شخصیت خود را از این سمت نقشه به آن سمت برده و همه موجودات فضایی را به تیر ببندید، باید بسیار در انتخاب قدم‌های خود دقت کنید وگرنه توسط تک‌تیراندازها تبدیل به یک هاسک بی مغز می‌شوید. همینطور در به شما انتخاب‌هایی برای خرید ابزار جدید داده می‌شود تا به ارتش خود برای مقابله با ارتش‌های فضایی کمک کنید، این تصمیم‌ها بسیار سرنوشت‌ساز و چالش برانگیز است و بخش بسیار مهمی از بازی را تشکیل می‌دهد. بخش چند نفره نیز می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد، وقتی که بازی در برابر هوش مصنوعی ممکن است خسته کننده شود ، مقابله با یک انسان دیگر که می‌تواند از چندین و چند استراتژی متفاوت برای مقابله با شما استفاده کند بسیار هیجان انگیز خواد بود. بخش چند نفره در XCOM میتواند شما و دوستانتان را ساعتها سرگرم کند و قطعا به ارزش بازی می‌افزاید، زیرا بعد از تمام کردن بخش تک نفره که چندین ساعت بیشتر نخواهد بود، دنیای بی انتهای بخش چند نفره پیش روی شما قرار می‌گیرد. این عنوان برای طرفداران بازی های استراتژیک انتخاب بسیار خوبی است و شما را بخوبی سرگرم خواهد کرد.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.88
6.5 6.0 8.0 6.0 7.5 8.0 6.5 8.5 8.0 7.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
7.0 6.5 8.0 7.0 7.5 7.0 6.0 6.5 5.0 5.0

 

,

Final Fantasy XIII Lightning Returns

سازنده: Square Enix 1st Production Department
ناشر: Square Enix
X360, PS3

در سال 1987، زمانی که Hironobu Sakaguchi به همراه تیم 7 نفره‌اش، در استدیوئی محقر با نام Square، سرگرم خلق Final Fantasy بود. فکرش را هم نمی‌کرد این عنوان نه تنها آینده شغلی‌اش به عنوان یک بازیساز را بیمه کند، بلکه به یکی از محبوب‌ترین فرنچایز‌های صنعت بازی‌های ویدئویی تبدیل شود.(تا کنون قریب به 100 میلیون نسخه از آن در سرتاسر جهان به فروش رفته و سیل عظیمی از محصولات مرتبط با آن، در بازار عرضه شده‌است). تنها امید Sakaguchi این بود که بتواند استعدادهای خود به عنوان یک بازیساز نمایش داده و شرکت خود را از ورشکستگی نجات دهد. شاید اگر همان موقع ناامید میشد و دست از تلاش‌های بی‌وقفه می‌شست و زندگی معمولی خود را به عنوان یک دانشجوی ساده از سر می‌گرفت، اکنون شما مشغول خواندن این متن نبودید. ممکن است با خود فکر کنید “حالا چه موقع درس تاریخ است؟” برای جواب به این سوال باید بگویم اتفاقا هیچ زمانی بهتر از این برای مرور گذشته این سری یافت نمیشود. زیرا برای درک کامل عمق فاجعه‌ای که امکان (تاکید می‌کنم امکان) رخ دادنش در زمان عرضه بازی میرود. لازم به پی بردن به بزرگی نام سری FF می‌باشد. تمامی عناوین این سری موفقیت‌های عظیم چه از لحاظ تکنیکی و فنی و چه از حیث هنری، داستان سرایی و شخصیت پردازی را بدست آورده‌اند و اکثر عناوین اصلی آن میانگین بالایی از مراجع معتبر دریافت کرده‌‌اند.

با ورود به نسل جدید و عرضه‌ی شماره‌ی XIII، زمزمه‌هایی از ضعیف بودن عنوان در مقایسه با پیشینیانش به گوش می‌رسید که با عرضه‌ی FF XIII-2 و در پی آن معرفی Lightning Return این زمزمه‌ها تبدیل به شکوه و شکایت‌های علنی از سیاست‌های Square Enix در رابطه با دنباله‌های FF تبدیل شده است. با اینکه اطلاعات زیادی از داستان در دست نیست اما صحبت‌های ضد و نقیض منتشر شده از سوی سازندگان، نه تنها طرفداران را امیدوار نمی‌کند بلکه نقش بسزایی در سردرگمی بیش از پیش آنان ایفا می‌کند. قرار است داستان LR بعد از گذشت سالیان سال از وقایع XIII-2 اتفاق بیافتد و در آن Lightning وظیفه دارد در طی 13 روز جهان را از نابودی کامل نجات دهد. (که به تازگی اذهان عمومی با خطرات و پی‌آمد‌های وقوع آخرالزمان به خوبی آشنا شده‌اند!). هم در مورد داستان دو شماره‌ی قبلی شفاف‌سازی انجام داده باشد و نتیجه گیر‌ی‌ای برای XIIIها رقم بزند(!). بازی شباهت‌های غیر قابل انکاری با سری Assassin’s Creed پیدا کرده و برخلاف شماره‌های قبلی Lightning تنها کاراکتر قابل بازی است. Combat System بازی چیزی شبیه به فرزند عقب افتاده‌ی دو زوج “سیستم مبارزه دو شماره‌ی قبلی” و “یک عنوان H&S” می‌باشد. نه نوبتی و تاکتیکال است و نه کاملا آزادانه، بلکه در برزخی میان‌ هردوشان. سازندگان اعلام کرده‌اند که وقایع داستان در مجموعه جزایری با نام Novus Pratus دنبال خواهند شد که از حیث تنوع و نوآوری خارق‌العاده می‌نمایند. اما با دقت بیشتر در این ادعا، معلوم میشود محیط‌های بازی تلفیقی از مناطق دو شماره‌ی قبلیست و نوآوری خاصی درشان به چشم نمی‌خورد. Platforming و بالا رفتن از در و دیوار نیز در بازی گنجاده شده، ‌همچنین چرخه روز و شب در تجربه بازیکن تاثیر خواهد داشت. LR از دید یک بازی مستقل و بی ارتباط به سری FF عنوان قابل قبولی به نظر می‌آید. اما در مقایسه با میراث گذشتگانش ارزش توجه و یا حتی امتحان کردن را هم ندارد.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.90
7.5 7.5 5.5 7.0 7.0 6.0 6.0 7.5 7.0 7.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
8.5 6.5 8.5 5.0 8.0 7.5 7.0 5.0 7.0 7.0

 

Lego City Undercover

سازنده: TT Fusion
ناشر: Nintendo
Wii U, 3DS

Lego City Undercover یکی از بازی‌هایی خواهد بود که قرار است برای کنسول‌های جدید نینتندو یعنی 3DS و Wii U عرضه شود. بازیکنان به عنوان یکی از پلیس‌های مخفی به اسم Chase McCain ایفای نقش خواهند کرد تا با استفاده از قابلیت‌های او، مجرمین را شکار کنند. قابلیت‌های مختلفی برای این شخصیت در نظر گرفته شده است که او را از یک پلیس عادی متمایز خواهد کرد. به عنوان مثال می‌تواند پرش‌های بلند و نوسانی انجام دهد و در نهایت از موانع و دیوارها بپرد. همچنین می‌تواند با پوشیدن لباس‌های مخصوص، قابلیت‌های مخفی جدیدی را برای خود داشته باشید. مثلا اگر او لباس مبدل سارقین را بپوشد، امکان باز کردن قفل‌ها برای او مهیا می‌شود. او حتی می‌تواند کنترل ماشین و هلی‌کوپتر را نیز در دست بگیرد. شاید به نظر برسد که بازی به شدت از GTA الهام گرفته است، به هر حال تجربه GTA آن هم به صورت لگو، چیز جالبی به نظر‌ می‌رسد. بازی قرار است از قابلیت‌های گیم پد Wii U استفاده کند تا با استفاده از آن بتوانید همانند اسکنر، مجرمان را پیدا کنید. بازی توسط TT Fusion ساخته خواهد شد و نینتندو ربع اول 2013 را برای انشار بازی تخمین زده است.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.93
7.0 8.0 7.0 6.5 7.0 6.0 7.0 6.0 8.5 6.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
8.0 6.5 6.0 6.0 6.5 8.0 7.5 7.5 7.0 6.5

 

,

Until Dawn

سازنده: Supermassive Games
ناشر: Sony Computer Entertainment
PS3

Until Dawn نام انحصاری جدیدی برای PS Move خواهد بود که این حسگر فقیر را ممکن است تا اوج بالا ببرد. سبک بازی اول شخص است و سلاح اصلی شما چراغ قوه‌ای کوچک خواهد بود. اشتباه نگیرید! بهتر است راه این عنوان را با Alan Wake کاملا جدا کنیم، زیرا تنها شباهتشان فقط و فقط یک چراغ قوه است. هنوز اطلاعات دقیقی از نحوه روایت داستان ودشمنانتان وجود ندارد و تنها چیزی که از بازی می‌دانیم، حضور شما و دوستانتان است که باید تا جان دارید از مرگ فرار کنید. نکته قوت و دلگرمی بازی، حضور نویسندگان هالیوودی در کنار سازنده بازیست و انتظار می‌رود نتیجه حضور آن‌ها در ساخت Until Dawn، داستانی سینمایی و جذاب را به وجود آورد. این اثر بی‌شک پر از صحنه‌های ناگهانی و غیر منتظره خواهد بود که به شما اجازه یک لحظه استراحت را نیز نخواهند داد، همچنین فشنگ و مهمات و حتی اسلحه از موارد کمیاب بازی خواهند بود و باید به درستی از آن‌ها استفاده کرد. Until Dawn را میتوان یکی از عناوین ناب PS Move نامید که سازنده آن یعنی Supermassive Games با خلق جوی تاریک و تمی ترسناک، خواهان جذب شما به سوی این بازیست. Moveهای خود را آماده کنید، زیرا چراغ قوه‌تان بدون Move کار نخواهد کرد.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.95
7.0 7.0 5.5 6.5 7.0 7.0 7.5 7.0 7.5 7.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
5.5 7.5 7.5 6.5 7.5 6.5 7.0 6.0 7.0 9.0

 

Devil’s Third

سازنده: Valhalla Game Studios
ناشر: TBA
X360, PS3, PC

داستان را می‌ توان شورشی در مقابل توده تصور کرد! در بازی شاهد روایت داستانی شاید تازه هستیم. بازی گیمر را درون داستانی به مراتب ساده ولی گنگ قرار می‌ دهد. گروهی برای در اختیار گرفتن کنترل افراد دست به اقداماتی عجیب زده اند که آثار مخربی داشته، حالا کاراکتر و شخصیت‌های مخالف را باید در نظر گرفت که برای برهم اندازی ساختار کلی سازه‌های غول پیکر دست به کار شده اند. طبق اطلاعات اندکی که از بازی منتشر شده است شاهد داستانی خواهیم بود که مسائل مختلفی برای بازگو کردن بهمراه دارد. گیم پلی بازی مهم ترین و شاید بزرگ ترین عاملی باشد که بازیکنان را به دنبال devils Third می‌ کشاند. گیم پلی بازی را می‌ توان نمونه‌ای تغییر کرده از بازی‌های موفق سبک Third-Person Shooter دانست که در کنار المان‌های سبک خود معجونی از بازی‌های ورزشی رزمی (MMA) را در بر گرفته است. تریلر‌های بازی به حدی شفاف نیستند که بتوان نظر خاصی در مورد اصولی که در طراحی گیم پلی و محیط به کار رفته است، داد. یکی از مشکلات بد بازی نداشتن ناشر است که باعث می‌ شود اطلاعات منتشر شده از بازی کم و فرایند ساخت بازی کند پیش رود، در گذشته THQ نشر این بازی را بر عهده گرفته بود ولی هم کنون وضعیت بازی در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است . امیداریم که وضعیت بازی به این خوبی (بر اساس تریلر ها) سریع تر روشن شده و شاهد عنوانی برای همین نسل باشیم!

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.95
7.5 7.5 7.5 6.0 7.0 6.0 6.0 7.0 5.5 6.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
7.5 7.5 8.0 6.0 7.5 6.5 6.5 8.0 7.5 7.5

 

Army of Two Devil’s Cartel

سازنده: Visceral Games
ناشر: Electronic Arts
X360, PS3

سومین نسخه از سری بازی های Army Of Two این بار هم اجازه کنترل دو سرباز تا دندان مسلح را به بازیکن می دهد. این بار به جای استفاده از شخصیت های نسبتا محبوب Tyson و Elliot این بار باید با دو شخصیت نه چندان خوشمزه Alpha و Bravo در مکزیک همراه شد تا یک باند بزرگ تولید و پخش مواد مخدر را تعقیب و نابود کرد. به مانند دو بازی قبلی، این عنوان هم توسط Visceral Games توسط موتور قدرتمند Frost Bite 2 که امتحان خود را در سری Battle Field به خوبی پس داده است، استفاده می شود. سبک بازی اکشن سوم شخص است و پایه بازی هم همکاری دو نفره دو کاراکتر مورد نظر برای رد کردن مراحل می باشد. این عنوان انتخاب مناسبی برای کسانی است که دوست دارند یک بازی اکشن و پر از صحنه های سینمایی را به صورت دو نفره به اتمام برسانند. هم چنان یکی از بزرگترین مشکلات بازی کمبود کیفیت در بافت ها و هم چنین جود بیش از حد رنگ های گرم است که انگار Visceral Games از آن به صورت امضا در بازی های خود استفاده می کند و می تواند بعد از مدتی باعث خستگی بازیکن شود. بر خلاف نسخه های قبلی این نسخه از خشونت بسیار زیادی برخوردار است و می توان با Meele Attack های جدیدی که به بازی اضافه شده است، حسابی از خجالت NPC های بازی در آمد. نبود عناوین سوم شخص این چنینی فرصت خوبی را به EA داده است تا خلا موجود در بازی های این سبک را پر کرده و فروش بالایی داشته باشد. البته تمام این مسائل منوط به این است که Visceral Games نیز این فرصت استفاده کرده و با بهبود بخشیدن بخش گرافیکی بازی بتواند تا بیشتر به استانداردهای موجود نزدیک شود. Army Of Two از آن دسته بازی هایی است که تمام کردن آن به صورت تک نفره با حالت Co-op تفاوت های بسیاری دارد. باید دید که Visceral با تجربه ای که از 2 نسخه قبلی این بازی دارد می تواند عنوانی را بسازد که بتواند با شوترهای سوم شخص این نسل رقابت کند یا خیر.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 6.95
7.5 6.5 6.0 7.0 7.5 6.5 8.0 7.5 6.0 7.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
8.0 7.0 6.0 6.0 8.0 7.5 7.0 6.0 7.0 6.5

 

Fortnite

سازنده: Epic Games
ناشر: Epic Games
PC

مطمئنا خیلی‌ها بازی‌های سبک تازه و جدید Tower Defend را در گوشی‌های اندروید یا آیفون خود بازی کرده‌اند. قلعه‌ای در اختیار دارید باید با ابزارها و نیروهای خود جلوی هجوم دشمن را به درون قلعه بگیرید. چه میشد اگر این سبک به صورت بسیار گسترده‌‌تر توسط یک سازنده کاربلد ساخته می‌شد؟ خوب به نظر می‌‌رسد سازنده سری بازی‌های Gears of War دست به کار شده و قصد دارد این سبک را به صورت بسیار گسترده‌تر‌ آن هم با موتور جدید خود یعنی Unreal Engine 4 بسازد. Fortnite نام بازی‌ایست که قرار است اولین طعم موتور UE4 را به ما نشان دهد. این عنوان در سال 2011 معرفی شد و متاسفانه هیچ گونه اطلاعات بسیار دقیقی از آن در دسترس نیست. این اثر متفاوت روایت شما و دوستانتان است که باید در برابر حجوم زامبی‌ها به خانه خود جلوگیری کنید. ماجرا وقتی جالب می‌شود که بدانید این عنوان کمی از فیلم I Am Legend الهام گرفته و زامبی‌ها فقط شبها به سراغتان می‌آیند و شما در روز وظیفه دارید برای خانه خود مهمات جمع کنید. این مهمات چیزی فراتر از غذا و اسلحه است، باید هر چیزی که فکر می‌کنید به درد بخور است را تا قبل از غروب خورشید به خانه بیاورید و از آن برای وسعت دادن یا مستحکم‌تر کردن خانه خود استفاده کنید حال چه یک تابلو چوبی باشد، چه یک فرغون و حتی شاید یک آجر کوچک می‌تواند کاملا برای این شما به درد بخور باشد. ساخت و توسعه خانه و دفاع از آن جز مکانیزم اصلی بازی خواهد بود که قدرت UE4 را به رخ خواهد کشید. این بازی SandBox که بر پایه Survival و گشت و گذار بنا شده برای کامپیوترهای شخصی در نظر گرفته شده است، اما به گفته برخی از افراد سازنده، احتمال عرضه این اثر برای کنسول‌های نسل بعد بسیار زیاد خواهد بود.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 7.08
8.0 8.0 6.0 8.5 7.5 6.0 7.5 8.5 7.0 4.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
7.5 5.0 8.0 7.0 8.0 7.0 6.5 7.5 7.0 7.0

 

The Gunstringer: Dead Man Running

سازنده: Twisted Pixel Games
ناشر: Microsoft Studios
PC Win8, Win Phone

وقتی که Gunstringer از دنیای مردگان برای گرفتن انتقامی دیرینه از اعضای دسته‌ گانگستری گذشته‌اش پا به جهان زندگان گذاشت، قول داده بود که برگردد که به قولش وفا کرد و بازگشت. او که فکر کرد دنیا به مردی چون او نیاز حیاتی دارد، بار دیگر قراردادی با شیطان امضا می‌کند و به دنیای زندگان باز می‌گردد. شرح معامله از این قرار است که Gunstringer پنج تبهکار نامی را به آن دنیا بفرستد و جان خود را آزاد کند. حالا شما باید به او کمک کنید تا این آدم بدها را دستگیر کرده و تحویل شیطان دهد. در مسیر بازی می‌توانید طلاهای بسیار جمع کنید و با آن سلاح‌ها، قابلیت‌ها و امکانات جدیدی داشته باشید و در اختیار مرد اسلحه‌به‌دست قرار بدهید. اگر بر روی گوشی‌های موبایل بازی پرطرفدار Temple Run را دیده باشید می‌توانید شباهت‌هایش را با این مرد مرده دونده کشف کنید. یک خط راست که کاراکتر به چپ و راست مایل می‌شود تا آیتم‌های مختلفی به دست آورد که به نظر می رسد روندی ساده و سرگرم‌کننده برای یک بازی آرکید باشد. عنوانی که نسخه قبلی آن یک بازی آرکید برای پلت‌فرم Xbox 360 و حسگر Kinect بود و اتفاقاً با استقبال نسبتاً خوبی هم رو به رو شد؛ این بار بطور انحصاری بر روی سیستم عامل Windows 8 منتشر خواهد شد.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 7.10
7.5 7.5 7.0 7.0 6.5 6.0 8.0 7.5 7.0 7.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
7.5 6.5 7.0 7.0 7.0 7.0 8.0 6.0 8.0 7.0

 

,

Matter

سازنده: Blind Wink Games
ناشر: Microsoft Studios
Xbox Live

Matter عنوان انحصاری کینکت است که در E3 سال گذشته معرفی شد. Matter در معنای لغتی به معنی حالت‌های مختلف یک ماده (جامد، مایع و گاز) است و بر اساس تیزر منتشر شده از این عنوان مشخص شده است که Verbinski کارگردان سه گانه “دزدان دریایی کارایئب” ایده این بازی را به مایکروسافت داده است و مایکروسافت از این ایده خوشش آمده است. در حال حاضر مراحل ساخت و توسعه این عنوان در استودیوی Blind Wink Games که در سال 2008 تاسیس شده در حال پیگیری است. در تیزر نمایش داده شده از این عنوان، اطلاعات زیادی دستگیر ما نشد. گویی که بی‌شباهت هم به Chell در Portal 2 نیست، زیرا که به یک محیط پر از مکعب‌هایی که در فضا شناور هستند، می‌رسد و حالا باید راه خود را از میان آن‌ها باز کرده و به آن سوی مکعب‌ها برود. بر اساس مصاحبه Phil Spencer با سایت Joystiq قرار است یک ارتباط عاطفی-حرکتی بین بازیکن و کاراکتر مورد نظر در بازی ایجاد شود که تا به حال در هیچ بازی عین آن را ندیده ایم. وی در این مورد می‌گوید: ” کسانی که مدت زمان زیادی بازی نکرده اند وقتی با بازی Motion Sensor ای مواجه می‌شوند، مانند یک جسم بی روح در مقابل دوربین قرار می‌گیرند و تمام حرکات وی به حرکات ساده بی روحی همچون کشش و پریدن محدود می‌شود ولی ما می‌خواهیم بازیکن یک رابطه احساسی بین بازی و خود پیدا کند و این رابطه در بازی به نمایش گذاشته شود. “. در حال حاضر می‌توان گفت که این بازی یک عنوان معمایی-پلتفرمر است ولی با توجه به کمبود اطلاعات نمی توان دقیق گفت که سطح معماهای بازی دقیقا در چه حدی است و ارتباط گیم پلی بازی با معنای کلمه Matter چیست. این نسخه که صورت انحصاری بر روی XBLA عرضه خواهد شد، قرار است در سال 2013 بر روی Live قرار گیرد.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 7.10
6.5 8.0 7.5 7.0 7.0 7.0 9.0 7.0 7.5 5.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
8.0 6.5 5.0 8.0 6.0 7.0 7.5 7.0 8.0 7.0

 

,

Brothers in Arms: Furious 4

سازنده: Gearbox Software
ناشر: Ubisoft
X360, PS3, PC

زمانی که تریلر این بازی در E3 پخش شد ما مطمئن نبودیم که با یک Brothers In Arms طرفیم! این نسخه از بازی کاملا شکل جدیدی به خود گرفته و بنظر یک Ip جدید می‌آمد، البته چنین تغییری هم زیاد بذ به نظر نمی‌رسید. فضا بازی و رفتار چهار برادر خشمگین مارا یاد Inglorious Bastards می‌انداخت و امتیازهایی که بعد از کشتن بر روی صفحه ظاهر میشد مرتب اسم Bulletstorm را از ذهن ما عبور میداد. اینبار خشونت بازی چندین برابر شده است، از تله های نارنجکی گرفته، تا تبری که به سمت جمجمه نازی‌ها پرتاب می‌کنید یا حتی اره برقی ای که با وقتی از آن استفاده می‌کنید، هدف گیر شما تبدیل به یک لبخند میشود! بعلاوه چهار شخصیت قابل کنترل یک راوی نیز وجود دارد ، او همه چیز را از اطلاعات سلاح تا نقشه حمله به شما میگوید، همچنین اعلام میکند که چهار برادر خشن زیاد باهوش نیستند، آنها بیشتر مدل “اول تیر بزن، بعد سوال بپرس ” را میپسندند. هرکدام از برادر‌ها یک نوع سلاح حمل میکند از سلاح های سنگین گرفته تا تک تیر و راه دور. که اگر چهار نفر به خوبی به کار خود وارد باشید با مشکل خاصی روبرو نخواهید شد و بخش های مختلف مرحله زیاد به شما سخت نخواهد گذشت، البته سلاح های سنگین به دست زره پوش و هلیکوپتر‌ها را فراموش نکنید که اینجا و آنجا سری به شما خواهند زد. به کل اطلاعات زیادی از بازی در دست نیست و بهتر است بیشتر صبر کنیم ولی بازی بنظر سرگرم کننده می‌آید و قطعا در کنار دوستان لذت بخش.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 7.15
6.0 7.5 6.5 7.0 7.0 7.0 6.5 7.5 7.0 7.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
8.0 7.5 8.0 7.0 7.5 7.5 6.5 8.0 6.5 7.0

 

Dead Island: Riptide

سازنده: Techland
ناشر: Deep Silver
X360, PS3, PC

Dead Island عنوانی در سبک Action RPG بود که در سال 2011 عرضه گردید و به‌رقم داشتن ایرادات ریز و درشت توانست از مقبولیت خوبی از سوی مخاطبان روبرو شود. بازی نه از لحاظ تکنیکی حرفی برای گفتن داشت و نه از لحاظ داستان و شخصیت پردازی. پر از مشکلات و باگ‌های عدیده بود که رفته رفته با انتشار Patchهای متعدد، بخش عمده‌ای از آنها رفع گردید. اما اتمسفر گیرا و طراحی محیط خوب بازی به همراه قابلیت Co-op سرگرم کننده و شدیدا اعتیادآورش، عاملی شد که رفته رفته بازی جایگاهی مناسب برای خود دست‌و‌پا کند و با فروشی نسبتا خوب،‌ موفق ظاهر شود. شاید همین دلیل باعث شده که سازندگان به فکر ساخت دنباله‌ای زود هنگام برایش بیافتند. در حالی که به گفته خودشان، این محصول میزان نوآوری‌های لازم برای تبدیل شدن به شماره دوم بازی را دارا نیست، به همین دلیل نام Riptide را برایش انتخاب کرده‌اند. Riptide قرار است در آوریل سال 2013 عرضه شود. از جمله اضافات و نوآوری‌هایی که در این دنباله در نظر گرفته شده‌ می‌توان به تغییرات آب‌و‌هوایی اشاره کرد، وقوع سیل و در پی آن به زیر آب رفتن بخشی از محیط بازی یا تشکیل یافتن مِهی غلیظ که اسباب محدود شدن فضای دید را فراهم می‌آورد، از جمله مواردی هستند که می‌تواند تاثیر مستقیمی بر تجربه کلی بازی بگذارد و از تکراری شدن بیش از حد آن بکاهد. همچنین وعده بهبود Combat System نیز داده شده و انتظار می‌رود دیگر درگیری‌ها همانند جدال دو کودک خردسال به نظر نرسند. اختراع و ساخت اسلحه‌های متنوع نیز بهینه خواهد شد و اسلحه‌های ساخته شده به مراتب طول عمر بیشتری دارا خواهند بود. داستان ادامه مستقیم بازی اصلی بوده که در جزیره‌ای استوایی تازه پیگیری می‌شود. همچنین علاوه بر 4 کاراکتر آشنای قبلی، شخصی تازه وارد به نام John Morgan (که الهام گرفته از ویدئوی ساخت طرفداران بازیست) به جمع بازماندگان اضافه شده و قرار است با اتکاء به مهارتش در فنون رزمی بازی یک سروگردن بالاتر از رقیبان کهنه‌کارش ایستاده باشد. به طور خلاصه بازی تجربه همان فرمول آشنا و سرگرم کننده قبلیست و با بالا گرفتن تب‌و‌تاب بازی‌های مبتنی بر مرده‌های متحرک و فضای آنارشیستی حاکم بر آنان، اگر و تنها اگر سازندگان در ساخت این دنباله سلیقه لازم را به خرج بدهند، می‌توان انتظار یک دنباله‌ای در حد و اندازه‌های بازی اصلی را داشت.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 7.18
8.5 7.5 6.5 6.0 7.0 6.0 7.5 7.0 6.5 7.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
7.5 8.5 7.5 7.0 7.0 8.5 7.0 7.0 7.0 7.0

 

Amnesia: A machine for Pigs

سازنده: thechineseroom
ناشر: Frictional Games
PC, Mac

Amnesia: A Machine for Pigs را می توان دنباله‌ای برای Amnesia: The Dark Descent دانست. البته تلاش سازندگان بر این است که اثر متفاوتی را خلق کنند، زیرا که برخی از المان‌های The Dark Descent تغییر پیدا کرده و جای آن را المان‌های جدیدی گرفته‌اند. محیط‌ها وسعت بیشتری پیدا کرده‌ و تاریکی مفهوم بهتری یافته است. البته این‌ها به معنی یک انقلاب نیست، هسته بازی همچنان همان خواهد بود و به عبارتی تنها شاخ و برگی جدید به خود خواهد گرفت. داستان بازی به 60 سال بعد از وقایع نسخه قبلی اشارت دارد، جایی که شخصیتی به اسم Oswald Mandus که کارخانه‌داری ثروتمند است از سفر فاجعه‌بار خود از مکزیک بازگشته است. او که در آنجا به تبی بلند مدت دچار شده بود و قبل از اینکه هوشیاری خود را بدست بیاورد، رویاهای بسیاری در مورد dark machine می‌دید. حال که او از این رویاها بیدار شده است، سروصدای ماشین عجیبی ه گوش می رسد! آیا این همان ماشین سیاه است؟ داستان بازی حالتی منفصل خواهد داشت، طوری که بخشی از آن در زمان گذشته، بخشی در آینده و برخی تخیلات Mandus خواهند بود. بازی را از همین الان می‌توان جزو یکی از برترین‌های بخش صداگذاری و ضبط صدا دانست، چرا که همین صداهای استرس‌زا، بر روند بازی تاثیر بسزایی دارد و در کنار جو تاریکی که در بازی وجود دارد، اتمسفری بی‌نظیر خلق می‌کنند. در کنار اینها و با استناد به تریلر منتشر شده، موسیقی‌های بازی نیز عالی به نظر می‌رسند و ظاهرا قرار است تجربه The Dark Descent را تکرار کنند. بازی توسط thechineseroom که به خاطر ساخت Dear Esther شهرتی نسبی به دست آورده ساخته خواهد شد. هنوز ناشر بازی یعنی Frictional Games زمان دقیقی برای انتظار بازی اعلام نکرده است. امیدواریم که در سال 2013 شاهد یکی از بازی‌های خوش‌ساخت survival horror باشیم تا بتوانیم در چنین دوره‌ای که ترس در بی رنگ‌ترین وضعیت خود قرار دارد، اتمسفری خوفناکی تجربه کنیم.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 7.23
7.0 8.0 7.5 6.5 7.5 6.0 8.0 7.0 8.0 7.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
5.0 8.0 8.0 7.0 8.0 7.0 6.5 7.0 8.0 7.5

 

Puppeteer

سازنده: SCE Japan Studio
ناشر: Sony Computer Entertainment
PS3

تاکنون به این ایده فکر کرده‌اید که اگر از سبک هنری و ایده‌های تیم برتون در خلق Little Big Planet استفاده می‌شد، حاصل کار به چه شکلی در می‌آمد؟ خب،‌ اگر این سوال قبلا به ذهنتان خطور کرده، یا از همین حالا مشتاق شنیدن پاسخ این سوال شده‌اید، باید گفت جواب هر دو سوال، نام یک بازیست: Puppeteer، تازه‌ترین محصول SCE Japan که روایتگر داستان پسرکی با نام Kutaro است. Kutaro پس از اینکه توسط Moon Bear King (خوانده شود “آدم بدِ داستان”) به عروسکی خیمه‌شب بازی تبدیل شده و به اسارت گرفته می‌شود. در پی تلاشی ناکام برای آزادی، زندان‌بان خود را بیش از پیش عصبانی کرده بطوریکه سر عروسکی‌اش را هم از دست داده و به اعماق دنیای تیره و تار عروسک‌ها نزول می‌کند. او که دیگر چیزی برای از دست دادن ندارد(!) سفری به یاد ماندنی برای بازیابی سر از دست رفته و بازگشت به فُرم انسانی‌اش را آغاز می‌کند. یگانه همراهش در این سفر پرفراز و نشیب گربه‌ای سرگردان به نام YinYang و تنها سلاحش،‌ قیچی جادوییست که از جادوگر چنگال بدست به عاریه گرفته است. دنیای خلق شده علارقم تیرگی مانع از نقش بستن لبخند بر لب‌هایتان نخواهد شد و از همان ابتدای کار شما را وادار به تمجید از هنر بکار رفته در طراحی و نورپردازی فوق‌العاده بازی می‌کند. موانع و سیاق مراحل در هر لحظه تغییر می‌کنند و شما مجبور هستید راه خود را با تلفیقی از پریدن و ضربه‌زدن هموار کنید. مبارزه با دشمنان نیز بواسطه کمک گرفتن از قیچی جادویی میسر شده و در برخی از صحنه‌های حساس نیز شاهد QTEها خواهید بود. روایت داستان و دیالوگ‌ها اکثرا به سبک موزیکال می‌باشند و ردپای تاثیرات آثار تیم برتون در جای جای این محصول به چشم می‌خورد. رسالت Puppeteer این است که بار دیگر ثابت کند سبک Platformer به این سادگی‌ها نه از بین میرود و نه از یاد‌ها؛ بلکه هر از گاهی با اتکا به ذهن‌های خلاق و هنرمند سازندگانی بااستعداد، بار دیگر خود را تا بالای قله‌های افتخار صنعت بازی بالا خواهد کشید.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 7.28
8.0 8.5 5.5 6.5 8.5 8.0 6.5 8.5 8.0 5.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
8.0 4.0 7.5 7.0 7.0 8.0 8.0 7.0 8.0 7.0

 

Dead Space 3

سازنده: Visceral Games
ناشر: Electronic Arts
X360, PS3, PC

بدون شک یکی از موفق‌ترین عناوین نسل حاضر در ژانر Survival Horror سری Dead Space بود(!). جایی که بزرگان این سبک در تکرار موفقیت‌هایشان ناتوان ظاهر شدند،‌ مهندسی کم‌حرف و Ishimura، به استراحتگاه تازه‌ای برای مشتاقان ترس مبدل گشت. حال تازه‌ترین نسخه این سری همانند قبل توسط Visceral Games در حال ساخت و انتشار آن بر عهده آشنای قدیمی و دشمن همیشگی، یعنی EA Games است. EA هیچگاه به‌خاطر تصمیمات درستش در رابطه با ساخت ادامه سری‌های محبوب زیر دستش معروف نشده،‌ بلکه به کسب موفقیت‌های تجاری معروف است. سری‌های NFS و MOH و سیر پر فراز و نشیب دنباله‌هایشان گواهی بر این ادعاست. هم‌اکنون بعد از موفقیت‌های گسترده دو شماره قبلی، سیل نوآوری‌ها و ابداعات تازه در DS3 به چشم می‌خورد که با یک نگاه گذرا و سطحی، هر عقل سلیمی، اکثر آنها را مناسب یک عنوان Survival Horror تشخیص نمی‌دهد. حضور سربازان نظامی، تشابه غیر قابل انکار دشمنان و محیط‌ها به Lost Planet و افزایش چاشنی Action و نزدیک شدن به معیار‌های یک TPS تمام عیار همگی از جمله این بدعت‌ها می‌باشند.

در سرتاسر المان‌های تحت شبکه DS3 رد پای گام‌های محتاط و حریصانه EA به چشم می‌خورد که پس از شکست بخش چند‌نفره شماره قبلی، بر آن شده است تا از روش‌های دیگری برای نزدیک‌تر کردن هر چه بیشتر این سری به استانداردهای یک عنوان موفق تجاری و DLCخیز بهره جوید. و اضافه شدن مد Co-op داستانی حاصل این سیاست و رویه است. جدای این‌ آیات یاس، قابلیت گشت‌و‌گذار آزادانه در برخی محیط‌های وسیع، امکان ساخت اسلحه‌های تلفیقی و پشتیبانی از سنسور‌های تشخیص فرامین صوتی Kinect از جمله تغییرات معقول‌تر سازندگان به شمار می‌آیند. در ذهن خیلی از طرفداران DS، این سری پس از شماره نخستین سیری نزولی را در پیش گرفته، و طبیعتا رسیدن به بن‌بستی به نام DS3 امری گریزناپذیر می‌نماید. ولی وفادار ماندن به رویه سابق و تکرار موفقیت‌های گذشته در گروی پیاده‌سازی سنجیده نوآوری‌های کثیر بازیست. پاسخ این سوال که “آیا ذهن بیمار و روان‌پریش آیزاک کلارک توانایی پذیرش و تحلیل این‌همه امکانات تازه و تر‌وخشک کردن یک نوچه نا‌خواسته را خواهد داشت یا نه”، به‌زودی مشخص می‌گردد.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 7.28
8.0 7.5 4.5 7.0 8.0 7.0 7.0 8.5 8.0 9.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
5.5 9.5 6.0 6.5 8.0 7.5 6.5 7.5 7.0 7.0

 

Dust 514

سازنده: CCP Games
ناشر: Sony Computer Entertainment
PS3, PS Vita

یک میدان بزرگ جنگ با قابلیت پذیرش 64 بازیکن و استفاده از انواع ادوات جنگی می‌تواند هدف خوبی برای ساختن یک بازی چند نفره باشد. این موضوع باعث ساخت بازی‌هایی همچون MAG و امثال آن‌ها شد که متاسفانه آن طور که باید و شاید نتوانست مورد استقبال جمعیت گیمرها قرار گیرد. این بار استودیو CCP Games با استفاده از این موضوع دست به خلق یک عنوان MMOFPS زده است که می‌تواند از جهاتی مشکلات موجود در عناوینی هم چون MAG را حل کرده و مورد استقبال گیمر‌ها قرار گیرد. این عنوان اولین بار در سال 2009 در نمایشگاه گیمزکام معرفی شد و برای ساخت آن از موتور Unreal Engine 3 که قدرت آن در سری بازی‌های Gears Of War به خوبی نمایش داده شده است، استفاده می‌شود. CCP سازنده این عنوان قبلا با ساخت EVE Online توانسته است قدرت خود را در ساخت بازی‌های چند نفره به خوبی نشان دهد و این بار نیز قرار است در یک حرکت کاملا عجیب و جالب، دو دنیای EVE و Dust را با استفاده از شبکه ای به نام New Eden social network به یکدیگر متصل کند که می‌تواند باعث بوجود آمدن المان‌های جدیدی فرای یک بازی شوتر انلاین در این عنوان شود. به عنوان مثال کسانی که در EVE در حال بازی هستند می‌توانند با استخدام بازیکنان Dust و استفاده از آن‌ها به عنوان PMC (ارتش خصوصی) به سیارات دیگر بازیکنان حمله ور شوند و آن جا را تصاحب کنند. البته این گوشه کوچکی از ای همکاری دو نفره (دو دنیا!) در بازی است و باید دید که CCP چه برنامه‌های دیگری را در نظر دارد. سیستم Customize کردن اسلحه‌ها و ساختن اسلحه مورد نظر برای بازیکن می‌تواند یکی دیگر از نقاط قوت این بازی باشد.

به دلیل بستر فضایی-کهکشانی بازی شما می‌توانید به انواع اسلحه‌هایی که در فیلم‌های علمی تخیلی دیده اید دسترسی داشته باشید. از یک شاتگان لیزری گرفته تا یک پرتاب کننده توپ پلاسما. البته به دست آوردن این اسلحه‌ها نیز به این راحتی نیست و شما باید برای داشتن آن‌ها یا تلاش مضاعف داشته باشید یا جیب پر پول. شما می‌توانید با پرداخت پول‌های واقعی به شرکت از ARU برای خرید اسلحه مورد نیاز استفاده کنید و یا بازی کردن بیشتر و خرج کردن امتیاز به دست آمده در خود بازی که ISK نام دارد، با خیال راحت کلاس مورد نظر خود را بسازید. طبق گفته سازنده با پول می‌توانید هر کاری بکنید حتی می‌توانید در اولین بار به جای خریداری کلت با یک نفربر مجهز وارد میدان جنگی شوید که بیش از 5 کیلومتر مربع وسعت دارد. بله درست خوانده اید. CCP قرار است شما را در یک میدان جنگ واقعی با بیش از 64 بازیکن دیگر همراه سازد تا بتوانید تجربه یک جنگ واقعی را در محیط واقعی Dust داشته باشید. گرافیک بازی برای یک عنوان آنلاین فراتر از آن چیزی است که تصور می‌کنید و می‌توانید در جای جای بازی محیط‌هایی را ببینید که شاید نظیر آن را فقط در عناوینی همچون Gears دیده باشید. این موضوع نشان دهنده طراحی بسیار خوب نقشه‌ها و استفاده حداکثری از قدرت UE3 باشد، چیزی که این روزها کمتر سازنده ای از پس آن بر می‌آید. این عنوان که قرار است به صورت انحصاری بر روی PS3 عرضه شود، اوایل سال 2013 در اختیار شماست ، پس پول‌های خود را جمع کنید شاید بتوانید در روز اول که همگی بازیکن‌ها پیاده نظام هستند، با استفاده جت جنگی خود آنها را قتل عام کرده و راه خود و هم تیمی‌های تان را برای بدست آوردن پیروزی هموار کنید.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 7.33
7.5 8.0 7.0 6.5 8.0 8.0 6.5 6.5 7.0 6.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
6.5 8.0 7.5 9.0 7.5 7.0 7.5 7.0 7.0 8.0

 

Luigi’s Mansion

سازنده: Next Level Games
ناشر: Nintendo
3DS

Luigi’s Mansion برای اولین بار بر روی کنسول GameCub شرکت نینتندو پا به دنیای بازی‌های رایانه‌ای گذاشت. اولین عنوان از سری بازی‌های ماریو که در آن خود ماریو غایب بود و بازیکن کنترل برادر او یعنی لویجی را در دست داشت. لویجی بعد از برنده شدن در یک مسابقه ناخواسته با برادش، قرار جشن را در یک عمارت عجیب برنامه ریزی کرد، اما بعد از ورود به عمارت متوجه غیب شدن ماریو و حضور ارواح خبیث در عمارت شد. حالا این لویجی بود که باید ماریو رو پیدا می‌کرد. این عنوان با برخورد خوبی از سمت منتقدین مواجه شد و توانست با فروش 2.5 میلیون نسخه در آمریکای شمالی جایگاه پنجم از پرفروش‌های نینتندو را به خود اختصاص دهد. در نمایشگاه E3 سال 2011 شاهد معرفی دنباله‌ای برای این بازی محبوب برای کنسول دستی 3DS بودیم. این بار نیز لویجی به وسیله دستگاه‌های مخترعی به نام پروفوسور E.Gadd پا به عمارت روح زده خواهد گذاشت تا ما را با ترسی از نوع طنز همراه کند. لویجی مجهز به یک سیستم مکنده، یک چراغ قوه چند کاربره و یک رادار است که قابلیت شناسایی ارواح را دارد. انیمیشن‌های معروف و بامزه این سری در این عنوان نیز دیده می‌شوند که جذابیت بازی را دو چندان کرده است. لویجی با دارا بدن این امکانات باید راه خود را داخل امارات باز کند و با ارواح خبیثه با مزه ای درگیر شود. به وسیله چراغ قوه می‌تواند راه‌های مخفی و سکه‌های مخفی را از تابلو‌ها و دیگر مکان‌های متعدد پیدا کند و به وسیله سیستم مکش اوراح را داخل دستگاه پروفوسر E.Gadd زندانی کند. اگر از طرفداران سری بازی‌های ماریو و بخصوص عمارت روح زده لویجی باشید، تجربه این عنوان بر روی کنسول دستی سه بعدی نینتندو می‌تواند لحظات شاد همراه با ترس طنز را برای شما به ارمغان بیاورد.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 7.35
7.5 8.5 6.5 8.0 7.5 7.0 7.5 8.5 7.5 6.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
6.5 7.5 8.0 6.0 7.5 7.5 8.0 7.5 7.0 7.0

 

,

The Cave

سازنده: Double Fine Productions
ناشر: Sega
Xbox Live, PSN, PC, Wii U

The Cave نام جدیدترین عنوان شرکت Double Fine Production است که توانایی های خود را با ساخت عناوین تحسین برانگیزی چون Psychonauts و Brütal Legend به خوبی به اثبات رسانده است، شرکتی که چهره‌های سرشناسی چون Tim Schafer و Ron Gilbert در آن فعالیت می‌کنند. سبک بازی Platform-Adventure است و کارگردانی آن بر عهده Ron Gilbert است که که عناوین بزرگی چون Monkey Island را در کارنامه خود دارد. داستان بازی در غاری اسرارآمیز اتفاق می‌افتد که پر است از تونل های پیچ در پیچ. هفت کاراکتر از زمان و مکان‌های مختلف هر کدام برای هدفی خاص وارد غار شده‌اند تا آینده خود را رقم بزنند. در ابتدای بازی می‌بایست از بین هفت کاراکتر موجود، سه کاراکتر به دلخواه انتخاب و سپس وارد بازی شوید. البته در بین بازی با Restart بازی امکان تغییر کاراکتر وجود خواهد داشت. کاراکتر‌ها شامل شوالیه، دانشمند و غیره خواهد بود. به محض اینکه سه کاراکتر را انتخاب و وارد بازی شدید، شروع به جستجو در غار خواهید پرداخت و با پیدا کردن اشیا مختلف و حل بعضی معماها به سبک بازی‌های ماجراجویی، به بخش‌های بیشتری از غار دسترسی خواهید داشت.

برای حل بسیاری از معماها می‌بایست از سه کاراکتر موجود استفاده کنید، به این صورت که با انتخاب یکی از سه کاراکتر، بخشی از پازل را حل می‌کنید و در ادامه با تغییر دادن کاراکتر و انتخاب دو کاراکتر دیگر بخشی دیگر از معما را حل و در نهایت راه را برای ادامه کار باز خواهید کرد. هر یک از کاراکترها ویژگی‌های خاص خود را دارند که برای دسترسی به بعضی از بخش‌های غار به آن‌ها احتیاج خواهید داشت. نتیجه اینکه در هملن اول کار، قادر نخواهید بود که به تمامی بخش غار دسترسی داشته باشید چرا که تنها می‌توانید سه کاراکتر از بین هفت کاراکتر موجود را انتخاب کنید و قطعا برای کشف و جستجوی تمامی غار می بایست بازی را به دفعات تکرار کنید. برای مثال تنها با انتخاب شوالیه می‌توانید وارد قلعه بشوید و یا تنها کاراکتر دانشمند قادر به وارد شدن به آزمایشگاه است.

خطرات مختلفی در طول بازی وجود دارد که می تواند کاراکتر‌ها را به کشتن بدهد، اما با این وجود در زمان کوتاهی بعد از کشته شدن، کاراکتر به صورت اتوماتیک احیا می‌شود تا قادر به ادامه کار باشید. گرافیک بازی در یک کلام واقعا زیباست و از همان ابتدای بازی توجه شما را به خود جلب خواهد کرد و تا انتها به نوازش چشم‌های شما خواهد پرداخت. طراحی بازی تلفیقی از المان‌های سه‌بعدی در غالب یک دید دو بعدی است، حالتی که در برخی از بازی های دیگر همچون Trine نیز شاهد آن بودیم. چیزی که از نمایش‌های بازی کاملا مشخص است، طراحی هنری منحصر به فرد بازی است که با توجه به سابقه سازندگان آن زیاد هم دور از انتظار نیست. از طراحی خود کاراکتر‌ها تا محیط هایی که در طول بازی از آن‌ها عبور خواهید کرد همگی با ظرافت خاصی انجام شده است که نوید تجربه‌ای دلنشین را می‌دهد. با اینکه سراسر بازی در داخل غار اتفاق می‌افتد اما سازندگان تلاش زیادی کرده‌اند تا محیط‌های بازی رنگ و روی متفاوتی با یک غار سراسر تاریک داشته باشد و فضای بازی بسیار شاد و رنگارنگ است. بازی در ابتدای سال 2013 برای Xbox360، PS3، Wii U و PC و تنها به صورت دیجیتالی عرضه خواهد شد.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 7.40
8.0 8.5 8.0 5.0 7.0 5.0 8.0 7.5 7.5 6.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
7.5 8.0 8.5 8.0 8.0 8.5 5.0 7.5 8.0 8.5

 

Sly Cooper: Thieves in Time

سازنده: Sanzaru Games
ناشر: SCEA
PS3, PS VITA

سری Sly Cooper از بزرگترین عناوین سبک پلتفرمر و از به یاد ماندنی‌ترین بازی‌هایی است که برای کنسول محبوب PS2 منتشر شد، اما استودیوی خالق سری، یعنی Sucker Punch، نسل حاضر را نه با یک شماره جدید از این فرانچایز، بلکه با IP جدید Infamous شروع کرد، از همین رو احتمال می‌رفت که Honor Among Thieves آخرین قسمت از سریSly باشد. بعد از مدت‌ها انتظار در Sly Collection (که شامل هر سه نسخه اول به صورت HD برای کنسول PS3 بود) اشاراتی به نسخه جدید شد و سونی در E3 سال 2011 رسماً ساخت نسخه چهارم را تأیید کرد. حالا Sly و دوستانش در Thieves in Time پا به نسل جدید می‌گذارند تا یاد آور خاطرات خوب طرفداران از نسل قبل باشند. این بار بازی توسط استودیوی Sanzaru Games که مسئولیت ساخت Sly Collection را عهده‌دار بود، ساخته می‌شود.

داستان Thieves in Time بعد از حوادث نسخه سوم اتفاق می‌افتد. Bentley ماشین زمانی اختراع می‌کند که به دنبال آن تعدادی از صفحات Thievius Raccoonus (کتاب دزدی خانواده Sly) تغییر کرده و یا ناپدید می‌شوند. حالا Bentley در کنار Sly و Murray برای پیدا کردن عامل اصلی این موضوع دست به ماجراجویی جدیدی زده و در طول زمان برای محافظت از میراث Cooper سفر می‌کنند. هر سه شخصیت Sly، Murray و Bentley قابل بازی هستند و هر کدام از آن‌ها قابلیت‌های خاصی دارند که برای اتمام مراحل باید از آن‌ها استفاده کرد. همچین بازیکنان با پیشروی در مراحل بازی می‌توانند جای بازرس Carmelita و حتی اجداد Sly از جمله Rioichi Cooper، Tennessee Kid Cooper، Sir Galleth Cooper و Salim al Kupar بازی کنند. Sly و دوستانش در این نسخه نیز دشمنان زیادی دارند. El Jefe شخصیت جدید و ببری ظالم و متکبر است که از دشمنان اصلی Sly در Thieves in Time محسوب می‌شود، Black Tyrant، Clockwerk، The Collector، Ms. Decibel و Grizzle B نیز از دیگر دشمنانی هستند که در طول بازی با آن‌ها رو به رو خواهیم شد.

گیم‌پلی بازی همانند نسخه‌های قبلی و ترکیبی از دو سبک پلتفرمر و مخفی کاری است. Sly شخصیت اصلی بازی کماکان قابلیت‌های گذشته همچون پرش و راه رفتن روی لبه‌ها و دزدیدن آیتم‌های مختلف را دارد. محیط‌های بازی بسیار بزرگتر شده‌اند و دیگر محدود به پشت بام‌ها و زمین نیستند، همچنین می‌توان از راه‌های مختلفی مراحل را پیش برد. در پایان هر مرحله نیز Boss Fightهایی وجود دارد که این بار بزرگ‌تر از قبل طراحی شده‌اند و باید با روش‌های متفاوتی با آن‌ها مبارزه کرد. این بار Sly می‌تواند لباس‌های مختلفی بپوشد که هر کدام از آن‌ها در قسمت‌های مختلف بازی پیدا شده و ویژگی‌های خاصی دارند. مثلاً لباس سامورایی (Samurai Costume) خاصیت برگشت دادن ضربات دشمنان را دارد، یک نوع لباس مخصوص تیراندازی (Archery Costume) که به Sly اجازه می‌دهد تا با پرتاب طناب به وسیله تیر راهی بین سکوهای مختلف ایجاد کند و لباسی مانند لباس کولی‌ها (Gypsy Costume) که قابلیت کند کردن زمان را به Sly می‌دهد.
گرافیک بازی به همان سبک Cel-Shaded و مناسب با حال و هوای طنز گونه آن است و البته این بار رنگ‌آمیزی متنوع‌تر است و شخصیت‌ها و محیط‌ها با جزئیات بیش‌تری طراحی شده‌اند.
این بازی همزمان بر روی هر دو پلتفرم سونی یعنی PS3 و PS Vita منشتر می‌شود و علاوه بر قابلیت Cross-Buy که برای خریداران نسخه PS3 ایده‌آل به نظر می‌رسد از قابلیت Cross-Play که امکان انتقال Save و ادامه بازی از PS3 به PS Vita و بالعکس را می‌دهد بهره می‌برد.
تا به اینجا اطلاعات منتشر شده از Thieves in Time نوید یک بازی خوش ساخت و قابل قبول را از سازندگان جدید می‌دهد، البته انتظارات بالا از نسخه جدید یک فرانچایز محبوب و قرار گرفتن نام بازی در کنار نام انحصاری‌های بزرگ سونی برای سال بعد کار را برای Sanzaru Games سخت کرده است. Sly Cooper: Thieves in Time در 5 فوریه 2013 منتشر خواهد شد.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا حسین حمید حمیدرضا 7.40
7.5 8.0 7.5 7.0 7.5 8.0 7.5 8.0 7.5 7.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
7.5 7.0 7.5 7.5 7.5 7.0 7.5 6.0 7.0 7.5

 

,

Homefront 2

سازنده: Crytek UK
ناشر: THQ
X360, PS3, PC

نسخه قبلی Homefront با وجود مشکلات ریز و درشتی که داشت THQ را قانع کرد که می‌تواند با ساختن شماره جدیدی از این بازی و برطرف کردن مشکلات نسخه قبلی با شوترهای نسل جدید رقابت کند. نسخه قبلی از این بازی در مورد حمله نیروهای کره شمالی به خاک آمریکا و اشغال بخش اعظمی از آن بود و بازیکن باید با کنترل یکی از افرادی که در گروه مقاومت عضو شده است راهی برای نجات هموطنان خود و کمک کردن به نیروهای آمریکایی که در خود آمریکا زمین گیر شده‌اند، پیدا کند. داستان بازی توسط John Milius نویسنده و کارگردان عنوان Red Dawn و فیلم نامه (بازی نامه!) نویسی C.J. Kershner شاید تنها نقطه قوت Homefront بوده و تنها با دیدن دموی اولیه بازی می‌توان دید که نویسنده بازی، تنها به نوشتن یک اسکریپت خطی بسنده نکرده و جزییات بی شماری را در پس داستان خود قرار داده است. با اینکه در ساخت نسخه قبلی از موتور گرافیکی Unreal Engine 3 استفاده شده است ولی به دلایلی (شاید ناآشنایی سازنده با این موتور) بزرگترین مشکل بازی یعنی افت فریم های بی دلیل و گرافیک بصری نه چندان دل چسب باعث شد تا داستان زیبای این عنوان در پشت بافت های بی کیفیت و انفجارهای نه چندان هالیوودی بازی قرار گیرد و نتواند آن چنان که باید و شاید نظر منتقدین را جلب کند و در آخر با میانگین نمره 74 کار خود را به پایان رساند. البته این تنها مشکل این بازی نبود. مشکل دیگری که شاید کمتر کسی به آن توجه کرد، تاریخ عرضه بازی بود که با عناوین اول شخصی هم‌چون Crysis 2 تقریبا هم‌زمان شد و فروش این عنوان را تحت تاثیر خود قرار داد. ولی فروش 2.6 میلیونی نسخه اولیه بازی THQ را مجاب به این کرد که می‌تواند با جمع آوری تیمی خبره تر دست به ساخت عنوانی بزند که علاوه بر پوشش ضعف های قبلی بتواند در مقابل شوترهای اول شخص این روزهای بازی های ویدیویی حرفی برای گفتن داشته باشد. هنوز اطلاعات بیشتری از این عنوان و تاریخ عرضه دقیق آن در دسترس نیست و باید تا E3 منتظر خبرهای تکمیلی باشیم.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا حسین حمید حمیدرضا 7.43
8.5 7.5 7.0 7.0 6.0 6.0 8.0 7.0 8.5 7.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
8.5 8.0 8.0 8.0 8.0 7.5 6.5 8.0 6.5 7.0

 

Injustice: Gods Among Us

سازنده: NetherRealm
ناشر: Warner Bros Interactive
X360, PS3, Wii U

همیشه ما درگیری بین ابر قهرمان‌های کتاب‌های کامیک مورد علاقه خود را آرزو می‌کردیم، اما هم اکنون با پیشرفت تکنولوژی این فکر از مرز آرزو گذشته و به کنسول‌های ما پا گذاشته است. Injustice : Gods Among Us اینبار قهرمان‌های DC Comics را به ما تقدیم می‌کند. Netherrealm Studios سازندگان عنوان محبوب Mortal Kombat اینبار به دنیا تاریک DC قدم گذاشته و قهرمان‌های مورد علاقه ما را برای اولین بار، درگیر مبارزات خونین کرده‌اند. بازی با موتور و سیستم گیم‌پلی سری Mortal Kombat ساخته می‌شود و شباهتی بسیاری به آخرین نسخه این بازی دارد. تنها تفاوت، محیط اطراف است که نسبت به MK بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. به گفته سازندگان بازی؛ شما قادرید از تمام ابزارهای موجود در محیط میتوانید استفاده کنید. از بشکه‌ها گرفته تا کابل های آویزان از سقف. البته به‌ اندازه MK خونریزی در این عنوان نخواهید دید، ولی به گفته اد بون از خشونت خیلی کاسته نشده و قطعا شخصیت‌ها در طول مبارزه زخمی و لباسهای آنها صدمه می‌بیند. Injustice یکی از عنوان های خوب سبک مبارزه‌ای سال آینده است که می‌تواند روز‌ها شما را مشغول خود کند. اگر طرفدار MK و Dc Comics هستید، این بازی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا حسین حمید حمیدرضا 7.45
7.5 8.5 7.0 7.0 7.5 6.0 8.0 8.0 7.5 6.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
8.5 7.0 7.0 7.0 8.5 8.0 7.5 7.5 7.0 7.5

 

Pikmin 3

سازنده: Nintendo
ناشر: Nintendo
Wii U

تصور کنید یک گله موجود کوچولو و بامزه در اختیار دارید که هر دستوری به آن‌ها بدهید فوراً برایتان برآورده می‌کنند، پل می‌سازند، موانع را از جای بر می‌کنند، به دشمنان بد طینت حمله‌ور می‌شوند و ضربه‌فنی می‌کنندشان و برایتان آذوقه جمع‌آوری می‌آورند؛ به عبارتی از شما به یک اشارت، از آن‌ها به سر دویدن. عنوان Pikmin در واقع یک بازی استراتژی ریئل‌تایم بوده و گیم‌پلی جالبی دارد و از ایده های ناب و جذابی بهره می‌برد. پیک‌مین‌ها مثل عناوین گذشته انواع مختلف دارند ولی این بار چند نوع پیک‌مین دیگر در رکابتان حضور دارند؛ می‌توان به پیک مین‌های سنگی که برای شکستن موانع سخت‌تر استفاده می‌شوند و پیک‌مین‌های صورتی پرنده اشاره‌ای نمود. این بار میزبان نسخه‌ی سوم سری، کنسول جدید نینتندو یعنی Wii U خواهد بود. بازی دو نوع قابل بازی است؛ یکی به وسیله‌ی گیم‌پد مخصوص Wii U و دیگری با استفاده از نانچاک و Wii Remote که به نظر می‌رسد حالت دوم خیلی درگیرکننده‌تر و دقیق‌تر باشد و حال و هوای دیگری به تجربه‌ی بازی بدهد. به جای دو فرمانده که در سری‌های قبل قابل کنترل بودند این نسخه قابلیت کنترل چهار کاپیتان را به شما می‌دهد. قرار بود Pikmin 3 یکی از لانچ تایتل‌های کنسول باشد ولی به هر صورت این اتفاق نیفتاد و ماجرای این موجودات دوست‌داشتنی به سال 2013 کشیده شد. یکی از عناوین ارزشمندی که Wii U دوستان تجربه می‌کنند احتمالاً Pikmin 3 خواهد بود.

 

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا حسین حمید حمیدرضا 7.45
8.0 8.0 7.0 8.0 7.5 7.0 8.0 9.0 7.5 7.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
6.0 7.5 8.5 6.0 7.0 7.0 8.0 7.0 8.0 7.0

 

SimCity

سازنده: Maxis
ناشر: Electronic Arts
PC

بدون شک Will Wright با فرمول‌های ساختار شکن خود توانسته تا شبیه‌سازهای بی‌نظیری خلق کند. شاید او جزو معدود کسانی باشد که برخی از تجارب غیرممکن را برایمان ممکن کرده است. این نسخه از SimCity در واقع ششمین شماره از این سری محسوب خواهد شد که به نوعی ریبوت برای سری محسوب می‌شود. این بازی به مخاطبانش این اجازه را می‌دهد آنچه را که از شهر و شهرسازی می‌دانند، بر روی مانیتور خود پیاده کنند. ساختمان‌های مختلف، سیستم جاده‌کشی پیشرفته و در کل آن چه که یک شهر نیازمند آن است در بازی گنجانده شده تا احتمالا شاهد یک بازی وسیع و متنوع باشیم. موتور جدید بازی GlassBox خواهد بود که مخصوص بازی‌های شبیه‌سازی طراحی شده است. در نگاه اول، جزئیات بهبود یافته‌اند و طراحی‌ها کیفیت مطلوبی به خود گرفته‌اند. گیم‌پلی بازی نیز دچار تغییراتی شده که از مهمترین این تغییرات می‌توان به محدود شدن برخی از منابع اشاره کرد، طوری که اگر در همان اول منابع خود را به اتمام برسانید، از نظر مالی به مشکل بر می‌خورید. با این حال در بخش آنلاین می‌توان این منابع را رد و بدل کرد. هر فرد احساسات، عواطف، شغل خاص، امید به زندگی و … را داراست که باعث خواهد شد تک‌تکشان نقش قابل توجهی در بازی ایفا کنند.

برای اینکه شهر مطلوب خود را بسازید باید نیازهای یک شهر را بشناسید و سرموقع آنها را در شهر خود جاری کنید. اگر فکر می‌کنید که شهری پر از صفا و صمیمیت خواهید داشت و همه چیز طبق روال پیش خواهد رفت، کاملا در اشتباهید، زیرا مجرمین ایتجا نیز دست از شما برنخواهند داشت. آنها ممکن است ساختمانی را به عمد به آتش بکیند، به عنوان مثال شما محوطه‌ای پر از بنزین خواهید دید که کبریتی روشنی آنجا در حال سوختن است. بعد از اینکه آش سوزی شکل می‌گیرد، عده‌ای موفق خواهند شد که از ساختمان فرار کنند و عده‌ای در حریق آتش گیر می افتند. در نسخه Limited Edition بازی ویژگی جالبی وجود خواهد شد و آن اینکه شهر شما می‌تواند سوپر قهرمان یا شخصیت خبیث داشته باشد.

قرار است دوباره بلاهای طبیعی بازگردند و در حین بازی شهاب‌سنگ‌ها، زمین لرزه، گردباد، UFO و آتش‌سوزی در بازی وجود خواهند داشت. آنچه که از بخش آنلاین بازی می‌دانیم این است که شهردارها می توانند با هم تبادلات داشته باشند و به اشتراک هم بخش‌های مهم یک شهر نظیر فرودگاه را بسازند. برای استفاده از قسمت آنلاین، بازیکن باید به سرورهای EA از طریق اکانت Origins متصل شود، ظاهرا اگر اتصال به هر دلیلی قطع شود، بازیکن تا سقف 3 دقیقه فرصت دارد تا دوباره متصل شود، در غیر این صورت او دیس‌کانکت می‌شود. همان طور که قبلا نیز ذکر شد، برای بازی کردن باید با اصول شهرسازی آشنا بود. زیرا اگر با اصول شهرسازی آشنا نباشیم و همین طوری بخواهیم با در کنار هم قرار دادن ساختمان‌ها و کشیدن جاده‌ها مثلا شهری بسازیم، نتیجه کار چیزی کمتر از فاجعه نخواهد بود.

برای اینکه به مفهوم این جملات بیشتر پی ببریم، فرض می‌کنیم که خیابانی بدون ملاحظه در حال طراحی باشد؛ جاده‌های عریض و کم عرض بدون هیچ برنامه‌ریزی در کنار هم قرار داده می‌شوند، اگر یک‌دفعه شهری پر ترافیک را پیش روی خود دیدید، به بازی اشکال نگیرید، زیرا به نظر می رسد شما چیزی از جاده و خیابان نمی‌دانید. اگر از یک بعد دیگری به قضیه نگاه کنیم، شاید این بازی قصد دارد تا اصول شهرسازی را به ما آموزش دهد. پس اگر به شهرسازی علاقه دارید ولی هیچ اطلاعی از این مقوله ندارید، بهتر است چند ماهی صبر کنید. شاید همین بازی باعث شود تا شهردار بعدی شهرتان شما باشید.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا حسین حمید حمیدرضا 7.48
7.5 8.0 7.5 8.0 7.0 6.0 8.0 8.5 8.5 6.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
7.5 6.5 8.0 7.5 7.5 7.5 6.5 7.0 8.0 8.0

 

Remember Me

سازنده: Capcom
ناشر: Capcom
X360, PS3, PC

پاریس در سال 2048 چگونه خواهد بود؟ آیا باز هم صحبت از محیط‌های آخرالزمان است؟ جنگ جهانی؟ یا موجودات عجیب و فرازمینی؟ خیر، اینبار خبری از اینگونه داستان‌های روتین در بازی نیست، بلکه صحبت از قحطی در دنیاست، آن هم نه کمبود آب و غذا، بلکه خاطرات انسان‌ ارزشش بسیار بالا رفته. خاطراتی که انسان‌ها سال‌ها با آن سپری کرده‌اند و حال عده‌ای ثروتمند سودجو با قدرتی که در دست دارند، پاریس را به مکانی برای کسب درآمد خود تبدیل کرده‌اند. Remember Me شما را در شهر پاریس که باید نقش دختری به نام Nilin را بازی کنید،قرار می‌دهد. Nilin در گذشته یکی از شکارچیان خاطرات بود و با توجه به قدرت‌های شگرفی که داشت او را به زندان انداختند، حال دلیل طوفانی شدن دریای احساسات او، ابرهای خشمگین انتقام هستند. انتقام از کسانی که با قدرت خود پول‌های نقد را تبدیل به مموری‌های خاطره کرده‌اند.
شاید خیلی‌ها و مخصوصا افراد مبتدی از کمبوهای پیچیده بازی‌های فایتینگ خسته شده‌اید و شاید حتی یک بار هم نتوانستید ضربات پیچیده‌اش را درست پیاده کنید.

حال سازنده فرانسوی بازی یعنی DONTNOD Entertainment دست به کاری بزرگ زده و کاری کرد که دیگر نیاز به حفط چندین دکمه ندارید، بلکه اینبار با ذهن و خلاقیت خود شروع به ساخت و ترکیب چندین کامبو خواهید کرد. Remember Me همچون ساختمانی چند طبقه از انواع و اقسام سبک‌هاست که فونداسیون آن بر اساس ساخت کامبوها بنا شده است. Combolab بخش اصلی و همیشگی بازیست، و به ادعای این استودیو تازه کار فرانسوی در آن می‌توان بیش از 50.000 کامبو مختلف برای خود ساخت و راحت آن‌ها را بر سر دشمن پیاده کرد. بالای ساختمان، زیرزمین، بین چندین سرباز، و حتی هنگامی که یک هلیکوپتر به دنبال شماست، Combolab در اختیارتان است. شما این قابلیت را دارید که در طول بازی 4 دسته کامبو دست‌ساز خود استفاده کنید، که هر کدام 8 نوع ضربه متفاوت درون خود گنجانده‌اند و هر یک از این 8 ضربه را می‌توان با دو کامبو ادغام کرد و به صورت یک ضربه متفاوت دیگر درآورد. همچنین شما 4 دسته ضربه برای ترکیب با یکدیگر به نام‌های Regen، Power، Cooldownو Chain دارید که باز هم هر کدام دارای شاخه‌های گوناگون خواهند بود. گیج کننده است، نه؟ مطمئن باشید با دیدن ظاهر ساده و جذاب Cambolab به راحتی کار خود را پیش خواهید برد. البته باید گفت تمامی امکانات از همان ابتدا در اختیارتان نخواهد بود و باید با جمع‌آوری XP در طول مراحل آن‌ها را باز کنید.

از دیگر بخش‌های فوق‌العاده گیم‌پلی، باید به وسیله‌ای که در دستان Nilin است اشاره کرد، این وسیله همچون Knife Strike کاپیتان شپرد عمل می‌کند اما با این تفاوت که با آن خاطرات را از مغز دشمن می‌مکید و همچنین با آن می‌توانید با آن کارهایی عجیب انجام دهید، به طور مثال به بدن دشمن بمبی متصل کنید و با یک ضربه او را در بین دیگر سربازان راهی کنید و در آخر، بووم.. یا حتی با پرتاب تیری از این وسیله قادر خواهید بود دشمن را مطیع خود کرده تا به جای شما به سمت دشمنانتان حمله کند.
نکته جالب در کنار نمایش گیم‌پلی‌ بازی، گرافیک بسیار عالی آن بود که به زیبایی خودنمایی می‌کرد. در نمایشی که بازی بر روی کنسول PS3 داشت، زیبایی برخی از افکت‌ها و همچنین طراحی کاراکتر Nilin کاملا چشم‌نواز بود. Remember Me از آن دسته بازی‌هایی است که سرآشپز فرانسوی‌اش، تمام ادویه‌ها را به جا و درست با هم ادغام کرده و عطری خوش از آن برخواسته است. حال باید دید طعم آن به خوبی عطرش خواهد بود یا خیر.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا حسین حمید حمیدرضا 7.48
7.5 8.5 7.5 7.0 8.5 8.5 7.0 6.0 7.0 7.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
7.5 8.0 8.0 6.5 8.0 7.0 7.0 8.0 7.0 8.0

 

C&C Generals 2

سازنده: Bioware Victory
ناشر: Electronic Arts
PC

موتور Frostbite 2 یک ابزار قدرتمند برای ساخت بازی است که نمودهای قدرتش را در عنوانی مثل بتلفیلد3 حسابی به رخ کشید. عنوانی مثل Command & Conquer که نیاز مبرمی به جلوه‌های گرافیکی نظیر انفجار و تغییرات آب و هوایی و آبجکت‌های خوش‌ترکیب دارد می‌تواند استفاده‌ی بهینه‌ای از این قدرت ببرد و جلوه‌های بصری فریبنده‌ای به عنوان یک بازی استراتژی داشته باشد. خبری در مورد این بازی منتشر شد با مضمون اینکه بخش تک نفره هم در این نسخه وجود خواهد داشت. چند لحظه به این خبر توجه کنید. واقعاً؟ واقعاً صنعت بازی‌سازی به جایی رسیده است که وجود بخش تک‌نفره برای اینگونه بازی‌ها خبر مسرت بخش و عجیبی باشد؟ نمونه‌های دیگری هم از این فرایند وجود دارد، مثلاً چندی پیش عنوان شد که “StarCraft: Brood War از LAN یا شبکه‌ی محلی پشتیبانی خواهد کرد” یا اینکه “Diablo II بخش آفلاین خواهد داشت” و از این قسم ملزومات برای این نوع محصولات که حالا تبدیل به یک قابلیت اضافی شده است. شاید با همین فرمان پیش برویم بعدها چنین چیزی تبدیل به خبر امیدبخش خواهد شد که مثلاً “Diablo V، گیم‌پلی هم خواهد داشت” و صرفاً ریختن پول به جیب سازنده‌ گرامی نیست. به هر صورت این بار Bioware Victory سازنده‌ی جنرالز است و به لیست دو سازنده‌ی قبلی سری C & C می‌پیوندد. امیدواریم یک سری به خوبی Command & Conquer به این سادگی‌ها و با سیاست‌هایی از قبیل Free-to-Play و امثالهم به جاده خاکی کشانده نشوند.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا حسین حمید حمیدرضا 7.48
8.0 8.0 9.0 7.0 8.5 7.5 7.5 8.5 8.0 6.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
9.0 6.5 8.0 7.5 6.5 7.0 7.0 6.0 8.0 6.0

 

DmC Devil May Cry

سازنده: Ninja Theory
ناشر: Capcom
X360, PS3, PC

ماجرای پر تلاتم و هیجان DmC با فرا رسیدن سال 2013 بالاخره به پایان خواهد رسید و هر دو جناح مخالف و موافق این طرح خواهند توانست این عنوان را تجربه کنند. بازی از اولین نمایش‌های خود فاصله گرفته است و به نظر بسیار تکامل یافته‌تر شده است. دانته جوان که به ظاهر با دانته همیشگی تفاوت دارد به همراه ورجیل و کاراکتر های نام آشنای قبلی که اتفاقا آن‌ها نیز دچار تفاوت های فراوانی شده‌اند بار دیگر به سراغ شما خواهند آمد تا داستانی موازی با آنچه در سری اصلی اتفاق افتاده است را در غالبی جدید و البته غربی پسندتر روایت کنند. با تلاش‌های فراوان Ninja Theory و Capcom مهمترین ویژگی سری بازی‌های DmC یعنی گیم‌پلی سریع و جنون آورش به خوبی به عنوان جدید نیز انتقال یافته است و به نظر این همه نگرانی طرفداران حداقل در این مورد بی دلیل بوده و Capcom از قبل به توانایی های Ninja Theroy واقف بوده که این چنین ریسک بزرگی را انجام داده است.

به نظر هر آن چه که گیم‌پلی بازی‌های قبلی را جذاب و دلنشین و صد البته متفاوت کرده بود بدون کم و کاستی به بازی جدید نیز انتقال داده شده است و حتی Ninja Theory پا را از این هم فراتر گذاشته است و با اضافه کردن المان های جدیدی همچون سلاح های جدید دانته تحت عنوان Osiris و Arbiter دانته را به اوج اقتدار و شکست ناپذیری رسانده است و این بار دانته حتی دیوانه وار تر از قبل دشمنان را در هوا و زمین تکه تکه خواهد کرد..
گرافیک بازی به مدد توانایی های Unreal Engine 3 در حد مطلوبی قرار دارد و گرچه در حد عناوین درجه یک نسل نیست ولی به خوبی خواهد توانست موجبات جلب رضایت طرفداران را فراهم کند. طراحی هنری بازی نیز گرچه در حد عناوین قبلی نیست ولی باز هم بهتر از نمایش های اولیه است. سبک جدید طراحی مراحل به صورت جان دار و قابلیت های جدید دانته که بالاتر به آن اشاره شد رنگ و روی جدیدی را به این سری بازی داده است. سرعت اشکن بازی در دموی عرضه شده بسیار مناسب است و کافیست که که کمی به کنترل بازی عادت داشته باشید و صد البته ترتیب کمبو های بازی را یاد بگیرید تا مثل رگبار ضربات را به دشمنان بیچاره بازی وارد کنید و صحنه های زیبایی را به وجود آورید.

موسیقی بازی نیز با حفظ همان روح قبلی و با افزودن هیجان بیشتر جو بازی را هرچه بیشتر به حد جنون خواهد کشاند و به نظر در این راه هیچ چیز و هیچ کس جلودار دانته جوان و لاغر نخواهد بود. تنها نگرانی موجود با توجه به دموی عرضه شده درجه سختی بازی است که به نظر آن چنان چالش برانگیز نیست و اگر با همان منوال دمو در بازی نهایی نیز حضور داشته باشد دانته را رسما به یک ماشین کشتار فنا ناپذیر تبدیل خواهد کرد که قطعا لذت انجام بازی را کاهش خواهد داد.
DmC امسال رقیبان بسیار بزرگی را نیز در کنار خود خواهد دید و برای موفقیت راهی به مراتب دشوار تر از DMC 4 خواهد داشت. تنها زمان مشخص خواهد کرد که دانته و دنیای خیالیش در ردیف چندم از H&S های قدرتمند امسال قرار خواهد یافت.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا حسین حمید حمیدرضا 7.68
8.5 8.0 7.0 8.0 7.5 4.0 7.0 9.0 8.5 8.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
8.0 8.5 8.0 7.0 8.0 7.0 7.0 8.0 8.0 8.5

 

,

Persona 5

سازنده: Atlus Co
ناشر: Atlus
N/A

سری Persona یکی از بازی‌های موفق نقش‌آفرینی با تمی ژاپنی است که همیشه از سوی مخاطبینش مورد تحسین قرار گرفته است. این سری که در اصل یک spin-off برای Megami Tensei محسوب می‌شود، بیشتر تمرکزش بر روی احضار کنندگان شیاطین است. Persona 5 ادامه‌ای بر این سری است که دوباره توسط Atrus ساخته و منتشر خواهد شد. در آگوست سال 2011 اعلام شد که ساخت مراحل اولیه بازی به اتمام رسیده است و بازی وارد فاز دیگری شده است. از قرار معلوم دوباره کارگردانی بازی بر عهده آقای Katsura Hashino ، کسی که چندین شماره از نسخه‌های بازی را کارگردانی کرده است خواهد بود. طبق اطلاعاتی که مجله ژاپنی فامیتسو منتشر کرده ، بازی از موتور جدیدی بهره‌ گرفته است. از طرفی تیم سازنده در تلاش هستند تا بخش‌های جدیدی به بازی اضافه کنند تا گیم‌پلی بازی را گسترده‌تر کنند. البته کارگردان بازی قول داده است که بازی همه طرفداران خود را متعجب خواهد ساخت. هنوز هیچ تاریخ دقیقی برای انتشار بازی اعلام نشده است. اطلاعات موجود از بازی نیز بسیار محود است و شاید هنوز زود باشد که چنین اظهار نظریوعده‌ای را از کارگردان باور کرد. پس تا زمانی که اطلاعت بیشتری منتشر نشده سعی می‌کنیم منتظر باشیم.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا حسین حمید حمیدرضا 7.68
7.0 8.0 7.0 7.0 7.5 9.0 8.0 7.0 7.5 6.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
7.5 6.0 9.0 7.0 7.5 7.5 9.0 8.5 9.5 8.0

 

,

GRID 2

سازنده: Codemasters
ناشر: Codemasters
X360, PS3, PC

دیرزمانی از حکم فرمایی CodeMasters بر بازی های سبک ریسینگ می گذرد و عرضه بازی های سری Dirt به صورت سالانه رقابت جدی بین بازی های سبک Simulation ایجاد کرد تا جایی که NFS هم با عرضه دو نسخه با نام های Shift و Shift 2 سعی کرد در این وادی نیز قدم بگذارد و که نتیجه خوبی نیز برای آن ها داشت. سال ها انتظار کشیدن برای دیدن نسخه بعدی از عنوان Grid چند ماه پیش به پایان رسید و تایید ساخت Grid 2 توسط CM خبر خوشی بود که همه طرفداران انتظار آن را می کشیدند. در این نسخه نیز به مانند نسخه های قبلی می توان با استفاده از حالت Rewind (که در آن می توان اشتباهاتی که انجام داده مانند تصادف های ناخواسته را جبران کنیم) به مانند بقیه بازی های CM وجود دارد. هم چنان نورپردازی و ساخت زمین های مسابقه با بالاترین کیفیت موجود در این نسخه خودنمایی می کند و CM قول رانندگی با ماشین های 4 دهه اخیر را به ما داده است. هنوز لیست کاملی از مسیرهای موجود در بازی داده نشده است ولی بر اساس صحبت های سازنده مناطقی هم چون California، Paris و Chicago در TrackList این نسخه نیز وجود دارد. با توجه به دموهای عرضه شده نمی توان در مورد فیزیک بازی اظهارنظر دقیقی کرد زیرا تمام تریلرهای عرضه شده توسط بازیکنان حرفه ای انجام شده است و تا زمانی که خودمان کنترلر را در دست نگرفته ایم و از خودرو به جای تانک در مسابقه استفاده نکرده ایم نمی توان به صورت دقیق فیزیک این نسخه را مورد تحلیل قرار داد ولی با استناد به تجربه سازنده و بقیه بازی های CM می توان گفت که قطعا فیزیک بازی نیز به مانند بقیه قسمت های آن در سطح بالایی قرار خواهد داشت. از نکات قابل توجه در این بازی باید به حذف شدن حالت Cockpit اشاره کرد که صدای بسیاری از طرفداران را در آورده است و امیدواریم که در نسخه نهایی شاهد وجود این حالت در بازی باشیم. شاهکار Codemaster را در تابستان 2013 می توان تجربه کرد.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا حسین حمید حمیدرضا 7.70
8.0 8.5 8.0 6.0 7.0 7.0 8.5 8.5 8.0 8.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
9.5 7.0 9.0 8.0 6.5 7.5 6.5 8.0 7.0 7.5

 

The Elder Scrolls Online,The Elder Scrolls Online

سازنده: ZeniMax Online Studios
ناشر: Bethesda Softworks
PC, Mac

در نسلی از بازیبازان سپری می‏کنیم که چه RPGبازان قدیمی و یا چه جدید با شنیدن نام The Elder Scrolls انتظار بازی بسیار قوی دارند؛ سری بازی‌ای که از سال 1994 چشم به جهان گشود. از آن زمان تا با حال 18 بازی مستقل، DLC و یا بسته الحاقی از این سری عرضه شده است. هر کدام بهتر از قبلی بودند و بسیاری از عناوین اصلی، برنده جایزه بهترین بازی سال شدند. این سری تا به حال تجربه‏ای آنلاین برای دوست داران خود فراهم نکرده بود. در سوم ماه می 2012 مجله Game Informer اعلام کرد که ZeniMax Online Studios ساخت بازی The Elder Scrolls Online را در دست دارد و Bethesda Softworks آن را عرضه خواهد کرد. ZeniMax در سال 2007 با هدف تمرکز بر روی ساخت بازی‏های MMO احداث شد و The Elder Scrolls Online اولین پروژه آن‏هاست. این امر کمی نگرانی در دل طرفداران این سری ایجاد می‏کند؛ ولی اینکه Bethesda نشر آن را به دست گرفته، کمی احساس دلگرمی به طرفداران خواهد داد. داستان بازی یک میلیون سال قبل از بازی Skyrim در همان دنیای Tamriel رخ خواهد داد. شما در این بازی به دنبال شکست شاهزاده شیاطین Molag Bal که قصد حکم‏رانی بر کل دنیا را دارد، هستید‏. بازیباز قابلیت ملحق شدن به سه حزب اصلی مختلف بازی را داراست: The Aldmeri Dominion که از Altmer, Bosmer و Khajiitتشکیل شده است؛ The Daggerfall Covenant متشکل از Bretons، Redguards و Orc ها؛ در آخر هم The Ebonheart Pact که شامل Dunmers، Argonians و Nordهامی‌باشد. اخبار زیادی از بازی در دسترس نیست. تا به الانمی‌توان انتظار یک بازی با استانداردهای سبک MMORPG را داشت. حال باید تا مارچ 2013 صبر کرد، تا بتوانیم بازی را بر روی کامپیوترهای خانگی خود امتحان کنیم.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 7.70
8.0 8.5 7.0 8.5 7.0 7.0 8.5 8.0 8.5 8.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
7.5 7.5 8.5 7.0 8.0 8.0 6.5 7.0 8.0 7.0

 

Tom Clancy’s Rainbow 6: Patriots

سازنده: Ubisoft Montreal
ناشر: Ubisoft
X360, PS3, PC

شاید نام Tom Clancy ، این رمان‌نویس مشهور آمریکایی که علاقه زیادی برای نوشتن داستان‌های نظامی دارد، سوژه بسیار خوبی برای خلق یک بازی باشد. سری Rainbow 6 از همان زمان‌های اولیه انتشارش یکی از بازی‌های مطرح FPS شناخته شد و به سرعت هوادارن زیادی را دور خود جمع کرد. هر چند در سال‌های میانی این سری تا حدودی با افت و خیز مواجه شد، اما همچنان نام این بازی بر سر زبان‌ها شنیده می‌شد؛ مخصوصا بعد از نسخه Vegas که الحق جزو شاهکارهای سال 2006 بود، باعث شد تا نام بازی بیشتر بر سر زبان‌ها بیوفتد و مخاطبان از آن به بعد بیشتر پی‌گیر اخبار این سری باشند. اولین اطلاعات قطعی از ساخت Patriots در مجله Game Informer منتشر شد. با این حال به نظر می‌رسد مراحل ساخت بازی به کندی پیش می‌رود، این وضعیت با خروج اعضای مهم تیم ساخت و توسعه بازی بدتر هم شد. با این حال تنها اطلاعات موجود از بازی حاکی از این است که تیم Rainbow برای مبارزه با گروه تروریستی که خودشان را True Patriots می‌نامند و با بهانه‌هایی نظیر “نابرابری اقتصادی” دست به هر کاری می زنند، به نیویورک فرا خوانده شده‌اند. Patriots توسط موتور معروف سری Assassin’s Creed یعنی Anvil در دست ساخت است. بازی هسته اصلی خود که مبتنی بر درگیری‌های گروهی بود حفظ خواهد کرد. اخیرا مدیر ارشد اجرایی یوبی‌سافت اعلام کرد که بازی همچنان مراحل ساخت خودش را سپری می‌کند؛ با این حال او در ادامه اذعان کرد که فرصت خوبیست تا بازی را نسل بعدی کنسول‌ها به تعویق بیندازیم. حال باید دید که Ubisoft چه نقشه‌ای در سر خود دارد.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 7.73
7.0 8.0 8.5 8.0 8.0 8.5 6.5 7.0 8.5 8.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
7.5 8.5 8.0 8.0 8.0 7.0 7.0 7.5 8.0 7.0

 

,

South Park: The Stick of Truth

سازنده: Obsidian Entertainment
ناشر: THQ
X360, PS3, PC, OnLive

ما داریم به South Park می‏رویم تا خوش بگذرونیم. چهره‏های آشنا همه جا دیده می‏شوند و دوستانی صادق همراهمون هستند. داریم به South Park می‏رویم تا غصه هامون را دور بریزیم. جایی که همیشه مکان برای پارک کردن هست و همسایه‏ها حالت را می‏پرسند. South Park کجاست؟ دهکده‏ای کوچک که در آن اصلاً اتفاق خاصی نمی‏افتد. اصلاً. البته خوب گه‏گاهی دایناسوری به آن حمله می‏کند و یا آدم فضایی‏ها گاوهای دهکده را می دزدند و یا روباتی غول پیکر از Barbara Striesand به دهکده هجوم می‏آورد. همچنین ساکنین آنجا مردمانی با زندگی عادی می‏باشند. گاهی اوقات به دلیل اینکه باد معده خود را خالی نکرده‏اند، یکی یکی منفجر می‏شوند. برای 34 ساعت، نه عذرخواهی می‏کنم، 24 ساعت داخل یک اتاق زندانی می‏شوند و پس از ساعت اولیه شروع به خوردن همدیگر می کنند تا از گشنگی دار فانی را وداع نگویند. درون این دهکده چهار پسربچه دبستانی عادی هم زندگی می‏کنند. تقریباً تمامی این وقایع روزمره تقصیر این چهار نفر هست و یا حداقل آن‏ها کوچکترین نقشی در آن خواهند داشت. Stan, Kenny, Kyle و Eric.

حال پس از دو بازی ناموفق، به The Stick of Truth می‏رسیم. ساعت‏ها تفریح به سبک RPG (نقش آفرینی) در نقش این چهار پسربچه. Trey Parker و Matt Stone سازندگان انیمیشن محبوب و معروف South Park ایده ساخت بازی جدیدی را به شرکت Obsidian Entertainment سازنده عنواینی چون Fallout: New Vegas و Star Wars: Knights of the Old Republic II دادند. این شماره از بازی به سبک انیمیشن یعنی دو بعدی ساخته می‏شود. در مورد گیم پلی بازی نیز، قاعدتاً هر بازی RPG دارای کلاس‏های خاصی هست. در Stick of Truth شما کلاس‏های دنیای ارباب حلقه‏ها (Lord of The Rings) را دارا هستید. کلاس هایی همچون Paladin, Wizard, Warrior و … . واقعاً چه کسی به جز South Park در شوخی با دیگر عناوین کلاسیک خبره می‏باشد؟ این عنوان توسط شرکت تازه ورشکست شده THQ منتشر خواهد شد. با اینکه دو شماره قبلی ساخته شده از دنیای South Park در حد انتظار عمل نکردند، چشمان زیادی به سمت The Stick of Truth چرخیده است. با توجه به این که این بازی ناشر و سازنده قدرت مندی دارد، باید منتظر بازی سراسر خنده همراه شوخی‏های نامناسب کودکان بود. این بازی برای پلتفرم های Xbox 360, Playstation 3 و Microsoft Windows منتشر خواهد شد. South Park لطفاً زودتر عرضه شو تا میلیون‏ها بار شاهد مرگ Kenny باشیم.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 7.75
8.0 8.0 6.5 7.5 6.5 7.5 9.0 8.5 10 7.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
7.5 9.0 7.0 7.5 8.0 7.0 7.0 8.0 8.0 7.5

 

,

Metal Gear Rising Revengence

سازنده: Platinum Games
ناشر: Konami
X360, PS3

ژاپنی‌ها معروف اند به سخت کوشی، مسئولیت پذیری و انجام قول های خود در اسرع وقت. چیزی که این روزها در صنعت بازی سازی این کشور به آن اهمیتی زیادی داده نمی شود و هر روز شاهد به تاخیر افتادن عناوین مختلف ژاپنی به بهانه های مختلف هستیم. Metal Gear Rising یکی از این عناوین است. سال 2009 بود که در کنفرانس مایکروسافت شاهد حضور کوجیما بر روی سن بودیم و خبر از عرضه Metal Gear Solid: Rising به ما داده شد. بعد از گذشت یک سال و اندی از این موضوع زمانی که خبر از کنسل شدن این عنوان به گوشمی‌رسید، استودیو خوش ذوق Platinum Games خبر از شروع به ساخت این عنوان را داد و بسی از جماعت گیمرها را شادمان کرد ولی بعد از دیدن تریلرهای این بازی حرف و حدیث های زیادی در مورد وفادار نبودن این نسخه به سری بازی های Metal Gear به گوش رسید. Revengeance بر خلاف بقیه بازی های این نسخه در ژانر اکشن طبقه بندیمی‌شود. در این نسخه کنترل Raiden ای را در اختیار داریم که بعد از اتفاقاتی که برای وی در نسخه دوم افتاد تبدیل به یک Cyborg Ninja قدرت مند شده و دیگر به مانند Snakeها نیازی به مخفی کاری نیست ومی‌توان یکتنه به دل دشمن زد. برای معرفی این بازی به کسانی که از این نسخه هیچ اطلاعی ندارند (!) بهترین راه معرفی این است که بگوییم بازی چیزی بین Bayonetta و Afro Samurai شده ومی‌توان با شمشیر هر چیزی را تکه تکه کرد. البته این قطع کردن‌ها آن چنان هم بی حساب و کتاب نیست و نمی توان Boss بازی را در همان لحظه اول تکه تکه کرد.

این قابلیت که hyper-accelerate reflexes نام دارد فقط زمانی اتفاقمی‌افتد که جان دشمن به حد خاصی رسیده و به شما اجازه استفاده از این حرکت داده شود. داستان بازی طبق اطلاعات داده شده بعد از اتفاقات نسخه چهارم است و زمانی آغازمی‌شود که Jack به گروه PMSC (ارتش خصوصی) پیوسته و برای محافظت از شخصی استخدام شده است. دموی قابل بازی این نسخه که چندی پیش عرضه شد، حرف های زیادی برای گفتن داشت. HUD این نسخه با تغییرات جزئی بسیار شبیه به عنوان های قبلی است و هنوز هممی‌توان صدای آژیر معروف MGS را شنید. به مانند اکثر بازی های ژاپنی بعد از وارد شدن به یک مبارزه محیط بستهمی‌شود و از پیشروی شما جلوگیری خواهد شد و تا زمانی که مبارزه را به اتمام نرسانید نمی توانید از منطقه مورد نظر خارج شوید. بعد از پایان مبارزه نیز آماری از چگونگی بازی کردن شما از جمله زمان و امتیازی که در این مبارزه کسب کردید بر روی صفحه نشان دادهمی‌شود. البته این تمام قسمت گیم‌پلی بازی نیست و در بعضی از قسمت هایمی‌توان بدون درگیری از منطقه عبور کرد و مخفی کاری ای به سبک Raiden نیز انجام داد ولی آن طور که دیده شده اکثر این مخفی کاری‌ها به قطعه قطعه کردن دشمن ختممی‌شود که امیدواریم همان طور که قبلا نیز سازنده های بازی گفته اند بتوان بدون کشتن دشمنان نیز مراحل را به پایان رساند. هنوز اطلاعات بیشتری در مورد داستان بازی داده نشده ولی گفتهمی‌شود داستان این نسخه 4 سال بعد از اتفاقات نسخه چهارممی‌افتد و بازیکنانمی‌توانند دوباره با Jack The Ripper ملاقات کنند.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 7.80
7.5 7.0 8.0 8.0 7.5 7.5 8.0 8.0 6.0 8.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
8.0 8.5 8.5 7.0 8.0 8.5 7.0 9.0 8.0 7.5

 

,

Castlevania: Lords of Shadow – Mirror of Fate

سازنده: MercurySteam
ناشر: Konami
3DS

دگرگونی دوران، بهترین وصف ممکن برای این بازیست. زیرا شاهد چهار دوره زمانی متفاوت در بازی هستیم. گابریل و خاندان بعد از وی برای نابود کردن دراکولا تلاشمی‌کنند، ولی تا بدین لحظه موفق نشده اند و همواره مشکلات و مسائلی به وجود آمده که باعثمی‌شود در رسیدن به دراکولا با سختی هایی رو به رو شوند. در بازی کنترل چهار شخصیت مختلف به نام‌های Trevor,Gabriel,Simon و Alucard را در دست خواهیم داشت. هر یک از این چهار شخصیت در یک دوره زمانی برای شکار دراکولا تلاشمی‌کنند با این تفاوت که برای تک تک آنها مشکلات خاصی پیشمی‌آید. طراحی محیط‌های مختلف بازی به لطف 3D بودن به خوبی انجام شده است و از سطح هنری خوبی برخوردار بوده که این مسئله زمینه را برای هنرنمایی بیشتر سازندگان فراهممی‌کند. تاکنون اطلاعات خاصی از گیم‌پلی بازی منتشر نشده ولی از جایی که سبک بازی نیازمند حرکات سریع و خشن است انتظارمی‌رود رویه‌ای که در Lords Of Shadow پیش گرفته شده بود ادامه پیدا کند. بازی روایتگر 26 سال بعد از Lords Of Shadow است، از این رو شاهد حضور Trevor فرزند گابریل و Simon فرزند Trevor هستیم. در این بین Alucard حضور دارد که نقش و نگاری از گذشته وی پیش رویمان نیست. پس باید انتظار انتشار بازی را بکشیم تا موفقیت یا عدم آنها در نابود کردن دراکولا را به چشم دیده و شاهد زور آزمایی کاراکتر هایمان باشیم.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 7.95
8.5 8.0 8.5 7.5 8.0 8.0 7.5 8.5 9.0 8.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
8.5 7.5 7.5 7.0 8.0 8.0 8.5 7.0 7.0 8.5

 

Bayonetta 2

سازنده: Platinum Games
ناشر: Nintendo
Wii U

هیداکی کامیا با خلق سری بازی های Devil May Cry سبک H&S را به طور کلی تعریف کرد و بعد‌ها تمامی بازی های ساخته شده در این سبک منجمله ادامه DMC راه او را ادامه دادند و در صدد ساخت عنوانی در حد و اندازه DMC بر آمدند. متاسفانه بعد از ساخت اولین DMC هیداکی کامیا هرگز به سراغ ساخت ادامه ای بر آن عنوان نرفت و بقیه بازی های ساخته شده تحت فرنچایز DMC توسط اشخاص دیگری کارگردانی شدند و شاید همین دلیل باعث شد تا هرگز این سری به نقطه ای که در آغاز در آن قرار داشت باز نگردد. بعد از جدایی هیداکی کامیا از Capcom و راه اندازی استدیو Platinum Games توسط وی و برخی دیگر از نخبگان ژاپنی شاغل در این صنعت همچون شینجی میکامی، بار دیگر او تصمیم می گیرد که بازی دیگری در این سبک بسازد و این سبک را بار دیگر تعریف کند. این می شود که شرکت Platinum Games به همراهی Sega تصمیم به خلق عنوانی در این سبک می گیرند و رسما Bayonetta خلق می شود.

بالاخره این عنوان در سال 2010 توسط Sega در سراسر جهان عرضه شد و مورد استقبال بسیار خوبی از سوی طرفدارن به این سبک و منتقدین قرار گرفت و از بسیاری از مجلات و سایت های معروف موفق به کسب به امتیاز کامل شد. بازی از همان اولین دقایق ورود به آن، گیمر را در معرض بمباران عجیبی از اکشن تمام نشدنی قرار می داد و تا آخرین لحظه نمایش اسامی تهیه کنندگان بازی دست از سر وی بر نمی داشت. اکشن مثال زدنی بازی در هیچ نمونه مشابه به این زیبایی خلق نشده بود و کامیا بار دیگر موفق شده بود که استاندارد جدیدی در این سبک خلق کند. معمولا در اثنای بازی فکری که ذهن هر علاقه مند به این سبک خطور می کرد این بود که واقعا یک بازی در این سبک در چه جایگاهی بالاتر از این عنوان می تواند قرار گیرد و اصولا چه چیز اضافه ی دیگر به اکشن این بازی می توان اضافه کرد! این بازی به همراه Vanquish هر دو متعلق به شرکت Sega هستند و از آن جایی که نماد این شرکت سرعت است و حتی سری بازی های Sonic نیز به همین دلیل خلق شده است از بدو ساخت Platinum Games قصد تزریق روح این شرکت به این بازی‌ها را داشته است و هردو بازی با اکشن بسیار سرعتی پی گیری می شوند.

لیست کمبو های موجود در بازی به طرز دیوانه وار طولانی بود و برای یادگیری همه ی آن‌ها مجبور به صرف زمان بسیار طولانی بودید. محتوای موجود در بازی نیز حداقل برای 5 بار متوالی اتمام بازی طراحی شده بود و برای دسترسی به آن مجبور به صرف زمانی بسیار طولانی بودید. تنها نکته متمایز کننده بازی اکشن بی نظیر و لیست کمبو های طولانی آن نبود و طراحی هنری بازی نیز در سطح بسیار بالایی قرار داشت. از طراحی عجیب کاراکتر اصلی بازی تا دشمنان و Boss های بازی همه به زیبایی خلق شده بود . طراحی مراحل بازی نیز چه به لحاظ هنری و چه به لحاظ مکانیزم گیم پلی بی نظیر بود و حرفی برای گفتن باقی نمی گذاشت. همه ی این عوامل دست به دست هم میدادند تا هر کس بعد از تجربه عنوان اول ناخود آگاه خواستار ادامه بر آن بود. بعد از عرضه Bayonetta همواره شایعات فراوانی پیرامون ساخت ادامه ی آن وجود داشت ولی هرگز این شایعات رسمیت نمی یافت تا اینکه در سال 2012 ساخت Bayonetta 2 تایید شد اما اینبار نه از طرف Sega بلکه از طرف Nintendo و به طور انحصاری برای کنسول جدید این شرکت یعنی Wii U.

هرچه قدر معرفی DmC و تغییر چهره دانته جنجال پیرامون این بازی آفریده بود انحصاری شدن Bayonetta 2 بر روی Wii U نیز جنجال آفرین بود چرا که نسخه اول بر روی Xbox360 و PS3 عرضه شده بود نه کنسولی از خانواده Nintendo و طرفداران این بازی عمدتا از دو جناح دیگر بودند. علاوه بر این هیداکی کامیا نیز از کارگردانی بازی کنار کشیده است و اینبار Yusuke Hashimoto وظیفه کارگردانی بازی را بر عهده خواهد داشت که اصلی ترین نگرانی موجود پیرامون بازی است و هیداکی کامیا نقش ناظر بر روند ساخت بازی را خواهد داشت. متاسفانه به جز تریلر کوتاهی که از بازی جدید منتشر شده است اطلاعات به خصوصی به بیرون درز نکرده است و حتی تاریخ دقیق عرضه بازی هم مشخص نشده است اما با توجه به بازی اول از هم اکنون می توان انتظار یک عنوان درجه یک در این سبک را داشت. امتیاز بازی هنوز هم متعلق به شرکت Sega است و همین امر کور سوی امید طرفداران برای تجربه عنوان جدید بر روی کنسول های دیگر از بین نبرده است و گرچه نینتندو و سگا بار‌ها بر انحصاری بودن بازی تاکید کرده اند اما هنوز هم امید طرفداران از بین نرفته است. صبر کردن برای تجربه ادامه ی یکی از بهترین H&S های تاریخ واقعا سخت خواهد بود و امیدواریم که بازی جدید هم بتواند موفقیتی در حد و اندازه نام بازی کسب بکند.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 8.05
8.0 8.0 7.5 8.5 8.0 7.5 8.0 7.5 7.0 8.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
8.0 8.0 10 8.0 8.5 7.0 9.0 8.0 8.0 8.0

 

,

Company of Heroes 2,Company of Heroes 2

سازنده: Relic Entertainment
ناشر: THQ
PC

در ابتدای نسل هفتم در حالی که توجه همگان معطوف به کنسول های جدید و بازی های کنسولی بود دو عنوان کاملا متفاوت در سبک استراتژی بر روی کامیپوتر های خانگی عرضه شد که امید علاقه مندان به این سبک را برای گسترش هرچه بیشتر این سبک در نسل جدید هرچه بیشتر کرد. World In Conflict و Company Of Heroes دو عنوان از دو شرکت مجزا بودند که با استفاده از روشی تقریبا مشابه تجربه ای فراموش نشدنی را برای طرفداران این سبک به ارمغان آوردند، اما سرنوشت چندان خوبی برای هیچکدام از این دو عنوان رقم نخورد و هیچکدام راه پیشرفت و عرضه شماره های بعدی را نپیمودند. شرکت سازنده ی World In Conflict توسط Ubisoft خریداری شد و بعدها هیچ ادامه ای بر این عنوان ساخته و عرضه نشد و ساخت ادامه ای رسمی بر Company Of Heroes نیز مدت‌ها به دلایل نامعلوم تا سال 2012 جدیت نگرفت و گرچه دو بسته مکمل برای نسخه اول عرضه شد اما خبری از نسخه دوم نبود تا اینکه بالاخره THQ ساخت ادامه بر این عنوان را تایید و موجی از خوشحالی را در بین علاقه مندان به این سبک آفرید.

Company Of Heroes در زمان عرضه از طرف منتقدین نیز بسیار مورد استقبال قرار گرفت و از بسیاری از سایت‌ها امتیاز کامل دریافت نمود و حتی برخی از سایت‌ها و مجلات فعال در این زمینه عنوان بهترین RTS تاریخ را شایسته این عنوان دانستند. نسخه دوم نیز مانند نسخه اول توسط Relic Entertainment در حال ساخت است، کمپانی از زیر مجموعه THQ که تبحر خاصی در خلق بازی های با کیفیت در سبک استراتژی دارد و علاوه بر این بازی عنوان با کیفیتی همچون Down Of War نیز در کارنامه این شرکت به چشم می خورد و این شرکت به خوبی خود را در زمینه ساخت بازی های استراتژی به اثبات رسانده است. همه ی اینها باعث می شود که حتی بدون داشتن ذره ای اطلاعات در مورد Company Of Heroes انتظارات از این بازی بسیار بالا باشد. بازی مطابق نسخه اول در زمان جنگ جهانی دوم اتفاق می افتد و اینبار علاوه بر جناحین موجود در نسخه ی قبلی ارتش سرخ شوروی نیز به بازی اضافه شده است و بازیکن در خلال بازی با در دست گرفتن کنترل این ارتش وارد جنگ های تاریخی مختلفی همچون جنگ برلین خواهد شد.

نسخه اول بازی بیشتر بر مدیریت منابع و استراتژی پیش روی در جنگ تکیه داشت و معمولا در ابتدای بازی با در اختیار گذاشتن نیروهای جنگی به اقتضای ماموریت وظیفه کنترل این نیروها را در اختیار گیمر می گذاشت. اینبار نیز به نظر می رسد بازی همان استایل بازی قبلی را با افزودن برخی امکانات به عنوان جدید تر انتقال خواهد داد. نسخه اول بازی به لحاظ بصری در زمان عرضه واقعا چشم نواز بود و هیچ حرفی را باقی نمی گذاشت. بازی جدید توسط موتور Essence Engine 3 ساخته خواهد شد که دو شماره نسبت به موتور ساخت نسخه اول پیشرفت داشته است و طبیعتا قابلیت های فراوانی به آن اضافه شده است. این بار Relic با استفاده از قابلیت های موتور جدید خود از تمامی قدرت DirectX 11 برای هرچه طبیعی تر کردن میدان جنگ استفاده خواهد نمود. برای مثال موتور جدید قابلیت شبیه سازی آب و هوای جدیدی تحت ColdTech خواهد داشت که به هرچه بیشتر واقعیانه تر کردن آب و هوای میدان نبرد کمک خواهد کرد، یا قابلیت دیگر آن تحت TrueSight میزان قابل نمایان شدن سربازان را بسته به شرایط محیطی تنظیم خواهد کرد. به نظر می رسد بازی جدید نیز از هرلحاظ مانند نسخه قبلی در سطح کیفی بالایی قرار خواهد داشت و Relic اینبار نیز عنوانی را خلق خواهد کرد که تا مدت‌ها در ذهن همگان باقی خواهد ماند. تنها نگرانی موجود وضعیت مالی نه چندان مناسب THQ است که امیدواریم تداخلی در ساخت و عرضه بازی نداشته باشد و در نهایت شاهد عرضه این بازی باشیم!

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 8.05
8.5 8.5 9.0 9.0 7.5 8.0 8.0 8.0 8.0 7.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
8.5 7.5 9.0 7.5 7.5 8.0 7.5 8.0 9.0 7.0

 

,

Plants VS Zombies 2

سازنده: PopCap Games
ناشر: Electronic Arts
XBL, PSN, PC, Android, iOS, Mac

چه کسی می‌توانست حتی تصور کند که پرورش گل آفتاب‌گردان و حفاظت از آن‌ها به‌وسیله‌ی شلیک کردن با چند گیاه سبز بی‌مغز به سمت فوج فوج زامبی‌های گیج و گول بتواند تا این حد جذاب، سرگرم‌کننده و حتی معتاد کننده باشد؟ ایده‌ی PopCap واقعاً ایده‌ی عجیب و غریبی بود اما دیدم که چگونه خود را به ورطه‌ی مهم‌ترین اتفاقات در بازی‌های آرکید نسل اخیر کشاند. پتانسیل بازی برای اضافه کردن امکانات جدید، موجودات عجیب و محیط‌های نو بسیار بالاست. نوید مسرت بخش نسخه‌ای جدید از این بازی مفرح داده شده است. گرچه پلتفرم خاصی برای بازی مشخص نشده اما احتمالاً مثل قبل بر روی شیر مرغ تا جان آدمیزاد اجرا خواهد شد. جالب اینجاست که نسخه‌ی قبل بر روی هر پلتفرم لذت خاص خودش را داشت و ابداً خسته کننده نبود. انگار باز هم ساعت‌ها باید پای جنگ خوش‌مزه و ابلهانه‌ی زامبی و گیاه بنشینیم و نگذاریم که زامبی‌ها مغز ما را به عنوان طعام میل کنند.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 8.08
8.0 9.0 5.5 7.5 8.5 8.5 9.0 9.0 7.5 8.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
9.0 5.5 8.5 8.0 7.5 8.5 8.0 8.0 8.5 9.0

 

,

Star Wars 1313

سازنده: LucasArts
ناشر: LucasArts

همیشه بعد از شنیدن نام جنگ ستارگان بلافاصله شمشیر های لیزری و نحوه حرف زدن یودا به خاطرمان می‌آید و صدای نفس‌های Darth Vader در گوشمان طنین می‌کند. اما اینبار Star Wars 1313 قصد دارد تا بخش متفاوتی از آن کهکشان دوردست را به ما نشان دهد. Star Wars 1313 بازی جدید اکشن – ماجراجویی سوم شخص شرکت LucasArt است. این عنوان بازیباز را در نقش یک مزدور قرار می‌دهد که در یک ساختمان زیرزمینی در سیاره کروسکانت اقدام به کشف یک توطئه توسط خلافکاران می‌کند. این بازی بر خلاف عنوان‌های هم‌نام خود ، دیدی بزرگسالانه و تاریکتر به دنیا جنگ ستارگان دارد و بیشتر از ابزار مزدور‌ها مثل اسلحه برای مبارزه استفاده میشود و تمرکز کمتری بر روی The Force و Lightsaber وجود دارد. این عنوان در E3 درخشش خوبی داشت و ما مشتاقانه منتظر انتشار اطلاعات بیشتر از این بازی که نام بزرگ جنگ ستارگان را بدنبال خود می‌کشد هستیم.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 8.08
9.0 8.0 9.0 5.5 7.5 7.5 9.0 9.0 8.0 7.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
8.0 8.0 8.5 8.5 9.0 8.0 9.0 7.0 8.0 8.0

 

,

Doom 4

سازنده: id Software
ناشر: Bethesda Softworks
X360, PS3, PC

سال 2007 بود که جان کارمک اعلام کرد شماره بعدی Doom، پروژه بعدی ID Software است. یک سال بعد ID Software خبر شروع ساخت Doom 4 را به صورت رسمی منتشر کرد. بعدها قرار شد تا در آگوست 2011 و در خلال QuakeCon خبرهای بیشتری از این بازی اعلام کنند، اما آگوست نیز به اتمام رسید ولی اخبار جدیدی منتشر نشد. از آن جایی که طرفداران به نوعی خواهان شنیدن جزئیات بیشتری از بازی بودند، عکس‌های متعددی از بازی لیک می‌شد که ID Software مدام آنها را تکذیب می‌کرد. ماه‌ها بعد در وب‌سایت Official Xbox Magazine UK چند عکس از بازی منتشر شد. واکنشی که سازندگان بازی در قبال عکس‌ها خود نشان دادند این بود که عکس‌ها هیچ ارتباطی به آن چیزی که در Doom 4 خواهید دید ندارند. با این حال، اخبار محدودی که از بازی وجود دارد حاکی از این است که بازی توسط ID Softeware و موتور id Tech 5 game در دست ساخت است. طبق گفته جان کارمک، گرافیک بازی چیزی فراتر از Rage خواهد بود اما در عوض فریم بازی به 30 کاهش خواهد یافت. اطلاعات کاملی از بخش آنلاین بازی در دسترس نیست، ولی سازندگان قول داده‌اند تا چیزی به مراتب بهتر از Doom 3 را در داخل بازی بگنجانند. بازی در خوش‌بینانه‌ترین حالت در سال 2013 منتشر خواهد شد.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 8.13
9.0 8.5 8.5 8.5 8.0 8.0 8.0 8.5 9.5 7.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
5.0 8.0 8.5 9.5 9.0 7.5 7.5 8.0 7.5 9.0

 

StarCraft II: Heart of the Swarm

سازنده: Blizzard Entertainment
ناشر: Blizzard Entertainment
PC

بهترین RTS دنیای بازی‏های کامپیوتری، لقبی که خیلی از بازیبازان به سری StarCraft می‏دهند. سری‌ای که از هر لحاظ دارای بهترین استانداردها می‏باشد. گرافیک عالی، داستانی درگیرکننده، گیم‏پلی بی‏نظیر و بخش چندنفره کاملا بالانس شده. Blizzard Entertainment در مارچ 2013 مکملی برای بازی StarCraft II خود عرضه خواهد کرد. نام این مکمل Heart of the Swarm است‏. در این عنوان که شماره دوم از سه گانه Legacy of the Void است، شما داستان Zergها را دنبال می‏کنید. شاهد تقریباً بیست مرحله مختلف خواهید بود و داستان حماسی StarCraft را از دید ملکه این نژاد فضایی خواهید دید. ملکه‏ای که خود زمانی سربازی بود که برای دفاع از مردمانش با این نژاد وحشی می‏جنگید. Heart of the Swarm دو سال پس از وقایع Wings of Liberty به وقوع خواهد پیوست. بازیبازان در نقش Sarah Kerrigan که به تازگی دوباره به حالت انسانی خود، توسط Jim Raynor بازگشته است، ایفای نقش می‏کنند. داستانی زیبا همراه گرافیک و گیم‏پلی خیره کننده این سری بازی، نیز در این شماره به چشم می‏خورد. اگر از StarCraft II: Wings of Liberty لذت برده‏اید و مشتاقید بدانید که پس از صحنه‌های پایانی شماره اول، جیم معشوقه خود را چه می‏کند و آیا وی تصمیمی درست گرفته است و یا خیر، Heart of the Swarm انتخاب شماست. بخش چندنفره منتخب و بخش تک نفره بی‏نظیر این بازی را یکی از برترین بازی‌های سال 2013 خواهد کرد. Blizzard بیشتر از این طرفداران خود را منتظر نگذار که همه چشم انتظار موجودات فضایی بنفش خونخوار هستیم.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 8.33
8.5 8.0 8.5 8.5 9.0 8.0 9.0 9.0 8.0 8.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
7.5 7.5 8.5 8.5 8.5 7.0 8.0 8.0 9.0 9.0

 

,

Total War: Rome II

سازنده: The Creative Assembly
ناشر: Sega
PC

اگر Gears Of War و Halo نماد XBOX، Uncharted و God Of War نماد Playstation باشند سری Total War هم در کنار چند بازی دیگر در دهه گذشته پرچم دار و نماد بازی‌های انحصاری PC بوده است. سری بازی که اولین بار در سال 2000 با Shogun : Total War معرفی شد و بعد از آن عناوین متعددی از این سری بازی عرضه شده است که قطعا نسخه اول Rome نیز از بهترین‌ها و شاید بهترین نسخه این سری تا به حال بوده است. بعد از خریده شدن The Creative Assembly شرکت سازنده بازی توسط SEGA سری Total War حتی از قبل هم بیشتر گسترش یافت طوری که هر 2 سال یکبار یک نسخه اصلی و سال بعد بسته مکمل آن بازی ساخته و عرضه شد، اما تاکنون هیچ وقت Creative Assembly به سراغ ادامه‌ای بر موفق‌ترین عنوان سری نرفته بود تا اینکه بالاخره در سال 2012 این شرکت و Sega نسخه دوم این عنوان را برای عرضه در سال 2013 معرفی کردند. عنوان دوم قطعا با اینکه هسته نسخه اصلی را در خود خواهد داشت اما با توجه به تغییرات و بهبود‌های این سری در سال‌های گذشته، تفاوت‌های بسیاری نیز با آن بازی خواهد داشت. به مانند همه بازی‌های گذشته، سبک بازی تلفیقی از Turn-Based Strategy (استراتژی نوبتی) و RTS خواهد بود.

به اینگونه که در طول بازی بر روی نقشه جهان به صورت نوبتی به اعمال تصمیمات خود خواهید پرداخت و در حین مواجهه با دشمنان وارد میدان نبرد خواهید شد و به صورت مستقیم رهبری لشکر خود را بر عهده خواهید داشت. البته میدان‌های نبرد تنها محدود به خشکی نمی شود و همانند نسخه قبل یعنی Shogun 2 مبارزه در دریا با استفاده از نیروهای دریایی در بازی حضور خواهد داشت و حتی طبق گفته سازندگان مبارزات دریایی بسیار بیشتر در روند بازی تاثیر خواهد داشت و برای اولین بار در این سری بازی، به صورت ریل تایم نبرد از دریا به ساحل و خشکی نیز کشیده خواهد شد به این معنی که می‌توانید برای اولین بار به بنادر و شهرهای ساحلی حمله کنید و جنگ را از سوی دریا آغاز کنید. تصمیمات در این بازی بسیار گسترده تر از قبل شده است و هر تصمیمی که بگیرید حتی بیشتر از گذشته روند تصمیمات و انتخاب‌های آتی در بازی را تحت تاثیر خواهد گذاشت. جزییات بازی بسیار گسترده تر از هر عنوان قبلی از این سری خواهد بود.

برای مثال شورشیان که در سری‌های قبلی باعث خارج شدن کنترل شهر‌ها از دستان شما می‌شدند اینبار بسته به شهر و امپراطوری تحت کنترل، تفاوت خواهد داشت. دیپلماسی موجود در بازی نیز بسیار بهبود پیدا کرده است. تصمیمات بعضا عجیب که در نسخه‌های قبلی شاهد آن بودیم در این عنوان وجود نخواهد داشت، برای مثال یک گروه شورشی کوچک هیچگاه علیه امپراطوری روم اعلام جنگ نخواهد کرد. مطابق نسخه اصلی اینبار نیز تمرکز اصلی بازی بر روی امپراطوری روم است با این تفاوت که نقشه بازی بزرگتر از قبل خواهد بود و مناطق بیشتری در دسترس خواهید داشت. گرافیک بازی همانطور که از این سری انتظارمی‌رود در بهترین حد ممکن قرار دارد و جزییات سربازان در میدان نبرد حتی به نمونه‌های مشابه در بازی‌های سوم شخص کنسولی نزدیک می‌شود. جزییات موجود در محیط، نورپردازی‌ها و بافت‌های بازی در حد بسیار مطلوبی قرار دارند. با این وجود The Creative Assembly قول داده است که بازی با سیستم‌های نسبتا متوسط موجود در بازار نیز به خوبی اجرا خواهد شد تا تعداد افراد بیشتری این عنوان ناب را تجربه کنند. بازی در اکتبر سال 2013 و به صورت انحصاری بر روی PC عرضه خواهد شد.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 8.35
8.5 8.5 8.5 9.0 8.0 8.0 9.0 9.0 9.5 8.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
8.0 8.0 9.5 8.0 7.5 7.0 7.0 9.0 8.5 8.5

 

,

Destiny

سازنده: Bungie
ناشر: Activision
X360, PS3

این‌بار خالق سری Halo، دست به سخت عنوان دیگری زده که همگان را به نوعی چشم‌انتظار گذاشته است. بدون شک بعد از موفقیت‌های هیلو و فروش بالای این سری محبوب، نام Bungie بیش از پیش درخشید. پس از جدا شدن Bungie از تیم توسعه دهنده این سری، خیلی‌ها نگران و مضطرب بودند که مبادا فرانچایز، در سرازیری سقوط قرار گیرد. البته چنین تگرانی هم دور از انتظار نبود زیرا Halo با بانجی شناخته شده بود. اما همه این دلواپسی‌ها بی‌مورد بود، زیرا که 343 Industries یک بازی بسیار موفقی را ساخت. هرچند این موفقیت نیز باعث نمی‌شد تا جای خالی بانجی احساس نشود، اما اگر به قضیه به فرم دیگری نگاه کنیم شاید این جدا شدن را به فال نیک بگیریم. بانجی Halo را ساخت و فرمولی موفق برای آت تعیین کرد، به نظرتان وقت آن نرسیده که این تیم محبوب، عنوان موفق دیگری خلق کند؟ Destiny شاید یک هیلوی دیگر باشد تا دوباره با موفقیت‌هایش، نام بانجی را بیش از پیش بر سر زبان‌ها بیندازد. هر چند هنوز اطلاعات دقیقی از بازی مشخص نیست، اما از Concept Artهایی که از بازی لیک شده بود، چنین استنباط می‌شد که بازی اتمسفری مشابه سری هیلو خواهد داشت. اطلاعات اولیه از بازی حاکی از این بود که نام پروژه ابتدا تحت عنوان “Tiger” شناخته شده بود، هر چند این بازی نام‌های متعددی به خود گرفته، اما در نهایت تحت عنوان Destiny معرفی شد. این بازی دوباره یک sci-fantasy خواهد بود که بازی‌باز را به خاج از کره خاکی خواهد برد. سبک بازی نیز FPS است، البته نه یک FPS ساده، بلکه یک MMO FPS. شاید تجربه یک بازی شوتر اول شخص آن هم در مقیاس بالایی از باز‌کنان، تجربه منحصربفردی باشد و همگان را برای رویارویی با یک WoW از نوع FPS آماده کند. همین‌ها‌ باعث می‌شود تا از همین الان به بازی لقبی تحت عنوان “World of Warcraft در فضا” داد. بانجی قول داده است که نسخه‌های الحاقی از بازی در پاییز سال‌های 2014، 2016، 2018 و 2020 عرضه کند. این نشان از این دارد که سازندگان تمرکز خاصی به نسل بعدی دارند و از همین الان بر روی قابلیت‌های نسل جدید حساب باز کرده‌اند. ناشر بازی کمپانی نامدار Activition خواهد بود. شاید هنوز خیلی زود باشد که در مورد این بازی اظهار نظر کرد، اما Bungie استدیویی نیست که در برابر هایپ‌ها کم بیاورد.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 8.38
7.5 9.5 9.0 8.5 9.0 8.0 9.5 7.5 9.0 8.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
7.0 8.5 8.0 8.0 7.5 7.5 8.5 8.0 9.5 9.0

 

,

Gears of War Judgment

سازنده: People Can Fly
ناشر: Epic Games
X360

با عرضه Gears Of War 3 و بسته شدن پرونده مارکوس فینیکس و همرزمانش، عاقبت جنگ میان انسان‌ها و Locustها نیز معلوم گردید. اما زمان آن رسیده که چرخ‌دنده‌های جنگ بار دیگر به حرکت در‌آیند. ولی اینبار به دستPeople Can Fly، همان مغز‌های متفکر و ذهن‌های شوخ طبع دست‌اندر‌کار ساخت Bulletstorm. با علم به این موضوع و Spin-off بودن این الحاقیه از سری GeOW، در نگاهی سطحی و اولیه داستان Gears Of War: Judgment چیزی در مایه‌های : شروع. کشتار Locustها توسط Baird و دوستان. اتمام داستان. به نظر می‌آید. اما با نگاهی دقیق‌تر معلوم می‌شود PCF در این زمینه از همه‌ی توان خود استفاده کرده و برای خلق داستانی مناسب در شان prologue عنوان بزرگی همچون GeOW سنگ‌ تمام گذاشته است. داستان وقایع مربوط به 1 ماه پس از حمله بیگانگان را بیان می‌کند و از جایی آغاز می‌شود که Baird و هم‌جوخه‌های ش بدلیل سرپیچی از فرمان مافوق مواخذه می‌شوند، با پیشروی در بازی و با توضیح هر رشته از وقایع با زبان Baird (یا دوستانش)، به زمان وقوع همان اتفاقات بازگشته تا اعترافاتشان را با دستان خود رقم بزنیم. نحوه روایت غیر‌خطی بوده و تصمیمات بازیکن می‌توانند تغییراتی هر چند کوچک در سیر داستان داشته باشد. با در نظر گرفتن این شیوه روایت درگیر کننده، واضح است که با داستان ساده و سطحی‌ طرف نیستیم و انتظار می‌رود برخلاف شیوه‌های معمول و کلیشه‌ای، سرنوشت کاراکتر‌ها و سرانجام داستان تا ثانیه‌های واپسین بر همگان پوشیده بماند.

بازی از حیث بصری نیز پیشرفت نسبتا محسوسی در مقایسه با شماره‌های قبلی داشته است. طراحی محیط‌ها به سبک و سیاق اولیه این سری بازگشته و بخوبی حس و حال سیاره‌ای تحت حمله ‌بیگانگان را منعکس می‌کند. اکثر مراحل در تاریکی شب پی گیری می‌شوند و رنگ بندی مدل‌ها از خانواده رنگ زرد فاصله گرفته و به مشکی- آبی تیره‌ی آشنای GeOW1 نزدیکتر شده‌اند. جزئیات محیط‌ها و چهره‌ی شخصیت‌ها نیز به خوبی پرداخته شده‌ و همگی زیبا و چشم‌نواز به نظر می‌رسند. در بخش گیم‌پلی و Combat System هم همان هسته‌ی قدرتمند و توانای سری به همراه چند تغییر مثبت و نوآورانه به چشم می‌خورد. به‌کار رفتن المان‌های Horde Mode در بخش‌های از حالت تک‌نفره، یا استفاده همزمان از Lancer و سپر‌های قابل حمل از جمله این تغییرات به‌جا می‌باشند. تعدادی اسلحه جدید نیز به زراتخانه غنی COGها اضافه شده تا در مقابل دشمنان، از حیث قدرت آتش (به اصطلاح) کم نیاورید. بخش آنلاین قدرتمند سری هم بدون نیاز به تعریف یا توضیح اضافه قرار است بار دیگر بازگردد تا به‌لطف آن لحظاتی به یاد ماندنی برای شما و دوستانتان رقم بخورد. تمامی مد‌های استاندارد و محبوب در این شماره نیز قابل دسترسی خواهند بود.

علاوه بر مد‌های آشنای قدیمی مدی تازه، که تلفیقی از مد‌های Horde، TDM، Beast و با کمی درون مایه‌های Tower Defense، به منوی بلند بالای آنلاین بازی اضافه شده‌است. در این مد تازه بازیکنان به دو دسته‌ی COG و Locustها تقسیم خواهند شد و وظیفه‌ی هرکدام به ترتیب محافظت از آیتم ماموریت و دیگری انهدام هدف مورد نظر می‌باشد. همچنین برای اولین بار قابلیت انتخاب کلاس‌های مختلف در بخش چند نفره بازی تعبیه شده تا مناسب با کلاس انتخابی، توانایی تعمیر ابزار آلات دفاعی، درمان هم‌تیمی‌ ها، تامین مهمات نیروهای خودی و… را دارا شوید. تاکنون تریلرها و اطلاعاتی که از بازی منتشر شده همگی امیدوار کننده بوده‌اند پس در بهترین حالت می‌توان انتظار داشت Judgment گوشه‌ای از موفقیت‌های سری اصلی را تکرار کند. برای اطمینان از تحقق این امر باید تا مارچ سال 2013 منتظر ماند.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 8.40
8.5 8.5 8.0 8.5 8.0 8.5 8.5 8.5 7.0 9.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
9.0 8.5 9.0 8.0 8.5 8.5 7.0 9.0 9.0 8.5

 

,

Battlefield 4

سازنده: EA Digital Illusions CE
ناشر: Electronic Arts
X360, PS3, PC

سری بازی‌های میدان نبرد یکی از اصلی‌ترین و قدیمی‌ترین قطب‌های سبک نظامی شوتر است که همواره سعی داشته با ایجاد بخش مالتی‌پلیر قدرتمند و وسیع، راه خود را از دیگر حریفان جدا کند که البته در این راه هم موفق بوده است. در سال 2011 آخرین نسخه از این سری با نام Battlefield 3 وارد بازار شد و با به نمایش گذاشتن وسعت جدیدی دربخش مالتی پلیر باری دیگر نام خود را بر سر زبان‌ها جاری کرد. مانور و به اصطلاح داگ‌فایت‌هایی که به بواسطه جت‌های جنگنده صورت می‌گرفت، تنها گوشه‌ای از این مالتی پلیر قدرتمند بود. متاسفانه این نسخه در بخش سینگل پلیر نتوانست نظر منتقدین را به خود جلب کند و با مشکلاتی همراه بود. شرکت دایس برنامه ریزی بلند مدتی را برای این عنوان در نظر گرفت و اعلام کرد که تا مارس سال 2013 از این بازی ساپورت خواهد کرد. هنوز تب و تاب این عنوان نخوابیده بود که با خبری شکه‌کننده مواجه شدیم. EA اعلام کرد که با پیش خرید عنوان Medal of Honor،می‌توانید به بخش بتای مالتی پلیر BF4 در سال 2013 دسترسی پیدا کنید. از آنجایی که همیشه حداکثر 1 یا 2 ماه بعد از نسخه بتا، نسخه کامل بازی روانه بازار هامی‌شوند پس باید در اواخر سال 2013 یا حداکثر دو ماهه اول سال 2014 منتظر این عنوان باشیم. نسخه کنسولی شماره قبل دارای اشکلاتی بود که طبق شایعاتی تقریبا باورپذیر، DICE شماره بعدی بازی را برای کنسول‌های نسل بعد طراحی خواهد کرد تا محدودیت‌های نسخه قبلی را نداشته باشد. از جمله این محدودیت‌ها میتوان به افزایش تعداد نفرات بازی کننده، برابر با نسخه PC یعنی 64 نفر اشاره کرد. همچنین DICE طبق شایعات قول 60 فریم بودن بازی آن هم در رزولوشن 1080p را به طرفداران داده است. حال باید منتظر بود و دید که آیا شماره چهارم از این سری خوش نام و نشانمی‌تواند به همانند نسخه‌های قبلی طرفداران (مخصوصا کنسول بازی ها) را راضی نگاه دارد یا خیر.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 8.40
9.0 8.0 7.0 8.5 8.5 8.0 9.0 9.0 9.0 9.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
8.0 9.0 8.0 8.5 8.0 9.0 8.0 8.0 8.5 8.0

 

,

Metro: Last Light

سازنده: 4A Games
ناشر: THQ
X360, PS3, PC

چه کسی فکر می‏کرد تنها راه زنده ماندن انسان ها، زندگی در تونل‏های مترو باشد. خوب ظاهراً روسیه اینطور فکر می‏کند. در سال 2010، Metro 2033 عرضه شد. بازی‌ای که با گرافیک فوق‌العاده خود توجه خیلی‌ها را جذب خویش کرد. نکات مثبت این بازی تنها به گرافیکش محدود نمی‏شد و داستانی جالب را همراه اتمسفری مخوف به همراه گیم‏پلی جذب‌کننده را نیز می‌توان جزو نکات قوت آن معرفی کرد. در سری بازی Metro که برگرفته از کتابی روسی به همین نام است، داستان مردی به نام Artyom را روایت می‏شود که مانند خیلی‏های دیگر، برای زنده ماندن در دنیایی نابود شده توسط بمب‏های اتمی، به تونل‏های مسکو پناه برده است. مدتی نمی‏گذرد که با وی موجوداتی به نام The Dark Ones ارتباط برقرار می‏کنند. تنها راه ارتباط این موجودات به صورت روانی می‌باشد و امکان ارتباط فیزیکی ندارند. این موجودات در اصل انسان هایی تکامل یافته‏اند و تنها خواسته‏شان زندگی دوباره با انسان‏ها می‏باشد؛ ولی حیف که تنها آرتیوم قابلیت گوش دادن به آن‏ها بدون دیوانه شدن را دارد. Artyom در ماجراهای خود با موجوداتی که توسط اشعه‏های رادیواکتیو تبدیل به هیولاهایی وحشی شده‏اند برخورد می‏کند و سعی در دفاع آخرین پناهگاه‌های انسان‌ها در مقابل آنان را دارد. در Metro: Last Light، امید به دل بازماندگان باز می‏گردد. حال سال 2034 می‏باشد و خاکسترهای اتمی و میزان رادیواکتیو کاهش پیدا کرده‏اند. درخت‏ها دوباره شروع به رشد کرده‏اند و صدای نسیم شنیده می‏شود. آیا همه چیز پایان یافته و خوبی دوباره بازگشته است؟ خبری از سلاحی با قدرت تخریب کل دنیا به گوش می‏رسد. سلاحی که در مدت چند ثانیه کل انسان‏ها را نابود می‏کند. Artyom تنها امید برای نجات انسان هاست. وی به دنبال این سلاح می‏رود و در راه علاوه بر موجوداتی ترسناک با انسان هایی رادیکال نیز مبارزه می‏کند. در مارچ 2013 از تونل‏های مترو بیرون آیید و انسان‌ها را با کیبورد و یا دسته کنسول خود نجات دهید.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 8.45
8.5 8.5 8.5 8.0 8.0 7.5 8.0 8.5 8.5 8.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
8.0 9.5 9.0 8.5 9.0 8.5 7.5 9.0 8.5 9.0

 

Dark Souls II

سازنده: From Software
ناشر: Namco Bandai Games
X360, PS3, PC

Dark Souls یکی از بازی‌های بسیار خاص و منحصربفردی بود که در سال 2011 عرضه شد و منتقدین و طرفداران زیادی دور خود جمع کرد. همه از سختی بازی صحبت می‌کردند، با این تفاوت که عده‌ای این سختی را بخشی از گیم‌پلی می‌دانستند و عده‌ای آن را ابزاری برای خورد کردن اعصاب. با این حال اکثر مخالفان بازی بعد از مدتی با بازی کنار آمدند و کم کم خود به یکی از طرفداران سفت و سخت بازی تبدیل شدند، طوری که بعضا خود جزو کسانی بودند که از بازی حمایت می‌کردند. پس به نظر می‌رسد که بازی گنجینه‌هایی در خود نهفته داشت که هر علاقمندی را مجاب به تجمل سختییش می‌کرد. از جمله این گنجینه‌ها می توان به اتمسفر فوق‌العاده بازی اشاره کرد که ترس را به نوع متفاوتی در رگ‌هایمان جاری می‌کرد. ترس از اینکه توان مقابله با دشمنان را ندارید، ترس از اینکه نمی‌توانید شاخ شوید، ترس از اینکه در توانمند‌ترین حالت خود، همچنان در برابر دشمنان خود نا‌توانید و در نهایت اینکه همچنان عددی نیستید. Dark Souls مشابه بازی‌هایی نبود که قهرمان را از همان اول بازی تحویل شما دهد و در نهایت قهرمان کسی نبود که یک تنه همه را حریف باشد.

جدای اتمسفر، بازی از نظر طراحی‌ها و مدل‌سازی‌های هنری نیز یک شاهکار بی‌چون و چرا محسوب می‌شد. وجود انواع سلاح‌ها با اشکال و نقش و نگارهای مختلف، در کنار محیطی کاملا تاثیرگذار باعث می‌شد تا تجربه جدیدی از طراحی بصری داشته باشیم. قهرمان داستان یکی از Undeadهایی بود که نقش مهمی در آینده جهان داشت، آیا دوباره خدایان فرمانروایان زمین می‌شدند و یا نیروی تاریکی؟ داستان DS تا حدودی مبهم تمام شد و همین باعث می‌شد تا سوالات زیادی در ذهن مخاطبین بوجود بیاید. اینکه آیا قهرمان ما که الان تبدیل به Dark Lord شده، داساتانش تمام شد و یا به عبارتی این هنوز شروعی بر آغاز بود؟ همه برای رسیدن به جواب چنین سوالاتی، منتظر شماره دوم بازی بودند. چندی پیش و در مراسم VGA، تریلری از این بازی منتشر شد که تقریبا همه را غرق زیبایی های خودش کرد. همه منتظر اطلاعات بیشتر بودند، از همان لحظات اول حدس‌ها و گمانه‌زنی‌ها در مورد شخصیت بازی که در تریلر نشان داده شده بود، آغاز شد و اکثرا فکر می‌کردند که این شخصیت، داستان بازی‌ را دادمه خواهد داد.

اما همه این حدسیات در همان ابتدا مهر ابطال خوردند، زیرا که کارگردان سابق بازی یعنی Hidetaka Miyazaki اعلام کرد که داستان بازی به موازات داستان Dark Souls خواهد بود. چیزی که از تریلز می توان برداشت کرد این است که اژدهایان نقش خاصی در بازی ایفا می‌کنند و شاید دشمن اصلی بازی محسوب شوند، این ادعا موقعی بیشتر می‌شود که بر روی کلاه‌خود شخصیت بازی، اژدهایی دیده می‌شود. از طرفی گروهی از دشمنان که با ماسکی سفید به شخصیت تریلر حمله می‌کنند، یکی از علامت سوال‌های بزرگ تریلر محسوب می‌شوند. جو خاصی که تریلر داشت نشان می داد که بازی همچنان آن حس سردرگم بودن، تنها بودن و ناامیدی را خواهد داشت، و این همان چیزیسیت که Dark Souls را می‌سازد. کارگردانی این شماره از بازی بر عهده Hidetaka Miyazaki نخواهد بود و او این بار ناظر کیفی کار است. در عوض Tomohiro Shibuya و Yui Tanimura به طور مظترک کارگردانی بازی را بر عهده خواهند داشت. چیزی که از همین الان مخاطبین را دل‌نگران کرده، این است که آیا هسته بازی به واسطه تغییر کارگردان متحول خواهد شد؟ آیا ممکن است دوباره این بازی به سرنوشت بازی‌هایی دچار شود که با طمع برای جذب مخاطب بیشتر از ساختار اصلی خود فاصله بگیرد؟ خوشبختانه میازاکی این جو منفی را از ذهن مخاطبین زدود و در صحبت‌هایی اعلام کرد که بازی همچنان سخت و نفس‌گیر خواهد بود. امیدواریم این سحنان میازاکی بیش از یک ادعا باشد. بازی قرار است در سال 2013 منتظر شود، اما احتمال این نیز وجود دارد تا 2014 به تعویق بیوفتد.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 8.45
9.5 8.0 9.0 9.5 7.0 8.5 8.0 9.5 7.5 8.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
8.0 8.5 8.5 8.0 8.5 9.0 7.5 8.0 8.0 10

 

,

Crysis 3

سازنده: Crytek Frankfurt
ناشر: Electronic Arts
X360, PS3, PC

اولین چیزی که با شنیدم نام Crysis به ذهن شما خطور می‏کند، گرافیک فوق العاده عالی می‏باشد. حال نوبت شماره سوم بازیست که با گرافیک نسل بعد خود، شما را خیره کند. Crysis 3 بازی‌ای به سبک شوتر اول شخصیست که توسط Crytek در حال ساخت و ناشر آن Electronic Arts است. پلتفرم‏های معرفی شده نیز Xbox 360, Playstation 3, Microsoft Windows هستند. داستان این شماره از بازی، 24 سال پس از شماره دوم در New York اتفاق می‏افتد. ما در نقش Prophet به شهر نیویورک باز می‏گردیم تا تنها از آن، خراب شده‏ای واقع در یک گنبد Nanoـی بزرگ ببینم. حال آن شهر پیشرفته، جنگلی بیش نیست. جنگلی پر از نیروهای فضایی Ceph. پس از مدتی متوجه می‏شویم که ساخت این گنبدها زیر سر ابرشرکت Cell می‏باشد و شعاری که برای آن‌ها می‏دادند، حفاظت شهروندان از عوامل خارجی و داخلی می‌بود. هدف اصلی Cell از این امر، به دست آوردن آخرین تکنولوژی‏ها و سلطه بر دنیا می‏بود. گیم‏پلی بازی تقریباً همان گیم‏پلی شماره دوم بازی است. این خبری ناخوشایند برای PCبازها و خبری خوشایند برای کنسول‌بازان است. شما در شماره سوم بازی قادر به گشت و گذار آزاد در این شهر بسیار وسیع خواهید بود که با گرافیکی خیره کننده، حتماً تجربه‌ای شیرین و فراموش نشدنی را به جا خواهد گذاشت. ظاهراً تنها امید نیویورک شما هستید تا با شکار این موجودات فضایی و سربازان Cell، امیدی تازه ببخشید. منتظر بازگشت Prophet در فبریه 2013 باشید.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 8.53
8.5 8.0 8.5 8.5 9.0 7.5 8.5 9.0 8.5 9.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
8.5 9.0 8.5 9.5 9.0 8.5 8.0 7.0 8.5 9.0

 

The Walking Dead: Season 2

سازنده: Telltale Games
ناشر: Telltale Games
X360, PS3, PC, Mac, iOS

تا به حال بازی‌های زیادی با محوریت زامبی‌ها ساخته شده‌اند ولی اکثر آن‌ها به سبک اکشن و یا شوتر بوده‌ و تنها هدف بازیکنان در آن‌ها از بین بردن این موجودات وحشتناک به وسیله سلاح‌های سرد و گرم است. بازی Walking Deadکه بر پایه سری کمیک Robert Kirkman می‌باشد، عنوانی است که از این موجودات محبوب در یک سبک ماجرایی و برای خلق یک داستان جذاب و زیبا استفاده کرده است. هدف Walking Dead به چالش کشیدن مهارت شما در کشتار زامبی‌ها نیست بلکه می‌خواهد با کمک شما داستان انسان‌هایی را بگوید که در یک دنیای آخر الزمانی و پر از زامبی برای نجات جان خود تلاش می‌کنند. این اولین باری است که در یک بازی با محوریت زامبی‌ها، تأکید بر روی روایت داستان انسان‌ها و روابط بین شخصیت‌هاست که در آن خبری از جمع آوری مهمات و ساخت سلاح‌های ترکیبی نیست. در Walking Dead شما باید برای نجات جان شخصیت‌های دیگر تصمیم گیری کنید، برای نجات جان یک دختر بچه که تنها پناهش شما هستید و البته شلیک چند تیر شما را به مقصدتان نمی‌رساند. Telltale Games با ایده‌های جالب خود، تجربه جدیدی به وجود آورده است تا بازیکنان را از کلیشه‌های موجود در بازی‌های رایانه‌ای برهاند. فصل اول Walking Dead به شگفتی ساز سال 2012 و یک اثر به یاد ماندنی در نسل حاضر تبدیل شد. این یک تعریف اغراق آمیز نیست، حقیقتاً این عنوان ماجرایی ساده، با داستان دراماتیک و زیبا، شخصیت‌های باورپذیر و روایت فوق‌ا‌لعاده‌اش، تأثیری بر روی مخاطبان گذاشت که حتی از برخی بازی‌های AAA نیز نمی‌توان چنین انتظاری داشت.

به هر حال انتخاب این بازی و استودیوی سازنده‌ آن به عنوان بهترین‌های سال 2012 گواهی بر این مدعاست. به غیر از تأیید ساخت فصل جدیدی از این سری، اطلاعات بیشتری در دسترس نیست، ولی با توجه به پایان بازیU انتظار می‌رود که فصل دوم ادامه‌‌ای بر فصل اول و روایتگر سرنوشت کلمنتاین (Clementine) و دیگر شخصیت‌های فصل اول باشد. البته دنیای Walking Dead به قدر کافی گسترده هست تا بتوان داستان جدیدی از آن روایت کرد پس این احتمال نیز وجود دارد که فصل دوم بازی روایت گر داستان شخصیت‌های جدیدی باشد که ارتباطی با فصل اول ندارند. در صورتی که نظریه اول درست باشد احتمال حضور شخصیت‌های چون کلمنتاین، گلن (Glenn)، لیلی (Lilly)، کریستا (Christa)، امید (Omid)، مالی (Molly) و ورنون (Vernon) و گروهش در این فصل وجود دارد. با توجه به عملکرد Telltale Games در ساخت فصل اول و موفقیت آن، انتظارها از فصل دوم به شدت بالا رفته است. Walking Dead یک عنوان سریالی است پس احتمالاً تغییرات بزرگی در گیم پلی و سبک گرافیکی بازی نخواهیم دید و با همان مکانیزم در گیم پلی و همان گرافیک Cel-Shading رو به رو خواهیم بود. به هر حال امید است سازندگان در ساخت فصل دوم بازی نیز همان روند موفقیت‌آمیز فصل اول را پیش بگیرند و با حل برخی از مشکلات که در گیم پلی، انیمیشن‌ها و گرافیک وجود داشت، فصل جدید را کامل‌تر از قبل ارائه کنند. البته گسترش ایده تأثیر انتخاب‌ها در روایت داستان و تأثیر بیشتر تصمیمات و عملکرد مخاطب در خط داستانی نسبت به فصل اول نیز می‌تواند موفقیت بیش‌تر فصل دوم را تضمین کند. با تجربه‌ای که Telltale Games در ساخت Walking Dead بدست آورده است می‌توان انتظار داشت که فصل جدید این عنوان نیز در ردیف بهترین‌های 2013 قرار بگیرد.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 8.60
8.5 8.5 9.0 8.0 9.0 9.0 8.5 9.0 8.5 8.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
9.0 8.0 9.0 7.5 9.0 8.5 7.5 9.0 9.0 9.5

 

Beyond: Two Souls

سازنده: Quantic Dream
ناشر: Sony Computer Entertainment
PS3

به نظر می‌رسد Beyond: Two Souls برای افرادی که به بازی‌های احساسی و روایت‌محور علاقه دارند عنوان بزرگی است، علاوه بر آن می‌توان گفت این بازی از بزرگترین عناوین سال 2013 و حتی نسل هفتم بازی‌های رایانه‌ای است. کارنامه درخشان استودیوی سازنده، ایده‌ها و تجربیات کارگردان خلاق بازی، استفاده از یکی از محبوب‌ترین ستارگان هالیوودی به عنوان شخصیت اصلی بازی و قرار گرفتن نام بازی در کنار انحصاری‌ها بزرگ کنسول PS3 می‌توانند دلایل کافی برای اثبات این ادعا باشند. اما به غیر از این موارد چه چیزهایی Beyond را از بقیه عناوین جدا کرده و آن را جزو مورد انتظارترین بازی‌های سال 2013 می‌کند؟ چه چیزی باعث می‌شود که طیف بیشتری از بازیکنان علاقه‌مند به تجربه این عنوان بشوند؟ شاید شما طرفدار دیوید کیج (David Cage) باشید یا به هر دلیلی از او متنفر باشید! ولی یک حقیقت راجع به او این است که می‌داند چگونه یک داستان جذاب و زیبا خلق کند. صرف نظر از ضعف‌هایی که در داستان‌های دو عنوان Heavy Rain و Fahrenheit وجود داشت، این دو عنوان به یاد ماندنی شدند. این وعده نویسنده و کارگردان است که داستان Beyond نه تنها از کارهای قبلیش بزرگتر است بلکه به یاد ماندنی‌تر نیز خواهد بود. کیج ادعا می‌کند Beyond حتی در خارج از صفحه نمایش مخاطب را درگیر داستان جذاب خودش کرده و همواره در طول بازی یا پس از آن ذهن مخاطب را به چالش می‌کشد. زندگی پس از مرگ چگونه است؟ این سؤال و پاسخ به آن محوریت داستان بازی را شکل می‌دهد. داستان روایت‌گر 15 سال از زندگی دختری به نام جودی هولمز (Judy Holmes) است.

بازیکنان از 8 تا 23 سالگی جودی را می‌بینند و در تمامی روزهای شادی و یا سختی او در کنارش هستند. اما جودی دختری است که حضوری ماورای طبیعت را در اطرافش حس می‌کند و این به واسطه وجود آیدن (Aiden) است. بله، آیدن یک روح و در واقع برای جودی رابطی بین این دنیا و دنیای دیگر است! مطمئناً داستان بازی فقط مربوط به تعقیب و گریزی نیست که در تریلر‌های این بازی دیدیم و این مورد فقط قسمت کوچکی از 15 سال داستان زندگی جودی را شکل می‌دهد. داستان بازی بسیار گسترده‌تر است و تأکید بسیار زیادی به رابطه بین جودی و آیدن دارد و در نهایت بازیکنان به پاسخ سؤال مطرح شده خواهند رسید.

Ellen Page بازیگر محبوب و با استعداد سینما، کمک زیادی به باورپذیرتر شدن شخصیت جودی کرده است. چهره و حرکات صورت و اعضای بدن Ellen به لطف تکنیک موشن کپچر (Mo-Cap)، انیمشن‌های فوق‌العاده‌ای را برای جودی فراهم کرده است، همچنین صدای او باعث می‌شود که مخاطب ارتباط بهتری با شخصیت جودی برقرار کند. گیم پلی بازی متحول شده و نسبت به Heavy Rain گسترده‌تر است. المان‌های QTE کماکان قسمتی از گیم پلی بازی را تشکیل می‌دهند ولی این بار درBeyond بازیکنان می‌تواند کنترل مستقیم جودی و آیدن را در دست بگیرند، به همین علت بازی اکشن بیشتری نسبت به ساخته‌های قبلی Quantic Dream دارد. بازیکن درBeyond می‌تواند کنترل وسایل نقلیه را نیز مستقیماً در دست بگیرد. بازیکنان همچنین کنترل مستقیمی در هدایت آیدن دارند. آیدن با حسگر حرکتی SixAxis حرکت داده می‌شود، او یک روح است پس می‌تواند از همه چیز عبور کند و همه جا برود. آیدن وارد ذهن افراد مختلف می‌شود و کنترل آن‌ها را در دست می‌گیرد، همچنین او می‌تواند اشیاء را تکان دهد و از آن‌ها برای محافظت از جودی استفاده کند که این مورد باعث جذابیت گیم پلی می‌شود.

در اطراف افراد مختلف یک هاله رنگی وجود دارد که با توجه به رنگ آن‌ها، آیدن می‌تواند کارهای مختلفی انجام بدهد، مثلاً به وسیله آیدن می‌توان سربازانی که هاله قرمز رنگ دارند را خفه کرد و یا وجود افرادی که هاله نارنجی رنگ دارند را تسخیر کرد. البته تمامی این اعمال به وضعیت روحی و جسمی جودی بستگی دارد. امکان سوئیچ کردن بین جودی و آیدن وجود دارد ولی بعضی اوقات بازیکن در این مورد اخیتاری ندارد. آزادی عمل در Beyond بالاست، محیط‌های بازی بسیار بزرگ هستند و انتخاب‌های زیادی پیش پای بازیکن وجود دارد. بسته به نحوه عملکرد بازیکنان روایت داستان بازی متفاوت است و به ازای هر عملی از سوی بازیکنان واکنش متفاوتی وجود دارد، پس Beyond یک عنوان کاملاً خطی نیست. در بازی چیزی به نام Game Over وجود ندارد، مثلاً اگر بازیکن در دام نیروهای پلیس بیفتد بازی کماکان ادامه دارد ولی به شیوه دیگری روایت می‌شود. به اعتقاد کیج این همان چیزی است که در زندگی واقعی وجود دارد؛ چون انسان‌ها نمی‌توانند به گذشته برگشته و تصمیمات خودشان را تغییر دهند.

گرافیک بازی را نمی‌توان در قالب کلمات توصیف کرد. تا به اینجا تریلرها نوید گرافیک هنری و تکنیکی فوق‌العاده و بی‌نظیر را می‌دهند. گرافیک زیبای Heavy Rain نشان داد که Quantic Dream توانایی‌های زیادی در این زمینه دارد و اکنون این استودیو به لطف تکنولوژی جدید موشن کپچر خود می‌تواند بهترین و طبیعی‌ترین گرافیک را در بین عناوین بزرگ این نسل به نمایش بگذارد. در Beyond علاوه بر طبیعی بودن چهره‌ها، محیط‌های بازی بسیار طبیعی و با جزئیات فراوان طراحی شدند. گرافیک هنری بازی به واسطه رنگ‌بندی مناسب و اتمسفر تاریکی که در بازی وجود دارد بسیار عالی به نظر می‌رسد. نورپردازی و افکت آب و آتش فوق‌العاده هستند و سهم زیادی در طبیعی تر شدن گرافیک بازی دارند. فقط کافی است که به طراحی قطرات آب باران و نحوه برخورد آن‌ها با اجسام، تأثیر نور چراغ موتور بر محیط در شب بارانی و همچنین افکت‌های انفجاری که در تریلرها به نمایش در آمدند نگاه کنید تا لب به تحسین گرافیک فوق‌العاده بازی باز کنید.

Beyond: Two Souls یک عنوان ساختارشکنانه است که با محتوای عمیق خود، تجربه جدیدی در دنیای بازی‌های رایانه‌ای به وجود می‌آورد، تجربه‌ای که فراتر از شلیک کردن به هدف‌های گوناگون است، عنوانی که مخاطب فقط آن را بازی نمی‌کند، بلکه در آن زندگی می‌کند، این‌ها همگی وعده‌های کارگردان خلاق بازی، آقای دیوید کیج است. و اما می‌توان گفت Beyond با داستان عمیق و شخصیت‌های منحصر به فرد و مضامین اخلاقی، دیالوگ‌های جذاب، انتخاب‌ها و تأثیرات آن‌ها، در کنار یک گیم پلی فوق‌العاده و گرافیک بی نظیر، لحظاتی به یاد ماندنی‌ را برای مخاطبانش رقم می‌زند. اگر Beyond تا به اینجا شما را راضی کرده است، خودتان را برای همراهی جودی و هدایت آیدن در 2013 و در سومین ایستگاه بازی آماده کنید.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 8.60
8.5 8.0 7.0 8.5 9.0 9.0 8.0 8.5 9.0 8.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
9.0 9.5 8.5 8.5 9.5 8.0 9.0 9.0 8.5 8.5

 

Rayman Legends,Rayman Legends

سازنده: Ubisoft Montpellier
ناشر: Ubisoft
Wii U

در عصری که بازی‌های جدی و پایبند به اصول و تراژدی خشونت، جای خود را در زندگی بازیکنان پیدا و استوار کرده‌اند، بازهم کمبودی حس می‌‌شود. این کمبود می‌ تواند ناشی از نبود عنصری در این بازی‌ها باشد، آن هم کم‌رنگ و عدم حس Fun بازیست که اغلب بازیکن‌ها به دنبال آن هستند. همین کمبود باعث می‌‌شود تا بازی‌های پازلی و پلتفرمینگ مسیر تازه‌ای در زندگی بازیکن برای خود باز کنند. یکی از زیباترین بازی‌های سبک پلتفرم سری بازی‌های Rayman است که تاکنون موفق‌ترین بازی در سبک خود بوده است. اگر از نسخه‌های پیشین این سری خوشتان آمده و حس تازگی و نشاط را چشیده‌اید و اگر می‌‌خواهید دوباره همان احساسی که در گذشته با کاراکتر‌های عجیب بازی داشته اید تجربه کنید Rayman Legends فرصت خوبی برایتان مهیا کرده تا دوباره شاد و سر زنده شوید. داستان بازی در حقیقت دنباله‌ای مستقیم بر Rayman Origins خواهد بود که سال گذشته مهمان خانهایتان شد. فرجام کاراکتر‌های ما تا جایی ادامه پیدا می‌کند که آنها تصمیم می‌گیرند برای کشف اسرار پنهان جنگل و سرزمین میانه دست به جستوجوی بیشتری بزنند، همین عامل کوچک در عین حال غنی زمینه را برای روایت Rayman دیگری فراهم می‌کند. گیم‌پلی بازی تقریبا همانیست که در نسخه‌های پیشین بخصوص Origins با آن رو به رو بودیم، ولی با این تفاوت که ویژگی‌های مختلف و جدیدی که باعث گسترده‌تر شدن المان‌های بازی می‌شود در آن گنجانده شده است. امکان پرش، مبارزه با دشمنان و کمک به دوستان در بخش مولتی‌پلیر بهبود یافته و حس هم‌دوستی و جنگجو بودن را در کنار جذابیت به بازیکن القا می‌کند. ساخت بازی توسط Ubisoft Montpelier صورت می‌ گیرد و تاریخ عرضه بازی هم 5 مارچ در اروپا خواهد بود. لازم به ذکر نیست که این بازی در انحصار Wii U قرار دارد.

نظرات
حمید: همانند Origins این بازی مثل یک جشن بزرگ و هیجانی هست که از تمامی بخش های آن خلاقیت هنری می بارد!
سینا: یکی از دلایلی که از نداشتن WiiU ناراحتم.
آریا: یکی از ناراحت کننده ترین لحظات سال 2012 برای من معرفی این بازی به صورت انحصاری برای Wii U بود. بازی ای که نسخه قبلش جزو بهترین تجربه های این نسل من بود و عاشقش بودم. امیدوارم این نسخه هم به همون زیبایی باشه و البته برای بقیه کنسول ها هم عرضه بشه!!
امیرحسین: عاشقشم. بد می خوامش
سهیل: فقط 20 دقیقه طول میکشه تا از شوک ناشی از گرافیک هنری این بازی در اومد. واقعا یک بازی چه قدر میتونه هنری باشه. از معدود بازی هایی که ثابت میکنه بازی سازی یک هنره نه تجارت.
احد: دوباره قراره اون گرافیک شاد و دوست داشتنی بیاد سراغمون.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 8.70
8.5 9.5 8.5 8.5 9.0 9.0 8.5 8.5 9.5 8.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
9.0 8.0 9.5 8.0 9.0 8.5 8.5 8.0 9.0 8.5

 

,

God of War: Ascension

سازنده: SCE Santa Monica Studio
ناشر: Sony Computer Entertainment
PS3

God Of War: Ascension عنوانی تازه و درخور توجه ایست، زیرا این بازی که هفتمین عنوان از سری بازی‌های God of War است و بازگوکننده وقایع و اتفاقاتی خواهد بود که تاکنون با آنها بصورت مبهم و مه‌آلود آشنا بودیم. Ascension روایت تبدیل جنگجوی بی‌نام و نشانیست که مراحل قهرمان شدن را طی می‌‌کند. همان طوریکه از مقدمه تفهیم شد، Ascension شروعی بر تمام نسخه‌های منتشر شده از این سریست. Kartos فردیست که برای رسیدن به آنچه در پس ذهنش جاریست دست به هر کاری زده، از قتل عام بی گناهان تا کشتار بی رحمانه دشمنانی که تنها نیمی از خشم او را برای آنچه در گذشته انجام داده است، تسکین می‌ دهد. 6 ماه پس از کشته شدن دختر و همسرش، اینبار خدایان هستند که باید تقاص آنچه بر سر Kratos آمده است بدهند، تقاص خون دو تن از بهترین کسانی که کریتوس می‌‌توانست در این دنیای فانی از آنها برخوردار باشد.

از آنجایی که داستان بازی نزدیک به اتفاقات تلخ God Of War در جریان است ،احتمال می‌ رود شاهد Flashbackهایی باشیم که روایت‌گر اتفاقات و مسائل ماقبل کشته شدن همسر و دختر کریتوس باشند.(در صورت وجود FlashBack احتمال می‌‌رود که باید شاهد حضور و خودنمایی Ares باشیم) با چنین پیش زمینه‌ای است که می‌ توان گفت عصر جدیدی در سناریوی کریتوس رقم می‌‌خورد. اینها تنها مقدمه‌ای برای ایجاد آشوب‌های بعدیست که شامل مبارزه با غول‌ها و خدایان بسیار می‌‌شود. البته تمام این مبارزات و خون ریزی‌هایی که شاهدشان هستیم تنها برای رسیدن به آرامش، آزادی و رستگاریست که بهای گزافی دارد و خواهد داشت. طبق اطلاعاتی که در همان روز‌های ابتدایی نمایش بازی منتشر شد، بازی از قرار معلوم دوباره‌سازی شده و شاهد المان‌های و جزئیات ریز و درشت بسیاری در آن خواهیم بود. اطلاعاتی که از دمو‌های بازی استنباط می‌‌شود، حاوی نکاتیست که جای تامل و بسی خوشحالی دارد.

از نکات جدید و قابل توجه‌ای که نظر هر گیمری را به خود جلب می‌ کند، بخش مبارزات و فنونی است که برای غنی‌تر کردن این بخش مورد استفاده قرار می‌‌گیرد که نمای کلی و هر آنچه در نگاه اول برای بازیباز‌ها ارزش و اهمیت دارد در خود جمع می‌‌کند. در کنار گیم‌پلی و مبارزات سنگین و غنی از خون و خشونت، گرافیک و صداگذاریست که خودنمایی می‌‌کند. یکی از بهترین و در حقیقت با ارزش‌ترین تغییرات بازی می‌‌تواند بازسازی گیم‌پلی باشد. شاید برای عده‌ای، بخش‌های سینماتیک بازی از اولویت برخوردار باشد ولی از نگاهی که ما نسبت به GOW داریم گیم‌پلی است که نیازمند تغییرات بود که این فرایند به خوبی در دموی بازی به نمایش در آمد که نشان می‌‌دهد تغییرات مورد نیاز اعمال شده. سیستمی که به وسیله آنها سلاح‌های کریتوس را می‌ توان کنترل و بهبود بخشید در کنار پازل و مینی‌گیم‌های متنوع، بخش‌های دیگر تغییرات گیم‌پلی را تشکیل می‌‌دهد. البته لازم به ذکر است که طبق گفته سازندگان بازی به شخصیت و عوامل درونی Kratos توجه ویژه‌ای خواهد شد، در کنار شخصیت پردازی شاهد تغییراتی در سناریو بازی خواهیم بود که ابعاد جدیدی از بعد درونی کریتوس و حوادثی که در گذشته با آنها روبرو بوده است را نمایان خواهد کرد. کریتوس و مجازات دیگر برای خدایان، تنها یک جمله است ولی در خود درون مایه وسیعی پنهان کرده، آیا در بازی به این درون مایه‌ها اشاره خواهد شد؟

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 8.70
8.5 9.5 7.5 8.5 8.5 9.0 8.0 9.0 8.5 9.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
8.5 10 9.0 8.5 9.0 8.5 8.5 8.5 9.0 8.5

 

,

Castlevania: Lords of Shadow 2

سازنده: MercurySteam
ناشر: Konami
X360, PS3, PC

نابودی اربابان سایه، گذر از آگترا، قلعه خون آشام، نابودی تمام تایتان‌ها، تنها بخشی از سفر گابریل بود.. سفری به تنها یک دلیل؛ عشق.. سرانجام، این سفر دور و دراز به کجا رسید؟ انتقامی که همچون آتش جهنم، در برابر چشمانش زوزه می‌کشید، گابریل را به هدفش رسید؟ نتیجه آن چیزی بدتر از مرگ بود، او حال یک دراکولاست.. جاودانگی نفرینیست که پس از تمام این همه سختی گریبان گیر قهرمان خاندان بلمونت شده است، یک جاودانگی پر از کینه و بغض و عذاب…
Castelvania: Lord of shadow 2 ادامه‌ای بر داستان گابریل خواهد بود، اما متاسفانه سازنده این عنوان اطلاعاتی از بازی منتشر نکرده است و تنها تریلری از این اثر، راهنمای ما در مورد قضاوت آن است. اولین نکته بسیار هیجان انگیز تریلر، حضور شخصیت مشهور سری Castelvania بود. در نمایی بسیار کوتاه ما شاهد حضور آلوکارد بودیم که به نظر می‌رسید دشمن اصلی گابریل خواهد بود.

حال که شخصیت داستان یک دراکولا شده، پس اضافه شدن امکان خون‌آشامیدن در کنار کامبت سیستم بسیار عالی شماره قبل نیز دیگر جذابیت بازی خواهد بود. در کنار Combat Cross که در سری قبلی در اختیار داشتیم و با آن همه را از پیش رو برمی‌داشتیم، شمشیری نیز در دستان گابریل دیدیم که به نظر بوی کامبت سیستمی جدا از Combat Cross را به مشام ما می‌رساند. متاسفانه هیچ نمایشی از گیم‌پلی Lord of Shadow 2 در اختیار طرفداران قرار نگرفته است و MercurySteam سازنده توانمند این بازی به همین اطلاعات بسنده کرده است. البته در آخرین تریلر، می‌توان کمی از داستان و نحوه روایت آن، اطلاعاتی به دست آورد. نکته بسیار مهم این تریلر، بازگشت مکان‌ها و طراحی‌های بی نظیر این سری است. قسمت قبل با توجه به اینکه حدود 20 ساعت گیم‌پلی داشت، اما به جرات می‌توان گفت هرگز از نظر روایت داستانی، طراحی هنری و طراحی مراحل، خسته کننده نبود، حال این طراحی‌های فوق‌العاده به این قسمت هم آمده‌اند تا اتمسفر بازی بار دیگر شمارا درگیر خود کند. داستان نیز به نظر می‌رسد در دو بازه زمانی حال و گذشته دنبال شود. Castelvania: Lord of Shadow 2 را می‌توان ادامه‌ای موفق بر داستان گذشته خود دانست و بهتر است به سازنده خلاق و هنرمندش اعتماد کرد، Lord of Shadow یکی از شاهکارهای این نسل است که باید برای یک بار که شده داستان و اتمسفر آن را تجربه کرد.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 8.70
9.0 8.5 8.5 8.5 8.0 9.0 8.0 9.0 9.5 8.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
9.0 9.0 8.5 8.5 8.5 9.5 8.5 9.5 7.5 9.0

 

Tomb Raider

سازنده: Crystal Dynamics
ناشر: Square Enix
X360, PS3, PC

سری Tomb Raider یکی از عناوینیست که چندین نسل است پایه ثابت بازی‌های هر کنسول می‌باشد و شاید لارا کرافت تنها شخصت مونثی باشد که 17 سال در دنیای گیم دوام آورده و همچنان طرفدارهایش او را ترک نکرده‌اند. البته این عنوان همیشه یک بازی ناب نبوده و افت‌و‌خیزهایی در طی 17 سال از خود نشان داده است. حال صاحب اصلی بازی یعنی SquareEnix تصمیم گرفته تا این سری را همانند تولد دوباره ققنوس از آتش، جانی تازه دهد. Tomb Raider جدیدی که نزدیک به دو سال از معرفی آن می‌گذرد، یک Reboot از این سری است که Crystal Dynamics در حال ساخت آن است و به نظر می‌رسد شاهد بازگشت ملکه بازی‌های ماجراجویی خواهیم بود. به نظر این شروع جدید از زندگی لارا کرافت بسیار جذاب آغاز خواهد شد، لارای قصه ما تنها 21 سال سن دارد، کاملا خام است و اتفاقات ناگوار جزیره از جمله گرسنگی، حمله حیوانات وحشی و فرار از دست مزدوران و حتی در امان ماندن از تجاوز به او، تنها گوشه‌ای از این اتفاقات است که او را از یک دختر ترسو به یک نجات یافته سرسخت و شجاع تبدیل می‌کند.

نمایش‌های بازی با توجه به جوایز بسیاری که از سایت‌هایی نظیر IGN و GS دریافت کرد، به ما نوید یک عنوان بزرگ و خوش ساخت را داد. همانطور که می‌دانید این قسمت تازه شروعی بر داستان‌های لارا خواهد بود، پس باید از ابتدا همه چیز را یاد بگیرد. لارا گرسنه و تشنه می‌شود، پس شکار اولین چیزی است که باید آموزش ببیند، اما با چه چیزی شکار کند؟ اینجاست که باید با وسیله‌ای مانند تیر و کمان شروع به یادگیری تیراندازی کند. تیر و کمان اصلی‌ترین سلاح شما خواهد بود که تا آخر بازی به آن نیاز خواهید داشت، با این اوضاع فکر کردن به اولین کسی که لارا او را خواهد کشت جذاب خواهد بود. بازی دیگر همانند گذشته سری خود، صرفا یک عنوان معمایی و پلتفرمر مطلق نیست، بلکه در کنار آن‌ها Tomb Raider به یک بازی اکشن میل می‌کند و علاوه بر آن، سیستم RPG در آن به چشم می‌خورد. با پیشروی در بازی XP دریافت خواهید کرد و در فضای بسیار جالبی که CD برایتان طراحی کرده، می‌توانید توانایی‌های خود را ببافزایید. به طور مثال کار با تیرکمان را برای خود گسترش دهید یا استفاده از سلاحی

مانند تبر را بیآموزید و از خورد کردن دشمنان با آن لذت ببرید. در طول بازی با سلاح‌های گوناگونی برخورد خواهید کرد که هر کدام کمبوهای خاص خود را دارند و همچنین هر کدام در کاری خاص از جمله صخره نوردی یا باز کرد قفل‌ها استفاده خواهند شد. Crystal Dynamics اینبار شروعی متفاوت را برای لارا تدارک دیده و دیگر ما شاهد یک بازی خطی نخواهیم بود، بلکه او در یک جزیره رها شده که در آن آزادید هرجا که خواستید بروید، زیرا محیط بازی کاملا Open World خواد بود. با توجه به OW بودن بازی نمی‌توان انتظار گرافیکی فوق‌العاده‌ای داشت، اما به جرات می‌توان گفت اتمسفر و جو بازی، عالی کار شده است و شما با یک جزیره بسیار مخوف طرف هستید. باید دید آیا Crystal Dynamic می‌تواند خود را با این بازی به اوج برساند و محبوبیت گذشته لارا کرافت را دوباره به حد اعلی برساند؟ با توجه به نمایش‌های عالی بازی، همچین چیزی دور از ذهن نیست.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 8.73
8.5 8.0 9.0 8.5 8.5 8.5 9.0 9.0 9.0 9.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
9.0 9.0 9.0 8.5 9.0 8.5 8.5 9.0 8.0 9.0

 

,

Metal Gear Solid: Ground Zeroes

سازنده: Kojima Productions
ناشر: Konami
X360, PS3

بی‌شک یکی از قهرمانان بی چون و چرای بازی‌های رایانه‌ای کسی نیست جز بیگ باس. سربازی کار کشته که برای دفاع از کشور خود از هیچ کاری ممانعت نمی‌ورزد، حتی مبارزه و گرفتن جان عشق و استاد 10 ساله خود. یک میهن‌پرست کامل که کشور آمریکا را مدیون خود کرده است. از آخرین باری که با بیگ باس ملاقات کردیم (بدون در نظر گرفتن MGS Collection) حدود 2 سال می‌گذرد. آخرین بار او بر روی کنسول دستی Sony یعنی PSP به جمع طرفداران بازگشت تا ما را با ابعاد دیگری از زندگی خود آشنا کند. در جشن 25 سالگی سری متال‌گیر آقای کوجیما اعلام کرده بود که سورپرایزی را در نظر گرفته است. این سورپراز چیزی نبود جز بازگشت بیگ باس در غالب یک بازی Open World، که با موتور جدید الاحداث کوجیما پروداکشن یعنی FOX Engine در حال ساخت است. اولین نمایش بازی به قدری حیرت‌آور بود که بحث‌های زیادی پیرامون نسل بعدی بودن بازی راه انداخت. افکت‌های نورپردازی، باران، تاثیر باد بر روی لباس‌ها و میزان و حجم چند‌ضلعی‌های موجود، همگان را به تعجب وا داشت.

با اینکه خود کوجیما اعلام کرد که این عنوان برای کنسول‌های نسل حاضر یعنی PS3 و X360 در نظر گرفته است، با توجه به نمایش بازی، کمی دور از انتظار است که بر روی کنسول‌های حاضر با کیفیت نشان داده شده بتوانیم این عنوان را تجربه کنیم. ظاهرا بازی داستان بعد از آخرین نسخه از سری بازی های بیگ باس یعنی، MGS Peace Walker را برایمان بازگو خواهد کرد زیرا تعدادی از کاراکتر های نمایش داده شده در تریلر، از MGS PW به امانت گرفته شده بودند. طبق گفته‌های کوجیما، برای اولین بار شاهد این سری از بازی‌ها بصورت Open World خواهیم بود که به تمایل خود می‌توانید به هر کجای نقشه قدم بگذارید و به هر طریقی که دوست دارید ماموریت‌ها را به پایان برسانید. امکان رانندگی در بازی وجود دارد و نیز برای جابجایی سریع از منطقه‌ای به منطقه دیگر می‌توانید از هلیکوپتر‌های پشتیبانی کمک بگیرید. تکنولوژی‌های استفاده شده در تریلر تابحال در هیچ یک از شماره‌های بازی دیده نشده بود و اطلاعات زیادی هم از آنها در دسترس نیست. شاید عاری از لطف نباشد که اشاره هم به تریلر مرموز بازی The Phantom Pain در VGA 2012 داشته باشیم. این عنوان با اینکه بصورت یک عنوان جدید با شرکتی جدید! معرفی شد، اما بعد از آنالیزهای فراوانی که روی آن انجام گرفت، متوجه شدیم که این عنوان رابطه مستقیمی با سری MGS دارد و کاراکتر نشان داده شده در تریلر نیز کسی نیست جز بیگ‌باس؛ زیرا نمی توان منکر شباهت‌های بسیار زیاد او با بیگ‌باس نشان داده در MGS GZ شد. هنوز هیچ چیز از طرف کوجیما پروداکشن تایید و تکذیب نشده و فعلا باید منتظر باشیم. به هرحال این عنوان به قدری بزرگ و محبوب است که به راحتی توانست رتبه 6 این لیست را به خود اختصاص دهد.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 8.80
9.0 10 8.5 9.0 8.5 9.5 8.0 9.0 9.5 8.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
8.5 8.0 9.0 8.0 9.5 9.0 8.0 9.0 9.0 9.0

 

Splinter Cell: Blacklist

سازنده: Ubisoft Toronto
ناشر: Ubisoft
X360, PS3, PC

از زمانی که نخستین جرقه‌های خلق یک اثر متفاوت از سری بازی‌های Tom Clancy در Ubisoft Montreal زده شد، تا زمانی که Splinter Cell به قله سبک مخفی‌کاری رسید، زمان زیادی طول نکشید. بعد از آن بود که به نظر چشمه ایده‌های این استودیو رفته رفته رو به خشک شدن گذاشت و بعد از محول کردن دوباره ساخت یک عنوان اصلی به استودیوی شانگهای، در سال 2007، بار دیگر سکان ساخت این عنوان را به دست گرفت و دست به تغییراتی بنیادی در استخوان بندی Splinter Cell زد. نتیجه کار چندان خوش‌آیند طرفداران نبود و با بازخوردهایی نه چندان مثبت روبرو شد. حال تقریبا 3 سال از آن زمان گذشته است و این بار، Splinter Cell به دست استودیویی نوپا ولی با آینده‌ای روشن سپرده شده است و به نظر می‌رسد استودیوی کانادایی نیز از هیچ تلاشی برای جبران اشتباهات قبلی، فروگذار نکرده است. نمایش ابتدایی بازی در E3 شاید سراسر اکشن بوده باشد، اما نمایش‌های بعد از آن و ارتباط نزدیک سازندگان با فن‌بیس بازی، نشان از چیز دیگری دارد. اینکه سازندگان از اشتباهات خود در عنوان گذشته درس گرفته‌اند و اکثر تلاششان در راستای مرتفع کردن اشکالات و کمبودهای Conviction است؛ کمبودهایی که اکثرشان جزو حذفیات عنوان گذشته بودند و دوباره راه خود را به Blacklist بازیافته‌اند. دید در شب، چاقو، جا به جایی اجساد، سوت، Non-Lethal Take Down، انواع گجت‌های غیر کشنده و لیستی بلند بالا از مواردی که جای خالیشان در Conviction به شدت حس می‌شد. اضافه شدن درگیری‌های غیر کشنده به تنهایی، عمقی دوچندان به بخش مخفی‌کاری خواهد داد؛ در حقیقت چیزی که به کلی در Conviction وجود نداشت، راه خود را دوباره به SC باز کرده است.

در کنار این‌ها، سازندگان با معرفی Killing In Motion به عنوان رکن جدید گیم‌پلی که تاثیر اصلی آن را در حرکات سم در محیط می‌بینیم، قصد دارند گیم پلی Blacklist را گسترده‌تر و قابل بازی برای طیف وسیع‌تری از بازیکنان کنند. برای این کار، سه قابلیت جدید به بازی اضافه شده است: Active Sprint برای تعامل هر چه بیشتر با محیط در حین حرکت، مکانیزم M&E این بار پیشرفته‌تر و Take Down در حین حرکت. تمامی این قابلیت‌ها دارای امکان آپگرید نیز خواهند بود. در کنار توجه به بخش گیم‌پلی که اصلی‌ترین و مهم‌ترین بخش هر بازی، از جمله یک عنوان مخفی کاری است، استودیوی تورنتو دست به انتشار Comic Bookـی برای پر کردن خلا داستانی بین دو نسخه Conviction و Blacklist زده است. در به رشته تحریر در آوردن Splinter Cell: Echoes دو تن از افراد تقریبا شناخته شده این عرصه، در حال همکاری با Ubi Toronto هستند. Nathan Edmondson نویسنده و Marc Laming طراح گرافیکی این کتاب مصور خواهند بود. اما تلاش‌های سازندگان برای Balcklist تنها به همین‌جا ختم نمی‌شود. استودیوی Ubisoft Toronto دارای یکی از بزرگ‌ترین استودیوهای موشن کپچر در بین تمامی استودیوهای بازی‌سازی است و آن‌ها در ساخت Blacklist به صورت تمام و کمال از آن بهره برده‌اند.

چندی پیش بود که رییس Ubisoft Montreal آقای Yannis Mallat از این استودیوی بزرگ پرده برداری کرد و گفت که هدف از ساخت این استودیو، خلق کاراکترهایی باورپذیرتر و تجربه‌ای سینمایی‌تر در بازی‌هایشان در این نسل و نسل بعد خواهد بود. برای این کار نیز آن‌ها ازFull Performance Capture، تکنولوژی‌ای نظیر تکنولوژی استفاده شده در فیلم Avatar استفاده کرده‌اند؛ بدین صورت که تمامی حرکات صورت، بدن و صدای کاراکتر به صورت همزمان کپچر می‌شود. نتیجه کار، کات‌سین‌هایی سینمایی‌تر و باورپذیرتر و همچنین انیمیشن‌هایی نرم و بی مانند است. اما استفاده از این تکنولوژی روز، بهایی نیز داشت و آن هم مهیا نبودن امکان استفاده از صدای گرم و محبوب مایکل آیرونساید، صداپیشه مشهور سم فیشر بود که استودیوی تورنتو مجبور به پرداخت آن شد.

با تمام این اوصاف، Splinter Cell Blacklist در حال ادامه دادن راه عنوان قبلی است، اما قصد دارد این کار را با ادغام آن با سری کلاسیک انجام دهد که در صورت موفقیت، می‌توان گفت استودیوی تورنتو در اولین قدم خود، کار بزرگی کرده است. کاری که به با توجه به نمایش‌های اخیر به نظر می‌رسد به درستی از عهده‌اش برآمده است.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 8.83
9.0 8.5 9.5 8.0 9.0 8.5 9.0 9.0 8.0 9.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
8.5 9.0 8.5 10 9.0 9.0 8.0 9.0 8.5 9.0

 

Watch Dogs

سازنده: Ubisoft Montreal
ناشر: Ubisoft
X360, PS3, PC

چند هفته قبل از شروع E3 2012، شرکت یوبی‌سافت در خبری از برنامه‌های کنفرانس خود رونمایی کرد و نکته حائز اهمیت در این لیست، حضور شخصیتی مهم در این کنفرانس و پرده‌برداری از یک بازی جدید بود. همه ما متفق‌القول انتظار حضور Jade Raymond و معرفی Splinter Cell بعدی را می‌کشیدیم و برای آن نیز دلایلی داشتیم. صرف هزینه بسیار بالایی در شعبه تورنتوی شرکت یوبی‌سافت و خبر از همکاری Ubisoft Montreal با تیم Jade Raymond همگان را مجاب کرد که شاهد نسخه‌ای دیگر از سری Splinter Cell هستیم ولی حضور Alex Parizeau و Maxime Beland در کنفرانس خبری مایکروسافت و معرفی Splinter Cell: Black List سوال دیگری را در ذهن خبرگزاری‌ها ایجاد کرد. کنفرانس یوبی سافت به پایان خود نزدیک می‌شد ولی خبری از مهمان ویژه نبود تا اینکه در نهایت پا بر روی سن گذاشت و بعد از صحبت کردن در مورد سیستم‌های ارتباطی و اینکه این سیستم‌ها با اطلاعاتی که در آن‌ها وجود دارد می‌توانند تمام زندگی ما را تحت الشعاع خود قرار دهد و به گونه‌ای کنترل کنند. در ادامه کنترلر را از روی زمین برداشت و شروع به بازی کرد.

از همان لحظه اولیه شروع بازی می‌توان دید که بالاخره پس از مدت‌ها یک رقیب جدی برای GTA پا به عرصه بازی های ویدیویی گذاشته است. بازیکن در Watch Dog توانایی این را داراست که توسط کامپیوترهای قدرتمندی که در اختیار دارد، به تمامی‌اطلاعات موجود بر روی شبکه دسترسی داشته باشد. بازیکن می‌تواند اطلاعات اطرافیان خود را که در یک ابری که بالای سرشان قرار دارد ببیند. این اطلاعات شامل پرونده پزشکی، سابقه جنایی و اطلاعات شخصی فرد مورد نظر است و می‌توان با استفاده از این اطلاعات، هدف‌های مورد نظر را شناسایی کرد. راه رفتن کاراکتر و چگونگی تاثیر گذاشتن بر روی محیط اطراف در نگاه اول خیلی خوب به نظر می‌آید و نوید گرافیک بصری و تکنیکی عالی را می‌دهد. Aiden Pierce هکر جوانی که کنترل وی را در اختیار داریم به دلایل نامعلومی‌سعی در ترور کردن و یا اطلاعات گرفتن از شخصی به نام Joseph Demarco است و برای اینکه وی را پیدا کند پا در کلوبی می‌گذارد. اولین قسمت از ذوق طراحان بازی در همین جا نشان داده می‌شود. Aiden برای وارد شدن به کلوب باید از سد نگهبانان آن گذر کند و برای اینکار نیز می‌تواند از روش‌های مختلفی استفاده کند. تمام این کارها توسط ابزاری که وی ساخته و شبیه به موبایل است انجام می‌شود.

ولی این تمام ماجرا نیست. وی برای دستگیر کردن هدف خود وارد چهارراه شده و در اینجا به بازیکن حق انتخاب های متفاوت داده می‌شود و می‌تواند به روش های مختلفی، تصادفی ایجاد کند. ویندی‌سیتی شهری که در آن وقایع بازی رخ می‌دهد، بی شباهت به شیکاگو نیست. جو غمگین و رنگ‌های خاکستری به کار رفته در محیط بازی همخوانی بسیار خوبی با جو بازی دارد و انتخاب شیکاگو به عنوان پایه ساخت محیط بازی انتخاب کاملا مناسبی به نظر می‌رساند. هر چه تا اینجا گفتیم فقط شرح گیم‌پلی بازی بود که می‌تواند رقیب کاملا سر سختی برای RockStar و GTA آن‌ها باشد ولی در آخر تریلر مورد نظر، صحنه‌ای نمایش داده می‌شود که توصیف آن بسیار آسان ولی درک آن کمی‌سخت به نظر می‌رسد. پس از درگیری Aiden با مراقبان Demarco در یک جنگ کاملا هالیوودی، زمانی که وی از صحنه می‌گریزد، دوربین بازی از روی وی حرکت کرده و بر روی شخصیتی دیگر فوکوس می‌شود که در حال دیدن این صحنه است و کسی دستور می‌گیرد که از Aiden محافظت کند. تا اینجا کار نیز هیچ چیزی عجیب به نظر نمی‌رسد ولی با دیدن اینکه شخصیت جدید هم توسط بازیکن دیگری کنترل می‌شود، تعجب ما برانگیخته شد و سوالات بی شماری در ذهن ما ایجا می‌شود. هنوز در حال هضم کردن این صحنه هستیم که نقشه بازی نمایش داده شده و نشان داده می‌شود که علاوه بر این دو شخصیت ، کاراکترهای دیگری نیز در نقشه وجود دارند و هر یک نیز به شیوه‌ای کنترل می‌شوند. هنوز اطلاعات بیشتری از اینکه آیا نشان دادن این قسمت مربوط به حالت Co-op یا بخش چند نفره انلاین بازی باشد، داده نشده است ولی سوالاتی از این قبیل مطرح است که آیا هر یک از بازیکن‌ها به صورت مجزا می‌توانند در محیط Open-Word بازی ماموریت های خویش را به صورت جداگانه انجام دهند که در این صورت خطی بودن داستان بازی زیر سوال می‌رود و اگر شخصی ماموریت شخص دیگری رو زودتر انجام داد چه تغییری در روند داستانی بازی به وجود می‌آید. سال 2013 پر است از عناوین خوب و سالی که در پیش رو داریم شاید آخرین سال از نسل فعلی باشد و تمام شرکت‌ها عزم خود را جزم کرده اند تا بهترین خاطره را در آخرین سال از نسل هفتم بازی‌های رایانه‌ای برای ما رقم بزنند. Ubisoft با داشتن عناوینی هم چون Watch Dogs می‌تواند سهم بسزایی در بوجود آوردن این خاطره داشته باشد و باید منتظر باشیم تا Ubisoft Montreal سازنده عناوینی همچون سری Assassins Creed و Prince Of Persia محصول نهایی خود را در اختیار ما گذاشته و ببینیم آیا این عنوان واقعا شایسته این همه تعریف و تمجید است یا خیر.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 8.88
8.5 8.5 10 9.0 8.5 8.0 9.5 9.0 9.5 9.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
8.5 9.5 8.5 8.5 9.5 8.0 9.5 9.5 8.0 8.5

 

,

Bioshock: Infinite,Bioshock: Infinite

سازنده: Irrational Games
ناشر: 2K Games
X360, PS3, PC

شاید تنها بازی‌ساز فعال در صنعت بازی‌سازی که می‌تواند در طول دو شماره پی‌در‌پی از بازی، شما را از اعماق دریا تا اوج آسمان‌ها، بر کشتی بی‌مانند ایده‌های جذاب خود مسافر کند، Ken Levine باشد. Bioshock عنوانی ساختار شکن است، حاصل رویاهای عجیب و غریب Ken Levine، ایده‌هایی که حد و مرز نمی‌شناسد و به یکباره از تاریک‌ترین نقطه جهان تا آسمان آبی سفر می‌کند. شماره اول بازی بدون توجه به روند تکراری بازی‌های FPS راه خود را از دیگران جدا کرد و تجربه ای فراموش نشدنی را به کمک شهر زیرزمینی Rapture به ارمغان آورد که تا مدت‌ها گیمر را در اتمسفر خود نگاه می‌داشت. از اولین لحظه ورود به بازی و سقوط هواپیما و پناه بردن به فانوس دریای، تا انتهای آن و خلاصی یافتن از شهر دریایی Rapture همه و همه داستان ماجراجویی عجیبی و غریبی بود که گیمر را از دنیای واقعی جدا و غرق در واقعیات خیالی خود می‌کرد. شهر عجیب Rapture و فضای حاکم بر آن نمونه‌های مشابه آن چنانی ندارد و برای تجربه آن راهی جز بازی کردن Bioshock وجود ندارد اما این شهر پر رمز و راز هم نتوانست بیش از یک شماره میزبان فانتزی ذهنی Ken Levine باشد و به نظر ایستگاه جدید وی و دنیای خیالیش Columbia است.
احتمالا برای شما هم پیش آمده که موقع تماشای تریلر برخی از بازی‌ها ته دل خود آرزو بکنید که ای کاش این تریلر چند دقیقه‌ای یک فیلم بلند بود تا می‌توانستید مدت‌ها خیره به زیباهایی آن شوید. حکایت تریلر معرفی Bioshock: Infinte هم مثال مشابه‌ای است، تریلری که از همان لحظات نخستین، بیننده را غرق در زیبایی‌های خود می‌کرد و چنان تاثیری بر روی وی می‌گذاشت که مدت‌ها از خاطر وی پاک نمی‌شد. بازی جدید در شهر Colombia اتفاق می‌افتد، شهری که توسط دولتمردان آمریکایی برای هدفی چندگانه ساخته شده و ساختار آن مشابه با هیچ شهر دیگری در جهان نیست. این شهر در اوج آسمان‌ها به کمک بالون‌های عظیمی‌معلق مانده، شهری که به عنوان نماد تفکرات استثنایی بودن آمریکایی‌ها و برای جلب توجه مردم ساخته شده ولی در باطن اهدافی دیگری دارد. همانند بسیاری از ظاهرسازی‌های سیاسی حاکم بر جهان که در پشت پرده حاوی واقعیاتی تلخ هستند، شهر Columbia نیز در با اینکه هدفی به ظاهر جلب رضایت مردم را دارد اما به واقع قصد جان آن‌ها را کرده است. اما این تفکر شوم دولتمردان آمریکایی با غیب شدن این شهر از چنگال آن‌ها به ثمر نمی‌شیند. بعد از غیب شدن شهر از دید دولتمردان آمریکایی، این شهر و ساکنان آن در انزوای عجیبی فرو می‌روند و سرنوشت شهر به دست ساکنان آن می‌افتد.

به همین دلیل جنگ عجیبی بین احزاب داخل شهر برای به کنترل گرفتن آن به وقوع می‌پیوندد و هر حزب تلاش می‌کند که حاکمیت شهر را به دست بگیرد. در زمان وقوع بازی تنها دو حزب باقی مانده است، حزب اول تحت عنوان Founders تنها در صدد حفاظت و قدرت بخشی به شهروندان آمریکایی هستند و گروه دوم تحت Vox Populi که بیشتر دنبال مساوات برای تمام ساکنین شهر هستند؛ اما سال‌های سال، جنگ و قحطی واقعیت حاکم بر شهر را تغییر داده است و دیگر هر کس به دنبال منافع شخصی خود است. بازی از آنجایی شروع می‌شود که شما در نقش DeWiitدر ازای دریافت مبلغی، مامور سفر به این شهر و نجات دختری عجیب به نام Elizabeth از چنگال آن می‌شوید. DeWiit به آسانی به Elizabeth می‌رسد غافل از اینکه این آغاز ماجراست، چرا که Elizabeth عامل اصلی بیشتر این درگیری‌هاست و قدرت‌های عجیب او باعث شده است که بسیاری از افراد قدرتمند به دنبال وی باشند و علاوه بر آن،Songbird نوعی ربات غول‌پیکری می‌باشد که مامور نگهبانی از Elizabeth است و برای رهایی از شهر DeWiit مجبور است که او را نیز از پیش رو بردارد. ماجرا زمانی جالب‌تر می‌شود که DeWiit متوجه می‌شود Elizabeth تمایل آن چنانی به ترک شهر ندارد و تا زمانی که منشا قدرت‌های خود را نشناسد این شهر را ترک نخواهد کرد.

گیم پلی بازی تقریبا مشابه آنچه که در دو شماره نخست دیده بودیم است و Irrational Games با انجام یک سری تغییرات و حفظ هسته اصلی آن، سعی در بر طرف کردن اندک مشکلات موجود در بازی‌های قبلی و در عین حال ایجاد فضای جدید دارد. مهمترین نکته جدید اضافه شده به بازی Grappling Hook است که از آن جهت حمل و نقل در قسمت‌های مختلف شهر استفاده خواهید کرد، چرا که شهر Colombia شامل فضا‌های بزرگ‌تری است. این وسیله علاوه بر جابجایی، در اکشن بازی نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت و مبارزات هوایی بخش عمده‌ای از بازی را شامل خواهد کرد. علاوه بر آن همراهی Elizabeth در طول بازی، دیگر تغییر عمده به وجود آمده است که با قدرت‌های خود راه را برای پیشروی باز خواهد کرد، ادامه بازی مستلزم همکاری این دو است. سایر المان‌های بازی‌های قبلی مثل Plasmidها با انجام تغییراتی و در قالب جدیدتری به بازی جدید نیز انتقال داده شده‌اند . DeWiit نیز قدرت‌هایی همچون فرستادن الکتریسیته با دست دارد و ترکیب این قدرت‌ها با قدرت‌های Elizabeth صحنه‌های بسیار زیبایی را خلق خواهد کرد. تریلر اخیر پخش شده از بازی، نوید اکشن بیشتری نسبت به شماره‌های قبلی می‌دهد. مبارزات بازی پیچیده‌تر و گسترده‌تر از عناوین قبلی است، گرچه این خبر شاید زیاد به مذاق برخی طرفداران بازی خوش نیاید ولی باید منتظر ماند و نتیجه نهایی را مشاهده کرد.

موتور بازی اینبار به طور کامل بر مبنای Unreal Engine 3 نوشته شده است و طبیعتا شاهد بهبود گرافیک نسبت به بازی‌های قبلی هستیم، اما با این وجود با توجه به محدودیت‌های سخت افزاری کنسول‌ها و نزدیکی به آخرین روزهای نسل، انتظار جهش گرافیکی فوق العاده‌ای از بازی را نمی‌توان داشت، گرچه با توجه به زیبایی گرافیک نسخه‌های قبلی حتی اگر Bioshock: Infinte گرافیکی در حد نسخه‌های قبلی نیز داشته باشد زیبا خواهد بود، حال اینکه تیم بازی تلاش زیادی برای استفاده از حداکثر قدرت کنسول‌ها و در عین حال بهره‌مندی از توانایی‌های PC کرده است. طراحی هنری بازی در بالاترین سطح ممکن قرار دارد و از فضای عجیب شهر گرفته تا ظاهر Elizabeth همه با وسواس بسیار زیادی انجام گرفته است. افکت‌های مورد استفاده نیز بسیار زیبا هستند و به هرچه بیشتر زیبا تر شدن بازی کمک شایانی کرده است.
همه و همه چیز آماده است تا شاهد شاهکاری دیگر از Ken Levine و تیم متبحر Irrational Games باشیم. جایگاه بازی در لیست 100 بازی برتر بازی سنتر نیز گواه ارزش‌های بازی است، گرچه این مطلب اندک سعی داشت تا زیبایی‌های بازی را بیشتر عمومی کند، اما تا خود تجربه‌اش نکنید، همه این صحبت‌ها در حد یک حرف باقی خواهند ماند.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 9.03
8.5 9.0 10 8.5 8.5 8.5 9.5 9.5 10 8.0
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
9.0 9.0 10 9.0 9.0 8.0 8.5 9.0 9.0 10

 

,

The Last of Us

سازنده: Naughty Dog
ناشر: Sony Computer Entertainment
PS3

خورشید در حال غروب کردن بود، آب تا سطح خیابان بالا آمده و ماشین‌های گره‌خورده به هم، مسیری برای عبور خالی نگذاشته بودند، درختان و گیاه‌‌ها تمام مسیر را پوشانده و حتی به ساختمان‌ها هم رحم نکردند آن‌ها را هم سبز پوش کردند. تنها صدای موجود درمحیط جیر جیرک‌های آوازه خوان بود. شیشه‌های شکسته، لباس‌ها و وسایل خانه، همه چیز خونی بود. چنین اتمسفری فقط و فقط مختص یک بازی می‌باشد. The Last of Us از همین الان بوی شاهکار را می‌دهد و به نظر می‌رسد استودیوی Naughty Dog دوباره قرار است سنگ تمام بگذارد است تا کارنامه خودش را درخشان‌تر از همیشه بکند. این‌ بار بر خلاف Uncharted، خبری از شوخ طبعی و ماجراجویی نیست و بازی از زبان خود در مورد آخرالزمان می‌گوید. البته این بار نه خبر از بیابان‌ها و خشک‌سالیست، نه فضاهای مرده، بلکه دنیای آخرالزمان در ذهن تیم ND شهری پوشیده از درخت و گیاهان سرسبز می‌باشد که هرچه سر راه خود دیده‌اند را پوشانده‌‌اند. دلیل این خرابی‌ها ویروسیست که که خیلی از مردم‌ به آن آلوده شده‌اند و باعث شده به شکل زامبی اما با رفتار و شکل و شمایلی کاملا متفاوت تبدیل شوند. محیط‌های بازی به شدت جذاب هستند، از ساختمان‌های فرو رفته در تاریکی و خیابان‌های پوشیده از گیاه گرفته تا جنگل و حتی محیط‌های برفی همه و همه هیجان خاص خود را خواهند داشت.

داستان بازی 20 سال بعد از شیوع بیماری را شرح می‌دهد، دولت آمریکا مردم نجات یافته را در قرنطینه نگهداری می‌کند که قوانین سختی نیز درآن حکم فرماست. این اثر زیبا روایت‌گر داستان دختری 14 ساله به نام Ellie و مردی 40 ساله به نام Joel می‌باشد که طی ماجراهایی سرنوشتشان به هم گره خورده است. Ellie دختریست مظلوم که به هنگام تولد دیگر از دنیایی آرام و راحت خبری نبود و آرزوی دیدن روزهای قبل از آلودگی را دارد و Joel یک دلال اسلحه است. جوئل در طی اتفاقی نامعلوم به دوستش قول می‌دهد که اِلی را از قرنطینه خارج کند، اما مشکلات این کار در طول راه چیزی است که شما باید با آن دست و پنجه نرم کنید. در این بین به گروه‌های مختلفی برمی‌خورید که هیچ فایده‌ای جز دردسر ندارند، بگذارید رو راست باشم، هرکس سر راحتان دیدید بکشید یا اصلا سمتشان نروید! از زامبی‌هایی که با نام The infected در بازی خوانده می‌شوند گرفته تا نجات یافتگانی که برای کشتن و به دست آوردن قناعمتان هر کاری می‌کنند که البته Hunters نام دارند. در این بین ماجرا وقتی سخت‌تر می‌شود که به طور مثال برای عبور از یک ساختمان خوفناک فقط 3-4 گلوله و یک میله آهنی در اختیار دارید و این به این معنیست که کمبود مهمات تا آخر بازی همراهتان خواهد بود. این بازی بر خلاف ظاهرش یک اکشن خالص نیست، بلکه در کنار آن زنده ماندن بسیار مهم است. این زنده ماندن نیاز شدیدی به گشت و گذار در محیط دارد، باید اطراف خود را حتی برای پیدا کردن یک گلوله زیرورو کنید تا شاید کمی‌آسوده‌تر مرحله را پشت سر بگذارید. قسمت زیبای گیم‌پلی کنترل کارکتر است، شما در بازی هدایت جوئل را بر عهده خواهید گرفت. به جرعت می‌توان گفت گیم‌پلی TLOU نسبت به محیط و شرایط بازی بی‌نظیر کار شده است. بازی در نمای سوم شخصس دنبال خواهد شد وظیفه اولتان حفاظت از خود و elli است، البته این بدان معنا نیست که الی دختری اعصاب خورد کن و دست و پاگیر خواهد بود، بهتر است بدانید که اگر او نباشد گاهی اوقات به مشکل برخواهید خورد.

چیزی که گیم‌پلی را لذت بخش‌تر می‌کند هوش مصنوعی عالی بازیست. ND از سیستمی‌به نام Balance of Power استفاده کرده تا رفتار هرچیز پویایی که در بازی می‌بینید واقعی به نظر برسد. حتی دشمنان با دیدن هر تفنگی که در دست دارید رفتاری خاص را نشان می‌دهند، به طور مثال اگر یک شات‌گان در دست داشته باشید هرگز نزدیک نخواهند شد و از راه دور شلیک خواهند کرد، زیرا می‌دانند که اگر نزدیک شوند به چند قسمت تقسیم خواهند شد یا اگر یک تفنگ دستی داشته باشید با حرکاتی سریع و کاورگیری به سمتتان می‌آیند یا حتی اِلی به لطف هوش مصنوعی بازی می‌داند که کی و کجا به شما کمک کند یا در جایی پنهان شود. از دیگر نکات مهم بازی، میزان سلامتیست، این بار دیگر باید از سیستم سلامتی که با کمی‌استراحت پر می‌شود خداحافظی کنید، زیرا باید با بسته‌های سلامتی یا بانداژ، خود را بهبود دهید، حال فکر اینکه در هنگام درگیری بخواهید خود را درمان کنید نکته‌ای جذابست و به ما اعلام می‌کند؛ تا آمادگی ندارید جلو نروید. همچنین جوئل این توانایی را دارد که با اشیایی که پیدا می‌کند وسایل مختلف بسازد، به طور مثال اگر یک شیشه الکل و کمی‌پارچه پیدا کنید؛ تبریک می‌گویم، حال شما یک ککتل ملوتو دارید.
متاسفانه نمی‌توان تمام اطلاعات را در یک مقاله گنجاند، اما به جرعت می‌توان گفت The Last of Us یکی از جسورانه‌ترین عناوینی است که در این نسل با قدرت ظاهر شده و به قول سازنده‌اش این عنوان واقع‌گرایانه‌ترین و سینمایی‌ترین اثری است که تا به حال ساخته‌اند. آخرین شاهکار این سازنده شاید بتواند یک طعم لذیذ را در آخر نسل بر دهانمان به جای بگذارد.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 9.33
9.5 9.5 9.0 9.0 9.0 10 8.5 9.0 10 8.5
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
9.0 10 9.5 8.5 10 9.5 9.0 9.0 10 10

 

,

Grand Theft Auto V

سازنده: Rockstar North
ناشر: Rockstar Games
X360, PS3

اشتیاق و انتظار که دست به دست هم می‌دهند عرصه را برای صبر و تحمل تنگ و تنگ‌تر می‌کنند. سری GTA که قطعاً جمالات و کمالاتش را به وفور دیده و شنیده‌اید همیشه جزو پر زرق و برق‌ترین و حاشیه‌مندترین‌های صنعت بازی‌های ویدئویی بوده است؛ صحبت کردن از دستاوردهای نسخه‌های گذشته احتمالاً تکرار مکررات خواهد بود. به هر صورت در سالی که پشت سر گذاشتیم با شایعه‌ای دست و پنجه نرم می‌کردیم که خبر عرضه‌ پنجمین نسخه‌ این عنوان را روز به روز پر و بال بیشتری می‌داد. به تبع همین ماجرا، عطش طرفداران کنترلر به دست همینطور فزونی می‌یافت که سرانجام کاشف به عمل آمد که این نسخه قصد دارد بیش از این‌ها آتش انتظارش را شعله‌ور کند. ما هم دست روی دست نمی‌گذاریم رول “پیازداغ” بازی می‌کنیم. بازی بدست Rockstar North، همان سازنده‌ سری‌های قبل ساخته و توسعه خواهد یافت و در نهایت توسط شرکت Rockstar منتشر خواهد شد، این بار بعد از تجربه ساخت عناوین درخشانی مثل Red Dead Redemption، L.A. Noire و Max Payne ، بازی وسعتی بشتر از همیشه داشته باشد.

به لوگوی V دقت کرده‌اید؟ لوگوی بازی می‌گوید که روایت حول چه مقوله‌ای مانور می‌دهد. بله، پول؛ نقش اساسی را در عمده‌ اتفاقات و رخدادها پول ایفا می‌کند. بازی پایان‌های متفاوتی خواهد داشت و این موضوع بستگی به تصمیماتی دارد که در طول داستان گرفته می‌شود. حتماً با تم کلی کنایه‌وار GTA آشنایی دارید. شهر Los Santos به عنوان نمادی از لس‌انجلس و کالیفرنیا میزبان شما خواهد بود. بسیاری از مناطق واقعی امریکا در محیط بازی بازسازی شده‌اند که از جمله می‌شود به‌هالیوود (Vinewood، اسم برازنده و زیرکانه‌ایست، هوم؟) و محله کره‌ای‌ها (Little Seoul) اشاره کرد. سه کاراکتر مختلف در اختیار شما قرار می‌گیرد که در زمان‌های غیر انجام ماموریت می‌توانید آزادانه یکی را انتخاب کنید، در بعضی ماموریت‌های خاص هم این امکان وجود خواهد داشت؛ مثل اینکه ایده‌ این کار برای در معرض اکشن گذاشتن هرچه بیشتر بازی‌کننده است.

یکی از پدیده‌های جالبی که در بازی گنجانده شده این است که وقتی شما کاراکتری را انتخاب می‌کنید روال زندگی دو کاراکتر دیگر ادامه می‌یابد و ممکن است با دیدن وضعیت آن‌ها، بعد از گذشت یک مدت کاملاً هول برتان دارد! گویا اکوسیستم گسترده‌ای هم تدارک دیده شده است، بطور مثال وجود سگ در محیط تایید شده و این شرایط برای اولین بار است که در سری GTA مشاهده می‌شود. با وجود تفاوت‌هایی که این نسخه با سری‌های قبلی دارد بسیاری از نکات مثبت که در GTA IV فراموش شده بود به بازی برگشته‌اند، مثل دوچرخه‌سواری San Andreas و هواپیمای Vice City. یک تُن فعالیت جانبی و ماموریت فرعی در GTA V وجود دارد؛ یوگا، جت اسکی، بولینگ، گلف (آن هم در یک زمین واقعی گلف) و تنیس بخشی از این توده هستند. الهاماتی که سازنده در تجربه Red Dead و L.A. Noire در بازی تزریق کرده کاملاً مشهود است.

پویایی گیم‌پلی به جد حیرت برانگیز است؛ به عنوان نمونه ممکن است یک روز صبح تعدادی کارگر و باغبان در این سر شهر ببینید که در ایستگاه اتوبوس منتظرند، بعد هنگام عصر یکی از آن‌ها را در منزلی واقع در آن سر شهر ببینید که درگیر باغبانی است.از قرار معلوم مثل RDR با اتفاقات غیر منتظره رو به رو خواهیم بود؛ به عنوان نمونه به فردی بر بخوریم که اتومبیلش از کار افتاده، یا با کوهنوردی رو به رو شویم، ماشینی ببینیم که اجساد خونین و مالین اطرافش افتاده‌اند و از این قسم اتفاقات پویا. احتمال این وجود دارد که سلاح‌ها قابل تجهیز باشند، مثلاً صدا خفه‌کن و دوربین به آن‌ها متصل کرد و … واقعاً از یک بازی Open-World انتظار بیشتر از این هم می‌رود؟ گر چه وجود بخش Co-Op در روند داستان منتفی است ولی احتمالاً در بخش مالتی‌پلیر این قابلیت قرار داده شده و می‌توانید با دوستان گنگستربازی در بیاورید. علاوه بر این با یکی از قدرت‌های‌ جلوه‌های بصری نسل روبه‌رو هستیم؛ ابرها برای خودشان سایه دارند! این همه کمالات آیا موسیقی و صداگذاری ضعیفی به همراه خواهد داشت؟ مشخصاً خیر.
القصه بگوییم که Rockstar سنگ تمام گذاشته و اتفاقاً خوب هم بلد است که چگونه سنگ تمام بگذارد. همه چیز راضی‌کننده به نظر می‌آید. ما که برای تجربه کردن این گوهر غماز خیلی هیجان زده هستیم و کم مانده طاقتمان طاق بشود، شما را نمی‌دانیم.

آرش آریا آریان احد امیرحسین برهان پویا سیدحسین حمید حمیدرضا 9.43
10 9.5 10 9.0 9.5 9.0 8.0 9.5 10 10
داود رضا سهیل سینا علی فردین فرنود کسری محمد نیلوفر
8.5 9.0 9.0 8.0 10 10 10 10 10 9.5